VAKBONDEN TEVREDEN 300 Voorziening water kost 1.69 Vele stakings acties op de eerste dag Westerterp wil proef met gemeenschapsbusje m ilirirrl Eis tegen „archeoloog" 4 maanden gevangenis S1v1etopm^c CENTRALE VERWARMING gróóte portie.. DINSDAG 8 FEBRUARI 1977 Postende en stakende havenarbeiders staan i Dispatch in Rotterdam. het bedrijf van Quick Actievoerders delen stakingspamfletten uit bij een bouwwerk i medische faculteit in Rotterdam. Weer twee bedrijven akkoord met verlangens van vakbonden UTRECHT (ANP) - Twee be drijven hebben inmiddels be sloten tot het betalen van de automatische prijscompensa tie aan de werknemers. Bij het oöperatief bou wbedrij f Moes in Zwolle, waar 900 mensen werken, werd gisteren de ar beidsovereenkomst getekend door de directie, de bouw- en houtbonden, de onderne mingsraad en het bestuur. Behalve de automatische prij scompensatie werden ook de andere verlangens van de vakbonden verwezenlijkt. Moes is vorig jaar door de werknemers overgenomen. De leden van de coöperatie (niet alle werknemers) hebben elk een klein aandeel in het bedrijf. In januari verklaarde het bestuur van de coöperatie op de ledenvergadering de verlangens van de bonden ten „niet onrechtmatig". Moes is als onderneming ook lid van een werkgeversorganisatie. Keesing Systemen bv, uitge verij en handelsmaatschappij in Amsterdam sloot gisteren met de grafische bonden een individuele cao af Het bedrijf (ongeveer 90 werknemers) be taalt de automatische prij scompensatie in 1977 en daar naast een reële loonsverho ging van 2 procent per 1 janua ri. Keesing geeft onder meer Keesings historisch archief en bladen met kruiswoordpuz zels uit. AMSTERDAM (ANP) - Volgens het coördinatie centrum van de Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV) in Amsterdam is op de eerste sta kingsdag door bijna 8000 man in drie bedrijfstak ken gestaakt. In de industriesector ging het om 4000 stakers bij acht be drijven, in de bouw waren het 1800 stakers bij 32 objecten en in de havens legden 1900 man het werk neer bij drie bedrij ven. Bij in totaal 43 bedrijven gingen circa 8000 man „plat", aldus een woordvoerder van de FNV. Volgens het bureau coördinatie werkgeversbeleid (BCW) daaren tegen is het aantal stakers giste ren beslist niet boven de 3.000 uit gekomen. Eerder wordt gedacht aan een aantal tussen de en 2.700 Het BCW maakt dit op uit de op gaven die het van de verschillende bedrijven en bedrijfstakken ont ving. Bij de FNV-top heerste tevreden heid over de eerste stakingsdag. „Onze verwachtingen over de sta kingsbereidheid van de leden is uitgekomen", aldus „opperstaker" Herman Bode die samen met zijn dat de regering werkeloos blijft toezien mocht de staking over twee maanden nog niet voorbij zijn. Dan wil de regering weliswaar niet in grijpen maar wel al het nodige doen om het conflict uit de wereld te hei- Bode heeft goede hoop dat het zo ver niet komt en dat de werkgevers geen twee maanden staken nodig zullen hebben om overstag te gaan. „Wij als FNV kunnen de stakingen net zolang volhouden tot ons doel is bereikt. Het is de vraag of de werk gevers het ook zolang kunnen uit zingen". Bode liet doorschemeren collega Frans Drabbe de dagelijkse dat de stakingen qua omvang de leiding heeft over het FNV- komende dagen mogelijk nog be- coördinatiecentrum, knooppunt langrijk kunnen worden uitgebreid l tactische redenen wilde hij daarover gisteren geen verdere bijzonderheden kwijt. i de ..speerpuntacties". De balans opmakend van een dag staken, constateerde Bode dat het stakingsparool over het algemeen is opgevolgd. De voor staking „uit- mpr, WPrb-i n a verkoren" bedrijven gingen plat. öamenweTKing De produktie werd lamgelegd. Volgens Leo Ester van de Indus- „Met zo min mogelijk middelen triebond CNV verliep de eerste sta- willen we een zo groot mogelijk kingsdag volgens verwachting, rendement bereiken met onze ac- „Overal waar wij tot staking heb- ties", zei Bram Buys van de Bouw- ben uitgeroepen, is het werk plat bonden FNV onlangs en dat ren- gegaan." dement is volgens Bode gisteren Ten aanzien van de samenwerking ten volle bereikt. met de FNV-Industriebonden Stakinrt<?rArVit merkte Ester op o dat er meer wordt ÖTaKingSrecnt samengewerkt dan was voorzien. Bode wees erop dat minister En dat alles officiële contacten", Boersma meent dat de regering niet cantacten, aldus via ingrijpen aan het stakingsrecht mag tornen. Boersma liet echter Plat gisteren ook over-de radio weten dat het landsbelang niet gedoogt Tot de de bedrijven waar gisteren het werk „plat" ging behoorden 1 Verhoef (met band om arm), l stakingscomité bij de Calvé-fabrieken in Delft, probeert een wekwillige te overreden zich bij de sta king aan te sluiten. onder meen produktie-afdeling van de Noordelijke Bouw Elemen tenindustrie in het Friese Kootster- tille (95 man); Thomassen en Drij ver in Oss (ongeveer driekwart van de 820 personeelsleden); het Over slagbedrijf Amsterdam (150 man); de schijven-afdeling van Texas- instruments in Almelo (60 man). -besprekingen in de horeca- MMst^wêsterterïTwü sector (circa 50.000 liepen liep gis teren vast. De bonden gaan zich nu met hun leden beraden over de si tuatie. Ook de cao-besprekingen met het chemische bedrijf ICI in Rozenburg (1100 man) en bij Cen traal Beheer in Apeldoorn, een ver zekeringsmaatschappij en computerservice-bureau (1300 man) liepen vast. DEN HAAG (ANP) - Minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat) wil in enkele gebieden waar on voldoende vraag is naar openbaar vervoer, een proef nemen met zo genaamde gemeenschapsbusjes. Dit zijn kleine busjes die maxi maal acht personen kunen ver voeren. Het rijk zal de busjes be schikbaar stellen. Ze zouden kunnen worden bestuurd door vrijwilligers uit de plaatselijke gemeenschap en beheerd door plaatselijk buscomitè. overleg Opgeschort AMSTERDAM-Om alle de wereld tegen 1990 drinkwater te voorzien taaibedrag nodig van meer dan 300 miljard gulden. In de komende veertien jaar zal jaarlijks een be drag van 15 miljard gulden op tafel moeten komen voor het drinkwater en 7,5 miljard voor sanitaire voor zieningen. Door een dergelijke in vestering kan de gezondheidstoes tand en het sterfecijfer onder de mensen en voornamelijk kinderen aanmerkelijk worden terugge bracht. Op het ogenblik zijn er 1,2 miljard mensen, die niet over een goede watervoorziening beschik ken en aangewezen zijn op vervuild en besmet water. ADVERTENTIE vakkundige montage ook bouwpakketten ombouw van olie- naar gas c.v. warmwatervoorziening uitbreiding of wijziging van bestaande installatie 40% subsidie voor 65-plussers en invaliden op c.v. installatie s Vraag GRATIS informatie en prijs opgaaf per brief zonder postzegel bij Cévé Leiden, Antw. nummer 713, Leiden of bel (071) 765500. ÊÊT LEIDEN ar I KM. 1 ondernemingsraad VME-Stork VFM-Stork in Utrecht besloten gis- teren het overleg met de raad van bestuur van het concern op te schorten omdat de raad van be- „Het zijn de armste mensen in de stuur weigerde in te gaan op het wereld", zei minister Pronk van verzoek te onderhandelen over een to- Ontwikkelingssamenwerking gis- cao op basis van de door vakbon- teren in het Tropeninstituut in Am- den bij de metaal werkgevers inge- sterdam bij de opening van een diende voorstellen. De centrale on- symposium over de watervoorzie- dernemingsraad van Rijn Schelde ning De rijke landen zullen de ont- Verolme in Rotterdam besloot gis- wikkelingslanden moeten helpen teren eveneens het overleg met de om dit nijpende probleem op te los- directie op te schorten zolang er sen. Het mag dan veel geld zijn, dat geen overeenstemming is bereikt hiervoor nodig is, de bewindsman over een nieuwe cao. wees erop dat jaarlijks in de wereld De Nederlandse Stikstofmaat- 750 miljard gulden aan wapens schappij in Sluiskil (1200 werkne- wordt uitgegeven, in vergelijking mers) kreeg gisteren een ultimatum hiermee is de 22,5 miljard gulden toegestuurd van de drie industrie- voor watervoorziening een koopje, bonden en de Unie BLHP dat za- In scherpe tegenstelling tot de ry ke terdag afloopt. De houding van de landen, waar 80 tot 90 procent van directie bij de cao- de mensen over goed drinkwater onderhandelingen werd onaan- beschikt, heeft slechts 30 procent vaardbaar genoemd. Op een kader van de bevolkihg in de arme landen vergadering in Utrecht van leden de beschikking over veilig water. van de drie dienstenbonden bij Koninklijke Bijenkorf Beheer werd gisteren besloten tot het uit- acties. met de gemeentelijke overheden en het streekvervoer, voor deze proefneming drie gebieden in ons land uitzoeken. Zo'n proef- gebeid zal een aantal woonker nen moeten hebben met duizend a tweeduizend inwoners. Binnen het gebied moeten enkele punten liggen, zoals kerk, school, markt en winkelcentrum, waarheen ge regeld een aantal personen ver voerd moet worden. De gekozen leden vaiTde centrale landelijke gebieden die niet (meer) door het streekvervoer worden bediend omdat het aantal reizigers te klein is om een auto bus rendabel te doen zyn. Bij ge woon* openbaar vervoer in zo'n gebied zouden de opbrengsten niet opwegen tegen de exploita tiekosten. Omdat ruim zeventig procent van deze kosten uit lonen bestaat, wil minister Westerterp nu een proef nemen met busjes die met een gewoon rijbewijs kunnen wor den bestuurd door vrijwillige be stuurders uit de plaats zelf. De passagiers zouden voor het ver voer niet meer dan een normaal tarief behoeven te betalen. Het experiment met de gemeen schapsbusjes staat los van het onderzoek naar de mogelijkheid van invoering van bustaxi's, die door beroepchauffeurs worden gereden, aldus mededelingen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Een dergelijk onder zoek wordt op het ogenblik inge steld door de TH en de gemeente Delft. Deze „grote taxi's" kunnen meer dere mensen vervoeren vanaf een groot aantal plaatsen af te roepen zijn. Het nieuwe vervoermiddel combineert de voordelen van de eigen auto, een korte wachttijd en vervoer van deur tot deur, en een relatief lage ritprijs. De nieuw busjes, die in een redelijk aantal door de stad gaan rijden, volgen geen vaste route, maar werken volgens het taxi-systeem. Wanneer een passagier een busje oproept, moet een centrale com puter gaan bepalen welk voertuig de nieuwe passagier gaat opha len, waarbij rekening wordt ge houden met zo min mogelijk om- rijden en tijdsverlies voor de an dere passagiers. Soortgelijke bustaxi's rijden al in enkele plaatsen in Amerika, Frankrijk en Engeland, maar die plaatsen zijn zo klein dat een ge wone centrale, waar zelf iemand kan bepalen welke wagen wordt gestuurd, al voldoet. Omdat de Delftse busjes een grotere capaci teit krijgen en in een veel groter gebied rijden, is het noodzakelijk client dat hier een computer aan te pas komt. De TH studeert al sinds 1969 op een ASSEN - „Vermaning is al gestraft door dit proces, daarom voel ik er weinig voor een lange gevangenis straf te vragen. Ik acht oplichting echter bewezen en daarom vraag ik vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en verbeurd verklaring van de in beslag geno men stenen". Deze eis besloot een twee uur du rend requisitoir van officier van justitie mr. C. J. Epenhuysen, waarin hy alle ten laste gelegde fei ten tegen de Drentse amateur- archeoloog wettig en overtuigend bewezen achtte. Vermaning zelf had de officier hal verwege zijn requisitoir nog ge complimenteerd: „U doet het prachtig", maar het gezicht van de Drentse amateur-archeoloog stond na het betoog toch minder breed dan de volle zaal van hem was ge wend. De openbare aanklager onder streepte nogmaals, dat hy met het idee had rondgelopen een herope ning van het gerechtelijk vooron derzoek te vragen. „Maar tydens de zitting bleken de verklaringen van de getuigen Goosen en Franssen niet gewichtig genoeg om daartoe over te gaan. Protest Wat de hypothese van prof. dr. ir. D. Goosen betreft, deze heeft in Ne derland alleen maar protest opge roepen. De getuigedeskundige dr. ir. G. H. Franssen kan ik slechts hartelijk bedanken voor zyn mede deling, dat hy op werktuigen, die hij met een slypsteen had bewerkt, dezelfde sporen had aangetroffen als op de werktuigen van verdach te. Ik geloof trouwens, dat de heer Franssen niet helemaal de portee van de vragen heeft begrepen". De verdediger mr. G. M. Doornbos betreurde de uitlatingen van de of ficier over zijn getuige- deskundigen. „Laten we ons over zaken waar we beiden geen klap van weten, van commentaar ont houden". Vrijspraak De raadsman stelde, dat er vrij spraak moest komen omdat de dagvaarding niet klopte. Zijn rede- nering: hoe kan Vermaning ver dachte V. terecht moeten staan we gens het vervalsen of doen verval sen van stenen? Stenen vind je in de natuur, of niet. Maar vervalsen kan niet. Hij verweet zowel het Bio logisch Archeologisch Instituut als het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk niet alle mogelijkheden te hebben onderzocht. Het rapport Stapert, dat eigenlijk de basis was van de aanklacht, vocht hij ook al aan, omdat de statische vergelij kingen, die mede ten grondslag hebben gelegen aan het eindoor deel, onverantwoord en onweten schappelijk waren. Hij vroeg om vrijspraak voor zyn De amateur-archeoloog zelf besloot de rechtzaak, met zittingsdagen lengte, zoals maar zelden bustaxisysteem en de bijbeho- voorkomt. Een uur lang maakte hij rende computers. Hele drukke gebruik van het recht van het laat- lynen, zoals bijvoorbeeld TH- ste woord. Daarin benadrukte hy wijk-station, zouden met het weer eens de overlast, die hem is nieuwe systeem worden gehand- bezorgd. „Het is hier gebleken, dat haafd, omdat dergelijke grote ik volkomen onschuldig ben. Dat ik twee jaar lang moest rondlopen, edelachtbare, met blaam, is voor de be- mij erger geweest, dan wanneer ik drie jaar gevangenisstraf zou heb ben gekregen. Ik weet wat het voor mij en mijn gezin heeft betekend voor vervalser te worden uitge maakt. Het heeft geergerd. Ik heb Waterstaat een financiële bij- jarenlang armoede geleden voor drage gaat leveren aan de kosten deze vondsten. Men heeft valse de eerste proefnemingen, aangifte gedaan met voorbedachte n aan- rade". de te- President mr. F. C. Fliek zal op maandag 21 februari uitspraak doen. aantallen passagiers de capaciteit van de busjes te boven gaan. Het eerste onderzoek na hoefte aan de bustaxi's gaat april van start. De kosten worden gedragen door de TH en de ge meente. Zij vinden het wel reëel dat het ministerie van Verkeer omdat het rijk ook zienlijke bijdrage geeft i korten van het openbaar Gerrit van der Veenstraat 59-65, Leiden Zuid Showroom geopend: maandag t/m vrijdag 8.30-16.30 uur donderdagavond 19.00-21.00 uur. Het vier dagen durende sympo- JL1 sium in Amsterdam is bedoeld als werken voorbereiding op de wereldwater- conferentie van de Verenigde Na ties, volgende maand in Argentinië, Nederland deelneemt. Giftig afval storten mag Op de wereldwaterconferentie zpl- len de landen een actieprogramma ARNHEM (SP) - Het storten van opstellen ter verbetering van de si- giftig afval in oude kleiputten in de tuatie in de watervoorziening. Er Betuwe kan ongestraft doorgaan, zal een inventarisatie worden ge- De Arnhemse kantonrechter heeft maakt van de beschikbare water- gisteren uitgemaakt dat de Arn- bronnen en de behoefte aan schoon hemse transportondernemer De water voor consumptie en land- Byer niet strafbaar is voor het bouw. Voorts zal worden bekeken dumpen van koperertsafval uit het met welke technische hulpmidde- Ruhrgebied dat volgens het ryks- len de waterbronnen op de meest in'stituut voor zuivering van afval- effectieve wijze kunnen worden water zeer giftig is. aangeboord. Daarbij wordt ook ge- Volgens de hinderwet is de trans- dacht aan hergebruik van afvalwa- portondernemer niet de man die ter en de controle daarop. Tenslotte "een installatie in werking houdt", zullen de landen bekijken hoe het omdat niet hij, maar de betrokken een en ander kan worden gefinan- steenfabrieken eigenaar zijn van de cierd en hoe de opleiding van de kleiputten. Het transportbedrijf waterdeskundigen in de ontwikke- werd wel veroordeeld tot 500 gul- lingslanden moet worden aange- den boete omdat er ongeveer 25 ton pakt. ertsafval in de Waal werd gemorst. Proces tegen Verdugt begonnen ARNHEM (SP) - Voor de kanton rechter in Tiel is gisteren het proces begonnen tegen het chemische be drijf Verdugt in Tiel. Daarbij gaat het om de gifwolk die door een menselijke fout uit het bedrijf ont snapte. De wolk uiterst giftig natriumarse- niet trof een rij bomen langs de fa briek, die hun bladeren verloren. Tal van omwonenden klaagden over hoofdpyn en andere ziekte verschijnselen. Volgens artsen van de vereniging "Voorkomen is be ter" is er met de gezondheid van de Tielenaren gespeeld. Volgens de vereniging bleek uit een onderzoek dat veel mensen symp tomen vertoonden van een arseen- vergiftiging, zoals opgezette klie ren en een vergrote lever. Staatsse cretaris Hendriks (Volksgezond heid en Milieuhygiëne) meende dat verder onderzoek onnodig was. In een kort geding raadde de recht bankpresident beide partijen aan eikaars onderzoeksresultaten te combineren, zodat een goed beeld kon worden verkregen, maar een harmonieuze samenwerking kwam nooit tot stand. Een grote, slanke hele liter beker vol met smeuig-smakelijke magere yoghurt met aardbeien van menken-landbouw. Deze nieuwe, extra grote maat N U TIJDELIJK voor een extra klein prijsje van LSfrvoor Voor echte yoghurt-liefhebbers een forse meevaller! menken landbouw melk lekkere melk

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7