AZL vlak achter station Leiden Manifestatie ;egen jeugd- Werkloosheid Blank protest mis vermoorde missionarissen „Irene" 25 jaar Weer rustig in Soweto Wachten op het kabinet )AG 11 FEBRUARI 1977 VARIA FAGINA 19 nieuw te bouwen Acade- Compensatie achter glas LEIDEN - Medewerkers van het Sociologisch Instituut van de Leidse universiteit maakten gisteren nog duidelijk dat zij achter de eis van volledige prij scompensatie staan. In het ge bouw van het instituut aan het Stationsplem prijkten grote let ters achter de ruiten. Inmiddels lijken de letters weer weg te kunnen De eis is ingewilligd. Advies B en W aan ministerraad: LEIDEN - In het advies van het college van B en W aan de ministerraad over het misch Ziekenhuis zal een duidelijke voorkeur voor plan D doorklinken: gedeel telijke nieuwbouw op het sportterrein van het Piet Paaltjespad met gedeelte lijke renovatie van het be staande AZL. In het ontwerp-advies dat het col lege gsiteravond aan drie gezamenlijke raadscom missies ter beoordeling voorlegde zijn geen wezen lijke veranderingen aange bracht. Uit het ontwerp-advies kwam naar voren dat de plaats van het nieuwe ziekenhuis in plan D, vlak achter het station, de beste is, mede omdat de rest van het terrein tussen Was- senaarse weg en Plesmanlaan dan het beste benut zou kunnen wor den. De mogelijkheden voor de gemeente op het gebied van wonen en werken werden als beter beoor deeld dan in plan C, waarbij een ge heel nieuw ziekenhuis aansluitend op het huidige ziekenhuisterrein langs de Wassenaarseweg'gebouwd zou worden. CDA afwijkend Alleen het CDA sprak zich uit voor plan C. Het CDA volgt universiteit en AZL in de mening dat plan D onmogelijk een goed functione rend ziekenhuis kan opleveren. In het advies gaat het college van B en W ervan uit dat beide plannen een goed ziekenhuis opleveren. Het col lege moet niet op de stoel van uni versiteit en AZL gaan zitten, die de kwaliteit van het ziekenhuis beoordelen, het college moet be kijken welke plaats van het nieuwe ziekenhuis voor de gemeente het meest aanvaardbaar is, was de strekking van een betoog van we thouder Waal. Daarin werd hij gro tendeels gesteund door Schouten (WD): zolang niet vaststaat dat een van beide plannen onmogelijk is, moet de gemeente ervan uitgaan dat beide voorgelegde plannen een goed ziekenhuis opleveren. De WD reageerde verdeeld op het advies van B en W. In grote lijnen is de fractie het wel met B en W eens. Maar het zou wel eens kunnen zijn dat bij de uiteindelijke afweging van de verschillende voor- en nade len de fractie toch niet voor D maar voor C kiest. Stemverklaring Het definitieve advies zal maandag aanstaande nog in de gemeente raad aan de orde komen. De ver schillende partijen zullen dan waarschijnlijk met een stemverkla ring reageren Gezien de meningen in de commissies zullen PvdA, PPR/D'66 en PSP zich achter een voor D positief advies scharen. Het CDA en de SGP/GPV zullen zich ertegen keren. Het is de vraag of de WD zich ecpliciet voor het een of ander wil uitspteken. Ook in het college zelf heerst nog verdeeld heid hierover: burgemeester Vis en wethouder Van Aken vinden het overbodig om een eindconclusie te trekken, wat tenslotte ook niet door de ministerraad gevraagd is aan het college. Het college zou het moeten laten bij het advies op de door de ministerraad genoemde punten, waaruit een voorkeur voor plan D doorklinkt. f ante pr el. 144 SALISBURY (Reuter) - Een aantal blanke Rhodesiërs, die de mis in de open lucht voor de deze week vermoorde zeven blanke missionarissen bij woonden, is voortijdig wegge lopen omdat de celebrant een opmerking maakte waaraan zij aanstoot namen. De priester, Isadore Chikore, zei tegen de duizend belangstel lenden van alle rassen: ,,De meerderheid van het volk van Zimbabwe - Rhodesië zo u wilt - is buiten de wet geplaatst". Het groepje blanken stond me teen op en liep weg. Een hunner riep dat Chikore gearresteerd zou moeten worden. Pastoor Chikore zei dat men zich zou afvragen wie voor de moord op zondagavond ver antwoordelijk was en hij ver wees naar een verklaring van de rooms-katholieke bisschop van Oemtali, mgr. Donal Lamont. Lament een uitgesproken criti cus van het blanke minder heidsbewind, schreef: „Ik kan niet zeggen wie in eerste instan tie verantwoordelijk is voor de moord. Zij die indirect verant woordelijk zijn, zijn de autori teiten, die weigeren rekening te houden met het feit dat de meerderheid van het Rhodesi- sche volk geen gelijkheid onder de wet noch gelijke kansen in het burgerlijke, politieke, eco nomische en culturele leven van het land heeft. Evenmin heeft zij enige rechtstreekse in vloed op de besluitvorming". WASSENAAR - In de komende maanden gaat de Wassenaarse drumband van "Irene" haar 25- jarig bestaan vieren. De drumband werd in 1952 opgericht als afdeling van de chr. sportvereniging "Ire ne", die toen zelf nog maar twee jaar bestond. De band is altijd een on derdeel van deze vereniging geble ven, roaar vervult ook zelfstandig een eigen functie in het Wasse naarse gemeenteleven. Er staan in het kader van het jubi- BRUSSEL - De Belgische groep ,X>ream Express"zal onze zuiderburen vertegenwoordigen op het as. Eurovisie JSjJL Dme°ram rmfHal Songfestival te Londen. SuScT wordeT'uiïïe schreven voor jong en oud. Op 11 juni wordt een concours voor drumbands in Wassenaar gehou den en zal er 's avonds een receptie zijn, waarop men vooral ook oud leden verwacht. Zoals bekend heeft Irene in de vorige jaren verschei dene keren een drumbandfestival georganiseerd. Zeven jaar geleden, toen de sport vereniging "Irene" haar 20-jarig be staan vierde, kreeg de drumband nieuwe uniformen. Nu zal getracht worden gelden bijeen te brengen voor acht nieuwe jachthoorns en twee bassen. EIDEN - Op vrijdag 11 maart a.s. wordt er in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk een grote manifestatie tegen dejeugdwerk- loosheid gehouden, ydens de manifestatie zal behalve aan de jeugdwerkloosheid, ook aandacht worden besteed aan de verslechtering van de rechtsposi tie van de werklozen, aan de po gingen van een aantal bedrijven om te ontkomen aan het betalen van het minimum (jeugd)loon, i aan de strijd voor het behoud van de prijscompensatie, en aan de noodzaak om het onderwijs van jongeren te verbeteren, kis spreker zal optreden Ruud Vreeman, secretaris van het I NW-jongerencontact. Ook zal I het woord gevoerd worden door restaties negens een samenzwering n Portugal PORTO (Reuter) - De politie'in de ïoordportugese stad Oportö heeft ;isteren 17 mensen gearresteerd op verdenking van een samenzwering egen de regering. Hen is een po king tot bankoverval ten laste ge- egd. De overval op de Banco de 5ortugal was bedoeld om het com- )lot te financieren. De mannen hadden legeruniformen aange trokken en zeiden tegen de veilig heidsagent van de bank dat ze een bommelding kwamen onderzoe ken. Maar toen de bewaker navraag deed bij het legerhoofdkwartier sloegen de mannen op de vlucht. De leider van de groep, Joao Stuart de Vasconcelos, Zou misdadigers en ontevreden ex-kolonisten uit de Portugese kolonies recruteren om i privéleger te vormen. Er zijn ook veel wapens in beslag geno men. De politie verwacht dat nog meer arrestaties zullen volgen. zowel werkende als werkloze jongeren. De organisatie van het geheel is in handen van de communistische jongerenorganisatie ANJV, het Demokraties Jongeren Front (organisatie van Surinaamse jon geren), het NW- jongerencontact, het vormings centrum "Troef' en de soldaten- vakbond WDM. Een en ander blijkt uit de "Leidse aktiekrant tegen de jeugdwerk loosheid", die de genoemde or ganisaties in een oplaag van 2000 stuks hebben vervaardigd, en die de komende dagen op grote schaal verspreid zal worden. De krant zal morgen verkocht wor den op de markt, en volgende week bij buurt- en clubhuizen, bij het GAB, op scholen en bedrij- De manifestatie wordt voorafge gaan door twee meetings. De eer ste meeting zal worden gehouden op vrijdag 25 februari a.s. in de Vrolijke Arke aan de Pieters- kerkchoorsteeg, en zijn gewijd aan het onderwerp "Werkgele genheid en gemeentebeleid". Daarbij zullen enige vertegen woordigers uit de Leidse poli tieke wereld aanwezig zijn. Ook op woensdag 2 maart wordt er een meeting gehouden. Deze keer wordt aandacht besteed aan werkloosheid en schoolverlaters. Plaats: Troef, Noordeinde 2a. Beide meetings beginnen 's avonds om acht uur. In de aktiekrant maken de organi saties duidelijk, dat ze het niet eens zijn met het standpunt, dat we met de werkloosheid moeten leren leven. "Het werkgelegen heidsbeleid zal minimaal gericht moeten zijn op behoud van de werkgelegenheid. Opheffing van de werkloosheid is echter nood zakelijk. De perspectiefloosheid van de jeugdwerkloosheid moet doorbroken worden. Uitgangs punt in het werkgelegenheidsbe leid moet daarom worden: uit breiding van het aantal arbeid splaatsen". JOHANNESBURG (DPA) - In de zwarte arbeidersstad Soweto bij Johannesburg, waar woensdag on geveer 4000 jongeren in opstand waren gekomen, was het gisteren weer rustig. De militante scholieren en studen ten hadden de dag tevoren middel bare scholen bestormd om de exa mens daar onmogelijk te maken. Hierbij werden de examenpapieren en ander materiaal verbrand. Tus sen de examenwilligen en hun mili tante collega's kwam het tot vecht partijen, waarbij met stenen werd gegooid. De politie verspreidde de menigte met behulp van traangas. Nadat de politie voor gisteren strenge maatregelen tegen orde verstoorders had aangekondigd, was het schoolbezoek die dag weer normaal. Een schetstekening van het zogenaamde "plan D" voor het Academisch Ziekenhuis. Het plan>waarvoor het Leids col lege van B en W voorkeur heeft. LEIDEN - Hoe men ook over de nieuwbouwplannen voor het AZL denktniemand zal gelukkig zijn met de procedure zoals die tot nu toe zich heeft ontwikkeld Jarenlang hebben universiteit en AZL gewerkt aan nieuwbouw plannen voor het AZL. Jarenlang zijn er onderhandelingen ge voerd met de gemeente over de verkoop van de benodigde grond. Ongeveer anderhalfjaar geleden zijn die onderhandelingen door de nieuwe gemeenteraad en het nieuwe college afgerond. Er is echtereen derde in het spel: het rijk. Bij hun bouwplannen zijn de universiteit en het AZL eigenlijk helemaal afhankelijk van de re gering. In de ministerraad heerst onenigheid over het gewenste nieuwbouwplanUit die discus sies is een heel nieuw plan naar voren gekomen: plan D. Dat heeft het er voor de gemeente, universiteit en AZL niet gemak kelijker op gemaakt. Toen de mi nisterraad aan het Leidse college van B.enW. vroeg wat het college nu van de twee nog overgebleven plannen vond, werden B enW (en de door B en W ingeschakelde raadsleden) geconfronteerd met een in de loop der jaren gedetail leerd uitgewerkt plan C en een plan D dat niet meer is dan een schets. De vele discussies die sindsdien over beide plannen gevoerd zijn hebben vaak een zeer onwezenlijk karakter: de vaagheid van plan D staat een concrete keuze tussen D en C eigenlijk in de weg. Maar in de discussies klonk ook steeds meer door dat er veel gewichtiger zaken van invloed zullen zijn op de uiteindelijke keuze van de mi nisterraad. Zaken die de hele dis cussie in een ander daglicht stel len. Voor de bouw van nieuwe zieken huizen is slechts een beperkte hoe veelheid geld per jaar beschik baar. Deze geldstroom bepaalt hoe snel het nieuwe AZL gebouwd zal kunnen worden. Al is plan D nog zeer vaag, één ding is duide lijk: het is bij D beter mogelijk bij stukjes en beetjes (naar gelang de geldstroom) te bouwen. De voor vechter van plan D, ir. Nieuw- zwaag van de Rijksgebouwen dienst. wijst zelfs op de mogelijk heid dat halverwege de bouw van D nog besloten kan worden niet over te gaan tot renovatie van en kele bestaande gebouwen, maar door te gaan met de bouw van een heel nieuw ziekenhuis waarbij de bestaande gebouwen plaats ma ken voor het nieuwe gebouw. Die flexibiliteit van plan D, waarbij de bouw waarschijnlijk ook eer der kan beginnen dan bij plan C, wordt als een groot pluspunt be schouwd in verband met de onze kere financiën Die onzekere geldstroom komt de universiteit en het AZL niet goed uit bij haar nieuwbouwplannen. Plan C komt hierdoor nogal op losse schroeven te staan, want als eenmaal met de bouw van plan C begonnen is moet er doorgebouwd worden. Het is de vraag of het ka binet dat plan met die financiële gevolgen wil aanvaarden. Het is nog de vraag of men het in het huidige kabinet eens zal kunnen worden over de definitieve keuze tussen C en D. Het schrikbeeld doemt op dat het kabinet de keuze steeds verder voor zich uit zal schuiven. In die tussentijd zou het kabinet kunnen besluiten om het geld voor nieuwbouw van Aca demische Ziekenhuizen dan eerst elders te spenderen: het zieken huis in Utrecht bijvoorbeeld is er slechter aan toe dan het AZL. Dit is een schrikbeeld voor zowel uni versiteit en AZL als gemeente. De speculatie dat dit kabinet geen beslissing zal nemen, maar hierna een kabinet van VVD en CDA, voert wellicht te ver. Maar consequentie van deze politieke ommezwaai zou kunnen zijn dat bouwplannen voor een geheel nieuw Academisch Ziekenhuis in Maastricht voorrang krijgen. Toen de universiteit met de ge meente in onderhandeling was over de grondverkoop in de Leeuwenhoek (tussen Plesman laan en Wassenaarseweg) waren nog geen van deze factoren naar voren gekomen. De filosofie ach ter de grondaankopen is eigenlijk die van de dynamische jaren zes tig geweest: alles moest ruim, groots en gloednieuw zijn. De denkbeelden zijn veranderd. Aan de kant van de gemeente is men zich af gaan vragen of er wel zo veel ruimte besteed moest worden aan universitaire gebouwen. De omstandigheden zijn veranderd Er is niet meer het geld om alles nog groter en mooier te maken. Om in discussies vast te kunnen houden aant plan C heeft de uni versiteit in de Leeuwenhoek meer en meer concessies moeten doen aan de gemeente. De universiteit hoopte met die tegemoetkomingen naa r de gemeente toe de steun van de gemeente te kunnen winnen: samen zou men sterk hebben kun nen staan in Den Haag. Het ziet er naar uit dat die taktiek mis lukt is. Uiteindelijk zal het nu het wachten zijn op het woord van het kabinet, wat alle partijen ook willeii. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19