n "De Noordzee-visser teert in op het viskapitaal Spinoza-herdenking in vele plaateen Riekend luchtje aan de 'angst-cursus'. door Herman van Amsterdam Wie deze rubriek op de voet volgt heeft een paar maan den geleden van mijn hand wat kanttekeningen kun nen lezen bij een in onze krant verschenen advertentie waarin iemand een schriftelijke spoedcursus introdu ceerde, die bij goed gevolg de cursist van zijn angsten af zou helpen. ANGST?W 8x1 Daar keek ik toen van op. Want om als leek in een paar weken tijd te presteren wat veel uni versitair geschoolde krachten dikwijls nog in geen jaren voor elkaar krijgen, vond ik vrij sterk. Maar tevens besef fend dat de wonderen de we reld nog niet uit zijn pro beerde ik voor een verhelder end gesprek in contact te ko- n len met de anonieme cursus leider, van wie ik na wat speurwerk aan de weet kwam dat hij zich ophield in een flat in de Oegstgeester Boer- haavelaan. Luchtje aan Mijn pogingen waren toen te vergeefs. Want hoe ik ook mijn best deed (onder meer belde ik langdurig op zijn ad res aan toen ik zeker wist dat hij thuis was), hij liet zich niet zien, laat staan horen. Met mijn conclusie toen dat er waarschijnlijk toch wel een flink luchtje zat aan de prak tijken van de in angstbestrij- ding gespecialiseerde cursus leider blijk ik mij uiterst be scheiden te hebben opge steld. Die gevolgtrekking meen ik te mogen maken na bestudering van een aantal nieuwe "ad vertenties" die in de afgelo pen weken in een in deze om geving gratis verspreid huis- aan-huis blad zijn afgedrukt. Die betreffen wederom de angst-cursus maar nu met wat meer feitelijke gegevens. Zo is er een gironummer ver meld, wat citaten uit de cur sus en de naam en het tele foonnummer van de uitge verij waar het bij de cursus behorende studieboek "Een God-man" zou kunnen wor den besteld. De in Oegstgeest wonende cursusleider blijkt dus nog niet tot inkeer te zijn gekomen. Daarom ben ik nog wat verder gaan spitten in diens bedenkelijke activitei ten. Voordat u geld aan de cursus gaat spenderen is het goed het volgende te overdenken. In zijn huis-aan-huis blad "advertenties" vermeldt mijnheer X twee verschil lende Haagse uitgeverijen waar het studieboek "Een God-man" te verkrijgen is. Uitgeverij één, "Gazon", be staat. Maar van het boek heeft men daar nog nooit ge hoord. Had het bestaan dan was het wellicht een bestseller kun nen worden. Want de bedriifs- Het symbool waar meneer X in zijn advertenties mee werkt leider vertelde mij: "Het heeft telefoontjes geregend van mensen die het wilden bestel len maar we kunnen het niet leveren. Iemand heeft onze naam vals gebruikt". Naar uitgeverij nummer twee, "Stam en Co" zal men in de residentie tevergeefs zoeken. De heer Metz, medewerker bij de Haagse Kamer van Koop handel, snuffelde voor mij in het handelsregister. "Als Stam en Co inderdaad in Den Haag is gevestigd moet de zaak hier geregistreerd staan. Ik heb niets kunnen vinden. Dus die drukkerij be staat niet". Ook het telefoon nummer dat bij de uitgeverij staat vermeld is vals, zo liet de telefoondienst mij weten. In feite is de tekst uit de angst- cursus het enige dat overeind blijft. Maar dat wil nog niet zeggen dat ook daar niet in houdelijk aan te tornen valt. Alle geciteerde passages te- samen vormen een op zee- Wat/wie is God etc. belangri|keS vragen voor innerlijke rust, nletl eenvoudig te aanvaarden. Lees de levenservaring van Ie mand die tot rust is gekomen en i zonder angst leeft. Lees ,,een God-man" Ultqeverijj STAM CO te Oen Haag, telet. 070 240244. Wat/wie is God etc. belangrijke! vragen voor innerlijke rust, niet| eenvoudig te aanvaarden. Lees de levenservaring mand die tót rust is gekomen en nu zonder angst leeft. Lees ,,een God-man" Uitgevérfjj „GAZON" te Oen Haag, telétf w 070-635929. DONDERDAG 17 FEBRUARI 19? In zijn conclusie wijst Piet Wind- meijer er met nadruk op, dat de hele kwestie van de overbevissing niet een zaak is die op zichzelf staat. "Dit is duidelijk een maatschappe lijk probleem", aldus de dreigende stem van de inspreker. "De ten- dends van nu is: het kan niet op! Geef de vis de tijd om uit te broeden en over enkele jaren kunnen we weer met minder tijd meer vis van gen", aldus de oproep van de ci neast nadat is geconstateerd dat door het teruglopen van de vis stand nu het omgekeerde het geval is. Een kettingreactie ontstaat al dus: minder vis, minder vangst, grotere schepen om toch een be paald quotum binnen te halen, enz. Windmeijer doet in zijn film een duidelijke oproep om de visserij- klok een flink aantal slagen terug te draaien. De stem, terwijl de cineast de mannen van de zee druk in de weer laat zien: "Vroeger gebruikte men de vleet om mee te vissen. Er werd aan schone visserij gedaan, er werd selectief gevist: de kleintjes konden door de mazen heen. Ha ring geeft een hoog rendement van de zee omdat zij een planctoneet- ster is.Maar nu wordt er gevist met sonar, zwevende netten, waarmee een school vis op de juiste hoogte is te achterhalen. Bij het binnenhalen is bijna geen hand- kracht meer nodig. En nu wordt er zoveel gevangen dat er bijna geen haring meer over is". Staaltjes Piet Windmeijer - aanwezig bij de voorvertoning: grijze haren op het grijnzende hoofd - laat vervolgens enkele staaltjes zien van grootscha lig vissen anno 1977. De kustvisse rij, de kleine visserij op met name schol en tong, gebeurt tegenwoor dig met schepen van zo'n twee mil joen gulden per stuk waarvan de machinekamers die 1500 tot zelfs 2000 pk kunnen leveren net fabrie- RIJNSBURG - Het concert van de Rijnsburgse muziekvereniging "Wilhelmina", dat vorige maand zou plaatsvinden maar uitgesteld werd door familie-omstandigheden van de dirigent, wordt vanavond uitgevoerd. Het concert, dat om acht uur begint, vindt plaats in de Immanuelkerk. Dirigent is Kier Brul, als soliste verleent onder an dere Lize Schoo haar medewer king. SASSENHEIM - In een schakel kast van de ventilatieruimte van één der fabrieksafdelingen van de verffabriek Sikkens in Sassenheim is gisteravond brand ontstaan. Na de automatische brandmelding waren de Sassenheimse, Leidse en bedrijfsbrandweer snel ter plaatse. De brand was toen binnen korte tyd bedwongen. De schade is ge ring en er zal geen stagnatie in de productie ontstaan. De ventilatie- ruimte is geheel geïsoleerd van de productieruimte. Als voorlopige oorzaak wordt kort sluiting aangenomen. Op het mo ment dat de brand uitbrak was er niemand in het betreffende ge bouw aanwezig. NOS-documentaire over overbevissing zondag op tv r Angstig gillende krantekoppen als "Engelsen bezetten Sowjet-vissersschip" of "Eten van vis in de toekomst een luxe". Beelden van schepen in gevecht met de materie op een onstuimige zee. Dit alles gelardeerd met een grimmig saxofoonmuziekje en een zware, egale stem die wordt inge voegd: "Berichten als was het oorlogstijd". Enige tellen rust en dan gaat de onzichtbare spreker verden "Alles rond de visserij lijkt vredig. Het leven op de afslag gaat gewoon door. Een paar jaar geleden was vis nog een overvloedig en goedkoop volksvoedsel. Die tijd lijkt echter voorbij RUNSBURG - Behalve Runs- burg, het plaatsje waar de filo soof Spinoza drie jaar woonde, heeft ook Den Haag een eigen Spinozahuis. Het zal 21 februari driehonderd jaar geleden zijn dat hij in het huis Paviljoens gracht 72-74 in Den Haag, waar hij zes jaar woonde, op 44-jarige leeftijd overleed. Het herstel van dit pand uit 1646 is thans gereed gekomen. In het bene dengedeelte is een Spinozastu- diezaal ingericht. De inge bruikneming van het huis vindt op 21 februari plaats. Op die dag zal in de Nieuwe Kerk aan het Spui in Den Haag de herden king van de filosoof plaats heb ben. Verder zullen herdenkin gen van Spinoza onder meer in Rijnsburg, Haarlem, Amster dam, Rotterdam, Parijs en Je ruzalem plaats vinden. In binnen- en buitenland zullen voorts enkele nieuwe boeken van en over Spinoza verschij- Het boek "Ethica", Spinoza's bekendste werk, heeft hij vol tooid in een huurkamer aan de Paviljoensgracht. Het is na zijn dood door vrienden uitgegeven. De grondgedachte in het boek is dat alleen de mens de mens kan helpen. Hij moet niet reke nen op de voorzienigheid, maar op het gezond verstand, het on derzoeken en begrijpen van na tuurwetten. Tijdens het programma van de ochtendbijeenkomst van 21 fe bruari waarin het Haagse Spi nozahuis weer in gebruik wordt genomen zal professor jhr. dr. J. J. Van Schmid spreken over: "herinneringen aan de Spinoza-herdenking 1927, me vrouw C. Roelofsz over de lot gevallen van Spinoza's sterf huis van 1646 tot 1977, inwij ding van de studiezaal door mr. L. J. F. Wijsenbeek, directeur van de dienst voor schone kun sten van de gemeente Den Haag. Wethouder Wallis de Vries zal een gevelplaquette onthullen, 's Middags zullen in de Nieuwe Kerk spreken prof. G. H. Hubbeling over Spinoza's bijdrage tot de moderne levens- en wereldbeschouwing, prof. A. Naess over "friendship, strength of emotion and freed om". Theun de Vries praat over Spinoza als Hagenaar. Spinoza werd op 24 november 1632 geboren in de Amster- MENEER X BEDIENT ZICH NU VAN VALS TELEFOONNUMMER EN NIET BESTAANDE UITGEVERIJ Zo begint de documentaire "Heb ben en houwen van de Noordzee" die cineast Piet Windmeijer in op dracht van de NOS heeft gemaakt over de overbevissing van de Noordzee en die een pleidooi in houdt voor de traditionele visserij- vorm. Een vorm zonder groot industriële karaktertrekken als grote schepen met sterke motoren en vriesfabrieken aan boord, sonar, wekkettingen en dergelijke. Een pleidooi dat wordt gedaan onder Windemeijers motto: "De Noordzee-visser leeft al lang niet meer van de rente, maar teert in op het viskapitaal. Totdat de hele zee leeg is Door Jos v.d. Meer De documentaire - die zal worden ingezonden naar de "Prix Futura", een tweejaarlijks festival voor do cumentaire programma's dat van 27 maart tot 3 april in West-Berlijn is - wordt zondag 20 februari door de NOS uitgezonden van 21.45 tot 22.35 uur via Nederland 2. Gister middag werd zij in studio "Concor dia" te Bussum voorvertoond voor de Nederlandse pers. Onze conclu sie na vijftig minuten kritisch kij ken naar de drie tv's op een rijtje, vanachter de eenvoudige tafeltjes met roze kleedjes en een door de NOS aangeboden versnapering erop: "Hebben en houwen" geeft in vogelvlucht een redelijk volledig beeld van de huidige visserijpro blematiek en is dankzij fraai film werk het aanzien meer dan waard. Conclusie De filosoof Spinoza damse buitenwijk Vloeden- burgh. De Spinoza's waren oor spronkelijk in Spanje wonende Joden, die naar Portugal zijn gevlucht. De vader van Baruch was daar geboren. In Amster dam zette hij een handel in zuidvruchten weer op. Baruch, die in zijn vaders zaak kwam, ontmoette op de koop mansbeurs handelslieden uit kringen van doopsgezinden en vrijzinnig-protestanten, wier opvattingen hij deelde tot on genoegen van rabbijnen (hij werd uit de Joodse kerk gesto ten) en calvinisten, die bij de stadsbestuurders wisten te be reiken dat Spinoza Amsterdam (en zijn handel) verliet. Hij ging in Rijnsburg wonen, waar de rebel tegen overgeleverde waarheden vrijzinnig denkende vrienden ontmoette en zich ging bekwamen in het slijpen van lenzen voor optische in strumenten. Hij leverde onder andere aan Christiaan Huijgens zijn geslepen lenzen. Na drie jaar verliet hij Rijnsburg, woonde van 1663-1669 in Voor burg en ging tenslotte naar Den Haag. Hij werd begraven in de Nieuwe Kerk aan het Spui, waarbij ook een monument voor hem is opgericht. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Verkiezing afgelast: MEISJES IN ALKEMADE HEBBEN GEEN TREK IN MISS- PARADE Piet Heemskerk .ongelukkige maand Ik was er al bang voor. De miss Alkemade-verkiezing kan niet doorgaan. En op papier zag het er zo veelbelovend uit. Zaterdag zouden zo'n twintig Alkemadese schonen ten aan- schouwe van een paar honderd kijklustige Veenders luchtig ge kleed paraderen in het zaaltje van het culturele centrum. De heren van het organisatiecomité zagen het wel zitten. De dames uit Alkemade niet. Slechts zes Van hen hebben er zich te weinig laten strikken om mee te doen. Vorige week meldde ik al dat er maar zes zin in hadden. Maar daar zouden er nog heel wat bij komen, voorspelden de organisa toren mij toen. "Let maar eens op", zeiden ze, "na het weekeind houden we een grootscheepse wervingsactie en dan lukt het echt nog wel". Er zijn inderdaad opnieuw 4000 folders de deur uitgegaan en er hingen in Alkemade ook nog eens 100 aanplakbiljetten maar het zijn er toch maar zes gebleven. Alle moeite was voor niets. Toch is de verkiezing niet van de baan. In juli wil men het nog een keer proberen. Dan mogen er zich ook van buiten Alkemade laten inschrijven. "Anders komen we nooit aan voldoende deel neemsters", zei mij een teleurgestelde Piet Heemskerk, een van de organisatoren. Bleekjes "Achteraf bekeken is februari een ongelukkige maand om een miss te verkiezen. De meisjes zien er wat bleekjes uit rond deze tijd van het jaar. En dan lopen ze niet zo graag in bikini rond. In juli hebben ze waarschijnlijk al wat in de zon gelegen en zijn ze een beetje bruin. Dan durven zebeter. Daar gokken we dan maar op". mansbenen gefundeerde kre- telogie waar kop nog staart aan zit. Om dat te kunnen constateren hoef je geen vakman te zijn. Het trieste is alleen dat men sen die echt om iets in angst zitten wel degelijk de teksten serieus trachten te nefnen en ook bereid zijn de knip open te trekken om in bezit te ko men van het "bevrijdende" cursusmateriaal. Dat vertelde mij mevrouw Leli- veld uit Leiden die al jaren lang pro deo hand- en span diensten verricht om mensen over hun angstcomplex heen te helpen. "Ik weet dat ze be reid zijn om diep in de beurs te tasten om er van af te ko men", zegt ze. "Aan elke stro halm klampen ze zich vast. Voor zo'n cursus vallen ze ook. Van de mensen die ik bege leid zijn er diversen geweest die op het punt hebben ge staan hun geld in deze cursus te steken. Dat heb ik nog maar net kunnen voorko men. Wat die man flikt is je reinste uitbuiterij. Op een lage manier wordt door hem op de angsten van de mensen gespeculeerd". Ten strijde Indien de "angst-artikelen" in de komende weken blijven verschijnen wil mevrouw Le- liveld "ten strijde trekken tegen dit kwaad". Hoe, weet ze nog niet. De Leidse politie heeft ze inmiddels wel kun nen interesseren voor deze zaak maar de Sterke Arm is nog huiverig om tot actie over te gaan. Fiscaal-rechercheur Mol ver telde mij: "Je ruikt op grote afstand dat er een luchtje aan die cursus zit maar voordat we kunnen ingrijpen moet er meer feitenmateriaal op tafel komen. De heren die op zo'n manier aan hun geld probe ren te komen zijn erg ge wiekst en moeilijk te pakken. Want je staat er van te kijken wat tegenwoordig allemaal geoorloofd is. Op dit moment kunnen we nog niets anders doen dan de vinger aan de pols houden". ken zijn. De schepen gebruiken de zogenaamde "wekkers": kettingen aan de netten die de vis van de bo dem opwekken maar die tevens veel vis dood drukken. Dan maakt hij de overstap naar de Denen met hun vismeel- en sprot- visserij. "In die sectoren wordt jaar lijks 600.000 ton vis gevangen, waarvan tien procent jonge haring mag zijn. Is een dergelijke beper king wel voldoende? Want dat per centage betekent 60.000 ton jonge haring, die had kunnen uitgroeien tot liefst 200.000 ton volwassen ha ring! Dat is meer dan het gezamen lijke quotum dat de EG-landen hebben toegewezen gekregen. Een oplossing voor dit probleem zou kunnen zijn: sanering. Maar, wie gaat dat betalen?" Voor het laatste staaltje gaat de ci neast nog een stukje verder noord waarts: naar Noorwegen. Het be handelt in enkele levendige minu ten de vangst op makreel. Netten van een half miljoen gulden per stuk, met een doorsnee van 600 me ter die werken als schepnetten na dat de vis met sonar-apparatuur is gelokaliseerd. In één trek die an derhalf uur in beslag neemt wordt 70.000 kilo opgehaald en dat is dan niet eens zoveel: het kan ook het dubbele zijn. En dan: psychideli- sche muziekeffecten, een sonore stem: "Er liggen zestig van derge lijke schepen in dat gebied langs de Noorse kust. Als ze een trek hebben gemaakt, gaan de netten meteen weer het water in". Het begelei dende beeld: met pompen wordt de vis naar binnen gezogen, waar hij via stortkokers die als een vergiet werken het ruim in verdwijnt om te worden verwerkt. Het water dat af druipt is helrood van kleur Beeld uit de documentaire "Hebben en houwen van de Noordzee": visserij op (te) grote schaal Twee achtereen volgende advertenties van meneer X. De links genoemde uitgever bestaat niet en het telefoonnummer is vals. Bij de uitgever "Gazon" is men volslagen onbekend met het bewuste boek "Een God-man"

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4