Waldheim: 'Palestij nen bereid tot concessie' Hulshoff Ruimt. Enniet zo weinig. Maar Het Spaanse regering wil zaken doen met Grapo Arabische kritiek op houding West-Europa in M.-Oostenconflict Spaanse koning bij paus Levenslang voor leden van de IRA Dubcek sympatiseert met inhoud Charta '77 Skcakpi Sefiaiaplu SSi mm bank. LEIDSE SPAARBANK VRIJDAG 11 FEBRUARI 1977 TUNIS (ANP) - De Arabische lan den hebben gisteren in Tunis de Westeuropese landen verweten de beginselen die zij hebben ge noemd voor een regeling van het Midden-Oosten conflict niet na te leven en niet toe te passen. Bij de opening van de nieuwe ronde van de zgn. Euro-Arabische dia loog stelden zij voortgang op po litiek gebied, d.w.z. de Europea nen moeten in sterker mate dan voorheen de Arabische stand punten over het Midden- Oostenconflict onderschrijven. Niet minister Van der Stoel maar de Engelse minister van Buiten landse Zaken Anthony Crossland was in de ogen van de Arabieren de kwaaie pier. Hoewel de dialoog volgens de oor spronkelijke Europese opvattin gen slechts mocht handelen over economische, technische, indus triële, culturele en wetenschap pelijke samenwerking tussen de neger? EG-landen en de over twintig leden van de Arabische liga, was de rede van de Arabi sche voorzitter, de Tunesiër Is mail Khelil, voor ongeveer ne gentiende gewijd aan het Midden-Oostenconflict en die van de Europese voorzitter, de Engelsman Richard Faber, voor ongeveer de helft. In een duidelijke poging, de dia loog ook formeel te politiseren, stelde voorzitter Khelil voor naast de zeven werkgroepen die over samenwerking spreken een' nieuwe te vormen, die ons in staat stelt elkaar te raadplegen oer de politieke aspecten van de dia loog". Zijn suggestie dat de Arabische landen deelnemen aan de Helsinki-toetsingsconferentie die later dit jaar in Belgrado wordt gehouden, werd in Wes teuropese kringen met scepsis ontvangen. De Arabische landen hebben de slotacte van de confe rentie over Europese veiligheid en samenwerking niet getekend en Belgrado heeft juist ten doél na te gaan in hoeverre de aanbe velingen van de slotacte in de praktijk zijn gebracht. Khelil leverde wel kritiek op het Nederlandse beleid, dat in Den Haag „evenwichtig" - vriend schap met Israël en goede be trekkingen met de Arabische landen - wordt genoemd, men kan de agressor en degene tegn wie agressie wordt gepleegd niet op voet van gelijkheid behande len net zo min als de bezetter en een volk wiens rechten worden vertrapt Wij wijzen dit soort logi ca, als de bezetter het aanwendt ter rechtvaardiging voor het laten voortduren van de bezetting van de hand. De opmerking van Khelil over het dinsdag in Brussel ondertekende akkoord tussen Israël en de EG, waarbij dit land leningen tot 100 miljoen gulden kan opnemen van de Europese investeringsbank, lokte een scherpe en onvoorziene Europese reactie uit. Khelil had gezegd dat de betrekkingen tus sen Israël en dé EG verbeteren, zelfs nu Israël de internationale gemeenschap uitdaagt en de vier beginselen die de EG landen in hun verklaring van 6 november 1973 hebben genoemd als basis voor een oplossing van het con flict, naast zich neerlegt." De Engelse delegatie leider Faber week van de van te voren goed gekeurde tekst af om te zeggen dat ,,de gemeenschap niet kan toestaan dat anderen ons voor schrijven wat onze betrekkingen met Israël moeten zijn," VATICAANSTAD - Koning Juan Carlos van Spanje is gis teren in Vaticaanstad door paus Paulus in officiële au diëntie ontvangen. Het was de eerste ontvangst van deze aard in 54 jaar. De audiëntie duurde 75 minuten en was daardoor een van de langste die een buitenlandse bezoe ker werd gegund. Paus Paulus verwelkomde ko ning Juan Carlos.als het sym bool van "een jong Spanje, open en gericht op veelzijdige vooruitgang". De paus stelde zich geheel op achter het streven naar de mocratie van de koning en in een pleidooi voor heling van de wonden die in 1936-39 door de burgeroorlog gesla gen werden, zond hij zijn ze gen v'aan allen in Spanje, aan wie wij vurig christelijke trouw, solide vrede en duur zame eenheid toewensen". De paus sprak de hoop uit dat Spanje de "recente pijnlijke gebeurtenissen" te boven zou komen en op geestelijk en menselijk vlak hoger zou stij gen. De paus dankte de Spaanse ko ning voor zijn "doeltreffende persoonlijke tussenkomst" ter verbetering van de be trekkingen tussen kerk en staat. Hij verwees hiermee klaarblijkelijk naar de over eenkomst van vorig jaar waarin de Spaanse vorst afzag van zijn benoemingsrecht voor bisschoppen. Bronnen bij de Verenigde Naties, die dit bekendmaakten, zeiden dat Waldheim de Israëliërs ervan in kennis heeft gesteld dat de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO haar eis dat Israel het voormalige Palestina geheel dient terug te ge ven, heeft laten vallen. Waldheim sprak in het afgelopen weekeinde in Damascus met PLO-leider Jas- ser Arafat. De Palestijnen zouden nu akkoord willen gaan met de vestiging van een ministaat naast Israël. De secretaris-generaal voerde gis teren in JeruzaleVn besprekingen met premier Yitzhak Rabin, mandaatgebied Palestina, hetgeen de verdwijning van de staat Israël zou betekenen. Niet opgegeven De PLO heeft haar uiteindelijke doel, de vestiging van een Pales tijnse staat, niet opgegeven. Dit verklaarde Mohammed Ghoneim, een lid van het centrale comité van El Fatah en een van de medewer kers van Arafat gisteravond in Da- Allon en minister van Defensie Shimon Peres. In VN-kringen werd gezegd dat minister van Buitenlandse Zaken Allon tegenover Waldheim op de Palestijnse koerswijziging had ge reageerd met de verklaring dat hij daarin alleen wil geloven als de Pa lestijnen het handvest van hun be weging veranderen. Dat wil i lijk de vorming Palestijnse Palestijnse staat in elk gedeelte v staat in het gehele vroegere Britse bezet gebied dat Israël teruggeeft. ADVERTENTIE Echt lederen fauteuil Die zit. Noppen in de kussens, kleur négre. fraai houten frame lederen armleuningen. Hulshoffpnjs Leiden, Nieuwe Rijn. Anders Denken over Wonen. Tevens vestigingen te Den Haag, Rotterdam, Leidschendam, Rijswijk, Voorschoten. Eindhoven. Zwolle. Op zijn rondreis door het Midden-Oosten om de strijdende partijen nader tot elkaar te bren gen was de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties gisteren in Je ruzalem. Hij sprak uitvoerig met leden van het Israëlische kabinet. Op de foto richt Waldheim (rechts- midden. iets voorovergebogen) het woord tot de premier van Israël, Rabin (links). Waldheim hoorde van Israëlische zijde dat men be reid is aan de conferentietafel in Genève plaats te nemen. Struikel blok is echter of de Palestijnen een eigen afvaardiging mogen sturen. JERUZALEM (Reuter/UPI) - De Palestijnse leiders zijn bereid een belangrijke concessie te doen in het belang van een regeling in het Midden-Oosten. V.N.-secretaris- generaal Kurt Waldheim heeft dit gisteren aan de Israëli sche regering meegedeeld. die ter van Buitenlandse Zaken Yigal oorspronkelijk doelde op de vesti- ging van een samenleving van Ara bieren en Joden in Palestina. Wij zullen voor verwezenlijking daar van blijven vechten." Hij voegde hieraan toe dat onder scheid moet worden gemaakt tus sen deze leus en de in 1974 aange nomen resolutie van de Palestijnse nationale raad, waarin wordt aan gedrongen op de vorming 1 LONDEN (UPI) - In Londen zijn gisteren vier leden van het Ierse republikeinse leger tot leven slange gevangenisstraf veroor deeld in verband met de reeks bomaanslagen en schietpartijen in Londen in de loop van 1975. Het viertal - dat had toegegeven dat het „actief lid" van de IRA was - was in december 1975 gearres teerd, nadat het een echtpaar ge durende een week in zijn woning onder bedreiging met wapens gegijzeld had gehouden. Woensdag had de jury in het proces negen uur over de schuldvraag gediscussieerd en was vervol gens tot het „schuldig" gekomen tegen de 29-jarige Martin O'Con- nell, de 28-jange Edward Butler en de 24-jarige Harry Duggan, al len uit Ierland en de 26-jarige Hugh Doherty uit Glasgow in Schotland. Zij werden schuldig bevonden aan de moorden op Ross McWhirter, mede-uitgever van het Guinness book of records, de kankerdes- kundige professor Gordon Hamilton-Fairley, kapitein Roger Goad van de mijnopraimings- dienst en drie anderen. Rechter Joseph Cantley beval aan dat het viertal minstens 30 jaar zal zitten alvorens in aanmerking te komen voor eventuele vrijlating op erewoord. De Britse politie voorziet wraaknemingen van de kant van de IRA e.n heeft daarom extra veiligheidsmaatregelen ge- MADRÏD - De Spaanse regering raadpleegt politieke gevangenen over een ruil voor de twee hoge functionarissen die door de linkse guerrillabeweging Grapo zijn ontvoerd, zo verluidt uit officiële bron in Madrid. Premier Suarez en zijn kabinet be sloten eerder, dat zij niet zouden buigen voor chantage, maar nu kan de zaak volgens genoemde zegsman "in een paar dagen of een paar uur worden geregeld". De ontvoerde functionarissen zijn De Oriol, president van de staats raad, en luit.-generaal Villaescu- sa, president van het hoge mili taire gerechtshof. De Spaanse socialistische arbei derspartij (PSOE) algemeen be schouwd als de sterkste ter linker zijde, heeft gisteren formeel de le gale status aangevraagd. De PSOE van Felipe Gonzales, die wordt erkend door de socialisti sche internationale, maakt daar mee als eerste gebruik van een re cente versoepeling van de "wet op de politieke associaties". Daarbij werd vastgesteld dat de regering niet langer bepaalt of een partij kan worden toegelaten. De toetsende bevoegdheid ligt thans bij het opperste gerechtshof. Tot die toetsingsmacht van rege ring naar hof werd verlegd, had den de oppositiepartijen gewei gerd om legalisering te vragen aangezien zij de oude wet niet de mocratisch vonden. Woordvoerders van de andere op positiepartijen, inclusief de com munisten, verklaarden dat zij het voorbeeld van de PSOE binnen enkele dagen, anders "binnen kort", zullen volgen. Het is nog steeds twijfelachtig of de Spaanse CP zal worden erkend, hoewel de gewijzigde wet dit wel kapsrijker maakt. De vier veroordeelden hebben op hun proces van dertien dagen noch schuld noch onschuld wil len bepleiten. Twee hunner noemden het proces „een klucht". Geen van de vier was woensdag aanwezig om het schuldig te horen uitspreken. Zij hadden verkozen in hun cellen te blijven en c}e rechter had daar geen bezwaar tegen gemaakt. Doherty, veroordeeld op 18 punten, kreeg 11 keer levenslang. De drie anderen, ieder veroordeeld op 20 punten, ieder twaalf keer. ADVERTENTIE PARIJS (UPI/Reuter) - De Tsje- choslowaakse oud-premier Alexander Dubcek heeft berichten tegengesproken dat hij geweigerd zou hebben Charta'77 van de dissi denten in zijn land te onderteke nen, aldus het Franse blad Le Monde van gisteren. Dubcek heeft volgens zegslieden verklaard het volledig eens te zijn met de inhoud van Charta'77. Het bericht dat Dubcek tegen het handvest gekant zou zijn was op 30 januari gepubliceerd in Volkstim- me, het blad van de Oostenrijkse communistische partij. De woordvoerder van het Joegos lavische ministerie van Buiten landse Zaken, Mirko Kalezic, heeft zijn landgenoot de schrijver Milo- van Djilas en andere dissidenten gisteren ervan beschuldigd aanval len op het land gedaan te hebben in een door het buitenland geleide campagne, waarin Joegoslavië wordt vergeleken met het Sowjet- blok -inzake het schenden van de mensenrechten. Dissidenten zeiden tegelijkertijd dat de politie woensdag een stu dent van de universiteit te Belgrado twee uren heeft vastgehouden om dat hij handtekeningen inzamelde voor een petitie ter ondersteuning van de dissidenten in Tsjechoslo- wakije die het document "Char ta'77" hadden opgesteld. Twee dagen geleden had Djilas in een vraaggesprek gezegd dat Joe goslavië ongeveer 600 politieke ge vangenen vasthoudt, een aantal dat in verhouding vergelijkbaar is met het aantal dat in de Sowjet-Unie voor politieke misdaden is gearres teerd. Kalezic zei dat "deze campagne tegen Joegoslavië wordt gevoerd door dezelfde krachten die druk op Joegoslavië uitoefenen en probe ren dit land en zij n buitenlandse po litiek in diskrediet te brengen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9