„Dacht je dat ik thuis stil bleef zitten..." F ascinerend stuk van De Boer e/cfeet| agenda Burgerlijke stand Kraakpand gestoken Knappe interpretatie Midzomernachtsdroom Leen van der Geest (75 jaar), nog dagelijks in de bakkerij ZATERDAG 12 FEBRUARI 19; ZOETERWOUDE - De heer L. van der Geest, voor velen „de bakker", voor menigeen „Ome Leen" en voor ingewij den „opa". Leen van der Geest, 75 jaar nu, vader van twaalf kinderen, drieentwintig jaar voorzitter van SJZ geweest, dertien jaar in de raad van Zoeterwoude gezeten en niet te vergeten al drieenvijftig jaar bakker. Iedere dag is hij nog te vinden in de door hem zelf begonnen bakkerij aan het watertje. En nog steeds zijn er mensen in Zoeterwoude die zeggen: „Ik ga effe een broodje halen bij Leen Geest", terwijl de bakkerij toch zo'n jaar of vijftien geleden door zoon koos werd overgenomen. Leen van der Geest: begonnen als agrarisch student". LEIDEN - Er zijn maar betrekkelijk weinig vrije toneelprodukties in ons land die van een hoog artistiek gehalte zijn. „Als jij de bloemen vertrapt, zal ik jou vertrappen" van Lodewijk de Boer is zo'n uitschieter. Een thrillerachtige (melo)drama of een (melo)dramatische thriller met bi zarre kluchteffecten? Wie het weet mag het zeggen, of juist niet. Welk etiketje men het jongste stuk van de begaafde Family-auteur ook opplakt, feit is dat je er als toeschouwer bijna ongemerkt voor op het puntje van je stoel gaat zitten. En voor wie de oplossing van De Boers raadsel niet helemaal duidelijk is - hoewel, zo verschrikkelijk moeilijk is het nu ook weer niet - er is nog altijd de troostvolle gedachte, dat het er in dit geval niet in de eerste plaats toe doet wat de schrijver vertelt maar wel hóe hij dat doet. Er is eigenlijk maar een woord voor. fascinerend. Lodewijk de Boer is niet alleen een knap schrijver, hij is ook op en top een theaterman, die met geraffineerde middelen zoals toneelbeeld, belichting en muziek de aan dacht van het publiek van de eerste tot de laatste plaats gevangen weet tehouden. Wat hij als regisseur, van zijn eigen stukken weliswaar, presteert verdient daarom eveneens veel waardering. Van die waardering heeft men trou wens zaterdagavond in de zeer goed bezette Leidse Schouwburg wel getuigd. Waardering ook voor de actrice Henny Orri die met de vrijwel complete Family-ploeg (Martine Crefcoeur, Gees Linnebank, Huib Broos en Wim Kouwenhoven) grandioze dingen doet in dit stuk vol verborgen symbo liek en absurde tegenstellingen (romantisch muziekje en nostalgisch interieurtje als decor voor een keihard stuk met dreigende dialogen en relativerende woordgrapjes als compensatie voor dat tikkeltje teveel aan tragiek). Zelden maar ziet men Nederlandse toneelspelers zo goed acteren als in dit weergaloos boeiende stuk, waarover terecht al zoveel is geschreven. Zij zijn het, die dit bol van spanning staande toneelspel de juiste sfeer weten mee te geven. Een sfeer van triestheid die, door de vijf briljant gecreëerde personages met al hun frustraties als vanzelf wordt opgeroepen. Echt toneel dus, voor een groot publiek en van hoog niveau bovendien. PIETER C. ROSIER LEIDEN - Geboren: Caroline, dv K vd Broek en A. Blok; Chantal, dv P. J. Peet- ers en C. G. v.d. Zon; Kai, zv H. Y. Cheng en T. F. Chueng; Adiante, zv I. H. Rensch MAANDAG Wijk 25 Oude Herengracht, Ververstraat, Zijlstraat, Oost- en West Haven straat, Dwars Havenstraat, Verver splein, Haven, Havenkade, Kal vermarkt, Kijfgracht, Minne broersgracht, Zuidsingel, Heren gracht, Korte en Lange Lange- straat, Nieuwe Waard straat, Oos terkerkstraat, Waard kerkplein en steeg, Waardgracht, Oraiyegracht, Kaarsemakerstraat, Looyerstraat, Weverstraat, Vestestraat, Groenes- tegen, Uiterstegracht, Kerksteeg. Wijk 27 Breestraat, Langebrug, Ketelboe- tersteeg, Schoolsteeg, Wolsteeg, Gangetje, Botermarkt, Vismarkt, Stadhuisplein, Koornbrugsteeg, Dwarskoornbrugsteeg, Maarsman- steeg, Mandemakersteeg, Vrou- wensteeg, Boom markt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn, den Burcht, Brucht- steeg, Nieuwstraat, Hartesteeg, Be schuitsteeg, Mariaansteeg, Hoog- landsekerkgracht, Koppehink- steeg, Hooglandskerkkoorsteeg, Middelweg, Oude Rijn, Hoogstraat, Kaasmarkt, Hooigracht, St. Pan en G. A. Nede; Brian, zv E. R. Brewster en R. R. Fung-A-Wing; Cindy, dv L. J. Hooijmans en J. J. Kreuger. Ondertrouwd: E. D. Oostveen en L. Paauw; B. A. Sassen en C. J. A. Klein; J. M. van Steenes en C. M. Bloem; C. T. Verplanke en E. N.Polderman; J. Harms en M. J. Zwart; R. Hartman en E. M. van Leening; F. J. Torion en L. J. Bakker; D. v.d. Tuijn en Th. v. Wolde; G. A. M. Ver schoor en P. J. G. v.d. Poel. Overleden: C. Kapaan (67) ev M. Bol. Getrouwd: W. J. Piket en L. l'Amie; G. C. van 't Veer en E. C. M. Rijnsburger; D. Niblett en A. M. L. v.d. Steen. Hoe is het allemaal begonnen? „Wel, ik ben geboren in Aarlander- veen in 1901, als zoon van een aannemer. Later, toen we inmid dels in Oud Ade woonden, ben ik eerst negen jaar agrarisch stu dent geweest. Je mag ook ge woon boerenknecht zeggen. Op het moment, dat ik daar niet zo veel meer in zag zitten, ben ik bakker geworden. Dat was onge veer in 1923. In verschillende plaatsen heb ik gewerkt als bak kersknecht". Zo kwam ik in 1929 naar Zoeter woude, in de zaak waar Koos nu nog in zit. Ik werkte bij de toe nmalige eigenaresse de weduwe Rekelhof. Na een paar jaar, nadat ik in 1932 was getrouwd, heb ik de zaak overgenomen. Vijf jaar lang hebben we in de bakkerij gewerkt, waarna we de zaak in 1937 plat hebben gegooid en een nieuwe bakkerij met woonhuis hebben gebouwd.. Dit is het zelfde pand, dat nu nog aan het Watertje staat". In 't eerste Voetbalde u in die tijd nog? „Jazeker, toen ik in Zoeterwoude kwam wonen was hier de voet balvereniging ASC nog. Dit was een uitvloeisel van de jongeren beweging van de Jozef Gazellen. Van hieruit heeft men in die tijd een sportclubje opgericht. We voetbalden aan de Schenkel tus sen het Centrum en de huizen van Koemans in geloof ik. Ik deed mee in het veteranenelftal. ASC takelde weldra een beetje af, want op een gegeven moment, hadden ze nog maar een elftal. Ik weet nog goed, ze moesten 's zondags een keer tegen Teylin- gen II en er waren maar 10 man. Ze kwamen mij vragen of ik mee wilde doen. Hoewel ik niet zo goed kon voetballen ben ik toch mee gegaan. Dat was de eerste en enige keer dat ik in het eerste stond". "In 1945 is toen S.J.Z. opgericht, in het begin was ik daar nog niet bij. In 1951 ben ik aangezocht om voorzitter te worden''. Journaal "Ik weet niet meer precies wan neer. Ik dacht van 1952 tot 1965. Maar ik kan het nergens meer te rugvinden". "Staat het niet in je boek dan?", zegt mevrouw Van der Geest. In welk boek. "Ja", gaat Van der Geest verder. "Ik heb nog een jaar of wat een jour naal bijgehouden. Een soort dag boek zeg maar. Ik schreef er alle belangrijke gebeurtenissen in op". "4 juni 1932: eerste kennismaking met myn vrouw, 18 juni 1932: be gin verkering, 15 september 1932: aangetekend op het gemeente huis. Dat ging hard hè. 12 oktober 1932; met datzelfde voorwerp dat daar nou wegtippelt (zijn vrouw loopt even naar de keuken en kijkt lachend om) huwelijksvol trekking enz "6 december 1941: Wegens de sin- terklaasdrukte in de bakkerij als nooit tevoren, konden er op 5 de cember geen bestellingen meer worden aangenomen. 10 januari 1942: Begin van een verschrikke lijk strenge winter. Voor veel mensen een zware winter wegens grote tekorten aan levensmidde len en brandstoffen. 1942: in de crassteeg, van Driessenstraat, Mid delstegracht. WOENSDAG Wijk 24 Zoeterwoudsesingel (van Lam- menschansweg tot Hoge Rijndijk), v. d. Brandelerkade, Durieuxstraat, T. Siegenbeekstraat, Roodenbur- gerstraat, de Mey van Streefkerk- straat, Cobetstraat, de Ridder straat, Thorbeckestraat, Was- straat,de Laat de Kanterstraat, Cronesteinkade, P. J. Blokstraat, Fruinlaan, de Gijselaarstraat, Kernstraat, Verdamstraat. Wijk 28 Korevaarstraat, Plantsoen, 4e Bin nenvestgracht, Rijnstraat, Kraaier- straat, 2e en 3e Haverstraat, le 2e en 3e Gortestraat, Geregracht, Leven daal, Oranjeboomstraat, Cathrij- nenstraat, Barbarasteeg, St. Joris- steeg, Koenesteeg, Nieuwe Brug steeg, Wielmakersteeg, Hoge- woerd, Watersteeg, Plantage, Utr. Veer, Veerstraat. DONDERDAG Wijk 32 (Meren- wijk) VRIJDAG Wijk 29 Zijlsingel, Rijnkade, Oosterdwars straat, Munnikenstraat, vgn Galen straat, Waardstraat, Hermanstraat, Trompstraat, de Ruyterstraat, Evertsenstraat, Heemskerkstraat, Oosterstraat, van Speykstraat, Ko- retenaerstraat, Tasmanstraat, Overrijn. Wijk 30 Galgewater, Noordeinde en plein, snabbelhandel werden fabelach tige prijzen betaald. Voor room boter 5 a 6 gulden per pond. Kaas 2 gulden per pond. Thee 40 gul den per pond. 1 mud tarwe 90 gulden. April 1945: Wehrmacht- spalen gehaald in Wassenaar met de motorschuit van Arie Lelie veld". "Bij het naar huis varen werd de boot aangehouden aan de Haag- sche Schouw door een Duitse soldaat. De schuit werd in beslag genomen. Zes man van de ploeg, teweten Doris van Cassel, Jan de Jong (de oude bakker van de Schenkel), Ton Gijbeis (een Leidse onderduiker), Leen de Jong (groenteboer van het dorp). Aad va'n der Hoeven en Dirk On derwater werden 14 dagen vast gehouden in de Doelenkazerne. Door Kees Verzaal 14 juli: geboren Johanna Maria Catharina, dit is dochter Anneke 1950: Koos geslaagd voor mid denstandsdiploma". Dondersteen "Bakker Leen" kan zich nog heel wat bakkersstaaltjes herinneren. "Ja, ik heb nog eens een strenge winter meegemaakt. We gingen met z'n drieën, twee knechts en ikzelf, met een bakfiets met brood naar de Weipoort. Je had toen namelijk geregeld van die enorme sneeuwstormen uit de polder, van de Rijn af zeg maar. Tussen de grote iepenbomen op de Nieuwe weg werden geregeld grote sneeuwkragen gevormd, van wel een meter hoog. We moesten dan schoppen meene men om de sneeuwhopen weg te graven om er met je bakfiets door te kunnen". "Bij bepaalde mensen kwam je twintig tot dertig jaar langs de deur. Je was er zo'n halve huisge noot. Je wist ook vaak wat er in een gezin gebeurde. Als er een kleintje geboren werd gaf ik altijd een tulband cadea. Je hoorde vaak van: "Joh, die of die is jarig, kom effe gauw een borreltje ha len. Dat deed je dan onder het venten door". "Ik kwam ook nog eens ergens aan de deur, daar was moeder de vrouw alleen thuis. Maar de was- kit moest nog versjouwd worden. Dus werd er even gewacht tot de bakker langs kwam, dan kon die het even doen". "Meermalen hebben we ook met de bakfiets in het water gezeten. Je had n.l. altijd haast en zette dat ding overal neer. Ook wel eens op een hoogje. Als je dan terugkwam bij je klant vandaan, kon je je bakfiets vol brood uit het water vandaan halen". "Mijn zoon Jan was ook zo'n don dersteen. Die ging met de bak fiets in de Zuidbuurt op het randje van de weg rijden om uitte proberen of dat kon. Op een ge geven moment ging hij natuurlijk met bakfiets en al het water jn. Op zo een moment had je er wel be hoorlijk de pest in. Achteraf als je er op terug kijkt is het toch wel een mooie tijd geweest". De oude meester - hij staat nog da gelijks in de bakkerij - blijft nog wel even doorwerken. "Dacht je dat ik thuis bleef zitten, niks doen. Dan is moeder de vrouw ook zo op me uitgekeken. Zolang ik nog gezond ben en er nog plezier in heb, ben ik iedere dag in de bakkerij te vinden". Een scène uit Midzomernachtsdroom. LEIDEN - Peter Lintelo en Mieke Kluivers, die respectie velijk voor de regie en het dé cor en de regie-assistentie en de bewegingstraining zorgd roegen rond een "Midzomernachtsdroom-inter] van de auteur William Sha kespeare kunnen tevreden zijn. Daar waar 't Was Een Leeuwe- rik/How Now Juliet' van Eph- raim Kishon met uiterst mo derne Shakespeare-motieven tot een wanstaltig, op gespan nen voet met de dramatiek le vend, gedrocht uitgroeide, werd de opvoering van giste ravond, mede door de enthou siaste inzet van de spelers, een ondubbelzinnig succes. Door welke elementen werd dit succes bepaald? In belang- Rembrandtstraat, Oude Varken markt, Sliksteeg, Groenhazen- gracht, Rijn- en Schiekade, Witte Singel, Groenhovenstraat, Witte Rozenstraat, Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vreewijkstraat, Hugo de Groot straat, Bilderdjkstraat. Wyk 31 Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg, Doelen gracht, Nonnensteeg, Kolfmaker- steeg, Zegersteeg, 5e Binnenvest gracht, Sterrenwacht, Kaiserstraat, Bakkersteeg, Molensteeg, Boisot- kade, Kampersteeg, Conciëntie- straat, Vliet, Douzastraat, St. Ja- cobshof, St. Jacobsgracht, Jan van Houtkade, Hoefstraat, Raamsteeg, Garenmarkt, Steenschuur, Nieuw- steeg, Herensteeg, Salomonsteeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstraat, Gerecht, Lokhorst straat, Zonneveld straat, Pieters- kerkkoorsteeg, Diefsteeg, Berken- daelstraat, Pieterskerkgracht en straat, Pieterskerkhof, Papen gracht. rijke mate door de fantastische wijze, waarop Marian van der Luit de hofkostuums had ver vaardigd, maar ook door de décoruitvoering van Michael de Leeuw (Wig, de timmer man), Djuna Denkers (Hermia), Judith Vroom en Jaap Schrij vers. Als decoratief element was daarbij de belichting (Ilja Vermeulen, Vincent Woel- ders/techniek) van zeer wezen lijk ondersteunend belang om het dramatisch gegeven speel baar te maken. Waarmee we zijn beland bij de spelinterpretatie en het ver mogen om het voor velen taaie Shakespeare-gegeven over het voetlicht te brengen. En dat geldt niet alleen voor 'A Mid- summernight's Dream', maar bijvoorbeeld ook voor 'The Tempest', 'As You Like It', 'Twelfth-Night', en in mindere mate voor het wat lichtvoeti ger 'The Merry Wives Of Wind sor' en 'The Merchant Of Ven- Dit alles realiserend, dient ge zegd, dat Lintelo het er keurig vanaf heeft gebracht. De veel heid aan spelers, die de droom zouden moeten symboliseren en de nadrukkelijke voorkeur voor de sterk-overheersende kleur 'groen' zijn voor een zin volle, met kritiek geladen, dis cussie vatbaar. Maar de manier, waarop hij regisserend de zich naar een climax ontwikkelende ruzie tussen Hermia (Djuna Onkers) en Helena (Phemmy Wisse) heeft begeleid, verdient beslist waardering. Zijn eigen in breng wordt enigzins over schaduwd door de vaktechni sche benadering van Mieke Kluivers, die incidenteel de indruk wekt de dialogen tus sen hen beiden te dragen. Van de "ambachtslieden", die im mer en masse het toneel be stormen, noem ik Knus, de schrijnwerker (Jan Paauw) en Snuit, de ketellapper (Michel Neervoort). De laatste vooral, omdat hij, met een emmer met metsel specie de muur moest symboli seren, die twee 'gelieven* ge scheiden houdt. Het stuk wordt vanavond, morgena vond en maandag 14, woens dag 16 en donderdag 17 fe bruari in de aula van de Agnes- scholengemeenschap her haald. Daarnaast zijn optre dens gepland in Amsterdam (Universiteitstheater; vrije voorstelling), Leidschendam en Zoetermeer. Wellicht kan deze recensie ertoe bijdragen ook daar voor volle zalen te spelen. Bert Koekebakker. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wonLEU de weekenddienst van zaterdag wat uur vm. tot zondag 24 uur waargécoop nomen door de volgende artseiopm Wijk 1 (Morswegkwartier, binnerbezo stad tot cityring en Groenoord): Q&eel D. de Jong, Hoge Rijndijk 15, tepart 132877; wijk 2 (Kooi- en Merenwylüüe dr. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371DP" wijk 3 (Waard, Professorenwijk ebele Tuinstadwijk): dr. W. de Bruyn«pan De Laat de Kanterstraat 32, teleen 126866; wyk 4 (Zuid-West eipat Haagwegkwartier): dr. A. A. vardet Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797 (zastac terdag tot zondagochtend 8 uur) er mei dr. W. Schellekens, Paganinistraafc. 1 24, tel. 764035 (vanaf zondagocbOp tend 8 uur). kon Leiderdorp - D. Hennink en O. dude i Ry van Beest Holle, praktykadresdee Mauritssingel 168, tel. 133686 (za dez terdag en zondag spreekuurtje var Air 12.30 - 13 uur). Oegstgeest - J. W. de Haan, Dui 88 venvoordestraat 3, tel. 154294. Voorschoten - W. van Dam, Pale- I strinalaan 29, tel. 3960 (zaterdag); I zondag: F. Koopmans, R. Wagner- I laan 69, tel. 6352. Eigen patiënten: I S. M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zat. en zond.). Warmond - F. Walenkamp, Dorps- I straat 45, Warmond, teli I 01711-10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 11 tot 18' februari door Haven Apotheek Leiden, Haven 18, Leiden, teli J >120085. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg I Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. A. M. van Rijn, Ma- rijkestraat 42, Sassenheim, tel.1 02522-10393. ZATERDAG Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 's mor- [j gens geopend. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, Leid se jeugd schaaksociëteit 11 -15 j aar). 3-5 uur nam. Vrouwencafé, Nieuwe Rijn 20a, vanaf 9 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, 8 uur nam. Stadsgehoorzaal, Carn.ver. "De Hut spotten", Carnaval voor bejaarden, 2-5 Microtheater, Vestestraat 40, Toneel groep Imperium met "S.O.S. spreekt u maar", 8.30 uur nam. Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Ka- beret Tekstpierement met "Wacht U voor de hond", 8.15 uur nam. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. SOS-dienst Telefonische hulpdienst. telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). ZOETERWOUDE - Onbekenden hebben de afgelopen nacht brand gesticht in de voormalige pastorie van de Meerburgkerk aan de Rijn dijk in Zoeterwoude. Enkele rui ten van dat pand, dat bewoond wordt door krakers, werden inge gooid, waarna een fles benzine naar binnen werd geworpen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het vuur, dat omstreeks half twee vannacht werd ontdekt, werd be streden door de Leidse brandweer, die na ongeveer een uur het sein "brand meester" kon geven. Een woonkamer aan de voorzijde van de woning brandde geheel uit. De technische recherche van de rijkspolitie stelt vandaag een on derzoek naar de juiste toedracht van het gebeuren in. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2