PEIHt SIUYVEÜANT de allerlaag^ Carter heeft volgende week ontmoeting met Boekowsky Kamer gaat akkoord met bescherming koopvaardij zacht en 'lichtmild'! van smaak Nederlanders: flinke gokkers Verdugt tot f 1.000 boete veroordeeld Nieuwe voorschriften voor veiliger werken ATTACHE IN BANGKOK BESTOLEN WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - De Tweede Ka mer gaat akkoord met plannen van de regering om de Neder landse koopvaardij te bescher- Dat bleek uit de gisteren gehouden debatten over de "retorsiewet" van staatssecretaris Van Huiten (vervoer). Deze wet moet de mogelijkheid ge ven schepen onder "goedkope vlag" en van de "staatshandels- landen" uit het Oostblok uit de Nederlandse wateren te weren. Schepen uit "goedkope-vlag- landen" en uit het Oostblok ver voeren op de lijnvaart vaak la dingen tegen een lagere prijs, wat schadelijk is voor onze koop vaardij en daarmee voor onze economie. De "retorsiewet" - letterlijk: "tegenmaatregelenwet" - biedt ook de mogelijkheid om op zee schepen, die de vlag voeren van door de "retorsie" getroffen lan den, een heffing te leggen. Dat geldt ook voor schepen die onder "neutrale" vlag gehuurd zijn door rederijen uit de "goedkope-vlag- landen" of uit het Oostblok. De maatregelen om bepaalde sche pen uit de nationale wateren te kunnen weren zullen worden uitgevoerd in samenwerking met andere landen - met name uit de Europese Gemeenschappen. EINDHOVEN - Bij een botsing tussen de intercity-trein Eindho- ven-Venlo zijn gisteren twee inzit tenden van de personenauto om het leven gekomen. De chauffeur was op slag dood. Een passagier overleed later in het zie kenhuis. Voor het leven van een derde inzit tende wordt gevreesd. De botsing vond plaats op een overweg in de buurt van Nuenen. De foto toont de totaal vernielde wagen. DEN HAAG (ANP) - In de hoop toch een keer de slag van hun leven te slaan, hebben de Nederlanders in 1976 samen een fortuin ingezet bij de verschillende loterijen. Alleen al bij de staatsloterij, lotto, toto, alge mene loterij Nederland (giroloterij) en op de renbaan werd in totaal voor meer dan 860 miljoen gulden gegokt. Duidelijke koploper blijft de staat sloterij, die vorig jaar meer dan 20 miljoen loten verkocht. Dat bete kende een omzet van ruim 500 miljoen. Van dit bedrag keerde de Staatsloterij 70% weer aan prijzen uit. De rest verdween, na aftrek van de organisatiekosten in de schat kist. De goklust van de Nederlanders is „conjunctuurgevoelig", zo meent directeur Van Essen van de staat sloterij. „Hebben de mensen het goed, dan gokken ze meer". De lichte schommelingen die de omzet van de staatsloterij in de afgelopen drie jaar vertoonde, liepen parallel by toto en lotto. De invoering van de Nederlandse lotto in september 1974, heeft vol gens directeur. Van Essen hoege naamd geen invloed gehad op de omzet van de staatsloterij. Daarbij tekent hij wel aan dat het onmoge lijk is achteraf te zeggen wat de ontwikkeling van de staatsloterij geweest zou zyn, indien er geen lotto was gekomen. Nederlanders, die de prijzen via de rollende balletjes in de wacht wil len slepen, zorgden vorig jaar voor een lotto-omzet van iets meer dan 175 miljoen. Om dit te bereiken moesten bijna 44 miljoen lotto formulieren worden ingevuld. De toto bleef bij dit aantal ver achter. Ruim 9 miljoen formuliertjes met voetbalvoorspellingen brachten bijna 28 miljoen op. „Het goede doel" wordt recht streeks gesteund door deelneming aan de Algemene Loterij Neder land. Deze loterij, waarbij het giro nummer van de deelnemer tevens zijn lotnummer is, keert verreweg het laagste percentage van de ont vangen gelden weer aan prijzen uit. Van de omzet van 59 miljoen is vorig jaar 16,5 miljoen op de win nende gironummers teruggestort. TIEL (ANP) - Het chemische be drijf Verdugt in Tiel is gisteren door de kantonrechter in die plaats ver oordeeld tot een boete van 1.000 gulden wegens overtreding van de hinderwet. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie voor drie overtredingen van die hinder wet de maximale straf van drie maal 3.000 gulden. Kantonrechter, mr. C. J. Seton, achtte alleen bewezen dat het be drijf had gewerkt met een vergun ning die niet van toepassing was op de nieuwe bereidingswijze van na- triumarseniet. In juli vorig jaar kwam een gifwolk door het open blijven staan van een schuifklep in de buitenlucht te recht. Inmiddels heeft Verdugt bij de ge meente Tiel een nieuwe vergun ning aangevraagd voor de afdeling waar vorig jaar de gifwolk ontsnap te. DEN HAAG (SP) - Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft een aantal wijzigingen laten aanbrengen in het "veiligheidsbesluit voor fabrieken of werkplaatsen". Dit is gebeurd, vooruitlopend op de nieuwe arbeidsomstandighe denwet, die de bestaande veiligheidswet gaat vervangen. De wijzigingen in het veiligheidsbesluit zijn bedoeld om meer over eenstemming te bereiken met de ontwikkeling van de techniek. De nieuwe voorschriften hebben betrekking op: De inrichting van werklokalen. De daarin werkende mensen moe ten vanuit het werklokaal een uitzicht hebben op de omgeving. Het veilig gebruiken van voertuigen voor intern transport. Het veilig omgaan met gevaarlijke stoffen. Het verhinderen dat werknemers door lawaai van machines en werktuigen doof worden. De beveiliging van werknemers tegen schadelijke stralingen van lasers en radar-apparaten. Het verschaffen van zit- en rustgelegenheden aan werknemes tij dens de bedrijfsarbeid. AMSTERDAM - Hoewel de werkzaamheden aan het Damrak in Amsterdam-goed vorderen, is het wandelen door deze straat beslist nog geen pretje. Niet alleen datje op de passerende trams moet letten, je moet nu als voetganger ook nog goed uitkijken waar je je voeten neerzet Op haar voorjaarsvergadering in maart zal de hervormde synode zich opnieuw bezighouden meteen oproep aan de plaatselijke gemeen ten en de landelijke kerk voor een bijdrage van 2 procent voor ont wikkelingshulp en -samenwerking. Driekwart van deze opbrengst wordt gestort in het oecumenisch ontwikkelingsfonds van de We reldraad van Kerken. Het aantal hervormde gemeenten dat sinds 1970 twee procent van hun begroting besteedt voor ont wikkelingszaken, stijgt wel lang zaam maar toch gestaag. Deden in 1971 ruim 40 gemeenten mee, nu zijn dat er 280. Dat aantal is nog gro ter als men bedenkt dat er gemeen ten zijn die zich wel met de proble matiek van arm en rijk bezighou den maar op een andere manier hun materiële bijdrage leveren. De synode gaat zich ook bezinnen op de "nieuwe levensstijl" en op de vraag hoe de kerk antwoord kan geven op het appèl dat in 1973 van de kerkenconferentie in Lunteren uitging. Zij moet verder een besluit nemen over een voorstel om bij zondere betrekkingen aan te gaan met de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Ten slotte staat op de agenda: de sacramentsbevoegd heid van hulppredikers, het be spreekbaar maken van de resulta ten van Nairobi (waar de laatste al gemene vergadering van de We reldraad van Kerken werd gehou den) en een nota over vormings werk. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te De Krim G. A. Schoonheim Rijperkerk, te Veen- endaal G. van den End Papend- recht; aangenomen naar Bodegra ven J. Richter Sleeuwijk; bedankt voor Heemse R. Heusinkveld Maassluis voor Dordrecht J. den Hoed Sliedrecht. Geref. Kerken: beroepen te Ommen P. J. Ribbe- rink Grijpskerk, te Delft L. R. Krol Vlaardingen; aangenomen naar Amsterdam (voor werk onder Su- rinamers) H. G. Boswijk Bunnik, naar Hoogeveen H. Bijlsma Be- dum. "Religie" BANGKOK - De Nederlandse at taché A. van Rooy in Bangkok werd dit weekeinde overvallen door twee gemaskerde mannen, die zijn huis waren binnenged rongen. De heer Van Rooy en zijn familie werden in de badkamer opgesloten. De bandieten gingen er met zijn auto, een groot bedrag aan geld en andere goederen van door. De politie heeft nog geen spoor van de daders. WASHINGTON/PARIJS/MOSKOU (AP/R^uter) - Een woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren bekend gemaakt dat president Car ter in het begin van de volgende week een ontmoeting zal hebben met de verbannen Russische dissi dent Wladimir Boekowsky. Ook vice-president Mondale zal een on derhoud hebben met Boekowsky, die enige tijd geleden door de Rus sische autoriteiten werd vrijgelaten in ruil voor de vrijlating van de Chi leense communistenleider Luis Corvalén. De Franse president Valery Gi- scard d'Estaing heeft inmiddels la ten weten dat hij een andere be kende dissident Andrei Amalrik niet zal ontvangen. „Er is geen kwestie van. Hij is een particulier persoon", verklaarde de Franse president in zijn vakantieoord tegenover een journalist. Amalrik zei te hopen dat een lid van de Franse regering hem wel zal wil len ontvangen. Amalrik voerde gisteravond voor de Franse televisie een verhit debat met de communistische partijlei der Georges Marchais over de vraag waarom de Franse communisten niet meer hulp bieden aan Sowjet- dissidenten. Marchais zei op de vraag van Amal rik of hij de dissidenten zou helpen of meende dat dit de internationale spanning zou verhogen: „Wy ver dedigen overal de vrijheid, maar geen inmenging in de binnen landse aangelegenheden van an dere landen". Amalrik vroeg verder over de Sowjet-naleving van de HeisinKi- overeenkomst, die vrije gedach- tenwisseling en vrijheid van reizen garandeert. Marchais merkte hier bij op dat „de Amerikaanse leiders niet de geschiktste personen zijn voor het verdedigen van vrijheid en mensenrechten" na de oorlog in Vietnam. In een exclusief vraaggesprek met de „Quotidien de Paris", zei Amal rik diep getroffen te zijn door het feit dat president Giscard d'Estaing hem niet wil ontmoeten. Hij zei dat de Sowjet-Unie in de Franse presi dent een tegenwicht had gevonden voor het beleid van het Ameri kaanse staatshoofd Jimmy Carter tot rechtstreeks contact met Sowjet-activisten voor burgerrech- ziekenhuis blijven omdat zijn "psychische ziekte" erger is ge- wordeh, aldus het Russische pers bureau Tass. Borisov heeft bij el kaar al negen jaar in psychiatrische inrichtingen in de Sowjet-Unie ver toefd. Volgens Tass zouden zijn kansen op herstel goed zijn als hij "absolute rust" krijgt. Het persbu reau zei de zaak-Borisov te hebben onderzocht omdat westerse kran ten er onlangs "herrie" over hadden gemaakt. Borisov werd op 25 de cember vorig jaar in Leningrad van straat opgepakt en naar een psy chiatrische inrichting gebracht. Hij is een paar dagen geleden op ver zoek van zijn familie onderzocht door een commissie van promi nente psychiaters in Leningrad, al dus Tass. Borisov is lid van de actiegroep voor de verdediging van de men senrechten in de Sowjet-Unië. Vol gens dissidenten is Borisov in de psychitrische inrichting geplaatst op last van de KGB, de staatsvei- ligheidspolitie. Ljoedmila Alexejewa, een van de 12 oprichters van een Russische groep die wil nagaan in hoeverre de Sowjet-Unie zich houdt aan de be palingen van de slotakte van Hel sinki, is gisteren met haar man en zoon uit Moskou vertrokken om zich in de Verenigde Staten te ves tigen. Officieel kregen de 49-jarige historica, haar 50-jarige man Niko lai en haar 23-jange zoon Michail een uitreisvisum voor Israël, hoe wel zij nietjoods zijn. Het is al vaker voorgekomen dat niet-joodse dis sidenten naar Israël mochten ver trekken, omdat zij in dat geval hun Sowjet-nationaliteit moeten opge- Het officiële blad van het aarts bisdom Mechelen-Brussel stelt in zijn jongste nummer yoga als mo gelijke oorzaak van ontkerstening ter discussie. De invloed van het hindoeisme breidt zich, aldus het blad, in verschillende yoga-scholen in België uit zonder dat de kerk voldoende aandacht hieraan be steedt. Ieder jaar zouden er in dit land on geveer 40 nieuwe yoga-leraren bij komen. Het programma op de scho len duurt drie jaar. Een belangrijk deel is gewijd aan de studie van de Samkya-yoga, een van de zes sys temen van het hindoeisme in zijn benadering van de volmaaktheid. Volgens het bisdomblad zijn er maar weinig deelnemende christe nen die niet door deze "religie" worden beïnvloed. De broederschap van Pius 10, opgericht door de geschorste Franse bisschop Lefebvre, heeft in Frankrijk zeven kastelen en huizen aangekocht om er "gebedscentra" te vestigen. Zij worden bemand met priesters die de rebellerende aartsbisschop in zijn eigen semina rie te Econe (Zwitserland) heeft gewijd. Onderdrukking In zijn boodschap voor de veer tiendaagse vasten, die morgen be gint, vraagt paus Paulus de rooms-katholieken, zich de naaste te maken van de arme mens, "zodat hij in uw ogen de ogen van Christus herkent die hem begroeten, en in uw handen de handen van de Heer die zijn gaven uitdeelt". Een afvaardiging van de Pink sterbeweging in de gowjet-Unie heeft president Carter van de Ver enigde Staten gevraagd, zijn me dewerking eraan te verlenen dat meer dan 500 leden van deze bewe ging toestemming krijgen de Sowjet-Unie te verlaten. De leider van de delegatie, Nikolai Geretoy, verklaarde, dat Pinkstermensen door de Sowjet-autoriteiten wor den verdrukt. De delegatie heeft maandag bij de Opperste Sowjet een verzoek De schrift ingediend namens de 500 die uit het land weg willen. "Emi gratie is de enige mogelijkheid om het geloof in vrijheid te kunnen be leven", aldus Geretoy.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17