Loonsverhoging nu twistpunt Pandbriefbiljetten Medewerking Russen erg plezierig is "ROT SFEER Menten was bang voor vuurwapen West land Ut recht Werknemers willen 2 pet., werkgevers slechts 1 procent VOORLOPIG GEEN WARENHUIZEN DICHT Van der Lek lijsttrekker van de PSP JANvandenBROEK Accutax ACCU'S Den Uyl wijst PLO- kantoor niet op voorhand af ANDRIESSEN NAAR ISRAEL MAANDAG 14 FEBRUARI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 HILVERSUM (ANP) - Voorlopig zullen geen grote warenhuizen dicht gaan. Wel gaan woensdag en donderdag centrale magazij nen plat van twee concerns: De Bijenkorf en Vroom en Drees- mann. Dit zal leiden tot moei lijkheden bij de bevoorrading van de winkels. Dit heeft de voorzitter van de Dienstenbond-NVV (Mercurius), Jan Brouwer, gezegd voor de VARA-microfoon. Namens de dienstenbonden van NVV, NKV en CNV zei hij dat het ultimatum voor De Bijenkorf woensdag af loopt en dat zaterdagmorgen een deurwaarder het ultimatum voor Vroom en Dreesmann heeft afgegeven bij directeur Drees mann thuis in Amsterdam. Don derdag kan daar dan actie op volgen. Bij De Bijenkorf gaan, zoals eer der bekend geaaakt, de maga zijnen in Utrecht (Lage Weide) en Woerden plat. Daardoor wordt de bevoorrading van de warenhuizen bemoeilijkt. Het magazijn in Woerden zal dan vanaf woensdag geen meubelen, die alle uit dit magazijn recht streeks aan de consument wor den geleverd, meer wegsturen. X>e bedrijven proberen nu de voorraden in de winkels zo veel mogelijk op te voeren. De bon den gaan dit tegen door onder andere geen overwerk te laten verrichten. Het is nog niet zeker of ook in andere j bedrijven volgende week acties zullen worden ge voerd. Vandaag is een ledenver gadering van personeel van twee banken in Amsterdam. Dan zal de mogelijkheid tot ac ties bij de Amrobank en de ABN worden bekeken, aldus Brou wer. "Er is weliswaar geen sta kingstraditie in deze bedrijf stak, maar wij hebben goede Hij zei dat de drie samenwer kende bonden een vertrouwe lijke brief van de centrale Ra bobank hebben kunnen onder scheppen, waarin de directeu ren en onderdirecteuren van de Rabobanken een "inflatiecor rectie" ("zeg maar prijscompen satie", aldus Brouwer) in het vooruitzicht wordt gesteld van 6,7 procent. De bonden hopen dat dit gegeven de bereidheid tot actievoeren bij de leden bij banken zal vergroten. DEN HAAG - De vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers aan het open gesprek over de mogelijkheden om het centrale loonoverleg weer op gang te brengen zijn het zaterdag en gisteren niet eens kunnen worden op het punt van de reèele loonsverhoging. De vakbeweging hield vast aan twee procent, de werkgevers wilden niet verder gaan dan één procent. 99 VN O-voorzitter Van Veen belt in het SER-gebouw naar minister Boersma. ARNHEM (ANP) - Het PSP- kamerlid B. van der Lek is zater dagmiddag op het congres van zijn partij in Arnhem gekozen tot lijst trekker bij de komende Kamerver kiezingen. Zijn enige fractiegenoot in de T\véede Kamer, de heer A. van der Spek, werd wederom als num mer twee op de kandidatenlijst ge plaatst. Na zijn verkiezing verklaarde de heer Van der Lek dat "zoals altijd in tijden van crisis er ook een sterke reactie is. De WD verkondigt het zwartste conservatisme en vindt er ook gehoor voor. Christen democraten vormen een blok en roepen om ethisch reveil". Als antwoord op de "reactionaire krachten die kunnen proberen nieuwe mondigheid te onderdruk ken", heeft de PSP volgens haar lijsttrekker strijd, verzet en waak zaamheid. Over de acties van deze dagen zei hij dat de PSP "vanzelfsprekend achter de arbeiders en hun bonden staat". ADVERTENTIE 50% korting Ook bij U in de buurt! KATWIJK Digroscentrum 01718-73863-71679 LEIDERDORP Lijnbaan 11 071-891308-893231 geopend: 8-17.30 uur zaterdags tot 15 uur Op een aantal andere punten kwam men wel tot een overeenstemming. Op gescheiden persconferenties werden afspraken en teksten mee gedeeld die moeten gelden als ontwerp-aanbevelingen voor de be leidsorganen van alle centrale or ganisaties. Volgens de woordvoerder van de gehele werknemersvertegenwoor diging in het open gesprek, FNV- voorzitter Wim Kok, was het vol gende bereikt volledige overeenstemming het in 1977 toepassen van de volle dige automatische prijscompensa tie, zowel op 1 juli als op 31 decern ber aanstaande, zonder beper kende voorwaarden; overeenstemming over een for mule waarin wordt vastgelegd dat partijen samen een studie zullen voorbereiden en doen uitvoeren over modaliteiten en varianten van het systeem van de automatische prijscompensatie, het resultaat van die studie in gezamenlijk nader overleg zullen toetsen en de uit komst van die toetsing zullen be trekken bij het arbeidsvoorwaar denbeleid voor 1978; OVEREENSTEMMING over een formule dat als de sociaal- economische ontwikkeling - waar onder die van de prijsontwikkeling - in de loop van 1977 duidelijk af wijkt van arbeidsvoorwaardebe- leid wordt verwacht de centrale or ganisaties van werkgevers en werknemers samen of met de over heid de daaraan voor het in 1978 te voeren arbeidsdvoorwaarde^be- leid zullen nagaan; overeenstemming over een for mule die betrekking heeft op een aantal immateriële punten. Vieze smaak „De onderhandelingen zijn in een rot sfeer verlopen. Ik krijg er een vieze smaak van in mijn mond",zei Wim Kok, „Wij hebben dan nu wel veel positieve punten die we de achterban kunnen voor leggen als aanbevelingen, maar ik denk niet dat de stakers aan het werk gaan als zij die twee procent werkelijke (initiele) loonsverho ging krijgen. Het is nog steeds oor- g", aldus Belangrijk noemde Van Veen dat de werkgeversdelegatie er zaterdag in slaagde een belangrijke voor waarde vervuld te krijgen voor vol ledige automatische prijscompen satie door de toezegging van minis ter Boersma dat de werkgever spremie (voor AWBZ en WAO) per 1 juli aanstaande zullen worden verlaagd (neerkomend op een ver laging op jaarbasis van een half procent). Met ons beleid aldus de heer Van Veen, kunnen we in 1977 een even wichtige samenhang bereiken tus sen de koopkracht van de werkne mer, de collectieve voorzieningen en de continuiteit van de bedrijven. Dit is heel duidelijk het begin van een evenwichtig meerjarenbeleid zoals de werkgevers dat al geruime F NV-voorzitter Wim Kok staat om even na één uur in de nacht van zaterdag op zondag N OS-verslaggever Bob tijd hebben bepleit. de Ronde te woord, terwijl VN O-voorzitter Van Veen middenluistert en wacht op zijn interview. tegenover de vestiging van een informatiekantoor van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO in Nederland. Hij liet dat gisteren doorschemeren na af loop van de vergadering van- de ministerraad. Een verzoek om medewerking van de regering bij de vestiging van zo'n informatiekantoor is volgens Den Uyl nog niet binnen. „Ik wil nu geen uitspraak doen over het standpunt van de regering als zo'n verzoek er ligt," zei de minister-president. Hij vond het verzoek om rijkssubsidie van het Palestinacomite „niet vergelijk baar". Onlangs heeft minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking dit verzoek afgewezer Onze verslaggever Michael Stein meldde deze week, dat de PLO zeer binnenkort „Den Haag" offi cieel om toestemming zal vragen een informatiekantoor in Neder land te openen. De vertegen woordiger van de PLO in Brus sel, Nairn Khader, had hem dat meegedeeld. Khader kondigde tevens aan dat de Arabische lan den Engeland en Nederland on der druk willen zetten nu deze landen nog steeds niet voldoende enthousiast achter de basis-eisen van de Arabieren staan inzake het Israëlisch-Arabische conflict log", dus Kok. Op de persconferentie van de cen trale organisaties van werkgevers en van ondernemers in midden stand en in land- en tuinbouw, sprak rnr. C. van Veen voldoening uit over het feit dat de eerste opzet die de centrale werkgeversorgani saties voor ogen heeft gestaan toen zij bij brief van 9 februari jl. de vak beweging uitnodigden voor een open gesprek was geslaagd: het probleem van de prijscompensatie tot een oplossing te brengen. SCHIPHOL (ANP) - De KVP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. Frans Andriessen, is zaterdagmiddag samen met zijn echtgenote van Schiphol naar Tel Aviv vertrokken. De heer Andriessen en zijn vrouw zullen op uitnodiging van de Israëlische regering een reis van een week door Isral maken. In Tel Aviv zal mr. Andriessen vermoedelijk besprekingen voeren met de Israëlische ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie Allon en Perez. Oorspronkelijk zou de heer Andriessen op 5 januari jl. naar Israël zijn vertrokken. Wegens familieomstandigheden echter heeft hij toen zijn reis moeten uitstellen. De heer en mevrouw Andriessen werden op Schiphol uitgeleide gedaan door de Israëlische ambassadeur in ons land, de heer Kidron. WARSCHAU (SP) - "Ons bezoek aan Rusland is zeer waardevol geweest. We hebben een aantal getuigen hun eerder afgelegde verklaringen horen herhalen in onze aanwezigheid en ook de reconstructies waren zeer nut tig. De getuigen hebben ge staan waar ze destijds ook stonden. De medewerking van de Russen is bijzonder plezie rig geweest. We hebben in de Sowjet-Unie kunnen werken zoals we dat hadden verwacht". Dat vertelde gisteren in War schau mr. A. Habermehl. Hij is officier van justitie in de zaak- Pieter Menten, de 77-jarige Bla- ricumse kunstverzamelaar, die ervan wordt verdacht oorlogs misdaden te hebben gepleegd. Bij het vertrek van de justitie- delegatie uit de Sowjet-Unie heeft men de autoriteiten daar nog twee verzoeken gedaan: nieuwe opgravingen te doen in Podhorodce en Uryzc en te be werkstelligen dat getuigen, die momenteel in de Sowjet-Unie wonen, ten tijde van de recht zitting naar Nederland kunnen komen. Dat laatste zal waar schijnlijk geen probleem ople veren tenminste niet voor de Sowjet-autoriteiten. Wel voor een aantal getuigen zelf, omdat ze bejaard en zeer slecht ter been zijn. In Polen zal geen ambassade functionaris aan hét onder- zoekteam worden toegevoegd. Dat was in de Sowjet-Unie wel gebeurd. Op verzoek van het ministerie van justitie had daar mr. A. B. N. Norbart, verbon den aan de Nederlandse am bassade in Moskou, de delega tie begeleid. Mr. Habermehl daarover: "In Polen hoeft dat ook niet. In de Sowjet-Unie lag het allemaal wat anders. Daar hebben we, bijvoorbeeld met die reconstructies, veel meer aan echt onderzoekwerk ge daan dan in Polen de bedoeling is. In Polen ligt de situatie dui delijk anders". De dag voor het vertrek uit de Sowjet-Unie hebben enkele le den van de delegatie een tweede bezoek gebracht aan Uryzc. Zij deden dat in de aan wezigheid van de 63-jarige Herman Schleifer. Mr. Haber mehl: "Wij hebben hem ter plaatse mijn hele verhaal horen vertellen. De heer Schleifer heeft ons laten weten dat hij be reid is op de zitting als getuige te verschijnen". Commissaris G. Peters van de rijksrecherche heeft Schleifer vorige week op gespoord. Zijn naam was eind vorig jaar al naar voren geko men toen in Amsterdam Abe Pollack uit New York en Mi chael Hauptmann uit Stock holm zijn gehoord. Pollack en Hauptmann vertelden toen dat ze half september '41, verbor gen op een zolder getuigen wa ren geweest van de executie van 150 Joodse Uryzc. Volgens hen was daar ook Schleifer bij geweest. Vol gens alle drie is Pieter Menten daarbij betrokken geweest. De delegatie heeft vorige week ook, met de hulp van de Russi sche autoriteiten de twee exe cuties in het dorpje Podhorod ce, die van 7 juli en die van 28 augustus 1941, gerecon strueerd. Het opmerkelijke daarbij is dat de Russen zelf de zaak Uryzc laten rusten. Hun aandacht is louter en alleen ge richt op de executies in Podho rodce, waarschijnlijk omdat de getuigen daarvan in de Sowjet-Unie wonen terwijl de getuigen van Uryzc in het Wes ten wonen. De Russen hebben de massagraven in Podhorodce opengemaakt en daarvan een lijvig dossier gemaakt maar niet in Uryzc. Zo liet de Russische aanklager, Boris Antonenko, vorige week dan ook weten: "In de zaak Podhorodce heb ik zeventig ge tuigenverklaringen tegen Men ten. Ook in het dorpje Dolgoje ligt nog een massagraf, waarin Pieter Menten waarschijnlijk de hand heeft gehad, maar de 68 doden van Podhorodce zijn voor ons genoeg". Antonenko laat ook de professo- renmoord van 1941 in Lwow, het toenmalige Poolse Lom- berg, buiten beschouwing. "Omdat ik daar geen bewijzen van heb dat Menten daarbij be trokken is geweest. Wel ver moedens", aldus de officier van justitie. Antonenko heeft bij wijze van spreken de kogel al klaar liggen om het doodvonnis over Menten te voltrekken Hij heeft tenminste laten weten: "Ik zou de doodstraf tegen Menten eisen". De justitie-delegatie heeft niet de indruk zoals Mentens raads- De Amsterdamse hoofdofficier van justitie, mr. A.NMesschaert, is zaterdag van de luchthaven Schiphol vertrokken naar Polen waar hij zich bij de Nederlandse commissie heeft gevoegd die mo menteel een onderzoek instelt naar de geldigheid van de bewe ringen over oorlogsmisdaden van Menten. man mr. B. Simon suggereerde, dat voor Menten belastende ge tuigenverklaringen ingestu deerd zijn. "Als het wel zo zou zijn zouden het allemaal erg goede acteurs zijn", is de me ning van mr. Habermehl. En commissaris Peters: "We kun nen de verklaringen tenslotte controleren aan de hand van verklaringen die in Israël en Amerika zijn afgelegd. Daaruit blijkt wel dat de getuigen die we vorige week hebben ge hoord destijds inderdaad ter plaatse zijn geweest". WARSCHAU (SP) - In een uiterst sober appartement in hartje Warschau zegt Tadeusz Pod- hordechi: "Over Podhorodce heeft Menten het uitgebreid ge had, dat hij al zijn vijanden daar had gelikwideerd. Maar over Uryzc en Lemberg heeft hij nooit gesproken. Met geen woord". De De 72-jarige Podhordechi was van 6 september 1941 tot eind juli 1942 de particulier chauf feur van Pieter Nicolaas Men ten in Polen. Morgen krijgt hij bezoek van de Nederlandse jus- titiedelegatie. Zijn verklaring heeft hij al onder ede afgelegd voor de Poolse onderzoekcom missie voor nazi-misdaden van prof. dr. Czeslaw Pilichowski. ■chauffeur ontzenuwt daarmee het verweer van de Blaricumse miljonair, die steeds heeft volgehouden dat hij na 1939 niet meer in Podho rodce is geweest. Volgens hem praatte Menten op de lange au totochten in het toenmalige Pools Galicië honderduit. "Als een grammofoonplaat", zegt astma-patient Podhordechi. "Op een van die ritten vertelde Menten dat hij wraak had ge nomen,? juli 1941op de helpers van zijn aartsvijand Isaak Pis- tiner. Hij vervolgt: "Menten heeft me verteld dat hij vrienden van Pystener met stokken heeft la ten aftuigen door Oekraïnische militiemensen. Het ging om drie mensen. Toen ze bloedend neervielen werden ze door SS'ers doodgeschoten. Of Men ten daarvoor opdracht gaf? Dat weet ik niet. In ieder geval staat voor mij vast dat Menten zelf geen schot heeft gelost. Daarvoor was hij te bang voor een vuurwapen. Eigenlijk was hij een lafaard". Volgens de oud-chauffeur slaan de andere beschuldigingen nergens op. "Tijdens de profes- sorenmoord in Lemberg, 4 juli 1941, was hij nog niet eens in Lemberg, en de'latere executies in Uryzc van Podhorodce, 28 augustis 1941, waren de nor male moorden die de Duitsers overal uitvoerden". De man vertelt dat hij samen met Menten vele kunstschatten in de opvallende Chevrolet heeft ver voerd. Zo heeft hij eens een in zeildoek gewikkelde goudsta ven naar Brunswijk in Duits land vervoerd. Dat goud was ingeladen bij het huis van SS- generaal Friedrich Jeckeln. Hoe leerde Tadeusz Podhordechi Pieter Menten kennen? "In mei 1941 was ik werkloos ge worden. Menten kende ik toen al. In de buurt van Lemberg had hij een huis van ons ge kocht. Bovendien, de processen die hij daar voerde met onder meer Pystener werden uitge breid in de kranten beschreven Op een avond stond ik onder een luifeltje van hotel George in Lemberg te schuilen voor de re gen. Menten kwam langs en vroeg me hoe het ging. Slecht, zei ik. Geen werk. Hij bood me toen werk aan. Sindsdien was ik zijn privé-chauffeurWe hebben wel zo'n dertig keer heen en weer gereden tussen zijn huis in Lemberg en Krakau, waar hij een rijstpellerij had. In Lemberg laadde hij dan 's avonds het aanhangwagentje achter de Chevrolet. Daar mocht ik nooit bij zijn, maar ik ben er wel achter gekomen dat het om tapijten en om lijsten ging, waarin mogelijk schilde rijen zaten". ADVERTENTIE In coupures van f 1.000,- of f 10.000.-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklim mend van 53/j na twee jaar tot 81A na vijf jaar. Volgens samen gestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Hypotheekbank nv Leiden, Botermarkt 28, Hoek 't Gangetje. 071-132645

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7