Tasmanstraat is verbaasd over geldverspilling er op voor de aanleg- kosten...? Stichting bang voor problemen met Breestraat ttiCUÓHe ZIN IN" BUITENKANSJE? Nieuw schoolgebouw voor leao in het Lammenschanspark Noodvoorzieningen in Meerpaal nu toch weer niet afgekeurd Eerst volkstuintjes, nu wisselwoningen LEIDEN - De bewoners van de Tasmanstraat op de grens van de Zeeheldenbuurt en het industrieterrein De Waard hebben met stijgende verbazing vernomen dat de ge meente van plan is om wisselwoningen te plaatsen op de groenstrook en volkstuinen voor hun huizen. De gemeente wil op die plaats vijftig wisselwoningen neerzetten om daarin de gezinnen te huisvesten, die dakloos worden na de sloop van hun "platte daken"-woningen in Leiden-Noord. LEIDEN - Alle bewoners van huurwoningen in de Lusthof laan en de Os en Paardenlaan hebben van het wijkcollectief Plan Noord een brief in de bus gekregen, waarin hen wordt aangeraden niet de kosten te betalen van de aanleg van een veiligheidsaarde. Dit omdat de eigenaar van de woningen, in dit geval de woningbouwver eniging, die kosten moet beta len. Bewoners van de betrokken huizen hebben dezer dagen een brief gekregen van het streek- energiebedrijf Rijnland, waarin hen wordt gewezen op de noodzaak om een aarde te laten aanbrengen door een er kend installateur. Volgens het wijkcollectief zou in die brief onduidelijk blijven, wie voor de aanlegkosten moet op draaien. De kosten van aanleg kunnen afhankelijk van de lengte van de aarde variëren van f150 tot f500. De verplichte aanleg houdt verhand met de vervanging van de huidige waterleiding buizen in de straat door nieuwe buizen van kunststof. Hierdoor kan de waterlei dingbuis niet langer dienst doen als aarde. Plan Noord raadt de bewoners aan de brief van Rijnland door te sturen naar de woning bouwvereniging, die eigenaar van hun woning is. De verbazing van de bewoners geldt vooral het feit, dat de strook grond, die nu voor de wisselwo ningen wordt gereserveerd pas sinds kort" is opgeknapt voor flinke bedragen door de gemeen telijke plantsoenendienst. In een protestbrief, die ondertekend is door 34 bewoners van de Tas manstraat en gebruikers van de volkstuintjes, schrijft men aan de gemeenteraad dat op 24 septem ber 1975 bij de gemeente een ver zoek werd ingediend om de ver waarloosde strook plantsoen t^ laten opknappen en daarvoor in de plaats volkstuintjes temaken. Het resultaat van dat verzoek was dat in juli van het vorig jaar de hele strook geschikt werd ge maakt voor het planten van bloemen en het kweken van groente e.d. Bovendien werd de strook door de gemeente afgezet met hekken en gaaswerk. Vol gens de bewoners bedroegen de kosten van dit werk 18.000 gul den. Hekwerk In november van het vorig jaar werd het plantsoen links van de Tasmanstraat verfraaid en afge zet. En nog op 18 januari van dit jaar werden de werkzaamheden rond de volkstuintjes voltooid met de plaatsing van een he kwerk. "De kosten daarvan zijn ons niet bekend maar die zullen zeker zeer behoorlijk zijn ge weest", aldus de bewoners. Kort na de voltooiing van de werk zaamheden vernamen de bewo ners dat er plannen waren om op diezelfde plaats wisselwoningen neer te zetten. "Het is vóór ons onbegrijpelijk dat de ene dienst van de gemeente naast de andere werkt en hierdoor veel geld ver spild wordt", zeggen de bewo- In de brief aan de gemeenteraad schrijven de buurtbewoners dat men aanvankelijk zeer tevreden was, dat de gemeente toestond om van de strook volkstuintjes te maken. "Vele aow-ers en gedeel telijk invaliden konden daardoor hun hobby weer uitoefenen". Volgens de brief heeft het enkele bewoners zeer veel werk gekost om de juiste mensen te vinden, die deze tuintjes weer wilden be werken. "Velen hebben in het na jaar van 1976 kosten gemaakt om in 1977 te kunnen genieten van hun volkstuintje". Verder wijzen de bewoners erop dat de huizen in de Tasmanstraat voor 90 pro cent particulier eigendom zijn, en men vreest door deze planning een waardevermindering van het eigendom. Rotzooi De Tasmanstraat-bewoners menen dat er in de Waard nog wel andere mogelijkheden zijn om deze wis selwoningen neer te zetten. "Er is nog zoveel terrein, en het is toch maar voor tijdelijk. "Wij hebben inmiddels al enkele jaren tegen .de rotzooi aan moeten kijken. Laat dit nu niet weer gebeuren. Zoek a.u.b. een andere mogelijk heid", zo.schrijven de bewoners. Een van de bewoners van de Tas manstraat vertelde gisteren dat al verschillende gebruikers van de tuintjes kosten hebben gemaakt voor de komende zomen "Er zijn er die hebben in hun tuin al bloembollen geplant. Een van de mensen heeft juist voor honderd gulden mest gekocht om op z'n tuintje te gooien. Wat moet hij daarmee aan?" Volgens de bewoners is er destijds mondeling toestemming door de gemeente gegeven om op de strook grond te gaan tuinieren. Verbolgen is men over het feit dat men niet in kennis is gesteld over de plantten'. Pas onlangs heeft een aantal bewoners van de Tas manstraat een brief van de ge meente ontvangen, waarin staat dat de wisselwoningen op die plaats worden neergezet. De ge bruikers van de volkstuinen wordt geschreven, dat als de ge meente dat vordert, de gronden binnen één maand beschikbaar moeten komen van de gemeente. De brief van de bewoners van de Tasmanstraat zal vermoedelijk volgende week maandagavond aan de orde komen tijdens de vergadering van de Leidse raad. Wethouder Verboom heeft bij eerder gelegenheden al laten blijken, dat het moeilijk is om ge schikte plaatsen te vinden voor het plaatsen van wisselwonin gen. Zo waren er plannen om de wisselwoningen voor Noord el- De strook grond tussen het industrieterrein De Waard en de Zeeheldenbuurt, die nu wordt gebruikt door volkstuinders. De gemeente is van plan op die plaats wisselwoningen neer te zetten. Op de achtergrond de woningen aan de Tasmanstraat. ders op het industrieterrein De last met economische zaken. geschreven, dat het doorgaan van Waard een plaatsje te geven, maar De bewoners van de "platte daken" de hernieuwbouw mede afhangt dat stuitte op verzet van zijn in Noord hebben onlangs in een van de beschikbaarheid van vol- collega-wethouderVanAken.be- brief aan wethouder Verboom doende wisselwoningen. LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad, opkomend voor het economisch belang van het Leidse centrum, vreest voor een verscher ping van de verkeersproblemen op en rond de Breestraat. Die proble men worden veroorzaakt door de beslissing van de Leidse raad om wel de reconstructieplannen van de Breestraat te laten doorgaan, maar niet de Valkbrug in twee richtingen open te stellen. In een brief aan het college van B en W onderstreept de stichting de noodzaak om er op toe te zien dat er gedisciplineerder wordt gepar keerd in de binnenstad. Bovendien zouden er maatregelen genomen moeten worden die leiden tot een optimale benutting van de be schikbare ruimte voor kort parke ren. De stichting bepleit dat er zo spoedig mogelijk gesprekken wor- PPR wil per 1 september schoolbioloog LEIDEN - De PPR-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft er bij het college van B en W op aange drongen per 1 september a.s. de aanstelling van een schoolbioloog mogelijk te maken. De fractie con stateert dat, wethouder Tesselaar bij de begrotingsbehandeling in december vorig jaar heeft toege zegd in januari met een voorstel over de schoolbioloog te zullen komen, maar dat dat niet is ge beurd. Om te voorkomen dat de kwestie van de schoolbioloog het tweede lustrumf ingaat, wijst de PPR- fractie erop dat er in het onderwijs grote behoefte bestaat aan deze functionaris. Dat is o.m. gebleken uit een enquête onder het onder wijzend personeel en een daarop volgende informatie-avond in de cember. De fractie meent dat de aanstelling van de schoolbioloog niet langer kan uitblijven. den gevoerd om de mogelijkheden voor de bouw van een of twee par keergarages te bekijken. Overigens is de Raad van toezicht van de Stichting Leidse Binnen stad bijzonder onaangenaam ge troffen over de wijze waarop de Stichting door het college ter dis cussie is gesteld tijdens de behan deling van de Breestraat-plannen in de raad. "Tot onze teleurstelling hebben wij moeten constateren, dat u aan onze brief van 20 januari een heel andere strekking en waarde hebt toegekend, dan wij hadden bedoeld", aldus de stich ting. daarmee doelend op de brief waarin om uitstel van de plannen werd verzocht. "Wij hebben op uitstel aangedron gen, omdat naar onze mening het klimaat niet geschikt was voor een constructief besluit in zo'n belang rijke aangelegenheid". De uiteinde lijke stemverhouding in de Leidse raad (19-18 - red) bevestigt volgens de stichting de juistheid van die mening. ADVERTENTIE De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 170.- Dit model met briljant 245.- Met 2 briljanten ...320.- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. De koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Leidse Iran-week LEIDEN - Amnesty International, die volgende week in het hele land èen zogenaamde "Iran-week" or ganiseert, zal ook in Leiden een aantal activiteiten ontplooien. Zo is er een comité van aanbeveling ge vormd, waarin zitting hebben bur gemeester Vis, prof. Schöffer, ds. Lamping, prof. Van Arkel en jhr. Van Coevorden. Zaterdagmiddag twaalf februari zal er een zoge naamde "stille wacht" worden be trokken op de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Hartebrugkerk. Maandagavond wordt er een Irana- vond gehouden in gebouw Augus- tinus aan het Rapenburg 24. Er zul len op deze avond, die om acht uur begint, films worden vertoond over Iran én er komen verschillende sprekers. Onder meer een bestuurs lid van Amnesty International. De bijeenkomst is vrij toegankelijk voor iedereen. ADVERTENTIE Dit unieke bankstel "champagne" is uitge voerd in rustiek massief eiken. De origineel rundlederen bekleding is verkrijgbaar in drie kleuren: donkerbruin, cognac en groen. Zo lang de voorraad strekt biedt Meubel- droom dit schitterende bankstel aan, vèr be neden de vaste winkelprijs van f 4765,-. NU 13895,- Arnhem - Breda - Culemborg fftoet je yeyien - Leiden - Tilburg - Tiel: Winkelcentrum De Kopermolen 35 - Leiden, tel. 071 133913 LEIDEN - Met enig feeste lijk vertoon zal a.s. maan dagmiddag in het Lam- menschanspark (voorma lige polder Cronestein) de officiële opening worden verricht van de nieuwe behuizing van de Noord einde Scholengemeen schap. De rijksinspecteur van het leao, P. Putters, zal die taak op zich nemen. Tegelijkertijd zal de naam van de school worden ver anderd in "De Nieuwe Vaart", school voor lager economisch en admini stratief onderwijs. Het nieuwe schoolgebouw, dat al geruime tijd in gebruik is, is in de plaats gekomen van vier gebou^ wen waarin de school gehuisvest was, namelijk aan het Noordein de, de Caeciliastraat, Oude Vest en Bloemfonteinstraat. Het nieuwe gebouw heeft op de be gane grond een ruime aula van 50 bij 20 meter en verder 23 theorie lokalen, 3 gymlokalen, 2 tekenlo kalen, 1 talenprakticum, 1 kook- lokaal, 3.handvaardigheidsloka len, 2 winkelpraktij klokalen, 2 kantoorpraktij klokalen, 1 eta leerruimte, 2 typelokalen en 2 prakticumlokalen voor de kennis der natuur. De behoefte aan nieuwe huisves ting liet zich kort na de oprichting van de school in 1968 al spoedig voelen. Het aantal leerlingen, dat in het begin 392 bedroeg, groeide elk jaar sterk. Nadat er op papier verschillende mogelijke oplos singen waren aangedragen, werd er toch nog vrij onverwacht toe stemming verkregen voor de bouw van een nieuw complex, waarmee in 1975 werd begonnen, in het Lammenschanspark. De school telt inmiddels zo'n 760 leerlingen (met een ruimte- capaciteit van 850), van wie er zo'n 300 afkomstig zijn uit Leiden en de rest uit de Leidse regio (globaal van Wassenaar tot aan Nieuwkoop). Het lager economisch en admini stratief onderwijs is een vierja rige lagere beroepsopleiding, die gericht is op functies in kantoren, winkels en in de dienstverle nende sector. Het is geen eindon derwijs. Dat wil zeggen dat de leerlingen, desgewenst kunnen doorstromen naar een vorm van middelbaar beroepsonderwijs, zoals het meao, maar ook mid delbare opleidingen voor verzor gende beroepen, het cios (oplei ding voor sport/zwemleraar) en de politieschool. Ze moeten dan binnen het leao op het zg. C-niveau in bepaalde vakken examen doen (het lager berbep- sonderwijs kent een A-, B-, en C-niveau, waarop al naar gelang de capaciteit van de leerling examen kan worden gedaan). In het eerste leerjaar van het leao worden uitsluitend algemeen vormende vakken gegeven met o.a. Engels, handvaardigheid, koken en studielessen. Ook het tweede jaar is algemeen vor mend, met dit verschil dat er ook enkele beroepsgerichte vakken worden gegeven zoals boekhou den, bedrijfsrekënen, Duits en machineschrijven. In het derde leerjaar begint de beroepsoriën tatie met vakken als' kantoor- praktijk, winkelpraktijk en han delskennis en in het vierde jaar ronden de leerlingen hun studie af in de door hen gekozen studie richting. Ze moeten dan examen doen in zes vakken: drie verplicht (Nederlands, Engels en handel) en drie naar keuze (o.a. kantoor praktijk of winkelpraktijk en ty pen) en facultatief een zevende vak. Bij de keuze voor kantoor- praktijk krijgen de leerlingen ook stenografie en zij die winkelprak tijk hebben gekozen krijgen ook het vak etaleren. LEIDEN - De noodvoorzieningen in de openbare lagere- en kleuterschool "De Meerpaal" aan het Broekplein (Merenwijk) zullen niet door de brandweer worden afgekeurd. Nadat eerder deze week twee brandweerlieden tot de conclusie wa ren gekomen dat de noodvoorzieningen uit het oogpunt van brandveiligheid onverantwoord zijn, constateerde preventie-officier Bijlsma van de Leidse brandweer gisteren dat de noodvoorzie ningen voldoende beveiliging bieden. Hieruit kan worden opgemaakt dat de eerste con clusie van de brandweer voorbarig is geweest. Onderwijsinspecteur N. Ober van de gemeente Leiden liet vanochtend weten dat hij gisteren over de noodvoorzieningen een grondig gesprek heeft gehad met Bijlsma en iemand van Bouw- en Wo ningtoezicht. Geconcludeerd werd dat het nood- lokaal van de kleuterschool, dat in de hal van de school is opgetrokken, naar twee kanten een vei lige vluchtgang biedt. "De kinderen lopen beslist geen gevaar", aldus Ober, die verder zei dat dat ook geldt voor de lagere school. De noodvoorzieningen werden vorige week aan gebracht om meer lokaalruimte te creëren. Zowel de openbare lagere school als de kleuterschool hadden te weinig lokalen om de enorme groei in het leerlingenbestand te kunnen opvangen. Preventie-officier Bijlsma, die eerder bevestigde dat de noodvoorzieningen waren afgekeurd, was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. Overigens zal er tussen de onderwijsinspectie, de brandweer en Bouw- en Woningtoezicht nog ver der overleg plaatshebben over het meervoudig gebruik van de aula. Dit om een optimale brand beveiliging tot stand te brengen. DEALER BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 Tapijtdiefstal LEIDEN - Uit een winkel aan de Nieuwe Rijn is gistermiddag een Perzisch tapijt met een waarde van 3000 gulden verdwenen. Het tapijt werd meegenomen door twee on bekende bezoekers, terwijl de win kelier bezig was een andere klant te helpen. De dieven die op de boven verdieping wat rondkeken zijn vermoedelijk via een achterdeur verdwenen. I

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3