Stakingen grafici zo goed als van de baan Menten heeft ook zelf mensen gedood „Ik zes maarzo: hoe langer de Hap,hoe verser de fnhoudr "DIT SOORT MAAKT HET ERNAAR... Steeds meer schepen voor Hoek van Holland rm Vandaag of morgen alle kranten weer in de bus „Rider, mijn idee!' Argentijns protest bij Nederlandse regering WOENSDAG 16 FEBRUARI 197 ROTTERDAM (ANP) - Het aantal wachtende schepen voor Hoek van Holland stijgt met de dag. Volgens een opgave van de gemeentelijke havendienst la gen er rond twee uur gister middag dertig a vijfendertig zeeschepen voor anker. Slechts een paar schepen wachten tot zij een ligplaats krijgen toegewezen, of totdat de mist is opgetrokken. Vol gens de havendienst is het "zeer grote aantal" te wijten aan de staking in de Rotter damse haven. De Havendienst heeft de in druk dat er slechts weinig schepen uitwijken naar andere havens, omdat men het risico niet durft te nemen "besmet" te worden verklaard. Discriminatie Surinamers AMSTERDAM (ANP) - Alle kranten die de afge lopen dagen als gevolg van de stakingsacties van het grafisch personeel niet konden verschijnen, zullen vandaag of morgen weer bij de abonnees door de bus glijden. De stakingen in de grafische sector zijn volgens de grafische werkgevers na melijk zo goed als van de baan. Kloos hekelt uitspraken rechters in arbeidsconflict DEN HAAG (SP) - Het PvdA-Eerste-Kamerlid Andre Kloos (oud-NVV-voorzitter) heeft de uitspraken van di verse rechters in het arbeids conflict gehekeld. Volgens hem konden zij bij het opleggen van een afkoe lingsperiode in enkele bedrijf stakken niet beoordelen of de onderhandelingsmogelijkheden door de werknemers en werk gevers wel of niet voldoende waren uitgeput. Kloos zei dit bij het debat in de Eerste Kamer over de begro ting van minister Boersma (Sociale Zaken). Kloos vond dat men een ar beidsconflict met kan oplos sen door naar de rechter te lo pen. Daarmee is niet voldaan aan het rechtsgevoel van de burgers. Rechter en werkge vers worden als bondgenoten beschouwd. Volgens Kloos is dat het ge volg van het feit dat stakingen in ons land nog steeds als iets uitzonderlijks beschouwd worden, waar de rechter in kan worden gemengd. Daar mee wordt volgens hem de vakbeweging in Nederland achtergesteld bij het buiten land. waar stakingen als een normaal actiemiddel worden aanvaard Kloos drong bij de regering aan op een nauwgezette ana lyse over de oorzaken die tot extra-stijging van de inciden tele lonen(overwerkvergoe dingen. promoties etcetera) in 1976 hebben geleid Alleen zo'n onderzoek kan leren of premier Den Uvl gelijk heeft, die dit als een klap in het ge zicht door de werkgevers heeft uitgelegd. CDA-woordvoerder Franssen zei dat het zo abrupte kappen met het bestaande systeem van de prijscompensatie niet kon en niet kan. "Ook al zien we best dat ze door de prijs maatregelen van de regering met de zwarte piet zitten", al dus Franssen over de werkge- Werkgelegenheid voor 900 onderwijzers BUSSUM (ANP) - Op 1 augustus van dit jaar kunnen negenhonderd onderwijzers en onderwijzeressen extra worden aangesteld voor het lager onderwijs. Minister Van Ke- menade van onderwijs en weten schappen heeft dit gisteren meege deeld in Bussum waar de plaatse lijke afdeling van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs haar eer ste lustrum vierde. Met het indienen van de begroting voor dit jaar werd een leerlingen- schaalverlaging voor het lager on derwijs aangekondigd die onge veer achthonderd arbeidsplaatsen zal opleveren. Het kabinet heeft nu besloten een jaar eerder dan voor zien de 31-schaal in te voeren voor het lager onderwijs, wat nog eens rond negenhonderd arbeidsplaat sen oplevert. De verlagingen van de leerlingen schalen in het kleuter- en het lager onderwijs tijdens de lopende kabi netsperiode, hebben in totaal bijna 6.00Ö arbeidsplaatsen in dit onder wijs geschapen. De schaal voor het lager onderwijs daalde van 36 naar 31 en die voor het kleuteronderwijs Dit is het gevolg van een afspraak tussen de werkgevers- en werk nemersorganisaties in het grafi sche bedrijf, waarover gistermid dag een gezamenlijke verklaring is uitgegeven. In die verklaring staat dat de grafische bonden met hun leden zullen overleggen de stakingen op te schorten in af wachting van de resultaten over het cao-overleg. Dit gezien de be reidheid van de werkgevers in het grafische bedrijf op basis van het dit weekeinde op centraal niveau overeengekomen zogenaamde protocol met de bonden te onder handelen. De grafische bonden houden vast aan een reele loonsverhoging van twee procent,- waarover in het pro tocol niets staat. De grafische werkgevers, zo staat in de gezamen lijke verklaring, willen over dit punt constructief onderhandelen. Volgens de grafische bonden is de belangrijkste reden de leden van daag het voorstel voor te leggen de acties op te schorten, de bereidheid van de werkgevers constructief te gaan onderhandelen over de hoogte van reele arbeidsvoorwaar- denverbetering en over de herinde ling van functies in de grafische sector. De grafische cao geldt voor 25.000 tot 30.000 man technisch personeel. Bij KLM Geen acties zullen er vandaag plaats hebben bij de KLM. De ver- voersbonden kwamen gisteren met de KLM op hoofdpunten tot over eenstemming over De KLM telt ongeveer 17.000 werk nemers. Volgens een woordvoerder van de FNV is de KLM niet alleen akkoord gegaan met een volledige automatische prijscompensatie maar ook met een reële loonsver hoging van 2 procent. Tot dezelfde overeenstemming kwamen de Voedingsbonden FNV en CNV met de biscuit- en chocoladefabriek Victoria in Dordrecht. Bij Victoria werken 390 man. Van de zijde van de vakbonden werd gisteren ook verklaard dat het grootwinkelbedrijf Ahold met on geveer 15.000 werknemers voor de looneisen door de knieën gegaan Volgens de bonden zouden de werknemers bij Ahold qua loon er zelfs reëel 2,1 tot 3,5 procent op vooruitgaan. Overigens werd dit laatste van de zijde van de Ahold- directie tegengesproken omdat in het genoemde percentage regelin gen zijn inbegrepen waarover al eerder overeenstemming was be reikt maar die door de loonmaatre-' gel in 1975 en 1976 niet konden worden uitgevoerd. T>!> WARSCHAU (ANP) - De Neder landse delegatie die in de Sowjet-Unie en Polen een onder zoek instelt naar het oorlogsver leden van Pieter Menten, heeft gisteren in Warschau een tweede Poolse getuige gehoord, Karolina Tuzimek, die verklaarde dat zij Menten al lang voor de tweede wereldoorlog kende. De vrouw die in 1916 te Podho- rodce werd geboren, woonde daar tot 1944. Begin juli 1941 was zij. naar haar zeggen, getuige van het doden van verscheidene bur gers. Vrijwel alle bewoners van Podhorodce, onder wie haar twee zusters, waren door de Duitse po litie gedwongen de terechtstel ling van een groep Joodse man nen, Polen, onder wie vrouwen, en Oekraieners bij te wonen. Karolina Tuzimek was al vier keer eerder in de zaak-Menten ge hoord. Zij herhaalde haar eerder tegenover de Poolse autoriteiten afgelegde verklaring, dat zij der de geüniformeerde i die het bloedbad aanrichtten, Menten had gezien, Op enkele meters afstand van haar had Menten in een Duits uniform ge kleed een dorpeling, Nowicki, neergeschoten. Het slachtoffer was in een kuil gevallen die eer der was gegraven. Ook had de ge tuige Menten op de vrouw van Nowicki zien schieten. Volgens de getuige hadden de dor pelingen zich onder dwang van de nazi-politie moeten verzame len bij het huis van een Joodse man, van wie Menten een proces over de koop van een stuk bos had verloren Deze man was ook vermoord. Voor zover Karolina Tuzimek zich kon herinneren be vonden zich onder de slachtof fers van het bloedbad een lid van de Russische communistische jeugdbeweging, Wlodzimierz Pistolak, en een groep, „activis- 99 AMSTERDAM - In bijzijn van vele belangstellenden is gisteren is Amsterdam een demonstratie gegeven met de zogenaamde sprong redder"een luchtkussen waarop men veilig kan landen na een sprong uit een b randend gebouw. Deze van oorsprong Amerikaanse vinding maakt het mogelijk om van een hoogte van maximaal 60 meter heelhuids op de grond te belanden. De sprongredder kan binnen 50 seconden worden opgeblazen en weegt 145 kilogram. Een stuntman van het team van Hammie de Beukelaer demonstreerde de betrouwbaarheid van de nding door twee sprongen van het dak van het Amsterdamse Sonesta-hotel. Poolse getuige tegen onderzoek-eommissie: DEN HAAG (SP) - "Er wordt wel eens geklaagd dat Surinamers gediscrimineerd worden, maar dit soort Surinamers maakt het er ook wel naar". Aldus de presi dent van de strafkamer van de Haagse rechtbank mr. G. Stolk tijdens de behandeling van de strafzaak tegen "ratje" M., een 21-jarige Hagenaar uit Paramari bo, die zich gisteren moest ver antwoorden voor zijn aandeel in de misdadige activiteiten van een groep Surinaamse gangstertjes. De heren waren gespecialiseerd in diefstal en vervalsing -van giro- chèques en girobetaalkaarten, die zij met lijmstokken uit brie venbussen van flatgebouwen vis ten en het plegen van winkeldief stallen met toepassing van de zo genaamde babbeltruc. Zijn eigen vader zei over "ratje": "In Suriname stal hij al maar daar moest hij werken om aan de kost te komen. In Nederland steelt hij veel meer en krijgt dan nog geld toe van de sociale dienst De gestolen en vrvalste giroche ques en -betaalkaarten werden door de gangstertjes geïnd en in postkantoren en postagent schappen. waarbij zij zich plach ten te legitimeren met eveneens gestolen en vervalste paspoorten en rijbewijzen. Officier van justitie jhr. mr. W. van de Poll maakte ter zitting bekend dat de girokaschèques en betaal kaarten op zó grote schaal wer den gestolen, vervalst en geïnd, dat het hele girale betalingsver keer er door ontwricht dreigt te worden. De schade bedroeg vorig jaar anderhalf miljoen. ten" uit het dorp. Haar getuige- verklaring had ook betrekking op een executie die in september 1944 te Podhorodce plaats vond. Toen zouden Joodse vrouwen en kinderen zijn gedood. Karolina Tuzimik gaf voorts een al gemeen overzicht van de toe stand in Podhorodce tijdens de Duitse bezetting, waarbij zij ook aandacht besteedde aan de vor ming van een politiekorps be staande uit Oekraiense nationa listen. Toen haar een reeks foto's uit die tijd werd voorgelegd, ver klaarde zij op drie opnamen Pie ter Menten te herkennen. Ook identificeerde zij verscheidene bewoners van Podhorodce. De zusters van Karolina Tuzimek, Paulina en Sabina, die al eerder in verband met de gebeurtenis sen in hun geboortedorp zijn ge hoord, zullen ook in tegenwoor digheid van de Nederlandse groep worden ondervraagd. ADVERTENTIE i 36 r r 32. Op standpunt In tegenstelling tot Ahold bleven gisteren de grootwinkelbedrijven Bijenkorf en V en D op het stand punt staan van de centrale werkge vers dat er dit jaar een reële loon sverbetering van hoogstens één procent afkan. De onderhandelin gen tussen de vakbonden en deze beide warenhuisconcerns leidden gisteren niet tot een akkoord. Bij V en D ging men vandaag weer een onderhandelingspoging wagen omdat bij dit bedrijf de ultimatums pas morgen aflopen. Bij de Beijen- korf liepen de ultimatums al van daag af. Overigens werden de stakingsac ties gisteren opnieuw uitgebreid. Aan het eind van de dag werd er, volgens een telling van de bonden, gestaakt bij 191 bedrijven of objec ten met 24.150 werknemers. Het bureau coördinatie werkgeversbe leid in Den Haag becijferde giste-- ren dat rond 16.700 personen staak ten. Naast de stakingsacties werden gis teren ook nog eens langzaamaan- acties uitgevoerd bij zeven bedrij ven in de industriële sector met 2250 werknemers. Elk pakje Rider heeft een dubbele, goed afsluitende flap. Dat voorkomt uitdrogen. Daardoor is Rider een halfzware shag die tot op de bodem vers blijft. Samen met de extra lange draad zorgt dat voor soepel rollen en een konstante smaak: pittig en toch zacht. Van de eerste tot en met de veertigste. Tasjesroof Een van de paspoorten i verdachten zich hadden gelegi timeerd was afkomstig geweest van een tasjesroof. De eigenares liep in de avond van 22 september vorig jaar met twee vriendinnen op de Laan van Meerdervoort, toen zij drie Surinamers tegen kwamen, van wie één opeens haar handtas probeerde los te rukken. De vrouw hield vast, werd omver getrokken en een paar meter over de straat gesleurd. Toen zij niet los liet, pakte de rover haar pols en paste een greep toe waardoor dé" vrouw haar hand moest ope- Later bekende de rover dat de greep hem was geleerd bij het onderricht in een bepaalde oos terse vechtsport. De vrouw hield aan het kwalijke avontuur een paar geschaafde benen over, plus grote schade en last, omdat haar tas behalve het paspoort ook 400 gulden, haar rijbewijs en kente kenbewijs bevatte. Dader van deze tasjesroof was een 19-jarige scholier die zich giste ren schriftelijk bij de rechtbank liet excuseren omdat hij wegens een schoolonderzoek niet kon verschijnen. Hij vroeg op een an dere dag terecht te mogen staan. De rechtbank weigerde, waarna de officier van justitie bij verstek een jaar gevangenisstraf eiste tegen het nog niet eerder veroor deelde jongmens. Veertig Riders voor f i.85. fljTj] Brutaal "Ratje" N. moest behalve voor dief stal en vervalsing van girokaar ten en paspoorten ook terecht staan voor winkeldiefstallen. Terwijl hij zelf telkens de winke liers aan de praat hield, gapte zijn maat Dick K. de verlangde win kelgoederen bij elkaar. Als zij werden betrapt, placht Dick K. een agressieve houding aan te nemen. De winkelierster dreigde hij een sigaret op haar gezicht uit te drukken. Toen het duo kort daarna in dezelfde winkel terug kwam en de winkelierster eiste dat zij onmiddellijk weer zouden weggaan, dreigde Dick K. dat hij een mes over haar gezicht zou ha len. "Ratje" werd op 24 oktober door de Rijswijkse politie aangehouden omdat hij die zondag op ver dachte wijze met een pak liep te sjouwen. Het pak bevatte onder meer een kostuum ter waarde van 800 gulden dat was gestolen uit een herenmodezaak in Rijs wijk. Na een nacht in de cel werd "ratje" op maandagmorgen door de Rijswijkse politie losgelaten. Vier uur later werd hij al weer gearresteerd door de Haagse poli tie wegens diefstal van een da mesmantel. "Dat noem ik bru taal", zei rechtbankpresident mr. Stolk. "Ik vind het ook brutaal om daar van nog nadere uitleg te vragen", antwoordde mr. Stolk. Officier van justitie jhr. mr. Van de Poll eiste twee jaar gevangenis straf tegen "ratje", die al vijf keer eerder is veroordeeld. De eis tegen een ander lid van de gang, de 22-jarige chèquesvervalser Ronny C., luidde een jaar en drie maanden met aftrek. Voor beide verdachten werd gepleit dat zij de misdrijven alleen hadden ge pleegd om aan geld te komen voor heroïne waaraan zij waren verslaafd. Vonnis in alle zaken op 1 maart. DEN HAAG (ANP) - De Argen tijnse ambassadeur in Nederland, Rafael Maximiano Vazquez heeft op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag mondeling het protest uitgebracht van zijn rege ring over de ondertekening van een protest van de Socialistische Inter nationale door minister-president Den Uyl. De Socialistische Internationale heeft de vorige week telegrafisch geprotesteerd bij VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim tegen de "voortdurende schending van de mensenrechten" in Argentinië. De Argentijnse regering, die ook heeft geprotesteerd bij de Oosten rijkse regering, heeft zich gestoten aan de toevoeging van de onderte kening van Den Uyl, minister president van Nederland. Achter de namen van andere onderteke naars. onder meer Willy Brandt en Olaf Palme was niets toegevoegd. De vorige week al publiceerde het Argentijnse dagblad "La Opinion" een commentaar van de Argen tijnse regering, waarin gesteld werd dat dit de bestaande harte lijke betrekkingen schaadt en niets bijdraagt tot de gemeenschappe lijke nationale belangen in ver scheidene sectoren die tussen deze landen bestaan. Naar het schijnt is de toevoeging gedaan door het secretariaat van de Socialistische Internationale in Londen. 130.000 bezwaren DEN HAAG (SP) - Zeer veel men sen hebben bezwaar gemaakt tegen de huurverhoging die zij per 1 april moeten betalen. Staatssecretaris Marcel van Dam (Volkshuisvesting) heeft PvdA- Kamerlid Kombrink laten weten dat er 130.000 bezwaarschriften zijn ingediend. De helft daarvan zal op korte ter mijn worden afgehandeld door de huuradviescommissies. Binnen drie maanden zal over praktisch alle bezwaren zijn beslist.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7