Drie man weggestuurd Scheidsrechters beinvloeden waterpoloduels Philidor verspeelt positief resultaat Gelijkspel Scylla dankzij rentree van Gerard Bakker DIOK in kampioenspoule rugby IN DUELS LEIDS/GOUDSE COMPETITIE Drukke receptie Spartaan MAANDAG 7 FEBRUARI 1977 PAGINA 13 LEIDEN - Gerard Bakker, 37 jaar inmiddels, zal met gemengde ge voelens terugkijken op het duel tegen 't Hooge Huys dat met 5-5 werd afgesloten. De Nederlandse damescoach maakte na een aantal jaren zijn rentree in het eerste team van Scylla en liet zien het nog steeds niet verleerd te hebben. Bakker won al zijn partijen, ook die tegen de Engelse ster Chester Bar nes, maar zijn uitstekende inbreng leverde Scylla toch slechts één punt op. Alleen Rob van der Zeeuw wist de zwakke Habes nog te vers laan, terwijl Joli Sojinu, ondanks zijn harde training, door taktisch slecht spel niet eenmaal won. Scylla 2 was, na vijf achtereenvol gende nederlagen, op strafexpedi tie bij SKF. Hard vechtend be haalde Scylla een ruime 8-2 over winning. Rob Regeer verslikte zich één keer, Bakker en Van Schie de den zichzelf drie punten cadeau. Scylla 3 speelde erg zwak tegen Mo lenaar. Bert van Schie hield zich met twee winstpartijen redelijk staande, maar omdat Frits Kante been en Fred van der Zeeuw slechts eenmaal scoorden was een 6-4 ne- dérlaag onvermijdelijk. Bij DOCOS maakte Ed-Fallaux een knappe rentree tegen het Noord- wijkse TOV. Evenals Ed van de Berg handhaafde hij zijn 100% score en omdat ook Gerard van der Klaauw twee keer won werd TOV met 9-1 onder de tafel gespeeld. Avanti kende geen pardon met At tack en won met de maximale cij fers: 10-0. Ook de Avanti-reserves speelden zich naar de winst en wel op Wibats. Van Wetten en Van der Werf wonnen driemaal, zodat Steenbergen zich best twee ver- liespartijen kon veroorloven. De Treffers deelde de punten met Di- veko. Van Beek zag geen kans om net als zijn ploeggenoten Van Rui ten en Van der Zwet tweemaal te Scylla 4 kwam remise met DL/Amsterdam. Rini Hansen won drie keer, Mentink tweemaal en alleen De Wekker liet het echt afweten. Mizu verloor van Polec. Polak .kwam niet tot winst, Kuiper en Thung slechts één keer. Bij de dames verloor Avanti kans loos van DL/Amsterdam. Bettine Vriesekoop won natuurlijk al haar partijen, maar Brigitte Kooter en Annemieke Smits bleven op nul steken, zodat het uiteindelijk 7-3 werd. Scylla had weinig in te bren gen tegen TT Amsterdam, dat met 8-2 won. Sandra de Kruiff en Ma rian Zoetemelk waren verantwoor delijk voor de punten. Avanti 2 wees Irene met gemak terug. Al leen Wilma Kooter verloor twee partijen. k Joli Sojinu (rechts) in duel met Chester Barnes. De Scylla-speler verloor. LEIDEN - De Leidse rugbyclub spoule afhankelijk van de presta- nend duel in de laatste minuut de DIOK heeft zich alsnog geplaatst ties van de Amsterdamse studen- winnende try scoorde: 9-13. DIOK bij de eerste zes ploegen van de tenploeg Ascrum. Ascrum had de speelt nu een halve competitie om ereklasse. De Leidenaars waren na kansen in eigen hand, maar verloor het Nederlands kampioenschap het vorige week tegen Delft be- vorige week van LSRG en deze met LSRG, Hilversum, Den Haag, haalde gelijkspel voor het bereiken week van Delft, dat na een span- AAC Amsterdam en de Delftse stu- van een plaats in de kampioen- denten DSRC. LEIDEN - Ditmaal weinig opzienbarende resultaten in de Leids/Goudse afdelings competitie. Koploper VTL won in IA met 1-0 van War munda, terwijl in groep B Meerburg en SJZ profiteer den van het niet spelen van koploper ESTO. Meerburg won met 2-0 van RVC, ter wijl SJZ VNA met 5-0 kraakte. Meerburg is ESTO nu tot op één punt genaderd. (21 punten) Liefst drie spe lers werden in de Gouds/Leidse competitie van het veld gestuurd. VTL-Warmunda 1-0 (1-0) VTL heeft in deze wedstrijd de no dige moeite met een behoudend spelend Warmunda gehad. In dit gelijkopgaande duel werd na een half uur VTL's Jan Heshusius bin nen de beruchte lijnen onderuit ge haald. Vic Boutier benutte de toe gekende strafschop (1-0). Na rust toonde VTL zich de eerste twintig minuten oppermachtig. Jan Hes husius en Ab Kolkman misten in die periode echter doelrijpe kan- i Warmunda de gelede- r sloot. Warmunda-goalie Dolf Kok belet Vic Boutier van VTL het scoren. Uiteindelijk won VTL met 1-0. Leidse Boys-Bergambacht 0-4 (0- 2). Aanvankelijk wogep beide partijen aardig tegen elkaar op. Na 25 minu ten echter liep Theo O verdij k onder de bal door na een vrije schop van Bergambacht, waardoor de bezoe kende ploeg op 0-1 kwam. Overdijk ging hierna opnieuw in de fout door een kopbal, gelost van 15 meter af stand, verkeerd te beoordelen (0-2). Na de rust raakten de gemoederen verhit. Leo Engel werd onderuit gehaald, waarna een Bergambacht-speler van dichtbij de bal keihard tegen hem opschoot. Engel wilde met een slaande bewe ging revanche nemen, hetgeen voor de arbiter aanleiding was hem uit het veld te sturen. Tegen tien man was het tenslotte voor Bergam bacht niet moeilijk uit te lopen naar een 0-4 eindstand. Stompwijkse Boys-Alphia 1-1 (0- 1). In deze aantrekkelijke wedstrijd kwam Alphia op 0-1, geholpen door fouten van Wim de Groot en Wim Luiten. Stompwijkse Boys kwam 20 minuten na rust op gelijke voet, toen de scheidsrechter een over treding tegen Aad Waayer te zwaar bestrafte. Dezelfde speler profi teerde van dit buitenkansje en schoot de strafschop trefzeker in (1-1). Stompwijkse Boys heeft dit' treffen een groot deel van de tweede helft met 10 man moeten spelen, omdat Bram Scholten we gens „eigen rechter spelen" uit het veld was gestuurd. ZLC-Soccer Boys 1-2 (0-1). Een bar slechte wedstrijd met een dito scheidsrechter. Arbiter Uy- lenbroek nam in dit treffen de meest vreemde beslissingen wekte daarmee vooral bij ZLC de nodige irritatie op, temeer, ook, daar Uy- lenbroek twee glaszuivere doel punten van André v.d. Hulst af keurde. Voor rust kwam Soccer B.oys op 0-1, een stand, die na rust werd genivelleerd door een eigen doelpunt (1-1). Tien minuten later gingen de Bleiswijkers alsnog met de zege strijken. Ook in deze wed strijd moest een speler de trieste gang naar de kleedkamer maken, namelijk ZLC's Bouzy. Meerburg-KVC 2-0 (1-0). Geen moment heeft Meerburg zijn titelaspiraties kunnen waarmaken. Toch kopte na 7 minuten Peter Romijn (na een voorzet van Ger Straathof) Meerburg naar 1-0. Ro mijn viel geblesseerd uit en werd vervangen door Rob Groenendaal, die diep in de tweede helft succes had met een afstandsschot (2-0). Unitas (L)-Kickers *69 1-1 (1-0). Unitas was in dit treffen beslist niet de mindere. Integendeel, na 25 mi nuten kwamen de Leidenaars zelfs op een 1-0 voorsprong via Aad Koet, die een voorzet van Dammes Sierat verzilverde. Kickers toog na rust energiek ten aanval, maar ver der dan een doelpunt van Gerrit Wit kwamen de Leimuidenaars niet (1-1). SJZ-VNA 5-0 (0-0). Een betere conditie gaf hier de -doorslag. Aanvankelijk had SJZ de nodige moeite met SJZ, maar na rust wist Wim Bos de score te ope nen (1-0). Het duurde tot een kwar tier voor tijd, alvorens Gerard Le lieveld 2-0 wist aan te tekenen. In de slotfase liep SJZ via goals van Kees Lelieveld, Theo van Klink en Wim Bos uit naar 5-0. LEIDEN - Het was gezellig druk op de receptie die LKV De Spartaan zaterdag gaf ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Druk vooral, omdat behalve de officiële gasten ook alle oud-leden aangeschreven waren en vele tillers van het eerste uur gehoor gegeven hadden aan deze oproep. 'Sterke' verhalen dan ook te over tijdens het minder offi ciële gedeelte van de receptie. Zoals gebruikelijk ook een aantal sprekers, onder wie wethouder Tesselaar en Sportstichting voorzitter Piet Biegstraaten, die zich in lovende bewoordingen over de club uitlieten. Veel cadeaus en bloemstukken, ondermeer van de Bond, vertegenwoordigd door de nationale coach Piet van der Kruk, de zustervereniging Hercules Dordrecht, de voetbalvereniging UVS, de wielervereniging Swift (beide clubs waren vertegenwoor digd door hun voorzitters) en van de leden zelf. Tijdens de receptie, die aardig uitliep, werd een vijftien tal leden, onder wie de oprichters Siem Stokkel en Thomas Brandt, benoemd tot lid van verdienste. LEIDEN - Het is De Zijl/LGB niet gelukt om op de ranglijst van de hoofdklasse waterpolo naast VZC/Ritmeester te komen. De Leidse ploeg kwam zaterdag in zwembad De Zijl in het duel met de ploeg uit Veenendaal niet ver der dan een 5-5 gelijkspel en houdt daardoor-de achterstand van twee punten. LZ'86 kon de optimistische verwachtingen, ontstaan na de 6-1 overwinning op AZPC, niet waarmaken en verloor in Utrecht teleurstellend met 10-5 van Zwemlust/Den Hommel. De Zijl/LGB en VZC/Ritmeester, die allebei onvolledig aan de start verschenen lieten zaterdag een niet zo goede maar wel erg span nende partij waterpolo zien. Al leen het tweede speldeel was on interessant. Door het ontbreken van Mart Bras en Arie Brouwer bij de gasten en Ton van den Bo- sche en Paul Belt bij de thui sploeg kregen aan beide kanten jonge onervaren spelers een kans, die door de meesten ook gegrepen werd. Bij De Zijl/LGB lieten vooral Alex en Stan van Belkum een goede indruk achter. Zijl/LGB-coach Henny Hensin, die startte met Loe Yap in de basis, zag zijn ploeg al snel tegen een 0-1 achterstand aankijken doordat Hans van Zeeland voor VZC een numerieke meerderheid benutte. De partijen wogen echter goed tegen elkaar op, en hierna was het de beurt aan De Zijl/LGB om tot twee maal toe een man-meer si tuatie uit te buiten, achtereen volgens via Frits Welling en Bert Zaagman (2-1). Bart Witters schoot echter de gelijkmaker in. In de tweede periode werden er zo vaak spelers uit het water ge stuurd dat er van polo niet veel terecht kwam. Vermeldenswaard is alleen, dat er ondanks de strafminuten niet gescoord werd en dat Frits Welling een straf- worp miste. In de derde periode werd er meer gezwommen en vie len er Weer doelpunten. Het vierde kwart, dat met de stand 4-4 begon bracht enige opschudding. Nadat strafminuten van Zaag man (Zijl/LGB) en Koetsier (VZC) weer niet tot goals haden geleid, wond Zijl/LGB-trainer Rob Schouten zich over een actie tegen Albert Spijker zo op, dat scheidsrechter Van Vossen hem naar de andere kant van het bad stuurde. Na de wedstrijd stelde Rob Schouten dat het niet be straffen van overtredingen tegen Frits Welling en Albert Spijker De Zijl/LGB twee goals en dus de overwinning had gekost. Als een aanvaller binnen het vier- metergebied zijn tegenstander is gepasseerd, moet de scheids rechter veel eerder een strafworp geven dan Van Vossen dat deed, zo vond hij, want de aanvallers hebben het al moeilijk genoeg. De thuisploeg kreeg het nog be hoorlijk benauwd toen het tot in de laatste minuut 4-5 bleef, maar Frits Welling schoot bij een nu merieke meerderheid zijn ploeg toch naar een gelijkspel. Score- verloop derde kwart: 3-2 Jacob Spijker, 3-3 Van Zeeland (straf worp), 3-4 Bart Witters (man meer), 4-4 Leo Onderwater (man meer); vierde kwart: 4-5 Van Noort (man meer), 5-5 Welling (man meer). LZ'86 had in de wedstrijd tegen Zwemlust/Den Hommel de pech, dat bij de thuisploeg internatio nal Andy Hoepelman bijzonder goed op dreeg was, en dat boven dien de vele fouten van de vol strekt incapabele scheidsrechter Harmsen grotendeels in het voordeel van de Utrechters uit vielen. Natuurlijk speelde Zwem lust wat geraffineerder dan het onervaren LZ, en waren de over tredingen van de Leidenaars wat opzichtiger dan die van hun tegenstanders, maar dat ver klaart toch niet waarom er acht maal een LZ'86-speler voor een minuut naar de kant moést, ter wijl Zwemlust slechts twee maal een strafminuut kreeg. Harmsen zag het gewoon allemaal niet zo goed. Ook niet bij het uitspelen van de man-meer-situaties, die door Zwemlust zes van de acht maal in een doelpunt werden omgezet, maar waarbij wel een aantal malen duidelijk de twee- meter regel werd overtreden. Al stond LZ'86 dan tegenover het falen van de arbiter tamelijk machteloos, wat de Leidenaar zich wel kunnen verwijten is, dat ze zelf beide malen hun man- meer situatie verknoeiden en in één van die gevallen zelfs Zwem lust lieten tegen scoren. Waren die fouten niet gemaakt, dan was het toch nog een wat meer gelijk opgaande strijd geweest. Voor Zwemlust scoorden: Hoepelman (5x), Scherpenisse (2x), Van Rooyen (2x) en Glijn. Voor LZ'86 waren Fried Elzenga (2x), Jan de Graaf (2x) en Joop Siera de doel puntenmakers. De tussenstan den waren: 3-1, 4-2, 8-2, 10-5. Het wate'rpoloteam van Katwijk stelde opnieuw hevig teleur. Ook in de thuiswedstrijd tegen For- tuna Den Bosch bleek er geen herstel mogelijk na de slechte re sultaten van de laatste weken. Katwijk verloor met 6-7. Het technisch en tactisch tekort van de thuisploeg werd duidelijk on derstreept- in het derde part toen Fortuna uitliep naar 3-6. In het laatste part kon Katwijk nog iets van de achterstand afhalen. Tref fers kwamen van de hand van Ar- res Parlevliet (2), Hans Parlevliet (2), Hugo Boonstoppel en Hans Duivenvoorden. Winnaar Zijlst- LEIDÉN - Het eerste tiental van het Leidse Philidor heeft in de zesde ronde van de landelijke schaakcompetitie tegen een niet superieur D/Watergraafsmeer aanvankelijk uitstekende kansen op een goed resultaat gehad. Sterk spel van de Amsterdam mers enerzijds en te veel fouten van de Leidenaars anderzijds le verden de titelverdediger toch nog een vrij grote zij,het niet over tuigende zege op: 2-6. V/Rotterdam gaat intussen vro lijk verder met "abattoirtje- spelen". Een ieder, die had ge hoopt, dat de Rotterdammers in de Friese hoofdstad een warme ontvangst zouden krijgen, wachtte een grote teleurstelling. Twee vooruitgespeelde partijen hadden Philidor/Leeuwarden aan een IVa-Vé voorsprong gehol pen: de beide grootmeesters So- sonko en Kortsjnoj kwamen re mise overeen, terwijl Max Euwe voor Eddie Schol moest buigen. Gesteund door dit succes trok ken de Friezen volgoede moed zaterdag ten strijde. Het werd echter een volledige afknapper: na het optrekken van de kruit dampen gaf het scorebord een beslissende 2-6 voorsprong voor de Rotterdammers aan. Het duel Philidor/Leeuwar- den-V/Rotterdam in vogel vlucht: Sosonko-Kortsjnoj Va-1/*; Scholl-Eu\ve 1-0; P. Boersma-J. Timman 0-1; Vogel-Böhm 0-1; Kramer-Van Baarle x-x (0-1); Van Scheltinga-Van der Vliet 0-1; Du Chattel-Kerkhoff Va-Va; Ooiman-Van Dop 0-1; J. Boers- ma-Carlier x-x (0-1); Aarts-Wes- terveld 0-1. De teamleider van Philidor/Lei- den, Joop Piket, was in het ge vecht tegen D/Watergraafsmeer bepaald niet het lichtende voor beeld: in een tamelijk ingewik kelde stand maakte hij een slip pertje, dat hem de dame kostte: 0-1. Rob Hartoch bewees weer eens, dat hij een remiseschuiver is. In het middenspel bood hij van Maaren een puntendeling aan. Van Maaren weigerde gedeci deerde en gaf zijn bange oppo nent een gevoelig schaaklesje: 1-1. Na een theoretisch pionoffer zocht Van Reek ijverig naar de bekende klepel eklepel van de al even bekende klok, maar hij ging de mist in: 1-2. Juist toen Van Halderen het initiatief wilde grij pen, verloor hij onnodig een pion en was verder kansloos: 1-3. De Graaff tekende in een solide par tij voor remise: IV2-3V2. Reserve Binnendijk heeft voortdurend beter gestaan, maar hij faalde jammerlijk in de afwerking: IV2 4>/2. Bakker bracht tegen Langeweg een kwaliteitsoffer,, dat echter niet uit de verf kwam: IV2-5V2. Ad van den Berg en Coen Zuidema hebben in hun partij van alles ge probeerd om remise te vermij den, maaride slotstand was toch echt remise: 2-6. De beide reste rende partijen werden afgebro ken en zullen worden uitge speeld. John v.d. Wiel staat op winst, terwijl Theo Piket wel re mise zal maken. De strijd tussen Philidor'II/Lei- den en LSGI in de eerste klasse B was een echte derby. Een wat bang LSG moest zich in de erste uurtjes beperken tot verdedigen. Toen Philidor II echter bokken begon te schieten, was LSG er als de kippen bij om een 2V*-4V2 voorsprong te nemen. Het werd 1-0 voor Philidor dankzij Van den Bosch die Poelstra de ene na de andere poets bakte. Kees Berg kwam tegen Dirk Sikkel niet los: hij boette een pion in en kwam er niet meer aan te pas: 1-1. Pols kwam na een pionoffer met zijn toren de stelling van Mieremet binnen. Deze toren werd echter Geertsma verdwaalde tegen Van Steenwijk in een doolhof van va rianten: 2-2. Toen Tolenaar nog slechts een handvol seconden en Kohlbeck nog een half uur over had, raakte laatstgenoemde het spoor bijster: geheel onnodig gaf hij zijn stuk voorsprong weg en liet zich daarna totaal overspelen, terwijl de vlag van Tolenaar maar niet wilde vallen: 2-3. Ondanks taaie verdediging van Peter Ge- lpke kon Joan Baart er 2-4 van maken. Konings moest aan Van Loon dé kwaliteit afstaan, maar hij zag kans eeuwig schaak te for ceren: 21/2-41/2. Het trio resterende partijen werd afgebroken en zal in tweede zitting worden beslist. Voorschoten I zag in klasse II C zijn titelkansen in rook opgaan door een onnodige nederlaag tegen VHS II: 6-4. Bert Houwe- ling speelde een snelle remise. Huizer won in vlotte aanvalsstijl, terwijl Brouwer zijn opponent volledig insnoerde, hetgeen een V2-21/* voorsprong voor Voor schoten betekende. Hierna liet Wise niet alleen de winst glippen, maar hij verloor zelfs nog: l1/*- 2V2. Thierry ging kansloos ten onder, maar Thieme hielp Voor schoten met een wild-west-partij weer aan een voorsprong: 21/*-31/2. Van Schaik had wel het initiatief, maar hij kon niet meer dan re mise bereiken: 2-4. Schuckink Kool stopte twee lichte stukken tegen een toren en een pion in een aanval, die slechts een nederlaag opleverde: 3-4. Nog steeds had Voorschoten de winst in handen, maar Both blunderde zijn mooie stelling weg. Bongers heeft toen nog geprobeerd een 5-5 gelijkspel te forceren, maar hij kreeg de kous op de kop: 6-4. ^Zaterdag werd de 6e ronde om het jeugdkampioenschap van de Leidse schaakbond tot 20 jaar af gewerkt. Vanwege de KNSB ronde werden de twee belang rijkste duels, Bosch-Heemskerk en V.d". Wiel-Selier echter, tot respectievelijk dinsdag- en maandagavond uitgesteld. Rinie Kuyf sloeg de aanval op de derde plaats van clubgenoot Menno Okkes af door te remiseren. Jan Bakker herstelde zijn prestige enigszins door met zwart Gert- Jan Goedhart te kloppen, waar mee de Noordwijker een 50% score wist te bereiken. Roel Piket gaf op een ongelukkige manier een stuk weg tegen Hans de Goe de. Omdat hij de partij geen vroegtijdig einde toewenste of ferde De Goede een stuk terug, wat uiteindelijk een vechtremise als resultaat opleverde. Dick v.d. Berg vergaarde zijn eerste winst punt, daar Martin Voorn niet in gelegenheid was te kunnen spe len. Het jeugdkampioenschap voor aspiranten, spelers tot 16 jaar, speelt zich op zaterdag 12 en za terdag 26 februari af. Om half tien wordt het startsein gegeven in de Leidse jeugdschaaksociëteit aan de Morsweg. Zeven ronden Zwit sers is het beproefde speelsys teem. Per partij heeft ieder een half uur bedenktijd. Opgave bij C. Verbiest, tel. 071-126045. Sneldammer Zijlstra prolongeert zijn titel LEIDEN - De Alphenaar Cees Zijl stra heeft zijn Leidse sneldamti- tel geprolongeerd. In de finale poule won hij van de Katwijker Passchier en de Rijnsburger Schijff. Huisman eindigde als tweede doordat hij in de laatste ronde remise speelde tegen Pas schier. Huisman was trouwens de enige ongeslagen speler. De grootste verrassing in dit gnel- damkampioenschap was wel de vierde plaats van Schijff, die zich in de voorrondes niet wist te plaatsen voor de strijd om de Zuidhollandse titel. Een andere verrassing was de lage klassering van Ronald van Egmond, die als 1 één der favorieten van start ging, maar niet verder kwam dan een vijfde plaats. Ook Jan Slinger- landt loste zijn belofte niet in. Hij eindigde, na Van Egmond, op de zesde plaats. Voor de finale van het Zuidhol lands kampioenschap hebben de volgende spelers zich geplaatst: Zijlstra, Huisman, Passchier, Van Egmond, Burgerhout, Slin- gelandt, Dekker en Van de Pan- De uitslag van het Leids sneldam- toernooi: 1. Zijlstra 2. Huisman, 3 Passchier, 4. Schijff, 5. Van Egmond, 6. Slin- gelandt, 7. Burgerhout, 8. Krom hout 9. Van Eennenhaam, 10. Noordoven, 11. Van de Panne, 12. Fase, 13. Kooloos, 14. Bremmer, 15. Dekker en 16. de Frankrijker. Zaalvoetbal KATWIJK - Vanavond wordt in de sporthal Cleijn Düyn het zaalvoet balduel uit de hoofdklasse tussen Van der Plas en Van Gerven ge speeld. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Scheidsrechter is J.J. v. Leek.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13