PAGINA 6 MAANDAG 7 FEBRUARI 1977 WETENSCHAP en TECHNOLOGIE door P. Bok Een Avenger bommenwerper van het type waarvan er 5 verloren gingen in het beruchte incident van 1945 waarover elders in dit artikel. Het afgebeelde vliegtuig is over igens niet een van de vermiste toe stellen maar een toestel van de Ne derlandse Marine Luchtvaart Dienst, indertijd gestationeerd op Valkenburg. Er speelt zich meer af tussen hemel en aarde dan de wetenschap tot dusver kan verklaren. Deze variant op Shakespeare moet altijd in het oog wor den gehouden wanneer we het hebben over mysterieuze verschijnselen als het monster van Loch Ness, de verschrikkelijke sneeuwman, vlie gende schotels, geestverschijningen, helderziendheid, buitenzintuig lijke waarneming en alles wat men onder het begrip para-psychologie .zou kunnen rangschikken. Onder die min of meer griezelige en sterk tot de verbeelding sprekende verschijnselen behoort ook de "driehoek der stilte", "driehoek van de dood" of meer bekend "Bermuda-driehoek". Dat is een zeegebied tus sen de Bermudaeilanden, Miami in Florida en Portorico. In dit zeege bied zijn de afgelopen tientallen jaren en naar de overlevering zegt al eeuwen schepen zonder een spoor na te laten met man en muis vergaan. Bovendien zijn er vliegtuigen op raadselachtige manier verdwenen. Meer dan duizend mensen In de laatste 36 jaar zijn volgens betrouwbare gegevens in deze dodendrie- hoek meer dan duizend mensen spoorloos verdwenen door het vergaan van schepen en vliegtuigen. Nu is dat aantal maar een fractie van het aantal slachtoffers van natuurrampen in die periode zoals aardbevingen, wervelstormen en overstromingen, maar voor een betrekkelijk klein zeegebied is het toch groot genoeg om verontrusting te wekken en allerlei mensen aan het werk te zetten om de oorzaken op te sporen. Een van die pogingen was een tweetal parapsychologische experimenten van de Werkgroep voor Parapsychologie die de oprichting van een "Prof. dr. W. H. C. Tenhaeff Instituut voor Parapsychologie" in Neder land voorbereidt, welk tweedelig experiment op 10 en 20 januari jl. ten huize van de paragnost Gerard Croiset in Utrecht in samenwerking met zijn collega Warner Tholen uit Nunspeet en leden van de genoemde werkgroep werd uitgevoerd. Onlangs heeft de werkgroep samen met de twee paragnosten en prof. Tenhaeff iets over dit experiment uit de doeken gedaan. De Bermuda-driehoek in kaart. Rechts boven Bermuda als het eerste hoekpunt, rechts onder San Juan op Portorico en links Miami in Florida. Volgens de genoemde paragnosten en een verslag van ae wencgroep over het Utrechtse experiment wordt de raadselachtige verdwijning van voertuigen veroorzaakt door een natuurverschijnsel op verschillende plaatsen in de zeebodem. Beiden zeggen, over nagenoeg geen natuurwe tenschappelijke kennis te beschikken maar hun conclusies alleen te hebben getrokken uit paranormale waarnemingen. Beiden zeggen, te voren niets of nauwelijks iets van de hele Bermuda-kwestie te hebben geweten. Het verschijnsel veroorzaakt volgens Croiset "een zuigende beweging met een magnetisch veld van enorme kracht", te vergelijken met een vulka nische eruptie. Deze "eruptie" zou ontstaan onder invloed van de stand' van de maan ten opzichte van de kern van de aarde, met name als de maan door de kortst mogelijke afstand tot de aarde de grootste invloed daarop uitoefent. Deze situatie doet zich volgens hem voor tussen sep tember en februari. Vanuit de "eruptie" ontstaat volgens de paragnosten een zuigende beweging welke zich vanaf de zeebodem kegelvorming verbreedt tot het wateroppervlak met een doorsnee van rond de 32Ya km en dan in de atmosfeer weer kegelvorming verkleint tot een doorsnee van ongeveer 500 meter, gelijk aan de omvang van de oorsprong op de zeebodem. Onder water steekt die kegel 3 kilometer diep, in de atmos feer 5 kilometer hoog. Variaties kunnen van geval tot geval optreden. In tien minuten De eruptiekernen zijn volgens Croiset sinds het ontstaan van de aarde, ruim 4 miljard jaar geleden, aanwezig. Zo'n eruptie speelt zich volgens Croiset meestal afin tien minuten met een werking in de atmosfeer van ongeveer een halfuur. Er ontstaat dan een soort draaikolkbeweging als bij "een bad dat leegloopt". In het halve uur van dit verschijnsel zouden zich de mysterieuze verdwijningen voordoen. Volgens Croiset en Tho len veroorzaakt dit verschijnsel soortgelijke spiegel-verschijnselen in de Golf van Mexico. Tholen merkte op, het spiegelbeeld in de Golf van Mexico een bijzon dere betekenis te willen toekennen "omdat zich daar op de zeebodem resten van prehistorische steden schijnen te bevinden". Hij beschreef paranormale waarnemingen daaromtrent en meende hier te maken te hebben met het legendarische verdwenen "Atlantis", waarvan geheim zinnige krachten zouden uitstralen. Volgens Croiset bevinden zich ook elders op de wereld dergelijke storingscentra, o.m. bij Japan, op twee plaatsen aan weerszijden bij het zuiden van IJsland en ten zuiden van Zuid-Amerika. De verdwijning van vliegtuigen is volgens Croiset en Tholen te verklaren door een storing in de machines en hun instrumenten als gevolg van het magnetisch veld. Hierdoor waren zij niet bestand tegen de "zuigkracht". Beiden zijn er van overtuigd, dat de resten van de verdwenen vliegtui gen en schepen alsmede van de omgekomen bemanningsleden en pas sagiers zich op grote diepte in de "driehoek des doods" bevinden. Sprekende over de periode september-januari waarin het verschijnsel van de verdwijningen naar de mening van beide paragnosten door de onder linge stand van maan en aarde wordt veroorzaakt, merkte Croiset op "Wat merkwaardigik heb al lang een mannetje gezien dat tegen de maan aangedrukt wordt. Ik snapte niet wat dat betekende. Al wel drie maandenEn op het ogenblik (het ogenblik van het experiment, Red.) is het januariUit het parapsychologische onderzoek is volgens de werkgroep bekend, dat Croiset beelden waarneemt, die zowel reële als symbolische betekenis kunnen hebben. Het is volgens de onderzoekers vaak moeilijk het onderscheid vast te stellen en de waargenomen beel den naar hun werkelijke betekenis te interpreteren. "Niet de waarne ming is het probleem", aldus prof. Tenhaeff, "maar de interpretatie daarvan". Het bekendste en met wellicht de meeste vraagtekens om geven verhaal van een ver dwijning is het spoorloos ver loren gaan van vijf Avenger bommenwerpers op 5 de cember 1945. Die middag waren de vijf Grumman TBM-3 marine vliegtuigen opgestegen van de marineluchtmachtbasis Fort Lauderdale in Florida. Het was zonnig, vrijwel on bewolkt weer en de torpedo- bommenwerpers zouden een oefenbombardement uitvoe ren op een scheepswrak in de buurt van het eiland Rimini. Nadat deze taak was volbracht en de Avengers weer aan te rugkeren dachten kwam in eens de leider van de vlucht luitenant Charles Taylor over de radio met een vreemde boodschap: "Dit is een nood- geval. We schijnen uit de koers te zijn. We kunnen geen land .zien. Herhaal: we kun nen geen land zien". Verkeerstoren op het vlieg veld: "Wat is Uw positie?". Taylor "We zijn niet zeker van onze positie. We weten niet zeker waar we zijnWe lijken verdwaald". Toren: "Vlieg door naar het westen". Taylor. "We weten niet waar het westen is. Alles is in de war vreemd We zijn van geen enkele rich ting zeker. Zelfs de oceaan ziet er anders uit". Daarna werd de verbinding tijdelijk verbroken. Even werd het contact hersteld maar later kon de toren alleen nog maar gesprekken van de vliegtui gen onderling opvangen. Onmiddellijk kwam een red dingsactie op gang. Vanaf het marinestation Banana River vertrok een Martin PBM-3 Mariner, speciaal gebouwd door moeilijke reddingsac ties. Aan boord van dit vlieg tuig waren twee onafhanke lijke van elkaar werkende zenders, waardoor er altijd radiocontact mogelijk moest zijn. Ook van andere bases stegen vliegtuigen op om aan de reddingsacties mee te doen. Inmiddels was er ook een einde gekomen aan het opvangen van de gesprekken tussen de bemanningen van de Aven gers onderling. Het laatste wat de radiomensen in Fort Lauderdale konden opvan gen waren de woorden van één der vliegers, kapitein Sti ver, die volgens enkelen (niet alle getuige verklaringen zijn eensluidend) had gezegd: "Het lijkt wel of we wit water binnenvliegenWe zijn volkomen verdwaald... we zijn verloren". Jaren later zou een radioama teur in een tv-uitzending ver klaren dat hij Luitenant Tay lor had horen roepen: "Volg me niet. Het lijkt wel of ze uit de ruimte komen Een heel ander verhaal vertelde telegrafist Meivin Baker van het verbindingsstation Port Everglades. Op ongeveer an derhalve kilometer van Fort Lauderdale kon hij in de ra diokamer de conversatie tus sen Taylor en de toren woor delijk volgen. Toen het con tact tussen Lauderdale en de Avengers wegviel kon Baker nog steeds met Taylor praten. Hij hoorde een van de Avenger-piloten zeggen: "Ik blijf niet langer in de forma tie. We vliegen steeds verder van het land vandaan. Ik keer terug". Tevergeefs probeerde Baker hem tot andere ge dachten te brengen. intussen meende Baker door peilingen ook de positie van de Avengers te hebben vast gesteld. Bovendien werd het radiocontact steeds helderder waaruit de telegrafist op maakte dat de formatie in de juiste richting naar land vloog. Taylor riep echter wanhopig, dat hij de kust van Florida dan al had moeten zien, wat al geruime tijd het geval had moeten zijn. Taylor negeerde de aanwijzingen van Baker en zegde het op ei gen manier te willen proberen en van koers ging veranderen. Van dat moment af werden de signalen steeds zwakker en vlogen de Avengers met nog nauwelijks brandstof in de ■tanks steeds verder van het vasteland weg. In Lauderdale was inmiddels paniek gegroeid want ook de te hulp gestuurde Mariner vliegboot liet niets meer van zich horen. De commandant van dit toestel Harry Cone had opdracht gekregen elke drie minuten radiocontact met de basis op te nemen, maar plotseling was de ver binding met beide zenders wan de Mariner weggevallen. Ook van die Mariner is nooit meer iets vernomen en geen spoor teruggevonden. Velen, die toegang tot de be schikbare gegevens hebben, menen dat de Mariner in de lucht is ontploft. Het vlieg kampschip Salomons nam op de radar een toestel waar dat van Banana River vertrok en enige tijd later in de lucht in eens van het scherm ver dween. Op hetzelfde moment zag de bemanning van de Amerikaanse koopvaarder Gaines Miles in de lucht een lichtflits die inderdaad van een exploderend toestel af komstig had kunnen zijn. In alle vaak uiteenlopende ver halen van "ooggetuigen" of zo men wil "oorgetuigen" van deze en andere raadselachtige verdwijningen komen op merkelijke verschijnselen voor zoals het plotseling uit vallen van elektronische na- vigatieapparatuur, kompas sen e.d. en een vreemde kleur van de zee, waarbij wit en grauw de boventoon voeren. Verder wordt telkens weer gesproken over een soort gordijnen van mist of kol kende zeedampen. Zijn dit verschijnselen, zoals reëel, die langs de bekende natuurkundige, oceanografi- sche en meteorologische kennis kunnen worden ver klaard, of is er echt iets "ge heimzinnigs" aan de hand, r de parapsychologie i kunnen vertellen? Bij het eerste Utrechtse expe riment op 10 januari jl. han teerde de paragnost Warner Tholen blijkens een van die zit ting van de werkgroep voor pa rapsychologie eén wichelroede om de fatale plaatsen in de mys terieuze Bermuda-driehoek op te sporen. Op duizenden kilo meters afstand van het ramp gebied liet hij zijn wichelroede (niet meer het legendarische gebogen berkentwijgje maar een fraai gebogen metalen staaf) over een geografische kaart zweven om met neerklap pen van de wichelroede op die kaart aan te geven waar de fa tale punten in het betrokken zeegebied zouden liggen. Een knappe prestatie! Maar tevens een aanduiding van de moeilijkheid met be trekking tot deze zaken. Wetenschappelijk is de (even tuele) werking van een wichel roede waarmee men water bronnen zou kunnen opsporen en geheimzinnige nog nimmer natuurkundig verklaarbare of mogelijke "aardstralen" die ziektes e.d. veroorzaken, nim- rper aangetoond of zelfs maar aannemelijk verklaard. Men kan, met een ruim geloof, dit verschijnsel van de wichel roede voor waar aannemen. Maar wanneer die wichelroede ook zou werken zonder de be nodigde straling of krachten op duizenden kilometers afstand alleen op grond van paranor male begaafdheden van de ex perimentator, wordt het toch wel een dubbele wissel trekken op de geloofwaardigheid van iets wat nog nimmer is bewe- De resultaten van een wichelroede-experiment op duizenden kilometers afstand van een feitelijke situatie wil er zogezegd "bij ons niet in". Of het moest zo zijn, dat de para normale begaafdheid van de experimentator als "bestuur der" van de wichelroede fun geert, waarmee een eventueel wetenschappelijk verklaarbare werking van dit apparaat ont zenuwd wordt. Was de paranormale begaafd heid er wel, dan was de wichel roede overbodig, en omge keerd, maar dan niet in Utrecht maar in de Bermuda-driehoek. Wat is de waarde van de Utrechtse experimenten met betrekking tot het Bermuda-fenomeen vanuit de gezichtshoek van de traditionele weten schappelijke disciplines? Nihil, menen de meeste wetenschappers. De paragnosten, die zich over het geheimzinnige verschijnsel hebben uitgelaten, zien als oorzaken weliswaar geen bovennatuurlijke ver schijnselen of gebeurtenissen maar niettemin natuurlijke omstandig heden, die zij echter deformeren tot niet waargenomen verschijnselen als anomaliën in het magnetisch veld van de aarde als gevolg van geolo gische spanningsvelden op de oceaanbodem, welke anomaliën en span ningen op een of andere natuurwetenschappelijk onverklaarde wijze effecten hebben in de oceaan en de atmosfeer. Door hun door henzelf bevestigde volslagen onbekendheid met natuurwetenschappen is het natuurlijk mogelijk dat zij zich zo onbeholpen uitdrukken en met on duidelijke begrippen goochelen, dat wij in wetenschappelijke zin iets anders bedoelen dan wat zij zeggen. In dat geval kan men alleen van domme opmerkingen spreken die nu eenmaal in de wetenschap weinig opgeld doen. De persoonlijke integriteit paragnosten, zoals die door vele hoogstaande medemensen niet in twijfel wordt getrokken, staat er garant voor dat het niet om die andere mogelijkheid van bewust bedrog gaat. Maar er zijn toch wel enkele feite lijke gegevens, die de conclusies van de paragnosten hoogst be denkelijk maken. Wanneer zij spreken over de "fatale maan den" september tot januari/fe bruari wanneer de maan het dichtst bij de aarde staat dan gaan zij geheel voorbij aan het feit, dat de maan iedere maand van het jaar eenmaal dit "perigeum" be reikt, namelijk het punt in de el liptische baan dat het dichtst bij de aar£e is gelegen. Dan is er nog het probleem van de wichelroede, die op een gete kende kaart op duizenden kilo meters afstand van het betrokken gebied nog zou werken op be paalde punten van die kaart. Dat zou betekenen, dat wichelroedes niet op plaatselijke straling rea geren, maar hoofdzakelijk (of in ieder geval ook) op bewust of on bewust "bevel" van de hanteer- der van de wichelroede. Maar dan betekent het uitslaan niets anders dan dat de paragnost dit uitslaan wil, dat de aanwijzing van bepaalde punten met afwij kende eigenschappen niet door de wichelroede geschiedt maar op een of andere manier door de paragnost waardoor de roede wordt gedegradeerd van een in strument van twijfelachtige we- e waarde tot spek- de goedgelovige "leek". Bovendien, zo zeggen weten schapsbeoefenaren met alle re serves die hen eigen is, hebben wij geheimzinnige krachten niet nodig voor een verklaring van de feiten, ook al zijn de thans moge lijke verklaringen nog zeer onvol ledig en hebben zij slechts het ka rakter van mogelijkheden. Het gebied tussen Bermuda, Miami en Portorico is de geboorteplaats van cyclonen en tornado's als ge- Voordat de mysteries over de Bermuda-driehoek opgeld gingen doen waren er al meer mysterieuze verdwijningen ter zee geweest. Dit is het passagiers-vrachtschip Waratah dat in 1900 op zijn tweede zeereis spoor loos verdween ten zuidoosten van Zuid-Afrika Van het schip zijn geen resten teruggevonden, evenmin als van de 119 bemanningsleden en 92 passagiers. Het lijkt thans zeer aannemelijk dat het schip het slachtoffer is geworden van een gigantische torenhoge golf die onverhoeds optrad. Pas in de laatste jaren weet men van het optreden en natuurkundig zeer ver klaarbare voorkomen van dergelijke golven in de Agulhas-stroom. Het verdwijnen van schepen in die buurt wekt sterke associaties op met hetgeen zich van tijd tot tijd afspeelt in de beruchte Bermuda-driehoek. volg van de ontmoeting van luchtstromen, scherp wisselende temperaturen door verschillen boven zee en land en dergelijke meteorologisch zeer verklaar-' bare omstandigheden. Tot voor de ontwikkeling van de ruimte vaart, die permanente waarne ming en registratie vanuit de ruimte mogelijk maakte, wist men eigenlijk weinig van deze natuurverschijnselen behalve uit rapporten van scheepsbeman ningen en inzittenden van vlieg tuigen. Die echter slechts een frac tie van alle optredende cyclonen, tornado's en waterhozen waar. In dergelijke extreme weersom standigheden en de atmosferi sche randverschijnselen daarvan is het verlies of afzwakken van radiocontact een normaal ver schijnsel, vooral wanneer zich daarbij ook elektrische ontladin gen bij onweersbuien voordoen op de weg tussen zender en ont vanger. Dergelijke cyclonen kunnen van betrekkelijk geringe diameter zijn en voor schepen en vliegtui gen op betrekkelijk geringe af stand niet waarneembaar. Er kunnen door die atmosferische storingen vloedgolven van aan zienlijke hoogte ontstaan, die refractie- of spiegel-golven kun nen veroorzaken na terugkeer van de omringende kust. Deze kunnen leiden tot zeer plaatselijk gigantische golven van huizen hoogte, waarin een schip zonder voorafgaande waarschuwing in een fractie van een seconde kan vergaan. Dit is ook het geval bij de interferentie van vloedgolven afkomstig van betrekkelijk dicht bij elkaar optredende cyclonen en/of tornado's. Een en ander kan nog worden geaccentueerd door de topologie van de oceaanbo dem, die hier zeer grillig is. Die bodeminvloeden leiden er bv toe, dat zich o.a. langs de zuid oostkust van Zuid-Afrika een ge bied bevindt waarin zich de Agulhas-stroom bevindt en waarin torenhoge golven kunnen voorkomen ook bij betrekkelijk rustige weersomstandigheden. Die monstergolven hebben al heel wat scheepsrampen op hun geweten: onverhoedse nimmer voorziene rampen waarbij geen noodsignaal meer kon worden uitgezonden en waarbij van de verloren schepen geen spoor meer is teruggevonden waar schijnlijk doordat de heftige wa terbewegingen de schepen in brokken naar de bodem voerden. Over verband tussen golfpatronen en topologie van de zeebodem worden alom in de wereld onder zoekingen ingesteld. Bij de Ver dedigingsorganisatie TNO in Leidschendam onderzoekt men diepgaand het verband tussen via radar vastgestelde golfpatronen in ondiep water en de zeebodem, waardoor zeer tijdrovende, kost bare en moeizame echopeilingen over de ligging van zandbanken en dergelijke voorkomen zouden kunnen worden door veel simpe ler radarwaarnemingen vanuit vliegtuigen of zelfs satellieten. Bij interferentie van vloedgolven, waarbij enorme watermassa's met gröte snelheid op elkaar dreunen, kunnen ook mer kwaardige verschijnselen in het water optreden, waardoor het een wat witte of grauwe indruk krijgt als gevolg van luchtbelletjes, terwijl zich direct boven het op pervlak mistachtige verschijnse len kunnen voordoen door vor ming van een laag fijne waterd ruppeltjes. Dit kan de indruk verklaren, dat de tint van het wa ter en de lucht verandert en on wezenlijk nevelachtig wordt. Dit verschijnsel kan zich bij heftige interacties tot enige afstand in de atmosfeer voortzetten. Tot zover over wat zich in het water zelf kan afspelen, maar er zijn ook atmosferische storingen met be langrijke consequenties. Pas de laatste tientallen jaren weet men van de "jet-streams", de orkaan achtige permanent in een be paalde richting waaiende stor men in de hogere lagen van de atmosfeer. Soms kan de route van deze luchtstromen iets ver legd worden. Het is best moge lijk, dsat hierdoor bv de elders besproken verdwenen Avenger-bommenwerpers met een snelheid van 400 tot 500 km per uur voortdurend vliegend tegen zo'n indertijd nog onbe kende en iets verlegde jet-stream in nauwelijks van plaats boven de veranderden als gevolg even zware tegenwind. Het spoorloos verdwijnen van wrakken van schepen en vlieg tuigen, die zelfs geen olievlekken nalieten, kan verklaard worden door specifieke eigenschappen van de zee in dit gebied, bv het voorkomen van bepaalde vier- soorten op grotere diepte of aan de oppervlakte, die restanten van wrakken vasthouden en boven dien olierecten kunnen afbreken of zo verspreiden dat zij niet meer herkenhaar 7.iin.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 6