isrHS'S v lil tien mui oen DovenwiiKS Sherry-bodega als een "dorpsplein" Na gesputter over "puinruimen" Vrouw Koudekerks raadslid koopt boerderij Den Toll WUK MOET 30 CM. OMHOOG Buurt boos om uitdun-actie gggSSSSs CDA: aanleg voetgangerstunnel m Sumatrastraat SSbSEEr IN OEGSTGEEST Franse avond VOORHOUT - De Volksuni versiteit Voorhout organiseert op woensdag 9 maart een Franse avond, die om 8 uur be gint in de B.N.S. te Voorhout. Deze avond, die de afsluiting van het kursusjaar vormt, is voor iedereen toegankelijk. Centraal staan op deze avond de historie, kunst, kuituur en de toeristische mogelijkheden van Bourgondië. Mevrouw Boven kerk van het Franse Instituut in Den Haag houdt een voor dracht, verlucht met dia's van het Bourgondische landschap en van enkele historische ste den uit deze streek. In de pauze wordt Bourgogne wijn geser veerd en kan men proeven van diverse Franse kaassoorten. De toegangsprijs is f 5,- per per soon, inklusief wijn, kaas en stokbrood. Kaartverkoop bij de Bondsspaarbank in Voorhout, Noordwijk, Noordwijkerhout en Rijnsburg. LEIDEN - De Leidse gemeente- j-x Al I O verzetten, omdat in net gulden uit het Fonds Bovenwijkse gesteld voor parkeergarages of an- Voorzieningen. De gelden in datder,e Parkeervoorzieningen. Iets fonds, zijn bijeengebracht dankzij m Tl anders zou het volgens hem zyn mtfnTmemhetMoïskwXfcnm IItI"! /iTl TVI1 g~W 7/ZkT^ X A711 \l~ C verhoging dat gestoken is in de bouw van het M ff Kuijers waarschuwde voor het „af- nieuwe zwembad „De Zyl" en de naarjeen totale parkeer- het Mo7skwartie^(l m (2 milJoen>. voetgangersvoorzie- Door het CDA werd gisteravond b(j komst ook gelden uit het fonds te Parkeervoorzieningen uit te geven aan parkaanleg en' Zijn* motie werd tenslotte met 16 re^emrfde 10 ö^nihoen zal ningen in de binnenstad (3 miljoen) monde van Ham gepleit om u,t het reserveren voor het omhoogbren- voetgangersvoorzieningen en dat tegen 18 stemmen verworpen. Een worden uitPPPPVPn aan Ha en uitbreiding van het aantal volk- fonds de aanleg van een tunnel voor gen van de spoorlijn tussen de sta- Kuyers (WD) zei m de bestedmgs- bedrag te reserveren voor het ma- voorstel van Ham bij de begro- van een stadsDark aan de Zuklsin stuinen <half mihoen). voetgangers in de Sumatrastraat te tions Leiden Centraal en Leiden plannen van het college een bedrag ken of uitbreiden van parkeervoor- tingsvoorstellen voor 1978 een eel f700 non milHenï vnnrripninopn De Precieze objecten waaraan het bekostigen. Die tunnel zou moeten Lammenschans. Dit om het ont-' voor parkeervoorzieningen in de zieningen. Op dat punt kreeg de lijstje van nieuwe bestedingsplan- voor fietsers en oDenbaar vervoer geld 281 worden besteed zullen in komen terhoogte van de Suriname- staan van files voer de spoorbomen binnenstad te hebben gemist. Hij WE) de steun van SGP/GPV-er nen uit het fonds op te stellen werd (4 3 milioenl narkaanlep lanp<; de de l°op van dit jaar door de Leidse straat Verder hield de CDA- bij Haagweg en Morsweg tegen te kwam dan ook met een amende- Van der Meij en van het CDA. door het college overgenomen en singel en meer groen" in de wijken eemeenteraad worden bepaald, raadslid een pleidooi om in de toe- gaan. ment om anderhalf miljoen minder Wethouder Van Dam zei zich tegen met algemene stemmen aanvaard. LEIDEN - Twee leden van de ge meentelijke commissie voor de re keningen zijn elkaar gisteravond in de Leidse raad nog eens in de haren gevlogen over de vraag of het vo rige college van B en W nu wel of niet schuldig is geweest aan het missen van een subsidie voor een verbetering van de walmuren langs de Stille Rijn. CDA-er Vink verwees gisteravond naar de woorden van wethouder Van Dam, die hij destijds in deze krant uitte over de gemiste subsi dies. Van Dam sprak toen over „puinruimen". De commissie van de rekeningen kwam in haar on derzoek naar de feiten tot de con clusie dat het college inderdaad de subsidiekansen had laten lopen, door geen of onvoldoende overleg ■te plegen over de werkzaamheden met het ministerie van CRM. Die conclusie werd toen niet ge deeld door het commissielid Vink (CDA). „Uit de stukken bleek dat de mogelijkheden dat er alsnog subsidie zou worden verleend door CRM open waren", aldus Vink. „Korte tijd later ben ik ook door de feiten in het gelijk gesteld", aldus het CDA-raadslid. „Daarom heb ik iHestijds ook geen minderheidsrap- port uitgebracht, zoals ik aanvan kelijk van plan was. „Ik hoop dat de commissie daaruit de les trekt, dat men in het vervolg wat zorgvuldi ger rapporteert", aldus Vink. Opponent, en ook commissielid, Beijen vond dat de commissie de feiten destijds grondig heeft bestu deerd en tot de juiste conclusie is gekomen dat er fouten zijn ge maakt. Hy vond dat zonneklaar was komen vastte staan dat het toenma lige college, door zich niet aan de voorwaarden van CRM te houden, subsidierechten had verspeeld. Inmiddels is, zoals wethouder Van Dam gisteravond zei, de subsidie toch „binnengesleept". Hoe dat al lemaal in zijn werk is gegaan, werd ondanks het verzoek van Beijen om nadere informatie, niet duidelijk. PvdA-kamerlid Van de Hek in Hazerswoude HAZERSWOUDE - Arie van de Hek, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, gaat in Hazerswoude het sociaal-economische beleid van het kabinet Den Uyl onder de loep ne men. Dat doet hij op donderdag 17 februari in het Michelshuis, waar om acht uur de openbare vergader ing van de plaatselijke PvdA- afdeling begint. Na de pauze komt de plaatselijke problematiek aan bod. Dan zal er gelegenheid zijn om te discussiëren en vragen te stellen over de pro blemen die de landelijke politiek raken én over de knelpunten op Hazerswouds niveau. De plaatselijke afdeling van de SGP heeft afscheid genomen van L. J. Matze in zijn functie van voor zitter. De plaats van Matze, die overigens zijn zetel in de gemeente raad blijft bezetten, is intussen in genomen door L. v. d. Hoek. KOUDEKERK AAN DEN RIJN- De vrouw van het Koudekerkse PCP-raadslid Vreug- denhil mag, als het aan de commissie bestuurlijke- en alge mene zaken ligt, de boerderij Ridderhof stad Den Toll kopen. Het raadslid, dat óók deel uitmaakte van deze commissie, had voor deze ene vergader ing zijn stoel afgestaan aan zijn partij-collega Van der Vlugt. Dit om de beraadslagingen ob jectief te houden. In het ontwerp pre-advies worden in het kort de ontwikkelingen rond Den Toll geschetst. Op 4 oktober stelde de raad een krediet beschik baar voor het restauratieplan. Het was de bedoeling dat het betref fende historische pand aan de La- gewaard inclusief dit restauratie plan zou worden verkocht. De ko per zou zich dan moeten verplich ten het plan stipt en binnen de ge stelde periode uit te voeren. Voor het herstel van de hoeve werd ar chitect Van der Sterre uit Leider dorp ingeschakeld, die inmiddels een restauratieplan heeft inge diend. Van der Sterre zal by de uit voering van dit plan nauw samen werken en worden geassisteerd door de heer Van Hemert, rayonar chitect van de rijksdienst voor ge- bouwenzorg. Tijdens besprekingen met deze laatste bleek dat de finan ciële medewerking van het rijk niet voldoende kan zijn om ook het oor spronkelijk bij de Ridderhofstad behorende torentje te herbouwen. Het is de bedoeling dat het geres taureerde gebouw primair een woonfunctie krijgt en daarom vie len de gegadigden die er het één of andere bedrijf in hadden willen uitoefenen automatisch af. Voor het kopen van "Den Toll" waren aanvankelijk vijf gegadigden, van wie er vier om uiteenlopende rede nen afvielen. Ze waren allen uit Koudekerk afkomstig. Met de overgebleven geïnteresseerde, me vrouw Vreugdenhil, kon overeen stemming over de koop worden be reikt. Ze zal het huis van de ge meente kunnen kopen voor een bedrag van drie ton, inclusief het honorarium voor de architect, doch behoudens btw en restauratiekos ten. De restauratie zal binnen twee jaar overeenkomstig een door de minister van CRM goedgekeurd restauratieplan moeten geschie den. De commissieleden konden zich met de koop verenigen en waren verheugd dat de verkoop uiteinde lijk aan een Koudekerker plaats vindt. Heemskerk vroeg wat er zou gebeuren als de Ridderhof nog voor de restauratie compleet af zou branden. Hij wilde weten of de ge meente dan toch verplicht zou zijn een gerestaureerde Ridderhofstad af te leveren. De burgemeester zegde toe over deze problematiek nog contact te zullen zoeken met een grotere gemeente zoals Leiden, die vaker met dit soort zaken te maken heeft. Ook vertelde hy dat by de restauratie de oorspronke lijke gracht rond de hoeve weer in ere hersteld zal worden. Bij het herstel zal men tevens gead viseerd worden door de heer Van der Tol die zeer veel historische ge gevens over het gebouw heeft. In de commissie kwam gisteren ook de aankoop van een stuk grond in het Middengebied aan de orde. De heer Vroom zal ten bate van het reconstructieplan een stuk bedrijf sterrein met 36 garageboxen aan de gemeente verkopen voor 272.500. Hij dient deze grond eind juni vrij. op te leveren. Boerderij Den Toll door Herman van Amsterdam Een euvel in veel nieuwbouwwijken in de zuidwesthoek van de Bollenstreek manifes teert zich momenteel erg nadrukkelijk in de nog jonge Kagerbuurt in Sassenheim. In de afgelopen zes jaar is daar het grondniveau (onder invloed van de onderliggende en bij grote druk van boven zich samendrukkende veenlaag) veel sneller aan het zakken gesla gen dan was voorzien. Gevolg: het verschil in grondniveau met toen de wijk werd opgele verd is nu al zo'n dertig centimeter. Hoewel de situatie nog niet alermerend is wil het gemeentebestuur zo snel mogelijk tegenmaatregelen gaan treffen. Met name in de Kagerdreef en Kagerweide, (uitgezonderd de woningen, gebouwen en rioleringen die gebouwd zijn op een fundering en dus niet gevoelig zijn voor het zakkende grondni veau) moet het gehele woongebied ongeveer dertig centimeter omhoog worden gebracht. Zowel het wegdek, als alle plantsoenen, schoolpleinen en een paar honderd bomen. Wat betreft die bomen is nog niet zeker welke methode zal worden gehanteerd. Of ze wor den wat omhoog gewipt of ze worden met kluit en al uit de grond getild. En wat door veel buurtbewoners waarschijnlijk ook niet in dank zal worden afgenomen, is het feit dat ook de voortuintjes, waarvan de meeste in de afgelopen jaren met zorg zijn vertroeteld, er ook aan moeten geloven. Bekeken zal nog worden of die kosten allemaal op de eigenaar van het huis gaan drukken of dat het gemeentebestuur toch op de één of andere manier in de schade tegemoet zal ko men. Onder meer over dat punt komt nog een hoorzitting. Een dusdanig groot ophogingskarwei is ook iets nieuws voor de gemeente Sassenheim en men weet op dat moment dan ook nog niet hoe men de koe bij de horens zal vatten. Het geld is er in elk geval nog niet. Gedeputeerde Staten moeten hun goedkeuring nog geven. Als alles meezit wil pien in de zomer aan de slag. Men rekent erop dat er dan minstens zes maan den overheen zullen gaan eer de wijk weer op de .juiste hoogte" is. De verzakkingsverschijnselen doen zich ook voor in een ander gedeelte van de Kager buurt. Daar is het nog niet zo erg. de Ridderspoor- sen mee teleurstellen", zei hij", maar we kunnen niet an ders. Eigenlijk moesten de bosplantsoenen in ons dorp om de paar jaar worden uit gedund en gesnoeid. Tot nu toe hebben we daar niet vol doende personeel voor gehad. Daarom kijken we nu tegen een enorme achterstand aan. Dat betekent dan wel dat als we eindelijk een bosplantsoen onder handen kunnen nemen er heel wat meer sneuvelt dan normaal. Er moet in feite voor een paar jaar worden gekapt en gesnoeid", zegt hij. „Dan komt zo'n bos kaler voor de dag dan normaal." Oegstgeestenaren die in de buurt van een bosplantsoen wonen waarschuw ik alvast maar; in hun dorp gaan op korte termijn nog meer van die rigoureuze uitdun-acties van stapel. Maar dat is om de achterstand in te lopen. En tevens is het voor de laatste keer dat de tuinlieden zo „te keer" zullen gaan. Adjunct directeur Dobbelaar vertelde mij dat er nu in Oegstgeest een zgn. „bomengroep" is geïnstalleerd. Drie ambtenaren van de plant soenendienst, specialisten in alles wat met bomen te ma ken heeft, zullen er in de toe komst op gaan toezien dat de bosplantsoenen tijdig onder handen worden genomen en niet dat ze zoals tot nu toe het geval was, jarenlang aan hun lot worden overgelaten. Bomengroep „Dank zij die bomengroep kan er voortaan wat minder opval lend worden uitgedund", zegt Dobbelaar. „Dan zal het pu bliek waarschijnlijk ook wat minder snel naar de telefoon grijpen." Het succes van een zakenman ligt voor een gedeelte ook in diens vermogen "het gat in de markt" te kunnen vinden. Aan die gaten blijkt het nooit te ontbreken. Vooral in de horeca-wereld wordt er nogal eens een visje uitge worpen. Deze week weer in Leiden door Evert van der List (29). Hij gaat het proberen met een wijn- en sherry-bodega, on dergebracht in een onder monumentenzorg gerestau reerd pand op de hoek van de Garenmarkt en de naam is "'t Vatte Gat". Evert heeft er zoveel mogelijk een Oudhollandse herberg van proberen te maken, compleet met spaarzaam daglicht doorlatende boo gramen, donkerbruine bal ken en paardentuigen. Zes dagen per week ('s zondags niet) kan men er van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds terecht. Een waarschuwing vooraf: men zal er in de meeste ge vallen tevergeefs zoeken naar een makkelijke bar kruk om op te zitten. Dat heeft Evert met opzet ge daan. "Want", zegt hij, "mijn "Vatte Gat" moet je niet zien als een restaurant of café maar meer als het dorpsplein van vroe ger waar de mensen elkaar konden ontmoeten. Daar stonden ook geen barkruk ken. De communicatie ver loopt dan een stuk gemakke lijker". „Wat die ambtenaren van de plantsoenendienst Oegst geest momenteel uithalen in de buurt van de Ridder spoorlaan gaat toch echt te ver. Die moeten hoognodig een halt worden toegeroepen." Ongeveer in die bewoordingen hebben in de afgelopen week bewoners van deze laan zich verontwaardigd (per tele foon) gewend tot de dienst gemeentewerken waaronder de plantsoenen ressorteren Wat hebben die bewoners, kijkende vanuit hun woning geconstateerd? Armetierig „Het in de afgelopen jaren zo voorspoedig gegroeide bo splantsoen in hun laan, in de lente een lust voor het oog en bovendien erg rustgevend tussen al die flats wordt mo menteel door een aantal ge meentelijke tuinlieden zo ri goureus onder handen geno men, dat zo langzamerhand nog maar een armetierig beetje bossen en struiken res teert. Bijna een kale vlakte, die in de verste verte niet lykt op het ruig begroeide bo splantsoen van nog maar ruim een week geleden. Daarom is de buurt boos. Ik werd onder andere opgebeld door mevrouw Wieffering. Ze zei: „Zonder dat er ook maar enig overleg met de bewoners is geweest, maken ze er een kale boel van. En wij in de zomer maar ons best doen om kinderen uit de buurt te ver bieden in het bos hun tentje op te zetten. Want we waren bang dat er dan bomen zou den sneuvelen. En nu zagen ze bijna alles om." Teleurstelling Aadjunct-directeru gemeente werken Dobbelaar vertelde mij dat de kans groot is dat op nog een paar plaatsen in het dorp flink het mes zal worden gezet in wat mini-bossen. „Ik besef dat we daar veel men- Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. 7

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4