Regering grijpt nog niet in Bedrijven gaven 26 mille aan CDA "Verweer Vermaning is zinloos BUITENOM BINNENDOOR Den Uyl niet bereid tot tovertruc' Den Uyl wil Portugal in de EEG ZATERDAG 5 FEBRUARI 1977 Getuige drs. Stapert in proces tegen amateur-archeoloog ASSEN (ANP) - "Ik bezweer het u bij God dat deze stenen echt zijn. Ik heb ze niet vervalst". Dat waren de woorden van de amateur- archeoloog Tjerk Vermaning, kort voordat de president van de recht bank in Assen, mr. F. C. Fliek, gis termiddag omstreeks zes uur het onderzoek in zijn zaak sloot. Maan dagmiddag twee uur volgen het re quisitoir van de officier van justitie, mr. C. J. van Epenhuysen eh daarna het pleidooi van de verdediger, mr. G. M. Doornbos. Evenals 's morgens werd vrijdag middag een door de verdediging opgeroepen getuige-deskundige gehoord. Dat was de 76-jarige amateur-archeoloog met Jangjarige ervaring, dr. ir. G. H. Franssen, een entomoloog uit Bennekom. Hij verklaarde jaren geleden aanvan kelijk twijfels te hebben gehad over de vondsten van Vermaning. Hij kreeg het toen aan de stok met de leiders van het biologische- archeologisch instituut in Gronin gen. Hij was destijds zelf bij Ver maning op bezoek geweest, had diens collectie gezien en "was vol bewondering geraakt. Rode vlekken De rode vlekjes op de stenen van Vermaning verklaarde hij door ij zerafzetting aangebracht door ploegen in de akkers. Oxydatie daarvan zou deze vlekjes veroorza ken. Volgens hem vertonen alle stenen krassen. Franssen liet twee zelf uit vuursteen gemaakte werk tuigen zien, die machinaal waren geslepen. De krassen zijn volgens hem dan heel anders dan op de vondsten van Vermaning. Voorts had hij samen met een col lega kunstmatige proeven geno men met artefacten, die over een bevroren grondinformatie werden gewreven. Zij vertonen krassen en de druk op de stenen in de ijstijd moet volgens de heer Franssen veel groter zijn geweest. Hij begreep niet waarom deze voor de hand lig gende proeven niet in het gerechte lijk laboratorium waren genomen. Nonsens De getuige-deskundige van het openbaar ministerie, drs. D. Sta pert van het archeologisch biolo gisch instituut, weerlegde deze verklaringen, mede namens dr. E. R. Groeneveld van het gerechtelijk laboratorium. Hij verklaarde dat roestvlekken op oude stenen be kend zijn. Het door Franssen zelf machinaal geslepen werktuig ver toont dezelfde slijpsporen als op de stenen van Vermaning zijn aange troffen. De proef van het glijden van artefact op een bevroren on dergrond, noemde de heer Stapert volkomen zinloos. "Wat hij zegt is nonsens", was het antwoord van de heer Franssen. Hij probeert er nu uit te komen, maar ik blijf bij mijn standpunt, zei hij. Als getuige a decharge werd ge hoord prof. dr. J. D. van der Waals van het biologisch archeologisch instituut in Groningen. Hij ver klaarde sinds 1961 regelmatig con tact met Vermaning te hebben ge had, dat later tot een vriendschap pelijk contact uitgroeide. Hij had de leiding van de opmeting van de vondst in Hoge Smilde in 1965 en had daarbij geen 'onrechtmatighe den ontdekt. Dat kon ook vrijwel 'niet, omdat de vondsten geheim werden gehouden. De heer en'me- vrouw Vermaning hebben er zelfs de wacht bij gehouden. Elke vol gende morgen bleek de lokatie vol komen intact te zijn. Niet echt Prof. Van der Waals moest behalve als getuige, ook als deskundige worden beëdigd, toen de verdedi ger mr. Doornbosch hem vroeg of ook hij, evenals prof. Waterbolk door het rapport van drs. Stapert een ander oordeel over de vondsten van Vermaning had gekregen. Vól gens prof. Van der Waals werden de argumenten in dat rapport steeds duidelijker. De aanvankelijk ook bij hem gerezen twijfels werden nog eens op een rijtje gezeten nadat aldus de kaarten opnieuw waren geschud, vond hij het gemakkelijk verklaarbaar dat de vondsten van Vermaning niet echt zouden zijn. Hij is bereid zijn aanvankelijke conclusies over deze vondsten te rug te nemen. Vermaning zei er be grip voor te hebben dat prof. Van der Waals met de ideeën van drs. Stapert meegaat, maar stelde nog eens nadrukkelijk vast dat zijn ^vondsten echt zijn. DEN HAAG (ANP) - De regering is nog niet van plan om in te grijpen in het loonconflict tussen werkgevers en werk nemers. Dat bleek gisteravond tijdens de wekelijkse pers conferentie van premier Den Uyl. "Regering en parlement hebben ties bij Philips-Volt tijdelijk op te gekozen voor zelfstandige loonon- derhandelingen. Het kabinet be schikt niet over instrumenten om in te grijpen, omdat de wet op de loonvorming niet kan worden toe gepast nu deze al eerder met een halfjaar is verlengd. Hoewel de bui tengewoon zorgelijke situatie van uur tot uur wordt gevolgd is dege ne, die een geweldige tovertruc van de regering verwacht het slachtof fer van een misverstand", aldus Den Uyl gisteravond. Niet alleen overdag, maar ook gisteravond werd over de kwestie in het kabinet 5 industriebonden NW en NKV zijn gisteren tegemoet gekomen aan de wens van Philips om de ac- Europees overleg over ontw. samenwerking DEN HAAG (ANP) - Vertegen- JoeSTn s^S'g ga^Dat woordigers van een zestal Euro- heeft een woordvoerder van de in- pese landen komen maandag op in- dustriebond NKV bekendgemaakt. Bij het bedrjjf werken schorten. De bonden hebben dit besluit na uitvoerig overleg met de kaderleden genomen. Aanvanke lijk wilde men maandag met acties beginnen. Philips heeft de vakbon den echter voorgesteld om de on derhandelingen voort te zetten en met acties te wachten. Het cao-overleg in de akkerbouw, de wéidebouw, de veehouderij en dat voor de landbouwwerktuigen exploiterende ondernemingen is gisteren vastgelopen. Ook hier was de volledige automatische prij scompensatie het breekpunt, aldus een woordvoerder van de voe dingsbond FNV. De cao-onderhandelingen bij het 1300 werknemers tellende Apel- doorns Centraal Beheer werden eveneens niet afgerond. Vakbondsacties zullen ook worden uitgevoerd in de koopvaardij, nu de redersorganisaties weigeren de au tomatische prijscompensatie voor dit jaar te handhaven. Als ultima tum is hier dinsdagmorgen tien uur gesteld. Ontslag op staande voet zal worden aangezegd aan alle werknemers van het Almelose "Texas Instru ments", die gistermiddag de direc tieverklaring hebben ondertekend niet te staken, en komende AMSTERDAM - Ongeveer 2000 werknemers uit de Amsterdamse haven hebben gisteren een demonstratieve mars gehouden door Amsterdam-Noord. Voor het gebouw van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschap pij werden zij door een vakbondsvertegenwoordiger toegesproken. De werkonderbreking hield verband met de verwachten, stakingsacties in de haven en was het initiatief van de industriebonden NVV en NKV. itiatief van minister Pronk ontwikkelingssamenwerking Den Haag bijeen voor daags overleg over actuele ontwik lwee- gens de directie ments is aileen negenhonderd mensen. Vol- Texas Instru- de ongeveer kehngszaken. Dit overleg, tussen veertig leidinggevende personeels- Beipe, Denemarken, Noorwegen, leden gevraagd de verklaring te Finland, Zweden en Nederland, is ondertekenen het vervolg van vorig jaar septem- Vanaf woensdag zal worden ge- berop imtiatief van de N oorse re|e- staakt in het BrabantSe bedrijf Ro- l Oslo gevoerde besprekin- tabest, waar vier regionale dagbla den worden gedrukt. Dit omdat Ro- Zeker is dat de inmiddels opge- tabest gisteren afwijzend heeft ge schorte 31e zitting van de algemene reageerd op het door de vakbonden 5?,* 6« êestelde ultimatum, van twaalf uur. «Ver De voorzitter van het verbond van - ti 3 i f grafische ondernemers, R. A. Le- orde zullen komen. Ierland zal vol- visson heeft da brieven ge- gende week worden vertegen- stuurd naar alle werknemers vergadering ties en het Unctad-overleg grondstoffen, in Den Haag woordigd door ee om begrip op te brengen voor het werkgevers standpunt. De vervoersfederatie NW/NKV GAAT DE ACHT WEGVER- VOERSBEDRIJVEN DIE GOE DEREN VERVOEREN VOOR Calvé Delft, waarschuwen voor het risico dat chauffeurs hun werk zul len weigeren. Calvé is één van de bedrijven die voorkomen in de speerpunten van de industriebon den NW/NKV voor acties voor het behoud van de automatische prij scompensatie. De vervoersfeder atie heeft de chauffeurs opgeroe pen geen goederen van de acht ver voersbedrijven te vervoeren vanaf het moment dat de industriebon den de fabriek in Delft stil hebben gelegd. Het gaat hier om bedrijven in Delft, Bergen op Zoom, Schie dam, Nijmegen, Hendrik Ido Am bacht en Breda. De gekozen leden van de onderne- grafische sector, met het verzoek mingsraad van de Nederlandse Spoorwegen hebben besloten uit sympathie voor de acties, met in gang van maandag alle overleg op te schorten, aldus een woordvoer dervan de vervoersfederatie van de NW/NKV. Ook het werk van de commissies van ondernemings raad zal hierdoor niet verder gaan. De verschillende centrale overle gorganen van ambtenarenbonden hebben aangegeven niet de dupe te willen .worden van het in het be drijfsleven mislukte overleg over de automatische prijscompensatie. Zij hebben minister De Gaay Fort man van Binnenlandse Zaken om een voorschot op de salarissen van 4,5 procent gevraagd. Op 17 fe bruari zal daarover met de minister worden overlegd. Het z.g. trendbe- leid bepaalt namelijk dat ambtena rensalarissen de loonontwikkeling in het bedrijfsleven volgen. DEN HAAG - Portugal moet de mogelijkheid krijgen lid te worden van de Europese Gemeenschap. Premier Den Uyl heeft dat gistera vond gezegd tijdens zijn wekelijkse persconferentie. De minister-president verwacht wel dat er geruime tijd mee ge moeid zal zijn voordat Portugal lid is, omdat het land in een financieel-economisch moeilijke situatie verkeert. ADVERTENTIE WATER geen kalkaanslag spaart energie, wasmachine, boiler.geyser.cv en andere apparatuur! de veilige. sterke mayfly» centrale waterontharder helpt u hierbij probleemloos. voor slechts f. 1.50 per week min. besparing F200._per jaar. heerlijk voor uw persoonlijke verzorging. BI COUPON voor meer informatie DEN HAAG (ANP) - Het CDA heeft voor zijn verkiezings- 5000, Koninklijke Nederlandse fonds in totaal 26.100 aan giften uit het bedrijfsleven ont- stoombo°tmaatsehapp)j knsm te vangen. Dat is gisteren door het centraal verkiezingscomité terda^ /ÏSoo en d'e°fr™e Ned£ van het CDA bekend gemaakt. landse Cement industrie (ENCI) te Maastricht 500. 71 In zijn publikatie over de ontvan- Het bedrag is echter maar een klein van L. u. Aatjes te Rotterdam (ie- gen giften wees het centraal verkie- deel van de begroting, die de partij verancier voor waterproduktiebed- zingscomité van het CDA op, dat er voor de verkiezingscampagne heeft rijven) 100, Slavenburgs bank te ten aanzien van de financiering van opgesteld. In het fonds is voor een Tt°tterdarri 2000, Kok-Bde NV de verkiezingscampagne een ver- totaal bedrag van 1.165.000 ge- (groothandel) 500, Willem II siga- schij van benadering was tussen stort. Dit bedrag is bijeengebracht 'renfabriekert te Valkenswaard ARP enerzijds en KVP en CHU an door reserves van de AR en de 500, Laura en vereniging te Eij- derzijds. De ARP financierde haar CHU, door schenkingen van leden gelshoven 1000, Nederlands Be- verkiezingscampagnes uitsluitend en vrijwillige bijdragen van kop- leggingsconsortium te Amsterdam met behulp van bijdragen van haar stukken van de drie partijen. f 2500, het bouwbedrijf J. P. A. Ne- ieden en deze partij kreeg geen gif- De giften van het bedrijfsleven zijn JS bedrijfsleven, B(j kvp lissen te Venray ƒ1000, Vissers - ...x. - - wegenbouw-en aannemingsbedrijf te Drunen 1500, Peek en Clop- i CHU kwamen e bedrijven, zingen^/an ^72 de KVF^en^de CHlï zingen van izaeAvr enaecnu Korteweg s bouwbedrijf te Breda eeid biieen financieel hebben gesteund. Be- 500 bouw- en wegenbouwbedrijf Gezien dat verschil viel bij het CDA zKevrfaeï ^rWntt°Tafhent De, Moe' Alkmlar 500, Lan- zijn gevraagd, maar niet aan het schot Bankiers te Den Bosch het bedrijfsleven te verzoek hebben voldaan, zijn niet meer aangeschreven In de brief die ditmaal naar het be drijfsleven werd verstuurd, was de mededeling opgenomen dat niet meer dan vijfduizend gulden gege ven mocht worden. Ook werd ge steld dat de verkiezingsbijdragen .openbaar zouden zijn. Tot gisteren waren bij het CDA de volgende giften binnengekomen: ADVERTENTIE [BRINK Luchtverwarming Uw installateur: LUCOTHERM B.V.- ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Klein (1) Nederland is een klein land. Daar komen we minstens één keer per jaar achter, als we de grenzen passeren. Voordatje in Duitsland bent duurt meestal maar tweeëneenhalf uur. An derhalf uur tot aan de grens en dan nog eens een uurtje in de file om je door de meneer van de marechaussee in de ogen te la ten kijkeji. Deze week waren er minstens twee berichten die ons weer eens op onze nietigheid druk ten. Daar was in de'eerste plaats het nieuws dat de Russische verkeersvliegtuigen niet langer van ons luchtjuim gebruik mo gen maken, als ze de kortste weg van Moskou naar bestem mingen elders zoeken. Dat was onzé stok achter de deur om nou eens eindelijk linea ^ecta, dwars over Siberië heen de route van Amsterdam naar To kio te mogen nemen. Dat scheelt heel wat kouwe uurtjes over de noordpool Of massage instituten in Bangkok. Maar zie, de Russen zagen zulks niet zit ten, lieten verder niets van zich horen en gaan om zo te zeggen niet langer binnendoor, maar buitenom. Een tikje naar rechts en je hebt de Waddeneilanden aan je linkerhand, een tikje naar links en je hebt de Ardennen als een hobbelig boerenkoolveld onder de laadruimte van de Tu- polev bungelen. Ik bedoel maar: dat luchtruim van ons verhoudt zich tot een echt luchtruim als een pochette-doekje tot een twee persoons laken. Klein (2) Een ander voorbeeld van onze stuitende kleinheid zat verpakt in de berichtgeving rond die vroegere Franse ambassadeur bij het Vatikaan die aan wan hoop ten prooi zijn gezin dood de. Hij was na een opmerkelijke carrière in Rome voortijdig te ruggeroepen en had sindsdien doelloos in Parijs rondgelopen. Het enige dat hem was aange boden, was de ambassadeur splaats in Den Haag, geaccredi teerd bij de regering van het Koninkrijk der Nederlanden. Maar die post in ons knollen land vond hij met zijn ervaring in de lianenrijke jungle van de Romeinse curie enigszins aan de lichte kant. Kennelijk reikt de faam van ons koninkrijk en zijn coryfeeën toch niet ver genoeg. Lokt het vooruitzicht om ooit nog eens persoonlijk kennis te mogen maken met Ien van den Heuvel of Hans Wiegel toch onvol doende de ambitieuze verte genwoordigers van de diploma tie aan. Wij zijn te klein. Een kleurige paddestoel aan de voet van de grote eike- en beukenbomen. Meer door kabouters opge merkt dan door reuzen. Slechts excellerend in schaatsenrijden of sjoelen en enkele andere vormen van tijdverdrijf die el ders in de wereld slechts door geïsoleerde landbouwers met veel geduld en weinig tie worden uitgeoefend. Standbeeld ISén van de merkwaardigste shots uit die VARA- documentaire van afgelopen zondag over de emancipatie van de arbeidersbeweging in de 19de eeuw was die van dat standbeeld van Petrus Regout in Maastricht. Regout, grond legger van "het groot fabriek", de aardewerkgigant "De Sfinx" in de Limburgse hoofdstad, is zo'n beetje het symbool gewor den van de uitbuiting van de ar beiders in die grauwe vorige eeuw. Godvruchtig, gehoor zaam zoon van de moederkerk en best bereid om de kinderen onder de twaalf die zes dagen in de week achttien uur aan de ba kovens stonden, even vrijaf te geven, als ze hun plechtige communie moesten doen. De dynastie-Regout stond ook borg voor een paar stukjes zede lijkheidswetgeving in het Wet boek van Strafrecht (waaronder het befaamde "Porno-artikel"). Kortom, Regout is wat anders dan een pasteitje. Petrus zelf de actiefste van allen. Er zijn er wel voor minder in brons gegoten. En gemoedelijke types ook, die Limburgers. Dat standbeeld staat er nog altijd en het is weer bijna carnaval. Arke Weliswaar nemen de gezichten van de heren Kok en Van Veen bij hun dagelijkse tour de chant voor de media steeds sombere gezichten aan, zijn de verloven ingetrokken en is aan de ge bruikte bekertjes automaten- koffie goed te merken dat direc ties, ondernemingsraden en zelfkazende boeren druk aan het vergaderen zijn, maar ge lukkig blust de STER elk begin van paniek. We worden nog. Steeds opgeroepen om met de arke naar Torremolinos te gaan en met de slee naar Kitzbühel. Ook het tandbederf onzer kin deren kan nog van onbelem merde voortgang verzekerd zijn. Hoogstens valt het aan te raden om met al dat rumoer in de zuivel nu nog maar even gauw een paar boterhammen met echte boter erop te verorbe ren. En wie op de zegeltjes van de koffiemelk een 64-delig ser vies met afbeeldingen van ouwe klederdrachten verzamelt, moet nog maar even snel naar de winkel, voordat de heer Schelling de Nederlandse vees tapel bij de uier neemt. Verder is er niks aan de hand. We zijn weer beste maatjes met de Arabieren. Dus we houden de Opel aan de praat. De staca ravan is gebitakt. Ook hier niks aan de hand. En zelfs Klaas Beuker kan Petrus Regout niet meer uit het hiernamaals terug lokken. Het oproer kraait, maar de ca- pucijners staan te pruttelen en de vaat moet echt niet te laat in de afwasmachine. Dreigend zoals vroeger de fabriekssirene, klinkt nu de scheepstoeter. De berenboot begint om kwart Kloof Maar steeds groter wordt de kloof. Onder het streepjespak van Van Veen kan geen coltrui van Kok meer schuilgaan. En omdat de Nederlandse textie lindustrie op zijn kont ligt, moet het alternatief uit het buiten land komen. Maar hier is het dan: onze dressman toont u speciaal voor de week die ko men gaat het allerlaatste polari satiemodel. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7