IJ shockevploeg heeft conditie van trim groepje ROPE FIRST IN Cruijff drie weken straf de beste tabak voor geld te koop Schaatser Antonio Gomez mag niet "meesprinten" in Alkmaar Dames gaan mogelijk ook zaalvoetballen in competitieverband Tennis-verlies in Torquay /lof/tmimA pïede/i/i 25 KINGSIZE FILTER 225 John Kuyvenhoven definitief in wk-veldrijploeg LEIDEN - De voetballende dames van de afdeling Leiden zullen mogelijk het komende seizoen in navolging van hun mannelijke collega's in com petitieverband gaan zaalvoetballen. Omdat gebleken is dat er belang stelling onder de clubs (zoals Sportclub Lisse, SJC en UDO) bestaat, heeft de commissie damesvoetbal van de afdeling Leiden besloten om in de laatste week van maart een introductie-zaalvoetbaltoernooi te orga niseren in de THB-hal in Lisse. Naar de damesvoetbalvereniging Iduna en alle bij de afdeling aangesloten clubs die over een damesafdeling beschikken, is een brief gestuurd waarin het plan uiteen is gezet. Aan de hand van het aantal inschrijvin gen (de verenigingen moeten zich vóór maandag 21 februari opgeven) zal worden bekeken of voor het introductie-toernooi één of meerdere avonden zullen worden uitgetrokken. Van de belangstelling (en het succes) van het introductie-toernooi zal het afhangen of in het seizoen 1977/78 zal worden gestart met een officiële competitie. Zaalvoetbal voor dames wordt onder andere al gespeeld in de afdelingen Rotterdam en Den Haag en West I. Voor de selectiegroep, waaruit t.z.t het Leids dameselftal zal worden gekozen, zijn vier (veld)wedstrijden vastgesteld. Op 23 februari speelt het team op het veld van S JZ in Zoeterwoude tegen een selectieteam van Haarlem, 9 maart volgt een uitwedstrijd tegen RCH in Heemstede, 13 april wordt gespeeld tegen Alphia op het veld van Alphense Boys en voor 27 april staat een uitwedstrijd tegen de selectie van Haarlem op het programma. De plaats van handeling is in het laatste geval nog niet bekend. Alle wedstrijden beginnen om 20.00 uur. Engels cricketteam kansrijk BOMBAY - Met nog zes man in de strijd heeft het Engelse cricketteam een goede kans de vijfde testwedstrijd tegen India in winst om te zetten. India bereikte een totaal van 338. Engeland sloot de eerste dag af op 285 voor zes. De uitslag van deze vijfde wedstrijd is overigens niet meer van belang voor het eindresultaat, want Engeland won drie van de vier eerder gespeelde wedstrijden. John Kuyvenhoven: naar Volkegem. Dietrich Thurau heeft gisteren in de Ronde van Andalusië zijn vierde etappe-overwinning geboekt. De 22-jarige Westduitser uit de ploeg van Peter Post, die zijn grote vorm opdeed tijdens een reeks van zes daagsen, was na de rit over 120 ki lometer tussen Montilla en Cor doba de snelste van het peloton. In de laatste kilometer werd 'hy uit stekend gelanceerd door zijn kop man Hennie Kuiper, die in deze voor de ploeg zo succesvolle ronde, graag de knechtenrol vervult. In het eerste deel van de derde etappe hadden de renners een sterke wind in/de rug. Het tempo werd hoog opgevoerd, waardoor ontsnappingspogingen (onder an dere van Perrurena, Gonzales- Linares en de Guevara) eigenlijk bij voorbaat tot mislukken waren ge doemd. De ploeg van Peter Post controleerde de koers gemakkelijk, TORQUAY - De Nederlandse ten nissers hebben gisteren in Tor quay, in een internationaal landen- toernooi voor spelers onder 23 jaar, de wedstrijd tegen Frankrijk voor de eerste ronde met 3-0 verloren. De Fransen namen een beslissende voorsprong van 2-0. Frits Don ver loor met 4-6 1-6 van Porter, Theo Gorter moest in Roger Vasselin zijn meerdere erkennen. De cijfers wa ren 2-6 0-6. Nederland is ingedeeld met Frankrijk, Spanje en West Duitsland in de B-groep. Amerika, Groot Brittannië, Italië en Canada vormen de A-groep. De Nederlandse dames verloren met 1-2 van Canada in de eerste ronde. 25 BOX i NIJMEGEN - „De spelers van het Nederlandse ijshockey- team vormen beoordeeld op conditie, maar een bedroe vend groepje. Ik ga vaak tekeer tegen voetballers, verwijt hen dat ze conditioneel onder de maat zijn, maar in verge lijking met de nationale ijshockeyselectie komt de door snee voetbalier er lichamelijk erg goed van af'. Dr. Jan Vos, de winnaar van de prijs voor de sportgenees kunde vorig jaar, nam op verzoek van bondscoach Hal Lay- coe de spelers onderhanden, die Nederland volgende maand moeten vertegenwoordigen bij de wereldkam pioenschappen in Japan. En wat de Canadees al ver moedde werd door de tetst van de fysioloog aan de Nij meegse universiteit keihard aangetoond: de conditie van de heren laat veel te wensen over, is nauwelijks beter dan van een trimgroep, die op de vrije zaterdag de paden op en de lanen in wandelen. DINSDAG 15 FEBRUARI 1977 MADRID - De disciplinaire com missie van de Spaanse voetbalbond heeft Johan Cruijff gisteren een schorsing van drie weken opgelegd en voorts veroordeeld tot een boete van 3.000 peseta's (ruim 100 gulden) wegens belediging van een scheidsrechter. Het incident deed zich acht dagen geleden voor. De Nederlandse voetballer heeft drie dagen de tijd om tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan. Na een ziekte van enkele maan den is gisteren in Rotterdam over leden de legendarische Sparta- speler Ok Formonoy. Volgende maand zou hij 78 jaar zijn gewor den. Oer-Spartaan Ok Formenoy kwam elf jaar voor het eerste elftal van Sparta uit. Eén seizoen maakte hij een overstapje naar Feyenoord. Voor het Nederlands elftal speelde hij viermaal. Zijn eerste interland was Nederland-Ierland tijdens de Olympische Spelen van 1924 in Pa rijs. Oranje won met 2-1 en Forme noy scoorde beide treffers. In maart 1931 speelde hij zijn vierde en laat ste interland: Nederland-België 3-2. Formenoy maakte eerst een doelpunt en brak daarna een been. Na zyn actieve voetballoopbaan bekleedde Formenoy bij Sparta di verse leidende functies en trainde hij belangenloos het Gorkumse Unitas. Het is in het afgelopen wee keinde in de Italiaanse voetbal competitie opnieuw tot forse rellen gekomen. Ditmaal weer eens op het eiland Sicilië, waar Ternana en Pa lermo in een derby tegen elkaar speelden. De rellen ontstonden na de wedstrijd, die in een gelijkspel (1—1) eindigde. De toeschouwers gooiden met stenen en flessen. De politie greep aanvankelijk niet in, maar toen de onlusten voortduur den gebeurde d'at wel. In de ge vechten, die daarna uitbraken, raakten 19 agenten en tien toe schouwers gewond. Ook een pers fotograaf liep verwondingen op. Scheidsrechter Antonio Falasca en zijn grensrechters moesten met een helicopter van de politie in veilig heid worden gebracht. Vorige week bestrafte de Italiaanse voetbalbond de tweede divisieclub Ascoli, nadat er op 6 februari na de wedstrijd tegen Cagliari onlusten uitbraken. Ascoli moet de ko mende vijf thuiswedstrijden op neutraal veld spelen. V ALKMAAR - De schaatsliefhebbers zullen op 26 en 27 februari tijdens het schaatstoernooi om het wereldkampioenschap sprint het ko misch nummer moeten missen. De Spanjaard Antonio Gomez-Fernandez "Wordt, ondanks een aantal aanbiedingen voor reistickets, niet toegelaten tot de wereldtitelstrijd. De Spaanse bond had hem namelijk voor 8 fe bruari moeten inschrijven. Dit is niet gebeurd, dus moet de immens populair geworden Spanjaard thuisblijven. Gomez zal wel op vry- dag 18 februari starten in de „Nacht van Deven ter". De Spanjaard zal dan een poging doen het Spaanse record op de 500 meter (53,94 sec.) te verbeteren. Voor de toernooien om het wereldkampioen schap sprint hebben vijftien landen wel op tycl ingeschreven. In totaal werden, inclusief re serves, 36 heren en 26 dames aangemeld. De samenstelling van de ploegen was maandag nog niet bekend, omdat de namen van de rij ders en rijdsters pas op 21 februari moeten worden ingeleverd. Vast staat wel dat voor de Verenigde Staten de kersverse wereldkam pioen all-round Eric Heiden zal uitkomen. Oost-Duitsland heeft zonder opgave van rede- De 16 spelers, die zich door dr. Vos lieten onderzoeken kwamen krap aan het gemiddelde van een voet balclub uit de afdeling. Vier spelers waren veel te zwaar en de rest zat op een enkele uitzondering na, ook boven het gewicht, waarop een maximale prestatie kan worden verwacht. En dat lijkt toch een eer ste vereiste voor ijshockeyers, die voor duur geld naar het Verre Oos- ,ten worden gestuurd om zich in de B-poule van de wereldkampioen schappen te handhaven. Ook bij de tweede proef: nagaan hoeveel zuurstof een speler kan opnemen, kwamen de ijshockeyers er niet. best van af. Dr. Vos: „Een belangrijk gegeven, want zuurstof is nodig om de spieren te voeden en daar is in hoge mate het uithou dingsvermogen van de sportman van afhankelijk. Het is erg jammer, dat de ijshockeybond nu pas bij me is gekomen. Ik heb Laycoe willen helpen, maar op zo'n korte termijn kan ik er weinig aan doen, eigenlijk niets meer dan signaleren dat de conditie onvoldoende is". Eén ding is Jan Vos erg duidelijk geworden: De ijshockeyers eten slecht en in ieder geval verkeerd. Dat is ook nauwelijks een geheim. Vooral de Nederlands Canadezen, die voor een niet onaanzienlijk deel het gezicht van het Nederlandse ijshockeyteam (nog) bepalen, heb ben een sterke voorkeur voor een nen laten weten niet in Alkmaar aan de start te willen komen. Voorts kreeg de schaatsbond van de Sowjet-Unie van het organisatie-comité de bevestiging dat Zuid-Afrika met een rijder zal worden vertegenwoordigd. Hierdoor is de kans groot dat de Sowjet-Unie het toernooi zal boycotten. De landen die voor Alkmaar inschreven waren: Verenigde 'Staten, België, Canada, West- Duitsland, Groot-Brittannië, Finland, Italië, Japan, Nederland, Noorwegen, Polen, Sowjet-Unie, Zuid-Afrika, Zweden en Zwitser land. DEN HAAG - De Nederlandse af vaardiging voor de strijd om het Europese kampioenschap veldrij den voor junioren op zondag 27 fe bruari in Volkegem (Bel) is als volgt samengesteld: Wil van der Heiden (Eindhoven). John Kuyvenhoven (Leiden). Jan Harings (Sibbe), Be rry Zoontjes (Tilburg) en Martin van Dijk (Someren). Van deze vijf renners mogen er vier starten in de titelstrijd. Hennie Kuiper: in knechtenrol waarna Dietrich Thurau dank zij de hulp van Kuiper gemakkelijk de ritzege kon grijpen. Thurau won za terdag de proloog en zondag de beide delen van de tweede etappe. De uitslag van de derde etappe: 1. Ditrich Thurau (Wdl) 120 kilome ter in 3 uur, 20 minuten en 5 secon den; 2. Pierino Gavazzi (Ita), 3. Klaus-Peter Thaler (Wdl) en ver volgens het complete peloton in dezelfde tijd als Thurau. Algemeen klassement: 1. Dietrich Thurau (Wdl) 9 uur, 41 minuten en 28 seconden; 2. Do mingo Perrurena (Spa) op 1 minuut en 5 seconden; 3. Daniel Ver- plancke (Bel) 1.14; 4. Hennie Kuiper (Ned) op 1.16; 5. Jose- Antonio Gonzales-Linares (Spa) op 1.16; 6. Giovanni Battaglin (Ita) op 1.43; 7. Pierino Gavazzi (Ita) op 1.46; 8: Jose-Luis Viejo (Spa) op 1.48; 9. Klaus-Peter Thaler (Wdl) op 1.49; 10. Henk Lubberding(Ned)op 1.51. vlugge, vette colorie-arme hap. Zij weten maar al te goed, dat eten voor de wedstrijd erg slecht valt en ne men na afloop uitgehongerd een stormloop op de friettent in het ijs stadion. Daar zijn enkele aardige voorbeel den van. Na de wedstrijd Feenstra Verwarming-HYS-Intervam ver orberde Leo Koopmans (de num mer twee op dit ogenblik op de Ne derlandse topscorerslijst) in korte tijd vier Hamburgers). Tijdens het toernooi om de Pondus-cup in Ko penhagen, tussen kerst en oud en nieuw, klaagde de leiding van het hotel, dat de spelers van het oranje team zo weinig aten. De eigenaar van het grill-restaurant aan de overzijde van de straat boekte die dagen echter een record omzet in kippebouten. Het is eigenlijk een mentaliteits kwestie", zegt Vos. „De oudere spe lers kunnen zich ook zonder goede conditie moeiteloos handhaven in de Nederlandse competitie. Zij wis ten ook dat zij bij mij door de mand zouden vallen. Eén speler pro beerde zich op het laatste ogenblik aan de proeven te onttrekken. Hij kwam er als slechtste uit van alle maal". De inspannings-fysioloog, zoals Jan Vos officieel heet, kan op dit moment weinig meer doen dan de spelers van de ijshockeyselectie er op wijzen, dat zij er niet op los kun- Hal Laycoe: vrees dat team zal a nen leven, dat zij zonder een afge wogen combinatie van een goed dieet en gerichte trainingen nooit een optimale conditie zulle berei ken. „Ik hoop dat de Ijshockey bond volgend jaar eerder een be roep op mij doet. Dan kan ik aan de hand van de computergegevens voor iedere speler apart een ideaal dieet samenstellen. Dat lukt nu nooit meer voor de WK".Hal Lay coe kan er ook weinig doen. De deskundige Canadees, die zijn spo ren ruimschoots heeft verdiend in het Amerikaanse profïjshockey, krijgt de ruimte niet van de bond voor centrale trainingen en is vol ledig afhankelijk van de clubtrain- Het merkwaardige is, dat het hand jevol topspelers in Nederland wel voldoende conditie heeft om twee zware competitiewedstrijden in een weekeinde te spelen. Zij zijn er helemaal op ingesteld tot korte ex plosies te komen en vervolgens op de spelersbank uit te hijgen. Maar tijdens de wereldkampioen schappen wordt er een veel grotere aanslag gepleegd op de conditie, moet twee dagen achtereen worden gespeeld, voordat er een vrije dag komt em Laycoe vreest terecht, dat zijn team juist dan zal afgaan. De zeventiende Ster van Zwolle, de eerste amateurklassieker van het wielerseizoen, heeft dit jaar een bijzonder sterk deelnemersveld. Naast alle grote Nederlandse ploe gen neemt ook de nationale West- duitse ploeg onder leiding van oud-Tourrenner Hennes Junker- mann deel. De Ster van Zwolle wordt op zaterdag 12 maart gehou den en gaat over 150 kilometer.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9