Strand, dierenpark en Meijendel in discussie Minder leerlingen op lagere scholen MISVERSTANDEN ROND VERKEERS PLAN OEGSTGEEST jUzqrfK W^eidse agenda Boeren zijn niet blij met plan „Buitengebied" Ontevreden over de behandeling VRIJDAG 11 FEBRUARI 1977 Lange reeks bezwaren tegen plan Landelijk Gebied WASSENAAR - Een verschil van mening met het Haagse gemeentebestuur over Meijendel, de uitbreidingsmoge lijkheden voor het dierenpark en het al of niet verder ont sluiten van het strand vormen de voornaamste knelpunten bij de afhandeling van het Wassenaarse bestemmingsplan „Landelijk Gebied". Op een hoorzitting, die over een en ander door de provincie was uitgeschreven, meldden zich gisteren in totaal niet minder dan negenendertig bezwaar den. De Wassenaarse VW-afdeling hield gisteren, bij monde van se cretaris H. R. J. graaf Van Zuyle Nijevelt, een vurig pleidooi voor een bredere toegangsweg naar het Wassenaarse strand en uit breiding van de parkeermoge- lijkheden. „We maken nog veel te weinig gebruik van deze recrea tiemogelijkheid, de enige waar een groot aantal belangstellen den terecht kan zonder directe schade aan de natuur toe te bren gen", zo betoogde Van Zuylen. met zebra's, giraffen en struisvo gels, die daar in beperkte vrijheid rondwandelen. „En dat zou prachtig zijn want dan herneemt het natuurlijke le ven weer zijn loop. De dieren gaan vrijer leven, vormen weer kuddes en dergelijke. Bovendien blijft het huidige natuurgebied op die manier redelijk gewaar borgd." „Maar dat dan toch bo ven de reikwijdte van de giraffen. Van Zuylen pleitte voor verbre ding van de huidige toegangsweg tot drie banen, '"s morgens kun nen dan twee banen gebruikt worden voor verkeer naar het strand toe en 's avonds andersom, wil de VW geen „kermisachtig strand" door het aantrekken van meer horeca-exploitanten of het maken van een boulevard." Dierenpark Het andere punt van discussie vormt een stuk grond van vier hectare achter het dierenpark Wassenaar, waarop nu de boom kwekerij „Oud Clingendael" en het tuinbouwbedrijf van vader en zoon Kleijnveld zijn gevestigd. De exploitatiemaatschappij Ni- meg, de eigenaar van d grond, wil het stuk bestemmen voor uit breiding van het dierenpark. Op het stuk grond zou een Mr. Maarten Vrolijk: "Kennis safariparkje moeten ontstaan der Nederlandse taal". want die vreten verder alles kaal", merkye merkte van de aanwezigen op. Men vroeg zich verder af of dieren werkelijk tot kuddevorming overgaan op een stuk grond van vier hectare. Overigens toonden het tuin bouwbedrijf en de kwekerij zich om meerdere redenen niet ge lukkig met de gang van zaken rond het stukje grond. B en W hebben er de bestemming wa terwingebied en dagrecreatie op' gelegd, wat redelijke uitoefening van de beide bedrijven naar de mening van de eigenaren onmo gelijk maakt. Verder voelde men zich nogal bedreigd door de expansiedrift van het dierenpark. De exploita tiemaatschappij heeft al eerder pogingen ondernomen de pach tovereenkomsten met beide be drijven te beëindigen. Van de kant van het dierenpark werd nog betoogd dat uitbreiding no dig was om de bestaanszekerheid van het park te garanderen. Bouwplan Rentmeester ir. T. van Tol be toogde namens de eigenaren van het landgoed Duindigt - de erven Jochems - dat men het niet eens is met de wijze waarop de ge meente Wassenaar het bouwplan van de eigenaren heeft behan deld. Reeds in 1972 lanceerde een plan voor de bouw van 388 villa's in het gebied. Wassenaar meende die, naar haar mening ongewen ste, ontwikkeling te moeten tegengaan door een reeks van voorbereidingsbesluiten (die het mogelijk maken alle activiteiten in een gebied stil te leggen in af wachting van een definitief be stemmingsplan) om vervolgens in 1976 met het huidige bestem mingsplan te komen. „In feite zijn de plannen van de erven Jo chems de aanleiding voor dit be stemmingsplan geweest", zo deelde een woordvoerder van de gemeente informeel mee. Door Hans Meijer Ir. Van Tol deelde verder mee dat men, wanneer het bouwplan niet doorgaat, in ieder geval verbre ding van de Waalsdorperlaan wil om de renbaan Duindigt beter toegankelijk te maken. Verder wil men de exploitatie van de camping Duinhorst uitbreiden. Woningbouw, maar dan in de so ciale sector, vormde ook de grond van de bezwaren van de groep Werkend Wassenaar. „We heb ben straks geen enkele mogelijk heid meer om in Wassenaar nog woningen te bouwen", zo be toogde het raadslid Jacques Vork die in het plan een aantal bouw plaatsen opgenomen wilde zien. „Een bestand van ruim achthon derd Wassenaarse woningzoe kenden moet voor B en W toch aanwijzing genoeg zijn om - naast de plannen Spinbaan en Ter Weer - te zoeken naar andere moge lijkheden." De Wassenaarse WV wil 1 een driebaansweg maken. i de toegangsweg voor des ambassadeurs kennis der Nederlandse taal," repli ceerde commissaris van Konin gin mr. Maarten Vrolijk, die de Residentie bijeenkomst leidde. Onder de bezwaarden ook de ambassadeur van Korea, die zich had laten vertegenwoordigen door een advocaat „Het feit dat ik hier sta komt voornamelijk voort uit de twijfels die de am bassadeur koestert omtrent Uw kennis van het Koreaans", aldus de woordvoerder. „Dat geldt ook De ambassadeur meende dat het bestemmingsplan hem beknot in de mogelijkheden om een goede residentie te bouwen. „Maar als de gemeente Wassenaar niet mee wil werken kan de ambassadeur de residentie alsnog bouwen en zich vervolgens beroepen op zijn diplomatieke onschendbaarheid, zodat de residentie uiteindelijk toch verschijnt. Zo rigoureus wil len we echter voorlopig nog niet optreden," aldus de woordvoer der. Verreweg het meest interessante punt van discussie vormt over igens het conflict tussen Den Haag en Wassenaar over de vraag wat in Meijendel de hoogste prio riteit heeft waterwinning of na tuurbescherming. OEGSTGEEST - De leden van de Oegstgeester verkeerscommissie werden gisteravond verrast met een kleurige plattegrond van de gemeente, met daarin aangegeven een structuur van invals-hoofd en verbindingswegen en een deskun dige uiteenzetting van de verkeer sintensiteit op de diverse wegen. Dit alles in het kader van de tot standkoming van het verkeerscir culatieplan. „Kunnen de leden van de commis sie hiermee instemmen", zo vroeg wethouder Thorn. Niet duidelijk was echter waarmee. Ruim ander half uur duurde de daarop vol gende discussie, waarin zich een welles-nietes-spelletje ontpopte tussen wethouder Thorn en de commissieleden Laurens (WD), Kakebeecke (CDA) en Wolthaus (PvdA/PPR). Steeds werd er door hen gehamerd op eerst komen tot duidelijke doelstellingen en uit gangspunten en daarna met teke ningen van een mogelijke ver- keerscirculatie. Thorn verdedigde dat instemming met de voorgelegde tekening nood zakelijk was om voort te gaan. „Als u instemt met deze contouren dan kun je daarna bloksgewijze het sluipverkeer verminderen", zo stelde hij. Het uiteindelijke verlos sende woord was afkomstig van de heer Van Gorkum, die in het kort duidelijk maakte waarmee dan moest worden ingestemd: de we gen die op de tekening waren aan gegeven, waren die, waaraan in de komende 3 tot 5 jaar, technisch niets gedaan zou worden. „Dat kunt u dan met uw fracties bespre ken en in de volgende vergadering met gegevens komen", zo besloot Thorn de vergadering. Tussen het onbegrip door werd nog wel aan de orde gesteld of men zich kon verenigen met de door het col lege gedane voorstel over de doel stellingen en uitgangspunten van het verkeerscirculatieplan. Wat evenwel die doelstellingen en uit- moeten maken. Thorn desge- gangspunten betreffen is nog niet vraagd: „Umoet maar goed oplet- duidelijk, daar men wederom ge- ten, dan wordt het nog wel eens meend had deze niet openbaar te duidelijk". r Thorn: Goed opletten" VOORSCHOTEN - Het ontwerp- bestemmingsplan "Buitengebied en Natuurgebieden" van Voor schoten gaat uit van het gegeven dat het landschappelijke en na tuurwetenschappelijke in dat ge bied zoveel mogelijk bewaard moet blijven. De gemeente Voorschoten heeft veel bezwaarschriften ontvangen. De indieners zijn te verdelen in twee groepen: bewoners, die vre zen in de toekomst hun bedrijf niet meer te kunnen uitoefenen en be woners die menen dat de gemeente Voorschoten te soepel is zodra het de natuurbescherming betreft. Gisteravond werden door de com missie voor openbare werken ne- Wandelen De lente en daarmee ook ko ninginnedag is weer in aan tocht beste mensen, dus we moeten zo langzamerhand de benen eens gaan strekken en in training gaan voor de Oranje-wandeltochten. Als we nou morgen eens voorzichtig begonnen met een molen tochtje. Pittig en toch plezierig zouden ze bij de NCRV zeggen. We beginnen dan tussen negen en twee uur bij het VW- kantoor aan het Stationsplein. En we weten het, halen we de finish dan krijgen we een mooi kannetje met een molen er op. Botanie Moeilijk woord. Meneer Smit uit Soestdijk gaat het daar woensdagavond over hebben, vanaf acht uur in het Rijks herbarium aan de Schelpen kade 6. En dan met name over „Botanische tuinen en kasteel tuinen in Engeland". Hij ver toont daar fraaie lichtbeelden bij. Carnaval Op de valreep nog even wat carnaval. Voor kinderen tus sen vijf en twaalf jaar is er in clubhuis De Tamboerijn aan de Valeriusstraat een sprook jescarnaval. Jongens, allemaal verkleed komen als elf of prins, of als je in een kwaaie bui bent als heks. Er worden leuke spel letjes gedaan en na afloop in een stoet door de wijk Maar eerst natuurlijk poffertjes en limonade. Om twee uur moet je er wel zijn. WASSENAAR - De Onderwijs van Wassenaar heeft zich in haar vergadering onder voorzitterschap van wethouder Mr. G. C. van Dijk onder meer bezig ge houden met de onrustbarende da ling van het aantal leerlingen op de Wassenaarse basisscholen, een da ling die tot gevolg zal hebben dat er in de komende jaren steeds meer schoollokalen leeg zullen komen te staan. Wethouder Van Dijk deelde mee, dat er bij het bijzonder onderwijs een grote bereidheid is over dit vraagstuk overleg te plegen. Slui ting of samenvoeging van scholen zal onvermijdelijk blijken. Daarbij kan dan ook bezien worden in hoe verre vrijkomende ruimten in scho len voor andere doeleinden ge bruikt kunnen worden. Er zijn al fusiebesprekingen gaande tussen de r-k Pius K-school en de chr. school Bloemcamplaan. Vanuit de commissie werd aange drongen op spoedig overleg over deze kwestie. Uit de prognoses blijkt, dat in drie jaar tijd de schoolbevolking van de lagere scholen met driehonderd leerlin gen zal teruglopen. Dat betekent", aldus de heer J. C. M. Greep, dat er twee hele scholen zullen verdwij- Besloten werd, dat er met het oog op dit probleem een soort draai boek zal worden opgesteld, waarbij gebruik gemaakt zal worden van de adviezen van onderwijskundigen. LEIDEN - Een 22-jarige Leidenaar heeft vannacht zijn woede gekoeld op het gebouw van het bureau Huisvesting aan de Hooigracht. Met een steen gooide hij vier rui ten aan diggelen, om uiting te ge- zijn onvrede over de be handeling die hij van het bureau tot dusver had gekregen. De ver loofde jongeman was al diverse malen bij het huisvestingsbureau op bezoek geweest om te verzoe ken om een huisvestingsvergun- reageerde daar zijn ongenoegen af. ning. Omdat hij de indruk kreeg Door een telefonische tip kon hij steeds met een kluitje in het riet te korte tijd later door de Leidse po- worden gestuurd, ging hij van- Htie worden aangehouden. De va- nacht, na wat alcohol te hebben der van de jongeman heeft zich gedronken, naar de Hooigracht en inmiddels bereid verklaard om de aangerichte schade te vergoeden. De commissie bleek voorstander van het treffen van voorzieningen op de openbare MAVO-school „Schout bij Nacht Doorman" voor het overblijven van leerlingen. De daarvoor te scheppen ruimte zal ook voor andere doeleinden ge schikt moeten zijn. Er zal wat dit betreft een programma van eisen worden opgesteld, waarna de tech nische dienst van de gemeente na dere plannen kan uitwerken, en een begroting opstellen. Wat het schoolbiologenwerk betreft wacht het gemeentebestuur op antwoord van de Haagse Dienst voor Schooi en Kindertuinen, die gevraagd is medewerking aan dit project te ver lenen. De gemeente heeft daarvoor een lokaal beschikbaar. De kosten zullen 30.000 a 35.000 per jaar bedragen. Medegedeeld werd dat de nieuw bouw van het St. Adelbertcollege dezer dagen begonnen is en dat de nieuwbouwplannen voor het Rijn lands Lyceum voor enkele maan den zijn uitgesteld. Er zijn plannen in voorbereiding om van de speel plaats bij de openbare Europa- school een speelplaats voor de jeugd uit de omgeving te maken. gen indieners van bezwaarschrif ten gehoord. Zij kwamen uit het gebied dat grenst aan Leidschen- dam. Vrywel allemaal agrariërs, die bang zijn dat zij door nu vast te leg gen wat op dit moment bebouwd is en wat voor soort bedrijf er geves tigd is, geen kans meer krijgen om zich aan te passen aan toekomstige economische ontwikkelingen. Vrijwel iedere klager meende dat in de toekomst zijn zoon ook graag een woning op de bedrijfsgrond wilde zetten. Bovendien wil men de kans hebben om over te gaan van de veehandel naar de landbouw, of van de "koude grond tuinbouw" naar de kassenbouw. De bewoners, die soms van vader op zoon zeer "natuurgevoelige" bedrijven heb ben, begrijpen de wens van de ge meente Voorschoten wel, maar hun eigen toekomst weegt zwaarder. De gemeente wil voorkomen dat er een lintbebouwing komt langs de Veurseweg zodat Voorschoten en Leidschendam aan elkaar groeien. Er is door de gemeente Voorscho ten rekening gehouden met even tuele bedrijfsexpansie. Duidelijk werd gisteravond dat wonen, werken en recreatie in het buitengebied botsen. Wethouder Eveleens vertelde de aanwezigen dat Voorschotenaren moeten wo nen op maar 1200 ha. "Zuinig zijn op de natuur is alleen geen weelde meer", betoogde de wethouder. ZOETERWOUDE - Gisteravond heeft de St. Jans Fanfare uit Zoe- terwoude in het Centrum haar jaar vergadering gehouden. Als belangrijkste agendapunt stond de bestuursverkiezing op het programma. Gerard Straathof werd als bestuurlid herkozen. Voorzitter Jan Straathof had zich echter niet herkiesbaar gesteld. De scheidende voorzitter deelde mede, dat hij de komende Vit jaar bezig heden elders heeft. Bovendien vond hij dat er van tijd tot tijd nieuw bloed in de vereniging moet komen. Het bestuur droeg bariton blazer Rein Groenendijk als nieuwe voor zitter voor. Hij werd dan ook met grote meerderheid tot voorzitter gekozen. Tenslotte werd medegedeeld, dat St. Jan op 24 februari een solisten concours voor eigen leden houdt. Dit concours zal worden voorgeze ten door dirigent Jan Mey, terwyl de prijswinnaars op de feestavond van 5 mei a.s. bekend gemaakt zul len worden. VRIJDAG Herenstraat 45, Gebouw Staalwijk, jeugdsoos Time, 7.45-11.30 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 28, open soos- avond. Ten Katestraat, speeltuingebouw. Be jaardensociëteit Humanitas, 2-4 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam.; Mirakelsoos, Troef, Noordeinde 2a, Nederlands/En gels, 2-4 uur nam.; sport (sportzaal Lammensehanspark) 6.30-8 uur nam.; open soosavond, 8-2 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, mu ziekavond Frank Zappa, 8 uur nam. Leidse Schouwburg, "Als jij de bloemen vertrapt, zal ik jou vertrappen", thriller van Lodewijk de Boer. 8.15 uur nam. LAK-Theater, "Het Vrouwenparle ment". Griekse klucht van Aristopha- ZATERDAG Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur Steenstraat lb. Wereldwinkel, 's mor gens geopend. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, Leidse jeugdschaaksocièteit (11-15 jaar). Vrouwencafé. Nieuwe Rijn 20a, vanaf 9 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, 8 uur nam. Stadsgehoorzaal, Cam.ver. "De Hut spotten", Carnaval voor bejaarden, 2-5 Microtheater, Vestestraat 40, Toneel groep Imperium met "S.O.S. spreekt u maar", 8.30 uur nam. Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Ka- beret Tekstpierement met "Wacht U voor de hond", 8.15 uur nam. Artsen Leiden-Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur waarge nomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwartier, binnen stad tot cityring en Groenoord): G. D. de Jong, Hoge Rijndijk 15, tel. 132877; wijk 2 (Kooi-en Merenwijk) dr. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; wijk 3 (Waard, Professorenwijk en Tuinstadwijk): dr.. W. de Bruyne, De Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; wijk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier): dr. A. A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797 (za terdag tot zondagochtend 8 uur) en dr. W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035 (vanaf zondagoch tend 8 uur). Leiderdorp - D. Hennink en O. du Ry van Beest Holle, praktijkadres Mauritssingel 168, tel. 133686 (za terdag en zondag spreekuurtje van 12.30- 13 uur). Oegstgeest - J. W. de Haan, Dui venvoordestraat 3, tel. 154294. Voorschoten - W. van Dam, Pale- strinalaan 29, tel. 3960 (zaterdag); zondag: F. Koopmans, R. Wagner- laan 69, tel. 6352. Eigen patiënten: S. M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zat. en zond.). Warmond - F. Walenkamp, Dorps straat 45, Warmond, tel. 01711-10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 11 tot 18 februari' door Haven Apotheek Leiden, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. A. M. van Rijn, Ma- rijkestraat 42, Sassenheim, tel. 02522-10393. SOS-dienst. Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2