Swift rangeert Zwaanvogels op zijspoor: 7-3 "Regering moet supporters aanpakken" Sensatie in Lisser THB-hal i mam Bewoners in Noord scorers Drie koplopers in strijd om Leidse schaaktitel akkoord met huur- regeling Schaefer Menten wil vrijheid: Ik ben statenloos DONDERDAG 17 FEBRUARI HOOFDKLASSE: Godyla Utd. - v. d. Plas 4-6, Swift/'t W. - Zwaanvo gels 7-3; LDWS -Tegelhandel 4-1; Oegstgeest - Van Gerven 6-2. Swift/'t W. 12 8 2 2 41-27 18 Godyla 10 6 2 2 48-28 14 Zwaanv. 11 5 2 4 42-29 12 Oegstg. 11 5 2 4 41-28 12 Van Gerven 12 6 0 6 34-41 12 LDWS 12 4 1 7 23-40 9 v. d. Plas 12 3 2 7 42-51 8 Tegelh. 12 3 1 8 18-45 7 LEIDEN - Het had allemaal niet beter kunnen verlopen voor het zaalvoetbalteam van Swift/'t Winkeltje. Terwijl Swift in de Leidse Groenoordhal met 7-3 de vloer aan veegde met oud-kampioen Zwaanvogels, struikelde de an dere concurrent, Godyla United, volkomen onverwacht over hekkesluiter v. d. Plas. Het werd 4-6 in de Lisserse THB-hal voor de Katwijkers, die de laatste plaats overde den aan De Tegelhandel, dat tegen LDWS met 4-1 de vijfde nederlaag in successie leed. Oegstgeest klopte Van Gerven met 6-2. Swift/'t VV.-Zwaanvogels 7-3 (4-2) - Swift nam op rigoreuze wijze re vanche voor de in de eerste compe titiehelft geleden 5-0 nederlaag. Zwaanvogels moest de steunpila ren v. d. Steen en De Groot missen (de laatste viel met een beenbles sure uit, en dat was een flinke ver zwakking in verdedigend opzicht voor de Vogels). Ook in de frontli nie speelde Zwaanvogels minder slagvaardig dan gewoonlijk. In de eerste helft kon Zwaanvogels die zwakke punten nog enigszins ver doezelen dank zij twee knappe goals van Ben Heemskerk, en en kele uitstekende kansjes voor Van Duin en Matters, die doelman Van As van Swift hen echter wist te ont nemen. Door Jan Pijnakker en Wim de Roo kwam Swift/'t Winkeltje al snel op een 2-0 voorsprong. Bennie ADVERTENTIE DE VOETBALVERENIGING "AVV ALPHEN" heeft voor het nieuwe seizoen een JEUGDTRAINER nodig, omdat onze huidige jeugdtrainer als hoofdtrainer bij de senioren is benoemd. De functie bestaat uit de training van de A1 en B1 junioren op de dinsdag- en donderdagavond, alsmede voor de begeleiding op zondag van de A1. Bezit van het D-diploma is wenselijk. Belangstellenden kunnen schriftelijk sollicitaren bij de secretaris: Heemskerkstraat 5 te Alphen aan den Rijn. Heemskerk trok de stand weer recht (2-2), maar toen was al duide lijk dat Zwaanvogels een moeilijke avond tegemoet ging. Toen de de fensie van Zwaanvogels verzuimde Piet Gubler af te stoppen, bete kende dat voor de rust nog 3-2 en 4-2. Om het overwicht wat te accen tueren schoot John Jansen op de paal. In de tweede helft had Swift geen kind meer aan Zwaanvogels. Doelman Van Dijk moest nog drie keer naar het net. Koos van Eg- mond scoorde 5-2, na eer. pass van Jan v. d. Reyden, de beweeglijke Wim de Roo zorgde met een "beau ty" voor 6-2 en Jan v. d. Reyden maakte het Swiftfeest compleet: 7-2. Een schrale troost voor de Vo gels was, dat zij wel de mooiste goal van de wedstrijd mochten scoren: Jan van Duyn rukte op langs een paar verdedigers, betrok toen Pim v. d. Meer in een razendsnelle één twee en scoorde fraai: 7-3. Een zeer verdiende zege voor Swift/'t Win keltje, dat Zwaanvogels ook qua in zet de baas was. Godyla-v. d. Plas 4-6 (2-0) - De meest sensationele zaalvoetbalpot van dit seizoen was ongetwijfeld het duel tussen Godyla en v. d. Plas, dat gisteravond in de THB-hal werd gespeeld. Godyla leek op een vol komen regelmatige zege af te gaan op het moment dat er nog tien mi nuten waren te verspelen. Godyla leidde toen met 4-1 en v. d. Plas had in de gehele wedstrijd in feite nog weinig te vertellen gehad. Opeens kreeg het team van v. d. Plas de geest. r Piet Gubler: twee goals. Toen de rook was opgetrokken bleek de Katwijkse ploeg via Mar tin Heerikhuisen, drie treffers 1 Gert Zwaan en Lourens Mouter nog vijf maal te hebben gescoord in de laatste tien minuten: 4-6. De rest van het duel werd door Go dyla beheerst. Theo Godyla en Harry v. d. Zwet scoorden ieder één goal in de eerste helft (ruststand 2-0) en deden hetzelfde na de her vatting. Sis Thu Pan scoorde uit een penalty (toegekend na een overtreding van Arrachat tegen Mouter) na 3-0 de eerste Katwijkse tegentreffer. Na die strafschop werd v. d. Plas wat sterker, al scoorde Harry v. d. Zwet daarna nog 4-1. In de slotfase kreeg v. d. Plas plotseling vleugels, hetgeen voor de Katwijkers wel eens het behoud van het hoofdklasserschap kan betekenen, terwijl Godyla door de plotselinge ineenstorting wel licht de titel aan zich voorbij zal zien gaan. LDWS-Tegelhandel 4-1 (2-0) - Zonder de voor twee maanden ge schorste George Moesman had LDWS toch weinig moeite met het aanvallend weer zwak acterende Tegelhandel. Na de eerste helft was er voor LDWS al weinig aan de hand, dank zij twee goals van De Roode. Na de rust lieten de weer gekeerde Nol Roozen en Siem v. d. Linden aardige mogelijkheden voor De Tegelhandel liggen. Van Haastrecht kopte 3-0 in voor LDWS, na een pass van doelman Visser, en De Roode maakte er zelfs 4-0 van, voordat De Tegelhandel EERSTE KLASSE: Roodenburg - Lisser Boys 9-2; 2A: San. Sjardin - VKP 3-1; Rijnsb. Boys - Lugdu- num 2-5; 2B: LISC - Assucom 0-1; 3A: Gazelle - Fasson 5-6; 3B: SCGW/AWC - MJ Bemelman 2-4; Padox-Sjaardema 5-3; RHW-Par- levliet 2-13E: Aljee - Auto Heems kerk 7-1RES. I: Gazelle 2 - Unitas 2 9-2; Tegelhandel 2 - Unitas 2 0-1; Zwaanvogels 2 - Swift/'t W. 2 5-6. 1. Wim de Roo (Swift) (32) 16 2. v. d. Zwet (Godyla) (32) 15 3. Van Duyn (Zwaanv.) (31) 14 4. Perfors (Oegstg.) (32) 13 v. d. Meer (Zwaanv.) 13 6. Heemskerk (Zwaanv.) (32) 11 Van Slooten (God.) 11 8. Wim v. d. Plas (v.d.P.) 10 9. Zwaan (v. d. Plas) (3) 9 Werner (Oegstg.) (31) 9 een verdiende tegentreffer kon plaatsen. Siem v. d. Linden teke nede met een mooie uithaal voor die Tegelhandel-goal: 4-1. Oegstgeest-Van Gerven 6-2 (3-2) - In de beginfase liet de grote zege van Oegstgeest in het middenmo tersduel tegen Van Gerven zich nog niet aanzien. Van Gerven nam het initiatief en opende de score via Dobbe: 0-1. Ton Werner schoot schitterend 1-1 in, en Gé Perfors knalde 2-1 achter Konings. Leen Spoor zorgde voor 2-2, waarna Oegstgeests topscorer Gé Perfors de bal na een uitgooi van doelman Pauw direct op zijn schoen nam: 3-2. Door Ron v. d. Kolk en twee goals van Wim den Hollander liep Oegstgeest in de tweede helft uit naar de niet eens geflatteerde 6-2 overwinning. RIJNSBURG - „Iedere zon dagmorgen voor de wedstrijd steek ik een kaarsje op be kende FC Amsterdam-trainer Pim van der Meent gistera vond openhartig in de kantine van de Rijnsburgse Boys. „Dat is mijn bijgeloof, en iedere voetballer heeft een bijgeloof, alleen het gros durft er niet voor uit te komen. Neem Frit- sie Flinkevleugel. Die rijdt steevast iedere zondag aan één stuk door naar het Olympisch stadion, of de stoplichten nu op rood staan of op groen". Hij denkt dat het in de wedstrijd misgaat als hij dan stopt". En kele woorden van Van der Meent, die hij gisteren tijdens het door het L.D. georgani seerde voetbalforum (waarin o.a. ook Aad Mansveld, spor tredacteur Paul de Tombe en RBB-doelman Ed Bos zitting hadden) aan het niet in grote getale opgekomen publiek toevertrouwde. Pim van der Meent eiste met zijn eerlijke antwoorden (recht op de man af) de hoofdrol van de avond op. De man, die bij het publiek wellicht heel anders te boek stond, won de sympathie van allen. Met kennis van zaken ging hij in op de vragen. „Het is te gek om los te lopen, dat spe lers, trainer en bestuur van een voetbalvereniging de proble men rond de toenemende agressiviteit rond de velden op moet lossen. Het is een uit de hand gelopen modeverschijn sel, waar de regering wat aan moet doen. Het is een probleem van maatschappelijke econo mische aard. De samenleving moet er eens de moeite voor nemen de oorzaken op te spo ren. Zet er een paar van die maatschappelijke werkers, psychologen, sociologen voor. Laat die het uitzoeken, daar zijn ze immers voor." Via Aad Mansveld, kwam het forum bij het geld terecht. De (te?) hoge honoreringen, de cao voor een wettelijk minimum loon, zijn vorig jaar geuite dreiging om te stoppen. „Ik had indertijd een aannemers bedrijf met 60 werknemers. Daar had ik het veel te druk mee, dus wilde ik stoppen met voetbal. Helemaal niet met de bedoeling om op die manier mijn salaris bij FC Den Haag omhoog te schroeven, dat lukt bij de club toch niet want we hebben een voorzitter, die is nog erger dan Stoop). Het ver haal is bekend, ik ben geble ven. Mijn salaris is toch om hoog gegaan en ik heb mijn zaak verkocht. En of ik nu te veel of te weinig verdien, ik ga er vanuit dat iedereen naar zijn kwaliteit betaald wordt", aldus Mansveld. Pim van der Meent kon de idee van de Ha genaar in grote lijnen volgen, ofschoon hij ook daarbij nog wel de nodige kanttekeningen plaatste. „Jonge gasten, die de eerste schreden nog op het voetbalveld moeten zetten, durven absurd hoge bedragen te vragen. Dat bijvoorbeeld Cruyff en Van Hanegem dat verdienen, dat vind ik terecht. Dat zijn „kinderen", die de eerste twin tig jaren niet meer terugko men. Dat zijn ook mensen, die zich weten te verkopen. Als je nu na gaat dat de meeste be grotingen van clubs in de ere divisie afgestemd waren op drie thuiswedstrijden (Feye- noord, PSV, Ajax) waarmee ze met een volle bak kunnen draaien, dan mogen die vedet ten van dat elftal van mij ik weet niet wat verdienen. Ei genlijk had iedere Nederlan der indertijd één gulden moe ten geven om Cruyff hier te houden, maar aan de andere kant draait het niet alleen om geld. Ik, bijvoorbeeld, zou best bij een club willen werken, waar ik in een lekkere en gezel lige bak zit met iedere keer 5000-6000 man. Bij FC Am sterdam kunnen de spelers bij wijze van spreken iedere week de toeschouwers een hand ge ven." Aad Mansveld: „Ik vind het prachtig, dat het zo'n jongen als Johnny Dusbaba, die als broekie in het elftal voor me stond, nu al zoveel bereikt heeft. Het was een fijne vent om mee te werken, die qua voetbal veel van me heeft aan genomen. In tegenstelling tot Tscheu la Ling, een wonder- talent, maar ook een eigenwijs ventje, dat niets van ouderen wilde aannemen. Aan de an dere kant werd ik bijna lyrisch van de hoeveelheid talent die die knaap bezat". Pim van der Meent weer: „Ling is een talent van de eerste orde. Maar met dat talent alleen kom je er niet. Je moet ook nog het karakter en de mentaliteit hebben voor het profvoetbal en om daarin iets te bereiken. En het geduld om op de bank te zitten". Van der Meent is over igens hard bezig om weer de nodige amateurtalentjes naar FC Amsterdam te halen. Sa men met vader en zoon Bruins Slot reist hij iedere zaterdag de gehele Amsterdamse regio af, op zoek naar goed, jeugdig en bruikbaar materiaal. En dan niet, zoals met Meijer, Jan sen en Van der Lem is gebeurd, om die na korte tijd weer te verkopen. „Dat hebben we in dertijd alleen maar gedaan om geld binnen te krijgen om een schuld van twee miljoen af te betalen, die was ontstaan na de fusie. Waren we niet met een schuld begonnen, dan hadden we nu op de vierde of derde plaats meegedraaid." WALTER OOMEN. LEIDEN - Na twee ronden is het aantal koplopers in de strijd om het Leids schaakkampioenschap al beperkt tot het drietal Ad v.d. Berg, Charles Kuypers en Rinie Kuijf. Ad v.d. Berg had een zware dobber aan Leendert Pols, maar won toch. Charles Kuypers kwam weliswaar een half uur te laat binnen, maar was ook in een mum van tijd klaar. Slachtoffer was Lisse speler Lom- merse, die geen enkel verweer had tegen de stoomwals van witte stuk ken. Ook Boskoper Rinie Kuijf kwam op 2 uit 2, door Katwijks kampioen Gijs Haasnoot te klop pen. De partij tussen Bakker en Geertsma eindigde na een massale afruilpartij in een logische remise. Een zelfde resultaat was het treffen Heemskerk-Lambooy beschoren, omdat laatstgenoemde met drei gende tijdnood geen onnodig risico wenste te i John v. Dijk nam Jerry Bey met een grootscheeps koningsoffensief in de tang. Verburg had juist gezien dat hij tegen Alphenaar Moon een stukoffer moest lanceren, maar hielp zijn redelijke perspectieven door een verkeerde uitvoering vol ledig om zeep. Wiebes behandelde tegen Dobbelaar een spektaculair lange termijn stukoffer geruime tijd wél goed, totdat hij in de beslis sende fase alsnog in de fout ging. Bij het uitvluggeren wist hij de winst echter toch naar zich toe te halen. Theo Piket maakte tegen Rob v.d. Aardweg een matige ope ning met een counter méér dan goed. Overige uitslagen: G. v. Dijk-J. Kamps afg; L. v. Ofwegen-L. Ba- rendse 'fe-'fe; H. v. Osnabrugge-H. Oei 1-0; A. Koppers-P. Zwetsloot LEIDEN - De bewoners van Leiden-Noord, met name van het hernieuwbouwproject (Sophiastraat en omgeving) gaan ermee akkoord, dat de „Schaefer- huursubsidieregeling" ook op dit project wordt toegepast. Het gaat hier om de speciale huurregeling van staatssecre taris Schaefer, waarover gisteren in deze krant m.b.t. de huren voor de nieuwbouw aan de Langegracht werd be richt. Dit was één van de belangrijkste re sultaten van de voorlichtings bijeenkomst, die gisteravond in de „Zevensprong" werd gehouden. Belangrijk, want bij weigering van de kant van de bewoners had men waarschijnlijk weer aan renovatie in plaats van hernieuwbouw van dit gebied moeten gaan denken. Natuurlijk zullen de bewoners in de nieuwe huizen een aanmerkelijk hogere huur moeten gaan betalen. De heer Akse wees er echter op, dat men zeer blij mocht zijn met de be haalde resultaten over individuele huursubsidie en huurgewennings- bijdrage. De huurgewenningsbijd- rage dient om de grote overgang van een lage naar een hoge huur gedurende een periode van 3 jaar enigszins te compenseren. Deze bijdrage wordt eigenlijk 3-maandelijks uitgekeerd; dat kan wel eens lastig zijn. Daarom zal de heer Akse zeer binnenkort contact opnemen met de LWS om proberen te komen tot een regeling, dat dit bedrag maandelijks wordt uitge keerd. Om te kunnen starten met de sloop van de woningen aan de Lusthof laan en de Dillenburgerstaat zullen - zoals wij gisteren reeds meldden - eerst wisselwoningen geplaatst moeten worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal men deze (pim. 50 in aantal) wis selwoningen eind mei/begin juni kunnen betrekken. Dat geldt voor de bewoners van de Lusthoflaan, Dillenburgerstraat en een gedeelte van de Prinsenstraat. Aan dit deel van het project begint men name lijk in verband met een tekort aan Wethouder Verboom zal de bezwa ren van de bewoners van de Tas manstraat tegen de bouw van wis selwoningen voor de bewoners van Noorderkwartier aldaar naar alle waarschijnlijkheid van de hand wijzen. Wethouder Verboom ver klaarde gisteravond in de „Zeven sprong" dat hij de bezwaren van de omwonenden niet terecht vond. Bij het verlenen van faciliteiten voor dit terrein (zoals een hek e.d.) is duidelijk gezegd, dat men het ter rein zou moeten afstaan, zodra de Gemeente het nodig zou hebben. Dit is nu het geval. Inderdaad komt dit vrij snel, nadat het terrein is op geknapt. wisselwoningen het eerst. Mochten er elders in de stad (bijv. in het Morskwartier) nog meer wisselwo ningen kunnen worden geplaatst, dan zal het hernieuwbouwproject t in 2 fasen verlopen. Als alles dan goed gaat, hoopt men begin sep tember met de definitieve bouw te kunnen beginnen. Aanvankelijk ontstond er enige teleurstelling en verbazing over dit tijdstip; men had wel eens toezeggingen over aan vang in juni gehad. Dit bleek op misverstanden te berusten, waar mee men akkoord ging. Begin sep tember is dan wel voor de bewo nerscommissie en de bewoners een uiterste datum; „dan moet de eerste paal geslagen zijn, al moeten vier ambtenaren dat doen", aldus de voorzitter van de bewonerscom missie. 0-1; J. v. Dijk-G. v. Dijk (le ronde) 1 llz-lli. In de 2e klasse kwam Kuiper via een vlotte overwinning op Ver- kuyl als enige op 2 uit 2. De uitsla gen: J. Verkuyl-A. Kuiper 0-1; C. Verbiest-C. Oosterom A. Geyer-J. v. Oudshoorn 1-0; E. Re- vet-Th. v.d. Berg' 1/2-1/2; J. Borst-K. v. Es 1/2-1/2; R. Laven-A. v.d. Poel uitg; J. Bey jr.-J. Koet 1-0; C. Newton-B. Daamen 1/2-,/2. DEN HAAG (SP) - De van oorlogsmisdrijven verdachte Blaricummer Pieter Nicolaas Menten beweert dat hij sinds 1937 de Nederlandse na tionaliteit kwiit is en zelfs statenloos is. Op grond daarvan heeft hij aan de bijzondere strafkamer van de Amster damse rechtbank gevraagd hem onmiddellijk in vrijheid te stellen. Men ten heeft dat gedaan in een brief die hij schreef vanuit het ziekenhuis van de Scheveningse strafgevangenis waar hij wordt verpleegd voor zijn suikerziekte. Menten heeft bij de brief een verklaring uit 1937 gevoegd van het politie commissariaat uit de voormalig Poolse stad Lemberg (dat nu tot de Sowjet-Unie behoort en Lwow heet) dat hij inderdaad Pools staatsbur ger is geworden. Tot nu toe was alleen sprake van het bestaan van een document waaruit blijkt dat Menten om het toekennen van de Poolse nationaliteit heeft verzocht. In zijn brief aan de Amsterdamse rechtbank schrijft Menten weliswaar in het bezit te zijn van een Nederlands paspoort, maar dat zou hij gekocht hebben. Mentens raadsman, mr. B. F. J. Simon uit Utrecht, vertelde ons gistera vond hoe dat in zijn werk is gegaan. „Nadat Menten in 1937 de Neder landse voor de Poolse nationaliteit had geruild, werd Polen door de Russen en de Duitsers onder de voet gelopen en onder elkaar verdeeld. De Poolse staat en dus ook het Poolse staatsburgerschap bestonden niet meer. En Menten heeft nu eenmaal later niet te kennen gegeven dat hij Pool wilde blijven en is voor hem die nationaliteit vervallen. Toen Menten nu in 1943 plotseling van de Duitsers het land uit moest, heeft hij in de korte tijd die hem restte van de toenmalige Nederlandse consul De Bruyn in Warschau, die zeer Duits-gezind was, een paspoort weten te kopen. Voor de zekerheid. Maar hij heeft nooit gevraagd om opnieuw tot Nederlander te worden genaturaliseerd", klaard, de zorgen te delen van hen die van kerncentrales een niet meer goed te maken gevaar voor het milieu vrezen en een beschadi ging van het menselijke erfgoed. "De mens mag niet, om een nood van het moment op te lossen, de schepping uitbuiten en wellicht voor duizenden jaren vergiftigen", aldus de bisschoppen, die ook plei ten voor een nieuw "energiebe- wustzijn", in de zin van zuinig zijn met stroom en water. De rk bisschoppen van Polen zijn bereid bij te dragen tot de normali sering van de verhouding tussen kerk en staat in dit land, maar, zeg gen zij, in dit proces spelen ook de rechten van de kerk een rol. Hun verklaring komt na het onmogelijk maken van de verschijning van twee rk tijdschriften door de Poolse regering. Het overkoepelende orgaan van de clubs van rk intellectuelen geeft deze bladen uit. De moeilijkheden met de groep ontstonden toen een paar afgevaardigden in het Poolse parlement weigerden goedkeuring te hechten aan de (inmiddels aan vaarde) nieuwe grondwet. Volgens de bisschoppen behoren de "on gestoorde activiteiten van katho lieke centra" tot de levensruimte van de kerk. Herv. Kerk - beroepen te Den Haag G. A. Cnossen Nijverdal. Ge- ref. Kerken: beroepen te Delfzijl J. A. Kwast Haulerwijk, te Pijnacker H. R. Plomp Kapelle (Z). De protestantse organisatie voor ontwikkelingshulp in West- Duitsland, "Brot für die Welt", zet in een studie grote vraagtekens bij de ontwikkelingspolitiek zoals de geïndustrialiseerde landen van Oost en West die bedrijven. Een werkgroep van de organisatie, die twee jaar aan deze studie heeft be steed, is tot de conclusie gekomen, dat de huidige ontwikkelingspoli tiek fout zit. De ontwikkelingslan den zouden zelf verantwoordelijk moeten zijn voor de hulp die zij krijgen. Zij zouden zelf ook de hulpprogramma's moeten opstel len. Kernpunten van de voorstellen die de werkgroep doet zijn: verhoging van de zelfverzorgingsproduktie, uitbreiding van het ruilgoederen- verkeer tussen de arme landen en verhoging van de voedselproduk- tie. Een beslissende vraag is, vol gens de werkgroep, of de ontwikke lingspolitiek niet in de hand heeft gewerkt, dat in de ontwikkelings landen maar een kleine groep daar van heeft geprofiteerd ten koste van de ontwikkelingsmogelijkhe den van de grote massa. Vier bisschoppen, twee evange lische en twee rk, van de streek Baden-Würtenberg hebben ver

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15