"Geen paniek, maar wel erg voorz ichtig Psychiatrische patiënten zijn vaak rechteloos VOORLOPIG GEEN NIEUW BESTUUR Q Bedrijfsarts Stumphius over asbest: Ik eis vergoeding voor benzinekosten" Bisschop Lefebvre verbreekt zwijgen Personeel Leidse Bibliotheek doet voorstel Scholen: Franse t.v. via kabel INTERN CONTROLEUR PAGINA 14 VARIA DINSDAG 15 FEBRUARI 1977 Rhodesische bisschop in beroep tegen straf SALISBURY (UPI) - De r k. bis schop Donald Lamont van Oetali in Zuid-Oost-Rhodesië is gisteren bij het hooggerechtshof in beroep ge gaan tegen de veroordeling tot tien jaar gevangenisstraf wegens het niet melden van de aanwezigheid van guerrillastrijders. Het hof zal binnen tien dagen uitspraak doen. De advocaat van de bisschop, An thony Gubbay, betoogde dat het door een districtsrechtbank op 1 oktober 1976 gevelde vonnis „dui delijk buitensporig" was en dat geen rekening was gehouden met „verzachtende omstandigheden". De bisschop had zich schuldig ver klaard op twee punten inzake het niet melden van de aanwezigheid van zwarte nationalistische guerril lastrijders en op twee punten in zake het aansporen van onderge schikten om hetzelfde te doen. Rechter Hector Macdonald zei tot de verdediging niet te kunnen be grijpen hoe een geestelijke de kant kon kiezen van „communistische terroristen" als het belangrijkste doel van het communisme is het christendom te vernietigen. Is het niet ieder in dit land bekend dat alle terroristen marxisten en Leninisten zijn, zo vroeg de rechter. Nieuwe premier Joegoslavië BELGRADO (AFP) - De 51-jarige Veselin Djoeranovic, voorzitter van de communistische liga van Mon tenegro (een van de zes Joegoslavi sche republieken) is gisteren offi cieel gekozen als kandidaat voor de functie van premier van Joegosla- Djoeanovic, van wie de benoeming nog moet worden goedgekeurd door het parlement, volgt Dzemal Bijedic op, die vorige maand bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. De 51-jarige Djuranovic is sinds de cember 1968 partijleider in Monte negro, met een half miljoen inwo ners de kleinste deelstaat van Joe goslavië. Van 1941 af heeft Djuranovic deel uitgemaakt van Tito's communisti sche partizanen. Djuranovic wordt de vijfde premier van Joegoslavië na het aftreden van president Tito als zodanig in 1963. DEN HAAG - "Het zou het mooiste zijn als we binnen een half jaar van elke vorm van verwerkt asbest af waren. Maar dan rijdt er in Nederland niet één auto meer en zullen ook allerlei andere zaken onmiddellijk stilvallen." Aldus de Nederlandse asbest-deskundige dr. J. Stumphius, die in 1969 promoveerde op een onderzoek naar een door asbest veroorzaakte kankervorm aan longen, buikvlies en het hartzakje. Stumphius, bedrijfsarts bij de scheepswerf Rijnschelde-Verolme, en dr. H. T. Planteydt verrichtten de afgelopen twee jaar onderzoek naar de schadelijke kanten van as best. Beiden hebben zitting in de "begeleidingscommissie asbes- texpositie" van TNO. Stumphius, wiens onderzoekingen en bevindingen de basis vormen voor het op handen zijnde asbest besluit van minister Boersma, heeft geconstateerd dat jaarlijks tachtig tot honderd Nederlanders sterven aan de kankervorm mesothelioom, die in verband wordt gebracht met asbest. Deze kankervorm, die voor lopig nog volstrekt ongeneeslijk is, ontstaat voor zover nu bekend doordat ingeademde asbestdeeltjes door de longvliezen in het lichaam dringen en daar, aan de buitenkant van de longen, aan het buikvlies en in een enkel geval bij het hart een kankergezwel veroorzaken. Dat ge zwel is volkomen ongevoelig voor de nu bekende bestrijdingsmoge lijkheden als bijvoorbeeld cobalt- bestraling. Mesothelioom wordt vooral gecon stateerd bij werknemers ("Het is een typische beroepsziekte", aldus Stumpius) die met asbestproduk- ten als pijpen, isolatieplaten en dergelijke werken te maken heb ben. Vaak is de inademing van sleets enkele vezels voldoende om dertig tot veertig jaar later kanker te veroorzaken. Dr. Stumphius tig met asbest en asbestprodukten moet omspringen. "Voornamelijk die dingen die in de hobby-sfeer gebeuren beangstigen mij," aldus Stumphius, die meent dat men maar beter niet kan gaan boren en zagen aan bijvoorbeeld Etemit-platen. "Wanneer men er bang voor is zou ik zeggen, laat alles maar gewoon zitten, dan kan het geen kwaad. Schilder het des noods, maar ga er in elk geval niet aan boren of zagen. Wanneer er aan asbest gezaagd wordt dan kan men daar maar beter maskers bij dra gen," aldus Stumphius. Asbest wordt in Nederland vooral gebruikt in de bouw, in waterlei dingen, als vulmateriaal, in rem- schijven en koppelingsplaten van auto's, in textiel en vloerbedekking en in kerstboomversiering. Een eerder door TNO uitgevoerd on derzoek heeft aangetoond dat het gebruik van asbestpijpen in het wa terleidingnet in principe niet ge vaarlijk hoeft te zijn. De twijfels over het gedrag van Vrouwe Justitia waren gisteren af en toe weer hevig. Neem Van der M., die zich zeer verontwaar digd toonde, toen hij hoorde dat hij een boete van honderd gulden kreeg, omdat hij met zijn auto door rood licht was gereden (hon derd gulden is een nieuwe tarief; tot voor kort gold hiervoor een boete van 75 gulden). "Klassejus- titie" riep hij uit,en sloeg de deur achter zich dicht. Zijn opvattin gen over rechtspraak waren van bijzondere aard zo was al geble ken, want toen hij bekeurd werd, toonde hij zich bereid om een schikking te aanvaarden, mits de bekeuring niet te hoog zou uitval len. Daar kreeg hij niets meer van te horen en dus verscheen hij voor de kantonrechter, gistermiddag De officier van Justitie, mr. Van Veen, kwam.bijna als een auto maat tot de eis van honderd gul den en toen maakte de schrik zich van Van der M. pas meester. "Ik ben elektronicus, ik verdien niet zoveel. In ieder geval minder dan een kantonrechter"De kanton rechter, mr. De Koningh, meende dat zijn eigen inkomen buiten be schouwing kon blijven en veroor deelde conform de eis. Van der M. boos. "Ik ben het er niet mee eens. En dat fotograferen (toen hij door rood licht reed) is een aantasting van de privacy", voegde hij er principieel aan toe. B. had voor de tweede maal de reis uit Oosterhout gemaakt om naar het Leidse kantongerecht te komen. Ook hij was ervan be schuldigd met de auto door rood licht te hebben gereden, ergens in Leiderdorp. De eerste keer dat hij verscheen, ontkende hij heftig en weigerde het aanbod om een boete met korting (vanwege B's reiskos ten) van zestig gulden te accepte ren. Dit maal werden twee poli tieagenten als getuigen verhoord en zij bevestigden - uiteraard, zo gaat dat immers altijd - wat ze ring teniet wordt gedaan en eis vijftig gulden vergoeding voor benzinekosten"De kantonrech ter verzuimde in de rang te sprin gen, gaf B. een boete van 75 gul den en het advies om in hoger be roep te gaan. B. "Ik heb er de ba len van, want er is geen recht meer. Heren, bedanktzover" We verplaatsen ons nu naar de Leidse Merenwijk. Bewaker R. destijds op papier hadden gezet. Boete ditmaal voor B: 75 gulden (nog het oude tarief, het is een oude overtredingdie hij heeft be gaan). B's toom was omvangrijk: "Dus ik word hier voor leugenaar gezet. En zij worden geloofd om dat ze een uniform aanhebben" Ha, een uniformhater, een paci fist,een revolutionair? Maar,nee, B. vervolgde: "Zij worden ge loofd, en een oud-militair niet". Kortom, B. gaf het volgende commando: "Ik wil dat de bekeu- ontdekt dat er materiaal wordt ontvreemd, springt in zijn auto met aanhangwagen en gaat "als een wilde",zoals hij zelf verklaart achter de dader aan. R. belandt op de Ketelmeerlaan en kruist een fietspad, waar een moeder met haar driejarig kind achterop fietst. R. zoeft door, kijkt in zijn achteruitkijkspiegel en ziet in zijn aanhangwagen een moeder en kind liggen. Stapt uit, zegt tegen de moeder: Noteer mijn nummer maar, dan regelen we de schade later wel". En R. snelt weer verder. De geschiedenis vermeldt niet of R. succes heeft gehad met zijn achtervolging: wel verscheen hij gisteren voor de kantonrech ter, waar hem vooral kwalijk werd genomen, dat hij zo snel na het ongeluk was doorgereden. Boete: 150 gulden en vier maan den voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Dat streng ouderschap averechts kan werkenbewees het geval van slagersknecht Van N.Hij was met een vriendin in Noordwijk uit geweest, op de terugweg keek de vriendin op haar horloge, zag dat het al vijf over half twee was en schrok. Van N. drukte het gaspe daal in en de snelheidsmeter liep op tot 91, waar hij op vijftig diende te blijven steken "Maar als dat meisje te laat thuis zou ko men, zou ze weken lang niet meer uit mogen"verklaarde hij.Noch- thans: een boete van 120 gulden was zijn deel. Ook V. u>as kenne lijk zo omklemd geweest door de armen van Erosdat hijalleen in zijn auto, na een bezoek aan zijn vriendin, in slaap viel. "Het moet bij U vriendin zeer aangenaam zijn geweest", concludeerde de kantonrechter, mr. De Koningh. Maar de gevolgen waren dat niet: V. die niet in het bezit van een rijbewijs was, reed de muur van de keuken van de officiersmess bij marinevliegkamp Valkenburg aan flarden. Hij liep zware ver wondingen op: bovendien kreeg hij gisteren een boete van 250 gul den. Liefde: levensgevaarlijk JOHN KROON. Conclusie werkgroep: LEIDEN -Met een forse hamerslag, waardoor een uit piepschuim opgetrokken muur aan gruzelementen ging, heeft de rijksinspecteur P. Putters voor het lager- en administratief onderwijs, gisteren het nieuwe gebouw van de leao-school in het Lammenschanspark (Cronestein) officieel geopend. De rijksinspecteur sloeg als het ware de oude naam van de school - "Noordeinde Scholengemeenschap" - voorgoed weg, waarna de nieuwe naam van de school - ,JDe Nieuwe Vaart" - te voorschijn kwam. Een groot aantal genodigden woonde de openingsceremonie, die gevuld werd met een groot aantal toesprakenbij Volgend jaar spreiding van zomervakantie DEN RAAG (SP) - Het voortge zet onderwijs zal volgend jaar ook bij de vakantiespreiding worden betrokken. Voor Noord- en Zuid-Holland zal de vakantie in 1978 vallen van za terdag 8 juli tot en met zondag 27 augustus. Voor het kleuter- en lager on derwijs begint de grote vakan tie in 1978 een week later. Hier loopt de zomervakantie dus van zaterdag 15 juli tot en met zon dag 27 augustus. PARIJS-De Franse aartsbisschop zou wijken voor de druk van de Lefebvre, die door het Vatikaan uit groeiende groep van gelovigen die zijn bisschoppelijke functies werd zich achter hem scharen. „Ik heb ontzet, verbrak het afgelopen wee- n>et het eevoel dat ik geïsoleerd sta. keinde zijn stilzwijgen van enkele Wanneer men 2000 jaar traditie ach- maanden door mee te delen dat de ter zich heeft en de hemelse uityer- paus hem niet wil ontvangen omdat korenen, dan is men niet geïso- deze niet tevreden zou zijn over de leerd". brief, die hij hem in december had De conservatieve aartsbisschop deelde mee, vorige week een brief gezonden. Hij verklaarde, altijd be reid te zijn de paus te ontmoeten. „Eén seintje, en ik vertrek naar Rome". Lefebvre, die vooral de hervormin gen van na het concilie afwijst, sprak de hoop uit. dat het Vatikaan LEIDEN - Het personeel van de Openbare Bibliotheek Leiden vindt de tijd aangebroken om te gaan denken over een andere be stuursvorm voor de bibliotheek. Als het huidige dagelijks bestuur inderdaad aftreedt, dan moet er voorlopig geen nieuw bestuur worden benoemd, maar moet een tijdelijke commissie dit werk overnemen. Die commissie moet, aldus een voorstel van het perso neel, ook de mogelijkheden gaan bekijken voor een meer bevredi gende bestuursvorm. Het personeel heeft dit standpunt inmiddels aan de leden van het dagelijks en het algemeen be stuur kenbaar gemaakt. Morge navond is er een vergadering van het algemeen bestuur. Daar zal het aftreden van het dagelijks be stuur aan de orde komen en ver moedelijk ook dit personeels- voorstel. Het personeelsstandpunt is het ge volg van een conflict tussen het dagelijks bestuur van de biblio theek en de wethouders welzyn Oosterman en Tesselaar. Het da gelijks bestuur weigerde een voorstel van de wethouders om de gelden, die vrijkomen als de Door Ton van Brussel bibliotheekfilialen aan de Brees- traat en de Plantage worden op geheven en verkocht, te storten in het gemeentelijk bouwfonds voor de bibliotheek. Die verkoop zou in 1980 aan de orde zijn als de nieuwe centrale bibliotheek in het Heerenlogement wordt geopend. De wethouders stelden daarop dat als het dagelijks bestuur niet op het besluit zou terugkomen voor eind januari, alle andere uitbrei dingsplannen van de bibliotheek (filialen in de Merenwijk, Mors- kwartier en een uitbreiding van het filiaal Houtkwartier) van de baan zouden zijn. Het personeel en de leden van het algemeen bestuur wisten van de kwestie niets af, totdat in een ar tikel in deze krant melding van de problemen werd gemaakt. Het personeel zegde het vertrouwen in het bestuur op. Het dagelijks bestuur besloot daarop af te tre den, zodra de lopende zaken zijn afgehandeld. Of het algemeen bestuur dat ook doet is nog niet duidelijk. Het personeel wil hoe dan ook in de toekomst voorko men dat soortgelijke situaties zich voordoen. Het wil een be stuursvorm, waarin ook perso neel met stemrecht betrokken is. Concrete alternatieven heeft het personeel nog niet. Eventuele mogelijkheden zouden een ge meentebibliotheek zyn of andere stichtingsvorm. Het conflict tussen het bestuur en de wethouders lijkt inmiddels te zijn opgelost. Vorige week werd een compromis gevonden. De gemeente geeft geld voor de bouw van het filiaal in de Meren wijk, dat in 1980 als de panden Breestraat en Plantage zijn ver kocht, door de bibliotheek zal worden overgenomen. Eis is echter dat het bibliotheek- bestuur de volledige aankoop- kosten voor rekening neemt. Die bedragen vermoedelijk een mil joen, terwijl de panden waar schijnlijk niet meer dan zeven ton opbrengen. De wethouders hebben duidelijk, in een brief aan het bestuur ge- de paus te hebben gekregen i de nuntius in Zwitserland, naar aanleiding waarvan hij drie kwar tier met de nuntius had gesproken. Hij gaf de nuntius te verstaan, dat hij zijn gewetensbezwaren tegen de gewraakte hervormingen in de kerk tegenover de paus slechts kan herhalen. In een voorstad van Parijs heeft mgr. Lefebvre op uitnodiging van een pastoor zondag een traditioneel lof opgedragen. DEN HAAG (ANP) - Psychiatri sche patiënten in inrichtingen zijn in grote mate rechteloos. Er moet een wet komen die voor deze men sen genoeg garanties biedt dat er met hen niet zomaar gedaan wordt wat de leiding van een inrichting goeddunkt. Patiënten in psychiatrische klinie ken moeten kunnen meedenken en meebeslissen over hun behande ling en niet als onmondige proef konijnen gezien worden. Dit zegt de werkgroep „Enquête naar de positie van de psychiatrische pa tiënt" naar aanleiding van een on derzoek onder patiënten in ons land. De werkgroep - die bestaat uit le den van Release, de cliëntenbond, de Coomhertliga en anderen - heeft bijna 600 mensen die in een inrich ting zitten of daarin gezeten hebben ondervraagd. „Wij zijn daarbij tot schokkende conclusies gekomen", aldus de werkgroep gisteren op een pers conferentie in Den Haag. "De psy chiatrie vervult in Nederland een asbakfunctie. Mensen die zich niet meer kunnen handhaven komen in een inrichting onder het motto dat ze voor zichzelf of voor hun omge ving een gevaar zijn. Terwijl die mensen met een goede therapeuti sche behandeling vaak te helpen zijn. Maar daar is öf geen geld voor öf geen bekwame deskundige". Om tot een goede psychiatrische hulpverlening in Nederland te ko men is er, aldus de werkgroep, een duidelijke mentaliteitsverandering nodig, artsen en verpleegkundigen moeten - wat in veel gevallen ge lukkig al gebeurt is - van hun voet stuk af en de patiënt als gelijke be handelen. En daarnaast dan de bescherming van de patiënt als individu. Bij de behandeling van iemand in een in richting moet het belang van die patiënt centraal staan en moet de behandeling gericht zijn op de te rugkeer in de maatschappij. LEIDEN - De scholengemeen schap St.-Agnes en het Rijnlands Lyceum hebben zich schriftelijk tot de gemeente Leiden gewend met het verzoek in de toekomst een Frans televisieprogramma door te geven via de kabeltelevisie. In beide brieven wordt gewezen op de grote waarde voor het onderwijs wanneer hier een Frans pro gramma ontvangen zou kunnen worden. De rol van de video apparatuur in het onderwijs zou sterk kunnen worden vergroot ac tuele Franse programma's zouden kunnen worden opgenomen en in de klas worden doorgenomen. Zoals bekend zal in de toekomst een kabelnet worden aangelegd in Leiden; in Oegstgeest liggen de ka bels er grotendeels al. Via deze ka bels zal een aantal programma's voor radio en televisie verspreid worden, waaronder buitenlandse, die met een meer dan honderd me ter hoge mast ontvangen worden. Eerder al had de Christelijke Scho lengemeenschap Leiden Zuid- West zich tot de gemeente gewend met het verzoek een Frans pro gramma door te geven. Oosterman: geen tekorten finan cieren. steld een eventueel tekort niet te willen financieren. Omdat de bouw van het filiaal op 1 maart moet beginnen, wordt er haast gezet achter de afwikkeling van de plannen in commissies en gemeenteraad. Op 22 februari komt het voorstel om krediet te verlenen aan de orde in een extra vergadering van de raadscom missies interne organisatie en beheer en de commissie maat schappelijke aangelegenheden en cultuur. Op 28 februari zal de gemeenteraad zich over het voor stel moeten uitspreken. De RABOBANK te RIJNSBURG roept sollicitanten op voor de functie van Deze staffunctionaris krijgt tot taak te bevorderen dat het totale bedrijfsgebeuren conform de gegeven beleidslijnen wordt gevoerd en juist en volledig wordt geadministreerd. Vereisten voor deze functie zijn: - Middelbare schoolopleiding; - Diploma M.B.A., S.P.D. (of studerend hiervoor); - Goede organisatorische eigenschappen; - Enige jaren bankervaring en kennis van geautomati seerde administratie strekt tot aanbeveling; - Leeftijd 25 tot 30 jaar. Naast een medische keuring zal een psychotechnisch onderzoek deel kunnen uitmaken van de selectieprocedure. Schriftelijke sollicitaties met uitvoerige inlichtingen kunt u richten aan de directeur van de bank, Postbus 4, Rijnsburg. Rabobank „Rijnsburg" Oegstgeesterweg 199, telefoon 01718-29202.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14