'Pas overleg als stakers stoppen' Binnenkort nieuw middel tegen luis Ex-huisarts moet premie betalen Demonstraties te verwachten Hartweek in het teken van 'acute hartdood' "Wie stemt op Van Agt houdt Den Uyl aan de macht" VOORWAARDE WERKGEVERS: DINSDAG 15 FEBRUARI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP)-De bestrijding van de "acute hartdood" staat dit voorjaar centraal als thema van de Nederlandse Hartstichting voor de Nederlandse hartweek van 28 maart tot en met 3 april. Jaarlijks overlijden in Nederland ruim 20.000 mensen aan een acute hartaanval ten gevolge van een aandoening van de kransva- ten rond het hart. Ongeveer 12.000 van deze slachtoffers ster ven binnen het kwartier, wat be tekent dat binnen een kwartier nog handelend kan worden opge treden. Uit een recent onderzoek van de Nederlandse Hartstichting blijkt dat 95 pet van de Nederlanders vindt dat spanningen thuis en op het werk een hartinfarct kunnen* helpen veroorzaken, 89 pet - waarvan meer vrouwen dan mannen - is ervan overtuigd dat roken en 94 pet dat te weinig li chaamsbeweging het optreden van een hartinfarct bevorderen. OLGA UTRECHT (ANP) - Het minis terie van Volksgezondheid zal, naar wordt verwacht, binnen enkele maanden nieuwe middeln tegen hoofdluis vrijgeven voor de verkoop. Het gaat om haar water en shampoo met ma- lathion als actieve stof. Met name in Engeland zijn met dit insecticide zeer positieve ervaringen opgedaan. Onderzoek van de laatste maanden heeft aangetoond, dat gamma- hexachloorcyclohexaan, de actieve component in prak tisch alle Nederlandse be strijdingsmiddelen, niet meer alle luizen doodt. In verschillende steden in de Randstad blijken de luizen bestand te .zijn tegen dit middel. Een en ander is onlangs ge bleken op een symposium dat was gewijd aan de hoofdluis in Nederland en aan de bestrijding ervan. Het was georganiseerd door een projektgroep van de hoofdinspectie jeugdge zondheidszorg van het mi nisterie van Volksgezond heid, het instituut voor pre ventieve geneeskunde TNO en van het laboratorium voor parasitologie van de rijksuniversiteit in Leiden. Nooit weg Hoofdluis is nooit .wegge weest'. Na een sluimerend bestaan van ongeveer twin tig jaar is dit parasitaire in sect weer in opmars. Een toenemend aantal gevallen wordt gemeld uit Denemar ken, Engeland, Duitsland, Zwitserland, België, de Ver enigde Staten en Canada. De jeugdgezondheidszorg in Nederland heeft de laatste vijf jaar te maken gekregen met een groeiend aantal kinderen met hoofdluis. Er moet steeds meer tijd en mankracht worden gesto ken in de opsporing en be strijding van de hoofdluis, zonder dat dit - op lande lijke schaal gezien - tot een duidelijk positief resultaat leidt er is nog geen sprake van een vermindering van het aantal gevallen. Er kunnen verschillende oor zaken zijn voor de opmars van de hoofdluis. De weer stand tegen bestaande be strijdingsmiddelen is er één van. Een factor die volgens de deskundigen het terugd ringen van de hoofdluis ook in de weg staat, is de ver minderde aandacht van ou ders, waardoor kinderen te lang met luizen blijven rondlopen en een bron van besmetting vormen. De hoofdluis plant zich zeer snel voort en ontdekking moet dan ook onmiddellijk worden gevolgd door be strijding. Het doorgeven van gevallen van hoofdluis aan school en schoolarts wordt vaak vertraagd door valse schaamte. Ook dat be lemmert de bestrijding. Campagnes Op het symposium is vastges teld, dat de bestrijding van het hoofdluis met name in groter gemeenten het beste .campagne-gewijs' kan worden aangepakt. School onderzoek kan daarbij het best als graadmeter worden gebruikt, maar de kruisver enigingen zullen zeker moe ten worden ingeschakeld om de gezinnen te bezoe ken, voor te lichten en even tueel te behandelen. „Snelle actie, die voortkomt uit een hechte samenwerking van de verschillende organisa ties voor de gezondheids zorg in een plaats zijn een eerste voorwaarde voor het succesvol terugdringen van de hoofdluis", aldus de des kundigen. Epidemiologisch onderzoek - onderzoek naar de mate waarin hoofdluis in ver schillende gebieden en bij verschillende bevolkings groepen voorkomt - is in Nederland nog hoegenaamd niet van de grond gekomen. Dergelijk onderzoek kan be langrijk bijdragen aan het landelijk in goede banen leiden van de bestrijding en aan het op plaatselijk niveau beoordelen van de resulta ten van een bestrijdings- campagne. Ondanks zijn intieme relatie met de mens, behouden handel en wandel van de hoofdluis nog veel van een mysterie. Zo is het laatste woord nog niet gesproken over bijvoorbeeld de wijze van overdracht en de moge lijke voorkeur van de luis voor bepaalde mensen en bepaalde haardrachten. De deskundigen neigen tot de opvatting, dat vooral het menselijk gedrag het voort bestaan van dit insect in be langrijke mate bepaalt. mening is dat te vet eten het har tinfarct in de hand werkt. Volgens de Nederlandse Hartstich ting zijn er aanwijzingen dat de bevolking bereid is de voedings gewoonten aan te passen zoals blijkt uit de verkoopcijfers van dieetmargarine en magere melk- produkten. Ook de rookgewoon ten zijn de laatste jaren gewijzigd. Mannen, die de leeftijd hebben waarin het hartinfarct het meest optreedt, houden in toenemende mate op met roken, aldus de Hartstichting. Voor speciale groepen, die reeds eerder zijn opgeleid in de eerste- hulpverlening heeft de stichting een nieuw hulpmiddel voor de training van hartmassage/mond-op-mond beademing geïntroduceerd, dat eveneens een bijdrage kan leveren bij de bestrijding van de acute hart dood. Het is een kaartje dat in twee tekeningen laat zien hoe het hart moet worden gemasseerd en lucht in de mond moet worden ingeblazen, terwijl op de andere kant een woordelijke uitleg wordt gegeven. Menten-team in Polen aangekomen WARSCHAU (ANP) - Het team Amsterdamse rechtbankverte genwoordigers voor onderzoek in de zaak aan de Menten is gisteren in Warschau aangekomen voor het horen van een reeks Poolse getui gen. De viermansdelegatie, onder voor zitterschap van rechter commissaris H. J. W. Van Duuren, zal zich ook vertrouwd maken met Poolse stukken omtrent het oor logsverleden van de Blaricumse miljonair. Ook in de Poolse hoofdstad bevindt zich de Amsterdamse hoofdofficier van justitie, mr. A. N. Messchaert. Hij bemoeit zich niet rechtstreeks met het onderzoek, maar zal wel via prof. Czeslaw Pilichowski kennis nemen van een aantal voor Menten belastende documenten. Mr. Mes schaert maakte de reis naar Polen op uitnodiging van Pilichowski, voorzitter van de centrale commis sie voor onderzoek naar nazi misdaden op Pools grondgebied. een miljoen gulden aan prijzen Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Olga brengt Het Rijke Slapen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga Iets geheel ni9uws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga's beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's. Olga Postbus 16, Leiden. Aan pensioenfonds: f 18.000 uitgeweken Russische dissident Andrei Almarik heeft gistermid dag bij minister-president Den Uyl gepleit voor Westerse steun aan de oproep van de Ameri kaanse president Jimmy Carter over de mensenrechten in de Sowjet-Unie. Andrei Amalrikvergezeld van zijn vrouw, zette in een drie kwartier durend gesprek uiteen hoe men sen in de Sowjet-Unie die opko men voor het naleven van de slo takkoorden van de conferentie voor veiligheid en samenwerking (Helsinki) worden gearresteerd en behandeld. Het Westen zal de Sowjet-Unie moe ten laten weten dat het de zaak van de mensenrechten even se rieus neemt als de twee andere fa cetten, de veiligheidszaken en de economische zaken welke ook in de slotakkoorden zijn onderge bracht,zo verklaarde Amalrik na afloop. Andrei Amalrik hoopt vanavond of morgen in Parijs de Franse pre sident Valery Giscard d'Estaing te ontmoeten. Daarna gaat hij naar Bonn. LEKKERKERK (ANP) - Wie bij de komende verkiezingen op CDA- lijsttrekker Van Agt stemt, houdt de PvdA-lijsttrekker Den Uyl daarmee aande macht, zo meent WD-leider Hans Wiegel. Op een bijeenkomst in Lekkerkerk zei hij gisteren dat de glans van het zogenaamde nieuwe van het CDA snel verbleekt. 'Daarvoor in de plaats wordt het steeds duidelijker dat de leiders van het CDA het oneens zijn over de koers, het CDA zich de ko mende maanden onvoldoende zal verzetten tegen de eisen van links en dat de deur naar de PvdA - ook al stelt deze partij onrede lijke eisen - toch wordt geopend." Volgens Wiegel kan iedereen waar nemen waar de WD verschilt van het CD A: wij laten ons niet op sleeptouw nemen. Hij zei verder dat de WD niet meer belooft dan zij kan bieden. Dat onderscheidt de liberalen van de PvdA. Vol gens de WD-leider is met het loonconflict volstrekt duidelijk geworden dat de arbeidsrust in ons land niet is gegarandeerd als de PvdA mee regeert. "Integen deel, het kabinet heeft geen hand uitgestoken, toen de stakingen uitbraken", aldus Wiegel. diverse bedrijven in de Zaan streek hielden gistermiddag in Wormerveer een massale de monstratie om aan de eisen van de vakbonden kracht bij te zetten. Overigens staan er in de loop van deze week nog meer grote demonstraties voor de deur. In Rotterdam zal de FNV mor gen een demonstratieve op tocht houden en zal FNV- voorzitter Wim Kok op de Coolsingel naar verwachting duizenden mensen toespreken. Zo'n demonstratie zal morgen ook in Utrecht worden gehou den. Donderdag staan Den DEN HAAG (SP) - De Haagse ex- huisarts K. Houtkooper is gisteren door de kantonrechter in Den Haag veroordeeld tot het betalen van een pensioenpremie groot 18.000 aan de Stichting Pen sioenfonds voor Huisartsen. Het fonds had tegen de huisarts een proces aangespannen, omdat deze weigerde de pensioenpremie te voldoen. De heer Houtkooper heeft - ge steund door een groot aantal ex- patiënten - een jarenlange strijd tegen het pensioenfonds gevoerd omdat hij vond dat de verplichte premie te hoog was in verhouding tot de opbrengst van zijn praktijk. De Hagenaar, die pas op 42-jarige leeftijd door studie in zijn vrije tijd huisarts was geworden, wilde van uit een perfectionistische werkin- stelling een kleine praktijk van on geveer 1400 patiënten voeren. Deze idealistische visie bleek echter bij het verplicht stellen van deelne ming aan de pensioenfondsrege ling in 1972 een probleem te wor den. Collega's adviseerden hem uit te breiden maar dat wilde de heer Houtkooper niet. De normale pre mie kon hij daardoor echter niet opbrengen, waarop hij een be zwaarschrift indiende en een advo caat in de arm nam. Na overleg tussen de advocaat van dokter Houtkooper en het pen sioenfonds besloot deze laatste de hagenaar voor zestig procent van het normale bedrag aan te slaan. Ook dit vond de huisarts echter te veel. Om zijn schuld niet te laten oplopen verkocht hij zijn praktijk en ging in loondienst. Vorige maand diende het geschil voor de Haagse kantonrechter, die Haag en uouaa op net pro gramma terwijl Amsterdam vrijdag aan de beurt is. De FNV zal de werknemers in die ste den oproepen het werk een paar uur te onderbreken om aan de demonstraties mee te doen. Doel van de optochten is dui delijk te maken dat de uitein delijke slag om de cao- verbeteringen nu in de bedrijf stakken most worden gestre den al is op centraal niveau het pad geëffend. „Het gaat er nu om inhoud te geven aan een papier", aldus een FNV- woordvoerder. Stakingen in Leidse regio LEIDEN - Het aantal stakende bouwvakkers in de Leidse regio is gisteren uitgebreid. Naast de ruim honderd man van een wo ningbouwproject in de Leidse Merenwijk, en de ongeveer zestig van een bouwproject aan de Voorhoflaan in Leiderdorp, die al sinds vorige week woensdag sta ken, z|jn er gisteren weer stakers bijgekomen. Ook het bouwproject van Van der Vorm, gelegen tussen het project van Volker Bouwmaatschappij (waar al gestaakt werd) en het winkelcentrum „De Kopermo len" in de Merenwijk, is gisteren stilgelegd. De bonden hebben bij dit project 33 stakers ingeschre- Ook is het werk neergelegd op het bouwproject, dat werd uitge voerd naast het project van Boele en Van Eesteren in Leiderdorp. Dit betrof de bouw van bunga lows door Noorlander Bouw. Ook daar werden ongeveer 30 stakers ingeschreven. Het aantal stakende bouwvakkers in Leiden en Leiderdorp is daar mee in totaal op ongeveer 220 man gekomen. Instemming De beleidsorganen van de zeven werkgeversorganisaties van on dernemers in industrie, landbouw en midden- en kleinbedrijf (teza men de Raad van Bestuur in Ar beidszaken, waarvan Van Veen voorzitter is) hebben verklaard met het protocol in te stemmen, omdat: de resultaten van het overleg met de vakbeweging beantwoorden aan de uitgangspunten, die de werkge vers in hun nota's perspectief'80 en Arbeidsvoorwaardenbeleid 1977 hebben neergelegd en omdat de regeling van de prijscompen satie voor dit jaar mede dankzij toe zeggingen van het kabinet (in de sfeer van de sociale premies is een verlichting met 0,5 procent moge lijk) en door de maximaal toelaat bare 1 procent loonsverbetering binnen de ruimte van 3'/2 procent blijft. een uitspraak moest doen over het nu nog door het pensioenfonds ge vorderde bedrag van 18.000 gulden. De kantonrechter veroordeelde de heer Houtkooper tot het betalen hiervan, omdat hij meende dat het pensioenfonds volkomen volgens de regels had gehandeld. Dat de heer Houtkooper niet direct voor een verlaging van die premie in aanmerking was gekomen was vol gens hem aan de handelswijze van de huisarts zelf te wijten. Het argument dat de heer Hout kooper alleen een kleine patiën tenpraktijk verantwoord vond, achtte de kantonrechter ook ten aanzien van andere huisartsen on aanvaardbaar. „Als alle huisartsen zo zouden redeneren, zou dat bete kenen dat vele miljoenen Neder landers met een bestand van nog geen 5000 huisartsen van medische hulp verstoken zouden moeten blijven". De kantonrechter voegde daar aan toe, dat zijn beslissing geen kwestie is van wet is wet maar dat het een rechter niet vr|j staat de innerlijke waarde van een wet te beoordelen en naar persoonlijke voorkeur te handelen. De kantonrechter deelde voorts mee dat de pensioenregeling naar zijn mening niet in strijd is met de rechten van de mens, zoals de ad vocaat van de heer Houtkooper in zijn pleidooi had geopperd. Dokter Houtkooper is zeer teleur gesteld over deze uitspraak. Niet al leen omdat de zaak hem persoon lijk sterk raakt maar ook omdat hij het als een „proefzaak" voor soort gelijke gevallen van huisartsen el ders in Nederland beschouwt. „Dit betekent, dat alle huisartsen met kleine praktijken zullen moe ten uitbreiden of stoppen", aldus de heer Houtkooper. „Ik voel me erg verslagen, ik weet niet wat ik hier nu nog op moet zeggen". Dé Hagenaar wil de zaak nu nog uitvoerig met zijn advocaat be spreken. „Maar ik verwacht niet dat ik in hoger beroep ga. Er moet één keer een eind aan komen", aldus de heer Houtkooper. DEN HAAG (SP) - De werkgevers beginnen pas aan het loonoverleg als duidelijk is, dat er een einde komt aan de stakingsacties van de vakbon den. Werkgeversvoorzitter mr. Chris van Veen heeft dat gistera vond in Den Haag meegedeeld. Hij zei er rekening mee te houden, dat de mogelijkheden daartoe per bedrijfstak zul len verschillen en zullen afhangen van de concrete situatie. Van Veen verklaarde van de vak centrales te hebben begrepen, dat zij bij aanvaarding van het beleid, zoals werkgevers en werknemers dat het afgelopen weekeinde zijn overeengekomen, procedures in gang zullen zetten om de stakingen op te heffen en de normale cao- onderhandelingen te hervatten. Akkoord De werkgevers zijn evenals de Fe- deratei Nederlandse Vakbeweging en het Christelijk Nationaal Vak verbond akkoord gegaan met het Haagse protocol. Daarin werd overeenstemming bereikt over handhaving in 1977 van het sys teem van volledige automatishe prijscompensatie en over afspra ken, die de kwestie winst/werk en investeringsbesli ss i n een betreffen Beide partijen bleven het oneens over de werkelijke loonsverbete ring. De werkgevers hebben ver klaard niet verder te kunnen gaan dan 0 tot 1 procent en de werkne mers blijven bij hun eis van 2 pro cent. Initiatieven FNV-voorzitter Kok verwacht dat de werkgevers zo snel mogelijk in itiatieven zullen nemen om met de bonden in hun bedrijfstak om de tafel te gaan zitten. Pas als uit die cao onderhandelingen ontwerpak koorden rollen zullen de vakbonds leden kunnen besluiten om de sta kingen al dan niet te beëindigen. Tot die tijd beschouwt de FNV de- acties als steun in de rug om ook op het laatste strijdpunt zoveel moge lijk binnen te halen. „In een groot aantal gevallen heb ben de ondernemers allang twee procent aangeboden", zei FNV- voorzitter Wim Kok na afloop van de federatieraad. „ik zie niet in dat ondernemers voor dat ene procent de arbeidsonrust laten voortdu ren". De vakbondtop heeft afge sproken dat er zomin mogelijk van die twee procent moet worden af geweken. Maar als er bonden zijn die in onderhandelingen op minder uitkomen en de leden zijn het daarmee eens, dan valt er niets aan te doen. Het is wel de bedoeling de verschillen tot tienden van procen ten beperkt te houden. Bij de FNV gaat men ervan uit dat binnen een week alle cao- besprekingen zijn hervat. Zowel Werkgevers als vakbeweging wil len er snel uitkomen. Kok benad rukte nog dat in het overeengeko men protocol niet alles staat. Zo ho ren ook de 2,5 procent prijscom pensatie per 1 januari dit jaar en de doorberekening van de f 30 loon- toeslag tot de cao-verbetering. Op dat laatste punt zouden er in de be drijfstakken nog wel eens proble men kunnen rijzen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7