Toch geen dependances Leiderdorp redde gezin uit Leidse Pakhuizen weer voor bewoning Ouders verontrust De Jong: Ook Visser Hooft moet weg Protesten actiegroep tegen 'dreigbrieven' hoogheemraadschap Grootse carnavals optocht in centrum VRIJDAG 13 FEBRUARI 1977 LEIDEN Mast staat er bijna; compromis onduidelijk LEIDEN/OEGSTGEEST Terwijl de bouw van de mast voor kabeltelevisie in Oegst- geest zijn voltooiing nadert, be staat er nog steeds onduidelijk heid over de exacte inhoud van het compromis dat staatssecre taris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) verleden jaar be reikte over gemeenschappelijk gebruik van deze mast door alle regiogemeenten. Of het hoogste punt vandaag bereikt wordt was vanochtend nog onduide lijk. in verband met de te harde wind (windkracht 7) op die grote hoogte kon er niet ge werkt worden. In januari schreef de Stichting Mast een brief naar Van Huiten waarin om de exacte prijzen werd gevraagd van de mast met toebehoren, iets was niet in het compromis stond. Tevens wilde de Stichting Mast een boetebe ding wanneer niet op 1 april signaal zou kunnen worden ge leverd door de PTT. Er werd bij Van Huiten op aangedrongen dat de PTT slechts overeen komsten zou sluiten met De fensie en de firma Multivisie na instemming van de Stichting Mast. Zoals bekend houdt het compromis in dat de PTT de mast tijdelijk in beheer neemt, nadat de bouw door Multivisie is afgerond in samenwerking met Defensie. Als een gemeen schappelijke regeling van de regiogemeenten rond is, zal deze instantie het beheer over- de PTT. Over de prijzen heeft staatsse cretaris Van Huiten nu geant woord dat het geheel 1,5 mil joen zal kosten. De mast kost 800.000 gulden, de antennes kosten 200.000 gulden, en de bijbehorende electronica even eens 200.000 gulden. Het minis terie van Defensie zal ook ge bruik maken van de mast aan de Kwaaklaan en draagt daarvoor 300.000 gulden bij. Over de jaar lijkse exploitatielasten kan Van Huiten echter nog geen infor matie geven. Tussen PTT en Defensie zal voor deze kosten ook nog een verdeelsleutel moeten worden gevonden. De tarieven voor aansluiting op de mast zijn wel bekend: elke abonnee betaalt per jaar 45 cent per TV-programma en 40 cent voor alle radioprogramma's te- Van Huiten wil niet de garantie geven dat de PTT 1 april signaal levert. "De PTT kan alleen ga rant zijn - na 1 april 1977 - ten aanzien van thans reeds getrof fen overeenkomsten". De PTT neemt de mast over van Multi visie met alle rechten en plich ten daaraan verbonden. Los van de toestemming van de gemeenschappelijke regeling of van de Stichting Mast wil de PTT haar vrijheid van handelen behouden. Voorzitter Van Aken van de Stichting Mast toonde zich weinig gelukkig met deze ant woorden. De Stichting Mast heeft inmiddels weer een brief naar Van Huiten geschreven, rover Van Aken vooralsnog niets wilde zeggen. Wel wilde hij kwijt dat er nog steeds on duidelijkheden zijn gebleven; Van Aken had behoefte aan r exacte informatie over bijvoorbeeld de prijzen. Hij was ook minder gelukkig met de plaats die de Stichting Mast in de brief van Van Huiten krijgt toegewezen. LEIDEN - De oudercommissie van de Louise de Coligny Scho lengemeenschap heeft er bij de leden van de raadscommissie onderwijs met klem op aange drongen er voor te zorgen dat de voorgenomen bouw van een dependance in Leiderdorp "ten spoedigste doorgang vindt". De oudercommissie wil dat daarmee "de groeiende veron trusting, weerstand en ver ontwaardiging van zeer vele ouders tegen remmende of verhinderende factoren met betrekking tot deze bouw" wordt weggenomen. De oudercommissie vindt dat het de ouders van leerlingen in Leiderdorp e.o. niet kan wor den aangedaan de bouw te ver tragen of ongedaan te maken, nu er allerlei toezeggingen zijn gedaan voorbereiding zijn ge troffen. "Dit laatste zou de school en het openbaar onder wijs in de streek onnoemelijk veel schade berokkenen", al dus de oudercommissie. LEIDEN/LEIDERDORP - Staatssecretaris De Jong van Onderwijs wil niet dat er in Leiderdorp dependances ko men van de openbare Louise de Coligny Scholengemeen schap en de rk. scholengemeenschap Bonaventura. Ook wil hij dat de chr. scholengemeenschap Visser 't Hooft, die er inmiddels een dependance heeft, in 1979 of uiterlijk 1980 uit Leiderdorp verdwijnt. Eén en ander staat in een brief, die vandaag bij de gemeente Leiden is binnengekomen. De Leidse wethouder Tesselaar verklaarde vanochtend, dat hij in principe geen bezwaar heeft tegen het voorstel van de staatssecretaris, als inderdaad geen van de drie zui len zich definitief in Leiderdorp vestigt. Hij is het eens met de stel ling van de staatssecretaris in diens brief, dat er in Leiden ruimte ge noeg is. Op het ministerie zijn bere keningen gemaakt, waaruit blijkt dat er met de vestigingen aan de Kagerstraat, Antonie Duycklaan, de nieuwbouw van de chr. scholen gemeenschap Leiden Zuid-West en de elf noodlokalen aan de Apollo- laan voor het christelijk onderwijs genoeg mogelijkheden zijn. De rk. Bonaventura-scholengemeenschap dient tussen nu en eind 1978 in overleg met de gemeente een op lossing te vinden, omdat het ge bouw aan het Schuttersveld uiter lijk 1 augustus 1979 ontruimd dient te zijn. "Mijn medewerkers zullen zoveel mogelijk bijstand verlenen bij het zoeken naar andere ruimte in Leiden", schrijft De Jong. Terugloop Met de bouw van de dependance van de L. de Coligny zou half ja nuari jl. worden begonnen. Er wa ren plannen gereed voor twaalf lo kalen. Op het moment echter dat de spade bij wijze van spreken in de grond zou worden gestoken, wilde de staatssecretaris een gesprek met de drie schoolbesturen om over de dependance-vorming in Leider dorp te praten. Uiteindelijk resul taat: er zouden in Leiderdorp geen dependances mogen komen en de scholengemeenschap Visser 't Hooft zou zich moeten terugtrek ken. Dit alles omdat de staatssecre taris op basis van de prognoses verwacht dat het leerlingenbestand bij het voortgezet onderwijs in 1981 aanzienlijk kleiner zal zijn. Voor het openbaar voortgezet onderwijs zou het volgens de staatssecretaris be tekenen dat er omstreeks 1980-'81 in Leiden nog slechts 2500 tot 2800 leerlingen zouden zijn. Voor de L. de Coligny scholengemeenschap zou dat een daling inhouden van 300 leerlingen, wat overeenkomt met 12 lokalen. Wethouder Tesselaar liet gistera vond in een commissievergadering weten dat de bouw van een depen dance met 12 lokalen altijd al een onrendabel uitzicht had opgele verd. Louter omwille van de belan gen van het openbaar onderwijs ten opzichte van het christelijk en rk onderwijs, besloot het college van B. en W. aanvankelijk met de bouw van een openbare dependance in Leiderdorp akkoord te gaan, aldus de wethouder. Oplossing Indien het de staatssecretaris zou lukken de bouw van de dependan ces te verhinderen - dit uit het oog punt van algehele bezuiniging - dan denkt Tesselaar voorlopig aan de volgende oplossing voor de loka- lennood van de L. de Coligny Scho lengemeenschap: een aantal (stenen) prakticumlokalen i de Kagerstraat, het gebruik van de huidige dependance van de Be- drijfs Technische School aan dc Sumatrastraat (is vijf lokalen), die omstreeks mei leegkomt, en ten slotte een mogelijk gebruik van ze ven lokalen van de scholenge meenschap Visser 't Hooft in Lei den. Volgens de wethouder be schikt de christelijke scholenge meenschap over aanzienlijk meer ruimte dan Bonaventura en de L. de Coligny scholengemeenschap. Dat zou komen doordat er bij de toewijzing van ruimte op grond van het leerlingenaantal door het rijk met twee maten gemeten wordt. Met name het openbaar onderwijs komt er volgens de wethouder dan onvoordeliger van af dan het bij zonder onderwijs. Tesselaar zegde toe dat hij aan de hand van de brief van de staatsse cretaris een voorstel zou maken. Dat voorstel zal hij eerst met de di rect betrokkenen bespreken en het vervolgens over drie weken ter tafel brengen in de commissie onder wijs. De raadsleden Elzenga (VVD) en Bosch (CDA) drongen aan op spoed, aangezien er bij de L. de Co ligny Scholengemeenschap al leer lingen zouden zijn aangemeld die er helemaal op rekenen dat ze naar Leiderdorp zullen kunnen gaan. LEIDEN - Het Milieu Aktiecentrum Nederland heeft gistermiddag we derom voor het Hoogheemraadschap van Rijnland aan de Breestraat geprotesteerd tegen de milieubelasting. Ditmaal ging het het MAN om de „dreigbrieven", die Rijnland vorige maand heeft gestuurd aan dege nen, die tot nu toe hebben geweigerd de milieuheffing te betalen. De actieleiders Harry Bodee en Cor Vergeer boden voorlichtingsambte naar Kosman van Rijnland twee vuilniszakken aan met bij het MAN door weigenaars ingeleverde acceptgirokaarten en stelden Kosman voor tijdens een openbare bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal met het MAN in debat te gaan over de milieuheffing. Kosman wilde evenwel niet op die uitnodiging in gaan. „U bent aan hetverkeerde adres", zo zei hij, „wij voeren de wet alleen maar uit en kunnen daar niets aan veranderen. U moet op het Binnenhof zijn". Het MAN vond het een kwalijke zaak dat door Rijnland valse voorlichting over de actie werd gegeven en dat door Rijnland gesuggereerd zou zijn dat het MAN de weigeraars in moeilijkheden geen steun zou geven. „Dat doen we zeker wel", stelde Vergeer. De brieven van het waterschap zijn tot nu toe alleen in Voorschoten en Leiderdorp opgedoken. In het schrijven wordt gewezen op de aanzien lijk hogere kosten, als men blijft weigeren te betalen. Ook wordt gesteld dat de milieubelasting desnoods door de deurwaarder geïnd zal worden. In het gebied van Rijnland is dat tot nu toe niet gebeurd. Op andere plaatsen in het land zijn er al wel deurwaarders ingeschakeld om de heffingen te innen. LEIDEN - Het productieperso neel van het staalconstructiebedrijf Hollandsche Constructie Werk plaats (HCW) aan de Zoeterwoud- seweg, dat gisteren na de middag- schaft het werk heeft neergelegd, is vanmorgen weer aan het werk ge gaan. De actie van het HCW- personeel was bedoeld als onder steuning van de eisen, die gister middag tijdens een FNV- demonstratie in Den Haag werden gesteld. Zoals we gisteren al meldden, heeft ook vrijwel het voltallige personeel van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij in Zoeterwoude het werk een uur stilgelegd. ADVERTENTIE STAATSACTIVITEITEN TON MENKEN IJSBAAN maandag lekker rustig schaatsen; dinsdag damestrimochtend; woensdag kindermiddag; donderdag damestrimochtend; en zaterdag disco-schaatsavond. Ook voor kinderpartijtjes en verjaardagen.^ Ijshockey-aktiviteiten en kunstrij- aktiviteiten in schoolverband. Vondellaan 41, tel. 769344. Geopend van 15 augustus - 15 mei. LEIDEN - De carnavalsop tocht, die zaterdagmiddag door de Leidse binnenstad trekt, is de grootste, die ooit in de sleutelstad werd gehou den. Zevenhonderd mannen, vrouwen en kinderen zullen hun medewerking aan de op tocht verlenen. Inde stoet zul len zes praalwagens meerij den en zes muziekkorpsen. Een bijzonderheid is het optre den van een „majorettenpelo- ton". Mannen in de leeftijd van dertig tot zestig jaar zul len bewijzen, dat zij evenals de majorettes ook hun beste beentje kunnen voorzetten. De Raad van Elf zal gezeten zijn in een bijna 5'/s meter hoge praalwagen afkomstig uit Be rgen op Zoom. Om dat ge vaarte door de stad te lood sen, zal zelfs de versiering van de Haarlemmerstraat verwij derd moeten worden. De car navalsoptocht vertrekt om eén uur 's middags vanaf het Doelenterrein. Daarna gaat de stoet langs de volgende route: Rembrandt- straat, Noordeinde, Brees traat, Korevaarstraat, Leven daal, St. Jorissteeg, Hooi gracht, Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Kort Rapen burg en Nooreinde. Verwacht wordt dat de stoet rond twee uur 's middags weer terug is op het Doelenterrein. Aan de optocht gaat in de och tenduren nog een bijzonder carnavalsgebeuren vooraf. Om kwart over tien arriveert op het Leidse station de car navalsprins van Europa. Dit jaar is dat de prins van het Limburgse Beek, die in de komende drie dagen drie grote steden zal bezoeken. Naast Leiden is dat het Belgi sche Brussel en het West- duitse Keulen. In gezelschap van de Leidse carnavalsprins Jan de Eerste zal de Europese prins in een rijtuig, en begeleid door een boerenblaaskapel naar het stadhuis worden gereden. Daar zal het gezelschap wor den ontvangen door loco burgemeester Van Aken. Op de juiste carnavalstijd: elf minuten over elf, zal loco burgemeester Van Aken de sleutel van de stad Leiden aan Prins Jan de Eerste overhan digen. LEIDEN - "Heel toevallig kijk ik in mijn achteruitkijkspiegel en zeg tegen mijn vrouw: kijk, daar komt een bootje aanvaren. Ik zeg: die zijn ook niet goed om met dit weer te gaan varen. Ik kijk nog een keer en ja hoor, het is een auto". De heer M. Th. van der Heyde uit Leiden zegt dit, ontspannen nip pend aan een glas druivensap in de kamer op het stadhuis, die aan bu r- gemeester Vis toebehoort. Destijds, op zondag 25 januari 1976 nam hij een kloek besluit en dook het water in, dat toen zeer koud was. Het gebeurde bij de Leidse Vaart te Voorhout. De auto van het Leider- dorpse gezin Van Muiden, vader, moeder, twee kinderen en een hond, slipte, belandde in de smalle berm, sloeg over de kop en plonste het wa ter in. Voor- en achterruit van de auto werden door de klap onmid dellijk stuk geslagen, waardoor de wagen snel vol met water liep. De heer J. R. van Muiden weet op eigen kracht naar boven te zwem men. Maar zijn vrouw, twee kinde ren en de hond zijn dan nog altijd in de auto,onder water. M.Th. van der Heyde redt ze. De hond die zijn neus net boven water heeft weten te ste ken, blijft het langst in de Leidse Vaart. Hij zal uiteindelijk door de brandweer op de kant geholpen worden, schudt zijn vacht en gaat over tot de orde van de dag. Moeder Van Muiden en de twee kinderen zijn er slecht aan toe. De heer M. Th. van der Heyde (links) krijgt van burgemeester Vis, r mens het Carnegie Heldenfonds, een geschenk en een oorkonde. Maar het toeval helpt hen nog een handje. In eerste instantie hadden ze het geluk bij hun ongeluk.dat de heer Van der Heyde durfde, wat vele omstanders op de kant niet waagden. En op de tweede plaats dat pal achter hem de auto van de toenmalige Leiderdorpse huisarts DeBruijne reed. Dokter De Bruijne die bovendien de huisarts van het gezin Van Muiden was, verleende medische bijstand. Het complete gezin Van Muiden was gisteren naar het Leidse stad huis getogen. Daar werd de heer Van der Heyde onderscheiden voor zijn daad. Hij kreeg uit handen van burgemeester Vis een oorkonde en een geschenk, beschikbaar gesteld door het Carnegie Heldenfonds. Ook de Leiderdorpse burgemeester Van der Have was daarbij aanwe zig. Van het gezin Van Muiden kreeg de heer Van der Heyde een Delfts blauw bord. Dokter De Bruijne, die inmiddels lector aan de universiteit van Maastricht is en in Limburg woont, is daar onlangs op soortgelijke wijze onderscheiden. In Haver- en Gortbuurt ADVERTENTIE DEALER BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 LEIDEN - De gemeente heeft plannen om de pakhuizen aan de Gortestraat 58 en de Pakhuisstraat 11/1 la, gelegen in het rehabilitatie- gebied Haver en Gort weer voor bewoning geschikt te maken. De panden zullen „overlangs ver heeld" worden, wat zoveel zeggen wil, dat van twee kleine huisjes een grote woning wordt gemaakt. De gemeentelijke commissie voor ruimtelijke ordening ging gistera vond akkoord met de aankoop van de bewuste panden. Overigens dreigen binnen de Haver- en Gort-buurt problemen te ontstaan, omdat de provinciale planologische commissie heel an dere denkbeelden heeft over de toekomst van deze Leidse wijk dan de gemeente en de projectgroep. Zo wil de PPC in het gebied huizen slopen die de gemeente wil hand haven. Volgens wethouder Waal zal de gemeente in de toekomst op dit punt een hartig woordje met de PPC moeten spreken, terwijl ook de projectgroep al de wens heeft geuit om met de PPC in contact te komen. Overigens besloot de commissie gisteravond ook ak koord te gaan met een raadsvoor stel waarin bijna 1.9 miljoen gulden beschikbaar wordt gesteld voor de vernieuwing van de riolering, de verbetering van de bestrating en de indeling, alsmede een aanpassing van de openbare verlichting. LEIDEN - De openbare kleuter school "De Wigwam", gelegen aan de Sumatrastraat, zal misschien worden ondergebracht in de voor malige rk school aan de overkant van de straat en in een lokaal van de Karei Doormanschool. "Als dat lukt, dan wordt het gebouwtje van "De Wigwam" gesloopt", aldus we thouder Tesselaar gisteravond tij dens een vergadering van de raads commissie onderwijs. De ouders van de kleuters en het onderwijzend personeel hadden zich eerder bij de wethouder be klaagd over de slechte toestand waarin het gebouwtje van "De Wigwam" verkeert. Wanneer het gebouwtje kan worden ontruimd, is nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3