Bestrijding geslachts ziekte moeilijker HELE HOGE KORTINGEN OP VRIJWEL AL ONZE SHOWROOMMODELLEN Gewrichten 'ideaal gesmeerd' De beste machine kan er niet tegenop HET SLAAPKAMERCENTRUM VOOR DE GEHELE RANDSTAD DINSDAG 8 FEBRUARI 1977 UTRECHT (ANP) - „Hoe is het mogelijk, dat een gezond gewricht 80 jaar meegaat, terwijl zelfs de be ste, goed gesmeerde machine, lich ter belast dan bijvoorbeeld de men selijke knie, onherroepelijk slijta- geverschijnselen gaat vertonen". Deze vraag heeft de Utrechtse chi rurg G. de Keizer (33) beantwoord in het proefschrift „over s.vnoviale vloeistof, gewrichtssmering en arthrosis deformans", waarop hij enige tijd geleden aan de rijksuni versiteit in Utrecht is gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde. Hierin komt hij tot de conclusie, dat de gewrichten een zo ideale sme ring hebben, dat geen machine eraan kan tippen. Volgens zijn promotor, prof. dr. P. Wittebol, is dr. De Keizer de eerste wetenschapper ter wereld die een afdoende verklaring heeft gevon den voor het smeermechanisme van het gewricht. Prof. Wittebol noemde het proefschrift ook „een doorbraak naar de pathologie (ziek teleer) van alle gewerichtsaandoe- ningen". Tot nü toe is arthrose (degeneratie van een gewricht) op een enkele chirurgische ingreep na vrijwel on- handelaar Alleen de klachten kun nen soms wat worden verminderd. maar dat neemt niet weg dat de le vensvreugde van talloze mensen wordt beperkt door aanhoudende pijn en een meerdere of mindere mate van invaliditeit. Dr. De Keizer is er van uitgegaan, dat een beter begrip over het ont staan van arthrose pas mogelijk is, als eerst inzicht is verkregen in het functioneren van een normaal ge wricht. Daar ontbreekt nogal wat aan, waarschijnlijk doordat het om een zo complexe zaak gaat, dat ver schillende wetenschappen (bij voorbeeld ook een bio-mediscYi ge schoold ingenieur) bij het onder zoek moet worden betrokken. Zelf is dr. De Keizer bij zijn onderzoek bijgestaan door deskundigen van de TH in Twente en de TH in Delft. Kraakbeen Tijdens het lopen wisselen maxi male en minimale belasting van het kniegewricht elkaar in hoog tempo af. Belastingen in het kniegewricht van meer dan driemaal het li chaamsgewicht zijn tijdens de „standfase" normaal. Maar ge zonde gewrichten „slijten" niet, terwijl het kraakbeen - te vergelij ken met de lagers in een machine - toch erg zacht is en terwijl het rege nererend vermogen (het „weer aangroeien") van kraakbeen zeer beperkt is. Eigenlijk zou het dus voor de hand liggen, dat elk gewricht wel door slijtage ten gronde zou moeten gaan. Dat dit niet gebeurt is volgens dr. De Keizer alleen maar te verkla ren doordat de kraakbeenopper vlakken elkaar helemaal niet raken. Een laagje smeermiddel houdt ze gescheiden en dat smeermiddel wordt geleverd door de synoviale vloeistof, een slijmerig vocht in de gewrichtsholten. De tot nu toe over de synoviale vloeistof bestaande theorieën kloppen volgens dr. De Keizer niet, omdat die niet verklaren hoe het vocht er in slaagt, de kraakbeen oppervlakken van elkaar af te hou- •den. In de bestaande modellen zou de „smeerlaag" daarvoor een mil joen keer zo dik moeten zijn als ze in werkelijkheid is. De "Fuikenlichter" - ofwel: de brutalen vissen niet achter het net.. Elastisch Dr. De Keizer heeft de eigenschap pen van de synoviale vloeistof uit voerig bestudeerd. Een van de be langrijkste is de viscositeit of „dik- vloeibaarheid" die niet constant blijkt te zijn. De inwendige wrij ving (weerstand) van de vloeistof verandert met de bewegingen en de belasting vanhet gewricht. Belang rijke factoren daarbij zijn de „stroomsnelheid", de elastische ei genschappen van de vloeistof en de vertraging die zich bij de wisselin gen voordoet. Vooral de „tijdsaf hankelijkheid" speelt volgens dr. De Keizer een belangrijke rol. In zijn proefschrift beschrijft hij ook wat er gebeurt bij de steeds veranderende contactoppervlak ten. Al met al heeft het „ideale" smeringssysteem tot gevolg, dat, of het been tijdens het lopen nu in een „standfase" of een „zwaaifase" is, ongeacht de belasting dus, een steeds even dikke vloeistoflaag de kraakbeenoppervlakken scheidt. Dit mechanisme kan in de war worden gebracht door een abnor male belasting van het gewricht (bijvoorbeeld bij te dikke mensen) of door andere invloeden van bui ten. Wat ook de oorzaak van een gewrichtsaandoening is meestal ontstaat er een vicieuze cirkel; als het kraakbeen bijvoorbeeld slijt door een te grote belasting kan er een ontsteking ontstaan die weer in stand wordt gehouden doordat de „afvalprodukten" van het kraak been in de smeervloeistof terecht komen. Praktisch nut Hoewel het bij het onderzoek van dr. De Keizer vooral ging om het verzamelen van bewijzen om zijn theorie over de smeervloeistof te onderbouwen, is al tijdens het on derzoek enig praktisch nut geble ken van zijn stellingname. Voor de preventie zowel als voor de diag nostiek. Zo heeft hij ontdekt, dat de syno viale vloeistof (die wordt geprodu ceerd door een membraam) zich na verstoringen maar heel langzaam herstelt. Als er door welke oorzaak dan ook dus sprake is van een „slij- tager" van de smering, mag het ge wricht niet al te snel weer worden belast. Dat is bijvoorbeeld van be lang voor patiënten die in verband met een voetbalknietje zijn geope reerd. Om arthrose te voorkomen, zullen ze hun knie vrij lang rust moeten gunnen. Door middel van een punctie zou regelmatig kunnen worden bekeken, in welke conditie de smeervloeistof verkeert en welke belasting weer verantwoord Ook operatietechnieken zouden volgens promotor prof. Wittebol misschien moeten veranderen, als rekening wordt gehouden met het tempo waarin de synoviale vloeis tof zijn goede eigenschappen weer terugkrijgt. Bij het stellen van een diagnose is het ook van belang, de smeervloeistof te bekijken, omdat dan bijvoorbeeld eerder kan wor den vastgesteld of er sprake is van rheuma of arthrose. Zo kan worden voorkomen, dat bij een arthrosepa- tiënt met een „goudkuur" wordt begonnen in de veronderstelling, dat hij aan rheuma lijdt. Op de Technische Hogeschool in Twente werkt men nu aan het ont wikkelen van een apparaat waar mee de eigenschappen van de sy noviale vloeistof kunnen worden vastgesteld en dat, om met prof. Wittebol te spreken, zo gemakke lijk te bedienen is, dat „iedereen het kan doen". DEN HAAG - Het wordt steeds moeilijker om de geslachtsziekte gonorr- hoe oftewel "druiper" met penicilline te bestrijden. In Rotterdam zijn al vier gevallen van een gonorrhoe-variant bekend, die niet op de gewone manier te behandelen is. Gezondheidsautoriteiten vermoeden dat deze vorm van geslachtsziekte steeds meer zal voorkomen, omdat de Neder landers door buitenlanders worden besmet. Artsen sluiten niet uit dat door het sterk toegenomen inkooptoerisme naar Engeland de penicilline-ongevoelige bacteriën naar Nederland worden overgebracht. "Al geruime tijd moeten artsen steeds grotere hoeveelhe den penicilline voorschrijven om iemand van gonorrhoe af te helpen", meldt de afdeling Biowetenschappen en Maatschappij van de Konin klijke Akadem.ie van Wetenschappen. "De voor genezing benodigde hoeveelheid penicilline is de afgelopen jaren zeker 25 keer zo groot geworden". Derde land Totale ongevoeligheid voor dit antibioticum was tot voor een jaar vrijwel onbekend. Nederland is het derde land in Europa waar de "nieuwe" bacil is gesignaleerd. Het eerst in Engeland, daarna in Noorwegen. De bacteriestam komt het meest voor op de Filippijnen. Een van de Neder landse gevallen is het gevolg van contact met een Filippijnse vrouw. Een ander geval betreft een zeeman, die de ziekte opliep in Ghana. Volgens dr. E. Stolz van het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis kan men in verschillende tropische landen, maar ook in Frankrijk en Spanje, zonder recept penicilline kopen. Het verbaast deze arts dat de ongevoeligheid niet eerder is ontstaan. Hoewel hij zegt dat het nooit helemaal zeker is dat de gonorrhoe-variant uit de Aziatische landen komt, meent hij dat in bepaalde bevolkingsgroepen op de Filippijnen veertig procent met go norrhoe is besmet. Volgens het Amerikaanse blad Science nemen de Filippijnse prostituées bij wijze van voorzorg regelmatig een lage dosis antibiotica. Het te snel voorschrijven van penicilline in het algemeen zou de oorzaak kunnen zijn van de ongevoeligheid. Andere middelen Geslachtsziekte die niet meer te genezen is met penicilline, kan nu nog met andere middelen worden bestreden zoals Getracycline en Speotinimy- cine. Maar volgens dr. Stolz zal de nieuwe bacterie daar op een goed moment ook ongevoelig voor worden. Momenteel wordt aan bijna alle Amerikaanse universiteiten gezocht naar een middel dat meer moge lijkheden biedt. Gedacht wordt aan preventieve inenting tegen ge slachtsziekten, hoewel dat de nodige bezwaren zal opleveren. SENSATff^lEEL AANBOD 10-TALLEN \n DELLEN en lits- meaux zwart e ,led. met extra brede boekenplan ken. 2 riante nachtkastjes van 625 - voor 398.- EXTRA AANBIEDING OMBOUWKAMERS Extra aanbieding Onthulling v STUNTPRIJS voor échte DRAKA Teener-set Joyce in moderne kteurkombinatie van 2 frisse kleuren Bestaande uit ledikant, nachtkastje en 2-delige sekretaire Normaal nn nnn 319 Nu samen v00r jj 98.- en 229.- Bijp. linnenkast 169.-, bijp. buro's 98.- Off. dealers: Auping, Draka, Norma, Zaalberg„ Ideens, Boxspring, Springbox. Springset. Komfortabel GEWOON 1 TE GEK! keihard vergelijkbaar deze slaapset bestaande uit ledikant. 2-persoons 140 x 190 (20< 2 nachtkastjes, opbouw, boekenplank toilet inzetspiegel en verlichtin van 748.- i NU TEZAMEN VOOR 444.- 'ROMANTIQUE' Een van de fraaie modellen waaruit u kunt kiezen. yaO LISSE LISSE Grachtweg 59-€ koopavond donderdag CRUOUIUS WADDINX VEEN J2521-12949 Spaameweg 75b Tel 023 289033 /mclk.Hte Ï47:'. r«-i 01H2H it problum koopa»o«d »rt|diQ parkeren geen proeieem koopavond vrgdag parkeren geen probleem

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14