LEIDSCH DAGBLAD MEER GESPREKKEN Bül BÜ vandaag Deense boeken socialisten overwinning Vondeling vraagt opheldering ÊDH^[E csmföKnr Massale demonstratie in Rotterdam LEIDSCH DAGBLAD Premie ziekenfonds en AWBZ minder omhoog Italiaanse gangsters gepakt Onrust op gymnasium in Leiden ABVA KAB0 WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35167 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zijlstra beschikbaar voor premierschap CDA? DEN HAAG (SP, ANP) - Kamer voorzitter Vondeling heeft de president van de Nederlandse Bank, dr. J. Zijlstra, schriftelijk opheldering gevraagd over wat hij noemde "het gerucht" dat Zijlstra beschikbaar zou zijn voor het premierschap van het CDA. Dr. Vondeling verklaarde dat gis teren in de tv-rubriek Den Haag Vondeling die in 1966 als minister van Financiën heeft meegewerkt aan de benoeming van dr. Zijlstra tot president van de Nederland- sche Bank, zei dat Zijlstra des tijds aan hem heeft moeten beio ven buiten de politiek te blijven. "Keert hij nu toch weer terug naar politiek Den Haag", aldus Vondeling voor de televisie, "dan moet hij terstond bedanken voor het presidentschap van de bank en meedoen aan de verkiezings strijd. Dat vergt het goed demo cratisch fatsoen. Het zou niet juist zijn als Zijlstra na de verkie zingen plotseling uit de lucht kwam vallen als minister president. De kiezers hebben er recht op te weten waar ze aan toe zijn. Ze moeten weten hoe de za ken er voor staan". De opvatting van Tweede- Kamervoorzitter Vondeling is, dat nu minister Van Agt voor het CDA optreedt als lijsttrekker, men er ook vanuit dient te gaan dat hij de kandidaat-premier is van het CDA. CDA-voorzitter Steenkamp en AR-fractieleider Aantjes hebben volgens Den Haag Vandaag laten weten, dat Van Agt nog steeds de officiële kandidaat voor het premierschap Volgens Den Haag Vandaag heeft Van Agt tijdens een bijeenkomst met het Genootschap van Hoofd redacteuren gezegd, dat wat hem betreft Zijlstra kandidaat num mer één is voor het premierschap en de huidige fractieleider van de KVP, mr. F. H. J. J. Andriessen, nummer twee. Zelf plaatst Van Agt zich op de derde plaats. De voorzitter van het Genootschap, H. A. M.' Hoefnagels, ontkent overigens dat tijdens de bijeen komst met Van Agt namen zijn genoemd. Zijlstra is met vakantie en daardoor voor commentaar niet bereik baar. In het verleden heeft hij en kele malen gezegd geen politieke functie meer te begeren. "Ik ben geen politiek mens", is een ge vleugeld woord van hem. Bij de kandidaatstelling voor dé Tweede Kamer heeft Zijlstra een plaats op de lijst van de ARP ge weigerd. OA D A r.IM A »C ROTTERDAM (SP, ANP) - FNV-voorzitter Wim Kok heeft vanmorgen duizenden demonstranten op de Rotterdamse Coolsingel toegsproken na een massale optocht door de stad die begon bij het Zuidplein en eindigde bij het stadhuis. Daar werd Kok ontvangen door o.a. burgemeester André van der Louw. Ook in Utrecht werd van daag massaal gedemonstreerd. n 1IJL! llOOcf? VJJ STf?®£ff Toch kwamen vandaag in diverse bedrijfstakken weer gesprekken tussen werkgevers en werknemers op gang. Vanmiddag zou onder meer gepraat worden over de cao voor de 18.000 werknemers in de haven nadat de scheepvaartver enigingen Noord en Zuid (Amster dam en Rotterdam) via een ijlbode aan de bonden om een dergelijk ge sprek hadden gevraagd. De Industriebond van het CNV vindt dat aangekondigde acties moeten worden opgeschort omdat In schouwburg geen klompen WAGENINGEN (ANP) - Een 27-jarige inwoner van Wage- ningen wist gisteravond niet wat hem overkwam, toen hij in zijn woonplaats naar de film wilde gaan in de schouwburg „Junushof'. Hij mocht er niet in, omdat hij klompen droeg. Alleen als hij ze uit zou doen, zou hij worden toegelaten, zo maakte men hem duidelijk. De Wageninger wond zich hier zo over op. dat hij zijn houten schoeisel ter hand nam en zijn woede koelde op de auto van de schouwburgdirecteur. De Wageningse politie heeft proces-verbaal op gemaakt. de „prijscompensatie" binnen is. De Bond meent dat de rechtsgrond voor verder staken daarom is ver vallen. De Vervoersfederatie NW/NKV stelt zich echter op het standpunt dat de stakingen niet eerder moeten worden opgeheven dan wanneer er een gQed onder handelingsresultaat is bereikt een nieuwe cao. „We moeten z op wit hebben dat onze ei den ingewilligd", aldus een woord voerder. Gisteren werd overeenstemming bereikt bij Ahold bv (15.000 man) en bij de KLM (17.000 man). Shell heeft toegezegd de onderhandelin gen te willen hervatten maar de ac ties gaan voorlopig gewoon door. In de centrale magazijnen van het grootwinkelbedrijf Bijenkorf Be heer zijn vanmorgen acties begon nen nadat gisteren tussen directie en vakbonden geen overeenstem ming kon worden bereikt. Bij V en D zijn acties in voorberei ding: daar loopt morgen het ultima tum van de vakbonden af. Over igens schijnen de warenhuizen te beschikken over „hamster voorraden" om de eerste toevoer van goederen zeker te stellen. In de metaal- en electrotechnische industrie wachten de werkgevers, onder wie Philips, nog af wat het FME-overleg van vandaag ople vert. De Industriebonden zeggen vandaag 2500 mensen tot staken te hebben gebracht om het FME- overleg onder 'druk te zetten. Bij Ford in Amsterdam legden van morgen ongeveer 1500 man het werk neer. In de bouw braken sta kingen uit op tien nieuw objecten, waaronder de Schiphollijn. Generaal-majoor Romijn is commandant van het Korps Mariniers geworden enkele dagen nadat op het congres van de Partij .van de Arbeid een motie werd aangenomen om dat keur korps maar op te heffen. De generaal heeft er begrip voor, maar vindt dat er geen argumenten zijn aan gedragen. Hij wil met de tegenstanders van de ma riniers graag een dialoog aangaan. Want hij is trots op zijn korps: "Entebbe dat zouden wij ook kun nen". PAGINA 17 Lampo is tevreden over de tv-bewerking van zijn boek. PAGINA 5 Getuige: Menten heeft zelf ook mensen gedood. PAGINA 7 De Spaanse communisten leider heeft een pas gekre gen. PAGINA 9 Hoe Maassen van de Brink de medaille voorbij zag gaan. PAGINA 13 Programma grootste tegenstander van Freddy Maertens. PAGINA 15 Weinig verandering Grafici In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen en ook hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit suldelijke lichtingen. Minimum tem peraturen van drie tot nul graden. Maxima ongeveer 6 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 17 FEBRUARI Zon op: 7.52 uur; onder; 17.58 uur. Maan op: 7.00 uur; onder: 17.28 uur Hoogwater te Katwijk om 2.46 en 15.02 uur; laagwater om 10.54 en 23.17 uur. ren er ook actievoer ders die weer aan het werk gingen. Bij de grafische bedrijven werden de stakingen opgeschort in afwach ting van het hernieuwde cao- overleg. De werknemers van de Noordelijke Bouwelementenin dustrie in het Friese Kootstertille gingen vandaag ook weer aan de slag nadat de directie een reeele loonsverhoging van 2 procent had toegezegd. (Zie ook pag. 7) MEDEDELING Nu door stakingsactiviteiten ook in het versprei dingsgebied van deze krant enkele dagbladen niet kunnen verschijnen hebben wij - ter vermij ding van niet passend te achten concurrentie - moeten beslüiten onze abonnementenwerving stop te zetten. Dit houdt mede in dat wij - zolang deze situatie voortduurt - geen nieuwe abonnees zullen kun nen inschrijven. Om die reden is ook de kennismakingsbon, die u gewend bent op deze plaats aan te treffen, van daag vervallen. KOPENHAGEN - (Reu- ter/UPI/AP)- De regerende Deense sociaal-democratische partij heeft gisteren bij de algemene verkiezin gen in het land een onverwacht grote overwinning behaald die haar 12 nieuwe zetels in het parlement oplevert. De opkomst van de Deense kiezers was eveneens een verrassing. Maar liefst 88,6 procent van alle kiesge rechtigden maakte de gang naar de stembussen. Volgens waarnemers wijst dit erop dat de Denen in meerderheid onte vreden zijn over het feit dat voor namelijk kleine partijen er de laat ste tijd in geslaagd zijn wetsvoor stellen te blokkeren die belangrijke onderwerpen als lonen, werkloos- Morgen is "'t Vatte Gat" Wijn en Sherry Bodega open! heid en vermindering van de over heidsuitgaven behandelen. De liberale partij van Denemarken, die een leidende rol heeft gespeeld in dé parlementaire opppositie, ver loor precies de helft van haar 42 ze tels. De sociaal-democratische partij van de demissionaire premier An ker Joergensen krijgt dankzij de gunstige verkiezingsuitslag in het nieuwe parlement 65 zetels. Een andere partij die winst boekte is de Vooruitgangs partij van Mogens Glistrup die zich inzet voor vermindering van de in komstenbelasting. Deze partij krijgt nu 26 zetels waardoor zij de op een na grootste partij van het land is geworden. Vanmorgen vroeg kondigde Joer gensen aan dat hij van plan is de volledige termijn van vier jaar te regeren en dat hij „een krachtige meerderheid" voor zijn beleid zoekt. Hy liet doorschemeren tot het vormen van een meerderheids coalitie bereid te zijn, maar maakte nog niet bekend welke partijen als coalitiepartners in aanmerking komen. Iedere coalitie, zo zei hij, dient gebaseerd te zijn op „soldari- teit" en moet de grootst mogelijke voorrang geven aan het scheppen van werkgelegenheid. In Dene marken zijn momenteel ongeveer 175.000 mensen werkloos. Tot dusver stond Joergensen aan het hoofd van een minderheidsre gering. Ondanks de geboekte voor uitgang hebben de sociaal democraten nog steeds geen meer derheid in het 179 zetels tellende parlement. De einduitslag van de Deense verkiezingen in zetels: '76 '75 Sociaal-democraten 65 53 Vooruitgangspartij 26 24 Liberalen 21 42 Conservatieven 15 10 Centrum-democraten 11 4 Socialisten 7 9 Communisten 7 7 Sociaal-liberalen 6 13 Christelijke partij 6 9 Rechtvaardigheidspartij 6 - Linkse socialisten 5 4 De arrestatie van de 42-jarige Ita liaan V.B., die als een der hoofd verdachten wordt beschouwd, ge beurde overigens wegens het bezit van heroïne. In zijn huis vond men materiaal dat bij de kraak by een Goudse juwelier zou zijn gebruikt. De man is door Goudse getuigen herkend. Later werd een 22-jarige landgenoot van hem aangehouden in hetzelfde huis, die bekende aan zestien roofpartijen te hebben meegewerkt. UTRECHT (ANP) - De ziekenfond spremie en de premie voor de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) kunnen volgend jaar wat minder stijgen dan tot nu toe verwacht werd. De nieuwe meeval lers in de premie-opbrengsten ma ken een minder sterke stijging mo gelijk dan de Ziekenfondsraad in zijn premie-adviezen van augustus 1976 had aangegeven. Zo zou de AWBZ-premie niet om hoog hoeven van 2,8 naar 3,23 pro cent maar naar ongeveer drie pro cent. De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering - waarvan de raad eerst aannam dat die van 8,2 op 9,4 procent zou moeten komen - kan, volgens de laatste gegevens, in 1978 beperkt worden tot ongeveer negen procent. GOUDA (SP) - Een politieteam, dat vanuit Gouda opereerde, heeft zes tien etalage-kraken bij juweliers in het hele land opgelost. Twee Italia- Demonstranten in Rotterdam op weg naar de Coolsingel. De meeste demonstranten vertrokken vanaf het nen zyn gearresteerd. De totale buit Zuidplein bij de Ahoy maar ook vanaf het Marconiplein trok een stóet richting Coolsingel. Onderweg sloten zich bedroeg 605.000 gulden. Ook zijn vele sympathisanten aan twee Italiaanse helers aangehou- den. Het feit dat aan de lopende band juweliers worden beroofd - dertig zaken zijn nu nog onopgelost - leidde tot de instelling van een team rechercheurs uit Oss, Middel burg, Zaandam en Gouda. Er werd een bepaald patroon in het werk van de gangsters ontdekt. Vrijwel steeds gingen de ruitentikkers er met de juwelen vandoor in gestolen Alfa Romeo's. Uit het onderzoek bleek dat de da ders in een groep van dertig in de hoofdstad wonende Italianen moest worden gezocht. Daar wer den namelijk de meeste Alfa's ge stolen. (Van onze verslaggever) LEIDEN - In het Stedelijk Gymna sium in Leiden is gisteren grote onrust ontstaan naar aanleiding van een niet-officiële uitspraak van wethouder Tesselaar (on derwijs) over het omvormen van het gymnasium tot een scholen gemeenschap. Een leraar zou afgelopen maandag tijdens een receptie van de we thouder hebben vernomen dat de gedachte bestond om het gymna sium te doen opgaan in een scho lengemeenschap. Voor de schoolleiding van het gymnasium was een en ander gis termiddag aanleiding de onge veer 650 leerlingen van de school naar huis te sturen en vervolgens een spoedvergadering te beleg gen. In die vergadering, die werd bijgewoond door de leraren en vertegenwoordigers van het niet-onderwijzend personeel en van de leerlingen, werden stand punten ingenomen voor de ver dere gang van zaken. De rector van het gymnasium, drs A. M. Coebergh van der Braak, liet gisteren weten dat hem al eerder berichten hadden bereikt over plannen om het gymnasium te laten opgaan in een scholen gemeenschap. Door wethouder Tesselaar werd gisteren echter ten stelligste ont kend dat er plannen in die rich ting zouden bestaan. "Ik heb op die receptie wel gezegd - maar volstrekt informeel - dat het mis schien overweging zou verdienen je af te vragen of het stedelijk gymnasium niet te zijner tijd moet worden omgevormd tot een scholengemeenschap", aldus de wethouder. Inmiddels is ook onder de ouders van de leerlingen grote onrust ontstaan. Wethouder Tesselaar is van plan de ouders zo snel moge lijk op de hoogte te stellen van de "feitelijke gang van zaken" Zie verder pagina Leiden. Wales en Schotland stemmen over zelfbestuur LONDEN (AFP) - Het Britsé La gerhuis is vandaag met 231 tegen 24 stemmen akkoord gegaan met de plannen van de regering om in Schotland en Wales volksstem mingen te houden over beperkt zelfbestuur. De referenda hebben uitsluitend een raadgevend karak ter. Het Lagerhuis neemt de uitein delijke beslissing. Donderdag a.s. demonstratieve bijeenkomst van ambtenaren op het Malieveld te Den Haag. Vertrek Leiden 11 45 uur Molen de Valk. Voor vervoer wordt gezorgd. De meevaller over 1976 is vrywel helemaal een gevolg van hogere premie-ontvangsten in dat jaar, die op hun beurt weer te danken zijn aan een hoger premieplichtig in komen. Dat het geraamde resultaat over 1977 nu gunstiger is dan in eerdere berekeningen, is grotendeels een gevolg van meevallende lasten. Er wordt nu een minder sterke toene ming van het aantal patiënten in in richtingen (verpleegtehuizen e.d.) verwacht, terwijl waarschijnlijk ook de tarieven minder hard zullen stijgen dan werd verwacht. Dit on danks de gedeeltelijke invoering van de cao voor het ziekenhuiswe zen, die een lastenverhoging van naar schatting 42,9 miljoen tot ge volg zal hebben. THOMAS ORGELS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1