Dit is laatste kans op vrede in Midden-Oosten" Ouders uit Rhodesië hebben weinig succes in Botswana Britse vorstin vijfentwintig jaar op troon Amnesty: massamoord en martelingen in Oeganda vakantie' aanbiedingen Waldheim spreekt met Arabische top Arrestaties in zaak van ontvoering Oriol Russische journalist moet de YS verlaten AANSLAG MISLUKT MAANDAG 7 FEBRUARI 1977 MAAR 51 KINDEREN WILLEN MEE TERUG FRANCISTOWN (Reuter/UPI) - Honderdveertig Afrikaanse ou ders in Rhodesië zyn gisteren de grens overgestoken naar Bots wana om er te proberen hun kin deren te overreden naar huis te rug te gaan in plaats van zich aan te sluiten bij nationalistische guerrillastrijders die tegen de zwarte minderheid in Rhodesië vechten. De bezorgde ouders hadden al een dag aan de grens moeten wach ten, maar hun moeilykheiden le ken verre van over toen zij in een konvooi van acht autobussen in Francistown aankwamen. De ouders zijn er in geslaagd 51 van de 400 kinderen te bewegen mee terug te gaan naar Rhodesië. Over de kinderen die blijven zei een van de ouders, Samson Nare, kantoorbediende in Bulawayo: „Ik geloof niet dat ik myn doch ter ooit nog terugzie". Hij was er niet in geslaagd zijn 17-jarige dochter Listanelo te bewegen met hem teruggaan naar Rhode- Nare zei dat hij niets anders had verwacht dan dat zijn dochter mee terug zou gaan. "Het kind is erg gelukkig. Ik weet niet hoe dat komt", zei hij. Van de kinderen die mee terug gaan zijn de mees ten tussen de 13 en 16 jaar. De kinderen die zyn gebleven heb ben hun naar Rhodesië terugge keerde ouders niet uitgewuifd. Timothy wist twee dchters te be wegen met hem mee terug te ke ren naar Rhodesië. Zijn 16-jarige zoon Danny besloot te blijven "uit angst voor de andere jon- gens". Sithole vertelde dat zijn dochters tegen hem hadden ge zegd dat zij wel degelijk ontvoerd waren. Dochter knowledge van 15 vertelde dat op school was be sloten dat men naar Botswana moest gaan. "We gingen omdat we moesten", zei ze. Uit vraaggesprekken met een aan tal der 400 jongelui van 11 tot 21 jaar is gebleken dat velen inder daad een opleiding als guerrilla strijder in Zambia willen onder gaan om daarna naar Rhodesië terug te keren en er de wapens tegen de blanken op te nemen. De regering van Botswana heeft ge zegd dat de kinderen vry willig de grens overstaken. De geweste lijke vertegenwoordiger van het internationale rode kruis voor het zuiden van Afrika, Nicolas de Rougemont, weigerde zijn visie op de zaak te geven. De Rougemont werd zaterdag ont haald op gejoel en gefluit toen hij probeerde een gesprek met de jongelui aan te knopen in hun verblijfplaats aan de rand van Francistown. Een ploeg van de Rhodesische televisie die zaterdag was aange houden tijdens het verslaan van de situatie, komt vandaag voor de rechter-commissaris. Een poli tiewoordvoerder zei dat de drie leden van de ploeg zou worden ten laste gelegd dat zij illegaal een geweer en patronen Botswana hebben binnengebracht. De tv- journalisten zijn Rodney Gale, cameraman David Cockbum en de zwarte omroeper Ben Mcube. Waarnemers in Salisbury zeiden dat blanke burgers meestal wa pens dragen in grensstreken waar de guerrilla-oorlog woedt. de aantrekkelijke van Reiskompas in de krant van zaterdag gezien? Heeft u 'm nog? Reisbureau "Jansen" Cleyn Duinplein 20 KATWIJK AAN ZEE Tel.nr. 01718-15000-16417-73248 Reisbureau "Jansen" NZ. Vliet 52 RIJNSBURG Tel.nr. 01718-21575 Middelhoek's Reis- en Passage- buro b.v. Haven 21A LEIDEN Tel.nr. 071-132222 Korenbrugsteeg 3 LEIDEN Tel.nr. 071-140641 Reisbureau Wolters Vismarkt 1 LEIDEN ^Tel.nr. 071-149041 ggjaMÈsisa DAMASCUS (Reuter/UPI/DPA/AFP) - Secretaris-Generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft zaterdagavond in Dama scus een gesprek gehad met de leider van de Palestijnse bevrijdings organisatie (PLO), Jasser Arafat. Waldheim die een rondreis door het De Syrische president had het ge- rondreis in het Midden-Oosten Israël biedt Jordanië havens aan TEL AVIV (Reuter) - Israël is bereid zijn Middellandse- zeehavens Haifa en Asjdod open te stellen voor goederen verkeer van en naar Jordanië. De Israëlische minister van Vervoer, Gad Jaacobi, heeft dit zaterdag voor de radio meege deeld. Israël heeft hierover bij Jorda nië zijn voelhorens uitgestoken via prominente Arabieren van de bezette westelijke Jordaan- oever. "Wij deden dit voorstel als een logische voortzetting van de open-bruggenpolitiek", zo zei Jaacobi, doelend op het vrije goederen- en personen verkeer over de Jordaanbrug- gen. Jordanië heeft nog niet op het aanbod gereageerd. Midden-Oosten maakt, had eerder sprek gearrangeerd omdat koning aandoet. De reis eindigt volgende week zaterdag in Israël. In Riaad werd Waldheim verwelkomd door op een persconferentie verklaard, dat dit een belangrijk jaar voor het vredesoverleg in het Midden- Oosten is. "Dit is de laatste kans die wij hebben. Als het ons niet lukt, zal het gevaar van een militaire con frontatie zeer nabij zijn", aldus Waldheim. Bij zijn verkennend overleg op de mogelijkheden r hij meenschappelijke politiek wil ko- prins Saoed El-Feisal, minister verband met de Buitenlandse Zaken. itiatieven die moeten leiden tot Het dagblad "El Riaad" schreef gis- hervatting van de vredesconferen- teren dat wat de secretaris-generaal Arafat keerde naar Beiroet terug rentie in Genève had hij ook be sprekingen met de Syrische presi- lichte kringen dent, Hafez Al-Assad, en diens middels Saoedi-Arabië te horen zou krij gen, zou zijn dat de Arabieren het erover eens zijn en vastbesloten hervatting van de vredesconfe- voordat het gesprek met Hoessein zijn de staat van noch vrede noch oorlog in het Midden-Oosten niet langer te gedogen, dat Arafat niet Alvorens Waldheim naar Riaad ver trok heeft hij gezegd dat SaoediA- rabië "een steeds groter en belang- prek echter voorbarig omdat hij rijker rol speeil in de internationale politiek, vooral wat betreft het ngeslo- Midden-Oosten". Over zijn onderhandelingen met de Syrische regering zei Waldheim dat zij "zeer openhartig en opbou wend" waren geweest. Hij liet Naar van Palestijnse zijde verluidt, hiervoor nog niet de toestemming legde Arafat in zijn gesprek met heeft van alle bij de PLO Waldheim er de nadruk op, dat de ten Palestijnse groeperingen. PLO bij alle stappen tot regeling Van Damascus reisde Kurt Wald- u-4. ctheim naar Saoedie-Arabië. Hij be gon meteen met zijn besprekingen gelijke hervatting van de Geneefse met de regering over de hervatting doorschemeren dat president Ha- vredesconferentie - volledig als on- van de Geneefse conferentie over fez El-Assad bereid is het zijne te doen om de hervatting van de Ge neefse conferentie en het bijleggen afhankelijke partij moet worden het Midden-Oosten. betrokken Het door president Assad geplande "verzoeningsgesprek tussen koning Hoessein van Jorda nië en de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie is niet ge voerd. Riaad is de derde hoofdstad Syrië Midden-Oosten die Waldheim op het conflict in het Midden zijn woensdag in Egypte begonnen Oosten te bevorderen. ADVERTENTIE WASHINGTON - Voor de verzamelaars van macabere sou venirs in de Verenigde Staten is er weer iets nieuws bij: een tshirt met naam en executiedatum van de tweevoudige moordenaar Gary Gilmore. Het hemd is zwart en aan de kant van het hart zit een schietschijf. Op de rug staan de "laatste woorden" van Gilmore: "Let's do it". Het t-shirt is in de handel gebracht door de 23-jarige James Bozony (links). Hij beschouwt het shirt als satire en heeft voor de gelegenheid de firma "Wansmaak" opgericht. "Wat nog absurder is dan Gilmores dood is het t-shirt en dan natuurlijk de man die het aantrekt", aldus Bozony, naast zijn studie auteur van boeken en liefhebber van de zwarte humor. MADRID (AFP) - In Sparye wor den al sinds vorige week vijf men sen vastgehouden op verdenking van medeplichtigheid aan de ont voering van Antonio de Oriol, de voorzitter van de Spaanse staats raad, en generaal Villaescusa, pre sident van het militaire gerechts hof. Bovendien worden ze verdacht van twee aanslagen op Spaanse politie-agenten, op 28 januari jl. Volgens welingelichte kringen in Madrid heeft het verhoor van het vijftal er toe geleid dat de politie donderdag een kneedbom onscha delijk kon maken in de bagageklui- zen van eer. station in Madrid. Een van de verdachten, Luis Alonso Ribeiro, is in 1973 al eens gearresteerd omdat hij toen lid was van de „Marxistisch-Leninistische organisatie van Galicië". miljoen gulden aan prijzen Win'n Philips kleuren tv. Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastischè Philips kleurenontvanger. U geniet van het royale Mi cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! Deze luxe Philips al!-transistor heeft een winkelwaarde van f 2.Ö4en is een geschenk van Philips Nederland B.V. WASHINGTON (Reuter/DPA)- De Amerikaanse autoriteiten hebben zaterdag een correspondent van het officiële Russische persbureau Tass in Washington, Wladimir Aleksejew, aangezegd dat hij bin nen een week het land moet verla ten. Deze uitwyzing is, volgens een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken, een represaille voor het besluit van de Sowjet-Unie om de Moskouse correspondent van Elizabeth, vijfentwintig jaar jonger, nadat zij gekroond is. LONDEN (Reuter/UPI) - Giste ren was het 25 jaar geleden dat koningin Elizabeth van Groot-Brittannië de troon be steeg en tegelijk de 25ste ver jaardag van het overlijden van haar vader, koning George de zesde. Het feit is in de intieme familie kring herdacht. De 50-jarige vorstin woonde met haar man prins Philip, hertog van Edin- burg, en andere leden van de koninklijke familie, een dienst bij in de koninklijke kapel op het terrein van het kasteel van Windsor. Vijfentwintig jaar geleden ont ving prinses Elizabeth in het Treetop-hotel in Kenia, waar zij met haar man het leven van die ren in het wild gadesloeg, in zijn slaap was overleden aan kan ker, een slopende ziekte die hij al geruime tijd had en die de prinses altijd had doen reizen met rouwkleding in haar baga ge. Gisteravond is in de Royal Al- bert Hall in Londen de première gegeven van de officiële jubi- leumhymne die is gescnreven door de „poet laureate" (hof dichter) sir John Betjeman en op muziek gezet door de „mas ter of the queen's music" (hof- componist), Malcolm William- De Londen se kranten wijdden gistermorgen lovende woorden aan Elizabeth en de wijze waarop zij zich van haar taak kwijt. De Guardian schreef dat geen Britse vorst zulke veran deringen had meegemaakt als koningin Elizabeth in de 25 jaar van haar regering. De Times riep uit: ..lang leve de koningin" Koningin en de prins maken zich nu op voor reizen naar ge- menebestlanden. Prins Philip heeft gisteren in een artikel in de Sunday Mirror geschreven dat de monarchie' vooral nu van belang is in een Groot-Brittannië dat wordt ge teisterd door economische en politieke moeilijkheden. „De huidige situatie waarin ons land zich bevindt werkt wel ontnuchterend op degenen on der ons die uit een oorlog kwa men met zo'n grote hoop en grenzeloos enthousiasme voor het nieuwe", aldus de prins. Hij signaleerde „grote werk loosheid, dalende levensstand aard voor velen, beangstigende toeneming van de overheid suitgaven op regerings- en plaatselijk vlak en de bescha mende ervaring van grote sommen geld van andere.lan den te moeten lenen". Prins Philip had het verder over de polarisatie in de politiek en schreef dat het ideaal van een democratisch systeem, door overleg of compromis komen tot een besluit, „niet langer al gemeen wordt aanvaard". „De politiek is belangrijker ge worden dan het bestuur. Onder deze omstandigheden is er dui delijk behoefte aan een sym bool dat de mensen eraan helpt herinneren dat we allen burgers van hetzelfde land zijn en dat we ondanks verschillende poli tiek inzicht en politieke trouw, nog altijd naasten zijn en ge- hoefte hebben aan vriend schap", aldus Prins Philip. Vier maal de Engelse koningin Elizabeth. Foto's waaruit haar voorliefde voor hoofddeksels duidelijk blijkt. het Amerikaanse persbureau Asso ciated Press, George Krimsky, het land uit te zetten. Krimsky die van Russische af komst is, kreeg vrijdag te horen dat hij binnen een week de Sowjet- Unie moet verlaten. Hij werd be schuldigd van het onderhouden van relaties met de Amerikaanse in lichtingendienst CIA en van over treding van de Russische devie- zenbepalingen. De 35-jarige cor respondent die sinds drie jaar in Moskou was gestationeerd, heeft altijd veel aandacht besteed aan de activiteit van Russische dissiden ten. Krimsky is de eerste Amerikaanse journalist die sinds 1970 de Sowjet-Unie moet verlaten. In vo rige gevallen wezen de VS als re- pressaille steeds ook een Sowjet- correspondent uit. In de verklaring van het "state de partment" werd gezegd: "Wij be treuren deze gang van zaken die een stap terug betekent van het doel om de arbeidsomstandighe den van journalisten te verbeteren, zoals dat is neergelegd in de slot verklaring van de conferentie van Helsinki, en van het meer funda mentele belang van een bevorder ing van een vrijere stroom van in formatie". In de verklaring van Helsinki die in 1975 door de VS, de Sowjet-Unie en andere landen werd ondertekend, staan verschei dene artikelen betreffende waar borgen voor de rechten van de mens en de persvrijheid. LONDEN (Reuter/UPI) - Sinds president Idi Amin in 1971 in Oe ganda aan de macht kwam zijn daar vele duizenden mensen vermoord, het folteren is er een routine ge worden en tal van mensen zitten zonder proces gevangen. Dat staat in een rapport dat Amnesty Inter national gisteren heeft overhan digd aan de VN^commissie voor de rechten van de mens, die vandaag in Genève bijeenkomt. Amnesty vraagt de VN-commissie de "grove schendingen van de rechten van de mens" in Oeganda te bespreken. Volgens het rapport zijn sinds 1971 in Oeganda naar schatting 50.000 a 300.000 mensen vermoord. Am nesty zegt dat het moeilijk is deze schattingen op waarheid na te gaan, omdat missies van onderzoek van Amnesty in Oeganda niet worden toegelaten, hoewel Amin in 1975 in de Verenigde Naties Amnesty uit nodigde een missie te sturen. Volgens het rapport zijn er ook binnen het Oegandese leger "dui zenden doden" gevallen. Twee honderd Kenianen in Oeganda zijn systematisch en blindelings ver-, moord. Grote aantallen vooraan staande burgers zijn gearresteerd en vervolgens verdwenen. Wille keurige arrestaties en verdwijnin gen volgen op elk incident dat als een bedreiging van het regime kan worden opgevat, aldus Amnesty. In sommige gevangenissen, met name in Nagugu en Makindye is het folte ren van gevangenen vrijwel een routine. "Ook zijn er beschuldigin gen van verminking, verkrachting, sexuele foltering en andere wreed heden tegen gevangenen. Het is gebruikelijk dat gevangenen op dracht krijgen elkaar met hamers of ijzeren staven dood te slaan, waarna de laatste overlevende wordt doodgeschoten, aldus het rapport. Onderzoeken die de Oegandese au toriteiten zelf instelden naar de verdwijning van de Brits- Israëlische mevrouw Bloch, bij de kapingsaffaire op Entebbe in 1976, naar een verdwenen Keniase stu dente en naar slachtoffers onder studenten van de Makerere- universiteit, zijn niet toereikend geweest. Hieruit blijkt de noodzaak van een onpartijdig internationaal onderzoek, aldus Amnesty Interna tional. Anti-Ghandi demonstratie NEW DELHI (AP) - Een 'menigte van naar schatting 200.000 mensen heeft gisteren in New Delhi met veel aandacht geluisterd naar toe spraken van oppositieleiders die erop aandrongen dat de regering van eerste minister Indira Gandhi na de in maart te houden algemene verkiezingen moet verdwijnen Tot de sprekers die veel bijval oogsten behoorden Jagjivan Ram, leider van de recente „opstand" in de re gerende Congrespartij, en Jajapra- kasj Nar^jan, een discipel van wij len de onafhankelijkheidsleider Mahatma Gandhi. Deze en andere sprekers hielden de toehoorders voor dat het by de ver kiezingen in maart zal moeten gaan om „dictatuur of democratie". Op Italiaanse premier ROME (Reuter) - De Italiaanse po litie heeft gisteren een poging tot een moordaanslag op premier Giu- lio Andreotti verijdeld, toen zij in een trein een bom vond. De zeven bijeen gebonden staven dynamiet werden gistermorgen vroeg gevonden in een trein die uit Napels zou aankomen in Rome. De premier zou uit het noorden van Italië met een andere trein op het station arriveren, kort na de aan komst van de trein met de bom. Andreotti's trein werd op een sta tion buiten Rome door de politie opgehouden en de premier werd per auto verder naar huis vervoerd. De uiterst rechtse beweging „Nieuwe orde" die in Italië verbo den is, heeft laten weten dat zij ver antwoordelijk is voor de - mislukte - bomaanslag.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7