"Tofel dat ik juist hier een doelpunt scoor Doesburg: "Ajaxkampioensploeg AZ blijft in race voor EC-voetbal ^Qijóbercjen Imm apart Sparta (met tv-angst) komt klasse tekort: 0-3 PSV niet imponerend, toch revanche (1-0) MAANDAG 14 FEBRUARI 1977 PAGINA 9 SPORT H SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Dat het nou uitgerekend Jan Ver heijen moest zijn die bij Roda de gelijkmaker scoorde. Dat was toch wel grappig en bovendien erg nuttig ook. Hij hielp ons toch maar mooi aan een punt en dat is geen gek resultaat bij Roda. Vooral niet omdat we gisteren toch wel beter hebben gespeeld dan de laatste twee maanden. Er gloort weer enige hoop, nu er weer een beetje initiatief was, er weer wat meer werd bewogen en er ook gewerkt werd. We staan dan wel drie punten achter,maar die pluspunten geven de burger toch weer moed. Wat we alleen nog heel erg missen is stootkracht. Normaal pikt Nico Jansen toch wel iedere wedstrijd een goaltje mee, tegewoordxg komt daar niets meer van. Voor de verdedigers is dat een extra be lasting omdat het spelen op denxd erg moeilijk is. Dat kon je bij r gedragen: bij Feyenoord worat er tegenwoordig veel meer van je verlangd. Daarin moet je veel meer lopen en veel meer gaten dichten. Dat is niet zo erg, als ie dereen het maar doet. Die instel ling is nu geloof ik wel terug. We zijn over ons ergste dieptepunt heen, het kan nu alleen maar be ter gaan. Dat is nodig ook, want anders wordt Ajax zo naar de ti tel gedragen... Roda weer zien. Joop van Daele speelde daar voorstopper, omdat ik als breker op het middenveld moest fungeren, maar Joop is waarschijnlijk een beetje te eer lijk. Als je met zo'n Nanninga omhoog gaat voor een kopduel, moet je zo'n man al bij voorbaat uit balans brengen. Dat doet ie dere verdediger in Nederland, maar Joop deed dat niet. Het re sultaat was er ook naar. Overigens moet ik wel zeggen dat het een overgang was van "Wem bley" naar Kerkrade. In Oranje hoefje alleen te doen wat ie is on- •kTreytel ligt verslagen op de grond, terwijl Nanninga (met bal) in het Feyenoord-doel een feestje viert ter e zijn treffer. Toonstra deelt in de vreugde. ALKMAAR - AZ'67 heeft het sleutelduel met Utrecht om een plaats in de race naar Europees bekervoetbal gewonnen. Het werd een zeer moei zame zege voor de Alkmaarders, die via een penalty de winnende treffer (2-1) prodiceerden. Utrecht speelde vrijwel geheel op eigen helft en ging harde middelen niet uit de weg om de thuis doorgaans soepel draaiende aanvalsmachine van AZ'67 te ont regelen. In de eerste helft bleek dat te lukken, zij het ten koste van veel vrije trappen. AZ'67 schiep zich echter niet veel kansen, omdat het slechts spora disch kans zag om langs de dubbele Utrechtse muur te komen. Bovendien was doelman Istatov in uit stekende vorm op de doorgaans hoog ingezette bal- lep. Pas na de rust kwam er wat terecht van het spel van FC Utrecht toen Van Staa en Hulshorst enkele gevaarlijke tegenstoten konden plaatsen. AZ ging nog energieker op jacht. Cabo moest Hovenkamp hardhandig stuiten, maar uit diens vrije trap kwam t Nygaard: winnende treffer. de openingstreffer. Van Hanegem en Spelbos kop ten de bal na de voorzet tërug, waarna Van Marwijk scoorde. De Utrechtse gelijkmaker ontstond door een reeks van misverstanden in het AZ-centrum, waar Vosmaer de zieke Vonk na rust als voorstop per verving. Temming (invaller voor Flight) kon profiteren door de bal via Van Maurik klaar te leg gen voor Van Staa, die rustig inschooot. Utrecht kon zich verder met moeite staande houden onder de druk van AZ. Er werden vaker fouten gemaakt en er vielen steeds meer gaten in de defensie. Een voorzet van Van Marwijk veroorzaakte paniek bij Wildschut, die hands maakte. Van Dijken gaf een strafschop die hij eerder aan Utrecht onthouden had bij een doorbraak van Van Staa. Nygaard ver zilverde deze buitenkans tot 2-1, welke voorsprong AZ met het nodige kunst- en vliegwerk in takt hield. Paunovic werd door scheidsrechter Van Dijken ge noteerd. Uitgerekend Verheijen EREDIVISIE Sparta-Ajax(*-3 Den Haag-NAC4-0 PSV-VW1-0 Haarlem-Twente1-2 AZ '67-Utrecht2-1 De Graafschap-Telstar0-0 NEC-Eagles2-1 Jan Verheijen, Roda JC-Feyenoord1-1 die tegen Amsterdam-Eindhoven0-0 1 - WKi? wmm I Roda JC f de gelijkmaker Ajax 23 17 3 3 37 42-17 'kXtMWA. - 'pfJ scoorde Feyn. 23 13 8 2 34 51-21 fitr? PSV 23 13 8 2 34 51-21 Ai AZ'67 23 12 5 6 29 57-23 Roda 23 11 6 6 28 38-23 Utrecht 23 12 4 7 28 44-41 NAC 23 9 6 8 24 33-36 d Haag 23 8 7 8 23 38-28 Sparta 23 8 7 8 23 33-38 Haarl 23 7 7 9 21 25-33 Twente 23 8 4 11 20 27-29 iWbZisWBP:* Eagles 23 5 9 9 19 29-47 Eindh. 23 5 9 9 19 21-45 NEC 23 5 8 10 18 35-35 WV 23 5 7 11 17 22-41 I - 77 7 77 Telstar 23 5 6 12 16 25-42 helpt reyenoora aan 1-1 ^^22 3911 15 2^2 r J Graafsch23 3 6 14 12 18-42 KERKRADE Van Bert Jacobs mag Jan Verheijen rustig in Rotter dam blijven zitten. De trainer van Roda JC klonk tenminste heel gedecideerd, toen hem direct na afloop van het duel in Kerkrade de vraag gesteld werd: „Wil je Verheijen nu nog hebben?" Jacobs, resoluut: „Nee! Roda sluit maan dag de kassa. Afgelopen". En daarmee lijkt, met de recht streekse confrontatie tussen Roda JC en Feyenoord, ook het hoofd stuk Van der Lem-Verheijen afge sloten. Feyenoord, nog steeds diep in de malaise, had Gerard van der Lem graag naar de kuip gehaald. Wat meer creativiteit zou Feyen oord goed doen. Maar Jan Ver heijen werd het grote struikelblok. De ex-PEC'er zag zijn rol als ruilob ject niet zo zitten. „Ik heb me neer Brox mijn standpunt uiteen gezet. Niet boos zijn hoor, heb ik gezegd, maar ik wil niet. Uit de woorden van meneer Brox meen ik te mogen opmaken dat Feyenoord de zaak verder laat rusten". Jan Verheijen zei dus nee. Daarom ook speelde Gerard van der Lem gisteren gewoon met Roda JC tegen Feyenoord. En omdat Ver heijen traditiegetrouw in de dug out begon, leek alles weer precies zoals het was. Helaas. Een constate ring die zeker niet slaat op de afge ketste transfer, want wat dat betreft mocht Vujadin Boskov gisteren zijn handen dichtknijpen dat Jan Verheijen zich in de onderhande lingsfase zo Feyenoord-gezind heeft getoond. Zes minuten nadat Boskov zijn wisselspeler het veld in had laten draven was het uitgere kend Verheijen die scoorde. „Jo fel natuurlijk, dat ik juist in deze wedstrijd een doelpunt maak", klonk het eerlijk uit de mond van de begrijpelijk zeer tevreden inval ler. Het „helaas" slaat dan ook vooral op de nog steeds niet afgesloten impasse waarin Feyenoord nu al enige tijd verkeert. Weliswaar lijkt de 1-1 tegen Roda JC in het rijtje „drietjes" van de laatste weken de meest normale uitslag; de conclu sie van Boskov - ÜÜIk ben nu weer optimistisch voor de wedstrijd van woensdag" - lijkt wat al te jubelend gesteld. Feyenoord zoekt nog steeds naar het juiste ritme, maar wordt al zoekende wel op een steeds grotere afstand van de kop positie gespeeld. Maar ook Roda JC is geen schim meer van de ploeg die in september vorig jaar Feyenoord in eigen kuip een nederlaag bezorgde. Ook de formatie van Bert Jacobs herinnert zich betere tijden. En dus klonk er in het commentaar van de Roda- trainer een (gespeeld?) onder toontje. „Tevreden?" Nee, eigen lijk niet. We stonden met 1-0 voor en die voorsprong hadden we vast moeten houden". En ook Jacobs kon er niet om heen. „Dit Feyen oord zit in de malaise. Zonder Wim Jansen en een Nico Jansen - die vanmiddag eigenlijk niet aan wezig is geweest - hebben we de kansen gehad". Boskov en Jacobs waren het in feite volkomen eens. De Joegoslaaf, die Wim Rijsbergen als middenvelder uitprobeerde en Van Daele bij Van der Korput had geposteerd, noemde de openingstreffer van Dick Nanninga een mooie doel punt, „maar wel een geschenk van ons". Jacobs op zijn beurt vond dat Roda de Rotterdamse gelijk maker had moeten voorkomen. Twee doelpunten, beide in de tweede helft gescoord, konden het zeer matige duel overigens niet op fleuren. Vooral voor rust bezon digde Feyenoord zich aan wat al te hardhandig ingrijpen, door scheidsrechter Charles Corver te recht eenmaal bestraft met geel voor Van der Korput, nadat Pierre Vermeulen voor de derde maal hard was neergelegd. Jacobs' op merking: „Op het middenveld kregen beide ploegen voldoende ruimte om te voetballen", sloeg dan ook zeker niet op die venijnige openingsfase. Pas heel veel later, om precies te zijn van de 62ste tot de 73ste mi nuut, werd er in Kerkrade even echt gevoetbald. Eerst stoof John Meuser - ingevallen voor Pfeiffer - er op rechts tussenuit om over de grijpende handen van Eddy Treytel heen Nanninga raak te laten kop pen. Ook Feyenoord koos toen even wat nadrukkelijker de aanval. En prompt was het raak, doordat Jan Verheijen - Van der Korput was er uitgehaald - via de schouder van Sten Ziegler voor 1-1 zorgde. Een te korte periode om het matige niveau tot dat moment nog naar de achtergrond te kunnen spelen. Te kenend was het dan ook om zowel Feyenoorders als spelers van Roda JC zonder blikken of blozen te ho ren verklaren, dat juist de tegen stander laf had gespeeld. In al die commentaren zat een grona- van waarheid... EERSTE DIVISIE SW-Vitesse0-1 Excelsior-PEC1-0 Dordrecht-Cambuur1-3 Vlaardingen-Veendam3-1 MW-VoIendam3-1 Heracles-Fortuna2-2 Groningen-Den Bosch4-1 Willen II-Helmond 1-1 Heerenv.-Amersf.uitg. Vitesse 21 15 3 3 33 52-18 MW 22 14 4 4 32 51-18 PEC/Z. 22 11 9 2 31 31-16 Wagenin 21 9 7 5 25 35-27 Groning. 21 9 7 5 25 28-21 Volend. 22 9 7 6 25 33-28 Excels. 21 8 8 5 24 30-26 Willem II 22 7 8 7 22 32-31 H'veen ..21 9 4 8 22 24-24 Camb. 22 9 4 9 22 27-34 Fort./SC 21 8 5 8 21 34-33 Veendam 22 7 7 8 21 32-33 D.Bosch 21 6 8 7 20 32-29 Vlaard. 21 6 7 8 19 22-24 A'foort 20 6 4 10 16 19-35 SW 20 5 4 11 14 15-29 Helm. 22 3 8 11 14 19-33 Dordr 20 4 3 13 11 15-36 Heracl. 22 1 5 16 7 16-52 1. Geels (Ajax) 24 2. Kist (AZ'67) 20 3. Van der Kuylen (PSV) 18 4. Nico Jansen (F'oord)17 Jansen weer aan de kant KERKRADE - Wim Jansen staat voorlopig weer enkele weken op non actief. De mid denvelder, waarop Feyenoord zo smachtend wacht, speelde weliswaar vorige week tegen FC Amsterdam een gedeelte van de wedstrijd mee, m; bleef gisteren in Kerkrade weer aan de kant. Jansen zelf rekent er op dat zijn rustpe riode weer met minstens vier weken wordt verlengd. Over igens tobt ook Nico Jansen met een knieblessure, die hem hin dert bij het sprinten en aanzet ten. Aan vervanging dacht Feyenoords spits gisteren niet, getuige zijn opmerking: „We hebben toch al bijna niemand EINDHOVEN - PSV heeft zaterdagavond voor een uitverkocht stadion revanche genomen op FC VVV, dat destijds in Venlo de landskampioenen met 2-0 versloeg. De Eindhovense ploeg slaagde er echter allerminst in te imponeren en het doelpunt, dat de wedstrijd besliste, kwam tot stand uit een strafschop. PSV was vrijwel de gehele wedstrijd sterker, maar WV, dat aanvankelijk Van der Weide op disciplinaire gronden op de bank had zitten, bleef zeer attent bij tegenstoten. Met name in de eerste minuten van de twee speelhelften waren er wel degelijk mogelijkheden voor de Lim burgers. Maar PSV schiep zich de meeste kansen. In het doel van WV bleek de jonge Westduitser Vieten echter niet te genaken. Hij kwam als winnaar uit de strijd bij duels van de weer tegenval lende Zweden Nilsson en Edström en hij had ook weinig ontzag voor de schoten van de gebroeders Van de Kerkhof. Van der Kuylen kwam maar zelden tot een goed gericht schot. Zijn befaamde kapbeweging lukte niet en al zijn schoten werden snel geblokkeerd door Hermans. Deze veroor zaakte in de 26ste minuut overigens wel de strafschop, die de wedstrijd besliste. Hermans paste een soort judogreep toe op Nilsson en de uiterst zwak leidende Beuknan, kende toen terecht maar één bestraffing. Van der Kuylen schoot van elf meter raak, al lag Vieten wel in de baan van het schot. In de tweede helft kreeg PSV weinig kansen. Er werd ontstellend slecht geplaatst en WV, dat vrijwel uitsluitend verdedigde, kwam niet meer in moeilijkheden. Het bleef 1-0. Rotterdam - Een beetje gezocht excuus, dat Spartatrainer Cor Brom aanvoerde om de minder dan gebruikelijke agressie van zijn ploeg te verklaren. „Onbewust heeft het besef meegespeeld dat de televisie aanwezig was", legde hij na de regelmatige (0-3) Ajax-winst uit. „Volgens mij speel den ze daardoor misschien wat voorzichtiger. Uit vrees dat de tv-beelden opnieuw zouden kunnen aantonen hoe erg een bepaalde overtreding wel was". Een wat overdreven uiteenzetting, die eerder aan rancune dan aan de werkelijkheid doet denken. Im mers, Hennie Michielsen, Terry Lees, Wim Meutstege en Bert Jan sen voelden zich geen moment ge remd door de spiedende camera, terwijl een Arie van Staveren, Hans Erkelens, Dries Visser en Frank Weerdenburg domweg klasse mis ten om het oppermachtige Ajax te kunnen verontrusten. Pim Does burg, zeer reeel: „Natuurlijk ont brak het een aantal spelers aan op timale inzet, maar als je ziet hoe een Ruud Geels scoort, hoe dat mid denveld van Ajax functioneert, is gewoon klasse. Voor mij is Ajax- de kampioensploeg". Desondanks ontbrak het Ajax in de beginfase niet aan het nodige for tuin, toen Wim Meutstege in Ajax strafschopgebied een duw meek reeg van Ling. Een overtreding, die de wisselvallig arbitrerende Siem Wellinga met een simpel handge baar afdeed. Leendert de Goey noopte Piet Schrijvers tot een red ding met zijn vingertoppen en Terry Lees zag zijn diagonale inzet maar net over de lat verdwijnen. In die periode zette Ajax de wed strijd al naar zijn hand. Sparta, met Hennie Michielsen en Frank Weer denburg om beurten in de spits, miste voldoende mankracht op het middenveld om daar het vaak met de uitblinkende Johnny Dusbaba versterkte Ajax te ontkrachten. Bert Jansen moest toen al met een moedige redding Frank Amesen van een treffer afhouden, kopte Schoenaker recht in de handen van Pim Doesburg voordat Geels even later een voorzet van Pim van Dord doorkopte naar Johan Zuidema, die van nabij 0-1 inschoot. Dat ge beurde drie minuten voor rust. „Een ongelukkig moment", oor deelde Cor Brom later. Op een bijna net zo ongelukkig moment, drie minuten na de hervatting, kon Ajax al op een 0-2 voorsprong bogen, nadat Amesen zich van Bert Jan sen en Wim Meutstege had ont daan. Zijn voorzet knalde Ruud Geels keihard achter Pim Does burg. Waarna Sparta slechts de aanval restte. Tot genoegen van Ajax, dat zeker tweemaal aan een tegentref fer ontkwam, maar in de counter veel gevaarlijker bleek. Eerst ver wierf Hennie Michielsen zich een vrije doorgang naar Piet Schrijvers, maar werd weggeduwd door Johan Zuidema. En weer wuifde Wellinga de Sparta-protesten weg, zoals hij dat even later ook deed, toen de Ajax-afweer voor vermeend bui tenspel bleef staan waardoor Bert Jansen alleen nog Schrijvers voor zich had. De oranje-doelman redde met zijn voet. „Als je dan op 1-2 komt", zuchtte Cor Brom later. De k3ns op 0-3 bleef echter steeds gro ter, omdat Dries Visser te veel moeite had met Ruud Geels bij de Ajax-uitvallen, die dan ook prompt de derde treffer opleverden. Schoenaker raakte bij 'n counter eerst nog de paal voordat Ruud Geels een voorzet-op-maat van Johnny Dusbaba vakkundig achter Pim Doesburg werkte. Ajax-trainer Tomislav Ivic: „We wilden een revanche voor de 3-1 nederlaag in Amsterdam. Daarom ook speelden we met drie spitsen. Je ziet het resultaat aan de hand van de vele kansen". Die volgens Cor Brom nooit hadden mogen ont staan. Maar ja, die televisie Johan Zuidema schiet van dichtbij het eerste doelpunt van Ajax

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9