Leidse vrouwenraad officieel opgericht Ouders: baas zijn school in eigen Leiden: in 1976 er 1628 man bij PTT BEGINT MET NIEUWE POSTCODE Zijlpoort binnenkort in de steigers Over belangen van Leidse bevolking wordt heengelopen B. v.d. Nat naar Waard DONDERDAG 17 FEBRUARI VARIA PAGINA 19 Bestuur van de Leidse bibliotheek blijft LEIDEN - In het zaaltje van de Pieterskerk werd gistera vond beschuit met muisjes gegeten. Dit ter gelegenheid van de oprichtingsvergadering van de Leidse Vrouwen raad, waarbij een groot aantal vertegenwoordigsters van Leidse vrouwenverenigingen aanwezig was. Mevrouw A. E. Goekoop-Ruys, lid Een tweetal secties van de Vrou- CPN-raadslid Hoeven: aan LEIDEN - Tijdens een gisteravond gehouden bestuursvergadering heeft het algemeen bestuur zowel als het dagelijks bestuur van de Openbare Bibliotheek Leiden be sloten aan te blijven. In een verkla ring namens het bestuur stelt voor zitter F. G. Kool dat binnenkort met vertegenwoordigers van het be stuur en het personeel een gesprek zal worden gevoerd om de commu nicatie tussen beide partijen te ver beteren. Het dagelijks bestuur van de biblio theek kondigde onlangs, nadat het personeel het vertrouwen had op gezegd, aan te zullen aftreden. Dit naar aanleiding van een inmiddels gedeeltelijk opgelost conflict tus sen het bestuur en de wethouders Oosterman en Tesselaar. Het personeel, dat op de vergader ing van gisteren vertegenwoordigd was stelde vanmorgen "ongeluk kig" te zijn met de beslissing en het idee te hebben dat men "niet se- wenraad draaien inmiddels i mijlpaal in de ge- den al. Die van de permanente edu- de vrouwenbewe- cat»e (organisatie van politieke scholingscursussen en Vos- cursussen) en de sectie maatschap pelijke dienstverlening (bankenac- tie en het borstkankeronderzoek). De vrouwenraad Leiden zal op korte termijn een bestuur kiezen, waarna verdere uitwerking van de werkzaamheden zal worden opge- van het voorbereidingscomité, sprak van schiedenis ging in Leiden en van „wederom een stap in de richting van de vrouwenemancipatie." In oktober '75 waren vertegen woordigsters van de Leidse vrou wenorganisaties, mede op initiatief van de Culturele Raad, voor de eer ste maal in vergadering bijeen. Doel was, nu zowel op landelijk als op regionaal niveau een vrouwen raad bestaat, ook plaatselijk tot een nauwere samenwerking tussen de verschillende verenigingen te ko men. In Leiden zijn inmiddels 20 organisaties aangesloten. Tot de niet leden, maar wel belangstellen den behoren bijvoorbeeld nog het comité „Wij vrouwen eisen" en het Leids Vrouwen Café. Mevr. H. G. Goudswaard-Blom, tot voor kort voorzitster van de Vrou wenraad Zuid-Holland wees op de grote noodzaak om ook in Leiden een vrouwenraad op te richten. „Het is bijvoorbeeld voor een ge meentebestuur belangrijk om te weten dat er een raad steld. genomen. Het personeel groot aantal vrouwen in de stad v i defi- LEIDEN - Op 1 januari van dit jaar telde Leiden 101.519 inwoners. Ten opzichte van de 99.891 die er op 1 januari 1976 waren betekent dat een stijging van 1628. De stijging wordt voor het grootste deel ver oorzaakt door de vestiging van nieuwe gezinnen, met name in de Merenwijk. In 1976 kwamen er 6787 bewoners bij. Daartegenover stond een vertrek van 5468 personen. Op vallend was dat het aantal geboor ten in Leiden in 1976 een stijging vertoonde ten opzichte van 1975. •Werden er in dat jaar 1077 „Leidse baby's" gebqren, in het afgelopen jaar waren het er 1173. Het inwoner tal van Leiden daalde het afgelopen jaar door 864 sterfgevallen. Het aan tal huwelijken liep ten opzichte van 1975 terug van 718 tot 688. Opval lend daarbij is dat december nog steeds de favoriete huwelijks- maand is. In die maand werden 121 huwelijken gesloten. In februari was de trouwlust het geringst: 23 huwelijken. Blijkens het overzicht van het Bu reau Statistiek van de gemeente Leiden is de woningvoorraad het vorig jaar gestegen met een kleine 900 tot 33.967. Het afgelopen jaar kwamen er in totaal 974 huizen ge reed voor bewoning, tegenover 105 woningen, die niet langer voor de huisvesting beschikbaar waren. Het aantal gereedgekomen wonin gen vertoont een daling ten op zichte van 1975 toen nog 1135 nieuwe woningen werden opgele verd. Een stijging vertoonde het aantal gereedgekomen bejaarden woningen. Positief punt voor de woningzoe kenden is, dat het aantal woningen dat op 1 januari in aanbouw was aanmerkelijk hoger lag dan een jaar daarvoor. Op 1 januari 1976 waren heter 1186 en op 1 januari 1977 1657. Ongeveer een kwart van deze wo ningen wordt gebouwd in de wo ningwetsector. Verheugend zijn ook de ontwikke lingen op het punt van de renovatie van vooroorlogse woningen in Lei den. Eind 1975 waren er 295 wonin gen gerenoveerd, eind 1976 was dat aantal gestegen tot 581. Op 1 januari van dit jaar waren 138 renovaties van huizen in uitvoering terwijl re novatie wordt voorbereid voor nog eens 366 woningen. LEIDEN - Machinefabriek B. v,d. Nat gaat nog dit jaar verhuizen van de Clarensteeg naar het industrie terrein De Waard. Het bedrijf, waar vijf mensen werken, is van plan een nieuw fabriekspand te laten bou wen op het industrieterrein. De raadscommissie voor economische aangelegenheden is er mee ak koord gegaan, dat de voor de bouw benodigde grond (ruim 1000 m2) in erfpacht zal worden uitgegeven. Verhuizing van de machinefabriek is noodzakelijk geworden door de slechte bereikbaarheid van het be drijf. Bovendien is de huidige fa- brieksruimte te klein geworden. Ondanks de nieuwbouw en de re novatie blijft het aantal ingeschre ven woningzoekenden stijgen. Op 1 januari 1976 stonden er bij het bu reau Huisvesting van de gemeente 2564 personen geregistreerd. Eind oktober, het laatst bekende cijfer die van het bureau Statistiek, w al opgelopen tot 3230. Huurderscomité schrijft Van Dam een brief LEIDEN - Het Huurderskomitee Merenwijk heeft zich in een brief tot staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) gewend met het verzoek hem de 1100 handtekenin gen te mogen aanbieden, die zijn opgehaald ter ondersteuning van het protest tegen de komende huurverhoging. Het komite verzet zich tegen de huurverhoging van zeven procent, die het een greep acht „in de beurs van diegenen, die het meest de schade ondervinden van de eco nomische crisis". Het Huurder skomitee Merenwijk herinnert de staatssecretaris er aan dat het ook vorig jaar tegen de huurverhoging ageerde. Een verzoek om een on derhoud met Van Dam werd toen volgens het comité pas maanden la ter in uiterst vage, maar afwijzende beantwoordingen afgedaan. De handtekeningen werden toen aan de leden van de vaste Tweede Ka mercommissie voor huisvesting en ruimtelijke ordening aangeboden. Het Huurderskomitee Merenwijk meldt in de brief aan Van Dam dat bij het ophalen van de handteke ningen, veel bewoners klaagden over de enorme huurlast (minimaal bijna vierhonderd gulden). „Het is bijna onmogelijk elders in Leiden goedkopere woning te vinden, meer in overeenstemming is met het loon van lagere inkomens groepen." LEIDEN - „Over veertien dagen"aldus eigenaar JMGMelkertdan zal de Zijlpoort in de steigers staan. Dit verzekerde de directeur van de firma SOKOL tijdens een persconferentie gistermiddag over de luxe woning bouw die deze firma onder handen heeft op het Waardeiland. Tijdens vroegere onderhandelingen over andere bouwplannen van SO KOL op het terrein van de Grofsmederijdie overigens niet door zijn gegaan, was directeur Melkert de Zijlpoort gewezen, die in zeer slechte ruimte. staat verkeert. Melkert had wel interesse in het monumentale gebouw. Uiteindelijk ging de gemeenteraad er verleden jaar september mee ak koord dat de poort in erfpacht aan J.G.M.Melkert zou worden overgedra gen, onder voorwaarde dat het zeventiende-eeuwse monument gerestau reerd zou worden Over een restauratieplan is volgens Melkert intussen overeenstemming bereikt met de Rijksdienst voor MonumentenzorgWie de het werk zou worden kon hij niet zeggen. Over de kosten h< exact idee: Jn de tonnen". Wat de bestemming van de poort zal worden mavond ilde hij niet zeggener zijn contacten hierover geweest met de gemeente LEIDEN - "De gedeeltelijke afslui ting van de Breestraat laat zien hoe er over de belangen van de Leidse bevolking wordt heengelopen. De protesten uit verschillende buurten en van instellingen werden nauwe lijks serieus bekeken". Dat zei het CPN-raadslid Hoeven tijdens een openbare bijeenkomst van zijn par tij in het Antonius Clubhuis. Een ander probleem dat hij signa leerde was de verslechtering van de bejaardenzorg. "Voor Leiden is dit een bijzonder groot probleem", al dus Hoeven, "zeker wanneer men zich realiseert dat deze groep in Leiden zo'n tien procent van de be volking uitmaakt. Volgens Hoeven is het niet nodig dat gemeenten in hun mogelijkhe den beperkt worden omdat ze van het rijk te weinig geld krijgen. Hij herinnerde daarbij aan het feit dat het in Amsterdam en Rotterdam mogelijk was, dat door het optre den van de gemeenteraden extra middelen van het rijk werden ver kregen. Sprekend over het AZL consta teerde Hoeven dat de nieuwbouw in de eerste plaats vanuit de ge zondheidszorg moet worden beke ken. Dat leidt tot de conclusie dat volledige nieuwbouw het beste is. Hij vond dat bij het plan voor ge deeltelijke nieuwbouw teveel was gekeken naar de stadsplanning. Overigens biedt dat plan volgens hem ook geen oplossing voor de woningnood. Bebouwing elders blijft toch noodzakelijk, aldus Hoe ven. die wees op zijn standpunt ten gunste van woningbouw in de Ste- venshofjespolder. Op de bijeenkomst werd over lan delijke vraagstukken gesproken door Jaap Wolff, lid van het CPN- partijbestuur, terwijl de bijeen komst werd besloten met een op treden van het zangkoor "De Een heid". CPN-raadslid Hoeven Taptade leed toch verlies Nieuwe soos de keet achter het club huis aan de Bernhardkade. De ruimte kan worden gebruikt voor uiteenlopende activiteiten als tafel tennis, kaarten en filmvoorstellin gen. "De Keet", zoals de nieuwe ruimte wordt genoemd, is elke dag tussen elf en vier uur open. Na 1 de kosten had hij nog geen maart wordt dinsdagavond de fil- woensdag de vaste soosavond. Elke vrijdagavond de universiteit. Volgens Melkert zal de bestemming zodanig zijn „dal het wordt tussen acht alleen i r ten goede van Leiden zal komen" disco gehouden.- LEIDEN - „Taptade 1976" de avondvullende non-stop show van een aantal gerenommeerde Neder landse muziekkorpsen en majoretten-peletoms. die vorigjaar november in de Groenoordhal is gehouden, heeft ondanks de grote belangstelling toch een verlies op geleverd. Dit deelde eén van de Taptade- organisatoren, de heer Henny Kwik, mee tijdens een vergadering van de raadscommissie voor eco nomische aangelegenheden. De heer Kwik zei dat een aantal on verwachte kosten (zoals de verho ging van de btw, het moeten aan brengen van extra verlichting, enz.) er toe hebben geleid dat de organi satoren van „Taptade" met een te kort van ruim 2500 gulden zijn blij ven zitten. Dit tekort is overigens aangevuld door een sponsor, maar die krijgt zijn geld terug zodra de organisato ren het bedrag uit de opbrengst van de „Taptade 1977" kunnen betalen. Want het staat definitief vast, dat er dit jaar weer een Taptade zal wor- haif twaalf de den gehouden, en wel op zaterdag 5 november. Oudervereniging (LOBO) tegen wil en dank DEN HAAG - „De ouders moeten kunnen beslissen in hun eigen school. Wij kennen al heel lang een bijzonder goede inspraak. We zijn bereid voor goed onderwijs aan onze kinderen offers te bren gen. Dat moet zo blijven!" Met deze woorden legt prof. dr. H. G. J. M. Kuijpers, docent genees kunde aan de Erasmusuniversi- teit van Rotterdam, zijn twijfels bloot over zowel de huidige gang van zaken als de toekomst van het onderwijs. Uit deze twijfels werd 19 juni vorig jaar de LOBO geboren, de lande lijke oudervereniging voor bij zonder onderwijs op algemene grondslag. Zij vertegenwoordigt op ouderniveau scholen van de meest uiteenlopende signatuur zoals nutsscholen, Jenaplanscho len, Dalton- en Montessorischo len, scholen voor joods onder wijs, vrijzinnig christelijke lycea, vrije scholen. Prof. Kuijpers is voorzitter, tevens eerste man van de Rotterdamse Door Co Caljouw schoolvereniging. Hij wordt en thousiast bijgestaan door me vrouw A. A. A. C. Blokpoel- Lotsy, secretaris van de. gestaag groeiende LOBO (60 oudercom missies of besturen, 65 indivi duele leden), vice-voorzitter van het eerste vrijzinnig christelijk lyceum in Den Haag. In dat Lyceum aan de Van Stol- kweg gaat de LOBO zich zaterdag (van een tot vier) nadrukkelijk presenteren tijdens een voor ie dereen toegankelijke voorlich tingsbijeenkomst. Daarop zullen vooraanstaande onderwijskun digen hun ideeen geven over de door velen met angst en vrees te gemoet geziene toekomst van ons onderwijs. Het zijn de kamerle den Hermes (CDA), Van Ooyen PvdA) en Ginjaar-Maas (VVD). Vooral Van Ooyen zal het zwaar krijgen. Immers de LOBO- bestuurders maken er geen ge heim van de grootste moeite te hebben met de plannen van diens partijgenoot, onderwijs minister Van Kemenade, alom als een doordouwer gekenschetst. Prof. Kuijpers windt er geen doek jes om: „Kijk eens naar ae in spraakmogelijkheden bij het concept-wetsontwerp basison derwijs. Die zijn er voor de ou ders nauwelijks geweest". De voorzitter heeft zich vooral de ontwikkelingen rond de toekom stige basisschool voor vier- tot twaalfjarigen aangetrokken. Hij ziet wel degelijk voordelen in een dergelijke aanpak (een doorlo pende ontwikkeling zonder de nu nog onvermijdelijke schokken bij de overgang kleuterschool- lagere school) maar vreest aan de andere kant dat door een strakke regulering van de ouderdeelne ming aan het schoolgebeuren in Mevrouw Blokpoel en professor Kuijpers: „Onze scholen worden overlopen, de ouders kiezen steeds bewuster'" feite de vrijheid van onderwijs op de tocht komt te staan. Zullen de ouderbijdrage en de be steding daarvan aan banden worden gelegd; daarmee moge lijkheden om bij voorbeeld bo ventallige 'leerkrachten aan te trekken worden ingeperkt? Vorming Gedachtig de beginselen van het onderwijs op algemene gronds lag wordt naast goed onderwijs hoge prijs gesteld op sociale en culturele vorming. En dat slaat kennelijk aan, gezien de groeiende belangstelling. „We worden overlopen; de ouders kiezen steeds bewuster het on derwijs voor hun kinderen", al dus de voorzitter. Dfe vrijheid van onderwijs zit ook mevrouw Blokpoel hoog, vooral met betrekking tot de midden school. Uit een persoonlijk ge sprek met minister Van Keme nade heeft ze begrepen dat als het aan hem ligt er een middenschool zal komen. „Maar wij pleiten voor andere vormen van onderwijs naast de middenschool, meer- sporigheid. Waar blijven we an ders9 Op deze wijze wordt de vrijheid van onderwijs, artikel 208 van de grondwet, uitgehold". Deze vrees en de gedachte ten de- partemente de belangen met kracht te kunnen verdedigen hebben tot de oprichting van de LOBO geleid. „We hadden er geen enkele behoefte aan maar we moesten wel", zo geeft prof. Kuijpers onomwonden toe. Een hoop - ongesubsidieerd - werk- naast een drukke werkkring. Mevrouw Blokpel: „Maar dat heb ben we er graag voor over!" De PTT begint met een nieuwe postcode. Vandaag of morgen, of in elk geval in het tweede ge deelte van deze maand - krijgt u van de PTT-directie een brief waarin dat wordt uitgelegd. Aan de adressering van deze brief kunt u zien hoe die postcode eruit ziet: 4 cijfers en 2 letters, vooraf gaand aan de plaatsnaam. Zo op het eerste oog lijkt die code wel een beetje op de codering die al gebruikt werd. De bewoners van de Rotterdamse wijk Om moord hadden als code bijvoor beeld: 3014. de eerste twee cijfers wilden zeggen: de stad' Rotter dam, en de laatste twee cijfers- gaven de wijk aan. Dat wordt anders. Dat wordt ook beter, want de Nederlandse PTT kon profiteren van de ervaringen die men in de loop van de jaren in het buitenland (Engeland, Duits land, Zwitserland en Belgie) heeft opgedaan. Kleine gebiedjes Alle woonplaatsen die in ons land voorkomen, maar ook de wijken van de grote plaatsen hebben een eigen cijfercode. En alle percelen (huizen, fabrieken en wat dan ook) kregen een combinatie van twee letters. De „gebiedjes" die de Neder landse PTT-code dekt zijn over igens stukken kleiner dan in het buitenland. Wat voorbeelden Ter verduidelijking eerst maar een paar voorbeelden. U woont in Den Haag en uw code is 2514 CA. Nou, de eerste twee cijfers, 25 dus, slaan op Den Haag, het derde cijfer, de 5. geeft het district aan, en het laatste cijfer, in dit geval weer een 5. de wijk. De aandui ding CA slaat op de straat, soms op een deel van de straat. In ons voorbeeld was het de even kant van de Maliestraat met de huisnummers 2 tot en met 22, maar toevallig hier ook de oneven zijde met de huisnummers 1 tot en met 15. Bijprodukten Ook al hebben de gewone brie- venstuurders voorlopig nog niet veel met de code te maken, (de grote postverzenders gaan de code voorlopig alleen nog ge bruiken voor de poststukken) met een bijprodukt krygen- we al wel te doen. Verscheidene gemeenten heb ben namelijk al besloten op de postcodenummers te gaan ge bruiken bij de bewegwijzering en de verkeersgeleiding. Zo zijn bijvoorbeeld in Delft, Dordrecht, Zoetermeer en Rijs wijk al verkeersborden toegepast met cijfers die overeenkomen met de postcode-wijknummers. En dat blijkt een succes. „Niemand hoeft bang te zijn dat we alleen met codes zullen gaan werken. Integendeel, wat Kerk straat heet zal Kerkstraat blijven, maar we zullen wel veel stelliger weten welke Kerkstraat de af zender bedoelde". Zo ongeveer reageert de heer Smeets als we hem vragen of de kans op fouten niet zal toenemen. Met alleen een code is die kans er toch? De kans op fouten is met het nieuwe systeem volgens de PTT kleiner. Met de postcode heeft men de code en het geschreven adres, en ook als in de verre toe komst automatische leesmachi nes worden gebruikt zal deze me chanische lezer code en adres le zen en dat zelfs controleren, zo leren we van de heer Van der Pijll Verhuizen Hij wijst er op dat 10 tot 12 pro cent van de bevolking jaarlijks aan het verhuizen is. Stadsuit breiding, saneringen, verander ingen in de landelijke planologie, zorgen ervoor dat de kennis steeds weer aangepast moet wor den. Daarbij geeft het nieuwe coder ingssysteem kansen om het nachtwerk een klein beetje te verminderen en om de perso- neelsgroei af te remmen, ook al heeft de PTT meer personeel no dig om het steeds toenemende werk te kunnen uitvoeren. Onderzoek De PTT-directie heeft overigens groot vertrouwen in het slagen van het coderingsproject. „We hebben een onderzoek laten doen door het NIPO", zegt projectlei der Van der Pijll, „daaruit blijft dat 80 procent van het publiek bereid is mee te werken". Drie kwart van alle post komt van de grote postzenders. Die doen na tuurlijk mee omdat de PTT het- als eis stelt bij het tarief voor grote zendingen. „Als dan van de resterende kwart 80 procent zegt bereid te zijn mee te werken, zitje met de totale post natuurlijk dicht bij de 100 procent", stelt de heer Smeets. Hij zegt dat boven dien heel veel mensen hem al eerder hebben geschreven waar om, net als in het buitenland, ook hier niet met een codering werd begonnen. Hulp De PTT gaat de grootgebruikers uitgebreid hulp verlenen bij de overschakeling naar de nieuwe code. Dat is een gigantisch kar wei. Het zal tot eind 1978 duren voordat de omzetting helemaal- voltooid is.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19