Regering Spanje geeft Santiago Carrillo een pas Resoluties Y.N. keuren gedrag van Israël af Tijd voor akkoord met Egypte ALLON ONTVANGT AMBTGENOOT VANCE IN ISRAEL Voor het eerst sinds burgeroorlog Portugal doet in maart een verzoek bij EG Sacharow bewondert Carter Gangster aangehouden CROSLAND NOG BUITEN BEWUSTZIJN Gratis hoofdtelefoon bij Erres HiFi/Stereo-kombinatie. WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 Cyrus Vance met rechts zijn Israëlische collega Allon. TEL AVIV (UPl/Reuter/DPA) -De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance is gisteravond aangekomen in Tel Aviv aan het begin van zijn eerste overzeese reis. Zijn Israëlische ambtgenoot Allow zei tegen hem dat het hoog tijd was dat de poli tieke kansen die er op het ogen blik in het Midden-Oosten zijn, worden gegrepen. „Het is lang geleden dat het laatste akkoord tussen Egypte en Israël werd gesloten. Het is hoog tijd dat de politieke kansen benut worden", zei hij in zijn welkomst toespraak. Vance antwoordde: „De Verenigde Staten weten zich in hun zoeken naar vrede ge steund door het fundament van duurzaam vertrouwen dat tussen onze twee landen bestaat". Een paar uur voordat Vance in Is raël arriveerde hekelden de Pa- lestijnen in Damascus de Ameri kaanse politiek als ,,een explosief element" in het Midden-Oosten. Abdel Mohsen Aboe Meizar, offi ciële zegsman van de PLO, zei op een persconferentie: „Wij zullen niets van Vance of wie ook aan nemen als men uitgaat van steun voor de Zionistische agressie en voorbijgaat aan het bestaan en de rechten van het Palestijnse volk. Wij geloven niet in de integriteit van de Amerikaanse politiek en wij geloven niet dat zij de wezen lijke belangen van de volken, het Amerikaanse incluis, vertegen woordigt. „De Amerikaanse poli tiek zal oogsten wat zij oogstte in Vietnam en Cambodja." Niet concreet Het Sowjetrussische pwersbureau Tass verklaarde gisteren dat de Verenigde Staten geen concrete denkbeelden hebben over het op lossen van het probleem in het' Midden-Oosten en dat dit de reis van Vance naar het gebied be moeilijkt. Washington neemt een tegenstrij dig standpunt ten aanzien van de Palestijnse kwwestie in, aldus Tass, en dat is de belangrijkste hinderpaal op de weg naar her vatting van de Geneefse confe rentie. Waarnemers zien de reis van de Amerikaanse minister volgens het Sowjetrussische persbureau als een aanduiding van de Amerikaanse wens de rol van bemiddelaar te intensiveren en de Amerikaanse invloed in het Midden-Oosten te vergroten. Minister Vance zei tegen minister Allon op het vliegveld van Tel Aviv: „Het is juist dat deze on derhandelingen hier, tussen oude vrienden, beginnen. Er bestaat geen twijfel aan dat de Verenigde Staten het voortbestaan van Is raël en zijn waarden ten diepste zijn toegedaan. Dit alles speelt zijn rol waar het gaat om de vrede die wij vurig hopen verwezenlijkt te zien." Overdreven Israël vindt de kritiek van Ameri- ka's minister van Buitenlandse Zaken op het boren naar olie door Israël in de Golf van Suez „sterk overdreven". 1 Een Israëlische functionaris zei gis teren dat de kwestie met Vance zal worden besproken. Er bestaat verschil nan mening op dit punt, zoals er ook op andere punten verschil van mening is, zei hij. „Maar het zoeken naar olie als een hinderpaal voor vrede te noemen is sterk overdreven", aldus de functionaris Libanon Bewoners van Noordisraëlische dorpen hebben bericht, dat giste ren in Zuid-Libanon gevechten zijn uitgebroken, even over de Is raëlische grens. Deze gevechten, waarbij gebruik gemaakt werd van mortieren en automatische wapens, werden geleverd tussen christenen aan de ene kant en Libanese linksen en Palestijnen aan de andere kant. Men had granaten zien neerkomen in het gebied van Nabatiyeh, dat kortgeleden door Syrische een heden van de Arabische vredes macht in Libanon werd ont ruimd. De Syriërs trokken weg nadat Israël krachtig bezwaar had gemaakt tegen de aanwezig heid van Syrische troepen op korte afstand van de Israëlisch- Libanese grens. MADRID (DPA/UPI) - De Spaanse communis tenleider Santiago Carrillo beschikt - voor het eerst sinds rechts 38 jaar geleden de burgeroorlog won - over een geldig Spaans paspoort. Premier Soares LONDEN (AFP) - Portugal zal in maart officieel om het lidmaat schap van de E.G. vragen, heeft de Portugese' premier Mario Soares gisteren op een persconferentie in Londen verklaard, aan het slot van zijn officiële bezoek aan Engeland. Hij bezoekt vervolgens Dublin. Vóór 1985 hoopt Portugal volledig lid van de Europese gemeenschap te zijn. Soares vindt dat de E.G. dit jaar de 'politieke' beslissing moet nemen over Portugals toelating. Afwijzing van Portugals verzoek zou ernstige gevolgen voor dat land hebben. Het zou nog afhankelijker van Amerika worden, geïsoleerd worden als een soort Europees Cu ba. Bovendien zou het gezag van de huidige democratische regering twijfelachtig worden. De secretaris-generaal van de PCE keerde niet lang na Franco's dood heimelijk naar Spanje terug om er de strijd voor legalisering van zijn partij persoonlijk te leiden. Carrillo hoorde tot een gezelschap Franco-tegenstanders dat de te rugkeer naar Spanje uitdrukkelijk was ontzegd. Een breekpunt in het spiegelgevecht tussen de PCE en de zich allengs soepeler opstel lende regering Suarez vormde Car- rillo's arrestatie half december (al gemeen wordt aangenomen dat dit een door Carrillo uitgedokterde tactische zet was). De PCE-chef bleef een week in hechtenis maar kwam op 30 de cember tegen borgtocht vrij. Volgens het dagblad informaciones heeft de Madrileense politie Car rillo onlangs een pas afgegeven, die voorlopig echter slechts 20 dagen geldig is. Topontmoeting Volgens het Spaanse persbureau Europa Press is de regering van plan een eventuele topontmoeting in Madrid van Carrillo en zijn Franse en Italiaanse collega's - Georges Marchais en Enrico Be- rlinguer - te verhinderen. De PCE heeft kortgeleden aange kondigd dat een bijeenkomst van de drie partijleiders werd voorbe reid, maar geen datum genoemd. Volgens Europa Press zal het mi nisterie van Binnenlandse Zaken een dergelijke ontmoeting tegen houden omdat de PSE formeel nog steeds illegaal is. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Dat weeft u zelf! Inderdaad, dit prachtige kussen weeft u moeiteloos zelf met het hobby-pakket, dat de Neveda ter beschikking stelt. Het is een genot zo iets moois zelf te maken en u hebt er daarna nog vele jaren plezier van. Zo'n prijs, daar heb je wat aan! In de fleurige cadeau-verpakking vindt u voldoende Soedanwol (vervaardigd uit 100% zuivere scheerwol), speciale weefstof, weefnaald en een duidelijke hand leiding. Dit kussen, dessin 7603, meet ca. 45 x 45 cm. en heeft een winkelwaarde van 35,—. Document Inmiddels had maandag de derde bespreking plaats tussen premier Suarez en de onderhandelingsde- legatie van de tien belangrijkste oppositiepartijen. De delegatie overhandigde de premier een om vangrijk document waarin de op positie zich uitspreekt over de bin nenkort af te kondigen kieswet. Deze kieswet moet de voor dit voor jaar verwachte eerste algemene verkiezingen reguleren. Maandag had ook een eerste uit voerig onderhoud plaats tussen Fe lipe Gonzales, algemeen secretaris van de socialistische arbeiderspar tij (PSOE), en prof. Enrique Tierno Galvan, voorzitter van de Socialis tische Volkspartij (PSP). Met dit persoonlijke gesprek tussen de twee socialistische kopstukken is volgens waarnemers de weg vrij voor een samenwerking tussen de diverse socialistische partijen. Naast PSOE en PSP geldt de feder atie van de Socialistische Partijen (FPS) als de derde belangrijke groepering in het socialistische kamp. In Spanje is gisteren ook een nieuwe politieke partij opgericht genaamd de "Liberale Alliantie". De partij zal een verzoek indienen voor legalisering door de overheid. NEW YORK (Reuter) - De Russi sche dissident Andrej Sacharow bewondert het standpunt van de regering- Carter in Washington ten aanzien van de dissidenten in de Sowjet-Unie. Hij waarschuwt de Amerikaanse regering echter dat „enige aarzeling of gedeeltelijke te rugtocht het Kremlin de indruk zou geven dat de nieuwe regering zal buigen voor chantage en onder drukking". Sacharow had in Mos kou een gesprek met correspon dent Bernhard Redmont van de Amerikaanse omroeporganisatie CBS. „Sacharow zegt dat het moe dige, morele standpunt dat de nieuwe president van de Vernigde Staten, heeft ingenomen hoop wekt en respect afdwingt", aldus Red mont. Maar de dissident voegde eraan toe dat enig teken van zwakte i.i Washington elk aspect van de Oost-West-relaties zal raken inclu sief de ontwapeningsbesprekin gen. ROME (Reuter) - Met de arrestatie van Renato Vallanzasca is de Ita liaanse politie gisteren een belang rijke stap gevorderd in haar onder zoek naar een vermoede samen hang tussen ontvoering smisdrijven en acties van de ultra-rechtse ter reurgroep 'Nieuwe Orde'. De 28-jarige Vallanzasca, die in Rome van zijn bed werd gelicht, werd gezocht wegens de moorden op zeven politiemannen en een ontvoe ring waarbij acht miljoen gulden als losgeld werd betaald. Vallanzasca zou ook contact hebben onderhouden met 'Nieuwe Orde' en zijdelings betrokken zijn geweest bij de moord op de Romeinse rechter van instructie Vittorio Occorsio. Deze magistraat vermoedde een samenhang tussen on tvoeringen en politieke terreur. Het kostte hem vo rig jaar juli zijn leven. Twee dagen geleden arresteerde de politie Pierluigi Coiicultelliook een lid van de 'Ordine Nuovo' dat van de moord op Occorsio wordt verdacht. Concultelli was ook be trokken bij de ontvoering van de 17-jarige Emanuella Trapani, dochter van een vermogend zaken- man. De ouders betaalden vorige maand voor haar vrijlating een be drag van naar verluidt orxgeveer acht miljoen gulden. Een klein deel van het losgeld werd in Comcutelli's appartement aangetroffen. Emmanuella Trapani heeft Val lanzasca inmiddels positief her kend als een van de twee mannen die haar vorig jaar ontvoerden. Vijf van Vallanzaxisca's vermoede lijke medeplichtigen zitten inmid dels ook achter slot en grendel. De vangst van Vaalanzasca wordt van groot belang geacht voor het verdere onderzoek naar de kidnap- golf in Italië, fllinister Cossiga van Binnenlandse Zaken kwam het ar resterende rechercheteam persoon lijk geluki GENEVE (afp/upi/Reuter) - De commissie van de Verenigde Na ties voor de rechten van de mens - bijeen in Genève - heeft gisteren eenstemmig een resolutie goedge keurd waarin van Israël wordt geëist dat het de conventie van Ge nève over de behandeling van bur gers in oorlogstijd, „ook in Jeruza lem zal toepassen. De 32 leden van de commissie, de Verenigde Staten incluis, accep teerden zonder hoofdelijke stem ming een ontwerpresolutie voorbe reid door Cyprus, Cuba, Opper- Volta, India, Nigeria, Oeganda, Pa kistan en Joegoslavië. Een resolu tie waarin Israël wordt beschuldigd van „oorlogsmisdaden" in de be zette Arabische gebieden, werd aangenomen door 23 lid-staten. Drie waren ertegen en zes onthiel den zich. De landen die tegenstemden waren Canada, Costa Rica en de Ver enigde Staten. Hun motivering was dat de resolutie geen bewijzen aan voerde en „opruiende taal" ge bruikte die de commissie haar doel zou doen voorbij schieten. De Amerikaanse delegatieleider, Allard Lowestein, verklaarde dat de resolutie inhield dat de Israëliërs „oorlogsmisdadigers, agressors en folteraars zijn". De commissie heeft besloten ko mende zomer de situatie in de door Israël bezette Arabische gebieden, „Palestina inbegrepen" (d.w.z. Is raël zelf) te bespreken. Theodor Meron, de Israëliër die de zitting van de commissie als waar nemer bijwoont, noemde de resolu ties, „beschamende documenten, weefsels van leugens en onge gronde beweringen die volledig be- LONDEN (Reuter/UPI)- De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Crosland, die door een be roerte geveld werd, heeft het be wustzijn verloren. Zijn toestand is verder achteruitgegaan, zo is van officiële zijde meegedeeld. rusten op fictie". Volgens hem worden de Arabische en interna tionale terreur erdoor aangemoe digd. „Dit is een historische dag voor de commissie", aldus Meron. „Wan neer men denkt dat een land als Oeganda, onlangs door Amnesty International beschuldigd van vol kerenmoord, Israël veroordeelt wegens schendingen van de men senrechten". Links werkt samen bij verkiezingen in Frankrijk PARIJS (AFP) - Na veel aarzeling en intern gekijf heeft links in Frankrijk gisteren besloten zich te verenigen om in de gemeente raadsverkiezingen van 13 en 20 maart in Parijs een zo groot moge lijke oogst binnen te halen. Daarna laat men elkaar weer vrij. De drie belangrijkste linkse forma ties in Frankrijk - communisten, socialisten en links-radicalen - hebben bekendgemaakt dat zij in achttien kiesdistricten van Parijs met eén lijst van de "Unie Van links" uitkomen. Zij beloven de Pa- njzen^ar die op hen stemt een "programcollege" naar dat voor zien voor de parlementsverkiezin gen van 1978. Gaat links eendrachtig de Parijse gemeenteraadsverkiezingen tege moet, rechts doet het verdeeld om dat het intern rekeningen te veref fenen heeft. Op het hoogste vlak staan oud-premier Jacques Chirac van de Gaullisten en Michel d'Or- nano, de kandidaat van president Valery Giscard d'Estaing tegen over elkaar voor het voorzitter schap van de Parijse raad. Links heeft twee kandidaten voor het Parijse burgemeesterschap, de socialist Georges Sarre en de com munist Henri Fiszbin. ADVERTENTIE Gratis Hifi hoofdtelefoon 'Open Air" systeem lichtgewicht superieure geluidsweergave, ook in het lage tonengebied Dit is de Erres TA 6839 Tuner, versterker en platenspeler zijn tot één fraaie HiFi/Stereo-kombinatie samengebracht. De voordelen zijn duidelijk: gemakkelijke bediening; vraagt weinig ruimte; de onderlinge specifikaties van de verschillende elementen zijn op elkaar afgestemd. Enkele technische gegevens: HiFi-platenspeler met MD-element HiFi- versterker van 2x20 Watt kontinu HiFi-FM-tuner met 4 voorkeurtoetsen Adviesprijs: f 1.399, Inklusief HiFi-luidsprekerboxen en stofkap) ERRES Deze aktie geldt ook voor andere Erres HiFi, Stereo kombinaties Erres Hifi/Stereo: mooie muziek op een makkelijke manier.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9