LEIDSCH DAGBLAD Ook in tweede gesprek geen akkoord bereikt In Alphen aan den Rijn 145 man op straat DR. BEEL (74) OVERLEDEN Vechtpartij bij beslaglegging vandaag v.d.wiel modeinbont Spaanse politie bevrijdt gijzelaars Vanmiddag wordt overleg hervat musternng In W. Duitsland geen nieuwe kerncentrales ZATERDAG 12 FEBRUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35164 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aankondiging sluiting „Industrie" als donderslag bij heldere hemel ALPHEN AAN DEN RIJN - Mid den dit jaar zullen in Alphen 145 man op straat komen te staan. Vol gens de gisteren voor het personeel ontvouwde plannen zal dan de van de Brons Industrie Groep deel uit makende motorenfabriek "De In dustrie" in Alphen aan den Rijn worden gesloten. De vakbonden waren gisteren van dit besluit nog niet op de hoogte. Volgens onder nemingsraadslid en NW-kaderlid Cor Schijf kwam het bericht van de directie "als een donderslag bij heldere hemel." MADRID (Reuter/AFP/DPA) - De Spaanse politie heeft giste ren twee hoge functionarissen bevrijd die geruime tijd zijn ge gijzeld. Kort na elkaar werd de bevrijding gevierd van luitenant-generaal Emilio Vil- laescusa Quilis, voorzitter van het militaire hooggerechtshof, en Antonio Maria de oriol, voor zitter van de Staatsraad, zo hebben politiekringen meege deeld. De generaal was op 24 januari ontvoerd en De Oriol werd op 11 De werknemers van de motorenfa briek "De Industrie" kregen het voor hun zo onheilspellende be richt te horen van hun directie die een telexbericht voorlas. De slui ting van de Alphense fabriek werd pas bekend gemaakt, nadat eerst was meegedeeld, dat de produktie van de vier-tact motoren „D" zou worden beëindigd: "met dien ver stande dat alle lopende orders normaal worden afgewikkeld. Uit de aard der zaak zal daarbij de le vering van reserve-onderdelen en het verlenen van service ten be hoeve van gebruikers van D-motoren door de groep volledig worden gecontinueerd". Pas na die voor de gebruikers interessante (en overbodige) mededeling volgde in het bewuste telex-bericht: "Slui ting omstreeks midden 1977 van de fabriek te Alphen aan den Rijn, na dat de produktie van de D-motoreri zal zijn beëindigd. Hierbij zullen ca. 145 personeelsleden betrokken ?.ijn". Beide voor Alphen zo ingrijpende maatregelen maken deel uit van "een ingrijpende sanering", die volgens de directie van de Brons Industriegroep onvermijdelijk is.- "De totale orderpositie en de ver wachting voor de komende jaren zijn beslist onvoldoende om de huidige produktie-capaciteit te kunnen handhaven". Behalve de bovengenoemde maatregelen houdt de sanering een concentratie van de totale produktie van twee- takt motoren in Appingedam en het ontslag van ongeveer 25 van de bijna driehonderd personeelsleden in Appingedam in. Volgens het telex-bericht van de di rectie heeft het ministerie van Eco nomische Zaken op grond van het saneringsplan zich bereid ver klaard zodanig medewerking te verlenen, dat de Brons Industrie Groep in staat zal zijn de recon structie daadwerkelijk door te voe ren. (Volgens Schijf was een door hem gebeld lid van de kamercom missie van Economische Zaken, Arie van der Hek, niet op de hoogte en zou die vandaag nog vragen stel len aan minister Lubbers.) De Noordelijke Ontwikkelings maatschappij zou op deze basis be reid zijn tot deelneming in het be drijf. De vakbonden, niet op de hoogte, omdat in verband met het arbeidsconflict alle overleggingen waren opgeschort, betoogden in november vorig jaar nog, dat een Brons Industrie Groep met twee vestigingen (in Appingedam en Alphen) uitgangspunt van bespre kingen zou moeten zijn. De bonden zagen perspectief voor een fabriek van twee-takt motoren in Appinge dam en vier-tact motoren in Alp hen, waar dan wel enige mensen zouden moeten afvloeien. december vorig jaar in gijzeling genomen. Verantwoordelijk voor de ontvoeringen stelde zich het Grapo (anti fascistische verzetsgroepen de lste oktober). Het zou om een uiterst linkse organisatie gaan, maar in de pers is wel gesugge reerd dat het juist een uiterst rechtse groep kon betreffen, die afkerig is van de vernieuwingen in Spanje en onrust wilde In e de Generaal Villaescusa communique bevrijdingen bekend werden gemaakt, wordt gezegd dat ver scheidene ontvoerders zijn gearresteerd. De toestand van de ex-gijzelaars wordt „goed" genoemd. Villaescusa, die 64 jaar is en aan een hartkwaal lijdt, is met spoed naar het ziekenhuis ge bracht. De 62-jarige De Oriol bevindt zich op het hoofdkwar tier van de veiligheidspolitie. Hoewel officieel nog geen bij zonderheden zijn gegeven, is vernomen dat het tweetal is be vrijd bij een bliksemactie van zijn bevrijding. Naast hem zijn de politie in een gebouw in Al- coron, 15 kilometer ten westen van Madrid. Volgens kringen uit de omge ving van de regering werd Vil laescusa het eerst bevrijd. Vlak vóór de inval van de politie was De Oriol onder bewaking van drie Grapo-leden in een auto weggevoerd. Hij werd later be vrijd in het in de buurt gelegen Pozuelo. Een van de guerrilla strijders was een vrouw. Bij de inval in Alcoron zou zijn ge schoten. Inmiddels handhaafde de poli tie na de bevrijding van de gijze laars de wegafzettingen op alle belangrijke uitvalswegen van Madrid. In Barcelona werd één politie man gedood en een tweede ge wond bij een vuurgevecht met vier mannen, die erin slaagden in de menigte te ontkomen. Het gebeurde toen de politie jonge lui wilde arresteren die vlug schriften van de Maoistische „vernieuwde communistische partij" uitdeelden. DEN HAAG - Het tweede gesprek tussen de werkgeversorganisaties en de vakbeweging is vannacht om kwart over een afgebroken, zonder dat er duidelijke resultaten zijn bereikt. Duidelijk werd vannacht alleen dat het gesprek vanmiddag om drie uur in het gebouw van de Sociaal Economi sche Raad in Den Haag zal worden voortgezet. Mr. Van Veen van de werkgever- elkaar te bespreken. Gezien de chemisch bedrijf Cynres in Hoek sorganisaties noemde het vannacht vermoeidheid die een rol ging spe- een „open gesprek", dat op con- len bij de onderhandelaars werd er structieve wijze was gevoerd. Rond mee gestopt tot vanmiddag. De middernacht besloten de partijen werkgevers hebben vanochtend ling te bestrijden - voorlopig te sta- Volgens FNV-voorzitter Kok zullen ken en zich bezig te houden met het vanmiddag eerst de immateriële totale pakket 1 waarden. Eerder lagen de arbeidsvoor- zaken aan de orde komen. "Daar over bestaat tot nu toe verreweg de twee formules op minste duidelijkheid aan werkge- tafel, die de partijen in elkaar wil- verskant. terwijl zij volgens de den schuiven. De werknemers werknemers volstrekt essentieel maakten later op de avond bezwaar zijn. Ze zijn in menig opzicht mis- tegen het concept van de werkge- schien belangrijker dan een kwart vers. Even voor half twaalf liet mi nister Boersma informeren of zijn aanwezigheid nog gewenst was. De Het actiecentrum triebonden NVV en NKV liet giste ren weten dat een tweede stakings- Op twee gescheiden bijeenkom- golf wordt voorbereid. Volgende 'sten gaven de woordvoerders van week zal er worden v beide partijen, mr. Van Veen en de leden over het ine Kok een toelichting op de gevoerde timatums. Het gaat om de bedrij- discussie. Van Veen zei dat men er ven Shell-Pernis in het Botlek- niet toe gekomen is alle punten met gebied (6,000) werknemers, het Holland (500), het chemisch bedrijf Eindmill in de Rijnmond (400) en Polynorm in Bunschoten (950). Inmiddels heeft de vice-president van de rechtbank in Utrecht, mr. C. Laan ook bepaald, dat de Indus triebonden FNV, CNV en de Unie BHLP geen stakingen mogen uit roepen bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil. De recht bank vindt dat er eerst een afkoe lingsperiode van twintig dagen moet plaatsvinden. Op dinsdag 1 maart moeten de beide partijen weer voor de rechter verschijnen om nadere inlichtingen te geven over de stand van zaken. 30 PAGINA'S De actiebereidheid blijft groot, zo blijkt uit de stem ming op dit moment. „Het doel is nog niet bereikt zeg gen de bonden. PAGINA 7 Kurt Waldheim slaagde er niet in de kloof tussen Israël en de Arabieren te over bruggen. PAGINA 9 Nico Scheepmaker: Engels voetbal is gezichtsbedrog. PAGINA 13 De heksenjacht op commu nisten herleeft in de Ver enigde Staten, althans in de film „The Front". Larry Ad- Ier vertelt PAGINA 15 De grimmige glimlach van Bangkok als omlijsting van een driedaags bezoek. Of: in Thailand bloeit de prostitu tie bijna net zo openlijk als de papaver. PAGINA 15 en 16 De maatschappelijke rele vantie van de wetenschap of: wat gebeurt er met het DDT? PAGINA 21 Boeken, boeken, boeken. PAGINA 23 Leiden houdt vol; de laatste zaterdag zonder "Vatte Gat" Te koop gevraagd schilde rijen ot aquarellen van C. v. d. Windt of A. J. v. Driesten. Brieven met aanbiedingen onder nr. 20399 brieven bur. v. d. blad. exclusieve meubelen tJÜ INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg 1b, tel. (01718) - 21955 DEN HAAG - Op 74-jarige leeftijd is gisteren prof. dr. L. J. M. Beel, oud-vice-voorzitter van ae Raad i State overleden. Dr. Beel voorzitter van de Raad van State. In leverden voor de K VP de die tussenliggende jaren was hij ning op. Dr. Beel formeerde als ge- viermaal minister geweest, twee- volg daarvan het kabinet en hij nam maal president, hoge vertegen- zelf het premierschap op zich. leed in het Stads- en Academisch woordiger van de Kroon in Indone- In het ministerie-Beel werd de s Ziekenhuis in Utrecht, waar hij twee weken geleden werd opge nomen. Prof. dr. Louis Joseph Ma ria Beel heeft 27 jaar lang een voor aanstaande rol gespeeld in het Ne- 113 jaar vice-president van de menwerking met de PvdA voortge- Raad van State, het hoogste advie- zet. scollege van de Kroon. Dr. Beel Dr. Beel kreeg in 1948 geen taak in bleef minister van Staat, waartoe het toen gevormde ministerie hij al in 1956 benoemd derlandse staatkundige leven. De De korte Londense periode begin '45 bracht voor dr. Beel terschap met zich mee Binnenlandse Zaken o'n groot belang, dat hij in de volksmond de naam "on derkoning" kreeg. De politieke loopbaan van dr. Beel begon in de laatste maanden van de het na afloop Tweede Wereldoorlog, nadat hij vormde vanuit het bevrijde zuiden Drees/Van Schaik. Maar hij bleek nauw bij het landsbestuur betrok- minis- ken, als hoge vertegenwoordiger in melijk Indonesië. het Na beëindiging van zijn taak i tweede-ministerie Gerbrandy. In donesië keerde dr. Beel niet terug de oorlog ge- in de politiek. Hij was enkele jaren ministerie- buitengewoon hoogleraar in Njj- Schermerhorn/Drees kreeg Beel megen en Tilburg. r Engeland was gegaan. In dezelfde portefeuille. De eerste Prof. dr. L. J. M. Beel. hij ontslag als a-oorlogse verkiezingen, in 1946, (Vervolg op pagina 11 Omwonenden en politie bij de woning in de Leidse Leemansstraat In Leemansstraat Matige wind De weersverwachting tot midder nacht: half tot swaar bewolkt met hier en daar een bui. Meest matige wind uit het noordwesten of noorden, later rui mend naar west tot tuidwest. Maxi mum temperaturen van 5 graden in het Waddengebied tot 9 graden in het sulden van het land. (Opgemaakt om 9.30 uur). 13 FEBRUARI Zon op: 8.00 uur, onder: 17.50 uur. Maan op: 4.09 uur, onder: 12.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.33 en 23.25 uur, laagwater te 5.58 en 18.51 uur. 14 FEBRUARI Zon op: 7.58 uur, onder: 17.52 uur. Maan op: 5.04 uur, onder: 13.54 uur. Hoogwater te 12.07 uur, laagwater te BONN (Reuter) - De Westduitse re gering en de regeringen van de deelstaten hebben gisteren afge sproken geen nieuwe kerncentra les te bouwen zolang er geen op lossing is voor de opslag van ker nafval. Bondskanselier Helmut Schmidt en vertegenwoordigers van de tien deelstaten en West-Berlijn besloten een werkgroep in te stel len die een plaats moet zoeken waar het afval voorlopig kan worden opgeslagen tot er een de finitieve plaats voor is gevonden. De premier van Neder-Saksen, Ernst Albrecht, verklaarde na dé" bijeenkomst te verwachten dat tegen het eind van deze maand een definitieve afvalopslagplaats uit de bus zal komen. Aanvankelijk had men het afval in zoutgrotten in Neder-Saksen wil len laten verdwijnen, maar deze oplossing ondervond sterk verzet van de bevolking van deze deel staat. Premier Albrecht zei dat de perma nente opslagplaats niet noodza kelijkerwijs in Neder-Saksen hoeft te komen. Hij had bonds kanselier Schmidt gevraagd of het afval niet naar de Verenigde Staten kon worden verscheept. „Maar de bondskanselier was daarover sceptisch", zei hij. weetalles van brillen en contactlenzen. Deze week is er geen puzzel In het kader van het nationaal fonds "Beter Leven". Aange zien een aantal aan deze actie meewerkende kranten in ver band met stakingen niet ver schijnt, heeft de Stichting Sa menwerkende Dagbladen be sloten de puzzel voor onbe paalde tijd uit te stellen. De namen van de prijswin naars van vorige keer staan op pagina 1*. Treinen stil op Baanvak tussen Leiden en Utrecht UTRECHT (ANP) - Het treinver keer tussen Utrecht aan de ene kant en Rotterdam, Den Haag en Leiden aan de andere kant is gisteravond van negen uur tot half twaalf ge stoord geweest door een technisch mankement bij Woerden. Met name het treinverkeer tussen Utrecht en Den Haag werd hier door in beide richtingen gehinderd met vertragingen tot een half uur. Ook het treinverkeer Utrecht-Rot terdam en Utrecht-Leiden heeft met vertragingen in beide richtin gen te kampen gehad. (Van c LEIDEN - In de Leemansstraat is gistermiddag in Leiden een vecht partij ontstaan toen een deurwaar der beslag kwam leggen bij de fami lie Van der B. De beide broers S. en H. van der B. wachtten de deur waarder omstreeks half zes op, i relletje ontstond. 2 verslaggever) De politie moest er met schilden en wapenstok aan ta pas komen om de orde te herstellen, waarna de deur waarder uiteindelijk tot beslagleg ging over kon gaan. De broers Van der B. zijn ingesloten op het Leidse politiebureau. Zij zijn nog niet óp vrije voeten gesteld. draagbaarheid en comfort VANE0M0ND BREESTRAAT BONTMODE Brecstraat 173 Leiden. Tel.: 071 - 123337.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1