"Niet meer op RW 11 wachten" CDA geeft geen voorkeur vooraf over samenwerking PUBLIEK imjy I 1 Scholen niet in oranje-défilé KLINK REDT HOND Volle inzet bij concert Wilhelmina Ruilverkaveling Rijnstreek-Zuid PvdA moet mee blijven doen Vis-expositie INZAKKENDE ANIMO IN VOORSCHOTEN STREEK VRIJDAG IB FEBRUARI 1977 RIJNSBURG - Muziekvereniging "Wilhelmina" gaf onder dirigent K. Brul een concert in de, voor een groot deel bezette, Immanuëlkerk. Deze, vooral brede, ruimte is, of schoon niet ideaal, toch redelijk ge schikt voor fanfaremuziek. De "Revival Singers" (onder J. Colijn) wisselden twee keer uitgebreid de speellieden af. De heer Brul, een talentvolle ama teur, had verleden jaar nog geen ei gen stempel op "Wilhelmina's spel kunnen drukken (om dit wat kreu pele cliché nog maar eens te ge bruiken). Deze keer werd men dui delijk zijn (stimulerende) invloed gewaar. Hij dirigeert niet volgens de hogeschool-regels, maar houdt z'n muzikanten toch vast. De uit drukking is niet rijk aan nuances en konstrasten, maar het spel klinkt eerlijk en geordend. Opmerkelijk was, dat alle muzikanten, iedere instrumenten-sektie, gelijkelijk hun best deden en met volle inzet naar een goed resultaat streefden. Ik zou niet weten, waar de uitschie ters zaten. Dit alleen is al een kom- pliment waard. Een tweede ken merk van welbewuste, verant woorde leiding vond ik in de melodie-vorming. Men flodderde niet zo maar wat aan, maar trok de lijnen breed en vol, waardoor de zangerigheid werd bevorderd. De dirigent had zich in 't algemeen binnen het raam van de mogelijk heden geouden. het enkele geval, dat die grens kon worden over- ZOETERWOUDE - De voorbereidingen van de ruilverka veling Rijnstreek-Zuid vinden gestadig voortgang. Onder meer naar aanleiding van de 23 voorlichtings- en discussie bijeenkomsten die vorig jaar zijn gehouden, heeft de com missie enkele wijzigingen in het plan aangebracht. Muziekvereniging Wilhelmina met "De Revival Singers" in de Rijnsburgse Immanuelkerk. schreven (de ouverture voor Rossi ni's opera Tancredi) drukte hij het tempo, zodat niemand uit de baan vloog. Uiteraard bevredigde dit' niet geheel, maar dat deed de ver- grovende verklanking door een fanfare-ensemble ook niet. Ik wil echter graag erkennen, dat de Wil helmina's het met hun allen, in on gebroken eendracht, er verdienste lijk hebben afgebracht. Een ander beroemd stuk uit de opera-wereld: het "intermezzo sinfonico" (het "opendoek" tussen de twee bedrij ven van Mascagni's Cavalleria Rus- ticana) klonk gaaf, melodieus, én wat te hard. Over de marsen, een hymne, een spiritual, een óverlange selektie uit Rombergs "De prins student" kan ik geen kwaad woord zeggen. Het klonk allemaal degelijk en gevon- centreerd, in het juiste tempo. Aan het eind van het nogal lang durende concert traden de jonge drumban- ders met verdiend succes op en speelde het korps een soort van tap toe. waarin een paar trompettisten uitmuntten. Een verheugende, alle hoop voor de toekomst gevende, omstandigheid is het grote kontin- gent jeugdige muzikanten, die toch onmerkbaar in het korps zijn ge- ntegreerd. De "Revival Singers" (met orgel, elektronisch orgel, slagwerk en cornet) zongen goed gediscipli neerd uit hun eigen repertoire, dat veel waardering oogstte, maar een ander karakter had dan wat het korps speelde. JOHAN VAN WOLFSWINKEL Zo is de ontsluitingsweg die was geprojecteerd in de Grote Polder, langs de Meerburgerwatering, ver schoven naar een meer centrale plaats in dit gebied. Met de Miening als beginpunt komt hij nu ongeveer 400 meter van rijksweg 4 langs de Nieuwe Poldertocht. Deze laatste werd enkele jaren geleden noodza kelijk toen de polder een nieuw gemaal kreeg aan de Meerburg. (De Grote Polder verloor zijn functie door demping van de koppelwate ring bij de aanleg van het industrie gebied Grote Polder). Insteek- of verdichtingswegen zijn soms noodzakelijk omdat de ruil- verkavelingswet zegt: "Elke kavel moet zó worden gevormd dat hij uitweg heeft op een openbare land- of waterweg en zo mogelijk daaraan belendt". In het gehele gebied van de verkaveling Rijnstreek-Zuid zijn insteekwegen tot een totale lengte van vijf kilometer opgeno men. Bij de voorlichting kwam ook de stemmingsprocedure regelmatig aan de orde. Daarbij was met name TER AAR - „Het christelijke geloof en de Bijbel geven geen pasklare politieke gegevens aan voor het CDA" zo verklaarde drs. Schmelzer tijdens een CDA-bijeenkomst in het Dorpshuis van Ter Aar. Schmelzer was destijds minister van Buitenlandse Zaken en is mo menteel actief CD A-lid. Voor deze partij verklaarde hij dat die „niet beter is dan anderen, maar we wil len een lichtstraal werpen op die vragen vanuit het evangelie. Chris tus ging ook om met de tollenaars, en gaf ons daarin een voorbeeld" zo verklaarde Schmelzer. Volgens de oud-minister heeft het CDA geen monopolie: „Wij zoeken in het CDA naar eenheid van belij ders, om samen een inbreng te hebben in de politiek van ons land. We hebben samen een program pp- gesteld, hebben samen één lijst trekker waarmee we de verkiezin gen ingaan. Degenen, die kritiek op ons hebben snijden ook in eigen vlees. Het CDA is niet een soort dorpspolitiek in de grote samenle ving, maar een volkspartij waarin armen en rijken, vrouwen en man nen, ouden en jongen een eigen plaats hebben". Schmelzer ver klaarde dat de christenen interna tionaal altijd goed werk hebben ge daan, en dat onze samenleving be hoefte heeft aan een partij als het CDA. „Wij gaan uit van de Schep per, hebben een opdracht en stre ven naar het doel van onze op dracht voor menselijke samenle ving, waarin de mens verantwoor ding weet te dragen in allerlei ver- Van der Hek: HAZERSWOUDE - "Als de PvdA in de komende regering geen zitting heeft zal het er voor de werknemers echt niet beter op worden. De koppe ling netto-inkomsten en uitgaven zal dan zeker op de helling gaan" zo verklaarde gisteravond het tweede kamerlid drs. A.van der Hek. Het PvdA-kamerlid sprak in het katho lieke Michelshuis in Hazerswoude tijdens een buitengewone vergader ing van de plaatselijke PvdA- afdeling over de economische situa tie van ons land en de stakingsac ties. In zijn inleiding wees Van der Hek op de stakin gend ie zowel voor twee procent directe loonsverhoging als voor enkele op de verlanglijst van de werknemers staande wensen, zoals medezeggenschap in de be drijven, worden gehouden. Volgens Van der Hek uit de werknemer in deze stakingen zijn woede en afkeer tegenover de werkgevers over de wijze waarop laatstgenoemden menen met de wensen van de werk- nemers te moeten handelen. "Omwille van de economische toe stand in ons land heeft de regering de laatste tijd meerdere offers moe ten brengen" zo zei Van der Hek die er voorts op wees dat men in Neder land momenteel op een "zeer kri tisch punt" is beland. Deelnemen aan een regering met de VVD acht Van der Hek totaal uitge sloten. Hij stelde verder dat de werkgevers de, in laatste jaren verworven rechten van de werkne mers, terug willen halen. Van der Hek voorspelde gisteravond do.t de werkloosheid nog weer toe zal ne men door het steeds meer aanschaf fen van machines in de bedrijven. Een vraag tenslotte uit het publiek of burgemeester Van der Louw van Rotterdam met z'n hoge inkomen nog wel een socialist kon zijn, beantwoordde de spreker met een volmondig 'ja". banden. We moeten strijden voor vrede en voor het behoud daarvan. Daarvoor dient ook een defensie inspanning, die wij voorstaan. We zullen streven naar saamhorigheid en samenwerking met anderen om de grote vraagstukken, als dat mo gelijk is, op te lossen". Drs Schmelzer ging uitvoerig in op de lotgevallen van de christelijke partijen van de laatste jaren. Vol gens hem werkten de confessionele partijen altijd wel mee, zij het niet gemeenschappelijk. „Maar de uit slag van de verkiezingen zal ons le ren of men ons wil begrijpen, en of men de boodschap begrijpt die wij hebben te brengen. Het CDA brengt voor de verkiezingen geen voorkeur uit voor een partij met wie ze zou willen regeren na de uitslag" aldus Schmelzer. Uit de zaal kwamen vragen over de samenwerking met andere partijen na de verkiezingen. Volgens Schmelzer lijkt een samenwerking met de WD, zuiver op het program afgaande, gemakkelijker dan met de PvdA die punten in het program heeft waarmee het CDA niet zou kunnen instemmen. Schmelzer benadrukte echter dat het CDA Schmelzer geen voorkeur vooraf zou geven. „We staan voor ons eigen program en zullen na de verkiezingen probe ren dat waar te maken". Op de actuele vraag of Zijlstra pre mier moest worden gaf Schmelzer als antwoord: „Dat is een goede avondsluiting. Goedenavond". Chauffeur remde te laat voor file DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De Haagse rechtbank heeft een 21-jarige vrachtwagenchauf feur uit Alphen aan den Rijn ver oordeeld tot een boete van 200 gul den en voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor vier maan den met een proeftijd van een jaar. Door te laat remmen was de chauf feur met zijn vrachtwagen, beladen met 60 schapen, op de provinciale weg bij Woubrugge achterop een File gereden en was bovendien, als gevolg van een laatste uitwijkpo- ging, frontaal in botsing gekomen met een motor waarvan de duo- passagiere haar linkerbeen brak. De motor raakte te water; de ach terste auto van de file werd zwaar beschadigd. De eis van de officier luidde 250 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs. veel verzet tegen het deelnemen aan de stemming van bewoners in het gebied die nauwelijks over grond beschikken. Grotere concen traties van woningen werden bui ten het plan gehouden, maar de verspreide woningen leverden grote technische bezwaren op. Er is nu enigszins aan de bezwaren te gemoetgekomen doordat dertig burgerwoningen in het meest noordelijk blok van de Weipoort- seweg uit het plan zijn genomen. De Voorbereidingscommissie heeft gemeend niet meer te kunnen wachten op de vaststelling van het tracé van rijksweg 11 omdat met uitvoering van de verkaveling zo spoedig mogelijk begonnen moet worden. In het concept stemmings rapport is hierover het volgende opgenomen: "Tijdens de uitvoer ing zal de (dan Plaatselijke) Com missie rekening houden met een evtentueel tracé van rijksweg 11. Voor zover wijzigingen een gevolg zijn van de aanleg van een derge lijke weg dan zullen de daaruit voortvloeiende kosten voor reke ning van Rijkswaterstaat komen". VLAARDINGEN - Onder de titel „De vis wordt duur betaald" wordt van 23 februari tot 1 mei een ten toonstelling gehouden in het Visse rijmuseum in Vlaardingen. Bewust hebben de organisatoren bij deze tentoonstelling gekozen voor een sobere opzet: tabellen en foto's. De expositie wil een beeld geven van de tol, die de zee aan mensenle vens en vaartuigen opeiste in de loop van een groot aantal jaren. De overzichten beperken zich tot de periode van 1860 tot heden. Op dinsdagavond (22 februari) wordt de tentoonstelling door de heer A. Blussé, voorzitter van de vereni ging voor Zeegeschiedenis, geopend. door Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Om de traditionele kinderoptocht op koninginnedag dit jaar toch nog wat cachet te geven zal de Voorscho- tense oranjevereniging zich op korte termijn tot di verse plaatselijke sportverenigingen richten met het beleefde doch dringende verzoek bij die feestelijke ge legenheid hun jeugdafdelingen te laten opdraven. Tot die "noodsprong" zal wor den besloten als de Park school en Adegeestschool niet zijn te overreden terug te komen op hun verrassende besluit om dit jaar met de leer lingen niet mee te doen aan het kinderdefilé. Dat vertelde mij gisteren de vice-voorzitter van de oranje vereniging, M. J. Adriaanse, die deze week gaat proberen alsnog bij de scholen de toe zegging los te peuteren dat de leerlingen op koninginnedag "beschikbaar" zijn. Maar zo ver ik gisteren de meningen heb kunnen peilen geef ik hem weinig kans van slagen, want bij beide scholen is de animo nihil. Althans, wat de schoolleiding en de ouder commissie betreft. In het geval van de Parkschool is de knoop doorgehakt door de oudercommissie. Voorzit ster mevrouw Oostra zei mij: "We hebben in het verleden geconstateerd dat bij de voorbereidingen rond de kinderoptocht het onderwij zend personeel te zwaar werd belast. De organisatie kostte ze enorm veel energie en kostbare tijd. Vooral ook omdat bar weinig ouders er voor voelden ook een handje mee te helpen. Dit jaar willen we de onderwij zers niet weer voor het kar retje spannen. We vinden het natuurlijk best als er zich nu een stuk of wat actieve ouders aandienen die met de leerlin gen toch nog wat op poten willen zetten. Van ons mag dat, maar dan wel graag bui ten de school om". Niet nodig Overigens, de oudercommissie van de Parkschool heeft het niet nodig gevonden om de ouders van de leerlingen van te voren in te lichten over het niet deelnemen aan de koninginnendag-optocht. Mevrouw Oostra: "Het kan best zijn dat ouders er in deze kwestie een andere mening op na houden. Maar dan zeg ik op mijn beurt: ze geven ook "niet thuis" op het moment dat je vraagt of ze bij derge lijke gelegenheden een handje willen meehelpen. De goeden niet te na gesproken. Wellicht dat er nu veel ouders moord en brand gaan schreeuwen. Nou, en? Het zou best mogelijk zijn dat we achteraf inzien dat we iets fout hebben gedaan. Maar de klok terugzetten kan dan niet meer. Dat is dan een leer voor de volgende keer". Ik sprak ook met het hoofd van de Adegeestschool, de heer Visser. Die verklaarde het weigeren om mee te doen aan de optocht als volgt: "We vin den dat het meelopen in de optocht teveel een verplich ting is. Men moet leerlingen daar vrij in kunnen laten, net zo goed als de leraren moeten kunnen beslissen of ze hun medewerking geven of niet. Dan breng je tenminste een stukje echte spontaniteit in zo'n optocht. Nu lopen er veel mee omdat ze van school moeten. Daar wil men van af'. Tot nu toe hebben de Voorscho- tense lagere scholen bij toer beurt (de helft van de scholen het ene jaar, de andere weer het jaar daarop) deelgenomen aan de kinderoptocht. Zonder daar al teveel problemen van te maken. Twee scholen heb ben nu voor het eerst afge haakt. Voor andere scholen zit dat er in de toekomst wellicht ook in. Dat proefde ik tenminste uit reacties van schoolhoofden, die ik gisteren naar hun me ning vroeg over deze kwestie. De voorbereidingen voor zo'n optocht leggen wel een erg zware claim op onderwijzers en leerlingen, vonden de meesten. Vooral ook omdat in veel gevallen de medewer king van ouders nihil is. Zou die beter zijn, dan zou de weerstand tegen de kinderop tocht zo goed als wegebben, zo zei men. Door geen van de schoolhoofden werd het nut van de optocht in twijfel ge trokken. Wel vonden de meesten het een hele klus om elke keer weer origineel voor de dag te komen. Wat dat betreft heeft de oranje vereniging de scholen een helpende hand proberen toe Leidenaar neemt Londense herder in huis Twee bekende fabrikanten van hapklare brokken din gen momenteel naar de gun sten van Leidenaar Dirk Klink, die de afgelopen week in het nieuws kwam omdat hij zich ervoor heeft ingezet om een in een asiel in Londen verblijvende herdershond van de dood te redden. Het dier zou worden gelectrocu- teerd. Toen bekend werd dat elek- tromonteur Klink vanuit Nederland een geslaagde reddingspoging had onder nomen en tevens de toezeg ging had gekregen dat het aan de dood ontsnapte dier hem per vliegtuig zou wor den toegestuurd, trokken de twee fabrikanten bij Klink aan de bel. Ze willen hem nu met zijn En gelsehond model laten staan in een advertentiecampag ne. Dirk Klink heeft nog niet besloten of hij gebruik zal maken van het aanbod van één van beide heren. Hij rekent er in elk geval wel op dat hij één dezer dagen zijn hond op Schiphol kan komen ophalen. Gistermid dag ging hij de stad in om al vast wat benodigdheden aan te schaffen. Toen hij bij de dierenspeciaalzaak Zwarte Neon zijn verhaal vertelde kreeg hij een riem, een drink- en een voerbak cadeau. Kiink heeft nogal wat nega tieve reacties gekregen op zijn besluit een Engelse hond te adopteren. Hij is gebeld door gebelgde mensen die vonden dat hij beter een zie lig exemplaar uit eigen land had kunnen uitzoeken. "Eigenlijk had ik die kritiek aan mijn laars moeten lap pen", zei hij mij gisteren maar toch heb ik het me aan getrokken. Ik heb besloten er inderdaad ook een Hol landse hond bij te nemen. In het dierenasiel in Oegstgeest heb ik al wat uitgezocht. Een die uit een rijdende auto is gegooid. Die neem ik". De Leidenaar, die een beschei den woning heeft aan de Lage Morsweg, heeft bin nenkort in totaal drie hon den te onderhouden. "Voor mij is dan wel de maat vol", zegt hij. "Ik heb er het bewijs mee willen leveren dat het mogelijk is dat elk klein ge zinnetje drie honden kan verzorgen. Ik hoop dat veel mensen mijn voorbeeld zul len volgen". Koninginnedag-optocht in Voorschoten: dit jaar zonder (school)kinderen? te steken door een lijst van onderwerpen beschikbaar te stellen waaruit ideeën kon den worden geput. Maar die geste blijkt ook niet door ie dereen in dank te worden af genomen. Mevrouw Oostra: "Op die lijst komen onderwerpen voor als oliecrisis en werkloosheid. Daar kun je met jonge kinde ren toch niet mee uit de voe ten? Die lijst is niet te gebrui ken". Dekmantel Snijden al deze argumenten hout of vormen ze slechts de dekmantel voor een ander in het dorp gehoorde theorie. Namelijk dat de in leerlingen- tal achteruit lopende scholen, in hun poging zoveel moge lijk "zieltjes" te winnen, het niet riskeren ten aanzien van een groot deel van de bevol king tijdens die optocht slecht voor de dag te komen. Immers, dat zou toeschou wers kunnen weerhouden hun zoon of dochter naar een bepaalde school te sturen. "Dat verhaal heb ik meer ge hoord", zegt de heer Adriaan se, "ik geloof er niet zo in. En ik maak me er ook niet druk "Plicht" "Onze zorg is momenteel dat die scholen meedoen. We vinden dat het hun plicht is. De aan die scholen verbon den leerkrachten zijn in dienst van de Voorschotense gemeenschap en moeten in mijn ogen daarom ook een steentje bijdragen aan het welslagen van dit even ement".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4