KORPS PARAAT HOUDEN EG onderzoekt gevolgen van gebruik asbest nkhii pa) NT Westerterp wil ogentest voor beroepsrijders mm? Mariniers commandant A J. Romijn: Verbod op haringvangst in Noordzee Ierse klachten tegen Engeland in onderzoek WOENSDAG 16 FEBRUARI VARIA 1 1 1 LOVE a*. MWSj TUE uS tatiÊ&TzZM o n o OCALA (Florida) - Nadat zij al een jaar lang haar echtgenoot vergeefs aan zijn kop had gezeurd of hij nou eindelijk eens de buiten kant van het huis wilde verven is de Amerikaanse Dawn Moore tot doeltreffender maatregelen overgegaan. „George .alsjeblief verf het huis" .staat er in grote letters op de zijkant van het huis te lezen. En mocht George dan noch niet buigen dan zal hij toch beslist bezwijken voor de toevoeging „veel liefs, Dawn". Wie zou dan nog stand kunnen houden? (Van onze verslaggever) VLISSINGEN/LEIDERDORP - De Europese Gemeenscahp gaat zich bezighouden met industriëlen onderzoek naar de schadelijke gevolgen van het gebruik van asbest. Dat is een van de resultaten van het rapport van de Vlissingse bedrijfsarts dr. J. Strumphler, die voor TNO een rapport over asbest samenstelde. Men zal zich in Europees verband met name gaan bezighouden met uniformering van de voorschrijften omtrent het gebruik van asbest en met het in kaart brengen van mesothelioom, de kankervorm die voor zover nu bekend door asbest wordt veroorzaakt. Met name het in kaart brengen van de ziekte is belangrijk omdat dan bekeken kan worden waarzich concentraties van de ziekte voordoen. Dan kan naar ndustrièle - oorzaken gezocht worden. Intussen is gebleken dat er ook asbest in de Noordzee wordt geloosd. Het ministerie van Volksgezondheid ziet daarin overigens geen bezwaar omdat tot op heden alleen de inademing van asbeststof als „gevaalijk" is geïdentificeerd. Alle andere manieren, waarop asbest het lichaam kan binnen dringen, zijn net gevaarlijk, aldus de voorlichting van het minis terie. Het asbest dat via de rioolleiding bij scheveningen in de Noordzee terecht komt is afkomstig van de Delftse bouwstoffenhandel gebroeders Prins bv, die ondermeer een deel van de orders van de Leiderdorpse Eternit- zagerij Kruyt BV heeft overgenomen. De zagerij van Kruyt werd onlangs op advies van de inspectie voor de volksgezondheid gesloten, nadat als gevolg van een defect in de afzuiginstallatie asbest was geloosd. In de zagerij van Prins in Delft worden de Etemit-platen (waarin asbest zit verwerkt) „nat" gezaagd. De platen worden tevoren bevochtigd zodat er geen stof in de lucht komt. Dat stof spoelt met het water mee via de riolering naar de Noordzee. ASSEN - Minister Stemerdink van Defensie inspecteert de keuken bij de 42ste pantser-infanterie bri gade in Assen waar hij gisteren een werkbezoek bracht. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen maakte van de gelegen heid gebruik om een petitie aan te bieden waarin bezwaren worden geuit tegen de wekelijkse inhouding op de wedde van de dienstplichti gen van veertien gulden voor niet- genuttigde maaltijden. Klap in GAK-kantoor Noord wij kse politie weet nog van niets o (Van onze verslaggevers) LEIDEN/NOORDWIJK - De Noordwijker J.T.K., die maandag morgen op het Leidse GAK- kantoor de Oegstgeester contró- learts E. G. A. M. Muskens (64) zo danig sloeg dat deze zich met een scheurtje in het trommelvlies on der doktersbehandeling moest stel len, is tot op heden nog niet voor verhoor aangehouden. De Leidse politie deelde desgevraagd van morgen mee dat dat een taak is voor de Noordwijkse gemeentepolitie. De heer Varkevisser van de Noordwijkse recherche heeft ech ter meegedeeld nog niet van de zaak op de hoogte te zijn. K. wond zich maandagmorgen zo op over de constatering van dokter Muskens, dat hij weer in staat was om te werken, dat hij de dokter een vuistslag op het rechteroor toe diende. De arts heeft inmiddels bij de Leidse politie aangifte van mis handeling gedaan. Directeur L. la Grouw van het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor weigerde vanmorgen me dedelingen over deze zaak te doen. Wel wilde hij kwijt dat er „geluk kig" zelden sprake is van geweld pleging op het GAK. De nieuwe commandant van het korps Mariniers, generaal-majoor A. J. Romijn (48), is een bijzonder goed lachse man. Iedere vormelijkheid en autoritaire afstande lijkheid lijkt hem vreemd, in zijn dynamiek en woordkeus merkje direct dat het hier niet een bureaumilitair maar een praktijkman betreft. DEN HAAG (SP) - Minister Wes terterp (verkeer en waterstaat) streeft er naar zo spoedig mogelijk bij het keuren van beroepschauf feurs een periodieke ogentest ver plicht te stellen. Dat blijkt uit het antwoord dat de minister heeft gegeven op vragen van h?t PvdA-Kamerlid Van der Doef over het gezichtsvermogen van automobilisten. Volgens minister Westerterp is er geen duidelijk verband tussen het gezichtsvermogen en de betrok kenheid bij verkeersongelukken. Even belangrijk vindt Westerterp het om te werken aan het verder ontwikkelen van de zichtbaarheid van verkeersvoorzieningen en voertuigen. Naast de verplichte ogentest voor beroepschauffeurs wil de minister op vrijwillige basis een ogentest voor mensen die hun rijexamen af leggen. Westerterp is niet van plan de test voor beroepsrijders nu al dwingend op te leggen. Hij wil bevorderen dat deze ogentest wordt meegenomen bij het keuren van deze chauffeurs. De minister van verkeer en water staat is niet van plan om bij het be palen of iemand mag deelnemen aan het verkeer een extra zwaar ac cent te leggen op de keuring van ogen. In september evangelische hogeschool AMERSFOORT - In septem ber wordt Nederland een "christelijke wetenschappe lijke opleiding" rijker. Die zal uitgaan van de onlangs opge richte Stichting Evangelische Hogeschool. Het voorlopige bestuur bestaat uit dr. ir. C. Roos in Waddinxveen, de heer W.J.J. Glashouwer in Doorn, de heer F.J. Kerkhof in Nieuw-Beyerland en de heer J.G. Fijnvandraat in Leeu warden. De oprichters van de nieuwe hogeschool vinden dat jonge christenen in het huidige uni versitaire onderwijs in grote geestelijke moeilijkheden komen. De beoefening van christelijke wetenschap komt moeilijk van de grond omdat vele gangbare wetenschappe lijke kaders onbijbels zijn, zo zeggen de initiatiefnemers. Door middel van deze eenja rige opleiding denken zij in de door hem gesignaleerde nood tegemoet te komen. BRUSSEL (ANP) - De ministers van Landbouw van de EG zijn het er gisteren in Brussel over eens ge worden dat vanaf 28 februari tot en met 30 april geen haring gevangen mag worden in de Noordzee. De Europese commissie („dagelijks bestuur" van de EG), zal met voor stellen komen over wat er na 30 april met de haringvangst moet ge beuren. Voorts is men het er over eens dat van 1 maart tot 31 decem ber van dit jaar geen haring gevan gen mag worden ten zuidoosten van Ierland. Deze maatregelen zijn de voor naamste van een reeks, meest zeer technische, die er voor dienen te zorgen dat de visstand in de Euro pese wateren enigszins op peil ge houden wordt. Over de voornaam ste regel, namelijk het vaststellen welke hoeveelheden vis elk land van de gemeenschappelijke markt mag vangen, is men het nog niet Een van de voornaamste discussie punten (een belangrijke politieke zaak) was of lidstaten van de ge meenschap nog nationale maatre gelen mogen nemen nadat de ge meenschap zelf visserymaatrege- len heeft. Na een „keiharde" dis cussie (zo zei mr. Van der Stee) is men het er over eens geworden dat dit niet mogelijk zal zijn. Ingewijden in de leer van de gelaat strekken zullen wellicht uit des ge neraals fysionomie nog meer inte ressants naar voren kunnen halen, maar wat de leek bij eerste confron- tatie opvalt is al voldoende: het brede kaakwerk duidt op wils kracht, de diepliggende blauwe ogen op waakzaamheid. Eigenschappen die, samen met een serie vereisten zoals uitstekend ge zichtsvermogen, goede knie- en enkelbanden en een ruime prakti sche intelligentie voorwaarde zijn voor toetreding tot het korps Mari niers, dat immers met zijn in totaal 3000 man de moeilijkste en gevaar lijkste klussen, waar een heel leger niet toe in staat is, moet zien te kla- Sneu De nieuwe commandant komt op een voor hem wel wat sneu mo ment. Enkele dagen voor de com mandooverdracht dienden de afde lingen Haarlem en Amsterdam van de PvdA op hun partijcongres een motie in om het korps Mariniers op te heffen, of, in het gunstigste geval, samen te voegen met de comman do's. „Dat die motie werd aangenomen is misschien niet zo verwonderlijk", commentarieert generaal Romijn, „al vind ik het wel verbazend dat er geen enkele argumentering naar voren werd gebracht waarom Haar lem en Amsterdam die opheffing wilden". „Ik heb daar overigens wel zo mijn gedachten over. U weet dat in 1973 het WDM-rapport met onder an dere berichten over mishandelin gen binnen ons korps het licht zag. Daar hebben enkele PvdA- Kamerleden en partijfunctionarissen zich toen o- penlijk achter gesteld". „Maar toen de zaak grondig was uitgezocht bleek, dat er van die WDM-beweringen niets waar was. Misschien dat deze recente PvdA- motie daar iets mee te maken heeft, dat zij het niet hebben kunnen ver kroppen dat ze toen in feite een ne derlaag hebben geleden". „Enfin, u weet, moties blijven niet voor eeuwig geldig. Ze veranderen nog wel eens, en het is ook helemaal de vraag of er ooit iets van door komt in een regeer-akkoord Neemt niet weg dat ik zeker geneigd ben een dialoog met onze tegenstanders aan te gaan. Want daar heeft het tot DOOR Alexander Munninghoff nu toe aan ontbroken: de PvdA is nooit bij het korps een kijkje ko men nemen, behalve een keer hun defensie-specialist Spink: Nieuwlichterijen De generaal ziet geen aanleiding om onder zijn commando groot scheepse nieuwlichterijen te lance ren. „Wat er aan nieuwe methodes, en dan denk ik in de eerste plaats aan de introductie van psychologen en allerlei gogen in de opleiding van onze mannen, noodzakelijk was is allang tot stand gekomen". „Momenteel is het zo, dat onze op leidingen voortdurend aangepast worden op grond van vergelij kingsmateriaal dat wij uit andere landen, vooral Engeland, binnen krijgen. Juist omdat wij zo veel praktische oefeningen doen, bij voorbeeld het "koudweerwerk" in Noorwegen waarbij militaire ope raties dagelijks worden gesimu leerd, is het gemakkelijk om de re sultaten van ons optreden te verge lijken met die van onze partners". „Waarom doet een Engelse ser geant het soms beter onder be paalde omstandigheden dan een man van ons? Zo'n vraag wordt di rect bestudeerd en dan volgt er weer een aanpassing van ons train ingsschema. Zo blijven we op een zeer constant, hoog niveau van pa raatheid en inzetbaarheid". Het Nederlandse publiek merkt in het dagelijks leven weinig van het korps. Pas als de nood aan de man komt, bijvoorbeeld in geval van een gijzeling die naar een oplossing ge forceerd moet worden, krijgt het korps de handen op elkaar. Ook de enkele malen dat het befaamde tamboers- en pijperskorps zijn mu zikale mars door de Maasstad maakt is de belangstelling groot. Maar voor de rest is de affiniteit van de burgerbevolking met het metier van de stoere jongens vrij gering. Van de maandenlange oefeningen in Schotland en Noorwegen is veelal alleen bekend dat de 'maten' daar naar hartelust bergbeklimmen en skiën. Dat het hier allerminst een superlange vakantie betreft, maar wel een gedegen training op een gewapend conflict, moet voet stoots worden aangenomen. Hard leven Romijn: „Het is een hard leven, dat is zeker. En naar mijn idee zijn we er nog niet: momenteel oefent een enkele compagnie, dat is ongeveer 150 man, op koudweerwerk. Dat moeten er eigenlijk twee zijn, maar dat kost een hoop geld. Nou ja, ik denk dat wij het in de komende ja ren nog moeilijk genoeg krijgen om begrip te vinden voor ons werk". „Nogmaals: besnoeiingen op ons budget lossen de financiële pro blemen van de krijgsmacht niet op. In materiele zin drukken wij voor èèn procent op de totale begroting van defensie, in personele zin een procentje of 10. Door ons op te hef fen, deponeer je een druppel op een gloeiende plaat". Het laatste woord lijkt dus nog niet over het korps ge sproken. De tegenstanders zullen nog wel vaker herinneren aan bij voorbeeld het eigenmachtig schoonvegen van het monument op de Dam, een actie van de mari niers die binnen het korps de no dige ergernis maar ook hier en daar heimelijke trots heeft opgewekt. De voorstanders zullen dan ant woorden met verhalen uit de Entebbe-sfeer. Wat dat laatste be treft, klinkt generaal Romijns stem zeer zelfverzekerd als hij zegt: „Dat was prima vakwerk van de Israë liërs. Jazeker, wij zouden dat ook kunnen. Als we maar in staat ge steld worden om er behoorlijk op te trainen". STRAATSBURG (DPA/Reuter) - Het Europese gerechtshof voor de rechten van de mens heeft gisteren bekendgemaakt dat het in april een volledig openbaar proces zal ope nen aangaande de Ierse klachten omtrent martelingen door Britse veiligheidstroepen in Noord- Ierland. Het hof nam dit besluit in weerwil van een Brits verzoek aan de Ierse regering, af te zien van verdere in ternationale gedingen in deze zaak Volgens Engeland zou dit slechts afbreuk doen aan de pogingen van Ierland en Engeland, een einde te maken aan de geweldpleging in Noord-Ierland. De achttien rech ters van het Europese hof deden de uitspraak ten gunste van Ierland na een zitting van drie dagen vorige week, die ten doel had de omvang van hun bevoegdheden vast te stel len. Ierland vroeg het hof rekening te houden met meer dan 220 „schen dingen van de Europese conventie van de rechten van de mens", die marteling of een vernederende be handeling van gevangenen ver biedt. Dublin bracht de zaak voor het in ternationale tribunaal nadat de Eu ropese commissie voor de mensen rechten na een onderzoek van vier jaar tot de bevinding gekomen was, dat Britse troepen in Noord-Ierland inbreuk gemaakt hadden op delen van de conventie bij het verhoor van veertien met name genoemde IRA-gevangenen in augustus 1971. Engeland heeft vorige week voor het hof de veertien specifieke be schuldigingen, vervat in het rap port van de Europese commissie niet bestreden, maar evenmin toe gegeven, dat de gewraakte ver hoormethoden gelijkstonden met marteling. Engeland zegde toe, nimmer meer gebruik te zullen maken van ver hoormethoden, die door de Ierse regering als foltering waren ge brandmerkt, zoals het blinddoeken van verdachten, het hun onthou den van slaap en behoorlijke voe ding en het dwingen van verdach ten, langdurig te staan.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17