Plannen om investeringen te sturen goed ontvangen Boze brieven CDA en YYD aan Vondeling Sssg* Wiegel: uitspraken van Den Uyl kwalijk MEER DAN 30.000 STAKERS Lokettisten hebben soep in hun ogen TOEZEGGING CDA OVER SNELLE BEHANDELING ujS5S>- VRIJDAG 18 FEBRUARI 1977 Vorrink: drugs niet vrij DEN HAAG (SP) - De regering denkt er niet over om drugs vrij te verstrekken aan ver slaafden. Minister Vorrink (Milieu) heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Zij reageerde daarmee op be richten dat in Amsterdam wordt overwogen gratis her oïne te verstrekken, met het oogmerk de handel uit de cri minele sfeer te halen. De reactie van de socialisti sche minister Vorrink is in tegenstelling tot het onlangs vastgestelde PvdA- programma, waarin het vrij verstrekken van hard drugs is opgenomen. DEN HAAG (SP) - Kamervoorzit ter Vondeling heeft van het CDA en de WD een geduchte schrob bering gehad. Aanleiding is Vondelings brief aan dr. Jelle Zijlstra, de president van de Nederlandsche Bank, waarin hij hem de les leest. Het "normaal politiek fatsoen" vergt volgens Vondeling dat Zijlstra ogenblik kelijk opheldering geeft over de geruchten dat hij de belangrijk ste CDA-kandidaat voor de op volging van Den Uyl als minister-president zou zijn. Het CDA is nogal ontstemd over de uitspraken van Vondeling. "Het Kamervoorzitterschap is door uw uitlatingen in het geding geko men", zo staat in een wrevelige brief die de tijdelijke CDA- fractievoorzitter Wim Aantjes gisteren aan Vondeling geschre ven heeft. Aantjes wil de Kamervoorzitter volgende week dinsdag in een vergadering van alle fractielei ders over zijn optreden onder houden. Van WD-kopman Hans Wiegel krijgt Vondeling een nog grotere veeg uit de pan. "Als voorzitter van de Tweede Kamer pas het u niet de president van de Neder landsche Bank op de vingers te tikken, in de hoek te zetten dan wel de les te lezen", zo staat in Wiegels boze brief aan Vonde ling. De WD'er vindt dat Vondeling niet op "onbewezen geruchten" had moeten afgaan. Kamervoorzitter Vondeling vindt alle rumoer over zijn optreden overdreven. Gistermiddag toonde hij zich "verrast" over de kritiek van VVD en CDA. Volgens Vondeling heeft hij niets anders gedaan dan zijn oude standpunt herhalen dat dè kie zers moeten weten wie er na de verkiezingen premier wil wor den. De nieuwe minister president moet niet uit de lucht komen vallen, vindt hij. Ook eiste de Kamervoorzitter dat Zijlstra zou aftreden als Bank- president zodra hij zich in de ver kiezingsstrijd stort. Want - zo is Vondelings opvatting - de presi dent van de Nederlandsche Bank moet "een volstrekt onafhanke lijk persoon" zyn, die "van de po litiek afblijft". Wiegel vindt dat Vondeling niet op de juiste wijze te werk is gegaan. Als PvdA-kamerlid had hij zich volgens de VVD-voorman over de geruchten rond Zijlstra tot de minister van Financiën - de "baas" van de Bankpresident - moeten wenden. Zijlstra zelf heeft gisteren alle ge ruchten ten stelligste ontkend. "Ik heb slechts één ambitie: een goede president van de Neder landsche Bank zijn", verklaarde hij vanuit Zwitserland. DEN HAAG (SP) - De plannen van minister Lubbers (Economische Zaken) om tot 1980 ruim 110.000 arbeidsplaatsen te scheppen en meer greep te krijgen op de investeringen zijn in de Tweede Kamer gunstig ontvangen. Een meerderheid - PvdA en CDA (KVP, ARP en CHU) - heeft giste ren positief gereageerd op een voor dat doel bij het parlement in gediend wetsvoorstel. Daarin stelt Lubbers voor een speciale investeringsrekening te "openen" bij de Nederlandsche Bank, waarop tot 1980 13 miljard gulden gestort zal worden om de investe ringen aan te wakkeren. Lubbers hoopt op die manier de werkloosheid in vier jaar te ver minderen van 210.000 tot 150.000 personen. De miljarden van de in vesteringsrekening zullen worden gebruikt om aantrekkelijke pre mies te geven op het investeren. De bestaande belastingaftrek voor in vesteringen komt daarmee te ver vallen. Ook de verliesgevende be drijven zullen van de premies gaan profiteren. Dat was in het systeem ADVERTENTIE ,oS' c9po En wat hebt u? Véél plezier bij uw Redpoint winkelier! Man vermoord aangetroffen BERGEN (SP) - De rijkspolitie van Uitgeest speurt met twintig man naar de identiteit van de man die gistermorgen dood werd aangetrof fen langs de provinciale weg in het Noordhollandse West-Graftdijk. Sectie heeft uitgewezen dat de naar schatting tussen de 25 en 35 jaar oude man door verscheidene mes steken in de hals en het hoofd om het leven is gebracht. De politie neemt aan dat hij een Nederlander, of in ieder geval een Westeuropeaan is. Het enige aan knopingspunt is voorlopig de ta toeëringen op de rechterarm, iaam Carmen voorkomt. ADVERTENTIE van investeringsaftrek niet zo. Be drijven die geen winst maken kun nen ook geen winst van de belas ting aftrekken. Tweede jaar De voorgestelde premies zullen door de belastingdienst worden uitgekeerd en berekend. De uitke ring geschiedt in de vorm van be- lastingterruggaaf. Voor nieuw op te richten bedrijven geldt deze terug gaaf pas in het tweede jaar. Het CDA heeft inmiddels toege zegd er aan mee te willen werken de plannen van Lubbers nog vóór de verkiezingen van 25 mei tot wet verheven te krijgen. De aanvanke lijk voorgestelde ingangsdatum van 1 april kan door tijdgebrek niet worden gehaald. Het CDA komt ,met deze toezegging tegemoet aan de wensen van de PvdA en premier Joop den Uyl. Stelsel Het premiestelsel bers de investeringen in een door de regering gewenste richting wil sturen ziet er als volgt uit: Ter vervanging van de investe ringsaftrek komt een basispremie van 11 procent voor bedrijfsge bouwen en zeven procent voor in stallaties. De zeven procent geldt ook voor investeringen in vliegtui gen en overige bedrijfsmiddelen. Voor schepen geldt tot medio vol gend jaar de regeling volgens het "maritiem plan". Met ingang van 1 januari 1978 wordt de basispremie hoger of la ger, al naar gelang er meer of min der arbeidsplaatsen door het ge premieerde bedrijf worden ge schapen. Deze "wiebelpremie" - over in vesteringsbedragen hoger dan 200.000 gulden - kan niet meer dan vier procent hoger of lager dan de "spilkoers" worden. Het verloop van het aantal arbeidsplaatsen wordt afgemeten aan de loonsom per werknemer, per bedrijf. Investeringen in kleine bedrij ven worden beloond met een "kleinschaligheidstoeslag" van twee procent tot een maximale in vestering van 200.000 gulden per jaar. Voor investeringen in grote-veel arbeidsplaatsen opleverende - pro jecten geldt een beloning van 15.000 gulden per arbeidsplaats. Het te investeren bedrag moet dan wel de 15 miljoen overschrijden. Er geldt een maximum van 4 procent van de investeringssom. Om vestigingen in probleemge bieden in het noorden en Zuid- Limburg te bevorderen geldt een "bijzondere" regionale toeslag van 20 procent voor bedrijfsgebouwen en 10 procent voor vaste installa ties. Als de EG er mee akkoord gaat komt er nog een algemene regio nale toeslag en een ruimtelijke or deningstoeslag. Voor bedrijfsge bouwen, dan wel installaties, zal deze respectievelijk 12 en 20 pro cent, alsmede 6 en 10 procent be dragen. Cumulatief De toeslagen zijn cumulatief. Ze kunnen bij elkaar opgeteld worden. Met dien verstande dat er een maximum is van 50 procent voor bedrijfsgebouwen en 25 procent voor vaste installaties. Dat komt overeen met een toeslag van 20 pro cent per gemiddelde investering. Al deze plannen hebben betrek king op de "eerste fase" bij het stu ren van de investeringen. Later zul len nog toeslagen worden gegeven om de economie "selectiever" te la ten groeien. Deze toeslagen hebben betrekking op het rekening houden met: stadsvernieuwing, energie- en grondstoffenbesparing, milieuver betering, onderzoek en ontwikke ling, herstructurering van bedrijf stakken en internationale arbeids verdeling. DEN HAAG - Zeker 6000 mensen hebben gisteren in Den Haag deelgenomen aan een demonstratieve mars om hun solidariteit te betuigen met de stakers in ons land. Op het Malieveld werden zij toegesproken door FNV- bestuurdersonder wie Herman Bode. In de stoet liepen ook ambtenaren mee die bij terugkeer op hun departement te horen kregen dat elke minuut die zij te laat van de middagpauze terug waren op hun salaris zal worden gekort De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft hiertegen bij minister De Gaay Fortman geprotesteerd. De socialisten willen dat de demonstrerende ambtenaren in staat worden gesteld om de verloren gegane diensttijd in te halen. „in deze zo hoogst ernstige situatie' een eensgezinde opstelling kabinet hoognodig is. Den Haag (SP) - Premier Den Uyl heeft zich weer de woede van de WD op de hals gehaald. In WD-kringen zijn de uitspraken van de minister-president op een PvdA-bijeenkomst in Zeist dat de stakingen „gerespecteerd" moeten wórden erg slecht gevallen. WD-fractieleider Hans Wiegel ziet in deze uitspraak „een betoon van instemming van de minister president met de thans nog steeds voortzettende en zelfs uitbreidende stakingen". Dat neemt Wiegel Den Uyl erg kwalijk. In schriftelijke vragen heeft de WD-voorman gisteren dan ook de uitlatingen van de premier gelaakt. Wiegel vindt dat Den Uyl nu maar eens „onomwonden" moet zeggen wat hij er van vindt dat - hoewel vakbeweging en ondernemers het vrijwel eens zijn - de stakingsacties onverminderd voortduren. Net als CNV-voorzitter Jan staat Wiegel er op dat - nu over het gisteren aan het eind van de mid- Groeiende macht Volgens de Rotterdamse hoogle raar mr. S. W. Couwenberg is er sprake van een groeiende politieke macht van de vakbeweging. Het gaat hier volgens hem om een feite lijke politieke machtsuitoefening die zich onttrekt aan behoorlijke democratische controle. Hij heeft de indruk dat er zonder medewer king van de vakbeweging niet meer het op effectieve wijze te regeren valt, hetgeen er volgens hem op zou kunnen wijzen, dat Nederland op weg is een vakbondsstaat te wor den als een nieuwe linkse versie van de oorspronkelijke rechtse corporatieve staatsidee. Couwen berg zei dit gistermiddag in Rotter dam in een rede „democratische rechtsstaat en het emancipatie streven" bij de aanvaarding van het hoogleraarschap staats- en be stuursrecht aan de Erasmusuniver- siteit. 55 DEN HAAG (SP) - Ter zitting van de strafkamer van de Haagse rechtbank weerklonk gisteren verre kritiek op de makkelijke wijze waarop PTT-lokettisten vervalste chèques uitbetalen aan die ven, die zich legitimeren met eveneens vervalste paspoor ten. Sommige van de hiervoor gebruikte paspoorten waren wel acht keer van nieuwe na men voorzien. Maar geen lo- kettist die het merkte. De Haagse advocate mej. mr. L. Bienen vond in het bijzonder de manier waarop werd uitbe taald in een Voorburgs posta gentschap "beneden alle peil". Een 23-jarige in vodden geklede uitgemergelde her- oineslaaf kwam hier soms vier of meer keren per dag aan het loket om voor duizenden guldens aan gestolen kaschè- ques te verzilveren, waarbij hij zich legitimeerde met een paspoort dat telkens weer op een andere naam stond. Erwtensoep "Gaat er dan nóóit een lampje branden bij zo'n postagent schapbeheerder?", riep mej. mr. Bienen, die het voorts on begrijpelijk noemde dat de PTT geen effectieve maatre gelen treft om de massale vervalsingen van girobetaal middelen een halt toe te roe pen. De schade moet in de vele miljoenen lopen. Maar zelfs zoals het is hoeft men aan de loketten niet zo klak keloos uit te betalen, vond de advocate. Zij stelde voor dat de handtekeningen op legi timatiepapieren voortaan met een loupe bekeken zouden worden. Rechtbankpresident mr. J. van Goethem: "Een doodgewoon paar ogen, die niet al te kippig zijn, is voldoende. Want die vervalsingen zijn meestal uit ermate slecht gedaan. Ik heb dan ook de indruk dat die PTT-ambtenaren - de goeden niet te na gesproken - met erwtensoep in hun ogen zit- Puin ruimen Ook officier van justitie mr. A. J. Dek VToeg zich in zijn re quisitoir af of het bestrijden van de girovervalsingen een taak van de justitie alléén is. Hij signaleerde dat het de vervalsers door andere over heidsinstanties wel meer makkelijk wordt gemaakt. Dat slaat niet alleen op de PTT, zei de officier, want ook paspoorten kunnen veel te gemakkelijk worden vervalst. "Ik vraag me af of er nog eens iets aan gedaan zal worden. Of blijft het zo dat de justitie steeds met puin moet rui men?", aldus mr. Dek. Al deze kritiek op de PTT ver hinderde de officier over igens niet om vier jaar gevan genisstraf met aftrek te eisen tegen de 23-jarige Dilip M., die in ruim een jaar tijd bijna honderd kaschèques en giro betaalkaarten heeft gestolen, vervalst en geïnd, tot een to taalbedrag van tenminste 48.580 gulden. "Een mooi jaarsalaris", vond de presi dent. Overval Samen met andere leden van een bende jeugdige gangsters placht Dilip met lijmstokken de enveloppen met kaschè ques en betaalkaarten uit brievenbussen te hengelen in flatgebouwen te Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Leid- schendam, Zoetermeer, Gouda en Alphen aan den Rijn. Zijn deel van de buit in casseerde Dilip met ge bruikmaking van ruim vijftig eveneens gestolen en verval ste paspoorten en rijbewijzen. Buitendien stond hetjongmens terecht voor een gewapende roofoverval op het postkan toor aan de Van Alkemade- laan op 13 mei 1975. Voor het loket greep hij een oude dame met een arm om haar hals. Terwijl hij de vrouw als schild gebruikte, richtte hij een pis tool in zijn andere hand op de loketbeambte, die opdracht kreeg een plastic zak met geld te vullen. Met zeven mille aan bankbiljetten koos Dilip het hazenpad. Heroïne Raadsvrouwe mej. mr. Bienen vond de geëiste vier jaar veel te hoog voor deze verdachte, die weliswaar ernstige misd rijven heeft begaan, maar die daarvoor slechts in zeer ver minderde mate aansprakelijk kan worden gesteld. Sinds zijn komst uit Parama ribo vier jaar geleden was Di lip in korte tijd zodanig aan de heroine verslaafd geraakt dat hij alleen nog door het plegen van forse diefstallen in zijn dagelijkse behoefte aan het gif kon voorzien. Op het laatst gebruikte hij vier tot vy f gram per dag. De verdedigster zag in deze verdachte op de eerste plaats een slachtoffer van de her oïne. Hij moet als patiënt worden behandeld in een in richting voor verslavings- ziekten. Gevangenisstraf lost niets op, aldus de verdedig ster. Vonnis 3 maart. hete hangijzer, de automatische prijscompensatie, overeenstem ming is bereikt - de stakingen moe ten worden opgeschort en werkge vers en werknemers weer om de ta fel moeten gaan zitten. 30.100 werknemers bij stakin gen betrokken, ongeveer 4.000 man meer dan woensdag. In de indus triesector kwam onder meer De cao-onderhandelingen voor het grafisch personeel worden vol gende week hervat. Dit staat defini tief vast nu de acties bij de grafische de toezeggingen die de directie scheepswerf De Schelde erbij (3200 gisteravond meegedeeld. kingen. Terwijl premier Den Uyl stakingslijstje toegevoegd. In de zegt dat het stakingswapen geres- bouw kwamen er 15 objecten bij worden gedrukt heeft pecteerd moet worden, noemt mi- met OBJECTEN BIJ MET 350 nister Boersma van sociale zaken bouwvakkers. De grafische bedrij- Toezeggingen De Werkgeversorganisaties laten de toezeggingen die de directie van de dagbladen zijn op- de NDU aan haar personeel heeft heeft de vereniging gedaan „geheel voor rekening van deze directie". Het gaat daar om za ken die uitsluiten op bedrijfstakni veau geregeld moeten worden", al- j dus de NDP. het NRC-Handelsblad, het Xige- Geen overeenstemming werd gis- Dagblad en het Vrije Volk teren bereikt in het „open gesprek" bedrijven geschort, Nederlandse Dagbladpers (NDP) de ontwikkeling „bedenkelijk". De WD'er houdt de ministers voor dat stakingstoneel. erdwenen gisteren van het hoging te zullen geven, met ingang nisaties van werkgeve brief tussen Unilever en de Industrie bonden en Voedingsbonden van de FNV. Ook het overleg tussen orga- i werk- i 1 februari 1977. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen De INVENTUM hairstyler type GH 2. Twee warmtestanden en 2 luchtsnelheden en veel accessoires voor een perfekt kapsel. Een geschenk ter waarde van 78,- van Koninklijke Fabriek Inventum, Bilthoven. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven over een nieuwe de bakkerijen liep gisteren op niets uit, aldus een woordvoerder van de FNV. De Industriebonden van FNV en CNV hebben gisteren ver klaard niet bereid te zijn af te zien van acties in de metaalsector zolang de metaalwerkgeversorganisatie FME weigert iets te bieden „waar mee we bij onze leden kunnen aan komen." Normaliseren De Vervoersbond CNV heeft zijn kamerleden in de verschillende bedrijfstakken gisteren per brief gevraagd om zich in te zetten voor het „normaliseren" van de verhou dingen waar dat mogelijk is. Een en ander geldt overigens niet voor de havens. Voorzitter Dassel van de Vervoersbond CNV waarschuwde de werkgevers in de havens dat zij met vuur spelen: „Momenteel be heersen de vakbonden de situatie in de havens nog. Maar die rust kan niet worden gegarandeerd als de werkgevers de vakbondseisen blij ven afwijzen." Philips toonde zich gisteravond be reid de cao-onderhandelingen met de vakbonden te hervatten. In de sector vleeswarenindstrie kwamen gisteren besprekingen weer op gang al werd er voorlopig nog geen overeenstemming bereikt. Wel een akkoord kwam tot stand tussen de vakbonden en de coöperatieve ver eniging „Verenigde Bloemenvei ling Aalsmeer" (VBA). De nieuwe cao voorziet onder meer in een reële loonsverbetering van twee procent. Bij de VBA werken in totaal 600 De Industriebonden NW en NKV hebben gisteren ultimatums ge stuurd naar AKZO Botlek (450 man) en AKZO Amsterdam noord (950 man). De ultimatums lopen volgende week dinsdag af. De Ver- voersfedratie NW/NKV en de Vervoersbond CNV hebben de di rectie van de Nederlandse Spoor wegen gisteren verzocht geen door staking besmette goederen in de Rotterdamse of Amsterdamse ha vens te

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7