Alleen slangenbezweerder uit India ontbreekt nog Cijfers van Heerenveen Yan Helden: Ik ben een stommeling ALLE THEORIEEN SMELTEN DOOR TITEL HEIDEN Tennis- team kansloos Vorstelijk bezoek bij het schaatscircus. Koningin JulianaPrins Bern hard en vijf kleinzoons op de tribune in Heerenveen. De resultaten van "Heerenveen" met resp. naam 500 m, 1500, 5000 en 10.000 m en puntentotaal: Eric Heiden (VS) 38.80 (1) 2.01.66 (3) 7.15.27 (9) 14.59.02 (3) 167.831 Jan Egil Storholt (Noo) 39.42 (6) 2.01.29 (2) 7.11.48 (4) 15.00.09 (4) 168.003 Sten Stensen (Noo) 40.03(11) 2.02.54 (8) 7.08.81 (2) 14.48.75 (1) 168.196 Sergej Martsjoek (Sov) 40.01(10) 2.02.72 (9) 7.10.23 (3) 14.56.38 (2) 168.759 Kai-Arne Stenshjemmet (Noo) 39.21 (3) 2.01.84 (4) 7.12.86 (6) 15.14.61(10) 168.800 Amund Sjöbrend (noo) 39.87 (9). 2.01.16 (1) 7.11.74 (5) 15.15.78(11) 169.220 Hans van Helden (Ned.) 40.32(12) 2.02.50 (7) 7.06.40 (1) 15.17.50(12) 169.668 Piet Kleine (Ned.) 40.93(19) 2.02.24 (7) 7.14.27 (7) 15.00.77 (5) 170.143 Vladimir Lobanov (Sov.) 39.32 (5) 2.01.97 (5) 7.17.21(11) 15.29.66(15) 170.181 Valeri Atlaskin (Sov.) 40.83(17) 2.04.17(12) 7.16.93(10) 15.14.16 (9) 171.621 Masayuki Kawahara (Jap. 40.53(13) 2.03.73(10) 7.21.36(12) 15.19.43(13) 171.881 Colin Coates (Aus.) 41.08(21) 2.05.62(16) 7.22.17(13) 15.13.59 (8) 172.850 Viktor Ljoskin (Sov.) 41.54(25) 2.05.62(17) 7.23.47(14) 15.10.55 (6) 173.288 Klaas Vriend (Ned.) 41.03(20) 2.04.91(14) 7.15.10 (8) 15.24.25(14) 173.390 Herbert Schwarz (Wdl) 41.28(23) 2.05.16(15) 7.23.84(15) 15.11.13 (7) 174.859 Mike Woods (VS) 39.67 (8) 2.23.69(31) 7.24.80(16) 15.34.22(16) 178.758 In de mallemolen van het opgeklopte schaatsen Heerenveen - Jan Egil Storholt heft in de kleedkamer net het bruisende champagneglas aan de lippen ter viering van zijn onvermijdelijke titel wanneer de jobstijding arriveert. Een haastige wenk van een Noorse masseur. Buiten, buiten daar gebeuren vreemde zaken. Daar toert Eric Heiden rond op een schema dat, indien gehandhaafd, Storholt onver biddelijk van zijn voetstuk zal doen tuimelen. Een be drukte optocht van drie Noorse schaatsers naar buiten. Waar een orgie van geluid bange vermoedens versterkte. Waar inderdaad op dat moment Piet Kleine, regerend we reldkampioen, in zijn kielzog een achttienjarige wat ten gere Amerikaan naar zijn eigen onttroning meevoert. Verbijstering alom. Handenwringende kenners. Hoe is het nou in gods naam mogelijk dat die Amerikaan zo goed bij blijft; hij moet toch in elkaar storten, het is toch ongehoord, tegen alle schaatsregels in. Maar Heiden klapt niet ineen. Degradeert en passant Olympisch en wereldkampioen Piet Kleine tot een krabbelende figurant, snelt in triomf naar een wereld tijd onder de vijftien minuten en kroont zich tot de allersterkste van de ze aardbol. De mensenmenigte krijst en huilt. Storholt haalt in opperste verbazing de schouders op,sloft dan weg. Een verslaggever trekt zich een paar haren uit de rijk gevulde bos, want in zijn notitieboekje prijkt nog een interview met Heiden, daterend van een week terug, hij werkte het niet uit, gaf de voor keur aan een spitsvondige analyse over het wereldschaatsgebeuren dat toch eigenlijk maar neerkwam op een normale confrontatie Nederland- Hoorwegen. Boven op een trap maakt een parmantig dametje een vreugdedansmoeder Heiden, ze laat zich maar even gaan, zegt dan wat zuinigjes, dat ze haar zoon liever als een geslaagd ijshockeyer ziet. Want dan is het college op de universiteit gratis, maar dat geldt helaas niet voor een wereldkampioen schaatsen, daar snappen ze in de VS niets van. Heerenveen - Alle theorieen kunnen overboord worden gezet. Want noch de vier S'en van Jos Tenman noch dé Oranje-brigade van Leen Pfrom- mer beheersten het wereldkampioenschap 1977 in Heerenveen; dat werd een blozende goedlachse donker gelokte Amerikaanse jongeling van achttien jaar. Eric Heiden, eerste jaars student. Pupil van Diane Holum en de Nederlander Peter Schotting. Die veel in zijn eentje train de, samen met zijn zusje Beth die dit weekeinde eveneens triomfen vierde bij het wereldkampioenschap voor dames in het Amerikaanse Keystone. Eric Heiden, typisch Amerikaanse sportjongen, die harder ging rijden naarmate hij meer nerveus werd tijdens het verloop van het toernooi. Die deze wedstrijd eigenlijk alleen maar reed als voorbereiding op het wereldkampioenschap junioren volgend weekeinde in Inzeil. Hij vestigde maar liefst drie persoonlijke records, op de 500 meter (eerste plaats), 5000 meter (negende plaats) en tienduizend meter (derde plaats). En vooral die laatste prestatie verbijsterde de insiders. Zoals de Nederlandse coach Leen Pfrommen „Ik had hem gezien zijn prestatie van het vorig jaar wel hoog in het algemeen klassement ver wacht en na de eerste dag zelfs wel voor Piet Kleine, maar dat hij op deze afstand in een rechtstreeks duel Piet Kleine zou verslaan, nee, dat had ik niet gedacht". Eric Heiden begon zijn zegetocht uiteraard op de 500 meter, de afstand die de Amerikanen nu eenmaal van nature beheersen en daarmee bewees de nieuwe wereldkampioen meteen dat het op het ogenblik noodzakelijk is de kortste schaatsafstand binnen de veertig seconden af te raffelen, anders kun je een hoge klassering in een kam pioenschap wel vergeten. Dat was dan ook het geval met Piet Kleine, die nu eens wel eerst de binnenbocht had geloot, maar daar kennelijk niet meer aan gewend is. Hij maakte twee kapitale misslagen en hij was wereldkampioen af. Ook Hans van Helden kwam ditmaal niet uit de weg op de 500 meter, „te nerveus", volgens coach Leen Pfrommer. En hoewel hij daarna een schitterende 5000 meter uitzijn pezige lijf perste kwam ook hij daardoor niet dichter bij het belangrijkste ereschavotje. Op een bankje in de kleedkamer schudde Van Helden dan ook zaterdag al het hoofd. Door Pim Stoel thuis in Madison weten de buren niet eens dat haar zoon en ook haar dochter tot de wereldtop behoren. Laatst belde Eric de universiteit om wat hulp. Maar dat kón niet. Die werd alleen aan voetballers en atle ten gegeven... De nieuwe wereldkampioen. Een van de jongste uit de schaatshisto rie met zijn achttien jaren. Bruine ogen. Een tikje hooghartig. Schaat sen, hij doet het graag, toch liever dan ijshockey, dat is zo commer cieel. Dankzij het schaatsen ziet hij de wereld. Hij geeft het toe, hij kan de sport beoefenen dankzij de fi nanciële steun van vader, orthope disch chirurg, helaas niet hier in Heerenveen maar in Keystone nu, waar dochter Beth in de wereld kampioenschappen dames uit komt. Hij noemt het allemaal braaf op, dank aan zijn trainer Diane Holum, dank aan het Nederlandse publiek. Aarzelt „Geluk gehad". Hij is geen favoriet. Pas na twee afstanden wordt hij nerveus, maar hoe ner veuzer hij wordt hoe harder hij gaat, gek maar waar. Hij is nog niet zo lang in Europa dit seizoen. Arri veerde pas 15 januari. Heeft nog niet op de tien kilometer geoefend WENEN - Het Nederlands tennis- team, bestaande uit de Oegstgees- tenaren Wouter Fok en Louk San ders en voor het dubbelspel Marian Laudin en René Heffels, heeft de wedstrijd tegen Oostenrijk voor groep C van de tweede divisie in het toernooi om de Koning Gustaafbe- ker verloren. Nederland, dat de eer ste wedstrijd met 2-1 had gewon nen na een reeks incidenten, was kansloos in Wenen: 3-0. In de eerste partij won Peter Feigl van Wouter Fok met 6-3, 7-6. Hans Kary had minder moeite met Louk Sanders: 6-2, 6-2. Ook het dubbel spel leverde een Oostenrijkse zege op. Kary en Feigl versloegen het Nederlandse duo in drie sets: 6-7, 6-3 en 6-1. Door dit resultaat werd Oostenrijk groepswinnaar. Eric Heiden („Gewoon even schrap Jan Egil Storholt schudt de hand va Stensen, Sjobrend en Stensjhemmet, i dit jaar. Ze duren zo lang en ach, gaat het op de vijf, dan gaat het op de tien ook, niet waar. Dat is ge woon twee keer zo veel. Even schrap zetten en doorgaan. Naast onze held de Noorse schaats coach Tenman, een gerimpeld ap peltje, dat zich kranig houdt, gefeli citeerd, de sterkste heeft gewon nen. Maar inwendig hoor je het ijs breken, want een half jaar inten sieve voorbereiding blijkt niet vol doende om een wat warrige Ameri kaanse student die met een knap zak op de rug Europa aandoet te kloppen. Alle schaatstheorieen smelten als sneeuw voor de zon. Wat blijft er over van de opbouw, de lange aan loop, de angst voor voortijdig op branden. En Eric Heiden, die merkt op dat hij volgende week wereld kampioen bij de junioren hoopt te worden en een week later in Alk maar bij de sprinters, want dan kan hij terugkijken op een geslaagd sei zoen nietwaar? Gips Eric Heiden redt voor het Neder lands publiek het toernooi door de Noorse suprematie te doorbreken. Zoals ook bijvoorbeeld Collin Coa- tes het toernooi redt, gedreven door god weet wat. Nog geen drie weken terug is het gips van zijn indertijd gescheurde achillespeeshiel ver wijderd. Starten kan hij nog niet van de pijn, getraind heeft hij nau welijks. Maar hij rijdt zich leeg op de vijf kilometer; stort na de finish zetten en doorgaanwordt over de bol geaaid door de Noor Stensjhemmet. n de Amerikaanse student, die de hegemonie van de vier S-en (Storholt, j.l.n.r.) heeft doorbroken. Toen leek het allemaal nog zo aardig voor de Nederlanders. Hans van Helden stond na de 5000 meter nog op de hoogste trede van het erepodium, geflankeerd door Stensen (links) en Marsjoek. Later zou Van Helden zichzelf tot „grote stommeling" uitroepen. Gomez moet de dubbele bodem in het aanmoedigingsgejuich onder kend hebben, zoals een torero in stinctief de diepste verlangens van het hoog geeerd publiek aanvoelt; de trapezeartiest de ogen die vanuit het duister onweerstaanbaar aan hem trekken. Wereldprestatie Antonio Gomez levert een wereld- prestatie door de negatieve ener- giegolf uit de volgepakte tribunes te weerstaan en ontroerend krabbe lend, maar niet vallend naar de fi nish te strompelen; een wonder. Hij is plotseling een held, wordt be laagd op handtekeningen, ver schijnt voor radio en tv. De com mercie hapt gretig toe; hij krijgt twee, drie aanbiedingen voor het komende jaar, trainen, voor niets in Nederland. Antonio moet er bij, met hem kan je lachen. Wat wil hij, wereldkampioen worden? Smake lijk gelach, maar de Schadenfreude ketst af op de donkere huid: „Alles kan toch, is ie niet de vijfde sterkste marathonloper van Spanje, nou dan". Hij laat een lange woorden stroom ontsnappen uit een half tandeloze mond. Bekent dat er in Spanje nog een schaatser is, sneller dan hij, maar al vijftig, te oud dus. Hij zelf is pas dertig, hij kan nog ja ren mee. De suppoosten zien weinig in de drukte rond onze Spaanse held. Rammen een fotograaf naar buiten, wat denkt ie wel. Dit is een wereld- toernooi. Ga toch de nummer een fotograferen en niet nummer laatst, hedde ge dan geen hersens in de kop zitten Antonio vlucht zelf tenslotte een massagekamer in, biecht daar op dat hij drie maanden geleden in Grenoble zijn eerste 500 meter heeft gereden. Even verderop ver klapt moeder Heiden dat haar zoon als tweejarige al mee moest naar de kunstijsbaan, schaatsjes onder kreeg, vaak viel en veel huilde, dat hij eigenlijk toch veel beter ijshoc keyt dan gewoon schaatst. Op de massagetafel roept de Australische nomade Collin Coates dat hij het volgende jaar eens echt gaat train en, dan zal je eens wat zien. En in de naar belegen patatolie stinkende hal ziet vader Moechars zijn zoon in gedachten al naar nieuwe roem snellen, als die dekselse jongen tenminste niet te lui is om eens wat vijf en tien kilometers te oefenen. Waardoor onweerstaanbaar de ge dachte oprijst dat een volbloed ne ger uit midden-Afrika en een slan genbezweerder uit India nog ont breken in deze mallemolen van op geklopte en vaak overschatte sportprestaties, waar in „schaats- naties" als Nederland en Noorwe gen alleen de toon hebben mogen aangeven omdat in landen als Ame rika en Rusland schaatsen zonder puck zo ongeveer beschouwd wordt als tennissen met een shutt le- tegen het ijs, happend naar lucht; ligt urenlang op de massagetafel, waar met elektrische impulsen de achillespees wordt bewerkt omdat er morgen weer een dag is, omdat hij ook op de tien kilometer wil uit komen. Ja, Coates rijdt zich leeg en dat is dan in schrille tegenspraak tot Piet Kleine, die zich nooit leeg- lijkt te rijden. Ovaties voor Collin Coates, die weet hoe het hoort, zijn aanhang dankt met brede armzwaaien, een heel ander beeld dan de stuurs uit rijdende Van Helden die net zoals zijn coach Pfrommer de handteke ningenjagers bruusk van zich af wijst. Grappen De laatste grappen zijn inmiddels al geboren. Het nieuwe antwoord van 'de PTT-inlichtingendienst er zijn nog zeventien postbodes voor u. Deze wordt direkt na de 1500 meter al geventileerd wanneer de Neder landse schaatshoop aan alle kanten geklopt is, zelfs door een Belg, Alain Moechars, wiens vader het ijs haast stuk trapt van vreugde. Wat een triomf. Zijn Alain toch rapper dan Kleine en Vriend. Ge zult het zien straks, met de voetbal valt er weer een verrassing. Helaas, op de 5000 meter wisselt de kleine Alain verkeerd, wordt gediskwalificeerd, dat is een weinig embattant. Maar allez. Hij rijdt die afstand voor den eersten keer, dan kan men niet alles verwachten; de investering is juist gebleken, zeshonderd frankskes per dag om in Duitsland te trainen, Alaip gaat door. Inderdaad. Alain gaat door. Eric Heiden gaat door en zelfs Antonio Gomez gaat door, die kleine Spanj aard uit Barcelona, die enkele maanden terug voor het eerst echte noren heeft ondergebonden; hij kan niets, niet schaatsen, niet star ten, hij zit aan de vooravond van de schaatshappening eenzaam in een bar in Heerenveen. Hij kent geen mens en de slaap kan hij toch niet vatten; zoekt zijn schamele leger stede pas op wanneer een flauwe ochtendbries de vaderlandse drie kleuren aan de uitbundig vlag gende Friese gevels beroert. Die dag, op de 5000 meter explo deert zo waar toch nog even Van Helden, wint, het publiek kan naar huis gaan, maar het blijft, knaagt zich moeizaam door de kleffe rijs tebrijberg van onbetekenende rit ten heen omdat straks het laatste nummer een hoogtepunt zal wor den; omdat volgens oud gebruik pas na de gladiatoren de christenen voor de leeuwen geworpen worden. Antonio Gomez, klein, dapper, een eenvoudige postbeambte, maakt dan zijn debuut op die 5000 meter, ook voor hem is het zijn eerste; hij lijkt een bejubelde held, maar geze ten tussen het krijsende publiek maakt dat enthousiasme een kleffe indruk. De monden lachen maar de ogen niet. Gaat hij vallen, ja of nee, de weddenschappen rollen in snel tempo van met bier en jenever ge smeerde stembanden. Antonio Tegenover Ard Schenk verklaarde hij even later „Ik ben een stommeling, ik kan niet wat jij en Kees konden, kampioen worden". Een droeve waarheid helaas. Van Helden kent zichzelf goed. Op de 1500 meter de volgende dag kwam hij er weer niet aan te pas. De afstand die hij zou moeten winnen als wereldrecordhouder, leverde hem nu slechts een zevende plaats op. Evenals vorig jaar slaagde Van Helden er niet in zijn krachten goed te verdelen. En kennelijk kan coach Leen Pfrommer hem ook niet genoeg in de hand houden. Kees Verkerk daarover „Ik begrijp Leen soms niet. Als Van Helden zich niet aan de opdrachten houdt, dan zou ik op een gegeven ogenblik stellen, hij er uit of ik er uit. Wat hij deze week deed door die duizend meters te rijden, dat kan gewoon niet". Leen Pfrommer ontkende na afloop heftig als zou hij geen grip meer op de ploeg en op Van Helden in het bijzonder hebben. „Allemaal onwaarhe den, valse publikaties. Sommige journalisten proberen mij er uit te schrijven. Maar ik ben inmiddels immuum geworden voor kritiek, ik kan er heel goed tegen en als het me niet bevalt dan zeg ik gewoon wat terug, maar ik zal nooit daarom stoppen. Dan zou ik een slecht verliezer zijn", aldus de krampachtig lachende Nederlandse coach. Maar ook nu is hij de verliezer. De Nederlandse rijders eindigden op de zevende, achtste en twaalfde plaats. En behalve Heiden en de Noren kwamen nu ook twee Russen nog voor Van Helden, Kleine en de bij de start van de 500 meter geblesseerd geraakte Klaas Vriend. De achter stand is niet groot en daar nu probeert Leen Pfrommer zich met alle macht aan vast te klampen. „We kunnen dat in een jaartje best weer terugwinnen en ik zal het echt niet opzienbarend anders gaan doen. We zullen gewoon ons best doen". Maar of alleen je best doen voldoende is om het geschonden Nederlandse blazoen weer wat op te poetsen is de vraag. Want het waren wel de Nederlanders die in Heerenveen afgingen door het kampioenschap van de jonge Eric Heiden. En niet de Noren. Natuurlijk, ook zij waren verrast door het sterke rijden van Heiden op de 10.000 meter. Maar de Noren konden daar andere daden tegenover stellen. De vier S'en reden per soonlijke records op de vijf en tien kilometer en bewezen daarmee overduidelijk dat het mogelijk is drie maanden in vorm te blijven en die zelfs nog op te voeren. Voor hen is het kampioenschap van Heiden slechts een incident. Zij weten dat zij op de goede weg zijn en daarom kon Jos Tenman breed glimlachend vertellen dat het kampioenschap van Heiden een enorme propagande voor de schaatssport was, terwijl Leen FTrommer datzelfde enigszins verbeten ook moest toegeven. Wil Pfrommer echter de schaatssport in Nederland blijven dienen dan zal hij er toch voor moeten zorgen dat er weer successen komen, want het publiek mocht dan nu wel erg enthousiast reageren op de titel van Eric Heiden, dat kwam eigenlijk meer voort uit leedvermaak, omdat geen Noor kampioen was geworden dan uit echte sympathie voor die Ameri kaanse jongen. Leen Pfrommer, die nog een contract van een jaar heeft bij de KNSB en wellicht ook daarna nog zal blijven als supervisor, zal toch het komende seizoen iets moeten gaan veranderen wil hij met deze rijders nog successen boeken. Er zal meer aan krachttraining moeten worden gedaan want de explosiviteit is erg belangrijk op de 500 meter en zonder een goede 500 meter tel je internationaal niet meer mee. Dat werd trouwens nog eens bewezen door Stensen die een schitterende tien kilometer reed, maar daar toch ook niet verder dan een derde plaats mee kwam. Die explosiviteit kan behalve door gewichtstraining ook worden opgewekt door reflextherapie. Een massage op bepaalde punten in het lichaam waardoor weer andere spieren geactiveerd worden. De Nofen hebben dat met succes bij Sjo brend geprobeerd en zo zijn de Noren en de Russen ook bezig uit te vinden wat het effect van-elektrostimulatie is. Bepaalde elektrische schokjes voordat de rijder het ijs op moet. De Russen beschikken al over dergelijke apparatuur, de Noren hebben hem besteld. Maar wie de Ne derlandse schaatscoach naar dergelijke methoden vraagt krijgt onver mijdelijk als antwoord: „Als het zo moet hoeft het voor mij niet meer. Dan stop ik er mee". Zo praat Pfrommer ook over Hilbert van der Duim: „Laat die jongen eerst zijn studie afmaken, dat is toch veel belangrijker". Niemand zal dat ontkennen, maar het is wel een feit dat Hilbert van der Duim hier ook mee had kunnen rijden en wie weet hoe hoog hij dan zou zijn geëindigd. Tenslotte zou het ook voor hem net als voor Eric Heiden dan een voorbe reiding zijn geweest op het wereldkampioenschap jeugd, want hij en Heiden zullen elkaar komend weekeinde in Inzeil ontmoeten.... Ria Schuurhuizen Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11