Staaltje koopmaiis- kunst van KNSB Feyenoord nu ook laatste restje vertrouwen kwijt Davos 1977 schrijft triest stokje staats geschiedenis Uitstel W.K. schaatsers niet ongelegen MAANDAG 7 FEBRUARI 1977 DAVOS - Anderhalve dag rond- lummelen Is natuurlijk voor geen enkele sportman een pretje, maar toch vertrok de Nederlandse schaatsploeg zondagmiddag redelijk opge wekt per bus naar Nederland. Er wordt in een ruk doorgere den naar een trainingskamp in Heerenveen. Dit op uitdrukke lijk verzoek van Hans van Helden, die zondagochtend al om half acht zijn koffers had gepakt en aankondigde naar Inzeil te zullen afreizen in zijn eentje als er verder niets ge beurde. Hoewel de oorspronkelijke af spraak was dat men een paar dagen naar huis zou gaan en woensdagmorgen in Heeren veen bij elkaar zou komen, dreef Van Helden, zoals zo vaak, zijn zin door en gaat de ploeg meteen weer in train ingskamp. Hoewel de schaatsers in de da gen voor het kampioenschap steeds weer spraken over een beetje geluk hebben en het treffen met het weer, zich nu niet bepaald dit geluk en dit weer hadden voorgesteld, is het toch wel duidelijk dat een beetje uitstel voor de Neder landse rijders beslist niet on gelegen komt. Men had im mers nog wat trainingsach terstand en die kan nu mooi worden ingehaald. Tegenover het gematigd opti misme bij de Nederlanders, stond doffe berusting van de Noren. „Er gaat geloof ik he lemaal niets meer normaal in deze wereld", fluisterde de Noorse coach Josh Tenman onthutst, toen hij hoorde dat het kampioenschap een week was verschoven naar Neder land, naar Heerenveen nog wel. En dan al over een paar dagen. Tenman was wel ge lukkig dat er niet zondag en maandag gereden werd. Juist als er een föhn is krijgt men op deze hoogte na drie dagen last met de ademhaling. En de No ren waren hier pas donderda gavond aangekomen. Zij ver trekken vandaag per vliegtuig naar Nederland. Het verplaatsen van het kam pioenschap brengt voor een aantal landen problemen met zich mee. De Russen dreigen in financiële nood te komen, terwijl de Oostduitsers bang zijn dat zij hun visa niet op tijd klaar hebben. Canada, Ame rika en Japan zagen op tegen de extra kosten en met name Peter Schotting, de coach van de Canadezen, wond zich hier nogal over op. „Wij zijn arme bonden en kunnen dat niet be talen, misschien moeten wij ons wel terugtrekken". De Ja panners kunnen niet over hun coach beschikken, maar ook daarvoor had het organisatie comité van Heerenveen bin nen twee seconden een oplos sing. Jeen van den Berg en een Japanse tolk en ook die zaak was weer opgelost. 1 TsTïWF* it ia«fisi 88 ■i 11 VI ïu in ÉJm ie De dweilwagen op de ijsbaan in Davos doet vergeefs werk. Door de aanhoudende dooi verschenen steeds meer plassen water op het ijs. Davos 1977 was van de baan Door Ria Schuurhuizen DAVOS - Daar kunnen we als Nederlanders toch weer eens trots op zijn. Dat staaltje koopmanskunst, inventiviteit en organisatievermogen van de heren van de .KNSB die er in een zaterdagavond en een zon dagochtend in slaagden het wereldkampioenschap schaat sen naar Nederland te halen, Davos voor een groot deel van zijn opgelopen verlies af te hel pen, Inzeil, dat zo vriendelijk was om de wedstrijden om de gouden schaats te laten verval len ook nog met een beetje geld schadeloos te stellen en de ISU te redden van een groot pro bleem. Zaterdagmiddag al begon men in de kringen van de KNSB met de gedachte te spelén het kam pioenschap naar Nederland te halen, waarbij mén in eerste in stantie dacht aan het wee keinde van 5 en 6 maart, een week na de wereldkampioen-, schappen sprint in Alkmaar dus. Bij dé ISU dacht men aan Inzeil, dat immers het ko mende weekeinde al wedstrij den had en aan Innsbruck, om dat dat zo dichtbij ligt. De voor zitter van het organisatieco mité in Heerenveen, Adam Kuiper, en de heren Zeekant en Van Laer van de KNSB begon nen zaterdagavond koortsach tig te rekenen en té organise ren, terwijl vanuit Nederland ook de banen van Assen, De venter en Den Haag hun be- - langstelling toonden. Eerste streven was uiteraard het kam pioen schap' haar "Nederland tè krijgen,en daarna zou men dan gaan bekijken welke baan het zou worden. Even later werd bekend, dat een van. devoor waarden van Hasler zou zijn dat degene die het kampioenschap wilde gaan organiseren Davos voor een deel van haar schul den zou' moéten afhelpen. Van daar ook dat vice-voorzitter Wim Zeekant zondagochtend half negen aan de telefoon hing bij Freddie Heineken. Nog geen uur later was de"zaak rond en kon de KNSB over een gift van een ton beschikken. Om tien" uur begon de ISU- vergadering die uitsluitsel zou moeten brengeni .Vrij snel bleek dat Davos 130.000 wilde hebben - zeker - en niet uit de- eventuele winst. Toen de uit slag nogal lang op-zich- liefr- wachten, terwijl van tevoren werd verwacht dat het zo rond' zou zijn, klampte Zeèkant de aanwezige vertegenwoordigers van de Kaas Unie aan, er werd weer druk getelefoneerd en even later kon Zeekant de ka mer van de ISU binnenlopen en Van Laer in het oor fluiste ren dat die 30.000 ook rond was. Toen stond niets het kam pioenschap in Heerenveen meer in de weg en kon Hasler, de voorzitter van het organisa tiecomité Davos de ISU advise ren het kampioenschap aan Nederland te geven. Waarbij hij er. zijn voorkeur aan gaf dat hét in Heerenveen zou gebeuren, omdat daar vorig jaar de cam pagne voör Davos '77 van- start was gegaan. Het kampioenschap in Heeren veen zal uiteraard een sober kampioenschap worden. Men heeft een begroting opgesteld van 180.000. Deze begroting is sluitend met de tv-rechten (plus minus ƒ80.000) en op twee dagen een uitverkocht huis (d.w.z. tweemaal 12.000 toeschouwers); De. drukker is vannacht al aan het werk ge gaan en waarschijnlijk al van avond zijn de kaartjes klaar. Hoewel het eerst het plan was geen tribunes te laten bijbou wen, omdat dat zo ontzettend veel geld kost, blijkt de belang stelling in Nederland zo enorm, dat dat toch nog wel eens zou- kunnen gebeuren. ROTTERDAM - Feyenoord ïs de impasse van de laatste drie weken nog niet te bo ven. Machteloos moest de Boskov-brigade in de tweede achtereenvolgende thuisbeurt opnieuw een punt inleveren. Tegen de gradatiekandidaat FC Am sterdam ebde het laatste restje zelfvertrouwen volle dig weg met een doelpunt loos gelijkspel als resultaat. Feyenoord zit in dé verdrukking. Tegen Telstar, Go Ahead Eagles, Eindhoven en nu dit Amsterdam - geen teams waarvan men wonde ren mag verwachten - werd nog eens geillustreerd hoe kwetsbaar Feyenoord wel is. De door zijn af wezigheid tot een soort „Messias" gebombardeerde Wim Jansen kon er ook niets aan veranderen. De be drijvige middenvelder acteerde al leen in de tweede helft. Juist in de periode dat het Feyenoord iets be ter verging. Maar de periode, dat de stadionclub met gemiddeld drie treffers de con frontaties afsloot, daaraan kon met worden herinnerd. Feyenoord zag zelfs geen kans om behoorlijk op balbezit te spelen en schoof regel matig de bal vrijwillig in de voeten van de „Lieverdjes". Vooral als Wim Rijsbergen uitverdedigde. Dat Amsterdam, met de inventieve Leen van der Merkt in een hoofdrol, daar niet van kon profiteren, mocht achteraf Feyenoord blij stemmen. De geplaagde Vujadin Boskov foe terde binnensmonds. Had ook di rect geen oplossing om uit de ma laise te komen. „Individueel gaat het wel goed, maar de collectiviteit, dat is het probleem. Als je vier wedstrijden speelt en een doelpunt maakt is dat wel erg. Ook kunnen we nauwelijks kansen creeren, waardoor het zelf vertrouwen wordt aangetast. Om dat weer terug te brengen zullen we meer moeten werken, met nieuwe trainingselementen, waardoor ie dereen weer wordt opgefrist." Geen lef Amsterdam bezat de lef niet om Feyenoords gebreken af te straffen. Counterde via Wentzel en Meyer, waarvan de laatste in de ogen van trainer Pim van der Meent meer aan zichzelf, dan aan het team dacht. „Ais Meyer zich niet zo nadrukke lijk wil waarmaken, komen we echt aan voetballen toe. Dit Feyenoord heeft me overigens niet verbaasd. Het bezit geen behoorlijke flanken en als ook Theo de Jorïg wordt lam gelegd, is Feyenoord niets méér. De terugkomst van Wim Jansen is slechts een vijf minuten durende kick. Hij kan het ook niet alleen doen. Nee, als we hadden verloren, was dat bij ons gehonoreerd me- t een straftraining." Bedwongen De opleving in het tweede deel (Me- lis werd ten koste van Jansen eiruit gehaald en Joop van Daele had en kele minuten voor rust'de taak van de geblesseerde Van de Korput overgenomen) betekende niet, dat Feyenoord ineens weer droom- voetbal speelde. Als geheel wérd het niveau iets opgetrokken, maar de onmacht bleef. NicoJansen, voortreffelijk bedwongen door Leo de Leeuw, zag zijn inzetten niet achter Jongbloed Verdwijnen. Evenals de fraaie aanval met Theo de Jong ontbrak het aan nauwkeu righeid. „Je moet een klein beetje geluk hebben", oordeelde de aan zijn kniebanden geblesseerde Nico Jansen. „Maar ik moet toegeven Feyenoord is momenteel heel zwak en er zit niets meer in. Blessures stapelen zich op, maar omdat de kern te klein is moetje blijven gaan. Dat doet ook geen goed, maar we zullen toch zo door moeten blijven werken." Naamgenoot Wim Jan sen: „Als je je blijft inzetten, zal het zelfvertrouwen weer terugkomen. Het heeft geen zin om je kop te laten hangen". Nico Jansen wordt van de bal gezet tussen Feyenoord en Amsterdam, restje zelfvertrouwen zagen wegebben 'Dit kan niet meer, we hebben nu, tegen de FC Amsterdam ons diepte punt bereikt. Althans dat'hoop ik. Maar het zal wel, want slechter voetballen dan Feyenoord dit keer deed kan haast niet. We hebben niet eens meer een tegenstander nodig. Zelfs zonder krijgen we die ballen niet meer in het doel. Het ergste is, dat nu ook de weinige spelers die er nog iets van terecht brachten zijn gaan delen in de malaise. Ook ik maakte in de eerste helft een paar enorme blunders. Gelukkig ging het in de tweede helft wat beter met me, trouwens ook met Feyenoord in zijn geheel, want Amsterdam kreeg het nog knap moeilijk. Eerlijkheids halve moet ik wel zeggen, dat we voor rust soms door het oog van de naald kropen. Inmiddels zijn we wel vijf punten in vier wedstrijden kwijt geraakt. En dat nog wel tegen op papier veel zwakkere broeders. Straks krijgen .we het helemaal moeilijk. Ploegen als Roda JC en Sparta zullen, nu ze weten hoe kwetsbaar wij zijn, zeker alle registers opengooien. Dat kan nog wat worden. Boskov zal deze week behoorlijk tekeer gaan, denk ik. Gelukkig ben ik daar niet bij, zo'n wedstrijd tegen Engeland trekt me veel meer. Kan een leuke klapper worden. Vooral nu we compleet zijn en Rensenbrink, Cruijff en Nees- kens in grote vorm schijnen te ver keren. Ofschoon ik het nog niet zeker weet, vermoed ik toch wel, dat ik zal spelen.Ik denk., dat Hovenkamp een kans krijgt, samen met Jantje Pe ters. Nee, van die Engelsen weet ik niet veelaf. Er waait wel eens wat over via Studio Sport, maar erg veel kan jè daar niet uit opmaken. Die be ruchte jongen, Stan Bowles van Queens Park Rangers, zal vermoe delijk mijn mannetje zijn. Eerlijk gezegd doet het me niet zoveel wie ik in het veld tegenover me krijgDaar moetje niet bij nadenken. Tenslotte moet je het in de wedstrijd gewoon waarmaken. WIM RIJSBERGEN Een Nederlandse supporter kan zijn tranen niet bedwingen nadat afgelasting van het WK schaatsen DEN HAAG - De kaart verkoop voor het toer nooi om het wereldkam pioenschap hardrijden op de schaats voor heren start morgenochtend om negen uur bij de Thiali kunstijsbaan in Heeren veen. Teneinde in de korte pe riode die rest alom in den lande schaatssupporters in de gelegenheid ts stel len kaarten voor dit plot seling aan Nederland toe gewezen evenement te kopen is een aantal bij kantoren van de Amro- bank ingeschakeld bij de distributie (o.a. Amster dam Rembrandtplein en Rotterdam Coolsingel). Davos - Het is half vier zaterdagnacht als zich uit di verse hotels in Davos groepjes mensen naar huiten in het donker wagen. Allen spoeden zich zwijgend door de gestaag neerdwarrelende sneeuw naar een door drie nieuwe schijnwerpers fel verlichte plek in het verredonkere dorpde ijsbaan.3 Op het ijs voeren twee tractors met sneeuwschuivers een hulpeloze strijd tegen de natuur. Natte kleffe sneeuw is nu net niet wat men verlangde. Om vier uur maakt zich uit de groep mensen op het terras van het restau rant langs de baan een figuur los. Beat Hasler, de voorzitter van het organisatiecomité, trekt zijn schaatsen aan en stapt het ijs op. Nog geen minuut later is hij terug. Onderweg heeft hij,met een moede loos handgebaar de tractoren naar de kant verwezen. Als een gebroken man stapt hij van het ijs, fluistert scheidsrechter Poulsen wat in het oor en verdwijnt met afgezakte schouders en met tranen in de ogen in de kleedkamer. De Noorse scheidsrechter Poulsen lijkt in elkaar te krimpen, buigt het hoofd en spreekt dan historische woorden: het is onmogelijk te schaatsen. Ik gelast het wereldkampioenschaf af'. En daarmee was Davos'77 voorbij, voordat er nog maar een streek was geschaatst. Een uniek feit in de geschiedenis van de schaatssport, van de ISU. Nog nooit werd een kampioenschap afgelast. Het drama van Davos begon vrijdagmiddagtoen de föhn het dal van Davos binnenstreek. In plaats van een normale daling van tempe ratuur tegen de avond, bleven de thermometers boven nul staan en de aanvankelijk neerdwarrelende sneeuw veranderde in de loop van de avond in regen. Toen al moeten de organisatoren zich on prettig zijn gaan voelen en terwijl de Nederlandse supporters bezit namen van Davos met klompen, oranje shawlk en toeters, de res taurants en dancings bevolkten, toen ook gingen de direct betrok kenen, de rijders, ongerust naar bed. Vandaar ook dat Leen Pfrommer met zijn mannen zaterdagmorgen al om half acht op de ijsbaan verscheen, tegelijkertijd met de nauwelijks geslapen heb bende Beat Hasler. „Wat moeten we doen"vroeg de vrij autoritaire Hasler toen bijna deemoedig aan Pfrommer. Afgelasten"was diens resolute antwoord, „hier is niets meer aan te doen". Een uur later, om half négen, besloot men het kampioenschap tot zes uur uit te stellen. Toen tegen tienen de eerste toeschouwers bij de baan arriveerden, zagen ze slechts een waterige vlakte, geen glim mende ijspiste. Een dag van wachten volgde. Steeds weer werd er vergaderd, werden nieuwe aanvangstijden bekendgemaakt. Maar het belangrijkste gebeurde niet; de temperatuur bleef ver boven nul en de weerbe richten spraken van aanhouden van dit weertype. De 3000 Neder landse supporters namen bezit van Davos. Maar het moet gezegd, ze gedroegen zich voorbeeldig. Natuurlijk, hier en daar werd een slok teveel gedronken, maar nergens kwam het tot ongeregeldhe den. Ook niet toen 's avonds om zeven uur bekend werd gemaakt dat er die dag niet meer zou worden gereden. Slechts zachtjes morrend vertrokken de supporters naar hun hotels, die over het algemeen buiten Davos lagen. Vandaar ook dat ze ontbraken op die bijna plechtige gebeurtenis 's nachts óm vier uur. Slechts Noorse en Nederlandse journalisten en fotografen, de coaches en chef d'equipes waren erbij, toen er geschiedenis werd geschreven in de schaatssport. De supporters zijn alleen de volgende ochtend om zeven uur nog even langs de baan geweest en toen werd in een lange sliert bussen weer richting Nederland vertrokken. Meer dan twee miljoen gulden brachten de 3000 enthousiastelingen op om naar het wereldkampioenschap schaatsen te gaan. Sommigen, zoals de le den van de supportersclub van Piet Kleine, hadden 25 gulden per week gespaard om deze reis te makenAlleen al voor hen zou de ISU de reglementen zodanig moeten veranderen dat dit soort drama's niet meer mogelijk is. Ook voor de wintersportplaats Davos was het zeker geen reclame en moet het een goede les zijn geweest. In een stad immers waar men 14 miljoen gulden per jaar uitgeeft aan het onderhouden van de ski pistes, liften en hellingen, moet het toch ook mogelijk zijn een kun stijsbaan aan te leggen. Dat ook de Zwitsers dit wel aanvoelen bewees een zakenman die zaterdagmorgen direct 5000 gulden stortte als eerste gift voor een kunstijsbaan in Davos. Tot die tijd zou Davos het wel eens moeilijk kunnen krijgen en de schaatsers gaan missen, want de grote schaatslanden als Nederland en Noor wegen hebben nu al aangekondigd Davos niet meer uit te kiezen- voor hun trainingskamp. Zondagmiddag om vier uur, twaalf uur na het afgelasten van het wereldkampioenschap, is het doodstil in Davos. In de hoofdstraat soppen slechts enkele mensen door de sneeuwbrei, geskied wordt er alleen op de laagste hellingen, want de rest van de bergen is ver dwenen in de laag hangende bewolking, waaruit bijna voortdu rend sneeuw valt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9