Droomt u öok van 'neigen huis? in de Verenigde Staten Fraude op grote schaal Amerikaans verwijt aan adres Israël Rusland wijst twee Noorse diplomaten uit Eg LEIDSE SPAARBANK Crosland (58) ernstig ziek Amerikaan richt een bloedbad aan Tsjechische premier niet naar Oostenrijk Soares krijgt Britse steun HELIKOPTERS VOORZIEN VAN SLECHT MATERIAAL De Leidse Spaarbank geeft u een deskundig en betrouwbaar hypotheekadvies WASHINGTON (SP) - De militaire helikoptervloten van een groot aantal lan den zouden van de Ver enigde Staten uit zijn voorzien van onderdelen van minderwaardige kwa liteit, die werden gedekt met valse papieren. Het zou gaan om leveranties ter waarde van tientallen miljoenen dollars. Het inferieure materiaal zou niet al leen zijn geleverd voor militaire helikopters, maar ook voor de privë-hefschroefvliegtuigen waarmee koningin Elizabeth van Engeland, de sjah van Perzië en president Anwar Sadat van Egypte zich laten vervoeren. De grootste leveranties van deze tweederangsonderdelen zouden naar Groot-Brittannië zijn ge gaan. Een groot deel van de mili taire helikopters, die met het ma teriaal zouden zijn toegerust, wordt door de NAVO gebruikt voor het opsporen van vijande lijke onderzeeërs. Er moeten minstens 608 van deze onbe trouwbare helikopters in gebruik zijn. bij de luchtmachten van Groot-Brittannië, West- Duitsland, Frankrijk, België, Noorwegen, Australië, Egypte, Pakistan en Quatar. Schandaal De autoriteiten in de Amerikaanse staat Californië zijn op het spoor van dit schandaal gezet door een zegsman, die zeer goed is inge voerd in de Amerikaanse vlieg tuigindustrie. Deze heeft het ver haal daarna bevestigd aan The Washington Post. Ook andere ingewijden hebben deze krant verteld dat er op grootscheepse wijze fraude is ge pleegd. Zij willen hun naam niet genoemd hebben omdat zij bang zijn dat dit hun persoonlijke vei ligheid in gevaar kan brengen. Onderzoek Zowel in Amerika als in Engeland zou een onderzoek aan de gang zijn. Als de beschuldigingen juist zijn dan kan dit tot gevolg hebben dat een groot deel van de militaire helikopters in Europa aan de grond komt te staan, zo zeggen ingewijden in de Amerikaanse helikopterindustrie. De fraude is op zichzelf vrij een voudig in zijn werk gegaan. De onderdelen werden verkocht on der de naam van twee gerenom- merde bedrijven, de Bell Heli copter Company en Sikorsky Aircraft, de helicopterafdeling van United Aircraft Corporation. Zij zouden ook aan de normen van die fabrieken voldoen. Maar deze industrieën hebben de on derdelen noch vervaardigd noch gecontroleerd. In feite waren zij gemaakt in fabrieken, die niet kunnen voldoen aan de kritische eisen voor dit gespecialiseerde materiaal. De onderdelen werden bovendien voorzien van certificaten van luchtvaardigheid, die zouden zijn afgegeven door de Federal Ava- tion Board FAA, de Amerikaanse „rijksluchtvaartdienst". Maar deze papieren waren afkomstig van reparatiewerkplaatsen voor helikopters, die werkten met een vergunning van de FAA, maar niet bevoegd waren tot een volle dige controle op luchtvaardig- Door Anton Pfeiffer heid, laat staan dat zij daarvoor certificaten mogen uitgeven. Op dezelfde manier werd gewerkt met ondeugdelijke certificaten van Bell Helicopter Company. Dat gebeurde door werkplaatsen die wel bevoegdheid hadden om onderdelen, die in de Bell-fabriek waren getest te installeren, maar zelf niet de apparatuur hadden om onderdelen volgens de strenge eisen van Bell te testen op metaalmoeheid en hittebesten digheid. Ondeugdelijkheid De zegsman, die de zaak op gang heeft gebracht, zou volgens The Washington Post hebben ver klaard, dat in de laatste drie jaar alleen al aan de Engelse fabriek Westland Helicopters Ltd. in Yeovil voor twintig tot veertig miljoen dollar aan ondeugdelijke onderdelen zou zijn verkocht door Aviation Sales Corporation uit New York, een firma, die heli kopteronderdelen maakt en die in binnen- en buitenland ver koopt. De Engelse Westland-fabriek maakt in licentie voor Bell en Si korsky en verkoopt ook losse on derdelen voor deze bedrijven. Daarvoor kwamen bestellingen binnen van het Britse ministerie van Defensie en andere militaire instanties in Europa. Op haar beurt plaatste Westland deze or ders bij Aviation Sales in New York, die ze weer overdroeg aan een dochterbedrijf, Hyfore Ma nufacturing Company in Chats- worth, Californië. Geknoei Hier begon het geknoei: Hyfore gaf de opdracht tot fabricage van de gewenste onderdelen door aan fabriekjes, die er niet van op de hoogte werden gebracht dat het materiaal onder de naam van Bell en Sikorsky zou worden ver kocht. Hyfore leverde die fabrie ken werktekeningen, waaruit de eisen voor hittebestendigheid en luchtdrukweerstand niet waren af te lezen. Noch Bell noch Si korsky heeft Hyfore gemachtigd onderdelen te laten maken vol gens hun bouwvoorschriften. Een woordvoerder van de Westland-fabriek zou hebben toegegeven, maar weigerde ver der commentaar. Andere berich ten zeggen, dat Westland Heli copters vorige week alle aanko pen van helikopteronderdelen heeft stopgezet behalve van die welke rechtstreeks afkomstig zijn van Bell of Sikorsky. Londen (upi) - De Britse minister van Buitenlandse Zaken, de 58- jarige Anthony Crosland, is „ge vaarlijk ziek" nadat hij zondag met een hersenbloeding in een zieken huis in Oxford was opgenomen. Volgens een woordvoerder van zijn ministerie is de toestand van de bewindsman sinds zijn opname slechter geworden. Onderminister David Owen die speciaal belast was met Europese zaken, zal Croslands plaats innemen. Crosland, een „intellectueel" en aanhanger van de rechtervleugel van de regerende Labourpartij, kreeg de post van minister van Bui tenlandse Zaken, toen James Cal- laghan, die deze post voordien be zette, in april 1976 Harold Wilson als eerste-minister opvolgde. De laatste tijd had hij het bijzonder druk in verband met de pogingen om tot een vreedzame regeling in Rhodesië te komen. buitenlands zaken van de VS zou Cyrus Vance, die vandaag op zijn rondreis langs zes hoofdsteden in het Midden-Oosten in Israël wordt verwacht in Jeruzalem zowel de mogelijkheden onder zoeken voor een hervatting van het vredesoverleg als een aantal wrijvingspunten tussen Jeruza lem en Washigton proberen glad te strijken. In Israël wordt zijn bezoek meer als eem kennisma kingsbijeenkomst dan als een onderhandelingsronde be schouwd. Drie maanden voor de Israëlische verkiezingen kan de zwakke overgangsregering van premier Rabin zich geen politieke en ter ritoriale concessies veroorloven. Nu de Amerikaanse diplomatie de conflicthaard in Zuid-Libanon bijna lijkt te hebben geblust hoeft minister Vance niet in de eerste plaats als brandweerman in het Midden-Oosten op te treden, hoewel enige nablussingswerk- zaamheden vereist schijnen te zijn. De Israëli's zijn zich ervan bewust dat minister Vance nog in de schaduw van zijn voorganger Henry Kissinger, het onderhan delingsproces in het Midden- Oosten graag snel op gang zou willen brengen. Voor de verster king van de door Kissinger her wonnen Amerikaanse invloedss feer in Egypte en Syrië is dat noodzakelijk, terwijl de recente gematigde verhoging van de olieprijs door Saoedi Arabië poli tieke verplichtingen schept. Na de Libanese burgeroorlog en het Egyptische vredesoffensief lijkt de tijd rijp voor een hervatting van de Midden-Oosten conferentie in Genève, waarvan Israël op basis van de resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad voorstander is. Elk moment Israël zal zich tegenover Vance we derom bereid verklaren elk mo ment naar de onderhandelingsta fel in Genève terug te keren op voorwaarde dat de andere deel nemers dezelfde zijn als voor heen, namelijk Egypte, Syrië en Jordanië. Onder geen beding wil Israël op de Midden-Oosten conferentie in Genéve een plaats inruimen voor de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO die de leiders van de Joodse staat reso luut afwijzen als vertegenwoor digers van de Palestijnen. Aan de andere kant wordt de moge lijke opname van Palestijnse ver tegenwoordigers van de bezette westelijke Jordaanoever in een Jordaanse delegatie naar de Ge- neefse conferentie in Jeruzalem gunstig beoordeeld. Het Pales tijnse probleem moet volgens Is raël in een Jordaans kader wor den opgelost, daar er volgens Je ruzalem geen plaats is voor een derde (Palestijnse) staat tussen de Middellandse Zee en de woes tijn. Uitgesteld Gezien de politieke verhoudingen in Israël zijn de Amerikanen er zich van bewust dat het lang niet zeker is dat hun Israëlische ge sprekspartners ook na de aan staande verkiezingen deel van de regering zullen uitmaken. Vandaar dat de Amerikaanse rege ring tot teleurstelling van pre mier Rabin die alvast op een uit nodiging voor de Israëlische ver kiezingen had gerekend, de be zoeken van regeringsleiders uit het Midden-Oosten aan Washing ton heeft uitgesteld tot na de ver kiezingen in Israël, zodat presi dent Carter dan de nieuwe Israë- NEW ROCHELLE - Een Ameri kaanse oorlogsveteraan heeft giste ren vijf mensen, onder wie een poli tieman, met pistoolschoten ver moord alvorens hij de hand aan zichzelf sloeg in een pakhuis van een verhuisbedrijf in New Rochelle. De Vietnam-veteraan, die volgens eigen zeggen een bewonderaar van Hitler was, verwondde voorts ver scheidene andere mensen. De man was on langs ontslagen door het verhuisbedrijf omdat hij wei gerde met negers samen te werken aangezien hij deze mensen en joden haatte. Op de foto rijdt een -pant serwagen het terrein van het pak huis op. WASHINGTON (AFP/Reuter/SP) - Een paar uur voordat de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance zijn reis naar het Midden-Oosten be gon, heeft zijn departement in Washington verklaard dat de Is raëlische oliewinning in de Golf van Suez „niet bijdraagt aan de pogingen om vrede in het gebied te stichten". Dit optreden van Israël is volgens de zegsman van het ministerie, Fred Brown, „strijdig met de in ternationale wet en compliceert de vooruitzichten op een regeling in het Midden-Oosten". „Juri disch bezien", aldus Brown, „heeft Israël als bezettende mo gendheid niet het recht natuur lijke hulpbronnen in de bezette gebieden te exploiteren die niet reeds voor ds bezetting geëxploi teerd werden". De Israëlische operaties in de Golf van Suez leidden op 2 september van het vorig jaar tot een inci dent. Israëlische kanonneerbo ten openden toen het vuur in de richting van een sonderingsschip van de Amerikaanse firma „Amoco", werkzaam voor Egyp te. Van welingelichte zijdé is verno men dat de Verenigde Staten niet bij Israël hebben geprotesteerd, maar wel hun bezorgdheid heb ben overgebracht over de Israëli sche werkzaamheden in de Golf. Vance Op zijn eerste buitenlandse reis na zijn benoeming tot minister van WENEN (Reuter) - Premier Loe- bomir Strougal van Tsjechoslo- wakije heeft een officieel bezoek aan Oostenrijk uitgesteld na kri tiek van de Oostenrijkse kanse lier Bruno Kreisky op de manier waarop de regering in Praag de andersdenkenden van Charta '77 behandelt. Een nieuwe datum voor het be zoek, dat volgende maand zou worden gebracht, is nog niet vastgesteld. De kanselier zou te kennen hebben gegeven, de Tsjechoslowaakse premier niet te willen verwelkomen voordat het dissidenten-vraagstuk op posi tieve wijze was opgelost. De Oostenrijkse minister Pahr van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het lot van de ondertekenaars van Charta '77 ter sprake zal worden gebracht op de conferentie van juni in'Belgrado, die als voortzetting wordt be schouwd van de conferentie van Helsinki, die een overeenkomst opleverde tussen 35 landen. De voormalige leider van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij, Alexander Dubcek, kan geen bezoekers meer ont vangen omdat er politieagenten zijn geplaatst bij zijn huis in Bra tislava, zo hebben kringen van dissidenten in Praag gisteren meegedeeld. Vorige week vrijdag werd dr. Mi lan Huebl, ook een figuur uit de Praagse lente van 1968 en intieme vriend van de man die het com munisme een menselijk gezicht had willen geven, tegengehou den toen hij het huis van Dubcek wilde binnengaan. De politiebewaking bij het huis van de voormalige leider in een woonwijk van de Slowaakse hoofdstad op 360 kilometer ten zuidoosten van Praag, werd don derdag ingesteld, aldus de dissi dentenkringen. Nadat Huebl was tegengehouden werd hij meege nomen naar een politiebureau, waar hij gedurende twee uur werd ondervraagd over het doel van zijn bezoek. De nieuwe maatregel tegen Dub cek is waarschijnlijk ingegeven door de aanstoot die hij heeft ge nomen aan een bericht in het Oostenrijkse communistische blad "Volksstimme", dat had ge schreven dat hij niet achter de ac tiviteiten van de groep Charta '77 stond. De groep zelf heeft verklaard dat zij Dubcek niet om zijn steun had gevraagd vanwege zijn positie en "onbereikbaarheid". Politicus in Israël bekent verduistering JERUZALEM (SP) - Drie maandeiV voor de Israëlische parlementsver kiezingen heeft Asher Jadlin, die vorig jaar oktober nog door de regering-Rabin kandidaat was ge steld als president van de nationale bank van Israël, het mes op de keel van zijn Arbeiderspartij gezet. Voor de rechtbank heeft Jadlin niet al leen bekend schuldig te zijn aan omkoperij, samenzwering, fraude en overtreding van de wet voor landregistratie, maar bovendien een smet geworpen op de leiding van de regerende Arbeiderspartij, waaronder een aantal ministers Als getuige verklaarde Jadlin dat hij ten tijde van de verkiezingen in 1973 onder druk van de partijbon zen miljoenen Israëlische ponden gedeeltelijk als steekpenningen had ingezameld om de lege schat kist van de Arbeiderspartij te spek ken. Dit geld was bestemd voor de financiering van de verkiezings campagne van de Arbeiderspartij voor de gemeenteraden en de Knesseth in de schaduw van de oktober-oorlog in 1973. Zware ver antwoordelijkheid voor deze ille gale transacties dragen vier partij veteranen waaronder een n«_ef van Jadlin, die minister van Onderwijs en Cultuur is. MOSKOU (Reuter) - De Sowjet- Unie heeft gisteren een Noorse di plomaat opdracht gegeven het land te verlaten en heeft meegedeeld dat een andere die op het ogenblik bui ten het land verblijft, niet mag te rugkeren. Deze stap is kennelijk een ant woord op de uitwijzing uit Noor wegen vorige maand van zes Sowjet-functionarissen. Persbureau Tass meldde gisteren dat de Noorse ambassadeur in Moskou, Petter Graver, op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken was ontboden en op de hoogte was gebracht van het besluit. Graver kreeg te horen dat "bepaalde leden van de staf' van zijn ambassade "zich bezighouden met activiteit die niet verenigbaar is met hun sta tus". De handelsattaché, K. Mugos, moet tfe Sowjet-Unie verlaten en de eer- jjte secretaris, K. Hauge, die buiten Het land is, zou niet mogen terugke- Dp 28 januari beval Noorwegen de uitwijzing van een derde secretaris van de Sowjetrussische ambassade in Oslo, een chauffeur van de di plomatieke vertegenwoordiging, drie functionarissen van de Russi sche handelsmissie en een corres pondent van Tass. Die opdracht hield volgens Noorse functionaris sen verband met de arrestatie van een vrouwelijke beambte op het ministerie van Buitenlandse Zaken op beschuldiging van spionage voor de Sowjet-Unie. Noorwegen heeft de Sowjet- beschuldigingen als "ongegrond" van de hand gewezen. LONDEN (ANP/UPI) - Premier James Callaghan van Groot- Brittannië heeft zijn Portugese ambtgenoot Mario Soares Britse steun toegezegd voor de Portugese aanvraag voor het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap. "U krijgt de volledige steun van de Britse regering bij uw streven en wij zien uit naar de tijd dat Portugal haar plaats binnen de Europese Gemeenschap volledig zal inne men", aldus Callaghan. Hij voegde daar aan toe dat de toe treding van Portugal tot de EG de democratie in zowel Portugal als West-Europa evenwichtiger zal maken. Soares is gisteren in Lon den aangekomen aan het begin van een Europese rondreis. De Portu gese leider wil steun zien te krijgen voor de lidmaatschapsaanvraag van zijn land. Soares vliegt morgen door naar Dublin. Daarna bezoekt hij Kopen hagen en Rome. APIA - De Engelse koningin Eli zabeth maakt ter gelegenheid van haar zilveren kroning sjubileum een rondreis langs de Britse kroon koloniën. Hier plant zij een boom op één van de Samoa-eilanden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13