mumi Boeiend toneelspel over telefonische hulpdienst DE GELE SPIN ASTERIX EN HET IJZEREN SCHILD MAANDAG 7 FEBRUARI 1977 Iemand op wie ik absoluut niet boos kan worden is Willem Olt- mans, de hoge-heren-interviewer en boekenschrijverdie de Sowjet-Unie prijst om haar sys teem en in Amerika woont. Zijn charme schuilt hierin, dat hij met onbewimpelde flair en met kracht van citaten een voetbalveld als een rechthoekige witte kalkvlakte beschrijft met hier en daar een plukje blauw gras. Nu weer in een lang interview in het Belgische weekblad Humo: je kijkt je ogen werkelijk uit! De censuur in de USSR vindt hij eigenlijk prach tig want doelmatig .Op devraag: "Moord, diefstal, verkrachting komen waarschijnlijk ook niet in de krant"?, antwoordt hij: "Nooit. En als het er in komt, dan is het overdacht, wetenschappe lijk verantwoord" Wetenschappelijk verantwoord mon cul! Omdat iedereen wel weet dat luchtrampen slechts bij hoge uitzondering in Russische kranten vermeld worden maar slechts weinigen wéten wat die censuur in de USSR nu eigenlijk precies inhoudt, vertel ik even in het kort na wat John Lowenhardt daarover schrijft in het januari nummer van de Internationale Spectator. Het gaat dus om wat officieel de "Index van informa tie die niet in de open pers mag worden gepubliceerd" heet, een boekwerk van 300 klein bedrukte pagina's, in de wandeling "het groene boek" of spottend "de Talmoed" genoemd. Eén van de boeken die in deze Talmoedin de index staat is dit boekwerk zelf natuurlijk, maar dat is geen no vum, in de vorige eeuw stond ook de katholieke Index zelf al in de Index! Hoe werkt de Sowjet-Unie, bijvoorbeeld bij een maandblad? pe censor krijgt twee proefdrukken, en wordt geacht in negen dagen met zijn speurwerk klaar te zijn. Daarna wordt de hoofdredacteur, zijn plaatsvervanger of de "verant woordelijke secretaris" (de enige drie die officieel contact met de censor mogen hebben) uitgeno digd voor een "gedachtenwisse- ling". De censor heeft dan aante keningengemaakt in rood pot lood (dat zijn zaken die in de "Talmoed" verboden zijn); en in groenofblauw potlood, die in zijn ogen ideologisch niet aanvaard baar zijn. Ik laat nu een keuze volgen uit de zaken die volgens "de Talmoed" voor publikatie verboden zijn, tenzij er speciale permissie van bovenaf wordt ge geven: Gegevens over aardbevingen, lawines, aardverschuivingen en andere natuurrampen op het ge bied van de USSR; gegevens over branden, explo sies, vliegtuig-, zee-, mijn- en treinrampen; gegevens over het inkomen van leden van de regering en partij functionarissen; enige vergelijking tussen het in komen van Sowjetrussische bur gers, en de prijzen van goederen informatie over prijsverhogin gen, zelfs als die van tijdelijke of plaatselijke aard zijn; verslagen over stijging van de levenstandaard buiten het socia listische kamp; verslagen over voedseltekorten in de USSR (men mag slechts schrijven over "plaatselijke fles- sehalzen in de levering van be paalde goederen";) statistische gegevens over de Sowjet-Unie als geheel voorzover deze niet afkomstig zijn van de Centrale Dienst voor de Statis tiek; de namen van KGB-agenten, met uitzondering van de voorzit ter van het Comité; de namen van medewerkers van het voormalige Comité voor Cul turele Betrekkingen .met het Bui tenland, met uitzondering van de voorzitter; luchtfoto's van steden en de exacte geografische coördinaten van enig bewoond gebied in de Sowjet-Unie; mededelingen omtrent het storen van buitenlandse radio uitzendingen; de namen van politici die op een speciale lijst staan, o.a. Rikow, Molotow, Malenkow, Boelganin, Chroesj tsjorij Wetenschappetij k Verder is het volgens "de Tal moed" verboden; absolute getallen over aantallen arbeiders en produktiviteit van bedrijven te publiceren; absolute getallen over oogsten aan de openbaarheid prijs te ge- te publiceren over schade en ver liezen veroorzaakt door erosie, droogte, stofstormen, overstro mingen, veeziekten; het aantal traktoren van een landbouwbedrijf te vermelden als tegelijk melding wordt ge maakt van de oppervlakte; het bestaan van valutawinkels (voor de elite), speciale regerings sanatoria en vakantiehuizen te melding te maken van het ope nen of sluiten van kerken, het aantal kerkgangers, de stand van de goudreserves, het aantal misd rijven van enige soort voor wat betreft het hele land of grote ge bieden, enz. enzovoort. En mocht er af en toe toch iets van deze brandgevaarlijke zaken in de Sowjetrussische pers komen, dan gebeurt het natuurlijk altijd "overdacht en wetenschappelijk verantwoord" NICO SCHEEPMAKER Bij Imperium LEIDEN - Voor het door regisseur Kees Visser bewerkte toneelstuk van Fran cois Robert Roure "S.O.S., spreekt u maar", dienen we twee dingen duidelijk te onderschei den. Enerzijds het gegeven, dat de door het rijk, de gemeente en het centraal orgaan studenten voorzieningen financieel onder steunde Leidse telefonische hulpdienst in de vijfjaar van haar bestaan niet meer weg te denken is uit onze maatschappij, waarin het, zoals de jaarverslagen tel kens weer ondubbelzinnig aan tonen, een duidelijke functie heeft, en anderzijds in hoeverre Visser met dit stuk tegemoet zou komen aan een blijkbaar be staande behoefte de dagelijkse (en nachtelijke) werkwijze van de telefonische hulpdienst drama tisch voor den volke te verwoor den. Zoals gezegd, is het bestaan van de telefonische hulpdienst een aanvaard en alom gerespecteerd gegeven; de noodzaak derhalve om de werkwijze van de dienst in een toneelspel te verwerken. In een vertaling van Gerard Ha mers werd zaterdagavond in het Micro-theater de première gege ven van dit door de toneelgroep "Imperium" als tweede stuk van dit seizoen gekozen maatschap pijkritische spel. Onmiddellijk nadat ik een paar dialogen had gehoord tussen Kees Visser, Ans Alting, Wim Boer en een onge neeslijke zieke, een dierenlief- hebster, een buitenlandse werk- Copernicus", bekroop me het ge voel, dat dit spel een zeer werk- het veelal improviserende "Werktheater". Wellicht werd die gedachte medé sshpe Kees Visser en Clara Smit in "SOS". gevoed door het vaak zeer "losse spel" van de mensen achter de telefoon van de hulpdienst. Over Ans Alting en Kees Visser is al vaak in positieve zin geschreven, zodat het redelijk lijkt de drama tische spelprestaties van Clara Smit (vooral wanneer zij de door het verlies van haar kind tot wan hoop gedreven vrouw van Kees speelt) eens nader te belichten. De aarzeling aan het begin van het stuk na de geduldig herhaalde aansporing van de dienst om vooral "iets" te zeggen, kwam zeer overtuigend over. Verras send werkt na de pauze dat Kees moet ontdekken, dat de vrouw, die hij telefonisch moed heeft in gesproken, zijn eigen vrouw is geweest, die inmiddels een zelf moordpoging heeft ondernomen. Twee opmerkingen ter afronding. Opvallend was, dat de toneel groep had gekozen voor het ge bruik van de eigen namen van de spelers (zelfs de hond van Alting behield de eigen identiteit) en daarnaast de vermelding, dat de T.H.D.-Leiden in het stuk be paalde basisprincipes geweld vond aangedaan. Nadrukkelijk dient overigens ver meld, dat dit stuk, dat u zeker moet gaan zien, één ding mist. Een evaluatie (a la het "Werk theater") na afloop met het pu bliek. Het vraagt erom. Vele pro blemen worden halverwege de oplossing verlaten. Dat kan zo niet. BERT KOEKEBAKKER Atelier "De Scherf', Nassaulaan 41," Oegstgeest, tel. 15022Ö. Ans v. d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk'glasbui- gen, .houtwerk, tegels en mozaïe.ken. Prentenkabinet/Kunsthistorisch Insti tuut (Kloksteeg 25): Fototentoonstelling "Meinard Woldringh", tot 9 februari, da gelijks geopend van 9.00 - 17.00 uur. Za. en zo. gesloten. Galerie van der Vlist, Botermarkt 3. Ten toonstelling Nel van Dijkhuizen - goua ches en Gerda van Leeuwen - grafiek. Geopend di. t/m za. van 10-15 uur, do. tot 21 uur, tot 5 febr. 'fRyk burg 28). Werkd. 10 «nam. zondag 1-5 uur napj. Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse naar. Tentoonstelling Diane Lekkerker- ker- karamiek-etsen, Koosje Wagenaar- kleuren etsen en Sjoerd Bakker - kleu ren etsen. Van 27 jan. t/m 13 febr., geopend do. t/m zö. van 10-17 uur, woe. van 20-22 uur. Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Jean Tomassen - olie verfschilderijen, David Allan Binns - zeefdrukken, Rob van 't Zelfde - beeld houwwerk in hout en Ab Steenvoorden - etsen. Van 21 jan. tot 17 febr., geopend di. t/m za. van 10.30-17 uur, do. van 10-21 Oudheden (Rapen-> Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Bernard Lutz en Tom van As, aquarellen en olie verfschilderijen. Van 22 jan. t/m 12 febr., geopend woe. t/m za. van 10—16 uur, di. van 14-20 uur. De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling Floris Verster en Menso Kamerlingh Onnes, akwarellen en teke ningen 1885-1900. Van 21 jan.-21 mrt., dag. geopend van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Ronald Lindgreen - aquarellen en olieverven. Van 21 jan. t/m 10 febr., dag. geopend van 10-18 uur, zo. gesloten. (Sud ¥)lit leuwo 7 FEBRUARI 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De bedelaar, die geen geld vraagt, maar slechts een stuk brood, is een bekende verschij ning in Parijs. Men treft hem gewoonlijk aan in het Bois de Boulogne of op eene andere plaats, waar men een half uur van een-bakker verwijderd is. Thans is de bedelaar zonder schoenen opgestaan. Al vriest het niet, een mensch zonder schoenen of kousen in dit jaar getijde maaut toch een pijnlij ken indruk en er is altijd ten minste één persoon daags, die zulk een ongelukkige een paar schoenen geeft. Het inkomen van den bedelaar zonder schoe nen kan geraamd worden op f 35 's weeks. Voor een paar cen times betuigt deze bedelaar dan ook zijn dank niet. Toen dit den bekenden schrijver Jules San- deau eens overkwam en de bede laar hem toevoegde: "Wat kan ik met enige centimes doen?", antwoordde Sandeau: "Beste vriend, bewaar ze en geef ze aan den eersten arme, dien gij ont- Vijftig jaar geleden: - De B.B.C. heeft, het initiatief genomen belangrijke sportwed strijden draadloos uit te zeil den. De omroeper bevindt zich in een geluiddichte cabine ter plaatse en vertelt het verloop van den wedstrijd, zoodat alle luisteraars a la minute op de hoogte zijn. Zoo krijgen we bin nenkort de Internationale rugby-matchesde roeiwed- strijden tusschen Oxford en Cambridge en de Derby-rennen voor den microfoon .In en buiten Engeland bestaat voor deze ver slagen groote belangstelling - De Engelsche kunsthandelaar 'Sir J. Duveen heeft in New York een schilderij van Rembrandt gekocht, voorstellende Titus in een armstoel gezeten. Hij be taalde 270.000 dollar. Dit is een nieuwe record-prijs voor een kunstvoorwerp in de Veree- nigde Staten. Het schilderij werd twintig jaar geleden ver kocht voor 105.000 dollar. PANDA EN DE OVERMEESTERING. 66-135 Pam had het lang niet prettig - zo hoog in de lucht. Het is er erg koud, en ook is het moeilijk om daar adem te halen. ,JD-dit is het einde v-van een flinke Pa-panda mompelde hij. „Een Pa-panda die het goed bedoelde, maar s-soms ineens wat kapot maak te maar nooit expres ..en ik ben d-de enige, die z-z-zweeft. M-maar misschien denken ze toch een beetje aardig over me .Ik heb t-tenslotte een paar lieden gered." Hij had zijn ogen dicht gedaan, en daardoor merkte hij niet dat zijn zweeftocht bijna ten einde was. Want, professor Kalker had de moleculen-verdichter op de lucht gericht, en Panda had het apparaat aangezet; en daardoor daalden alle voor werpen die op waren gestegen, weer keurig naar de grond terug. Dat was een hele opluchting voor Panda. ,Pam!" riep hij. ,Je bent weer hier! Pam?! Pam ,Ja,ja," mom pelde professor Kalker, die zich met heel andere dingen bezig hield. ,Jiet is toch jammer. Dit was het zwaarste stuk metaal dat er op aarde te vinden was. Maar alle moleculen zijn er weer aan onttrokken .Nu moet ik opnieuw beginnen CHAM PIGNONS A LA CRÈME 200 g champignons, 20 g boter, 1 sjalotje, zout, peper, teentje knoflook, tijm, basi licum, rozemarijn, dl slagroom, Hz eetle pel peterselie. Was de champig nons, snijd ze in plak jes en smoor deze 5 minuten in de boter met het gehakte sja lotje. Voeg zout, peper en de kruiderij toe met een uitgeknepen teentje knoflook. Schenk de room er al roerende bij en laat het geheel even in dikken op een laag vuur. Voeg tenslotte de gehakte peterselie toe. Serveer deze champignons a la crème in kleine souf-. flépotjes. FRED BASSET ^Maar soms denlcfc: het\ ito/ tveleens fijn ïyn TEKX NOC, INEL EBM beetje HOREN, OF Atïlc u» rUJ LUXOR- „Marathon man", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00,4.30,7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. CAMERA: „Duel op de weg", dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Kindermatinee: „Tarzan in New York", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.00 en 4.14 uur. AL. Nachtvoorstelling: „Sunset Boulevard", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. LIDO: „The scarlet buccaneer", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 14 TRIANON: „The Cassandra Crossing", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. 14 jaar. REX: „Salon Kitty", dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Kindermatinee: „Asterix verovert Ro me". za. en woe. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: „Wacht op je beurt, schafje", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur: 13.45-14.30 uur. Avond bezoekuur: 18.30-19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echtgen.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kin derafdeling dag. van 15.00 tot. 13.30 uur. CCU (hartbewaking) dag. van 14.15 14.45 i 19.00 tot 19.30 uur. Inten- sieve verpleging: dag. van 14.00 tot 14.30 uur en van 18.30 tot 19.00 uur. Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur, tna. 19.30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegêest: dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 1L-12 uur en.4.4-,15 uur;, eerste klasse: de gehele dag. 18.30 tot 20.00 Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18.30-19.30 uur. Kinderzaal: van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur. Academisch-Ziekenhiiis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders): c Maandag tlm vrijdag: 18.30-18.45 uur. Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor- ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: .14.15-15.00 uur. 18,30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden'gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). os, IK

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17