Bertolucci kan niveau handhaven Silent Moviedolkomisch Rampen film met erg veel sfeer Films deze week MEL BROOKS GEEFT IN 'STOMME' FILM PARODIE OP 'HOLLYWOOD' 1900: zeldzaam goede film KingKong: Spektakel stuk knap verfilmd Mr. Klein: te weinig spanning Een comedie met wat veel ingrediënten VRIJDAG 11 FEBRUARI 1977 FILM PAGINA 17 Blijvers LUXOR: „Marathon Man", knap gemaakte thriller. rex „Porno-feelings". Kindermatinee CAMERA: „Pedro's wonder baarlijke avonturen." REX: „Asterix verovert Rome". Nachtfilms CAMERA: „Un flic" REX: De meiden van B hof'. Haagse bioscopen BIJOU: „Cousin, Cousine", ïg. 7.30 en 9.45 uur, do. vrij. ma di. ook 2.00 uur, 14 jaar. ASTA: „De verschrikkelijke tan uit Saffie", dag. 2.30, 7.00 19.30 uur, zo. 1.30,4.00,7.00 e 9.30 uur. 18 jaar. CALYPSO: „Silent Movie", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45 4.15. 7.15 en 9.30 uur. A.l. CINEAC: „The Getaway", dag. 1.30,4.00,7.00 en 9.30, zat. zo. en 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. DU MIDI: „Turks Fruit", dag. 8.15 uur, vrij. zat. en zo. 7.00 en 9.30 uur 18 jaar. EURO: „The good, the bad and the ugly"; dag. 1.45 en 7.45 u zo. en wo. 3.45 en 7.45 uur "METROPOLE 1: „Hennesy", dag. 6.45 en 9.15 uur, zat. en 1.45, 4.00, 6.45 en 9.15 uur. jaar. METROPOLE 2: „The Pink panther strikes again", dag. 2.15 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4.15, 6.45, en 9.15 uur. A.l. ODEON 1: „Bestemming Cas sandra", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. ODEON 2: "Le chat en le sou- s", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur (behalve za., zo. en woe. midd.). THE MOVIES: „The little girl who lives down the lane", dag. 2.15, 7.15, en 9.45 uur, zo. 2.15, 4.45 en 9.45 uur. 18 jaar. OLYMPIA: „Je leeft maar twee keer", dag. 2.00 en 8.00 uur. PASSAGE: „Marathon Man", dag. 2.00, 6.45, en 9.30 uur, zat. en zo. 1.15,4.00,6.45 en 9.30 l 18 jaar. REX: „Breng de Bismarck tot zinken", dag. 1.30, 4.00, 7.00 t 9.30 uur. 14 jaar. STUDIO 2000: „Python 357", dag. 7.00 en 9.30 uur.. 14 jaar. DE UITKIJK: „De huurder", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. jaar. 1 CAMERA: „El Topo", dag. 2.15, 6.45, en 9.30 uur, zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur. 18 jaar. Titel: „Silent Movie". Regie: Mel Brooks. In de hoofdrollen: Mel Brooks, Marty Feldman en Dom Deluise.Voornaamste bijrollen: Liza Minelli, Paul Newman, Burt Reynolds, Sid Caesar, Anne Ban croft en Marcel Marceau. Theater: Lido 2, a.l. Silent Movie is een stomme film over het maken van een stomme film in de jaren zeventig. De film moet een filmmaatschappij van de financiële ondergang redden en in werkelijkheid was voor Silent Mo vie ook een dergelijke taak wegge legd. «s«»!Dat klinkt ingewikkeld, maar is allemaal waar. Bovendien moet de hoofdrolspeler in de film, een door drank aan lager wal ge raakte regisseur eerst mét zijn script beuren voor hij de directeur van de filmmaatschappij over weet te halen tot het uitbrengen van de film. Die hoofdrolspeler is Mei Brooks, tevens regisseur van Silent Movie; hij heeft ook in zijn werke lijke carrière moeten leuren met films. De lezer wordt nu aangera den om bovenstaande zinnen nog eens ge lezen. De waarheid is soms ingewikkeld. Mel Brooks neemt in het Holly- woodse wereldje een aparte plaats in. Dat bewees hij eerder met films als Young Frankenstein en daar voor Blazing Saddles. Bovendien is hij al jarenlang getrouwd met de zelfde vrouw: Ann Bancroft, die een kleine rol heeft in Silent Movie. Met deze film voert Brooks een ge waagd experiment uit: een - afge zien van de zeer functionele muziek-geluidloze film, die boven-* dien een parodie beoogt te zijn op het Hollywood van nu. Directeuren van filmmaatschappijen worden op de hak genomen; dié van 20th Cen tury Fox kon er blijkbaar tegen. Of hij moest wel: zoals boven gezegd verkeerde zijn maatschappij op de rand van het faillissement en werd daar dank zij Silent Movie en ook The Omen vandaan gesleept. Hetis een vreemde gewaarwording om een „stomme" film in kleur te zien. Een omkering van de werke lijkheid die zijn climax krijgt in het enige woord dat in de film wordt gezegd: het „non" van de Franse pantomime-speler Marcel Mar ceau. Brooks heeft er zich niet aan gewaagd de slapstick uit de jaren van de stomme film te imiteren; hij is gekomen met eigentijdse vond sten, die zeker in het eerste drie- kwartdeel van de film de nodige buikkrampen bij de stille lacher veroorzaken. Driekwart deel; in het laatste kwart is de film kennelijk gaan lijden onder de noodzaak om ook het verhaal ervan tot een einde te brengen. De slotscène is werke lijk alleen maar geschikt als apo theose van de één of andere zoete musical. Een kniesoor overigens, die daar op let. Het zal vanzelfspreken at het maken van een stomme film van de acteurs speciale kwaliteiten vereist. De visuele aspecten trekken im mers veel meer de aandacht van de kijker, die niet tegelijkertijd luiste raar is. Het is altijd nuttig om dan Marty Feldman in zo'n film te heb ben; vermoedelijk is hij echt krankzinnig. Hij draagt in ieder ge val tussen de schouderbladen een volstrekt absurd hoofd, dat hij weet te gebruiken ook. (Men dëhke aan zijn alle kanten uitrollende ogen; Anne Bancroft heeft in dit opzicht overigens ook speciale kwalitei ten). Veel verder dan het etaleren van zijn monstrueuze grimassen komt Feldman niet: het betere ac teerwerk wordt geleverd door in de eerste plaats Mel Brooks zelf, maar ook Sid Caesar is in zijn zieligheid groots (hij speelt de rol van filmmaatschappij-directeur). Dom Deluise heeft altijds iets onhan digs; dat komt in deze film goed van pas. Silent Movie is een klassiek lach succes geworden. De humor is on gecompliceerd, recht-voor-zijn- raap. Vooral in het begin valt de kijker van de ene vondst in de an dere. Het verhaaltje zelf is gauw verteld en niet belangrijk. Een door drank aan lager wal geraakte regis seur vat het plan op om in deze tijd een stomme film te maken. De filmmaatschappij ziet er aanvanke lijk weinig brood in, maar gaat overstag als de regisseur, met zijn twee compagnons, op het idee komt om allerlei sterren voor de stomme film te engageren. De ma nier waarop dit laatste in zijn werk gaat, vormt het belangrijkste be standdeel van „Silent Movie". Het illustere trio boekt succes en weet op de meest idiote manieren de ene na de andere ster voor de film te porren. Dat wekt de toorn op van een groot concern, dat al enige tijd probeert de bijna failliete film maatschappij over te nemen. Enfin, een thema, dat tot dolkomische ta ferelen leidt. Silent Movie is de eerste film in het nieuwe theater Lido 2 aan de Steenstraat. Recensie van het thea ter lekkere stoelen, genoeg ruimte voor de benen, het doek is niet hoog genoeg. Aanwinst voor Leiden. JOHN KROON. We mógen ons natuurlijk uiterst gelukkig prijzen dat wij in Nederland 1900, het gigantische werkstuk van de Italiaanse regisseur Bernardo Bertolucci in zijn geheel te zien krijgen. Het is dan weliswaar vanwege de grote lengte in tweeën geknipt, maar dat valt dan nog altijd verre te prefereren boven de Amerikaanse versie, waar op rigoreuze wijze de schaar is ingezet, om het (voor bio scoopbegrippen) op normale lengte terug te brengen. Maar als er aan de andere kant tussen de twee delen een gat van meer dan veertien we ken gaapt, zoals in Leiden het geval is, dan vraag je je toch af op welke manier Bertolucci een groter on recht wordt aangedaan. Een stui tend staaltje van een volstrekt ge brek aan coördinatie en waar nu precies de commerciële en artis tieke belangen botsten, doet er in wezen niet zoveel toe. Te hopen valt dat het eerste deel op de bioscoopbezoeker zo'n grote in druk heeft achtergelaten dat hij niet alleen de draad van het verhaal weer kan oppakken (dat zal niet zo'n probleem zijn), maar dat hij ook alle personen uit het eerste deel nog herkent. Alleen echter het feit al dat het begin van deel één pas aan het eind van het deel twee geheel duidelijk wordt, geeft al aan wat voor schade is aangericht. Wellicht zou het niet zo'n gek idee zijn als de Lido-directie, met de uitbreiding van het complex aan de Steenstraat in het achterhoofd, besloot om het eerste deel nog eens terug te halen, of (wat in Utrecht met groot succes is gedaan) de twee delen achter el kaar te vertonen. Misschien dat het komt doordat de première van deel één al zo ver ach ter ons ligt, maar hoe dan ook: 1900 deel 2 is toch een tikje teleurstel lend. Van de indringendheid is nauwelijks iets verloren gegaan, het camerawerk en de muziek blij ven van zeldzame fraaiheid en ook het acteerwerk is, een enkele uit zondering daargelaten, weer van zeldzaam niveau. Maar die uitzon dering zou best eens de oorzaak van dat licht teleurgestelde gevoel kunnen zijn. Het gaat om Donald Sutherland, die Attila, de leider van de fascisten in de omgeving van het landgoed van de Berlinghieri's, speelt. Bertolucci wil zijn grote af keer van de fascisten in de figuur van Attila verbeelden. En het zij ge zegd: Sutherland kwijt zich met groot enthousiasme van zijn taak. Hij gromt, brult en rolt met zijn ogen alsof hij de duivel zelf is. Maar waarschijnlijk door die goedbe- Alfredo Berlinghieri (Robert de Niro) v Depardieu) weer. r terug op de boerderij ontmoet zijn oude vriend Olmo Dalco(Gérard doelde toewijding en inzet, wordt het allemaal wat overtrokken. De figuur van Attila wordt een parodie op zichzelf, en krijgt ondanks de verschrikkelijke dingen die hij uit vreet, bijna iets lachwekkends. En het is daarom zo storend omdat de rol van Attila in dit tweede deel tot een hoofdrol evolueert. Bertolucci trekt namelijk de lijn van de jaarge tijden (in het eerste deel zagen we de zomer en herfst) in deel twee consequent door. In de herfst maakten we al kennis met het snel en onheilspellend om zich heen grijpend fascisme. Nu belanden we in de winter en de lente, zwarthemden hun hoogtepunt ondergang meemaken. Waar het ook in dit tweede deel i zwarthemden, maar als de oorlog is afgelopen, keert hij terug op het landgoed van de Berlinghieri's, dat eerste instantie om'bHjfrdraaien tüt een soort "boerenrepubliek" zijn Olmo Dalco ("Zoon van de boe- wordt getransformeerd. Alfredo zoals zijn grootvader hem publieke rechtbank trots noemde) "en Alfredo Berling- verschijnen maar zijn leven wordt hieri. na de dood van zijn vader dankzu het vurig pleidooi "padrone" over het landgoed in het °!mo ger?d- H9 za' het levend be- Noorditaliaanse Emilia. Hij trouwt wijs moeten zijn dat het met de met Ada, maar al op het bruilofts feest keert zij zich van hem af. Zijn slappe houding tegenover de fa scisten en de groeiende invloed van rentmeester en fascistenleider At tila doen hen scheiden. Olmo moet op de vlucht voor de terreur van de padrones" is afgelopen. 1900 deel 2; regie: Bernardo Berto lucci, hoofdrollen: Robert de Niro, Gérard Depardieu, Donald Su therland en Dominique Sanda; theater: Studio; leeftijd: 18 jaar. BART JUNGMAN 'The Hindenburg'; regie: Robert Wise; hoofdrollen: George C. Scott en Roy Thinnes; theater: Lido 1; leeftijd: 14 jaar. 'The Hindenburg is haast uitge groeid tot een prestige-object van regisseur Robert Wise. Indien hij bedoeld heeft voor Universal Pic ture een even gigantisch project te vervaardigen als "Towering Infer no' en 'Earthquake', dan is hij daar beslist niet in geslaagd. Alleen het laatste deel van de film heeft dat spectaculaire element in zich, dat in 'Towering Inferno' bijna de gehele film beheerste en in 'Earthquake' een groot gedeelte van de film uit maakte. Maar indien Wise slechts heeft bedoeld een haarzuivere sfeertekening te maken van de pe- t Ontreddering na het neerstorten van de'zeppelu riode voor de Tweede Wereldoor log, waarin 'The Hindenburg' kon uitgroeien tot een indrukwekkend prestige-object van het Derde Rijk, dan is hij daar zonder meer in ge slaagd. In een poging de sfeer van voor de Tweede Wereldoorlog weer te geven heeft hij de lugubere sfeer, die Gestapo en SS met zich meed roegen getekend. De bioscoopbe zoeker vindt dat terug in de perso nen van George C. Scott en Roy Thinnes, die de rol van Gesta- po-man Martin Vogel speelt. Mar tin Vogel brengt zijn Gestapo-op- leiding en -mentaliteit in praktijk, wanneer hij met een mes het ge zicht bewerkt van Boerth (William Atherton), die vroeger een belang rijke figuur is geweest in de Hit- ler-jugend, maar die zich nu tegen Hitier heeft gekeerd en de-Hinden burg wil vernietigen. Hiermee wil Boerth aantonen dat er wel degelijk oppositie bestaat tegen de natio- naal-socialistische suprematie en ontluikende veroveringsdrift van de Nazi's. Wise heeft uit één van de vier officieel als mogelijke oorza ken voor de ramp genoemde zaken die van de sabotage gekozen. Door het element van de sabotage te in troduceren, was Wise in staat de fi guren van 'The Countess' (Anne Bancroft), Captain Pruss (Charles Durning) en Albert en Mildred Breslau (Alan Oppenheimer en Ka- therine Helmond) ondergeschikt te maken aan de spanning, die naar mate de Hindenburg Lakehurst naderde, toenam. Een uitstekende type-casting werd verricht door David Mauro, die in een tiental zin nen de minister van Propaganda, Goebbels meedogenloos neerzette. In het genre een goede film, waarbij toch de aantekening dat het Engels, dat door actrices en acteurs wordt gesproken, maar moeilijk in dit ka der kan worden geplaatst. BERT KOEKEBAKKER Titel: King Kong. Hoofdrolspe lers: Jeff Bridges en Jessica Lange. Bioscoop: Trianon. Producer Dino de Laurentius heeft dit bijna klassieke spektakelstuk razend knap verfilmd. Klassiek, omdat de reusachtige gorilla Kong een dikke veertig jaar geleden ook al centraal stond in een rolprent. Het blijkt zeker geen gek idee te zijn geweest om de oude legende nieuw leven in te blazen. Kosten noch moeiten werden hierbij gesp aard zoals de makers van de film ook duidelijk willen maken in het boekje „The making of King Kong". Enige vergelijk met de zwart-wit rolprent uit de dertiger jaren en de gloednieuwe versie van Kong zou niet reëel zijn, alleen al doordat Dino de beschikking had over de geperfectioneerde technie ken van de zeventigerjaren waar hij op kundige wijze gebruik van heeft gemaakt. Zo is het bijvoorbeeld niet mogelijk het monster van hout, staal, bont en wat dies meer zij te onderscheiden van de echte apen die. De Laurentius voor deze film gebruikte. King Kong ruimt een trein uit de weg Het verhaal gaat det Dino op hét lumineuze idee kwam een herziene versie van King Kong te maken door de poster van de reuzenaap die al jarenlang de kamerdeur van z'n dochter sierde. En bij het zien van de film kom je er zelfs min of meer achter waarom een foto van een dergelijk verscheurend beest op een kinderkamerdeur verzeild raakt. Want als kijker blouw je sa men met Jessica Lange (in de film Dwan, het even leeghoofdige als aantrekkelijke liefje-tegen-wil-en- dank van Kong) en Jeff Bridges (de natuurbeschermende professor Jack Prescott) een bijna tegen natuurlijke affectie op voor het monster. Even in het kort het verhaal rond Kin dat op zich weinig voorstelt. Een oliemaatschappij gaat per schip op zoek naar olie op een ei landje, dat al jaren door een ge heimzinnige mistbank aan het oog wordt onttrokken. Onderweg ko men Jeff en Jessica „aan boord" respectievelijk als verstekeling en drenkelinge. Wanneer het eilandje geen olie blijkt te herbergen maar een reuzenaap en een handjevol (voor Kong althans) inboorlingen die Kong als hun god zien, probeert het grootkapitaal de gorilla voor haar karretje te spannen. Hoe dit allemaal mislukt nadat duizenden New Yorkers op de been zijn ge bracht (figuranten had Dino niet nodig; toeschouwers genoeg) ter wijl de aap losbreekt, de hysteri sche mensenmassa en later de ver laten straten waarin Kong op zoek gaat naar z'n geliefde. Het zorgt al lemaal voor een wat science- fiction-achtige sfeer. MIEP DE GRAAFF Titel: Mr. Klein; regisseur: Joseph Losey; hoofdrollen: Alain Delon en Jeanne Moreau; theater: Lido 3;. keuring: 14 jr. De Parijzenaar Mr. Klein (Alain Delon) wordt het slachtoffer .van een opzettelijke persoonsverwis seling. Hij wordt zo aangezien voor een andere Mr. Klein, van Joodse afkomst. Het is oorlog en de deportatie van Joden wordt voorbereid. Het lukt Mr. Klein niet om te bewijzen dat hij niet van Joodse afkomst is. Samen met duizenden andere Joden wordt hij in veewagens weggevoerd. Het suggestieve gegeven van ae persoonsverwisseling is al vaker in films gebruikt. Profession Re porter met Jack Nicholson is nog een tamelijk recent voorbeeld. De grote opgave voor de makers van een dergelijke film is het kweken en vasthouden van de spanning: wie is de ander, wat doet hij, waar woont hij, waarom de persoon sverwisseling? Het is de kunst om stukje bij beetje, net niet teveel en net niet te weinig bijzonderheden prijs te geven: het publiek moet hongerig worden gehouden. Losey is natuurlijk als regisseur ervaren genoeg om een film te ma ken die degelijk, zonder haperin gen in elkaar zit. Mooi en overtui gend komt in de film de sfeer van de Parijse oorlogsjaren in beeld. In zijn neiging om de actie te mi nimaliseren is Losey echter te ver gegaan: door van de film een zoek- plaatje te maken waarbij de toe schouwer de minimale details moet opsnorren om de lijn van het verhaal te kunnen volgen gaat de spanning verloren. Daarmee ver valt voor de toeschouwer gelijk de mogelijkheid om na te voelen wat er omgaat in Mr. Klein. Ongetwij feld stormen van emoties, want het begin van de film toont dat Mr. Klein rijk wordt aan kunstvoor werpen die Joden noodgedwongen verkopen om aan geld te komen. Klein behoort tot het establish ment dat laf of met onverholen goedkeuring toekijkt hoe de Joden door de Duitsers opgejaagd wor den. De laatste filmbeelden laten zien hoe Klein machteloos tens lotte zelf voor Jood wordt aange zien en meegevoerd tussen de Jo den in een goederentrein. Mr. Klein is een veeleisende film die genoeg interessante kanten heeft om 'm een bezoek waard te maken. Misschien typisch een film voor het kleine Lido 3. De projec tie in dit nieuwe bioscoopzaaltje toonde gistermiddag nog wat kin derziektes, verder was de eerste kennismaking niet onplezierig. TOM MAAS Titel: "Al is de leugen nog zo snel- in de hoofdrollen Jean Rochefort, Claude Brasseur, Da- niëlle Delorme, Annie Duperey - regie Yves Robert - Theater: Ca mera - 14 jaar. Het maken van een flonkerende comedie is een bezigheid, waarin al vele regisseurs zuchtend zijn vast gelopen. Aan humor zit nu eenmaal vreselijk veel vast. Beoog je als re gisseur bovendien in die comedie nog iets verder dan de oppervlakte te reiken dan neem je wel zeer veel hooi op de vork. Dat laatste heeft Yves Robert met "Al is de leugen nog zo snel" zeer beslist gedaan. Zijn hoofdfiguur, is Etienne (Jean Rochefort), een hoge functionaris op een ministerie, een wat stoe thaspelige man, keurig getrouwd met Marthe, een vooruitstrevende ofschoon tamelijk tuttig geklede vrouw. Etienne maakt deel uit van een clubje van vier mannen (alle maal rond de veertig) dat uitblinkt in puberaal gedrag. Etienne is de meest serieuze. Op een dag ziet hij hoe een zich onbespied wanende, zeer mooie vrouw een paar dan spasjes maakt boven een luchtroos ter in een parkeergarage. (Een beeld dat sterk herinnert aan een beroemde foto van Marilyn Mon roe). Daarbij etaleert de dame haar charmes weliswaar kort, maar toch ruim voldoende voor Etienne om in vuur en vlam te geraken. Van dat moment af zet hij alles in het werk om in contact te komen met die fraaie vrouw. Aangezien hij zeer klunzig te werk gaat, leidt dat tot een aantal zeer koddige situaties. En bij dat alles komt dan nog het uitgesponnen gelieg tegen zijn echtgenote, die hij zeker niet zou willen missen.'Voeg daarbij het rei len en zeilen van de vriendenclub op de voet gevolgd en het is duide lijk dat Yves Robert een roerige, gecompliceerde comedie heeft ge maakt. Er zitten bepaald wel frap pante, bijna Tati-achtige fragmen tjes in, hij legt hier en daar een uit gehold rollenpatroon bloot en tipt de leegheid van die naar de meno pauze rennende mannen aan. Maar hij heeft naar mijn gevoel toch te veel willen doen waardoor niet alles kon worden uitgewerkt. RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17