Ondanks „gesprek" gisteren weer vele stakingen RAl-juhileumaanbod Alfasud tLRuim flOOO,-voordeel Abortus-vrede bij de VVD I Zo'n 125 bedrijven in 33 plaatsen min of meer plat Kamer akkoord bestrijding lawaai van vliegtuigen Beroep gemeenteraad tegen besluit van Gedeputeerde Staten Conflict bij Van Gennep ten einde VRIJDAG 11 FEBRUARI 197 3% besparing met A.S.D. in Shell benzine.^H '>cimlocd%an °Ph«>*v%"lTbrl,ik Haal het tcstrapport met alle feiten bij uw Shell f tankstation. Of vraag het even aan bij Shell Nederland Verkoopmij B.V.,Antwoordnummer 175,Rotterdam- telefoon 010-696112. DEN HAAG (ANP) - Terwijl in het SER-gebouw in Den Haag de voormannen van de centrale werkgevers- en werknemersbonden rond de tafel zaten om een ,open gesprek' te hebben, werd er gisteren in 125 bedrijven, verspreid over 33 plaat sen in Nederland, niet of in verminderde mate gewerkt. Naar opgave van de vakbonden waren 22.300 werknemers direct of indirect daarbij betrokken. Het bureau coördinatie werkgever- sbelid had 10.018 .echte' stakers geteld. Gestaakt werd er in de ha vens van Rotterdam en Amster dam, in de chemische industrie, de vleeswarenindustrie, de metaal industrie, de bouwnijverheid, de grafische industrie en in enkele andere bedrijfstakken. Nieuwe .speerpunten' in de vak- bondsstrijd voor een volledige au tomatische prijscompensatie wa ren gisteren onder meer Fokker- VWF op Schiphol-oost met 160 sta kers, twee overslagbedrijven in Rotterdam (Frans Swarttouw en het Europees Massagoederen Overslagbedrijf), vijf expeditiebed rijven in Amsterdam die in de ha ven werkzaam zijn, Centraal Staal in Groningen verschillende bou- wobjecten in Nederland, waaron der een winkelcentrum in Roer mond en een woningbouwproject in Capelle aan de IJssel. Prikacties Werkonderbrekingen (prikacties van een uur) waren er onder andere bij de Philipsbedrijven in Eindho ven. Een vakbondsbestuurder zei daarvan „Er wordt nu bij Philips meer gepraat dan gewerkt". Bij de Friese pers nv, uitgeefster van de Leeuwarder Courant, kwam gisteren een pnkactie onder het giafische personeel op gang. Men zal niet meer overwerken. Dit bete kent dat de Leeuwarder Courant met z'n meer dan 100.000 abonnees vanaf vandaag minder pagina's moet geven. Ook het Fries Land bouwblad dat hier gedrukt wordt, is getroffen door de actie. Er zullen deze week acht pagina's advertenties vervallen. Of er volgende week nog op uitge breide schaal wordt gestaakt hangt af van het verloop van de onder handelingen tussen werkgevers en werknemers. Wel loopt maandaga vond het ultimatum af dat de Ver- voersbonden aan de KLM hebben gesteld. Het gaat hier om een cao voor het grondpersoneel. Bij Ahold (de holdingmaatschappij van Albert Heijn) zijn de cao- besprekingen gisteren afgebroken, evenals bij de Nederlandse Stik stofmaatschappij in Sluiskil. Het laatste bedrijf heeft onmiddellijk een kort geding aangespannen tegen de Industriebonden dat vanmorgen reeds dient voor de rechtbank in Utrecht. Vastgelopen De besprekingen over een cao voor de textielindustrie zijn gistermid dag vastgelopen. De leden van de vakbonden zal worden gevraagd ermee akkoord\te gaan dat nu on derhandelingen worden aange knoopt met afzonderlijke textie londernemingen. Een ultimatum aan Koninklijke Bijenkorf Beheer loopt dinsdag middag 12 uur af. De bonden zou den voor eventuele acties het oog hebben laten vallen op de bevoor radingsmagazijnen in Woerden en Utrecht. De Voedingsbonden bekijken de mogelijkheden om ook in de hore- casector tot acties over te gaan. Verder overwegen de Vervoers- bonden volgende week opnieuw tot actie te komen bij het openbaar vervoer en deze keer ook het post verkeer daarin te betrekken. Gisteren hebbert-ook nog acht van de 22 leden van de centrale onder nemingsraad van Shell Nederland het overleg opgeschort. Er wordt ook nog wel gesproken: de kern commissie voor de zuivelindustrie heeft dè werknemersorganisaties uitgenodigd voor het door de rech ter „bevolen" vervolggesprek. Dat zal maandag plaatsvinden. De le den van de vakgroep zuivel van de Voedingsbonden FNV lieten giste ren echter al weten niet bereid te zijn "ook maar iets van de eerder ingenomen standpunten te zullen terugnemen". Stakingsbereid Het technisch personeel bij de Perscombinatie in Amsterdam (ongeveer 500 man) en bij de Ver enigde Noordhollandse Dagbladen in Alkmaar toonde zich gisteren stakingsbereid als de directie niet over de brug komt met de automa tische prijscompensatie. De Pers combinatie geeft onder meer de Volkskrant, Trouw, en Het Parool uit. De besturen van de grafische bon den die gisteravond vergaderden met een aantal van hun leden die bij De Telegraaf werken hebben mee gedeeld dat volgens hun leden ge durende de periode dat er in Oost- Nederland is gestaakt geen extra exemplaren van de Telegraaf zijn "gedumpt". Op de vergadering wa ren 99 leden aanwezig van wie 54 tegen en 45 voor een eventuele sta king stemden. Naar aanleiding van deze stemming besloten de bonden voorlopig nog geen stakingsaan zegging naar De Telegraaf te stu- De Reinbouwgroep bv in Dieren verklaarde zich gisteren wel bereid de automatische prijscompensatie te betalen zonder een uitspraak te doen over de toekomstige jaren. Rabobank Volgens de Federatie Nederlandse Vakbeweging hebben de directeu ren van de Rabo-bank de prijscom pensatie "al verdeeld", terwijl een automatische prijscompensatie voor het overige bankpersoneel wordt geweigerd. Dit meldt het FNV-blad "De Vakbondskrant", dat deze week een vertrouwelijke, brief afdrukt die directeuren en onderdirecteuren een "inflatiecor rectie" van 6,7 procent per 1 januari belooft. Van de zijde van de Rabo-bank liet men gisteren weten, dat de inflatie correctie in de directeurssalarissen betrekking heeft op basis bedragen, "juist om te voorkomen dat in de salariëring als het ware een automatische prijscompensa tie zou doorwerken". Ondanks de ernst van de stakingsacties is er ook nog wel tijd voor plezier. Bij Calvé in Delft werd gisteravond een stakingsbal georganiseerd waarop de stakers met hun echtgenotes zich best vermaakten. Voortzetting groei van o progressieven DEN HAAG - Uit de achtste peiling van het veertiendaagse verkiezingsonderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek blijkt een voortzet ting van de eerder geconsta teerde groei voor de progres sieve drie (PvdA, PPR, D'66). Eind december zou 35 procent van de kiezers zijn stem op één van de drie progressieve par tijen uitbrengen, medio ja nuari was dat 38 procent en nu bij de laatste peiling is dat percentage tot 40 opgelopen. De progressieve drie zijn daarmee volgens het NSS- onderzoek het CDA duidelijk gepasseerd dat de laatste maanden een stabiel patroon vertoont (op 37 procent). Vol gens de NSS zet de afbrokke ling van de aanhang van de WD zich voort. Eind decem ber nog 21 procent nu komt de WD - via 18 procent midden januari - op 16 procent uit. DEN HAAG (SP) - Een zeer ruime meerderheid in de Tweede Kamer staat achter de plannen van de regering om maatregelen te treffen tegen het lawaai dat stijgende en dalende vliegtuigen maken. ST PHILIPSLAND(ANP)-De gemeenteraad van St. Philips- land gaat in beroep bij de Kroon tegen een besluit van Gedepu teerde Staten van Zeeland. Dit college heeft een eerder geno men raadsbesluit van deze ge meente niet ongedaan willen maken. De gemeenteraad van St. Phi- lipsland, die vorig jaar door een zetelverschuiving een andere samenstelling heeft gekregen, waardoor de meerderheid in de raad nu door de SGP wordt in genomen. lijkt diverse beslis singen van de vorige raad te wil len terugdraaien. Een eerder aangenomen bestemmings plan. dat voorzag in de bouw van 450 zomerwoningen bij St. Philipsland past niet in het be sloten karakter van het dorp, zo vinden de SGP-ers in de raad. Dus moet het besluit ongedaan worden gemaakt. Begin van dit jaar lieten GS van Zeeland aan het gemeentebestuur weten dat het college er niet voor voelde om het eerder aangenomen be stemmingsplan in te trekken. De raad heeft nu gisteren beslo ten om ondanks dringend ad vies van burgemeester G. van de Berg van St. Philipsland om andere wegen te bewandelen, toch beroep aan te tekenen bij de Kroon tegen de beslissing van GS Een soortgelijke procedure heeft zich in Nederland nog zel den voorgedaan. D$ stemming tijdens de ge meenteraad van gisteren was duidelijk geïrriteerd. Men bleek dan nog wel bereid eikaars standpunt aan te horen, maar tot enige vorm van samenwer king werd niet gekomen. Daardoor kon het gebeuren, dat de raad niet alleen besloot be roep aan te tekenen tegen het besluit van GS, m een bedrag van 5000 uit te trekken voor het maken van een nieuw bestemmingsplan. In dit plan zou dan dit keer niet het betrokken terrein Krabbebeek worden aangewezen als terrein voor de bouw van recreatiewo ningen maar als agrarisch ge bied. Zowel de progressieve partijen als de christen-democratische fracties, WD en D'66 bleken gisteren een wijziging in de luchtvaartwet te steunen waardoor ondermeer gro tere zorgvuldigheid wordt geëist bij het aanwijzen van vliegvelden en Zes jaar cel voor doodslag DEN BOSCH (SP) - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 21- jarige H. en G. uit Nuenen veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbe schikkingstelling van de regering. De 18-jarige T. van R., eveneens uit die plaats, kreeg vijfjaar met aftrek en een voorwaardelijke terbe schikkingstelling met een proeftijd van drie jaar. Het duo had op 22 oktober vorig jaar de 60-jarige be nzinepomphouder W. de Groot uit Eindhoven met een schot uit een jachtgeweer om het leven gebracht. Van G. kreeg bovendien voor dief stal en mishandeling vier en voor overtreding van de vuurwapenwet nog eens twee maanden cel. het draaien of in gebruik stellen van nieuwe landingsbanen. Daarnaast worden rond vliegvel den geluidszones ingesteld. Binnen die zones kunnen geluidswerende voorzieningen worden aange bracht en kunnen in ernstige geval len zelfs huizen worden afgebro ken. Bij een aantal fracties bleek bezwa ren te bestaan tegen geluidsisolatie. Men vreesde dat de bewoners het contact met de buitenwereld zullen verliezen. En gaf er eigenlijk de voorkeur aan om het lawaai zelf zo veel mogelijk te beperken. De Kamer overstroomde minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) met 24 amendementen. Onder meer werd daarbij geëist van de ministers Westerterp en Gruijters (Ruimtelijke Ordening) dat zij mi nister Vorrink (Milieu) er bij be trekken. In een andere wetswijziging wordt voorgesteld de kosten die samen hangen met de zonering niet door te berekenen in de prijzen van de tic kets van de luchtvaartmaatschap pijen, maar om die kosten te verre kenen met de luchthavenbelasting. Goedkeuring uitbreiding parlementair enqueterecht DEN HAAG (ANP) - Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gistermiddag goedgekeurd het initiatiefontwerp voor het uitbreiden van het parle mentair enquêterecht. Dat wet sontwerp was ingediend door de kamerleden De Vries (PvdA), Aarts (KVP), mevrouw Kappeyne van de Coppello (WD), De Kwaadsteniet (ARP), Tilanus (CHU) en Waltmans (PPR). Op het ogenblik kunnen alleen een of meer kamerleden voorstellen tot Tiet instellen van een enquête doen Volgens het wetsontwerp wordt dat recht ook toegekend aan ka- AMSTERDAM (ANP) - Het con flict tussen de directie van uitge verij en boekhandel Van Gennep b.v. in Amsterdam en zes perso neelsleden is in der minne ge schikt. Van de zes ontslagen werknemers die in kort geding werkhervatting hadden gevor derd, wat zij toegewezen kregen, blijven er vier in dienst. De twee anderen keren niet meer in het bedrijf terug. Voor hen is een af vloeiingsregeling overeengeko men, zo hebben de advocaten van de zes werknemers en de directie gisteren meegedeeld. Ook in hoger beroep, dat de directie tegen het vonnis van de president van de rechtbank te Amsterdam had ingesteld en dat komende woensdag zou dienen voor het gerechtshof, is ingetrokken. Het collectief blijft bestaan. De di recteuren hebben hun bevoegd heden daaraan overgedragen, met uitzondering van de ontslag kwesties. Voordat de directie be sluit tot ontslag van een lid van het collectief, zal het collectief daarover gehoord worden. In alle andere zaken neemt het col lectief de besluiten met meerder heid van stemmen. Mocht een minderheid van oordeel zijn dat het besluit „niet geacht kan w or den te goeder trouw te zijn geno men. danwel een bedreiging vormt voor het karakter of de contiuiteit van het bedrijf', dan heeft die minderheid het recht het besluit „ter marginale toets ing" voor de leggen aan een nader te benoemen bindend adviseur. Tot dit vergelijk zijn betrokkenen na zeven weken onderhandelen gekomen. Op 23 december be paalde de rechter dat Van Ge nnep zes werknemers ten on rechte wegens staken op staande voet ontslagen had. De zes waren gaan staken omdat de directie in november een collega ontsloeg en zich op het standpunt stelde dat het collectief over ontslag kwesties geen zeggenschap had. Volgens de zes was dit niet eerder zo gesteld. 99 99 ADVERTENTIE Alfa Romeo Nederland bestaat lOjaar. En dat wordt gevierd met een speciale Alfa Romeo Alfasud ti. Vlet extra's: 4 licht metalen velgen en een fraaie radio ter waarde van ruim l'I.OOO.-. Aangeboden voorde normale prijs: f 15.190.-. Wees er snel bij. want de voorraad is beperkt. n,ir>, _i m... Autobedr. Do van Nieten B.V. ALPHEN a/a RIJN: Wilhelminalaan 1Ï-17, Telefoon 01720-91291 /72884. B.V. Autom. Imp. H.A. Maasland LEIDEN' Voorschoterweg 17, Valkenburg (ZH) telefoon 01718-13900/16275. DEN HAAG (SP) - In de VVD is voorlopig de wede getekend-over abortus. Een commissie heeft een compromis uitgewerkt, dat als punt in het verkiezingsprogramma zal worden opgenomen. Dat compromis houdt in: - zwangerschapsonderbreking moet wettelijk worden mogelijk gemaakt; - de ingreep moet geschieden in een aan een erkend ziekenhuis verbonden kliniek; - als de zwangerschap langer dan drie maanden heeft geduurd moet de behandelende arts een deskundige van buiten raadple gen, maar hij is niet verplicht diens advies op te volgen; - een tweede grens wordt gelegd bij zwangerschappen die vijf tot zes maanden hebben geduurd, zwangerschapsafbreking mag niet geschieden als de ongeboren vrucht levensvatbaar wordt geacht; - van de algemene regel dat geen abortus mag worden gepleegd op levensvatbare vruchten mag al leen worden afgeweken als het leven van de vrouw gevaar loopt; - artsen, verpleegkundigen en an deren mogen niet tegen hun zin worden verplicht aan zwanger schapsonderbreking mee te wer ken;. Op een openbare vergadering van de partijraad van de VVD op 26 februari staat dit compromis ter discussie. Daarbij zal het ook gaan om de waag of de fracties van de VVD in Tweede en Eerste Kamer aan dit compromis zijn gebonden. In de VVD is onlangs deining ontstaan, toen een meer derheid van de fractie in de Eer ste Kamer tegen een wettelijke abortusregeling stemde, die mede door de Tweede- Kamerfractie van de VVD was opgesteld.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7