Speciale regeling Schaefer ÜÜËf Opknapbeurt Haver en Gort: 1.8 min. Overleg over gevaarlijk kruispunt Rijnsburgerweg "De Helianth: ieders gezonde eigenbelang" Huren nieuwbouw aan Langegracht bekend een nieuw restaurant Groenoord- hal krijgt Bouw wisselwoningen moet in mei beginnen WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 LEIDEN - De zeventig woningen die gebouwd zullen worden aan de Langegracht ter hoogte van de Pelikaanstraat zullen vallen onder een speciale huurregeling van staatssecretaris Schaefer. Dat is het resultaat van een gesprek dat de bewonerscommissie van de "platte daken"-woningen in Noord de afgelopen week samen met wethoüder Verboom en twee ambtenaren op het ministerie heeft ge voerd. Gevolg van deze regeling, die bedoeld is voor wijken als Leiden-Noord, is dat er lagere hu ren uit de bus zullen komen dan volgens de officiële rijksregeling. De huren die werden afgesproken, gelden zowel voor de eerste als voor de laatste opgeleverde woning. Een verhoging zal pas mogen plaatsvinden in 1979. Tot dat jaar blijft de huur gelijk. Voor een twee-kamerwoning komt de.huur op een bruto-bedrag van ƒ261.60 per maand. Daarbij is ongeveer 15 gulden inbegrepen voor glasverzekering, centraal antennesys teem en galerij- en trapverlichting. Het bete kent echter niet dat toekomstige bewoners dat bedrag ook maandelijks zullen moeten betalen. Op het huurbedrag moet namelijk nog de huurgewenningsbijdrage en de indi viduele huursubsidie in mindering worden gebracht. Dat betekent voor de groep die een bruto- inkomen heeft van minder dan 1117 gulden per maand, dat men het eerste jaar per maand 92.90 netto aan huur gaat betalen. Het tweedejaar wordt dat ƒ110.80 per maand en het derde jaar 128.70. Daarna vervalt de huurgewenningsbijdrage, zodat de huur na vier jaar 146.60 bedraagt. Een ander voorbeeld voor een 4-kamerwoning. De bruto-huur van deze woning bedraagt 320.- gulden per maand. Voor een gezin met een inkomen tussen de 1117 en 1437 per maand betekent dat het eerste jaar een netto-huur van 96,25, het tweede jaar 117.50 en het derde jaar 138.75. Het vierde jaar bedraagt dë maandelijkse huur 160.-. Op een gistermiddag door de bewonerscom missie belegde voorlichtingsbijeenkomst in "De Zevensprong" werden de bewoners geïnformeerd over de huren, waarbij werd meegedeeld dat kleine wijzigingen in de bé dragen nog mogelijk zijn. Volgens de ge meentelijke woordvoerder, de heer Wen- tholt, zijn de huren die nu tot stand "zijn ge komen aanmerkelijk lager dan vorig jaar was te voorzien. Op de bijeenkomst kwam ook de herbouw van de woningen ten noorden van de Sophia- straat aan de orde. In april zal de exacte aan nemingssom bekend zijn en kunnen de be woners een beslissing nemen. De huren die uit de bus zullen komen voor de nieuwe wo ningen zullen waarschijnlijk op ongeveer hetzelfde niveau liggen als aan de Lange gracht. de v Om te kunnen starten met de sloop ningen aan de Lusthoflaan en de Dillenburg straat zullen eerst wisselwoningen geplaatst moeten worden. Een aanvraag voor 40 grote en 10 kleine wisselwoningen is inmiddels door de gemeente naar het ministerie ver stuurd. Volgens de heer Wentholt zullen deze wisselwoningen worden neergezet op een terrein aan de Tasmanstraat. De heer Wentholt verwachtte dat de sloop van de platte daken in Noord en de herbouw van 92 woningen maximaal vier jaar zal duren. Mocht het mogelijk zijn om ook elders in de stad wisselwoningen te plaatsen - daarbij wordt gedacht aan het Morskwartier - dan kan de bouwtijd mogelijk tot drie jaar wor den teruggebracht. Vanavond wordt in „De Zevensprong" nog een tweede voorlichtingsbijeenkomst gehouden. Onder meer zijn daar tekeningen en maquet tes te zien van woningen die in Noord ge bouwd zullen worden. LEIDEN - De bezwaren van de bewoners van de'Rijnsburger- wég tegen het kruispunt Rijns- burgerweg/Wassenaarseweg/ Kagerstraat komen vandaag aan de orde in een vergadering van de werk groep verkeer. In die commissie hebben onder meer zitting de Leidse politie en verkeersdes- kundigen van de gemeente. Dat heeft de Leidse politie vanmor gen meegedeeld. De bewoners hebben, zoals gis teren reeds werd gemeld, de gemeenteraad, het college van B en W en de politie een brief gestuurd, waarin zij wijzen op de uiterst gevaarlijke situatie die op dit kruispunt is'ontstaan, na de reconstructie van de Rijnsburgerweg en de aanleg van busbanen. Veel automobi listen komend uit de richting Oegstgeest rijden, na het passe ren van dit kruispunt, de ver keerde rijbaan op. Er is sprake van een S-bocht, zonder dat dit op verkeersborden is aangege ven. Het afgelopen weekeinde deed zich opnieuw een ongeluk voor, waarbij ditmaal drie per sonen ernstig gewond raakten. In hun brief eisen de bewoners dat de vluchtheuvel ter plaatse wordt voorzien van een' ver lichte pijl, die de goede rijrich ting aangeeft, dat de lichtmast op de vluchtheuvel in een op vallende kleur wordt geverfd en dat de verkeerslichten op korte termijn gaan werken. De verkeerscommissie heeft inmiddels nog een andere brief ontvangen van een automobi list uit Leiden, die naar zijn zeg gen onlangs op het nippertje kon voorkomen dat hij tegen de onverlichte vluchtheuvel reed. Ook hij vraagt om maatregelen om op korte termijn aan de on veilige situatie een einde te ma ken. Nieuw biologisch-dynamisch winkeltje Rake klap bij harde tackle LEIDEN - Een voetbalwedstrijd tussen een studentenelftal uit Leiden en Voorschoten, bracht een 20-jarige speler uit Voorschoten wegens mishandeling voor de Haagse politierechter. Hij zou een 2&-jarige student uit Leiden zo'n klap in zijn gezicht hebben gege ven, dat diens gebit brak. Volgens verdachte was er geen sprake van opzet, want de klap zou zijn gevallen bij een „tackle". Maar er waren getuigen, die even als het slachtoffer, op dat punt ven mening verschilden. Het slachtof fer zou agressief zijn opgetreden tijdens de wedstrijd. „Hij deed zo superieur", aldus verdachte. Beide spelers bekenden wel, dat het allemaal erg ontaktisch was gegaan. Een probleem vormde de schadevergoeding van 117,- voor het vernielde gebit. De rechter hakte tenslotte de knoop door: ie der zal de helft betalen. Na een eis door de officier van 300,- boete waarvan de helft voorwaardelijk, veroordeelde de rechter ver dachte tot 100,- boete voorwaar delijk. „Zo vind ik het eerlijk", stemde verdachte in. LEIDEN - De handel in biologisch-dynamische produk- ten heeft zo'n omvang genomen dat het de laatste jaren voor de vrijwillige doorverkopers nau welijks nog bij te benen was. „Het was een gekkenhuis, je moest tweehonderd mensen in je achtertuintje helpen", vertelt Bep Stouten, een van de leden van de coöperatieve vereniging die nu in de Herenstraat een ei gen winkeltje heeft. Wat begonnen is als het in kleine kring „doorgeven" van biologisch-dynamisch voedsel heeft een enorme vlucht geno men. „Het is een ontzettend grote groep geworden, die kon je thuis niet meer helpen. Je durfde op het laatst geen reclame meer te maken". Er is £en oplossing gevonden voor die moeilijkhe den: zaterdag zal feestelijk het nieuwe winkeltje „De Helianth" geopend worden, dat als Leids verkoop- en informatiecentrum voor biologisch-dynamische produkten zal dienen. „De He lianth" is aan het begin van de Herenstraat te vinden op num mer 5c. Niet ieder onbespoten of zonder kunstmiddelen gekweekt voed sel is ook gelijk biologisch- dynamisch. De geschiedenis gaat terug tot het begin van deze eeuw toen de Oostenrijker Ru- dolf Steiner de grondslag legde voor de antroposofie. In de ge- dachtengang van de antroposo- fen is het gebruik van de bodem niet alleen een natuurkundig en scheikundig gebeuren. De bo dem maakt deel uit van een veel groter geheel. Het voedsel dat op een harmonische wijze op deze bodem groeit zal ook een ge zonde „harmoniserende" wer king hebben op wie dat voedsel gebruikt. In Nederland zijn er zo'n zestig tuinderijen en gemengde be drijven die biologisch- dynamisch te werk gaan. Vier verdeelcentra zorgen voor de verspreiding van de waren die dan verder plaatselijk verhan deld kunnen worden. Een aantal consulenten houdt toezieht op de „groothandel". Een van de beschermde merken die biologisch-dynamische waren garanderen is bijvoorbeeld „Demeter". Werden in Leiden de biologisch-dynamische waren eerst nog bij iemand thuis door verkocht, dat was later niet meer mogelijk door de steeds grotere klantenkring. Vanuit die klantenkring is men toen op zoek gegaan naar een winkeltje waar de handel ongestoord zou kunnen plaatsvinden. Het win keltje werd gevonden aan de Herenstraat en er werd een coöperatieve vereniging opge richt om de zaak ter hand te ne men. Iedereen kan lid worden van die vereniging. De vereni ging werkt zonder winstoog merk; de bedoeling is dat de consument zoveel mogelijk sa menwerkt met de producent, voor ieders „gezonde eigenbe lang". Vele handen maken licht werk: van vele kanten is meegewerkt aan de inrichting van „De He lianth" dat al sinds verleden jaar december provisorisch draait. De winkel wordt gedre ven door een groep van nu onge veer twaalf mensen die elkaar afwisselen. Bep Stouten betitelt het met milde spot als „huis- vrouwenwerk". In het winkeltje is zo ongeveer alles te koop wat in een gezond levensmiddelen pakket moet zitten aan bijvoor beeld groente, fruit, granen, brood, beleg en kaas. Daarnaast zijn er ook nog enkele kleine ar tikelen als tandpasta en cosme tica op plantaardige basis te koop. Waarom die naam „De He- In het nieuw betimmerde winkeltje wijst. Bep Stouten een van de vele klanten op.speciaal honingbrood. lianth"? Na enige aarzeling en de verklaring dat de naam er al was voor men een betekenis wist: „Dat is een stralende bloem, en met een vruchtbaar hart kun je zeggen". Ds. J. van der Velden, hervormd predikant in Lisse, heeft een be noeming aangenomen tot bijstand in het pastoraat in Mijdrecht. Hij zal, wegens emeritaaat, op 17 april afscheid nemen van Lisse. Dan zul len de beide predikantsplaatsen in deze gemeente vacant zijn. Op het pastorale vlak begint de si tuatie irr de hele Bollenstreek, wat de hervormde kerk betreft, moei lijk te worden. In Hillegom en Sas- senheim is ook al een predikants vacature en ds. J. Streefland van Noordwijkerhout gaat per 1 mei met emeritaat. Het beroepingswerk in de bestaande vacatures heeft nog geen resultaat opgeleverd. De hervormde zending in ons land (Oegstgeest) heeft vorige week het boekjaar 1976 afgesloten met een bedrag aan ontvangsten van f8.219,438. Het richtbedrag voor 1976 is bijna gehaald. Er kwam meer dan 99 procent van de beno digde f 8.300.000 binnen, 12 procent meer dan in 1975. Voor dit jaar is f9.300.000 nodig. De eerste grote stoot moet van de vooijaars- zendingsweek komen; die wordt gehouden van 27 februari tot 6 maart. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Wezep J. Codee St. Annaland, te Heemse F. J. Brinkman Surhuizum, te Wapen veld G. van den End Papendrecht, te Oldebroek J. Bos Otterlo, te Strijen H. van Amstel Ernst, te Eist (G.) E. W. Tumstra te Oegstgeest (zending) te Voorthuizen (buiten gewone wijkgemeente) H. Roest Avereest; aangenomen naar Ter- neuzen E. H. Wolbers Kerkdriel, naar Santpoort J. F. van Woerden Delft; bedankt voor Emmen A. Jonkman Harkema-Opeinde, voor Voorthuizen A. Gooijer Zeist. Ge- ref. Kerken: bedankt voor Schoon hoven R. Oranje Oldenzaal. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Ermelo H. E. Nieuwenhuis Zuidwolde (Gr.); bedankt voor Ma- rienberg J. Slotman Dalfsen. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Rijns burg W. .van Sorge Schiedam; be dankt voor Driebergen D. Slag boom Barendrecht, voor Apel doorn en voor Drogeham J. Brons Veenendaal. Geref. Gemeenten: beroepen te Katwijk aan Zee M. Mondria Waardenburg; bedankt voor Haamstede en voor Middel burg A. Vergunst Veen (nu beroe pen te Krimpen aan de IJssel). Presbyteriaal Herv. Gemeenten: aangenomen naar IJsselmuiden kandidaat G. F. Taverne Hoog- Het bestuur van de Wereldraad van Kerken in Genève heeft de Al gemene Bank Nederland opgeroe pen vóór 1 mei op te houden met het verstrekken van leningen aan Zuid-Afrika, op straffe van sluiting van de rekening die de Wereldraad bij die bank heeft. Op de rekening staat ongeveer f 10.000. LEIDEN - De bestaande restauratie van de Groenoordhallen zal wor den vervangen door een nieuw restaurant, dat aan de achter zijde van de grote hal (naast de nieuwe runderhal) zal worden gebouwd. Het restaurant, dat on geveer 200 zitplaatsen zal krij gen, mag niet meer kosten dan een miljoen gulden. De raadscommissie voor economi sche aangelegenheden is gistera vond met deze plannen akkoord gegaan. Tevoren had wethouder Van Aken economische zaken) de noodzaak van een nieuw restaurant bij de Groenoordhallen voor de com missieleden uiteengezet. Volgens hem zijn de bestaande restaura tie en de naast de hal staande tijdelijkerommey-hal op maandag en dinsdag (de veemarkt-dagen) meer dan vol. Bovendien is de rommey-hal als tijdelijke voorziening op het Groenoordhal-terrein neergezet. En is zelfs nooit een bouwvergun ning voor aangevraagd, dus die moet weer verdwijnen. Tenslotte is de keukencapaciteit van de be staande restauratie ontoerei kend. De raadscommissie ging er ook mee akkoord, dat B en W onderhande lingen zullen openen met de pach tervan het huidige restaurantde heer Milikan.over een nieuw con tract wanneer het nieuwe restau rant doorgaat. Voor hem brengt het nieuwe restaurant een inves tering van een paar ton met zich De heer Millikan (die gisteravond bij de raadscommissie te gast was) zei dan ook slechts bereid te zijn een contract met de gemeente af te sluiten wanneer dit voor mi nimaal tien jaar zou gelden. LEIDEN - De riolering in de Haver- en Gortbuurt zal worden vernieuwd: de verharding, straatindeling en openbare verlichting in deze buurt zal worden verbe terd. De Haver- en Gortbuürt wordt voornamelijk begrensd door het Plantsoen, de Kraaierstraat, de Gortestraat en de Vierde Binnenvestgracht; binnen de grenzen van het plan vallen ook het Betlehemshof, inclusief de direct aangrenzende bebouwing aan het Levendaal en de Kraaierstraat, en het Tevelingshof. B en W hebben aan de gemeenteraad een voorstel gedaan om 1.880.000 gulden voor dit plan beschik baar te stellen. Zoals bekend is de Haver- en Gort- buurt een zg. rehabilitatiegebied. In het voorstel van B en W wordt opgemerkt dat de kwaliteit van de bestaande rioleringen in deze buurt slecht is. Ze be staan uit verschillende soorten en moeten regelma tig, als gevolg van rioolinvallen, worden gerepareerd. Een algehele vernieuwing wordt door B en W "drin gend noodzakelijk" genoemd. Behalve nieuwe riole ringen zal er aan het Utrechtse Veer een overstort komen voor overtollig regenwater. De raadscommissie voor volkshuisvesting is gistera vond akkoord gegaan met de beschikbaarstelling van het krediet. Het is de bedoeling dat over het plan voor verbetering van de woonomgeving in Haver en Gort enkele inspraakavonden voor de bewoners zullen worden gehouden. Daarna zal het uitgewerkte plan in raadscommissies worden besproken. huidige bewoners nieuwbouw ge pleegd aan de Langegracht en de Julianastraat. Zoals vrijdag in deze krant gemeld, hebben de bewoners van de Tas manstraat in De Waard er bzwaar tegen dat de wisselwoningen wor den neergezet op een onlangs op geknapt terrein dat gebruikt wordt als groenstrook en voor volkstuin en. Wethouder Verboom merkte daar gisteravond in de vergadering van de raadscommissie voor volks huisvesting over op: „Ik zie geen uitweg. Ik moet die wisselwonin gen toch ergens kwijt".Een eerdere poging om de tijdelijke woningen te plaatsen op industriegrond in de Waard, stuitte op verzet van de eco nomische sector binnen het ge meentelijk apparaat. De brief, die de bewoners van de Tasmanstraat aan de gemeenteraad hebben ge stuurd, zal over twee weken over igens verder behandeld worden in de commissie volkshuisvesting. De vijftig wisselwoningen in de Waard, die nu gebruikt zullen wor den voor bewoners van LWS- woningen in Noorderkwartier, kunnen later gebruikt worden voor de tijdelijke huisvesting van bij voorbeeld bewoners van woningen van Werkmanswoningen in De Kooi. Ook daar zou vervangende nieuwbouw gepleegd kunnen wor den. Zakennieuws Aan de Witte Rozenstraat 5 iS "Biofeedback International Euro pe" importeur en groothandel van electro technische apparatuur op geheven. Aan de Van der Tasstraat 12 is de glazenwasserij van H. J. Visser ge vestigd. Aan de Steenschuur 3 is "Global Stamps BV i.o.", import.en export van en groothandel in postzegels, gevestigd. Aan de Aloëlaan 55 is K. Csorba, uitvóërder van timmerwerken ge vestigd. Aan het Wagnerplein 13 is het le- vensmiddelenbedrijf van C. J. J. Raats overgenomen door T. Si- In Tasmanstraat en omgeving LEIDEN - Het ligt in de bedoeling om al begin mei van dit jaar te be ginnen met de bouw van vijftig zg. wisselwoningen op drie terreinnen in De Waard: Tasmanstraat Trompstraat Admiraal Banckert- weg; langs de Admiraalsweg; Kor- tenaerstraat Tasmanstraat. Dit blijkt uit een brief van het col lege van B en W aan staatssecretaris Schaefer (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening). Uiterlijk 1 april zou er, in verband met de le vertijd, een schriftelijke opdracht moeten worden .verleend aan de le verancier van de woningen, Wa- genbouw V.V. en de bouwer, het aannemersbedrijf Du Prie. In de brief aan Schaefer vragen B en W van het rijk voor de bouw van de tijdelijke woningen een lening te verstrekken van ruim 2,2 miljoen en een bijdrage in het jaarlijkse ex ploitatietekort van 273.065 gulden. De tijdelijke en verplaatsbare wo ningen, die in de Waard gebouwd moeten worden, zijn bestemd'voor de bewoners van de zg. „platteda- kenwoningen" in Noorderkwartier (Sophiastraat en omgeving), die ge sloopt zullen worden. Dit complex van 192 woningen maakt plaats voor 92 nieuwbouwwoningen; ver der wordt er ten behoeve van de Geslaagd... zo'n bloemenattentie. Pluk uw keus uit het Fleurop ideeënboek bij uw Fleuropbloemist. /^ïv\ Fleurop Interflora staat er voorin. Koninginnegracht 135, Den Haag. VAV Uw Fleuropbloemist accepteert ^^'n VW geschenkbon als bloemencheque.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21