Rabin sprak met bemiddelaar LEVEN IN ULSTER IS ZENUWSLOPEND Levering van kerninstallaties gaat toch door Andrew Youngambassadeur die geen blad voor de mond neemt Schot in vredespogingen in Midden-Oosten ZATERDAG 5 FEBRUARI 1977 Zes leden Rode Frankrijk en West-Duitsland weerstaan druk uit Washington Hulp weer vrij AMSTERDAM (ANP) - De rechter-commissaris te Amsterdam heeft gisteren na verhoor de zes verdachten van de mislukte bo maanslag in Amsterdam-Oost in vrijheid gesteld. Hij achtte onvol doende termen aanwezig voor ver dere gevangenhouding. Het zestal was maandag door het landelijk terreurbestrijdingsteam gearres teerd. Van de zes waren er vier die wei gerden een verklaring af te leggen, de Twee anderen verklaarden met nadruk dat zij onschuldig waren. De bom werd in mei vorig jaar aan getroffen tegen de gevel van een ga ragebedrijf aan de Linnaeushof te Amsterdam-Oost. De politie was' door een anonieme telefonische tip gewaarschuwd. Een politieman trok de elektrische draden van het ontstekingsmechanisme los, zodat de bom niet tot ontploffing kwam. Volgens de verklaringen van de of ficier van justitie, mr. F. H. von Meyenfeldt, stond het projectiel op scherp. De bomaanslag werd ge heim gehouden. PARIJS (DPA)/Reuter)- President Valery Giscard d'Estaing en bondskanselier Helmut Schmidt zijn het eens over de noodzaak om verdere verspreiding van kerncen trales tegen te gaan, maar zij zijn voor vreedzame economische doe leinden aan landen die kernenergie voor hun ontwikkeling nodig heb ben. Dit is gisteravond bekend gemaakt in Parijs, na afloop van het topover- leg tussen het Franse staatshoofd en de Westduitse regeringsleider. Via woordvoerders lieten zij weten bereid te zijn met de Verenigde Sta ten overleg te plegen over strikte waarborgen bij de uitvoer van ker ninstallaties. Diplomaten die aan de besprekin gen hebben deelgenomen, verze kerden echter dat de twee landen vastbesloten zijn om weerstand te bieden aan de druk van Washing ton om hun contracten tot levering van opwerkingsinstallaties voor kernafval aan Brazilië en Pakistan op te zeggen. Plutonium dat met behulp van dergelijke fabrieken wordt geproduceerd, kan gemak kelijk worden gebruikt voor de vervaardiging van kernwapens. Giscard en Schmidt zeiden voorts dat zij aan de Europese topconfe rentie dit jaar concrete plannen zul len voorleggen voor een bespoedi ging van het streven naar economi sche integratie Volgens een ge meenschappelijke verklaring moet Europa tegen 1978 zijn ontwikke ling naar een volledige monetaire en economische unie voortzetten. De ministers van financiën van de twee landen zullen eens per kwar taal bijeenkomen om het economi sche beleid te coördineren. Andere europese landen zullen later wor den uitgenodigd aan dit overleg deel te nemen. Giscard en Schmidt stemdem ook hun standpunten op elkaar af wat de komende weste lijke top met president Carter be treft. Volgens diplomaten is het vrijwel zeker dat de conferentie op 10 mei in Londen begint. Wat de economische maatregelen op na tionaal gebied betreft, liet de bondskanselier zich optimistisch uit over het Franse anti-inflatieplan en het Westduitse program tot ver betering van de conjunctuur. Sa men met Giscard hoopte Schmidt dat ook de maatregelen die in ver scheidene andere Europese staten zijn getroffen, zullen bijdragen tot een nieuwe aanzwengeling van de economie in de europese gemeen schap. GENÈVE (Reuter/DPA/UPI/AFP) - Premier Rabin van Israël is gisteren naar Genève gevlogen en heeft daar drie uur lang gesproken met president Houphouet-Boigny van Ivoorkust die zou bemiddelen bij de pogingen om tot vrede in het midden-oosten te komen. De president van Ivoorkust zou Rabin in kennis hebben gesteld van het jongste standpunt van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). De vo rige week woensdag hebben vertegenwoordigers van deze organisatie een bezoek gebracht aan president Houphouet-Boigny die een villa in Genève heeft. De vertegenwoordigers van de PLO hebben hem daar een persoon lijke boodschap overhandigd van de leider van de PLO, Jasser Arafat. SCHIPHOL - D leidster van de Ierse vrouwenbeweging voor vredeBetty Williams, is gisteravond op Schiphol aangekomen. Zij werd verwelkomd door Trix Betlem (rechts), lid van het comité Hulp Noord-Ierland. Betty Williams zal vandaag aanwezig zijn op een bijeenkomst voor de vrede in Noord-Ierland die vandaag in Amster dam wordt gehouden. Overigens heeft het Ierland Komitee gisteren aan de Nederlandse vrouwenbewegingen gevraagd de banden met de Noordierse organisatie te verbreken. Het Komitee vindt dat de Noordierse vredesbe weging de kritiek voornamelijk tegen dé IRA richt, terwijl de schuld ligt bij het Britse leger en de Noordierse politie. In een gemeenschappelijk i niqué, gisteren in Genève uitgege ven na afloop van het gesprek tus sen Rabin en Houphouet-Boigny, zeggen beide staatslieden van me ning te zijn dat de vredespogingen in het Midden-Oosten gebaseerd moeten zijn op de bestaande resolu ties van de Verenigde Naties. Het gaat hier om de resoluties 242 (van 1967) en 338 (van 1973). In reso lutie nummer 242 wordt aange drongen op terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden en beëindiging van de staat van oorlog door de Arabische landen. In de tweede re solutie wordt een beroep op Israël en Egypte gedaan een bestandsak koord te tekenen. In het communiqué wordt voorts gezegd dat Rabin en de president van Ivoorkust "diepgaand van ge dachten hebben gewisseld" over de toestand in het Midden-Oosten en de pogingen die langs diplomatieke weg worden gedaan om tot vrede in dit gebied te komen. "Ze zijn tot de conclusie gekomen dat de dialoog de beste manier is om vrede te ver krijgen". De twee mannen hebben ook gesproken over de "rol van de Afrikaanse landen in internationaal verband". Het overleg is gevoerd in "een sfeer van wederzijds vertrou- Dat Rabin en Houphouet-Boigny met elkaar in Genève zouden pra ten, was niet van tevoren bekend gemaakt. Waarnemers hechten een speciale betekenis aan de ontmoe ting daar men aanneemt dat de be middeling van de president van Ivoorkust betrekking heeft op de diplomatieke stappen die thans worden gedaan om tot hervatting van de Geneefse vredesconferentie over het Midden-Oosten te komen. In Tel Aviv zei een hoge ambtenaar van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken dat Israël van mening is dat de Geneefse confe rentie in feite is vastgelopen en dat het daarom graag zou zien dat Was hington opnieuw langs diploma tieke weg poogt tot een stapsge wijze toenadering van beide par tijen in het conflict te komen. Deelneming van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie is een van de belangrijkste kwesties die geregeld moeten worden voordat de Ge neefse conferentie, die in december 1973 maar twee dagen bijeen is ge weest, hervat kan worden. De Ara bische landen staan op deelneming van de PLO, maar Israël wil met deze organisatie niet onderhande len. Het beschouwt de PLO als een groep terroristen die uit zijn op de vernietiging van de Joodse staat. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de V.S. die gisteren in Dama scus is aangekomen, maakt op het ogenblik een rondreis door het Midden-Oosten om te proberen de moeilijke kwestie van deelneming van de PLO via een bepaalde pro cedure te omzeilen. Premier Rabin is inmiddels naar Is raël teruggekeerd. Premier Rabin zei later in een vraaggesprek voor de Israëlische televisie dat het overleg met de pre sident van Ivoorkust past in het ka der van Israëls pogingen om op- nieuw diplomatieke banden aan te knopen met de Afrikaanse landen die hun betrekkingen met de Joodse staat verbraken na de oor log van 1973 in het middenoosten. Op de vraag of dit soort overleg er ook toe kan bijdragen dat Israël en de Arabische landen rond de tafel gaan zitten, antwoordde Rabin dat hij op dit punt niet zo 'optimistisch is als op het eerder genoemde. Geheimzinnige plons in het Victoriameer hij Australië MELBOURNE (DPA) - Berich ten over het neerstorten van een hemellichaam in de nacht van woensdag op donderdag en het gelijktijdig opduiken van een nieuw eiland in het Victoria meer hebben de inwoners van het zuidoosten van Australië voor raadsels gesteld. Geologen, sterrenkundigen en natuurkundigen zijn naar het meer in het natuur bescher- mingsgebied Gippsland ge trokken om het geheim van het ongeveer honderd meter lange eiland te ontrafelen. Het is op hetzelfde tijdstip ontstaan igaarop duizenden inwoners „een gele vuurbal met lange, groenachtige staart" boven het meer hadden waargenomen. Ooggetuigen vertelden dat zij „een ontploffing die de ruiten deed trillen" hadden gehoord. Enkelen zeiden dat zij het pre cies gezien hadden: het raadse lachtige hemélichaam was in het meer gevallen, twee kilome ter van de plaats waar het nieuwe eiland nu een meter hoog boven het water uitsteekt. De geleerden willen nu onder zoeken of een meteorieteen deel van de kunstmaan of ander ruimte-afval in het meer is ge stort. Een feit is dat donderdag rond het eiland stoomwolken tot twaalf meter hoogte en gasbel len opstegen. Vissers vertelden dat het meer op bepaalde plaat sen veel dieper geworden is. Enkele fantasierijke omwoners menen zelfs dat het Victoria meer door bezoekers van andere planeten als landi uitgekozen. BELFAST (UPI) - Een blonde vrouw van middelbare leeftijd leunt tegen de etalage van een kruidenier in Falls Road en huilt. "O mijn God", zegt ze, "Ik heb er genoeg van, ik kan het niet meer aan". De kruidenier komt zijn win kel uit, neemt haar voorzichtig bij de arm en bréngt haar naar binnen. "Alleen maar zenuwen", zegt hij tegen een voorbijganger, „dit ge beurt steeds". Een uur tevoren was een bejaarde vrouw, die in de nabijgelegen Castle Street aan het winkelen was, jammerend op het trottoir in elkaar gezakt toen de knal uit de uitlaat van een passerende auto de buurt de adem deed inhouden. "Alleen maar zenuwen", zei een verpleger toen een ambulance de vrouw kwam ophalen, "ze komt wel weer bij". De twee voorvallen, nauwelijks op gevallen in de drukte van een op volle toeren draaiende stad, weer spiegelen de grote geestelijke spanning waaronder vooral de vrouwen op het No<ydierse guerrilla-strijdtoneel gebukt gaan. Een overwerkte arts schatte dat de helft van de vrouwen in de volks wijken van Belfast na meer dan ze ven jaren van bommen en kogels zich alleen nog maar met kalme rende middelen op de been hou den. Overspanning Dokter Joe Hendron, die een tien duizend patiënten omvattende praktijk heeft in de dichtbevolkte wijken Turf Lodge, Anderson- stown en Ballymurphy, zei dat de tekenen van overspanning in nage noeg elke woning zijn waar te ne men. "Van jongeren tot ouden van dagen, bij allen beheerst de angst het dagelijkse leven. Maar het zijn vooral de vrouwen die er het meest onder lijden". Volgens de arts is een typische patiënt de jonge huis vrouw met drie of vier kinderen, wonend in een volksbuurt of er gens in een flatgebouw en met een echtgenoot die of in de gevangenis zit of werkloos is. "Ze ziet er veel ouder uit dan ze in werkelijkheid is. Ze klaagt over de pressies, lijdt aan slapeloosheid of kan niet meer op tegen het leven van alledag", zegt hij. Dokter Hen derson merkte op dat een van zijn vier vrouwelijke patiënten lijdt aan slapeloosheid of pleinvrees, de angst om op straat te komen. "Ze willen het liefst binnenblijven en de moeilijkheden buiten de deur houden. Voor de huisartsen zijn de tekenen van overspanning enorm. "Ze vertonen zich in nagenoeg elke woning en manifesteren zich in hoofdpijn, ademnood, depressie en, natuurlijk, de overal heersende angst", aldus dokter Henderson. De arts wijt het grootste deel van de zenuwoverspanningen in het wes ten van Belfast aan de "hoogste graad van armoede en de slechtste woonomstandigheden in West- Europa". "Veel woningen in dit ge bied zijn nog niet geschikt om er vee in onder te brengen en ze vallen langzamerhand in elkaar", zegt hij. De situatie verslechtert gestaag terwijl het ene jaar van geweld door het volgende wordt opgevolgd, waarbij angstige katholieken of protestanten uit de gemengde buurten wegtrekken en zich bij hun geloofsgenoten in andere wijken voegen. In de meeste huizen wonen volgens dokter Henderson dan ook minstens twee en soms wel drie ge zinnen bijeen. Dat op zich veroor zaakt al spanningen, zegt hij Bijna de helft van de vrouwelijke patiënten van dokter Henderson gebruikt kalmeringsmiddelen. De meest gebruikte zijn genummerd van een tot tien, overeenkomstig hun sterkte. "De meesten staan op nummer vijf', aldus de arts. Maar de spanningen beperken zich een miljoen gulden aan prijzen De Moulinette maakt in een paar seconden wat voor de dagelijkse maaltijd nodig is: rauwkost, gehakt, gemalen kaas of noten, precies zo fijn als u zelf wilt. Voorzien van een krachtige 800 W-motor. Winkelwaarde 82.50. Geschonken door Moulinex B.V. te' Gouda. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven niet alleen tot de vrouwen. Ook de gaan gebukt onder de slij- j van het geweld. "In een gebied waar recht en orde gewoon niet bestaan staan terroristen en psychopaten op de voorgrond", zegt dokter Henderson, "veel man nen lijden aan chronische angst, bang zich buiten hun eigen gebied te begeven omdat zij vrezen ver moord te worden". Roemenië geeft uitreisvisa WENEN (Reuter) - De Roemeense autoriteiten hebben 142 Roe meense staatsburgers een visum verstrekt om naar het buitenland te vertrekken, zo heeft^ de Oosten rijkse regering gisteren bekend gemaakt. Volgens een Weense ver klaring gaven de Roemeense auto riteiten hiermee gehoor aan een op roep van de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky. - Het besluit van de Roemeense au toriteiten is aan Wenen overge bracht in een persoonlijke bood schap aan Kreisky. De uitreisvisa hebben voor het me rendeel betrekking op gevallen van gezinshereniging. In vier gevallen is een huwelijk de grond voor de verstrekking. De meeste mensen 'die een visum hebben gekregen zullen naar Oos tenrijk vertrekken maar volgens een woordvoerder van Kreisky zul len ook families in andere landen van de Roemeense maatregel profi- teren. WASHINGTON (ANP) - In januari is het de goede kant uitgegaan met de werkloosheid in de Verenigde Staten. Blijkens gegevens van het ministerie van Arbeid in Washing ton daalde het voor het seizoen ge corrigeerde cijfer van 7.8 procent van de arbeidsbevolking in decem ber tot 7.3 procent in januari. Dat betekent dat het werkloosheid spercentage het laagste is na de economische inzinking. Er dient evenwel rekening mee te worden gehouden dat in dit cijfer nog niet geheel de gevolgen zijn verdisconteerd van het strenge winterweer met zijn tekorten aan brandstoffen en daarmee in ver band staande bedrijfssluitingen. Vermoedelijk zal de werkloosheid daardoor in februari weer een kraxhtige stijging te zien geven. Het aantal werklozen in de VS daalde van 7.52 miljoen tot 6.96 mil joen. De werkende bevolking nam toe van 88.44 miljoen tot 88.56 mil joen en de arbeidsbevolking ver minderde van 95.96 tot 95.52 mil joen. WASHINGTON (SP) - Andrew Young, de nieuwe Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, durft onverbloemd standpunten in te nemen, die niet worden gedeeld door zijn directe chef Cyrus Vance, de minister van buitenlandse zaken. Binnen een week is Young voor zijn af wijkende meningen al drie keer door buitenlandse zaken op zijn vingers getikt, waarvan twee keer door de minister persoonlijk. Maar de ambassadeur laat zich hierdoor niet van zijn stuk bren gen. Hij zegt, dat hij zich in de regering van president Carter ziet als een soort wisselwachter, die zijn eigen koers kan uitgeven, voordat er door buitenlandse za ken een formeel standpunt is be paald. Het laatste conflict tussen Andrew Young en het ministerie is ontstaan door Youngs verkla ring dat de Cubaanse troepen in Angola voor een soort evenwicht en voor orde zorgen. Hij zei dit in een interview vlak voordat hij af reisde naar Afrika, waar hij de Rhodesische kwestie bespreekt met de leiders van de „frontsta- ten". Geschrokken Op het ministerie is men zeer ge schrokken van deze uitlatingen van de VN assadeur. Maar Cyrus Vance heeft de zaak in het openbaar niet op de spits gedreven en volgens het amerikaanse dagblad de Washington Post is er nu afge sproken dat er overleg zal worden gepleegd met het Amerikaanse hoofdkwartier bij de Verenigde Naties in New York en het minis terie in Washington, alvorens dergelijke overduidelijke stand punten worden bekendgemaakt. Woensdag verklaarde Frederick Z. Brown, woordvoerder van mi nister Vance, echten „Noch am bassadeur Young noch de minis ter vergoelijkt de aanwezigheid van Cubaanse troepen in Ango la". Maar later gaven hoge ambtena ren van het ministerie toe, dat de precieze tekst van deze verjaring, waarin de Cubaanse inmening in Angola wordt afgewezen, niet ter goedkeuring is voorgelegd Andrew Young. Orde De ambassadeur zei bij zijn i trek letterlijk: „Er is een man waarop de Cubanen voor een soort evenwicht en orde zorgen in Angola bijvoorbeeld". Henry Kissinger heeft als minis ter van buitenlandse zaken altijd fel stelling genomen tegen de aanwezigheid van de Cubanen in Angola. Hij stelde als eerste voorwaarde voor normalisering van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Cuba, dat dit land zich uit Angola zou terug trekken. Minister Vance had de ambassa deur over zijn opmerking al ver trouwelijk onderhouden, toen het ministerie woensdag met de aanvullende verklaring kwam, die zei dat Young net als de mi nister de Cubaanse aanwezigheid in Afrika niet goed praat. Maar woordvoerder Brown ontweek een antwoord op de vraag of hiermee Youngs verklaring werd ingetrokken. „Ik zeg over deze zaak precies wat ik bedoel te zeg gen en laat daarbuiten wat am bassadeur Young een paar dagen geleden zou hebben gezegd". Maar hij kon niet uit onder een pertinent „nee" toen hem werd gevraagd of de minister het eens is met Andrew Young dat de Cu baanse troepen een evenwicht brengen in Angola. Andrew Young heeft voordat hij naar Afrika vertrok verklaard, dat hij met minister Vance ge sproken heeft over de uitzonder lijke opvatting, die hij van zijn taak heeft. „Ik heb de minister gezegd dat ik, om het recht te be houden te zeggen wat ik werke lijk geloof, bereid ben al het ge schut dat tegen mij wordt ge bruikt te weerstaan en dat ik al zijn terechtwijzingen wil aan vaarden als die officieel nodig zijn. Ik heb daar persoonlijk niet de minste moeite mee". Agewacht Vorige week heeft het ministerie van buitenlandse zaken al af stand genomen van het pleidooi van ambassadeur Young voor toelating van Vietnam tot de Ver enigde Naties en daarna heeft minister Vance het standpunt van de ambassadeur, dat het blanke minderheidsbewind in Rhodesie maar te onderhandelen heeft als Zuid-Afrika dat wenst, met een „zo eenvoudig ligt die zaak niet" afgezwakt. Cyrus Vance, hier met zijn voorganger op Buitenlandse Zaken Henry Kissinger, moet Young regelmatig op z'n vingers tikken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9