Meningsverschil tussen gemeente en universiteit voor Voorzieningen langzaam verkeer 'Spellingboek' voor lerende volwassenen Rijnsburgerweg: onveilig na aanleg van busbanen Over bouwplannen voor AZL Kunstgebitten Ouders op Herhaling" brengt nieuw taalboek uit DINSDAG 15 FEBRUARI 1977 (Van onze verslaggevers) LEIDEN - Zoals verwacht mocht worden hebben de Leidse gemeenteraad en de Universiteitsraad gisteravond over de nieuwbouwplannen van het Academisch Zieken huis besluiten genomen, die lijnrecht tegenover elkaar staan. De meerderheid van de gemeenteraad plaatste zich achter een brief aan de ministerraad, waarin de voorkeur wordt uitgesproken voor een gedeeltelijke nieuwbouw vlak achter het station (het zogenaamde "Plan D".). Een motie om te kiezen voor volle dige nieuwbouw ("Plan C") werd verworpen. De universiteitsraad daarentegen spr&k zich overdui delijk uit voor een geheel nieuw academisch ziekenhuis en tegen gedeeltelijke nieuwbouw. In een poging om de besluitvor ming in de Leidse gemeenteraad alsnog te beïnvloeden had het college van bestuur van de uni versiteit zich nog met een brief tot de raadsleden gewend. In de brief, die gisteravond in de raad zaal lag, werd een aantal argu menten dat afgelopen donderdag tijdens de behandeling van de AZ-plannen in een drietal ge meentelijke commissies werd aangevoerd tegen volledige nieuwbouw weersproken. Dat gold onder meer de bewering dat bij een keuze voor "Plan C" de gebouwde onderdelen niet of minder zouden kunnen functio neren dan bij plan D. De universi teit zegt dat het bij de opzet steeds de bedoeling is geweest, dat nieuwbouw in gedeelten zou gebeuren en dat elk deel na vol tooiing direct in gebruik zou worden genomen. Steun voor het universitaire stand punt was er in de Leidse raad bij het CDA en het kersverse SGP/GPV-raadslid Van der Meij. CDA-er Ham vond dat de raad zich geen oordeel zou moeten aanmatigen, dat ingaat tegen de mening van deskundigen bij de universiteit en het AZ. Hij vond dat passages waarin voorkeur voor plan D wordt uitgesproken geschrapt zouden moeten wor den en vroeg de raad zich in een motie uit te spreken voor volle dige nieuwbouw, dus Plan C. Noch het schrappen, noch de motie haalde de eindstreep. Het schrappen werd verworpen met 12 tegen 22 stemmen. CDA en SGP/GPV kregen alleen steun van de PvdA-ers Van Aken en Mentzij. De uitspraak ten gunste van plan C werd met 12 tegen 16 verworpen. ADVERTENTIE Geen losraken of verschuiven De WD onthield zich daarbij van stemming, omdat men geen keuze wilde maken tussen C en D. WD-woordvoerder Kuijers: "Voor ons is het belangrijkste, dat de beslissing snel genomen wordt". De felste kritiek op plan D in de gemeenteraad kwam van SGP/GPV-er Van der Meij. "Het is volgens mij ontstaan op een re genachtige namiddag toen de ministerraad bijeen was. Com pleet met luchtbruggejtes 'a la Tieleman en Dros, uit de jaren dertig". De keuze voor plan D noemde hij "conservatisme op z'n smalst" "politiek onverstan dig" en "ongenuanceerd". Variant De Leidse universiteitsraad maakte gisteravond een opening naar de gemeente door uit te spreken dat hij een gemeente lijke variant op het zg. plan C aanvaardbaar vond. Die variant houdt in dat het oor spronkelijke plan van universi teiten AZL gedraaid wordt, zodat de poliklinieken dichter bij het station komen te liggen. Overigens had de raad grote kritiek op ir. Nieuwswaag van de Rijks gebouwendienst, die het plan tot gedeeltelijke nieuwbouw en ver nieuwbouw bij het station kwam verdedigen. Die kritiek gold het steeds ontbreken van feitelijke argumenten en stukken die plan D zouden moeten onderbouwen. Ir. Nieuwswaag liet daarentegen weten dat plan D, dat uit de koker van het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening komt, uitgaat van een "open-end planning". Waarmee hij bedoelde dat het invullen van het plan later zou komen en dat er bovendien tal van mogelijkheden waren om het ziekenhuis later eventueel uit te bouwen tot een ziekenhuis zoals universiteit en AZL dat willen. Overigens wees Nieuwswaag erop dat de bouw van een nieuw zie kenhuis naast en gedeeltelijk aansluitend op het bestaande academisch ziekenhuis, waar schijnlijk pas in 1980 of later zou kunnen beginnen. Dit in verband met het maken van een bestem mingsplan. Bij plan D, zo zei hij, zou er al in 1978 kunnen worden begonnen. De universiteitsraad besloot ten slotte met 23 tegen 3 stemmen te kiezen voor plan C en plan D af te wijzen. Gemeenteraad geeft 450.000 gulden uit LEIDEN - De Leidse raad kent sinds gisteravond twee nieuwe gezichten. Burgemeester Vis installeerde gisteravond zowel H. H. van der Meij als P. Borde- wijk. H. H. van der Meij (foto boven) vormt de eenmans fractie van het SGP/GPV, na het vertrek van ir. M. Houtman. Bij de PvdA neemt P. Borde- wijk (foto onder) de plaats in van mr. P. J. A. Brouwer, die slechts korte tijd zitting heeft gehad in de Leidse raad. LEIDEN - Een krediet van 450.000 gulden heeft de Leidse raad gisteravond beschikbaar gesteld voor een aantal voorzieningen in de stad ten be hoeve van voetgangers en (brom)fietsers. Die voorzieningen zijn: de aanleg van een gecombineerd fiets/voetpad in het verlengde van de Nachtegaallaan naar de manege "Moedig Voorwaarts" aan de Was- senaarseweg. het maken van fietspadaanslui tingen van de Lage Morsweg naar de verkeerslichten op het kruis punt Plesmanlaan/Haagse Schouwweg en van de Wassenaar- seweg naar de Rijnsburgerweg in Oegstgeest, onder het viaduct van Rijksweg 44. het plaatsen van verkeerslichten op het kruispunt Oegstgeester- weg/Boerhaavelaan ten behoeve van op de Oegstgeesterweg over stekende (brom)fïetsers. Tenslotte zal er meer geld beschik baar komen voor het plaatsen van paaltjes. CDA-raadslid Van Zijp waarschuwde er voor deze paaltjes niet te gebruiken om een falend het plaatsen van Son-verlichting op de Tweede Binnenvest gracht/bij de oversteekplaats ten oosten van de kruising met de Stationsweg-Steenstraat, op de Vijf Meilaan bij de oversteekplaats bij de aansluiting op de Zoeterwoud- seweg, op de Hooigracht bij de oversteekplaats ter hoogte van de Groenesteeg, op het Levendaal bij de oversteekplaats ten oosten van de kruising met de Rijnstraat. de aanleg van een vrijliggend (brom)fietspad vanaf de ir. Dries- senstraat achter de verkeerslichten langs rechtsaf, naar de Hooigracht. de aanleg van een afzonderlijke (brom)fletsstrook op de Plantage laan om de (brom)fïetsers van de Plantagelaan naar de Hoge Rijndijk vrij baan te geven, wanneer het verkeerslicht op "rood" staat. het aanbrengen van "verkeersd- ruppels" op de Pauwbrug voor een betere geleiding en beveiliging van het linksafslaande (brom)fietsver- keer. het reconstrueren van de krui singen St. Jorissteeg/Hogewoerd en Hooigracht/Nieuwe Rijn in ver band met de plaatsing van ver keerslichten. het verbeteren van de mogelijk heden om op de Beestenmarkt fiet sen te stallen. parkeerbeleid in de stad te ver sluieren. "Anders krijgen we in Leiden een heel palenwoud", aldus Van Zijp. Verder wees hij wethou der Waal op het bestaan van machi nes waarmee complete fietspaden worden aangelegd en bepleitte hij het scheppen van mogelijkheden om fietsen veilig te staalen. Bouwrijp maken van grond Langegracht LEIDEN - De Leidse raad is giste ravond akkoord gegaan met het bouwrijp maken van de grond voor de bouw van 70 woningwetwonin gen aan de Langegracht ter hoogte van de Pelikaanstraat (2 ton); de vernieuwing van de riolering, ver betering van de verlichting en her- bestrating van delen van het Haag- wegkwartier, Noorderkwartier en De Kooi. LEIDEN - Een aantal bewoners van de Rijnsburgerweg lichte vluchtheuvel. Met name's gaat de gemeenteraad een brief sturen, waarin zal worden avonds doen zich problemen aangedrongen op beveiliging van het kruispunt Rijnsbur- verte"^at gerweg Wassenaarseweg Kagerstraat. Dit naar aanlei- per avond. Z° en ding van het ongeluk, dat zich zondagavond op dit punt De bewoners voordeed en waarbij drie mensen gewond raakten. "Er moeten waarschijnlijk eerst doden vallen, voordat de ge meente iets doet", stelde een be woner tijdens een gisteravond gehouden bijeenkomst, waarop dit ongeluk en ook de talrijke an dere botsingen, die zich in het verleden op het kruispunt heb ben voorgedaan werden bespro ken. De problemen zijn begonnen nadat de Rijnsburgerweg is gerecon strueerd en van busbanen is voorzien. De rijbaan in de rich ting Oegstgeest schoof destijds op naar de rechterkant, om ruimte te scheppen voor een bushalte. Dit bracht in de prak tijk met zich mee, dat verkeer komend uit de richting Oegst geest nogal eens de verkeerde rij strook op wil rijden, omdat de twee tegengestelde rijbanen, vrijwel recht tegenover elkaar liggen. In sommige gevallen merken au tomobilisten net op tijd dat de verkeerde baan is gekozen, wil len uitwijken, maar rijden dan tegen de daar geplaatste onver- meente dat de vluchtheuvel zo snel mogelijk wordt voorzien van een verlichte pijl, die de goede rij richting aangeeft en dat in een vroeg stadium op de weg wordt aangegeven dat een S-bocht volgt. Ook willen zij dat de ver keerslichten, die sinds de vol tooiing van de reconstructie bui ten werking zijn, op korte termijn in bedrijf gaan. Dit met name omdat zowel het ver keer van de Kagerstraat als van de Wassenaarseweg dat de Rijns burgerweg wil oprijden, nauwe lijks of geen zicht heeft op het aankomend verkeer op die weg. LEIDEN - Op een niet alledaagse manier heeft het Leidse echtpaar H. L. A. Maartense gisteren zijn zestigjarig huwelijksfeest gevierd. Dat ge beurde in de rheuma-kliniek Sole Mio in Noordwijk, waar de heer Maar tense (84) tijdelijk is opgenomen. Zijn vrouw (83) moest daarvoor per ambulance worden overgebracht van het St. Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp, waar zij al enige tijd het bed moet houden. Het echtpaar woont overigens aan de Roomburgerlaan in Leiden. De heer en mevrouw Maar- tens hebben twee kinderen en drie kleinkinderen. Niemand, die een kunstgebit heeft, be hoeft meer op een kritiek moment in ver legenheid te raken, omdat zijn kunstge bit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende onge mak. Een weinig Dentofix-poeder houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats Dentofix geeft U een gevoel van zekerheid. Probeer het nog van daag Bij apotheken en drogisterijen. LEIDEN - De Ruisvoorn viste de tiende en laatste wedstrijd van dit seizoen in de Nieuwe Vaart. Uit slag: 1. T. van Daalen 1620 gram 24 stuks; 2. W. van Weizen 1530-20; 3. P. Dubbeldeman 1290-24; 4. A. La- terveer sr. 1020-15; 5. J. Nieuwen- burg jr. 960-15; 6. A. J. van Donzel 900-15; 7. W. Weenink 830-11 Va; 8. J. de Hoed 680-8; 9. A. C. v. d. Meer 640-8; 10. Hockx 620-8. ADVERTENTIE VanLennox luchtverwarming tot airconditioning is maar'n kleine stap. Wie warmte, frisse lucht, vocht en koeling nodig heeft, breidt luchtverwarming uit tot airconditioning. Met Lennox-apparatuur gaat dat heel simpel. Kom maar eens met ons praten. Wij weten er alles van en garanderen perfekte uitvoering. GRIMBERGEN- NÖORBERMEER ,.v. TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU RIJNSBURG - VLIET N.Z. 19 Telefoon 01718-29200 KATWIJK - NOORDWIJKERWEG 24 Telefoon 01718-14168 LEIDEN - "Er zijn mensen die niet durven te schrijven. Ze zijn bang om een brief te schrijven of een formulier in te vullen, omdat ze fouten maken. En dan niet zozeer stijlfou ten, maar spelfouten. En wij denken datje moet inspelen op wat de mensen vragen. Dat is iets waar we altijd al vanuit zijn gegaan. Vandaar dit boek". Dat zegt Christa de Boer, coördi natrice van de individuele be geleiding bij de cursus "Ouders op Herhaling" in Leiden- Noord, over het pas uitgeko men "Spellingboek". Een soort handboek waarin mensen kunnen nazoeken hoe ze be paalde woorden of verbuigin gen van werkwoorden moeten schrijven. Voorzien van een overzichtelijke inhoudsopga ve, voor een belangrijk deel geént op Leiden en verlucht met frivole illustraties. Met dat spellingboek hopen de cursis ten van "Ouders op Herhaling" binnenkort te gaan werken. Het nieuwe spellingboek is een herziene uitgave. Al in de be ginjaren van de cursus werd er namelijk gedacht aan het ma ken van een spellingboek, dat speciaal zou zijn afgestemd op het werken met volwassenen in Leiden-Noord. Dat spelling boek, dat werd samengesteld door twee studenten van een pedagogische academie en Christa de Boer, kwam ander half jaar geleden van de pers. Maar al spoedig was het aan herdruk toe. De begeleiders en cursisten vonden het boek on volledig, rommelig of chao tisch. In elk geval werd er op nieuw een werkgroep samen gesteld, bestaande uit mede werkers van "Ouders op Herha ling'. En inmiddels is de her ziene uitgave verschenen. Handboek Het nieuwe spellingboek is aan- Door Willi Wirtz gepast aan actuele dingen die in Leiden-Noord spelen, zoals woningnood en werkloosheid. Bovendien is er nog wat ge schiedenis over Leiden in het boek verwerkt. De bedoeling is te zijnertijd een aantal oefen boeken, als aanvulling op het spellingboek, uit te brengen, waarin - onaangepast - oefen materiaal van de lagere school zal zijn opgenomen. Ook zal er een taalboek worden uitge bracht, waarin wordt ingegaan op schrijven, lezen, spreken en luisteren. Dat boek zal door cursisten en medewerkers worden samengesteld. De grondslag van het nieuwe spellingboek is simpel. Rob Thomassen, coördinator van de cursus "Ouders op Herhaling": "Een taalboek op een lagere school gaat ervan uit dat de kinderen niets weten. Maar volwassenen weten een hele boel dingen. Zo'n taalboek van de lagere school is dus niet ge schikt voor volwassenen. Een spellingboek, waarin ze precies kunnen nazoeken hoe ze woor den moeten schrijven, daar hebben ze meer aan". Christa de Boer "We willen niet zeggen dat dit boek een taalme thode kan vervangen, want dat is niet zo. Maar de mensen kunnen het wel als handboek gebruiken bij het schrijven van brieven of bij het invullen van formulieren". Ouders op Herhaling" (die inmiddels 175 deelnemers telt) buigen zich over het spel- "Er zijn mensen die dat niet dur ven. Ze herinneren zich nog vaak de fouten die ze vroeger op school maakten en de rode strepen door hun dictee's. Laatst heb ik hier iemand ge had die bij de Kredietbank een formulier moest invullen: goed voor zoveel duizend gulden. Dat kon-ie zomaar, dat had-ie hier geleerd. En trots dat hij Aan het taalgebruik in brieven worden hoge eisen gesteld. Je wordt er op z'n minst op aange keken als je een "t" in plaats van een "d" schrijft. En het ligt voor de hand dat mensen die weinig of geen scholing hebben gehad, zich hierdoor erg onze ker kunnen voelen. Immers, hoe vaak kom je niet in aanra king met formulieren van de overheid, hoe vaak moetje niet een briefje schrijven, aan school of aan je werkgever. De behoefte aan taalboek liet zich bij "Ouders op Herhaling" dan ook al snel voelen. Maar ook na het ver schijnen van het herziene spel lingboek, vinden Christa de Boer en Rob Thomassen dat er nog veel te weinig aangepast lesmateriaal wordt uitgebracht voor volwassenen. De dag mavo voor volwassenen - ten onrechte moedermavo geheten - is er een goed voorbeeld van. Uit een recent rapport is geble ken dat de belangstelling voor de dagmavo enorm gegroeid is. Maar de medewerkers van "Ouders op Herhaling" vinden dat zowel het vakkenpakket als het soort boeken in die ontwik keling niet is meegegaan. Het vakkenpakket, zeggen ze, gaat nog te veel van het leren en te weinig van de vorming uit, ter wijl het soort boeken hetzelfde is als het soort dat gebruikt wordt op mavo's voor kinde- "Uit hetzelfde rapport", zegt Christa de Boer, "blijkt dat op de avond-mavo's tien procent van de cursisten alleen lagere school heeft en bij de dagma vo's voor volwassenen 25 pro cent. Ik weet wel: ze zitten op die mavo's ook met een beperkt budget. Maar ik vind dat ze veel meer moeten inspelen op wat de cursist vraagt". Het spellingboek van de cursus "Ouders op Herhaling zo is de bedoeling, zal mogelijk ook ge bruikt gaan worden voor cur sisten die willen doorstromen naar de mavo. Binnen de cur sus is inmiddels begonnen met de samenstelling van een zg. voorbereidingsgroep voor de mavo. In die groep worden de cursisten op de mavo voorbe reid met een aantal algemene leervakken, leermethoden en constante aandacht voor het waarom van de mavo. Het spellingboek is overigens in principe voor iedereen ver krijgbaar overschrijving van f 12,50 t.n.v. C. M. de Boer te Leiden, giro-nr. 789970 of afha len bij "Ouders op Herhaling", Herensingel 3, tegen betaling van tien gulden. "We geloven namelijk", zegt Christa de Boer, "dat er ook buiten Noord wel mensen zullen zijn, die zo'n spellingboek best kunnen ge bruiken".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3