TK DACHT DAT IK ZWEEFDE' Voorwaardelijke straf FC Utrecht TV-oordeel' verworpen van zijn straf af... Weer zege Ronde van Thurau in Andalusië Snelwandelaar Dirk Maassen v.d. Brink gediskwalificeerd tijdens indoor-NK ^BÜGr WÜ WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 SPORT DOS HERMANAS - De West duitser Dietrich Thurau heeft gisteren zijn vierde achtereen volgende etappezege geboekt in de Ronde van Andalusië. De rijder uit de ploeg van Peter Post won in Dos Hermanas Verplancke sprint van het pelo ton na een 133 kilometer lange rit, die in Cordoba was begon nen. Thurau kon toen net als een dag daarvoor gelanceerd worden voor de winnende eind sprint, waarin Martinelli een halve lengte te kort kwam voor de zege De uitslag van de vierde etappe 1Thurau (Wdl) 133 kilometer in 3 uur, 7 minuten en 18 secon den, 2. Martinelli (Ita) z.t., 3. Nis tal (Spa) z.t., vervolgens het ge hele peloton in dezelfde tijd als Thurau. Het algemeen klassement na de vierde etappe: 1. Thurau (Wdl) 12 uur, 48 minuten en 36 secon den, 2. Perurena (Spa) 12.49,45, 3. Vervplancke (Bel) 12.50.00, 4. Kuiper (Ned) 12.50,01, 10. Lub- berding (Ned) 12.50,39. BONN - De bondsrechtbank van de Deutsche Fuss- bal Bund heeft een op 31 januari in eerste instantie uitgesproken vonnis van de sportrechtbank onge daan gemaakt en bepaald dat de Essense Bundesliga-speler Werner Lorant op 22 januari wel degelijk terecht de rode kaart heeft gekregen. Lorant, die aanvankelijk was vrijgesproken, is nu voor drie wedstrijden geschorst. Het eerst vonnis had sterke aandacht getrokken, om dat de sportrechtbank van de voetbalbond voor een beoordeling van de situatie televisiebeelden als be wijsmiddel had toegelaten. Op 22 januari had tijdens de wedstrijd FC Köln-Rot Weiss Essen scheidsrech ter Rainer Waltert zowel de Köln-speler Flohe als de door hem gevloerde Essense tegenstander Lorant het veld uitgestuurd. De tv-beelden gaven tamelijk ondubbelzinnig te kennen dat in feite alleen Flohe de boosdoener was. Maar de hoogste rechtsinstantie van de DFB wilde aan de tv-registratie niet zo grote betekenis toeken nen en gaf scheidsrechter Waltert alsnog gelijk. Het belangrijkste van dit vonnis is echter dat de bondsrechtbank zich niet principieel tegen het toela ten van de tv-films voor de bewijsvoering heeft uitge sproken. De "opejibare aanklager" van de DFB, dr. Hans Kindermann, is tegen het gebruik van de tv als een soort aanvullende arbiter, omdat hij een lange reeks van eindeloze gedingen tegen beslissingen van de echter scheidsrechters in het verschiet ziet. ROTTERDAM - Het had na drie weken intensieve voorbereiding met bron- jen letters in zijn plakboek moeten worden bijgeschreven: Dirk Maassen v. i. Brink, derde tijdens het Nederlands indoorkampioenschap snelwande len. Rond kwart voor acht gisteravond huppelde de Leidenaar met dat besef vrolijk rond, daar op de baan van het Rotterdamse sportpaleis Ahoy. Dm zijn vreugde te uiten ging de anders zo bescheiden vrijgezel zelfs over tot voor zijn doen zeer extravagante handelingen. 'Uitlopend" gearriveerd voor de tribune waar FC Amsterdam- supporters rauw en schor hun aanhankelijkheid betuigden met "Pim, Pim, Pimmetje v. d. Meent" en "Andrehéé Wetzel" (klap, klap, klap, klap, klap, klap), aanwezig vanwege opname voor het tv-programma de Allroun- ders, deed hij alsof de toejuichin gen hèm golden. Hij sloeg de handen in triomf ineen boven zijn hoofd en voltooide zijn eenman- soptreden met het opwachten van Wouter van Wieringen, de bebaarde hekkesluiter die drie maal gelapt was door de supe rieure winnaar Tjabel Ras. Sa men met die stoïcijns ogende Van Wieringen, "bejubeld" als de "Gomez" (of werd hem "Wam mes" nageroepen?) van het snel wandelkampioenschap over drie kilometer, stond Maassen v. d. Brink daar met uitdagend gehe ven handen. Een paar minuten la ter was er van zijn branie niets meer over. Door Paul de Tombe Een junior was het hem als eerste komen vertellen, toen hij zich weer bedaard in zijn trainingspak had gehuld. "Je bent gediskwali ficeerd Het volgende ogenblik zat Dirk met zijn hoofd in zijn handen. Een triest atleet, die de teleurstelling maar moeilijk kon verwerken. Gediskwalificeerd, hoe was dat nou in vredesnaam mogelijk. Gediskwalificeerd Tik Op weg naar de kleedkamer was de desillusie nog te vers. Zonder overtuiging probeerde hij zich zelf te overtuigen door mompe lend te stellen dat het terecht was, "mijn knie was gebogen". Hij schokschouderde en vloekte in de hoog holle gangen van Ahoy. "Nou ja, niks aan te doen. Het is alleen even een tik. Ja, die rooie kaart heb ik wel gezien, daar kwam scheidsrechter Van Leeu wen al in het begin mee aan. Maar ik dacht dat het voor zweven was. Wist ik veel. Ik had niet geluis terd bij het praatje vooraf toen er verteld werd dat rood uitsluiting betekende. Ik stond geintjes te maken om me te ontspannen. Toen ik die kaart zag, dacht ik bovendien een lijntje te zien als van een kabbelende zee. Een waarschuwing, dacht ik. Ik zweef teveel". Vandaar, dat Maassen v. d. Brink door was blijven lopen, zestien ronden lang. Zonder te weten dat hij er minstens tien daarvan voor niets liep; zonder te voelen dat het totaal mis ging. Goed, hij was op een ronde gezet door Tjabel Ras, maar dat was logisch. Die Rotterdammer had zo'n hoog bewegingstempo en demon streerde zo'n kracht, dat hij als een hortende èn stotende wan delmachine oogde, in werking gezet om een tijd van 13 minuten 27,6 seconden te produceren. Dat Ed Hoogerhoudt eveneens onbe reikbaar zou blijven, had Maas sen v. d. Brink opk ingecalcu leerd. Ik word derde had hij accu raat georakeld. Hij ging dan ook juichend over de uitkomst van zijn voorspelling door de finish, tot de deceptie kwam. Stom In de kleedruimte barstte de dis cussie rpet de andere snelwande laars los. "Stom hè, Dickie. Ja, dat veert jongen, dat spul op die baan hier. Het gaat veel sneller veel slechter dan ergens anders. Ik heb ook een waarschuwing gehad, maar ik heb gelijk terug geschakeld. Had jij ook moeten doen. Je had niet zo boven je kracht moeten lopen. Niet zoveel risico moeten nemen. Je knie? Welnee, daar had het niks mee te maken. Je liep maar te draaien met die ene voet. Dat was zo dui delijk dat hij je er wel uit moest nemen. Een harde leerschool, jongen". Dirk knikt, vraagt weer - niet be grijpend - wat er dan precies mis ging. "Die voet jongen. Die voet van je rechterbeen. Die bleef naar buiten draaien. Het was te duide lijk. Hij kon niet anders. Lullig voor je". Maassen v. d. Brink zat er verslagen bij. Zocht steun. "Heb jij het ook gezien? Ja? Nou, dan zal het wel terecht zijn. Het is goed ook dat ik erop gewezen word. Een goede les. Alleen, ik koop er geen me daille mee en dat is het 'm. Dat het nou precies op een kampioen- ROTTERDAM - Tabel Ras (Pac) heeft gisteravond in het Rotter damse sportpaleis Ahoy' gemakke lijk zijn nationale titel 3000 meter snelwandelen geprolongeerd. Hij legde de afstand af in 13 minuten en 27,16 seconden. Ed Hoogerhoudt werd tweede met ruim een minuut achterstand. Dirk Maassen-van de Brin, die als derde aankwam, werd gediskwalificeerd. Daardoor klas seerde Gerrit Tigchelaar zich als derde. De uitslag is: 1Tjabel Ras (Pac) 3000 meter in 13 minuten en 27,16 seconden, 2. Ed Hoogerhoud (Rwv) 14.31,9,3. Gerrit Tigchelaar (De Lat) 14.54,2. 4. Rob Kemna (Pac) 14.57,0, 5. Gerrit van Tol (Rwv) 15.06,6. Junioren: 1. Hans v.d. Knaap (Rwv) 14.42,8, 2. Frank van Ravensburg (Haarlem) 14.45,8, 3. Hugo Veenker (Olympus '70) 15.12,0, 6. Charles den Uyl (AAV'36, Alphen) 16.40,2. Stijve hark Een sprong van een paar uur terug in de tijd. Rond half vijf gister middag. Maassen v. d. Brink was net bezig zijn spullen in te pak ken in die woning in het Leidse Kooipark. Pas nieuwe schoen tjes: 98 gulden en dan kreeg ik nog tien procent korting ook. Hij glom van trots, zoals alleen de echt gedreven enthousiast kun nen worden over het materiaal waarmee ze moeten werken. Een stille vrijgezel van 28, een be dachtzaam hovenier bereid tot dienst en wederdienst zonder iets terug te verlangen. Hij werd arg wanend bekeken als hij in open bare etablissementen over zijn sport vertelde; net zo vreemd als hij werd nageroepen tijdens zijn trainingen langs de openbare weg. Zo'n man die daar eigenaar dig bewegend langs de weg loopt, een makkelijk object voor scheldtirades. "Stijve hark en kondjesschuiver" had hij ervan onthouden, maar hij trok zich er niets van aan. "Je moetje heup bij snelwandelen Maassen v. d. Brink: Ik pak je op de 20 kilometer'Archieffoto) nou eenmaal goed gebruiken, dan kun je je pas groter maken. Door het sneller te doen, gaat het nog harder. Het kan voor anderen een vreemde beweging zijn, ik laat ze maar praten. Alleen als ze echt gemeen worden zeg ik wat terug. Als ze gaan pesten. Het ge beurt gelukkig niet vaak. Waar ik loop kennen de mensen me zo langzamerhand wel, want ik leg per dag zo'n 15 a 16 kilometer af. Bij de Leidse Hout of de Zijlbrug. Er tegen op en eraf. Het is wel erg druk met al die auto's, maar dan zie je tenminste nog eens wat. De opmerkingen neem ik op de koop toe". Honden Het bracht hem in 1975 de Neder landse "buiten-titel" over 50 ki lometer. In eigen stad, tijdens een titelstrijd georganiseerd doorzijn eigen club AV Holland. Een titel met een apart verhaal, dat snel de ronde deed. Maassen v. d. Brink zou voor de rondedans aan zijn gaan bellen aan alle huizen rond het parcours. Of de mensen de honden op die dag en dat uur binnen zouden willen houden. In de auto op weg naar Ahoy bracht hij de anecdote zelf terug tot de juiste proporties. "Heb ik inder daad bij een paar mensen gedaan. Die hadden twee grote honden en ik ben gaan vragen of ze die aan de lijn wilden houden als wij langskwamen. Niet alleen voor mezelf, ook voor de anderen. Ik heb het niet op die dieren en zij niet op mij. De beweging die wij met de heup maken moet afgrij selijk en frustrerend voor ze zijn. Of we tegen ze in de aanval gaan. Zo reageren ze dan ook. Ik ben pas nog in mijn hand gebeten tij dens een training. Je hebt trou wens ook van die honden die denken dat je die bewegingen maakt om met ze te spelen en daar kun je tijdens een wedstrijd natuurlijk helemaal niet aan be ginnen". Ontspanning Concentratie: een belangrijk woord voor snelwandelaars. Een voet moet contact hebben met de grond, de knie van dat been moet een moment gestrekt zijn. Een moeilijk aan te leren beweging. Is het wereldje van de snelwande laars daarom zo beperkt? "Ik had het pas na een half jaar een beetje door", zei Maassen v. d. Brink. "Op nationaal niveau dan. Want de top, die haal ik niet. Nummer 100 op de wereldranglijst op dè 50 km is bijna een uur sneller dan ik. Hoe moet ik daar komen? Dan zou ik veel meer moeten trainen, minder wedstrijden moeten lo pen. En je wil toch ook weieens een beetje ontspanning. Want het vreet kracht: 50 km snelwande len is ongeveer een marathon hardlopen. En ik moet het van de lange afstand hebben. Zo'n drie kilometer, daarop kom ik maar moeilijk uit de voeten. Ik kan vanavond wel derde worden". Emotioneel Een voorspelling die werd vervuld; alleenop onreglementaire wijze. Niet Maassen v. d. Brink, maar Gerrit Tigchelaar kreeg brons. Dirk feliciteerde hem in de kleedkamer. Pas toen die tegen stander de deur achter zich dicht sloeg vloeiden de onderhuidse speldeprikken van opstandig heid samen in een veelbeteke nend emotioneel zinnetje. Dirk riep: "Ik pak je op de 20 kilome ter. Reken daar maar op". AMSTERDAM scheidsrechter De 21-jarige topzeiler Fred Dercksen uit Sneek heeft gistermorgen in een kort geding bij de Amsterdamse rechtbank opheffing geëist van een hem door het Koninklijk Neder lands Watersportverbond opge legde schorsing van twaalf maan den. De schorsing, die uitsluiting inhoudt van (inter)nationale wed strijden, ging vorig jaar mei in. Aanleiding tot de schorsing was de klacht van het Italiaanse zeilver- bond in 1975. De Italianen voelden zich beledigd, zo schreven zij, door Dercksens gedrag tijdens het we reldkampioenschap in de Finnjol- len klasse bij Venetië. Evenals an dere leden van de Nederlandse ploeg, was Dercksen uiterst onte vreden over de Italiaanse jury. Hij liet zijn ongenoegen blijken door op zijn voorhoofd te wijzen en de vuisten te ballen. De zogenaamde gedragsraad en de beroepsraad van het KNWV zagen in Dercksens gedrag aanleiding hem voor éën jaar te schorsen. Der cksen bestrijdt nu de bevoegdheid van het verbond hem uit te sluiten. Hij is slechts lid van de Sneeker zeilclub en niet van het verbond, zei gistermorgen zijn raadsman, mr. B. Hamburger. Deze vond de straf on evenredig zwaar. De reacties van de Italianen en vervolgens van het KNWV achtte mr. Hamburger overtrokken. Volgens hem heeft de straf ver gaande gevolgen voor zijn 21-jarige cliënt. Omdat het besluit van de ge dragsraad destijds werd gepubli ceerd iri het blad "de Waterkam pioen" (overigens zonder namen te noemen) is Dercksens positie er niet beter op geworden, aldus mr. Hamburger. De raadsman van het watersport- verbond, mr. Gratema, betoogde dat de gedragsraad wel bevoegd is een zeiler uit te sluiten. Volgens hem moet niet zo zwaar worden ge tild aan de periode van twaalf maanden, omdat zeilers 's winters niet in actie komen. "De uitsluiting geldt dus slechts voor eén seizoen. Dercksen kan dit seizoen weer zei len", aldus mr. Gratema. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. J. Borgerhoff Mulder bepaalde de uitspraak in dit kort geding op donderdag 24 fe bruari. Xzó voordelig is het leasen van uw zakenauto's: om maar eens een voorbeeld te noemen: het leasen van een Opel Kadett Standaard kost u bij een looptijd van 2 jaar en een totaal kilometrage van 80.000 16cent per km Multilease bv Postbus 44. Vondellaan 80. Leiden, tel. 071 - 76 02 02 (buiten kantooruren: 02521 - 1 30 25) Hebt u belangstelling: stuur dan onderstaande antwoordcoupon in! persoonsnaam (merk en type) doorhalen wat niet wordt gewenst en opsturen naa Multilease BV, lJ Postbus 44, Leiden. DEN HAAG - De tuchtcommissie van de KNVB heeft FC Utrecht een voorwaarde lijke boete van 5000 gulden opgelegd. Die straf, met een proeftijd van èen jaar, werd opgelegd naar aanleiding van ongeregeld heden tijdens de wedstrijd FC Utrecht-Roda JC, gespeeld op 23 januari. In die wedstrijd heeft scheidsrechter Cees de Bruin gedurende anderhalve minuut het spel moeten stilleggen omdat van de Bunnik-zijde een rookbom op het veld werd geworpen, waardoor het doel en de doelman van Roda JC vrywel onzichtbaar werden. De tuchtcommissie heeft het verweer van FC Utrecht, dat in staat van beschuldiging was gesteld, niet in zijn geheel aanvaard. De commissie stelt zich op het standpunt dat de vereniging zijn toezicht op de tribune aan de oostzijde, waar ook op 12 september 1976 tijdens de wedstrijd FC Utrecht - AZ '67 moeilijkheden waren, niet voldoende heeft verscherpt. Derhalve werd de be schuldigde strafbaar geacht wegens nala tigheid. Utrecht werd veroordeeld tot het betalen van de kostem van het onderzoek Spaanse voetbalbond heeft alle verenigingen uit de eerste en tweede divisie verplicht een tscheiding te maken tussen speelveld en tri bunes. Die scheiding mag bestaan uit een afrastering of een gracht. De opdracht, die aan de clubs werd gegeven, is een recht streeks gevolg van de ongeregeldheden die op 6 februari plaats vonden in het stadion van Barcelona, Nou Camp. Tijdens het duel tussen Barcelona en Malaga stuurde scheidsrechter Melero uit Madrid aanvoerder Johan Cruijffvan Barcelona uit het veld op beschuldiging door hem bele digd te zijn. De Nederlandse international werd voor drie wedstrijden geschorst en kreeg een boete van 150 gulden. Barcelona werd met 8000 gulden beboet omdat toe schouwers het speelveld hadden betreden en scheidsrechter Melero hadden mishan deld. Mede van invloed op de strafmaat waren ge- tuigeverklaringen van spelers van Malaga dat het Cruijff was geweest die de scheids rechter voor „hoerejong" had uitgemaakt. Scheidsrechter Melero is de laatste dagen herhaaldelijk met de dood bedreigd indien hij zijn aanvankelijke verklaring ten nadele van Johan Cruijff niet zou wijzigen. De straffen voor Barcelona en zijn aanvoerder gaan in Spanje ver uit boven het niveau van een maatregel genomen door de voetbal bond tegen een speler en zijn vereniging. Algemeen wordt erkend dat er een politieke achtergrond is achter de moeilijkheden. Het publiek in bepaalde gedeelten van Span je, Baskenland en Catalonië bijvoorbeeld, is uiterst chauvinistisch als gevolg van tradi tionele tegenstellingen met Madrid en Cas- tilië. Zowel toeschouwers als spelers heb ben de voetbalcompetitie gebruikt als pro pagandamiddel voor de Baskische afschei dingsbeweging. In 1975 werden twee Bas kische spelers zwaar gestraft omdat zij met rouwbanden speelden nadat de doodvon nissen over vijf guerillastrijders 1 trokken. In een aantal perscommentaren cicdent tussen Cruijff en Melero kelijk gesteld dat de zaak nooit 2 „opgeblazen" als Melero niet uit Madrid was gekomen en Cruijff niet voor een Cata laanse vereniging had gespeeld. ir Johan Cruijff Ipswich leidt in Engeland LONDEN - IMPSWICH Town heeft gisteravond de leiding in de Engelse divisie overgenomen van Liverpool. Op eigen terrein won Ipswich de inhaalwedstrijd tegen Norwich City met 5-0. Voorts ver sloeg Middlesbrough met 3-0 Arse nal. De stand aan de kop van de eerste divisie is: 1. Ipswich Town 24 wedstr. 36 pnt, 2. Liverpool 26 wedstr. 35 pnt, 3. Manchester City 24 wedstr. 34 pnt. Everton plaatste zich voor de eindstrijd van de lea gue cup, die op 12 maart op Wem bley wordt gespeeld door 1-0 winst op Bolton Wanderers.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13