Renovatie tot rol stoelhuis in Noord Het dilemma van de wethouder van onderwijs "Tv) VVD: noodlokalen in Meren wijk veilig? Botsingen ONTVOLKING VAN SCHOLEN IN BINNENSTAD EN GROEI IN MERENWIJK Corine Koet heeft nu de ruimte Alle doorgangen in het huis zijn ruim genoeg voor Corine in haar electrische rolstoel. Door Tom Maas LEIDEN - Twee kleine woningen aan de Waldeck Pyrmontstraat zijn gerenoveerd tot één ruime rol stoelwoning. De elfjarige Corine Koet heeft in huis nu eindelijk alle ruimte om met haar rolstoel te gaan en te staan waar zij wil. Alle partijen (gezin, woningbouwvereniging en architect) zijn uiterst tevreden over het resultaat van deze vorm van re noveren. Het zou wenselijk zijn als uitgezocht zou worden waar in de toekomst nog meer van dergelijke renovaties nodig zijn, want daar heeft men nog weinig kijk op. Corine heeft van jongs af aan een spierziekte gehad, ze heeft nooit kunnen lopen. Ze kan zich alleen in haar electrische rolstoel verplaat sen. Elke dag komt een busje langs om haar naar de mytylschool aan de Blauwe Vogelweg te brengen. Na de geboorte van Corinne, die één broertje heeft, is de familie Koet al snel van het bovenhuis waar ze woonden verhuisd naar een woning op de begane grond. Het gezin woont nu al jaren in de Wal deck Pyrmontstraat. Haar ouders hebben Corine altijd gestimuleerd om zoveel mogelijk overal gewoon mee te doen. Mevrouw Koet „Ze wordt ontzettend goed geaccep teerd in de buurt. Ze speelt gewoon met de kinderen in de buurt, ze doet gewoon mee". Een paar jaar geleden kwam een maatschappelijk werkster op be zoek die zag hoe verschrikkelijk klein het gezin behuisd was. Me vrouw Koet vertelt dat er wel eens ouders van schoolgenootjes op be zoek kwamen: „Die ouders konden zich niet voorstellen hoe ik hier kon leven". Het huisje was zo klein dat Corine zich niet zelf in haar rolstoel kon verplaatsen; ze zat altijd op één punt en moest het vragen om „ver sjouwd" te worden. In het schuurtje achter het huis lieten Co- rines ouders een douche aanleggen, waar Corine zo goed en zo kwaad als het ging geholpen werd. Er is toen gedacht aan een andere, ruimere woning, maar dat zou voor het gezin Koet verschrikkelijk duur worden. De oplossing kwam toen het oudere echtpaar dat naast het gezin woonde vertrok. De woningbouwvereniging Ons Belang greep die gelegenheid aan om de twee woningen samen te voegen tot één ruime rolstoelwo ning. Architect De Jong van het ar chitecten NBR uit Wassenaar kreeg in augustus 1975 opdracht om de plannen uit te werken. Het heeft de nodige moeite en tijd gekost om alle procedures rond te krijgen, maar in april 1976 kon de gereno veerde woning opgeleverd worden. Architect De Jong heeft de plannen opgezet in samenwerking met de Stichting Revalidatie Zuid- Holland, gevestigd in Den Haag. Deze plannen werden doorgespro ken met de familie Koet. In de te keningen hoefde niet veel meer veranderd te wnrHpn De hoogte van het verstelbare aan recht kon het gezin zelf bepalen Mevrouw Koet bepaalde ook de hoogte van het speciale douchebed, waarop Corine kan liggen als ze on der de zeer ruim uitgevoerde dou che geholpen wordt. Op vele punten is het nieuwe huis aangepast. De deuren zijn breder dan normaal en zonder drempel uitgevoerd om makkelijk doorgang te verlenen aan een roelstoel. In de keuken is het aanrecht zo gemaakt dat iemand in een roelstoel er mak kelijk bij kan; de hoogte van het aanrecht is verstelbaar. De douche is zo ingericht dat Corinne makke lijk bij het douchen geholpen kan worden. Ook de toilet is aangepast aan Corinnes handicap. De aanpas singen zijn overigens van dien aard dat het huis als roelstoelwining ge schikt is voor iedereen die in een rolstoel lééft. Het samentrekken van de twee wo ningen tot een vernieuwde en aan gepaste woning heeft totaal 67.000 gulden gekost. Het gezin Koet moet nu de dubbele huur opbrengen, te weten 165 gulden. Tijdens de verbouwing heeft het gezin 5 maanden in een woning om de hoek. in de Anna van Saksen straat, gewoond. Voor de andere woningen in de Waldeck Pyre- montstraat worden op dit moment plannen voor renovatie uitgewerkt. De bewoners zijn in principe al ak koord met het schetsen. Ons Be lang had de wonin g boven die van de familie Koet tegelijk met de be nedenwoning willen renoveren, maar zo ver is het niet gekomen omdat die bewoners niet akkoord waren met de eerste principeteke ningen. Incidenteel worden bij renovatie wel eens speciale voorzieningen ge troffen, maar nog nooit is een wo ning helemaal aangepast als rol stoelwoning. Het bestuur van de woningbouwvereniging Ons Be lang zou van het bureau Huisves ting eigenlijk wel meer gegevens willen hebben over de vraag naar aangepaste woningen. Onbekens is wat het aanbod is, er wordt nooit over gepraat. Maar mevrouw Koet kan zich voorstellen dat er meer ge zinnen zijn die eigenlijk een aange paste woning nodig hebben: "Het is pure noodzaak voor wie in een rol stoel zitten. Dit huis is een hele ver lichting. Je kar; merken dat Corine nu makkelijker beweegt. Er kon den ook kinderen komen met haar verjaardag, dat konden vroeger al leen kinderen zonder rolstoel zijn. Ze kan zich veel meer ontplooien. Ze doet nu alle huishoudelijke din gen zelf." Mevrouw Koet is de wo ningbouwvereniging en de archi tect dankbaar voor het initiatief en het helemaal aangepaste ontwerp. Het is een initiatief geweest dat wel licht navolging verdient. Bij Ons Belang wordt gesuggereerd dat de communicatie met het bureau Huisvesting beter zou kunnen, zo dat er meer inzicht zou komen op de behoefte aan aangepaste wonin gen. Het aanrecht is zo geconstrueerd dat Corine in haar rolstoel er makkelijk bij kan. LEIDEN - Het WD-raadslid Zonnevylle wil weten of de noodlokalen voor het onderwijs in de Merenwijk nu wel of niet uit oogpunt van brandveilig heid verantwoord zijn. Hij heeft naar aanleiding van berichten hierover in deze krant schrifte lijke vragen gesteld. De brandweer kwam in eerste instantie tot de conclusie, dat de lokalen niet veilig waren, maar kwam daar later op terug. Ook wil Zonnevylle weten of de noodvoorzieningen na de af keuring door de inspectrice voor het kleuteronderwijs en na eventueel aangebrachte verbe teringen voldoen aan de eisen* die men minimaal aan onder wijsvoorzieningen mag stellen. Verder vraagt het VVD-raadslid of wethouder Tesselaar inder daad gezegd heeft dat de bouw van negen nieuwe noodlokalen in de Merenwijk reeds in sep tember 1977 begint. Wanneer kan de gemeenteraad daarover een beslissing nemen en staan de lokalen er dan inderdaad be gin '78 (Zonnevylle wijst erop dat de noodlokalen op het ge meentelijk investeringsschema voor 1978 staan). Hij vraagt zich af hoe het college in de tussen tijd de situatie denkt op te van gen, gezien de afstand van de serie noodlokalen die dit voor jaar gereed komen, tot de an dere scholencomplexen in de wijk. Hij wijst erop dat er - ge- zien een brief aan de raad- communicatiestoornissen be staan tussen de oudercommis sie van de Meerpaal en B en W. Hij dringt er bij het college op aan om in samenwerking met de oudercommissie in de tijd dat de huidige situatie voort duurt naar een oplossing te streven. LEIDEN - Op het kruispunt van Haagweg en Churchilllaan werd za terdagmiddag omstreeks kwart over zes een bromfiets door een auto geschept. De berijder, de 16-jarige J.K. uit Leiden, stak, ko mend uit de stad en rijdend over het fietspad langs de Haagweg, de weg over toen de auto van de 21-jarige Leidenaar P.S. reeds dicht was ge naderd. Bij een poging om de bromfiets nog te ontwijken, kwam de auto na de botsing op zijn kant terecht. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De bromfietsbes tuurder kreeg een hersenschud ding en de 14-jarige duo-passagier A.B. uit Leiden brak zijn enkel. Gistermiddag rond vier uur deed zich even verderop de Haagweg opnieuw een ongeval voor. De 27-jarige Arabier H.A. uit Saoedie-Arabië reed over de Vin- kweg in de richting van de Rijndijk en besteedde zoveel aandacht aan de verkeersborden ter plaatse dat de auto in het talud terecht kwam en tegen een lichtmast botste. De auto werd geheel vernield. De be stuurder kreeg een wond aari het voorhoofd. Twee inzittende land genote» de 22-jarige A.A. en de 22- jarige I.N. kregen verwondingen aan het hoofd. Mater-Sprenger vierde jubileum De Leidse Amateur Planten- en Fruitteeltclub Mater-Sprenger vierde zaterdagmiddag zijn tienja rig bestaan. Deze vereniging orga niseert o.a. cursussen voor volk stuinders en geeft voorlichting over het telen van dahlia's, chrysanten, fruit en planten. Vooral de grote ac tiviteit van deze vereniging en de prettige samenwerking met Mater-Sprenger werd door de ver schillende sprekers tijdens de ma tig bezochte receptie, in clubhuis "Ons Buiten", benadrukt. Namens de Leidse Bond van Amateurtuin ders voerde de voorzitter, de heer Haarlem, het woord: hij wees nog op de behaalde successen van Mater-Sprenger bij de nationale kampioenschappen bloemschik ken voor amateurs. De erevoorzit ter van het Algemeen Verbond van Volkstuinverenigingen, de heer Visser, die zich had voorgenomen om niet meer in het openbaar te spreken, maakte voor Mater- Sprenger een uitzondering en wen ste het bestuur veel succes voor de toekomst. Verder voerden nog af gevaardigden van de tuingroepen "Ons Buiten", "Roomburg" en "Oostvliet" het woord. LEIDEN - Het is een bekend ver haal: het effect van de geboorte golf ligt ver achter ons, het kin dertal neemt af, scholen ontvol ken, gebouwen komen leeg te staan. Er is vrijwel geen ge meente die dat lot ontloopt. En om dicht bij huis te blijven: de ontwikkelingen in de Leidse binnenstad spreken boekdelen: schoolsluitingen in het recente verleden en schoolsluitingen in de toekomst. Maar er zijn ook ontwikkelingen in omgekeerde richting. Zo is in nieüwbouwwijken de behoefte aan onderwijsvoorzieningenjuist erg groot. De Merenwijk is er een treffend voorbeeld varL In die wijk zullen uiteindelijk zo'n acht tienduizend mensen komen wo nen. Veel jonge gezinnen, veel kinderen, veel scholen. Zo simpel ligt dat. Maar bestuurderen plegen dat niet als simpel te ervaren. Aan de ene kant zien ze immers schoolge bouwen leegstromen, terwijl ze aan de andere kant handen en voeten tekort komen om in de behoefte aan nieuwe lokalen te kunnen voorzien. "Het is een po litieke en financiële vraag", zegt wethouder Dick Tesselaar, die als beheerder van de onderwijspor- tefeuille in Leiden met dit pro bleem wordt opgezadeld. "Kijk, volgens de wet heb je de grens van een school op vier kilometer liggen, je zou dus eventueel kin deren in een andere wijk op school kunnen laten gaan. Maar het is de vraag of dat wel zo ver standig is. Intussen blijf je met dat probleem zitten. Je weet dat er in de binnenstad scholen ge sloten moeten worden. Maar moet je dan aan de andere kant geld pompen in nieuwe lokalen voor de Merenwijk, terwijl die misschien overeen x-aantal jaren ook leeg komen te staan?". Een politieke en financiële vraag, waar Tesselaar de gemeenteraad persé bij wil betrekken. Het bouwen van nieuwe lokalen in de advertentie Alle reizen zijn volledig verzorgd en incl. excursies. 8 Dagen binnenland reeds v.a. f 292.-. 8 Dagen buitenland reeds v.a. f 444.-. Dit boekwerk is gratis verkrijgbaar op de stations, de NS-reis- en inlichtingenburo's,de ANWB, de meeste reisburo's en de Rabobanken. twijfelachtige wetenschap dat ze wellicht niet hun geld zullen op leveren, is een zaak waarover de gemeenteraad zich maar moet uitspreken, vindt hij. Noodvoorzieningen Het kindertal in de Merenwijk groeit flink Zo zelfs dat de zg. vleugelschool aan het Broek plein, waar de drie zuilen (open baar, prot. chr. en r.k.) zo amech tig tegen elkaar aanleunen, bij kans uit haar voegen barst. In de openbare lagere- en kleuter school "De Meerpaal" moesten zelfs noodvoorzieningen worden aangebracht.'En als er op korte termijn geen maatregelen wor den genomen, zal ook het prot. chr. deel in grote moeilijkheden komen. Op het ogenblik telt de Merenwijk drie scholencomplexen: één aan het Valkenpad (in de Slaagh- wijk), één aan het Broekplein en één aan de Zwartemeerlaan (Zijlwijk), waar omstreeks mei negen nieuwe lokalen zullen worden opgeleverd. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er bij de sporthal aan het Broekplein in 1977-'78 nog eens negen lokalen zouden komen. Maar toen duidelijk werd dat de behoefte aan onderwijsvoorzie ningen de prognoses te boven ging, besloot wethouder Tesse laar het krediet voor die negen lokalen naar voren te halen. En waarschijnlijk zullen ze nu begin volgend jaar gereed zijn. Waar mee het ruimtegebrek overigens niet direct is opgelost. In oktober, zo verwacht de wethouder, zullen zich wel opnieuw moeilijkheden voordoen. Daarna is de nood voorlopig gelenigd. Maar dan? De Merenwijk heeft er een hele Leedewijk bij gekregen. Een wijk waar de toewijzing van woningen voor een groot deel in handen is van Nationale Nederlanden. Dat maakt het inzicht in de gezinssa menstelling van de bewoners er niet eenvoudiger op en dus ook niet het inzicht in de behoefte aan scholen. Een andere onzekere factor is de natuurlijke trek naar de scholen: Jantje zitop school X, dus zijn zusje Marie moet daar ook maar naar toe. Dat zijn din gen die moeilijk voorspelbaar zijn. Inmiddels is wel duidelijk gewor den dat de prognoses hoognodig moeten worden bijgestuurd. De rek van de bestaande scholen is er uit. Er zullen in elk geval be halve de negen lokalen bij de sporthal nog eens negen lokalen (zes voor het lager- en drie voor het kleuteronderwijs) bij moeten komen. Waar die lokalen zullen komen, is nog niet precies be kend, maar wethouder Tesselaar denkt aan het complex van Na tionale Nederlanden, ofschoon eventuele plannen van de ge meente Warmond voor het nabij liggende gebied die keus niet on belangrijk kunnen beïnvloeden. Immers, wat gaat Warmond in dat gebied doen? Pessimistisch Over de ontvolking van de scholen in de Leidse binnenstad zijn de prognoses - cijfermatig gezien - ronduit pessimistisch. De laatste - tien jaar is het aantal leerlingen bij het kleuter- en lager onderwijs consequent gedaald. En over twee jaar, zo luiden de verwach tingen, zal het leerlingenoestana bij het kleuteronderwijs met 20 procent gekrompen zijn, terwijl het aantal leerlingen bij het lager onderwijs over vijf jaar (daar werkt het langer door) met 27 procent zal zijn geslonken. Op grond van die verwachtingen is er tussen de gemeente en de over ige twee zuilen (schoolbesturen) een vorm van overleg op gang gekomen om te bekijken wat de gevolgen zullen zijn per wijk. In Zuid-West, waarvan veel bewo ners naar de Merenwijk zijn ver huisd, hebben inmiddels tv/ee r.k. scholen hun deuren moeten sluiten. Er zal nog een.openbare school - de Hammerskjöldschool volgen, terwijl wethouder Tesse laar de indruk heeft dat er nog wel twee scholen in die wijk ge sloten zullen moeten worden. De Professorenwijk verkeert in een vergelijkbare situatie. Daar zul len in de nabije toekomst een openbare school en in een later stadium waarschijnlijk nog een confessionele school moeten verdwijnen. De vraag is alleen of een mogelijke nieuwe bouwloca tie in Meerburg niet de nodige in vloed zal gaan hebben op het scholenbestand in de Professo renwijk, omdat er - als er ge bouwd gaat worden - waarschijn lijk te weinig woningen zullen komen om het stichten van een nieuwe school te rechtvaardigen. De oude Leidse binnenstad telt op het ogenblik twee prot. chr. la gere scholen, twee r.k. scholen en een openbare school. Als gevolg van het teruglopen van het aantal leerlingen worden daar een prot. chr. school (die aan het Noord einde) en een r.k. school (De Bar- baraschool aan het Levendaal) afgebouwd. Het plan is om in elk geval drie scholen over te hou den, alleen is nog niet bekend waar ze precies zullen komen. Ook in de Kooi doet zich een daling van het aantal leerlingen voor, die volgens Tesselaar zal resulteren in de sluiting van één of meer scholen. Al met al zijn het ontwikkelingen die - terwijl er in de Merenwijk geschreeuwd wordt om meer lo kalen - wethouder Tesselaar voor een levensgroot dilemma plaat sen. Enerzijds terugloop, ander zijds groei. Tesselaar: "Kijk, ik heb er wel begrip voor hoor, als ouders zeggen: geef ons vol doende goede voorzieningen. Maar wij zullen als gemeente toch goed moeten bekijken of dat al lemaal wel verantwoord is". ADVERTENTIE Nationale-Nederlanden Wij maken onze relaties er op attent dat ons kantoor te Leiden, Rapenburg 8, op 15 februari zal worden gesloten. Binnenkort hopen wij u te informeren over de opening van een nieuw kantoor. U kunt zich voorlopig wenden tot onze kantoren te: Haarlem Grote Markt 21 tel. 023-311450 Den Haag Groenhovenstraat 2 tel 070-712011

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3