Katholieke school moet „eigen karakter" houden Geen storm loop voor vervroegd pensioen GOOI DIE GIDS NIET WEG. HULSBOS UIT DE JEUGDRAAD CBSBBI15BF Politieman niet vervolgd A VRIJDAG 11 FEBRUARI 1077 Afscheid in Zoeterwoude ic ZOETERWOUDE - Zestien jaar is de heer D. Hulsbos (43) voorzitter geweest van de her vormde jeugdraad in Zoeter woude. Hij vindt dat genoeg en neemt op zondag 20 februari als- zodanig afscheid. "Je moet als je zo'n functie hebt, proberen geen generatie over te slaanEn dat doe je onwil- lekeurig als je maar blijft zit ten Ik neem het de mensen die zich na 25 - 30 jaar nóg niet van een functie kunnen los maken eigenlijk een beetje kwalijk. Ongewild wellicht kunnen ze dingen tegenhou den Als ik weg benzal er ze ker wat veranderenEn daar ben ik blij mee. Andere men sen brengen altijd nieuwe ideeën in. En die moet je een kans geven. Dat houdt de zaak open en fris. Stempel Mijn stempel moet er nu eens af. Dat zet je er als voorzitter toch wel op. al moet je je er altijd bewust van zijn. dat je teams van besturen om je heen hebt en dat je zonder die gemeen schappelijke inzet niets klaar maakt. Nu. die is er altijd ge weest". "Toen ik voorzitter werdhad ik als eerste doelstelling: een goed geoutilleerd jeugdhuis. Dat is er gekomen. Mijn tweede doelstelling werd: het huis een gezonde exploitatie te geven. In het begin zijn èr echt wel twijfelaars geweest. Maar het is gelukt. En dat maakt het allemaal wat een voudiger nu afstand te ne- Zonder zorgen Hulsbos draagt §traks zonder zorgen het voorzitterschap over aan de 29-jarige K. van Muyden, die op zijn beurt hel penningmeesterschap aan een ander moet toevertrou wen. Ook over het jeugdwerk zelf is hij positief. "Als ik in de omgeving zo eens peil hoe het jeugdwerk ervoor staat, dan kan ik zeggen dat wij in Zoeterwoude echt nog wel trots mogen zijn op een goed stuk verenigingswerk Natuurlijk moet dat door een groep enthousiaste en ver antwoordelijke mensen ge dragen worden, maar die groep is hier duidelijk aan wezig. En vanuit de kerkelijke gemeente wordt zij met be- mmBÊÊ D. Hulsbos (43): "Mijn stempel moet e langstelling en daadwerke lijk meeleven gesteund". Eigenlijk is Hulsbosgeen zestien jaat voorzitter van de jeugd raad als zodanig geweest. Die ontstond, onder invloed van de kerkorde, pas later, uit de beheers- respectievelijk jeugdcommissie. De onmidde- lijke stichting vaiceen bouw fondshad tot resultaat dat na zes jaar 40.000 gestoken kon worden in de plannen voor en de bouw van een nieuw Ons Huis. dal in de jaren 1967 -1968 met spontane medewer king van een grote groep vrijwilligers van de grond is gekomen. Tienduizenden guldens bespaarde men op de bouw door zelf de handen uit de mouwen te steken. Zelf doen En nóg is het "dagelijks onder houd" een punt van eigen verantwoordelijkheid Zo kregen vorig jaar het dak. de grote zaal en de hal een beurt "Als je financieel op d'e been wilt blijvenmoetje er zelf wel aan gaan staanDat heeft ook nog een neveneffectMet die zelf werkzaamheid kweek je een stuk good wil bij de burger lijke gemeente, bedrijven en particulieren .die ons dan ook meermalen financieel tege moet zijn gekomenTijdens de restauratie van het raadhuis heeft de gemeenteraad z'n vergaderingen in Ons Huis gehoudenen ze hebben het er, naar hun eigen zeggen, voort reffelijk gehad. Het gebouw, waarvan de koster beheerder is. heeft zich lang zamerhand ontwikkeld tot een dorpshuis, met dames- gymnastiek, bewegingsthe rapie. creatief wek. een kin dercrèche. sociaal werk en pianolessen overdag - waar nog wel Wat bij zou kunnen - en een volledige avondver- huur." Wat Ons Huis betreft kan de jeugdraad, financieel ge sproken .op de kerkvoogdij te rugvallenMaar dat heeft hij zo min mogelijk gedaan. Hulsbos: "Wij proberen on szelf te bedruipen en hebben elk jaar nog een exploitatie- overschot." Dat heeft de jeugdraad aange moedigd om dit jaar f 2000 te investeren in het jeugdwerk zelf, met name voor de kader- training en de hobbykelder. Het verenigingswerk jongens- en meisjesclubs, de tafeltennisvereniging en de jongerensoos - is. naarmate het aan openheid won, gei'a- rieerder geworden, en dat heeft ook de rol van de leiding veranderdDie moet zich daarop kunnen instellen. Geen toeschouwer Hulsbos wordt geen toeschou wer. Hij zit nu alweer in de liturgiegroep en ook de jeugd raad zal hij nog wel eens tegenkomen De beschikbaarheid van een man die zich zo intens betrok ken heeft gevoeld, bij alles wat hij ondernam, hangt niet van een functie af. Hij is er ge woon. En dat weten ze in Zoe terwoude. S. J DE GROOT BISSCHOPPEN: „HET MAG NIET BU CATECHESE BLUVEN" UTRECHT - In een brief over het Katholieke onderwijs hebbep de Nederlandse bisschoppen zich deze week on dubbelzinnig uitgesproken voor de handhaving van het "eigen karakter" van de katholieke scholen. Wat daaronder van geval tot geval ook mag worden verstaan. De bisschoppen realiseren zich dat niet alleen de catechese een school katholiek maakt. Nee. de eigen school, waarin de katholiciteit het gehele schoolgebeuren moet door trekken, maakt juist die catechese mogelijk. Zij tracht een klimaat te scheppen dat het kind helpt uit te groeien tot een volwassen gelovige. Dat houdt onder meer in, dat de bisschoppen de gedachte van de samenwerkingsschool niet kun nen delen. Het katholieke onderwijs is de laat ste jaren in een stroomversnelling geraakt. De vier pijlers waarop de schoolgemeenschap rust. te weten het bestuur, de leerkrachten, de ouders en de leerlingen, schragen maar met moeitè de identiteit van de school De toenemende veelvormigheid leidt vaak tot interne polarisatie. Zondagavond om half 8 houdt het Leger des Heils in Leiden een zangdienst in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan. De deuren van de kerk gaan om 7 uur open en van kwart over 7 af is er inleidende mu ziek en samenzang. Medewerking verleent het ruim 30 leden tellende muziekkorps van het Leger des Heils uit Amsterdam-Overloom. Voorganger is de plaatselijke kapi tein, Havo J. Ruijsink. Zondagmorgen om kwart voor 11 is er in de Leonarduskerk aan de Haagweg in Leiden een jongeren mis met teksten en muziek van de jongerengroep "De Overbrug ging". Het thema is: "Durven fa len". Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Santpoort J. F. van Woerden Delft: bedankt voor Daarle en voor Meeuwen G. Boer Zoetermeer (zendingspredikant). De interkerkelijke broederschap van zwarte predikanten van het Zuidafrikaanse Kaapse schierei land hebben zich met een bood schap tot de autoriteiten en de blanken van Zuid-Afrika gericht over wat zij noemen "de zonde van de rassendiscriminatie". De predi kanten zeggen over de blanken, dat deze oproepen tot christelijke trouw maar tegelijkertijd falen hun geloof zelf in praktijk te brengen. "Te veel van onze mensen zijn ge dood. Te veel onschuldigen gedeti- het toespitsen van tegenstellingen. De tijd van de drieëenheid kerk-, gezin-school is voorbij. Het gezin gaat niet meer "automatisch" naai de kerk en de ouders sturen hun kinderen niet meer vanzelf naareen katholieke school. Waarom dan nog katholiek onderwijs? Is (oecume nisch) onderwijs niet voldoende? Vragen, die nu weer actueel wor den naar aanleiding van de lang verbeide brief van de bisschoppen over het katholieke onderwijs. Wederom maken ouders zich met bisschoppen en schoolbesturen druk over de identiteit van de school? En dat niet voor niets: het betreft hier zo'n 7000 instellingen m$t meer dan 1.300.000 leerlingen, 40 pet. van het totaal. Na 1920. toen in een bewogen schoolstrijd de zege van de finan ciële gelijkstelling van het bijzon der lager onderwijs óp het open baar lager onderwijs werd bevoch ten. namen de kerk- tevens school besturen het heft weer in eigen handen. Tot aan de jaren '60. waarin maatschappelijke en kerkelijke vernieuwingstendenzen de katho lieken weer "uit hun winterslaap" haalden. Pionieren, experimente ren en leren leven onder andere omstandigheden, daar moesten schoolbesturen, leerkrachten en ouders de catechese uitdrukkelijk God en zijn Gezondene ter sprake bren gen", aldus de bisschoppen, die er overigens geen misverstand over laten bestaan, dat de catechese niet alleen-zaligmakend is. Daar mag het niet bij blijven. "Niet de cate chese alleen maakt de school ka tholiek, integendeel, de katholieke school maakt de catechese moge lijk". Open vorm Als eerste mogelijkheid ter verwe zenlijking van katholiek onderwijs zien de bisschoppen een goed over leg en goede organisatievorm met inschakeling van de ouders. "Een katholieke school vraagt om een open, democratische gemeen schapsvorm". Zij wijzen er ook op, dat het katholiek onderwijs wordt gedragen door de verwachtingen, die r r ten de derwijsgevenden mag hebben. "Aan katholieke scholen worden slechts personen benoemd die door hun gedrag en ordening van leven het vertrouwen kunnen ge nieten van leerlingen ouders, be stuur, schoolleiding en docenten en van de burgerlijke en kerke lijke overheid. Het bestuur moet daarom uitdrukkelijk van zijn do centen vragen, dat zij er ernstig naar streven als katholiek te le- Dit weinig oecumenisch karakter van hun brief onderkennen de bis schoppen zelf ook waar zij aan het eind min of meer verontschuldi gend schrijven: "Waarom ;toch de katholiciteit van de school zo op de voorgrond gesteld en niet haar al gemeen christelijk karakter"? Hun antwoord: "Een katholieke school tracht een klimaat te schep pen dat het kind helpt uit te groeien tot een volwassen gelovige. Een toenemende openheid voor andere levensovertuigingen zal daarbij bevorderd moeten worden. Wij ho pen, dat overleg en gezamenlijke behartiging van belangen in de toekomst duidelijker vorm zullen krijgen". >[fi) Totaal gebeuren De bisschoppen van Nederland hielden zich de afgelopen jaren op een afstand. Wanneer nodig, werd een herderlijk woord gesproken, maar verder werd "het bevoegd ge zag" de vrije baan gelaten. Nu heb ben de bisschoppen weer gespro ken. In hun brief geven zij geen ant woord op in-de praktijk voor de hand liggende vragen. De ouders diénen zich gezamenlijk af te vra gen, wat katholiciteit ("iets wat ons gegeven wordt; wij moeten het er gens anders het evangelie van afle zen") voor hen inhoudt. "Dan komt de katholiciteit de school binnen", aldus de bisschoppen. Het eigen milieu van een katho lieke school wordt mede gevormd door regelmatig gezamenlijk gebed en godsdienstonderwijs. "Maar al lereerst gebeurt dit door dat zij een school wil zijn die bijdraagt tot gro ter rechtvaardigheid, die de ver houdingen tussen mensen zuivert en helpt de zin van het leven te ont dekken. Katholiciteit doortrekt heel het schoolgebeuren". Daarnaast neemt de catechese een speciale positie in. "Temidden van de niet uitdrukkelijke verkondi ging in het geheel van de school zal De bisschoppen van Nederland willen nadrukkelijk vasthouden aan de katholieke signatuur van de katholieke school. Laat daarover na hun brief geen enkel misverstand bestaan. De geest van de kardinaal en de bisschoppen Simonis en Gijsen heeft gezegevierd over de meer oecumenisch ingestelde bedoelingen van hun collega's. "Als de school dit zou loslaten, dan heft zij zich daarmee juist als katholieke school op", zo stellen zij. Woorden, die voor geen andere uitleg vatbaar zijn. Vandaar dat het bestuur van de school van zijn docenten "uitdrukkelijk moet vragen dat zij er ernstig naar streven als katholiek te leven". Duidelijke taal, als erop gevolg zou zijn wat nu precies onder "als katholiek leven" wordt verstaan. Op mijn vraag aan de kardinaal waaraan deze docenten dan zouden moeten voldoen, moet hij eigenlijk het antwoord schuldig blijven". Dat verschilt van geval tot geval", zei hij. "Daar is in zijn algemeenheid geen antwoord op te geven". Mijn repliek, dat met dit vage, eigenlijk nietszeggende antwoord het pro bleem naar de schoolbesturen wordt verschoven, deelde hij. "Zij zijn het bevoegd gezag", was zijn motief. Hij greep de deze week gehouden persconferentie aan om nog eens de visie van de bisschoppen te onderstrepen, dat aan de katholiciteit geen afbreuk mag worden gedaan. Met het terugdraaien van de klok naar vóór de jaren '60 gaan de bisschop pen voorbij aan wat er zoals in die jaren op de katholieke scholen is veranderd. De oecumenische instelling is een volkomen aanvaard gege ven geworden. De bisschoppen mogen nu wel voor "verdieping en be vestiging" pleiten, zij geven geen duidelijke bijdrage tot een oplossing van het vraagstuk, waarmee besturen, ouders en leerkrachten al jaren worstelen. De kardinaal verwees naar "het bevoegd gezag", te weten het schoolbes tuur, waarbij hij overigens nadrukkelijk aangetekend wenste te zien, dat de ouders primair verantwoordelijk zijn. Coöptatie (het kiezen van nieuwe leden in een bestuur door de reeds aanwezige leden van een bestuur) wees hij met beslistheid van de hand als strijdig met de opvat tingen van de bisschoppen over de verantwoordelijkheid van de ouders. Al met al een vriendelijke brief, waarvan we veel kunnen leren. Maar men zal het zelf moeten opknappen. Dat geeft niet, maar nu weten we het zeker. THEO KROON ADVERTENTIE Een café in Berlicum magzich verheugen ineen wat ongebruikelijke bezoekerRegelmatig stapt daar na mei ijk het 3-jarige paard Pavictormet zijn baas.de heer Van Nuland t rechtsnaar binnen om zijn dorst te lessen met een heerlijk tappilsje. En het moet gezegd worden, met een dienblad als lekbakje lukt het aardig. Brandstichters aangehouden DEN HAAG (ANP) - De Haagse po litie heeft-deze week twee scholie ren in Den Haag aangehouden op verdenking van zeker twintig ge vallen van brandstichting in de af gelopen jaren in Den Haag en Voorburg De oudste van de twee. 17 jaar, werd maandag aangehouden en heeft bekend in 1974 tot en met april 1976 leegstaande gebouwen in brand te hebben gestoken, zoals de voormalige Emmakliniek in Sche- veningen, het militair hospitaal en de voormalige ZHB-brouwerij. Hij hield er mee op „omdat de lol eraf ging". De politie vond bij hem thuis krantenverslagen over de branden en een boek dat hij aan het schijven was over zijn wederwaardigheden als brandstichter. De jongste, 16 jaar, is woensdaga vond aangehouden en heeft nog niet bekend. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Zacht Insluimeren, diep en behaaglijk, slapen als «en roos. Natuurlijk en gezond onder dons van Irlsette. Met Insette is uw bedje Voor onze Nationale Puz- zelaktie stelt Irisette Ne derland B.V. te Voorthui- zen wekelijks een kwali- teits donzendekbed met modieuze overtrek en kussensloop ter waarde van 380,- per stuk be schikbaar. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v Nationaal Fonds Beter Leven DEN HAAG (SP) - Van een stormloop van oudere werknemers die in aanmerking willen komen voor het regeringsexperiment met vervroegde pensionering is nog geen sprake. Uit het onder wijs hebben zich 131 van de 400 personen aange meld die mee kunnen doen. Uit de bouw zijn aanmeldingen gekomen van 800 van de 4000 po tentiële kandidaten. Vandaag wisselt u uw omroepgids. Met Mash en de Jordaches wordt de week van 5-11 februari uitgeluid. En wat er morgen komt staat in de nieuwe gids. Maar: gooi die oude gids niet weg voor u zeker weet dat u de geefkaart van het Nederlands Lepra Fonds die daar in zit, hebt ingevuld en weggestuurd. Een gift die hoop betekent voor honderdduizenden in alle werelddelen. Kaart kwijt? Stort dan direkt op bank (alle banken) of postgiro nummer Kogel treft soldaat dodelijk DEN HAAG (ANP) - Gisteren rond het middaguur is de 21-jarige dienstplichtige soldaat J. Ritskes uit Rotterdam bij een ongeval in de legerplaats Het Harde om het leven gekomen. Hij werd bij een patrouil legang dodelijk getroffen door een kogel uit een Uzi-pistool- mitrailleur van een andere soldaat. Beide militairen voerden de bewa kingsdienst uit bij een munitie opslagplaats. Zij liepen vlak bij el kaar toen door nog onbekende oor zaak het wapen afging. De konin klijke marechausseee stelt een on derzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Het experiment geldt alleen voor de bouw en het onderwijs. In aan merking komen 63- en 64-jarigen „met een jarenlang zwaar arbeids verleden". Voor het onderwijs ging het experiment op 1 december vo rig jaar in; de bouw start er op 1 april mee. Doorschuiven Onderzoekbureaus zullen het ex periment op de voet volgen. Hoe wel de sociale kant het hoofddoel is, wordt ook de werkgelegenheid niet vergeten. De bedoeling is dat de vervroegd gepensioneerden - eventueel door het doorschuiven van mensen en functies - een plaatsje vrijmaken voor jongere werklozen. AMSTERDAM (SP) - De politie man die op 20 juni vorigjaar in Am sterdam een dodelijk schot loste op de 17-jarige C. J. Jongkind uit Am stelveen, wordt niet vervolgd. De jongen werd gezocht wegens een misdrijf. Toen hij zich na een wilde achtervolging door de politie klem reed, wilden de agenten hem arresteren. De jongen gaf plotseling vol gas en reed op de agenten in, die teranuwernood konden wegsprin gen. Om de auto tot stilstand te brengen, losten drie agenten vier schoten op de banden. Een kogel trof de bestuurder dodelijk. Uit het onderzoek is gebleken dat de agenten geheel volgens de in structies hebben gehandeld

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23