W atersport- vereniging: nieuw plan jachthaven Bodegraafse "cementschilder" nu op science fiction toer Met ruimte voor 190 boten langs Heimanswetering Huisbroeiers tonen wedstrijd-bloeiers PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 16 FEBRUARI ALPHEN AAN DEN RIJN - Onder het motto "Vaarklaar 1977" orga niseert de Watersportvereniging Alphen aan den Rijn dit wee keinde een bescheiden tentoon stelling van alles wat met water sport heeft te maken. Bezoekers kunnen er niet alleen kennis ma ken met de meest bekende vormen van watersport, als zeilen, het va ren met een motorboot, maar ook met sporten als kanovaren, wind surfing, onderwatersport, ijszei- len en hengelen. In totaal werken een kleine dertig deelnemers mee aan deze show, waaronder de zee verkenners, de brandweer (brandveiligheid! en E.H.B.O. Daarnaast zijn er stands met arti kelen voor boot en bemanning. De Watersportvereniging zelf zal er onder meer haar plannen voor de nieuwe haven presenteren. Deze tentoonstelling is een initia tief van de leden P. Groenhart en mevrouw M. Lemkes. Waarmee de vereniging tevens wil bewijzen dat ze - ondanks het gebrek aan een eigen haven en clubgebouw - bepaald geen levenloze vereni ging is. "Vaarklaar 1977" is te zien in de showroom van Bink-Opel aan het Thorbeckeplein en is vrijdaga vond open vanaf 19.00 uur en za terdag van 10.00 tot 18.00 uur. Bij botsingen in Hazerswoude Ombudsteam voorziet in behoefte Valkenburg VALKENBURG - Nu het Ombud steam Valkenburg twee jaar draait is gebleken dat zij toch in een dui delijke behoefte voorziet, en dat de vijf medewerkers met het werk door zullen gaan. V<prig jaar heerste er nog enige twijfel over het be staansrecht van het Ombudsteam in een kleine plaats als Valkenburg, omdat het aantal mensen dat een beroep op het team deed klein was en bleef: ongeveer vijftien in een jaar tijd. "Maar al waren het er maar vijf, dan nog zouden we, geloof ik, door moeten gaan. En na twee jaar is gebleken dat we regelmatig werk hebben zodat we er bijna niet meer mee op kunnen houden", zo verkla ren twee Ombudsteam-leden, Ca thy van Venetië en Tiny Rijnsbur ger. Nadat het team, dat voor willekeu rige problemen zoals huisvesting, huurbescherming, bijstand, wordt geraadpleegd, anderhalf jaar met het houden van 'n spreekuur, eens per maand, had gewerkt is men er toe overgegaan alleen de telefoon nummers bekend te maken. 'Nu kan men op ieder willekeurig tijd stip naar leden van het Ombud steam bellen. Gebleken is dat de drempelvrees erg groot is, vooral omdat het spreekuur destijds bij een teamlid thuis werd gehouden en de "buurt" daar van op de hoogte was. De ervaring leert dat het voor vele mensen toch een stuk gemakkelijker is om naar de tele foon te grijpen, waarna men alsnog tot een afspraak kan komen. Zo'n afspraak maakt de "cliënt" altijd met twee leden: Het Ombudsteam werkt op deze wijze omdat tijdens een gesprek bijvoorbeeld de één kan schrijven terwijl de ander luis- tért, of men elkaar kan cirrigeren. Het Ombudsteam is een initiatief geweest van het PvdA/PPR- raadslid mevrouw A. van den Broek, die van alle kanten zoveel vragen gesteld kreeg dat ze besloot voor de beantwoording daarvan een speciaal team in het leven te roepen. Met de vermelding dat dit team losgekoppeld zou worden van de PvdA zodat van enige partij politiek geen sprake zou kunnen zijn. Mevrouw Van den Broek wilde niet dat men het team zou vereenzelvigen met de PvdA of PPR. Ze scharrelde vervolgens zes mensen bij elkaar (vier vrouwen en twee mannen) die "wel eens iets" hadden gedaan in het welzijns werk. Eén van die zes Valkenbur gers is inmiddels verhuisd, de an dere vijf zijn nog steeds de leden van het Ombudsteam. Het team probeert niet voor alle mensen die een beroep op haar doet een oplossing, te vinden. Veelal verwijst ze ook door, zoals bijvoor beeld naar het Juridisch Advies Bureau, in de volksmond ook wel Leidse Rechtswinkel genoemd. "En je moet de wegen weten", al dus Cathy van Venetië. "We heb ben in twee jaar tijd een hele adres senlijst opgebouwd van instanties die we kunnen benaderen. En voor ons is dat dan makkelijker als voor een particulier omdat we een team, een "naam" zijn". Tot spijt van het Ombudsteam blijft het aantal relatie- en opvoedkundige proble men dat zij te behandelen krijgt ni hil. Het team denkt dat de mensen dergelijke problemen niet met haar durft te bespreken en dat veel men sen bij het team aan een soort om budsman (van de tv) denkt. "Dat merk je ook aan het soort aanvra gen, die meestal rechtskundige hulp betreffen. En soms noemen ze je zelfs ombudsman aldus Ca thy. NOORDWIJK- Bij een bedrijfson geval op het terrein van Huis ter Duin in Noordwijk is gisteren een 23-jarige metselaar uit Amsterdam gewond geraakt. Bij het verrichten van werkzaamheden in de bouw put langs de Grent, waar een par keergarage moet komen, stond de man op een zes meter hoge ladder. ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de tentoonstelling „Vaar klaar 1977" die de Watersportvereniging Alphen aan den Rijn dit weekeinde organiseert, zal ze ook de plannen voor een eigen jachthaven presenteren. „Vaarklaar" zullen de Alphense watersporters bij het begin van het nieuwe sei zoen beslist wel zijn. Maar voorlopig zal de vereniging het nog zonder thuishaven moeten doen. zes auto's beschadigd HAZERSWOUDE - Bij twee auto botsingen op de Hoge Rijndijk in Hazerswoude, ter hoogte van kof- fietent Heemskerk, zijn gisteren zes auto's beschadigd.- Eén ongeval ontstond toén een chauffeur, die in de richting Leiden reed, vermoedelijk onwel werd en de macht over het stuur verloor. Drie auto's werden bij deze aanrfj-' ding geraakt. De onwel geworden bestuurder werd voor onderzoek overgebracht naar het Diacones- senhuis in Leiden. De tweede botsing ontstond ruim een uur later op precies hetzelfde punt. Een vrachtwagenbestuurder, die het parkeerterrein bij de koffie- tent wilde opdraaien, moest wach ten voor tegenliggers. Achter hem stopten twee auto's. De derde au tomobilist merkte dit te laat op. Het gevolg was dat hij op de tweede schoof en deze weer op de eerste. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Daarvoor kent het plan - waarin een jachthaven is gedacht voor on geveer 190 boten aan de Alphense kant van de Heimanswetering, even voorbij de betonfabriek - nog teveel onzekere factoren Onbekend is nog wat de aanleg van de haven gaat kosten. En dat zal naar de me ning van de dienst van Openbare Werken veel méér zijn dan de f 700.000,- die de watersportver eniging zelf up tafel kan leggen. Dat laatste betekent dat er ook voor de gemeente Alphen flinke kosten zijn gemoeid met de aanleg van een ha ven. Is de financiële ruimte er en waar legt de Alphense gemeente raad zijn (Financiële) prioriteiten? Dat zijn dan de voorlopig nog on beantwoorde vragen. De Watersportvereniging Alphen aan $en Rijn is wat minder pessi mistisch gestemd over de kosten die de aanleg van de haven met zich mee zal brengen. Al waagt de ver eniging, die inmiddels al zes jaar plannen maakt voor een eigen jach thaven, zich allang niet meer aan voorspellingen wanneer die jach thaven er zal liggen. De vereniging is echter dolgelukkig met het plan zoals dat er nu ligt. „Het is een fan tastisch plan", vindt voorzitter M. Hier(aan de Heimansweteringop de achtergrond Ridderveld) zou de Alphense jachthaven moeten komen. E. van der Steen van de water sportvereniging, die momenteel ruim 120 leden heeft. Goede kans Najaren van plannen maken ligt nu een plan op tafel dat naar de me ning van de Watersportvereniging goede kansen maakt om gereali seerd te worden. Zo moet, ten be hoeve van de bemaling van Rid derveld II de Dijksloot toch door getrokken worden tot aan de Hei manswetering. „In wezen maakt het dan niet zoveel uit, als je toch moet graven, of je daar wat meer moet graven", meent penning meester C. Voet. Een tweede gun stige bijkomstigheid is dat Provin ciale Watérstaat op die plek in de Heimanswetering een zwaaikom wil maken om het schepen moge lijk te maken te keren. Ook een eventuele verlegging van de Wou- brugseweg zou, voor zover bij de watersportvereniging bekend, weinig problemen opleveren. Minder tevreden is het bestuur van de watersportvereniging over het uitblijven van een kostenbereke ning van de zijde van de gemeente. „In mei is ons gevraagd wat wij als vereniging zelf bij zouden kunnen dragen in de kosten. Óp 4 juni hebben we laten weten zelf een bedrag van zeven ton op tafel te kunnen leggen. Wat wij na tuurlijk ook moeten lenen, maar dat is wel op te brengen uit de op brengsten van de ligplaatsen. Op die brief hebben wij nog altijd geen antwoord gehad. Sprak de vereniging vorig jaar bij het eerste lustrum nog de hoop uit dat ze over twee jaar een eigen jach thaven kon hebben, nu waagt voor zitter Van der Steen zich niet meer aan voorspellingen. Het blijft bij de constatering dat Alphen één van de weinige plaatsen is aan groot water, die nog geen eigen jachthaven heeft. De Lissese huisbroeier Schoorl controleert zijn wedstrijdbloemen. Heel wat huisbroeiers, de meesten uit het Lissese buurtschap De Engel, hebben zich weer flink uitgesloofd om dit weekeinde met wat moois voor de dag te kunnen komen op de huisbroeitentoonstelling in het verenigingsgebouw achter de Engelbewaarderskerk. Voor wie de term „huisbroei" onbekend in de oren klinkt het volgende. In het paar straten grote buurtschap De Engel is het traditie geworden dat één maal per jaar bewoners met elkaar in de slag gaan om in een maand tijd zo mooi mogelijke krokussen, tulpen, hyacinthen en nar cissen te laten» groeien. Om een groei in die richting te kunnen doen wordt de deelnemers (dat mogen ook mensen van buiten Lisse zijn) halverwege januari gratis een aantal potten met bolbloemen verstrekt die ze in ongeveer een maand tijd in bloei kunnen staan. Dus precies het tijdstip waarop de tentoonstelling wordt georganiseerd. De mooist in bloei staande bolbloemen vallen dan in de prijzen. Keur meesters kijken dan onder meer naar de lengte van de stengel, de kleur van het blad en de grootte van de bloem. Details die de deelnemers zelf kunnen beïnvloeden. Want hoe beter zij in die maand tijd hun bolbloemen verzorgen, hoe mooier de bloemen voor de dag komen. De deelnemers zijn wel verplicht hun wedstrijd- bollen in huis te broeien, dus niet op het land of in de kas. Ieder heeft zijn eigen hulpmiddeltjes om goed voor de dag te kunnen komen. De één zal al zijn potten met bollen in een koele en donkere kelder zetten en bijvoorbeeld vijf dagen voor de tentoonstelling de hele mikmak verkassen naar het benauwde achterkamertje. De ander meent weer dat het beter is de hele handel twee weken in de voorka mer te zetten pal boven de centrale verwarming en een paar dagen op zolder. Deelnemer A zweert bij veel water geven en elke dag verplaatsen, deel nemer B houdt het liever droog en gokt op een forse dosis zonlicht. Zo heeft ieder zijn geheimpjes. En loopt het dit jaar op niets uit dan probeert men het volgend jaar weer een nieuw wapen. Nadat in talloze kelders, op zolders en in vensterbanken de strijd is gestreden worden alle bolbloemen verzameld in het verenigingsge bouw Kneusjes en prachtexemplaren bij elkaar. Een zaal vol. Zater dag en zondag kan er een kijkje worden genomen. Wie een schilderij wil ko pen van de Bodegraafse kunstenaar Reinier Ranselaar kan het beste maar eerst even contro leren of de muur waar aan hij het werkstuk wil hangen stevig genoeg in elkaar zit om de crea tieve last te kunnen dragen. Want schilderstukken van oud-Leidenaar Ranselaar zijn niet alleen mooi maar ook erg zwaar. Niet voor niets dat men hem in het dorp de „be- tonschilder" noemt. Zo erg is het nog niet, want voor beton zijn ook kiezelstenen nodig en die gebruikt Reinier niet. Maar alle andere ingre diënten wél, plus bovendien nog een toevoeging van lijm. Zo creëert hij bikkelharde cementen schilderijen, drie dimensionaal. Vooral de wat grotere zijn loeizwaar. Cement De Bodegraver heeft zich in de 19 jaar dat hij nu creatief aan de weg timmert, gespeciali seerd in die cement-techniek. Heeft bijvoorbeeld een me thode moeten uitdokteren om te voorkomen dat zijn mate riaal te snel droogt (hij kan anders alleen nog maar met een steenbeitel veranderin gen aan zijn werkstuk aan brengen) en het heeft hem ook veel tijd gekost om uit te zoeken welk materiaal hij het beste kon gebruiken als on dergrond. Spaanplaat Bij een normaal schilderij is dat in de meeste gevallen linnen. Maar Ranselaar gebruikt spaanplaat met een paar la gen speciale lijm waarop het vrij dik aangesmeerde ce ment goed pakt. Bovendien heeft hij, om het risicc van vallend gesteente zoveel mo gelijk uit te sluiten staat zo Politiek in de schilderstuin. Chroetsjew en Kennedy gaan elkaar te lijf. De raketten zijn in de aanslag. Ranselaars dvchtertje Berna probeert het wereldconflict te sussen. slordig als er visite op bezoek is) op de plaatsen waar het materiaal erg dik is aange bracht (bijvoorbeeld een uit springende boom) met spij kers een verbinding gemaakt tussen cement en spaanplaat. Als alles er naar wens op zit geeft hij zijn cement gewor den creatie de kleuren die hij in gedachten had. Tot voor kort heeft hij "ge cement" wat hij kon zien vanuit zijn alleenstaande pol derwoning. Een landschapje met een door wilgen ingeslo ten sloot, een appelboom in de achtertuin, een kijkje op de woning van zijn overburen. Dus allemaal voorstellingen dicht bij huis. De laatste tijd is hij meer op de science- flctiom-toer gegaan. Heeft hij vooruit gedacht tot ongeveer het jaar 2000. In zijn werkschuur, ergens ach teraf in een afgesloten spul- lenhok, staan wat probeer sels. Gistermiddag haalde hij ze voor het eerst voor de dag "Ik heb ze nog aan niemand laten zien", zegt hij, "want ik ben bang dat de mensen vin den 4&t ik te hoog grijp. Ik weet at men het liefst kijkt naar «dingen die men thuis kan brengen, zoals een land schapje of een paar huizen." Beatle Toch voel ik me momenteel meer thuis in de sfeer van de science-ficton. Het liefst zou ik de verzameling die ik al die tijd verborgen heb gehouden willen exposeren." Reinier Ranselaar is nu dus weer een andere weg ingesla gen. Hij heeft in het verleden ook lange tijd zijn zinnen ge zet op het beeldhouwen. In zijn grote tuin heeft hij daar nog en paar sprekende voor beelden v n. Meestal geïnspireerd door de actualiteit. Zo staat er een le vensgrote „Beatle", die hij uithakte toen bekend werd dat de populaire vier uit Li verpool waren benoemd tot ridder. Op een heuveltje in zijn tuin staan ook levensgroot presi dent John F. Kennedy en Ni- kita Chroetsjew. Ze staan op een paar pas afstand van el kaar, beiden een zware raket boven het hoofd torsend en het lijkt alsof ze elkaar dat ge schut willen toewerpen. Tus sen de twee giganten staat een meisje met een vredesduif. Ranselaar schiep dit tafereel (al leen de stenen raketten we gen per stuk al zo'n kg) naar aanleiding van het Cuba-conflict, toen Rusland werd betrapt bij een poging om atoom-raketten Cuba binnen te smokkelen. Het meisje tussenin stelt Ranse laars dochtertje Berna voor, toen vijf jaar. Zo is er nog meer te zien in de Bodegraafse schilderstuin. Bijvoorbeeld een politieke stamboom, waarin wat on smakelijk ogende creaturen hangen zoals Hitier en De Gaulle. Hoofdschuddend De boeren uit de omgeving zijn al aardig gewend geraakt aan Reinier Ranselaar. „Toen ik hier pas woonde konden ze maar niet begrijpen dat ik mijn kostbare tijd spen deerde aan het maken van die beelden. Dan reden ze hier hoofdschuddend langs. Nu zijn het beste vrienden van Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4