Ouders in actie voor leslokalen in de Meren wijk Plan Oostdwarsgracht ligt in de ijskast Leiden vraagt Kamer om geld voor gastarbeiders Rehabilitatie: relatief snel Situatie is onhoudbaar Woonhuizen staan al. jaren dichtgetimmerd MAANDAG 7 FEBRUARI 1977 55 LEIDEN - Ouders van leerlingen van de openbare en prot. chr. kleuter- en basisscholen aan het Broekplein in de Me- renwijk zijn een actie begonnen om op korte termijn loka len erbij te krijgen. De lokalensituatie bij het openbaar onderwijs is volgens de ouders op het ogenblik onhoud baar, terwijl er ook bij de prot. chr. scholen aan het Broek plein binnenkort grote problemen zullen ontstaan. Door het verzamelen van handte keningen van ouders willen de ou dercommissies van "Het Kompas" (prot. chr.) en "De Meerpaal" (openbaar) de gemeente ervan overtuigen dat er liever vandaag dan morgen verandering in deze si tuatie moet komen. De oudercommissies wijzen er in een circulaire aan de ouders op, dat enkele klassen.overvol zijn, dat de aula van het openbaar onderwijs als leslokaal wordt gebruikt, dat de hal van de openbare kleuterschool als leslokaal wordt gebruikt en dat de klassen die al eerder moesten wor- den opgesplitst, binnenkort weer overvol zullen zijn. "Om alle kinde ren op een redelijke wijze onder wijs te laten ontvangen, is het dus een bittere noodzaak dat er op korte termijn lokalen bijkomen. Dit be tekent het liefst nu, maar uiterlijk vóór het begin van het nieuwe schooljaar", aldus de oudercom- Verbolgen De oudercommissies zijn verbol gen over het feit dat de bouw van negen noodlokalen, die naast de sporthal zouden komen, op het in vesteringsschema van 1978 zijn ge plaatst. Hierdoor zal het gebrek aan ruimte verergeren, aldus de ouder commissies, die zich verder afvra gen hoe de kinderen het volgend schooljaar gehuisvest moeten wor den. Het gebrek aan ruimte bij het openbaar onderwijs aan het Broekplein tekent zich vooral goed af bij de kleuterschool "De Meer paal". Deze kleuterschool (over de 100 leerlingen) beschikt over twee leslokalen en een speellokaal, maar alle drie lokalen worden voor de lessen gebruikt. Daarnaast is er in de hal nog een noodvoorziening gebouwd, waarin 22 kleuters dage lijks onderdak moeten vinden. Deze noodvoorziening is afgekeurd door de inspectrice van het kleute ronderwijs, mej. Th. J. Semplonius, maar volgens onderwijsinspecteur N. Ober is er met de inspectrice overeengekomen dat de noodvoor ziening op een aantal punten zal worden verbeterd. De openbare lagere school "De Meerpaal" verkeert volgens het hoofd Joh. Zwemmer in een moei lijke situatie. De school telt 206 leer lingen, die verdeeld zijn over zes lokalen en de aula. Dat betekent dat aan het oorspronkelijke doel van de aula - bijv, televisielessen - voorbij wordt geschoten. Een dergelijke situatie valt bin nenkort - en waarschijnlijk nog deze maand - ook te verwachten bij het prot. chr. onderwijs. Volgens het schoolhoofd Stahlie van "Het Kompas" zal zijn school nog deze .maand vermoedelijk 200 leerlingen tellen. Ook hij zal dan de aula in gebruik moeten gaan nemen. "De gemeente heeft de lokalen die we nodig hebben te lang voor zich uit geschoven, terwijl deze situatie al tijd te voorzien is geweest", meent Stahlie. Al zo lang "We zitten er al zo lang tegen op te boksen. Bij de scholen aan het Val kenpad hadden we precies hetzelf de. Het is nooit fatsoenlijk gegaan, altijd is de lokalensituatie achter gebleven bij de ontwikkelingen". Ook bij de prot. chr. kleuterschool is het ruimtegebrek nijpend. Deze school telt ongeveer 100 leerlingen, die het moeten doen met twee les lokalen en een speellokaal, waar door ze bijvoorbeeld gymlessen moeten ontberen. Wethouder Tesselaar (onderwijs) zei vanochtend dat de bouw van de negen lokalen bij de sporthal in middels naar voren is gehaald en dat er waarschijnlijk in september mee begonnen kan worden. De lo kalen kunnen dan omstreeks begin volgend jaar klaar zijn. Tussentijds zal bekeken moeten worden of en hoe er leerlingen van de scholen aan het Broekplein kunnen worden ondergebracht in de negen lokalen aan de Zwartemeerlaan (Zijlwijk), die omstreeks 1 mei zullen worden opgeleverd. LEIDEN - Het college van B en W college denkt daarbij aan een rege- heeft de leden van de Tweede Ka- Hng. die enkele jaren van kracht mer per brief verzocht of zij de rege- moet zijn en die Leiden jaarlijks ring willen vragen geld te geven een ton zou moeten opleveren. B en voor de huisvesting van buiten- W schreven de brief nadat m eerder landse werknemers in Leiden. Het stadium ingediende verzoeken bij de ministeries van Volkshuisves ting en CRM op niets waren uitge lopen In de brief stelt het college dat het aandeel van de gemeente in de huisvesting van buitenlandse werknemers het vorig jaar aan merkelijk is toegenomen. ,f)e voor heen door particuliere instanties verzorgde huisvestingwordt steeds meer een zorg voor ons gemeente bestuur aldus B en W die onder meer-verwijzen naar het verdwij nen van de stichting Migrantencen tra, die in het verleden enkele pan den voor dit doel beheerde. Financiële steun heeft Leiden met name nodig voor de exploitatie van het vorig jaar voor buitenlandse werknemers verbouwde pand Hooigracht 12-16. Het beheer van het pand is een grote onkostenpost, die niet in de huren kan worden doorberekend, omdat buitenlandse werknemers in meerderheid tot de laagstbetaalden behoren". Ook CITROËNA MEMO De eend is niet alleen goedkoop in aanschaf, hij kost u maandelijks ook verreweg het minst. Dat heeft een recent onderzoek overduidelijk bewezen. 2CV vanaf f 6.999,- omdat het aantal buitenlanders dat vu gehuisvest moet worden, nog be trekkelijk gering is, zou een doorbe rekening van de beheerslasten in de huurprijs, in de praktijk op een verdubbeling van de huur neerko men, hetgeen het college onaan vaardbaar acht. B en W stellen de kamerleden voor te vragen of het geld via een wijziging in de rijksbegroting beschikbaar te stellen is. Het college wijst daarbij op de vele miljoenen, die het rijk jaarlijks toekent voor „cultureel in gestelde instellingen voor buiten landse werknemers". Als voorbeeld wordt de Stichting Rijn- en Lek be doeld. B en W stellen evenwél dat deze in stellingen de laatste jaren weinig meer aan directe hulpverlening doen en zich meer structureel" met de positie van de buitenlanders be zighouden. ,£nig tastbaar resul taat van hun werk is echter niet te peilen", schrijft het college, dat in de brief voorstelt deze instellingen minder geld te geven, dit toe te wij zen voor huisvesting Het college stelt in de brief dat de financiële steun vermoedelijk maar voor een paar jaar nodig is. LEIDEN - De eerste clubkam pioenschappen voor de jeugd van "Plan Noordzijn een succes ge worden. Ruim 70 jeugdige sjoelers van "Plan Noord" en de gastver- eniging "Lisserbroek"streden ver beten om de prijzenwaarbij het ene na het andere persoonlijke record sneuvelde. Winnaars werden uit eindelijk de gasten uit Lisserbroek met een puntentotaal van 5825. Plan Noord verzamelde 5126 pun ten. Het clubkampioenschap van Lisserbroek ging en de A-klasse naar Arie Imanse. In de B- en C-klasse werden respectievelijk Frank de Butter en Marcel Katten- berg winnaars. Bij Plan Noord gingJohan Tekse in de A-klasse met de hoogste eer strijken. En in de fi eri C-klasse was dat weggelegd voor respectievelijk Petra Schlagwein en Nico Harteveld. Voor "Plan Noord" waren de wedstrijden zeer gunstig, omdat men kon zien hoe veel ervarener sjoelers van Lisser broek aan de "bak" opereren. Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40,- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 PAALTJES OP LAMMERMARKT LEIDEN - De toegang tot het par keerterrein aan de Lammermarkt zal in de toekomst met 56 paaltjes afgesloten worden voor caravans en woonwagens. Door het slaan van de palen en het maken van een hoogtebeperking bij de toegangen tot het parkeerterrein rond molen De Valk zullen personenauto's het terrein nog wel op kunnen rijden, woonwagens niet meer. Het college van B. en W. heeft dit besloten; eerst zal nog wel overleg worden gepleegd met de 3 October Vereni ging in verband met de op het ter rein te houden kermissen. LEIDEN - Bij gebrek aan mankracht is het werk aan het rehabilita- tiepl'an Oostdwarsgracht gestaakt. Vorig jaar september is die beslis sing genomen omdat de ambtenaren van de secretarie hun handen vol hadden aan de uitwerking van een aantal andere plannen. Sindsdien is niet meer gebeurd met het ontwerpplan dat al met de bewoners doorgesproken was. Willen de bewoners het werk weer op gang brengen dan zullen zij druk moeten uitoefenen op de gemeente en op wethouder Waal, die verantwoordelijk is voor het plan. Deze conclusie kan getrokken worden als alle gebeurtenissen in het gebied rond de Oostdwarts- gracht op een rijtje gezet worden. Geconfronteerd met deze ge schiedenis geeft wethouder Waal toe dat de personele problemen op het stadhuis, bijvoorbeeld het langzame vervullen van vacatu res, hun weerslag hebben op dt stadsvernieuwing. Toch hoopt hij dat nog in de eerste helft van dit jaar verder gewerkt kan wor den aan het rehabilitatieplan. De voorbereiding van een rehabili tatieplan geschiedt in twee fasen: bij Gemeentewerken houdt men zich overwegend met de techni sche kant van de zaak bezig, de secretarie bekijkt de juridische kanten en maakt een plan gereed voor de gemeenteraad. Lange tijd is het samenspel tussen deze twee delen van het ambtenare napparaat, zo vertelt wethouder Waal, niet erg soepel geweest. "Naweeën van de interne reorga nisatie", noemt hij de vaak moei zaam verlopende contacten van de ambtenaren onderling en de benodigde procedures. Sinds enige tijd is de "instructie" voor de ambtenaren veranderd en is het hoofd van de secretarie adjunct-directeur geworden bij Gemeentewerken. Waal heeft de indruk dat de organisatie daar door nu een stuk verbeterd is. Belangrijk daarbij is dat een aantal vacatures bij Gemeentewerken moeten worden vervuld. Sinds het vertrek halverwege verleden jaar van een aantal ambtenaren van Gemeentewerken zijn deze plaatsen nog niet bezet. Ook hier is er weer sprake van moeizaam verlopende procedures waarbij diverse ambtelijke instanties be trokken zijn. Waal hoopt dat de plannen vo,or de Oostdwarsgracht weer opgevat kunnen worden als ook de nieuwe man voor de secretarie is aangetrokken die de gemeente raad heeft toegestaan. Beleid Er is nog een ander probleem aan de interne organisatie. Bij de ontwikkeling van plannen zijn er steeds verschillende ambtenaren nodig: het werk van de ene amb tenaar is niet "inwisselbaar" voor dat van de ander, noemt Waal het. Er zou een schema moeten zijn waarbij de ontwikkeling van al lerlei plannen zo geprogram meerd is dat de verschillende werkzaamheden precies in elkaar passen. Dat dus de verschilllende onderdelen van een plan vlot ach ter elkaar door de verschillende afdelingen behandeld kunnen worden. Waal meent dat voor het werk van de stadsontwikkeling niet altijd bureaus van buitenaf ingehuurd kunnen worden. Pas als het be leid vastligt kun je delen van de plannen uit laten werken door derden. "Het beleid zelf kun je niet uit handen geven". "Voor re- habilitatieplannen is het niet ge makkelijk geschikte mensen te krijgen. De moeilijkheid is: je moet een zeer gerichte opdracht geven, maar dat kan pas als het beleid vaststaat. En welke bu reaus zijn goed?" Stimulans Een reden om het rehabilitatieplan dit jaar weer op te vatten is dat er geld voor is gereserveerd. Het herstel van de Oostdwarsgracht staat op het investeringsschema voor dit jaar. Waal zou het liefst zo veel mogelijk aan de volgorde van dit schema vasthouden. Om het plan weer op gang te brengen lijk weer een "uitstekende plek om te wonen" maken van het buurtje dat vroeger op de nominatie stond gesa neerd te worden. Het rehabilitatieplan omvat beide zijden van de Oostd warsgracht en het bouwblok tussen Langegracht, Peli kaanstraat en Oude Singel waardoorheen nog de Em- mastraat loopt. Dit gebied is geïnventariseerd: uitgezocht is dat er 37 huizen zijn en 21 bedrijven. Een aantal panden van deze 17e- eeuwse wijk is tot monu ment verklaard. Uit de in ventarisatie is gebleken dat het overgrote deel van de panden er niet best aan toe is. In het relatief kleine ge bied wonen toch nog onge veer 133 mensen. Een groot voordeel bij het op knappen is dat grote delen van het gebied eigendom zijn van de gemeente. Daarnaast bezit de Stichting Studenten Huisvesting een drietal mo numentale panden aan de Oude Singel die nu leegstaan en opgeknapt zouden kun nen worden. Nieuwbouw Gemeentewerken doet twee suggesties voor nieuwbouw. Nadat eerst langs de Peli kaanstraat een aantal wo ningen is gebouwd zouden de slechte woningen van een gedeelte van de Oostdwars gracht vernieuwd kunnen worden, met nieuwbouw langs de Langegracht. Een andere mogelijkheid is de nieuwbouw van de Lange gracht door te trekken tot aan de overzijde van de Oostdwarsgracht, zodat deze straat aan de kant van de drukke cityring door be bouwing afgesloten wordt. Het plan geeft aan dat vrij snel begonnen kan worden met nieuwbouw langs de Lange gracht en restauratie van de studentenhuizen. Verder zou de oude machinefabriek aan de Langegracht afgebroken kunnen worden om plaats te maken voor nieuwbouw. Die nieuwbouw zou dan plaats kunnen bieden aan bewo ners van de Oostdwars gracht en de Emmastraat wier huizen opgeknapt of af gebroken moeten worden. Een globale berekening van de totale kosten komt uit op ruim vijf miljoen gulden, waarvan het grootste deel door het rijk gesubsidieerd kan worden. Het rehabilitatieplan dat Ge meentewerken heeft ont worpen, een half jaar gele den, geeft een uitvoerige be schrijving van het gebied rond de Oostdwarsgracht. Op grond van die beschrij ving worden vervolgens twee suggesties gedaan voor mogelijke nieuwbouw. Om de buurt te verbeteren koos men indertijd de vorm van een rehabilitatieplan omdat dat "relatief snel" gemaakt zou kunnen wor den. Men wilde zo snel moge- LEIDEN - De Langegracht is in het begin van de jaren zestig gedempt. Tegelijkertijd werd ook de Oostdwars gracht dichtgegooid, die de Langegracht met de Oude Vest verbond. Om verder gestalte te geven aan de cityring werd de Hooigracht doorgetrokken naar de Langegracht .Voorde nieuwe Pelikaanstraat moesten wel heel wat huizen tussen Oude Vest en Langegracht gesloopt worden. Het geweld van die doorbraak is nu nog zichtbaar. Aan de Oude Vest staat een aantal monumentale woonhuizen al jaren dichtgetimmerd. Langs de Pelikaanstraat is nooit een poging ondernomen de gerafelde bebouwing te helpen. Voor het huizenblok tussen Oostdwarsgracht en Pelikaan straat is een half jaar geleden een ontwerp gepresenteerd voor een rehabilitatieplan. In het plan was aangegeven hoe op betrekkelijk eenvoudige wijze deze oude hoek in ere her steld zou kunnen worden. Dit plan van Gemeentewerken is echter in de ijskast verdwenen. Is er nog hoop op herstel? De Oostdwarsgracht in vogelvlucht (foto boven). Voor het verkeer afgesloten met een speelterreinFoto onder: De doorbraak voor de cityring binnenstadsrouteheeft sporen achtergelaten. zou de secretarie een kredietaan vraag moeten voorbereiden. De gemeenteraad kan dan aan de hand daarvan beslissen het kre diet al of niet beschikbaar te stel len. Herstel van de omgeving van de Oostdwarsgracht zou een stimu lans kunnen zijn voor Noord- Vest. Als er in alle binnenstads- wijken activiteiten ontplooit worden zal dat, aldus Waal, een stimulans kunnen zijn voor de binnenstadswijken om actief mee te doen aan het opstellen van het structuurplan voor de bin nenstad. Dit structuurplan zal aangeven wat er in de binnenstad wel of niet mag gebeuren. Het moet begin volgend jaar gereed zijn na een uitgebreide inspraak periode dit jaar. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3