Situatie Danaïden hopeloos Donar krij gt winst cadeau vanM/Leiden Arbitrale blunder vloert de handbalsters van Foreholte Gemini/Kangeroes kansloos tegen Brevok: 1-3 Bartolome: 42 punten TOP verslaat Ready MAANDAG 14 FEBRUARI 1977 PAGINA 15 SPORT SPORT SPORT SPORT Goede partij Van den Berg KAMEN - De Nederlandse Taekwondo-ploeg heeft gisteren een nipte 5-4 overwinning behaald op het Westduitse team. Oorspron kelijk eindigde de wedstrijd, die gespeeld werd in Kamen nabij Dortmund, met een 4-4 score, maar in de extra-finale-partij won Euro pees kampioen Walter van Emme rik gedecideerd en stelde daarmee de Nederlandse overwinning vei lig. Leidenaar Gerard van den Berg (18) weerde zich als debutant kranig. Weliswaar verloor hij de partij in het zwaargewicht tegen zijn twintig kilo zwaardere en zeer gerouti neerde tegenstander Brüder. Maar bondscoach Ad van Emmerik toonde zich zeer tevreden over het optreden van zijn pupii, die, zo bleek naderhand, met een gebro ken teen uit de strijd tevoorschijn kwam. GRONINGEN - Na een maand vol met opmerkelijke uit slagen (januari) is het basketbalteam van Mercasol nu be land in een periode waarin het allemaal duidelijk minder gaat. De opwaartse lijn van de afgelopen maand is niet doorgetrokken, integendeel ook zaterdag in de goed ge vulde Groningse Evenementenhal was er voor de Leide- naars geen winst weggelegd: 103-86 voor Nationale Neder landen Donar. na 23 wedstrijden moet gesteld worden /oor, minimaal, de middenmoot van de 'e maar helemaal niet. De beschouwin- i de eredivisionist, die door de minieme winst van DL Amsterdam bij Utrecht (77-75) weer verder achterop is geraakt, komen alle uit één punt; het gemis aan geld. De andere ploegen in de middenmoot, waaronder ook NN Donar, hebben een sponsor achter zich staan die aan het basketbal (lees: reclamebudget) meer willen besteden dan Mercasol-importeur Pim Perquin. Meer geld betekent, zeker in het Leidse geval, niet betere Amerikanen, maar wel meer mogelijkheden bij het aantrekken van Nederlandse spelers. Spe lers die tegenwoordig ook graag een bedrag met enkele nullen op hun bankrekening laten bijschrijven. Bij Leiden is er in feite alleen geld voor de twee Amerikanen en dat is, zolang andere teams over onder andere zogenaamde Nederlandse Ame rikanen kunnen beschikken, niet genoeg. Leiden mist steeds weer een extra, goede en constante (Nederlandse?) kracht. Dat de kapitaal-arme ploeg dit seizoen toch vaak tot verrassende uitslagen kwam, ontkracht de stelling niet. Het aanwezige materiaal bij Leiden is bereid tot hard werken en weet handig gebruik te maken van onderschatting door de ^tegenstander. Alleen dat extra "beetje" ontbreekt. Donar had wel iets extra's, de Nederlandse Amerikanen Dijkstra en Zeil- stra. Samen scoorden zij 46 punten en dat alleen al was tweemaal zo veel als de prduktie van de Nederlandse spelers van Leiden(21). De nederlaag van Leiden kreeg op dat punt al gestalte, de cijfers waren op een ander punt evenwel nog dodelijker 38 maal leed Leiden balverlies (een waar devol cadeau voor Donar) en daar kon ook het hoge schotpercentrage (57 pet. tegen 45 voor Donar) en de goede prestatie van Bartolome (42 pun ten 22 rebounds) niets meer aan goed maken. Donar speelde niet bijzonder goed en kon met name Bartolome niet onder controle houden. Zwiers (4 fouten), Wubbolt (4) en Madkins (5) liepen zich'stuk op de stoïcijnse Amerikaan, die echter nog niet voldoende werd aangespeeld. Leiden liet ook hier zijn kansen op een goed resultaat liggen, waardoor Donar bij rust op 51-41 sotnd. Na de hervatting kroop de ploeg van Hennie Blom weer dichterbij 68-63. vier keer balverlies op rij gaf Pete Miller direct daarop de gelegenheid verdere moeilijkheden voor zijn team te omzeilen, in de eindfase (Bell, Hoeksema en Leysner hadden toen al 5 fouten) probeerde Leiden nog met een press iets van de achterstand in te lopen, maar dat mislukte: 103-86. Naast Bartolome zorgde Bell met 23 punten voor de enige score van betekenis. Bij Donar kwam Dijkstra tot 27, Miller 22, Zeilstra 19 en Madkins 15. De dames van Mercasol lijken na de vele mutaties in het team de weg terug weer gevonden te hebben, begin vorige week werd Noordkop verslagen en zaterdagavond kwam C/Black Eagles er niet aante pas: 63-52(38-23). Jos Oudshoorn, Els Vijfvinkel 13 punten. Tweede divisie Slechts 5 minuten kon BVO Alphen in de derby tegen het Leidse VAK Stars/LISC de illusie koesteren voor een stunt te kunnen zorgen: 14-18. Toen kreeg het team van Rudy van Eijck, steunend op de formidabele inbrenge van John Dawson, vleugels en werd BVO op superieure wijze verpletterd: 58-102(28-42). Er kan nu geen twijfel meer bestaan over het feit dat LISC de nieuwe kampioen van de tweede divisie wordt. Tegen het Leidse kruid is geen ploeg gewassen. Ook, en dat voor het eerst in 1977, een overwinning voor Lugdunum/Luba: 75-73 tegen OSG. De Utrechtse ploeg hield Lugdunum tot vlak voor rust in het vizier, toen een press van de Leidenaars een doorbraak bracht: 36-22. OSG kwam terug tot 39-37 en 69-69, maar in de slotfase hield het team van coach Kallen berg het hoofd koel: 75-73. Verbeek tekende voor 23 punten, Uhlenbeck voor 18. Bij de regionale jeugd verloor Luba in de slotfase van DAS: 71-78 (rust 33-30). Leiderdorp won van ROS Forcial en Mercasol had gisteravond geen problemen met Cangeroes: 97-67(41-23). Van Hulst 24, (19), Mieloo 22(17), Lovink 16, Cornelissens 15(21). Dubbele cijfers omdat score formulier en werkelijkheid niet overeenkwamen. HANS JACOBS De conclusie klinkt nu hard, maai dat Mercasol Leiden te zwak is eredivisie. Over de top praten gen over de matige prestaties v LEIDERDORP - De provin ciale gymnastiekkampioen- schappen, die het 75-jarige Ex celsior in het kader van haar jubileum in de Leiderdorpse sporthal "Op Dreef' mocht or ganiseren, hebben voor de Leidse deelnemers goede resul taten opgeleverd. Bij de jeugd- turners werd Fred Limburg van Excelsior derde, achter Geert Engelsma van TOOS uit Wad- dinxveen en de nieuwe kam pioen Eric Spierings van het Haagse Donar. De Leidenaar Peter Loggeman moest met een borstblessuredie hij tijdens zijn brugoefening opliep voor een nader onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht worden. Er bleek echter niets beschadigd te zijn. Bij de junioren-turners plaat sten zich vier Excelsior-tumers bij de eerste tien. Ronald Delfos werd tiende, Cees-Jan Bodijn achtste, Walter Delfos vijfde en Dammes Bergman viel met zijn derde plaats in de prijzen. Zuidhollands kampioen werd Robert McCallum van het Rot terdamse Olympia voor zijn clubgenoot Robertus Pons. Bij de senioren-turners werd ook een Rotterdams Olympia- lid kampioen. Ferdinand Vlas polder eindigde voor Arno Kleiweg uit Waddinxveen en Hans Mesu uit Den Haag. Op de foto hiernaast één van de deelnemers in actie met het on derdeel springen. LEIDEN - Foreholte kwam gisteren in Vlissin- gen sterk terug, maar vergat winnend te finis hen. Dat was de enige juiste kwalificatie van de zaalhandbalwedstrijd tegen de no. 2 van de ranglijst van de regionale klasse, Walcheren, die Foreholte met 10-9 verloor dankzij arbitrale blunders - Foreholte kreeg hetzelfde arbitrale duo als destijds tegen koploper Ancora - Kon Walcheren door ex-Foreholte speelster Nel Geerlings een 4-0 voorsprong nemen vanaf de strafworpstreep. Foreholte sloeg echter ge prikkeld terug. Een minuut voor rust wees het scorebord een 7-4 stand aan in het voordeel van Hannie Boskamp cs. Walcheren kon net iets van die voorsprong afknabbelen, 7-5. Na de hervatting een gelijkopgaande strijd, waarbij Foreholte toch de beste kansen op de zege hield. Vier minuten waren er nog te spelen, toen Foreholte nog voor stond. Een arbitrale blunder vloerde toen de Voorhoutse formatie. Een door Nel Geerlings met een foutieve sprongworp - knieën vooruit - ingeschoten ba) werd door de uitstappende Anske Broekhuy- zen geblokt. De doelarbiter floot en terwijl ie dereen bij Foreholte een vrije trap verwachtte, ook keepster Lia van Kesteren, die bleef staan - tolde de bal over haar heen in het doel. Doel punt, besliste de arbiter, die* toch voor de sprongbeweging van Nel Geerlings had afge floten. Walcheren ging door en won tegen een ontdaan Foreholte met 10-9. In de regionale tweede klasse zal Northa het waarschijnlijk niet meer redden. Ondanks een geweldige inzet kon een zege op kampioen Wings in Den Haag niet worden gerealiseerd, 8-10. Maar de score op zich geeft al aan dat de degradatie van de Noordwijkerhoutse ploeg beslist niet nodig is geweest. Uitblinkers bij Northa in dit treffen waren doelverdedigster Miijan Spierenburg, die driemaal een straf- worp wist te stoppen en Thea Terheide, die in de productie viermaal bijdroeg. De dames van HVS wisten in de regionale derde klasse het Hermes met 9-7 de baas te blijven na ruststand van 5-3. In de afdelings eerste klasse moesten de Northa-heren ondervinden hoe vervelend de begeleiding van de arbiters langs de zijlijn door waarnemers kan zijn. Bij de stand 12-6 voor Northa in de tweede helft drong de waarnemer langs de lijn aan op meer strafworpen tegen Northa. Dat gebeurde en Northa verloor met 15-16. Blijdschap bij Wings, grommem bij Nor tha. De heren van Sanocel/Saturnus, nog steeds de kanshebbers voor het kampioen schap in de tweede klasse, afdeling A, namen revanche op het Haagse Wings voor de in Den Haag geleden nederlaag (waartegen overigens een Leids protest loopt met alle kans van sla gen), rust 7-5, eindstand 17-12. Peter Waalwijk en Anton Klok, met ieder 5 treffers waren bij Sanosol/Saturnus het meest trefzeker. In de afdelings eerste klasse dames boekte kam pioenskandidate Jong Ade een gemakkelijke revanche op Verburch 2, rust 5-1, eindstand 14-4. Vorige week in Poeldijk was het net aan 7-6. Nu was met name Helma van der Geest, (8 doelpunten), niet af te stoppen. LEIDEN - Nu de microkorfbalcompetitie zijn einde nadert, worden er de meest verrassende resultaten genoteerd. Het stuivertje wisselen in de hoofdklasse B gaat onverdroten voort, evenals in de eerste klasse A, waar Zuiderkwartier weer de leiding nam en zondag tegen Ready kampioen kan worden. Voor de grote stunt zorgde TOP door Ready te kloppen. Geen stuntwerk van De Danaïden, dat nu toch bijna gedegradeerd is. Zeer verrassend was de zege van De Algemene bij Koog Zaandijk en het verlies van Fides Pacta en Pams tegen de degradatie klanten. Eenvoudige overwinning De Spartaan op Alkmaar ALKMAAR - Het competitietref- fen tussen de LKV De Spartaan en SSS Alkmaar is volgens de ver wachtingen in een overwinning voor de Leidenaars geëindigd. In de kille Alkmaarse sporthal (de verwarming werkte nog niet en dat bemoeilijkte de intensieve voorbe reidingen die eenmaal een nood zaak zijn bij het gewichtheffen) kwamen de Leidenaars op een to taalgewicht van 818 kilogram. De Alkmaarse gewichtheffers kwa men niet verder dan 775 kilogram. De persoonlijke uitslagen waren als volgt: Arie Swagers 85 kg trekken, 110 kg stoten: Theo Sanders 97 Va kg trekken, 127Va kg stoten; Sam Holswilder 95 kg trekken, 130 kg stoten; Herman Filippo 110 kg trekken, 140 kg stoten; Dirk van 't Riet 110 kg trekken, 140 kg stoten. Met nog twee competitiewedstrij den te gaan staat De Spartaan aan de kop van de ranglijst met 4 pun ten voorsprong op Hercules. Op 12 maart kan in Leiden de beslissing vallen wanneer De Spartaan aan moet treden tegen Dordrecht. PKC-De Danaïden 16-8 (9-5). - De situatie voor De Danaïden is na dit weekeinde vrijwel hopeloos. De blauwwitten hadden tot aan dit weekeinde nog redelijke vooruit zichten op handhaving met het duel tegen DOS'46 nog m het ver schiet (de laatste wedstrijd, het had niet spannender kunnen zijn). De ploeg uit Nijeveen die al eerder dit seizoen als debutant tot opmerke lijke resultaten kwam, doorkruiste evenwel de plannen van De Danaï den door gisteren te winnen van koploper Die Haghe. Met nog twee wedstrijden is het nu nog een kwes tie van èèn punt. De Danaïden weet in ieder geval zeker dat het allebei de wedstrijden nog moet winnen. Het falen van de aanval van De Da naïden was de oorzaak van de ne derlaag tegen PKC De 16-8 was dan ook zonder meer geflatteerd. Slechts één man bij De Danaïden kon zich meten met de productieve thuisclub en dat was opnieuw Aad van Nierop. De 31-jarige van Nierop scoorde maar liefts zeven van de acht goals. Bij de rust leidde PKC reeds met 9-5. Fred van Duyn nam de andere treffer voor zijn reke ning. Ommekeer KoogZaandijk-De Algemene 9-10(5-3). - Uiteindelijk toonde Koog Zaandijk zich een slecht ver liezer. De nederlaag werd arbiter Korver in de schoenen geschoven. Inderdaad maakter Korver geen sterke indruk, maar hij was conse quent en verdeelde zijn fouten over beide partijen. Het veel hoger ge klasseerde Koog Zaandijk verkeek zich lelijk op de Algemene, toen het met 7-4 leidde. De ommekeer was evenwel verrassend. Vooral in het Een aanval van Fiks op de korf van Ventura Sport. Fiks, dat met 12-3 won, had een gemakkelijke middag. laatste kwartier werd K.Z. op tempo en met uitgekiend spel ver slagen door De Algemene, dat zijn krachten goed verdeelde. De da mes speelden vooral verdedigend sterker dan voorheen, Hen Rusman schakelde Klaas Stark uit, Aad Rvman heerste rondom de korf en de feebr. van Vliet scoorden bij 7-4 vervplgens ieder driemaal: 7-10. Ruud en Wim van Vliet (beide 4) en Aad Rusman (2) scoorden. Dalto-Fides Pacta 15-10 (7-4) - Opnieuw kwam Fides Pacta niet tot winst. De recente gelijke spelen tegen HKC en Sperwers werden gevolgd door een uitermate verras send grote nederlaag bij Dalto. HKC en Sperwers wonnen trou wens ook, waardoor de spanning in deze klasse nog meer is toegeno men. Fides Pacta dat vrijwel de ge hele wedstrijd een grote achter stand heeft gehad, moest het afleg gen tegen de betere afwachting van de thuisclub, die al bij het omkeren een marge van drie punten voor deel had. Na rust werd het zelfs 10-4 en deze klap is Fides Pacta niet meer te boven gekomen. Door doelpunten van Hen Brakel (5), Diet Rijsbergen, Flip v. Meygaar- den (2), Dik Onderwater en José Serdijn werd het 15-10. Zweetdruppels Zuiderkwartier-Quick 9-8 (6-5) - Een kleine, maar belangrijke zege voor Zuiderkwartier. Zuiderkwar tier won, maar het heeft tegen het flinkj tegenstribbelende Quick ontzettend veel zweetdruppels ge kost. De Dordtenaren hadden zelfs met 3-5 (eerste helft) enm 7-8 (ver in de tweede helft) de leiding, maar op tijd verschafte de Leidse ploeg zich door goals van Els Lardee, Toos van Dam (2), Joke Zierikzee (2) Dirkjan de Kreek (2), Ineke de Hertog en wisselspeler Eric van Lunteren de fraaie uitgangspositie voor ko mende zondag. TOP-Ready 9-8 (6-4) - TOP kan na het nieuwe succes best als reuzen- doder betiteld worden. Na de mi nieme zege op Zuiderkwartier volgde nu de overwinning op Ready met dezelfde cijfers. Toch is de Sassenheimse equipe nog steeds niet bsteeds niet veilig. Hoewel Ready de betere ploeg was, voerde TOP de boventoon door een gewel dige inzet en prima verdedigen. Dat verdedigen voorkwam zo lang Haags goals dat een fikse zege in het verschiet lag: 8-4. Het spel van TOP ging daarna ach teruit en Ready kwam op: 8-8. Rob Meyer werd echter matchwinnaar. Rob Meyer (2) Ineke Westerbeek (2), Cees Zuurmond, Wilma Kuhn (3) en Dirk Meyer scoorden. GKV-Pemix 5-15 (3-6) - Pernix had aanvankelijk nogal moeite met hekkesluiter GKV, dat echter na rust alle hoop op een gunstige re sultaat liet vajen. Pernix met de rentree van Wil v.d. Kooy voor Joke van Duyn (vakantie) - benutte de ruimte in de tweede rondgang op timaal en vergrootte de uit de eerste helft op gebouwde voorsprong door goals van Jacob Bakker (4), Janco Breedveld (3), Jan Mulder (3), Keesd Brokaar (2), Alice Tiele- man (2) en Jet Boter tot de uiteinde lijke 15-5. Afgestraft Eiland de overwinning. Een fout bij het spelen op balbezit, werd door de thuisclub meteen afgestraft. Het was trouwens een juiste uitslag, omdat er van krachtsverschil nau welijks sprake was. Ons Eiland had bij 0-2, en KOAG bij 7-5 een voor sprong van twee punten. Halver wege was het ook gelijk. Nan Deeg enaars (5) was weer op schot. Over ige goals van Sary van de Meeberg, Huib Hasselbach en Gerda v.d. Velden. ELKV-Crescendo 14-10 (9-3) - Op nieuw hield Crescendo Louis Kok als wisselspeler uit de basisopstel ling en wederom heeft de ploeg moeten ondervinden dat het een afmaker van dergelijk kaliber niet ongerstraft pas later kan inzetten. Kok verving bij 11-5 Huigsloot, scoorde prompt nog 4 maal, maar het leed was toen al geschied. Wil fred Cornelisse, (2) .Gabrielle Kok, Piet l'Ami (2), ria Baal scoorden de andere goals. Merwic-KNS 10-9 (4-5) - Voor de zoveelste maal verloor KNS met een punt verschil en opnieuw was de ploeg erg dichtbij een gelijkspel. Routinier Hans Kluts miste in de laatste minuut namelijk een straf- worp, waardoor hij Merwic na een gelijkopgaand duel ongewild aan de winst hielp. Kluts (2), Liesbeth la Lau (2), Charles Stijger (2), Mary Zirkzee en Yvonne van der Linden scoorden. Fiks-Ventura Sport 12-3 (7-2) - Fiks had een opmerkelijk gemak kelijke middag tegen het zwakke Vert, dat zich al bij rust geklopt wist. Rob v.d. Kraan (3), Rob Non hebei (2), Agda Mulder (2), Dirk Jan Elzinga (4) en Marja den Hollander stopten de ongelijke strijd bij XWi3M LEIDEN - In de volleybalcompeti tie leden de heren van Gemi- ni/Kangeroes een 1-3 nederlaag tegen Brevok. In de eerste set werd er nog ouderwets gespeeld (15-9), maar daarna zakte het peil zienderogen, 11-15, 10-15 en 14-16. Waarschijnlijk speelt het ontbreken van J. Blöte, die moest stoppen i.v.m. een knieblessure toch een grote rol. Gemini/K. 2 had thuis geen enkele kans tegen het sterke Sigma dat beschikte over een lange ploeg, die via hard ingeslagen smashes en een goed blok Gemini/K. wegspeelde (0-3). NOVO miste zoveel spelers, dat trainer Ronald van Nierop zelf mee moest doen in de uitwed strijd tegen Kalinko. Het werd in een boeiend duel 3-2 voor Kalin ko, dat pas in de vijfde set via 15-11 definitief toesloeg. Bij de dames won NOVO .verras send van Armixtos met 3-1 in een goed gespeelde wedstrijd. Aan vallend waren Joke Bos en Jan- nie de Hollander zo goed op dreef, dat Armixtos naar een ver diende nederlaag werd gespeeld, al spande net er in de vierde set (19-17 voor NOVO) nog wel om. Leython 1 deed het minder goed door in Den Haag van Duyvestein te verliezen. Wel werd de derde set nog met 12-15 binnengehaald, maar over het geheel beschikt Leython op dit moment over te weinig aanval, met name aan het eind van een set: 3-1 voor Duy vestein. Gemini/K. 1 boekte in Amsterdam een simpele overwinning op Am sterdam/B. 2. Binnen één uur werd gewonnen via 8-15, 13-15 en 8-15 (0-3). Zo be hield Gemini/K. de aansluiting met de top. Leski hield de op gaande lijn vast door nu van Die Raeckse 2 te winnen met 3-0. Het werd een erg leuke wedstrijd, die tevens de eerste thuis overwinning betekende (15-12, 15-10 en 15-3), en de ploeg weer een plaatsje hoger op de ranglijst bracht. Gemini/K. 2 won van Be Fair met 1-3. Be Fair speelde voor zijn doen wat minder dan nor maal en Gemini/K., met enige in vallers uit het derde team, wat be ter (15^7, 11-15, 7-15, 9-15). In de promotieklasse heren trok het topduel Donar-LUSV, de nummers één en drie, veel pu bliek in de Vijf-Meihal. De eerste set ging, na een zenuwachtig be gin, met 13-15 naar LUSV. Daarna was Donar duidelijk de betere ploeg en ondanks dat het over een smalle basis beschikt, won het de tweede en derde set onder veel bijval van het eigen publiek, door goed volleybal met 15-9 en 15-3. De vierde set ken merkte zich aan LUSV-kant weer door missers, met name op de serve. Tot 15—15 bleef de strijd ge lijk, maar via twee daverende smashes van Casper Brussee be sliste Donar deze set met 17-15 en de wedstrijd met 3-1. Voor de spanning aan de top is dit jammer, want nummer twee Ley thon 1 boekte weliswaar een CL3 eindzege op Sigma 2 maar kon toch niet inlopen op koploper Donar, die in deze vorm weinig puntjes zal verspelen. Leython 1 telde 3 invallers, maar dit had geen invloed op het spel. Invaller-spelverdeler Olden speelde een grandioze wedstrijd. Leython 2 pakte traditiegetrouw weer eén puntje, nu van DOS 2 Het kwam met 2-0 achter (6-15, 11-15) maar vocht zich in dé derde set omhoog naar 14-9 Kwam toch met 14-15 achter maar won met 21-19.1.i de vierde set ging men door naar 10-0, liet DOS weer terug komen tot 10-10 en won toch met 15-10 De vijfde set ging na een 13-12 voorsprong met 13-15 verloren. Bij de dames alleen maar misère. NOVO verloor uit van hekkeslui ter Zevenklappers met 3-0 en moet nu zelf gaan oppassen. Ley thon 2 deed het niet beter door van het laaggeplaatste Skania met 3-0 te verliezen, nadat in de eerste set aanvalster Maria de Groot door haar enkel was ge gaan. Leython 3 verloor normaal van de ongenaakbare koploper AV'40, dat dit jaar wel bijzonder sterk voor de dag komt (0-3.'

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15