"Beter een andere verzekering nemen" GELUKKIG ZAGEN ALLE DAMES VAN HET ZANGKOOR DE DEUK... Appartementreizen kunnen bijna f 780.- goedkoper Uitverkocht PAGINA 18 MAANDAG 14 FEBRUARI 1977 Onder het motto „Een gewaarschuwd mens brengen wij van tijd tot tijd. ervaringen van consumenten, die wij in voorlichtingsbladen aantroffen. Die verhalen kunnen hun nut hebben als waarschuwingWant wat een ander gisteren overkwam, kan u morgen overkomen. Een tijdje geleden hebben we u verteld over een geval, dat de ombudsman levensverzekering mr. R. J. Erdbrink in zijn praktijk had meegemaakt. In onderstaand verhaal vindt u er weereen. Het gaat over goedgelovige mensen,die zich argeloos nieuwe verzekeringen laten aansmeren door mannen,die het met de waarheid niet al te nauw nemen. „Het was koopavond en druk in dc plaats. Lezer P. uit Hoogkerk draaide met zijn Ford Capri gauw het parkeerterrein bij de kerk op. Net op tijd, maar niks te vroeg. Ze ker twaalf dames van het zangkoor stondeh al buiten naar hem uit te kijken, en er stond ook al publiek voor het zaaltje te wachten. P. pakte meteen zijn gitaar mee uit de auto en liep op een holletje de dertig meter naar de deur. Binnen vroeg hij. of er een paar dames mee wilden helpen de rest uit zijn wagen te halen; een grote trom, een kleine trom, en nog een weekendtas vol met apparatuur. Drie gingen er met hem mee, en zij waren het die de geweldige schrik van hun koordirigent P. deelden, toen zij bij de auto aankwamen. Het hele rechter portier was in elkaar gedrukt. Dat moest in de vier of vijf minuten dat de auto er stond, zijn gebeurd. Wat een ellende. Niemand in de hele omgeving had iets van een botsing gehoord of gezien. In de weinige tijd die hij nog had voordat de uitvoering van hun koor begon, ging P. de winkels in de buurt van het parkeerterrein langs, maar daar wisten ze ook van niets. Dure uitvoering Het werd een dure uitvoering voor onze dirigent. De reparatie aan zijn portier kostte 597 gulden en daar was hij niet voor verzekerd. Een kennis bood aan: „Weetje wat? Ik heb toch geen no-claim korting op mijn w.a.-verzekering. We zeg gen gewoon dat ik tegen je wagen aan ben gegaan met m'n trekhaak, dus dat het mijn schuld is. Dan krijg je op mijn w.a. de schade ver- Maar meneer P. vond dat een te on eerlijk zaakje, en hij deed het niet. Toen zei iemand hem dat hij het nog kon proberen bij het Waarborg fonds Motorverkeer, een instelling die in bepaalde gevallen van onge dekte w.a.-schade uitkeringen doet. En meneer P. schreef een brief aan het Waarborgfonds, post bus 5878 in Den Haag. Hij deed het geval uit de doeken; aangereden op openbare parkeerplaats, niemand heeft het gezien, dader is 'm ge smeerd. Na een tijdje kwam er echter een antwoordbrief van het fonds, die zijn hoop weg nam: „Zelfs al zou „Inzake bovengenoemd schadege val", stond er, „kunnen wij geen recht op schadevergoeding erken nen. Uw lezing kan niet door getui gen worden bevestigd, terwijl aan de in het politierapport vermelde gegevens geen bewijs kan worden ontleend. Zelfs al zou uit de aard of omvang van de beschadigingen kunnen worden afgeleid, dat deze zijn ontstaan als gevolg van de in werking van motorische kracht, dan is de beschadiging ter plaatse in parkeerstand niet aangetoond." Daar zat P. nu. Hij schreef aan het Konsumenten Kontakt: „Ik vraag mij af, waar is dat Waarborgfonds dan voor, als ik met getuigen moet komen. Als die er geweest waren, dan had ik het Waarborgfonds niet nodig. Mijn eigen verzekering (A.V.V.M.) zegt u hoeft nergens moeite voor te doen, want u krijgt toch niets. Ik schrijf u dan thans ook niet in de hoop dat ik via u nog wat gedaan zal krijgen, maar alleen maar om u mijn geval ter kennis te brengen, want ik ben er van over tuigd dat er zo honderden ?ijn." De getuigen Toch leek het ons de moeite van het proberen waard. Wij vroegen de heer P. om schriftelijke getuigen verklaringen bijeen te brengen van mensen die hadden gezien hoe hij zijn auto onbeschadigd had neer- Vrijdagavond - het is al zes uur ge weest - gaan we nog even gauw naar het postkantoor om een inter nationale antwoordcoupon te ha len. Dat is een papiertje, waarvoor je 1.35 betaalt en datje in een brief naar iemand in het buitenland in sluit. Die relatie déér kan er een gra tis postzegel mee krijgen. Jaag je hem niet op kosten, als hij je terug moet schrijven. "Hebt u een internationale ant woordcoupon voor ons", vragen we de jongeman achter het loket. Hij maakt een gebaar als iemand die het ook niet kan helpen en zegt: 't Spijt me, maar ik ben uitverkocht". Uitverkocht!? Het postkantoor uit verkocht? Dat lijkt ons vreemd. "Nou, ja", zegt hij uit, "ik zou ze wel kunnen krijgen, als de kassier er was, maar die is er niet We staan perplex en roepen tenslot te, om toch maar iets te zeggen, dat we maandag wel terug komen. Op weg naar de uitgang schiet ons ineens te binnen, dat het zinnetje "Ik ben uitverkocht", misschien betekent dat er bij een ander loket nog wèl van die coupons te krijgen zijn. Onwaarschijnlijk natuurlijk, want dan zou die jongen het toch wel hebben gezegd. Maar je weet nooit. Dus, terug naar de jongeman; "Is er kans dat we bij een ander lo ket "Geen idee", zegt hij, "dat zou u even moeten proberen". En, hoe is het mogelijk, bij een an der loket hebben we geluk. De juf frouw moet weliswaar even op staan om het bewuste papier te ha len, maar twee minuten later staan we buiten. Met coupon. gezet, en hoe diezelfde auto een mi nuut of vijf later zwaar beschadigd op de parkeerplaats had gestaan. Het lag voor de hand dat leden van het dameskoor wel dergelijke ver klaringen konden leveren. Er had den er immers twaalf voor de deur van het kerkzaaltje staan wachten, toen hij er aan kwam rijden. En er waren er drie meegegaan naar de auto, om de rest van de spullen te helpen halen. Die drie waren de eersten die de zware beschadiging aan de auto hadden gezien. Deze getuigenverklaringen stuur den wij op naar het Waarborgfonds met het verzoek de aanvraag van meneer P. nog eens opnieuw te- bekijken. Het Waarborgfonds ging hier op in. Het stuurde alsnog een expert naar de garage waar de Ford Capri in middels was gerepareerd, om te in formeren hoe de schade er precies had uitgezien. (Er moest immers nog worden nagegaan of de be schadigingen inderdaad waren veroorzaakt door „motorische kracht", want het Waarborgfonds bemoeit zich uitsluitend en alleen met schades door motorvoertui gen, en niet, bijvoorbeeld, door een handkar). Een maand later kwam de beslis sing: meneer P. kreeg uit het fonds alsnog 365,40 van zijn schade ver goed. Bewijzen, bewijzen, bewijzen Moraal van dit verhaal: Altijd moet je bij een aanrijdings- schade meteen zoveel mogelijk bewijzen zien te verzamelen. Foto's maken van de aangereden auto en vooral ook van de positie waarin hij stond. Getuigenverklaringen ver zamelen; de mensen hoeven niet al les gezien te hebben, als het maar iets is. Zulke bewijzen hebt u nodig bij uw verzekeringsmaatschappij, bij de maatschappij van de tegenpartij, en zeer zeker ook bij het Waarborgt fonds. Bij dat Waarborgfonds kun je aan kloppen in twee gevallen: a. degeen die aan u de schade moest vergoe den is niet verzekerd en heeft ook geen geld om het zelf (eventueel onder dwang via de rechter) te beta len; b. de schuldige aan de aanrij ding is doorgereden en zodoend^ onbekend gebleven". Rosas: Union Holiday Centre. Prijsverschil van 111 gulden Bij een tweeweekse vliegvakantie met verblijf in een appartement kun je soms ook tot bijna 780 gul den besparen door een andere toe- roperator te kiezen. Zo n prijsver schil zagen wij staan in het tweede deel van het prijzenonderzoek dat onder verantwoordelijkheid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureausis uitgevoerd door het bureau Toeristiek in Den- Haag. Zoals bekend verscheen onlangs van hetzelfde bureau een onder zoek naar vliegvakanties met ho tel verblijf. Daar werden precies de zelfde reizen aangeboden met prijsverschillen voor een gezinsva kantie van meer dan 1000 gulden. Voor de appartements-vliegreizen geldt ook nu weer, dat een prijsver schil alleen nog niet alles zegt. Het is volgens de ANVR van groot be lang met welke luchtvaartmaat schappij men vliegt, of de reisorga nisator een goede hostessservice heeft, en of de totale vakantie niet korter duurt door laat vertrekken en weer vroeg terugreizen. We geven weer enkele voorbeelden uit de prijsverschillen. En opnieuw kozen we voor de eerste twee we ken van juli omdat dan de grote va- kantiestroom op gang komt. Nage noeg alle gekozen reizen beginnen op zaterdag of zondag, een enke le op dinsdag of vrijdag. Rosas Twee volwassenen en twee kinde ren gaan naar Rosas. Ze betrekken een tweekamer-appartement in het Union Holiday Centre. Vertrek op vrijdag. Broere rekent hiervoor 1762 gulden. Bij D-Tours zijn de kosten 1873 gulden. Een verschil van 111 gulden. Salou In Salou ligt het appartementenge bouw Alboran. Twee volwassenen betalen voor een eenkamer- appartement bij vertrek op zondag via Holland International 1900 gul den. Maar bij Sunair moet men 2096 gulden neertellen. Dat scheelt 196 gulden. Driekamer-appartementen in Vodice (Joegoslavië). D-Tours is 131 gulden duurder dan Broere. In Portugal ligt het appartementencomplex Al bufeira Jardim. Een besparing van 328 gulden is mogelijk door te boeken via Evenements Reizen. Benidorm gulden. Een van 260 gulden. prijsverschil Nogmaals Benidorm Gaan vier volwassenen naar Beni dorm op een zaterdag en kiezen i een driekamer-appartement i Cervantes dan betalen vier volwas- Alweer het veelbezochte Beni- senen daarvoor 2440 gulden als ze dorm. Appartement Marabu. Ver hebben geboekt via toeroperator trek op zondag met twee volwasse- Marysol. Maar precies zo'n appar- nen en twee kinderen. D-Tour re- tement kost bij Zonnetour 2700 kent 1763 gulden. Voor 169 gulden goedkoper kan men terecht bij Broere (1594 gulden). Fuengirola In Fuengirola wordt een vliegva kantie aangeboden in een tweeka mer appartement in Las Palmeras. Vertrek op zaterdag. Bij Marysol betalen twee ouders en twee kinde ren 1900 gulden, zegt het onder- Appartementen Elisabeth in Rhc Europa Stichting. zoek, maar Holland International biedt die reis aan voor 2679 gulden. Een 779 gulden duurdere vakantie in dezelfde plaats en hetzelfde ap partementencomplex. Toremolinos Een eenkamer appartement in Tor- remolinos (Castillo de Sta. Cl.) wordt twee volwassenen aangebo den voor 1448 gulden bij vertrek op zaterdag bij de Zuid Europa Stich ting. Via Christoffel kost die reis 1824 gulden. Verschil 376 gulden. Ibiza Lido is een appartementencom plex op Ibiza. Twee volwassenen met twee kinderen betalen voor een tweekamer appartement bij Even ements Reizen 2200 gulden. Ver trekken op zondag. Bij Holland In ternational kost die reis 2912 gul den. Een verschil van 712 gulden. s: 394 goedkoper bij de Zuid Joegoslavië Vodice heet het driekamer appar tement in de gelijknamige plaats. Vertrekken op dinsdag. Twee vol wassenen en twee kinderen betalen daarvoor bij Broere 2299 gulden, en bij D-Tours 2430. Een hogere- prys van 131 gulden. Griekenland Een tweekamer appartement in Elisabeth op Rhodos kost voor twee volwassenen, en twee kinde ren bij Holland International 3628 gulden. De Zuid Europa Stichting rekent er 394 gulden minder voor, namelijk 3234 gulden. De dag van vertrek is zaterdag. Portugal Plaats: Albufeira. Een eenkamer appartement in Albufeira Jardim kost twee volwassenen 1878 gulden bij Christoffel. Ze kunnen 328 gul den besparen op hun vakantie, want Evenements Reizen rekent 1550 gulden. Meneer De Stoute heeft 'n levens- verzekering gesloten bij een be paalde verzekeringsmaatschap pij, via een agent van die maat schappij. Op een gegeven mo ment verhuist de familie De Stoute. Dat moet de verzekering natuurlijk weten. Dus belt me neer De Stoute de agent om te zeggen, dat hij niet meer op zijn oude adres woont en om te vra gen hoe de premiebetaling nu verder geregeld moet. uccn probleem", zegt de agent, "Ik kom wel even bij u langs, dan Verzonnen maken we het allemaal in orde" Is het waar? Iemand die een beetje argwanend van natuur is zou misschien ge dacht hebben: laat ik eerst bij die failliete maatschappij zelf maar eens informeren of dat waar is. Maar meneer De Stoute doet dat niet. Hij kent de agent goed en hij vertrouwt hem. En hij sluit via de agent gewoon een nieuwe leven sverzekering bij een andere ver zekeraar. De agéht komt, maar met een heel ander verhaal dan meneer De Stoute verwacht had. "Het is heel vervelend", zegt de agent, "maar ik moet het u toch vertellen: die maatschappij, waar u was verzekerd, is op de fles. Ik zal u moeten aanraden een verze kering bij een andere maat schappij te nemen en polis te sluiten". Helaas, achteraf blijkt dat de agent het hele verhaal verzonnen heeft. Meneer De Stoute komt er achter als hij - om één of andere reden - toch contact opneemt met zijn eerste maatschappij. "Dat is niet zo leuk voor u, meneer", krijgt hij te horen. "Met onze maatschappij is niets aan de hand, maar uw agent is niet meer bij ons in dienst en hij heeft uw adreswijziging niet aan ons door gegeven". Meneer De Stoute is dus mooi het schip in gegaan. Hij zit nu met twee verzekeringen. Hij kan na tuurlijk gewoon stoppen met de premies te betalen van één van die verzekeringen, maar daarmee krijgt hij het geld dat hij al be taald heeft niet terug. Hij legt zijn probleem voor aan de ombudsman Levensverzekering, mr. R. J. Erdbrink, en die gaat voor hem bemiddelen. De verze keraars blijken nogal wèlwillend. De eerste maatschappij is bereid de pólis - die inmiddels is verval len, omdat meneer De Stoute na het verhaal van zijn agent geen premies meer heeft betaald - te "herstellen", zoals dat heet. De tweede maatschappij geeft de door meneer De Stoute betaalde premies terug, "gezien de om standigheden". Heel bijzonder De omstandigheden zijn ook wel heel bijzonder. De heer Erdbrink ontdekt dat de verzekeringsagent gedwongen is geweest ontslag te nemen. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan malversaties. De maatschappij (die dus helemaal niet op de fles is, zoals hij De Stoute vertelde) heeft hem toen op straat gezet. Daarna is hij als "zelfstandig tussenpersoon", al lerlei klanten gaan overhalen nieuwe verzekeringen bij hem af te sluiten. Net zoals bij i De Stoute dus. Hele straat Dit soort dingen komt vaker voor. De heer Erdbrink vertelde ons ook nog een verhaal over een an dere agent, die op deze manier een hele straat in een klein dorp midden in Zuid-Holland afwerk te. Hij kwam 's avonds met een smoes bij de families binnen, maakte opmerkingen in de trant van: "O, wat een leuke kinderen Nooit zomaar op een mooi prai hebt u", kreeg koffie en begon dan voorzichtig over verzekerin gen. "Laat u eens zien wat u hebt", vroeg hij. En daarna: "O, maar dat is helemaal waardeloos, ik heb iets veel geschikters voor u". En met de eerste premie in zijn tas stapte hij de deur weer uit. Achteraf vroegen die mensen zich af, of ze nou wel verstandig had den gedaan, en kwamen ze bij de ombudsman terecht. tje ingaan, eerst even goed Niet aanpakken Het is nuttig om te weten wat hij erover zegt: "Ook als de eerste premie is betaald, kun je toch nog van die verzekering af. Je zit er pas aan vast als je de polis hebt geaccepteerd. Het belangrijke punt daarbij is: op welk moment wordt die polis als geaccepteerd beschouwd. Wordt hy aan de deur afgeleverd, dan moetje hem in ieder geval niet aanpakken. Als je hem wel aanpakt, dan heb je hem "geaccepteerd". Het kan ook zijn dat de polis per post komt. Dan ligt-ie daar ineens in je brievenbus. In dat geval, moet je hem zo snel mogelijk, per om gaande post, terugsturen, als je hem niet wilt hebben. Hou je hem bij wijze van spreken een dag in huis, dan is hij "geaccepteerd". Overigens is tegen zo'n kwaad willende verzekeringsagent weinig te doen. In het eerste ge val, dat van die agent van meneer De Stoute, heeft de ombudsman die tweede maatschappij ge vraagd geen zaken meer te doen met de tussenpersoon. Dat heeft deze maatschappij beloofd. Maar dat die agent dan nooit meer er gens een voet tussen de deur zet, dat kan niemand garanderen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 18