"We pakken er geen half procent van" DE HOUTHAKKER Dynamiet in geloof: Afvalpapier liever op de parketvloer ZATERDAG 5 FEBRUARI 1977 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Een man als Franciscus van Assisi, die in zijn tijd God heeft geëerd als geen ander, en duizenden mensen sociaal, lichamelijk en geestelijk te hulp kwam, heeft toch wel op een zeer overtuigende manier laten zien, welk een dynamiet er in het geloof ligt. Het is net of wij er nog geen half procent van pakken. Als de kerk met de genadegaven niet goed raad meer weet en in het slop raakt, vermindert haar geestelijke kracht". .11MIIIII.UH.. De Montfoortse predikant C. P. Sy- brandi (39), die zich verwant voelt met de in de jaren 60 opgekomen "charismatische beweging" (cha risma is: genadegave), kan er wel inkomen, dat er binnen de kerk kri tiek geleverd wordt op bewegingen als "Pinksteren" en rond de per soon van de evangelist Maasbach. Maar hij stelt dan wel de vraag, wat de kerk zélf doet. "Goed, deze man maakt misschien fouten. Maar ik heb nog nooit ie mand gezien in de bediening van het evangelie die géén fouten maakt. Ze vragen mij: moeten we dan geen positie innemen tegen over deze man? Nou, dat durf ik gewoon niet. Als wij als kerk niet zo afwijzend hadden gereageerd op wat deze bewegingen buiten de officiële kerk aan de orde stelten en nastreven, zouden ze wellicht niet zo zelfstandig zijn geworden, en zouden wij onszelf ook niet de mogelijkheden hebben ontnomen ze te corrigeren. De band is door gesneden en daardoor ook de mo gelijkheid van bijsturing en dia loog". Rode draad Door heel de geschiedenis van de kerk heen loopt de rode draad van het verlangen naar een geestelijk leven zoals de jonge kerk dat na de uitstorting van de Geest op pink steren weerspiegelde. De christe nen van toen hadden al hun goede ren gemeen. Verstonden de stem van God. Beleefden de kracht der genezing en loofden God in vreemde taalklanken. Ds. Sybrandi, die gereformeerd predikant is, bespeurt in deze tijd datzelfde verlangen naar dezelfde ervaringen en naar de eenvoud van een ongecompliceerd geloof. Bui ten de sfeer van de kerk ontstaat dan de Pinksterbeweging en bin nen de kerk is het de charismati sche beweging die mensen uit alle kerkelijke richtingen aanspreekt. Hunkering „In die charismatische beweging gaat het niet in de eerste plaats om de zichtbare geestesgaven op zich zelf, maar om de hunkering naar de reële nabijheid van God, die de prediking wil en zal bevestigen met tekenen en wonderen. Een verlan gen dat God de Heer zelf het heft weer in handen neemt. "En dat is een Geest is een gevolg van die hunke ring. Sommigen vermoeden dat dit weer „iets nieuws" is. Om die reden al wordt het met wantrouwen beke ken. Maar bet is er altijd geweest. Ook in de middeleeuwen hebben mensen het in de groei van hun ge loof tot grote hoogte gebracht. Door de omgang met God, de ontmoe ting met Jezus en het diepe kennen van zichzelf. En na de reformatie is het werk van de Geest, aan beide kanten van de scheidslijn, doorge gaan. Zeer waarschijnlijk heeft ook Luther de gave van het spreken in tongen gekend. Zeker is, dat hem de bediening van de genezing 'was geschonken". Verwaarloosd Ds. Sybrandi, die over deze dingen sprak in een kring van evangelisa tiemedewerkers in Alphen aan den Rijn, meent, dat de kerk deze kant van evengelie en geloof heeft verwaarloosd. „Het IS ook niet eenvoudig, ie mand de handen op te leggen of met olie te zalven in naam van de Heer. Er is altijd de angst dat niet gebeurt waar je op hoopt, en dat je als bedienaar van het evangelie te kijk staat. Maar de dingen, die in de kerk ver slappen, komen ergens anders naar boven. En als ze uit de kerken ge weerd zijn, gaan ze een apart leven leiden. Zo is in deze eeuw onder ons de Pinksterbeweging ontstaan. In Engeland is het wat anders ge gaan. In de anglicaanse kerk is een priester werkzaam die demonen uitdrijft. En er zijn tientallen pries ters die de dienst van de genezing uitoefenen. In ons land zijn het de gerefor meerde ds. K. J. Kraan en de her vormde ds P. van Leeuwen, die de dienst van de genezing sterk heb ben bevorderd. De eerste is in zijn Londense tijd onder de indruk ge komen van de kracht die zich op dat punt in de Engelse kerk openbaar de. Maar onze zelfbewustheid ver- - plicht ons altijd weer, zulke dingen nauwgezet te toetsen. Het moet vooral zuiver op de graat zijn. Maar dan kunnen onze ogen wel eens ge sloten blijven voor wat Christus van ons zou kunnen vragen". Harde groei De charismatische beweging is dus een beweging van kerkmensen. Sinds 1970 is ook de rk kerk door de storm aangeraakt. De groei in die kringen is wel vijf maal zo hard als in andere kerken. Dat komt, vol gens ds. Sybrandi, omdat deze be weging juist tegemoet komt aan ge loofservaringen die men by „Ro me" min of meer mist. „Zoals het persoonlijk en bewust aannemen van Jezus als je Heer. En de nadruk op wat God belooft en met jé leven kan doen. Dat blijkt steeds weer een stimulans te zijn om de bijbel te gaan lezen. Ook de gebedskringen, die aanmoedigen tot persoonlijk gebed, trekken veel 'rooms-katholieken aan. Maar bij ons protestanten komt de bijbelse belofte dat aan ieder de openbaring van de geest wordt ge geven evenmin voldoende uit de verf. Toch heb ik in de sfeer van de huisgemeente en de bijbelstudie kring mensen zien groeien van grote aarzeling naar een bewust ge loof. Er is veel winst te halen uit de ken nis *van de genadegaven voor ons aller werk. Anderen moeten er, hoe dan ook, onder lijden als onze ga ven niet tot ontwikkeling komen. Ik geloof zeker, dat de charismati sche beweging ertoe kan bijdragen, het doel van God met je leven beter te leren zien en mensen vrucht baarder in het leven te doen staan". Spreken "in tongen als aanvulling op gebed met het verstand Brugfunctie Over de vraag kinderdoop- volwassenendoop doet deze bewe ging geen definitieve uitspraak. Ss. Sybrandi: „Ze verenigt beide richtingen. Naast gereformeerden vindt men er baptisten. De bewe ging vervult op deze manier een brugfunctie, opdat er met elkaar gesproken kan worden boven het niveau van nietes-welles". De bediening van de genezing ver onderstelt een intens betrokken zijn zowel bij de opdracht van de Heer als bij de concrete menselijke nood in een bepaalde situatie. Ds. Sybrandi ziet deze bediening als „een weg voor enkelen in de gemeente", met name binnen de sfeer van de gebedsgroep, de bij belstudiekring of de huisgemeente. „Daar bid je voor elkaar. Sleep je elkaar er, als het ware, doorheen. Eén va van de oorzaken van de per soonlijke geloofsarmoede is de ar moede van het contact onder ge loofsgenoten. Hoe kun je de chris telijke gemeenschap beoefenen als je elkaar niet eens kent?" Naar de dokter Van de dienst der genezing sluit ds. Sybrandi het lichamelijk weer ge zond worden zeker niet uit, al zet hij daarmee de dokter niet op een zijs poor. Het niet naar de dokter gaan in geval van lichamelijke klachten, omdat men zijn genezing uitslui tend van het gebed verwacht, komt hem voor als een „kunstmatig con flict". „Maar een feit is wél, dat achter heel veel klachten een geestelijke kwes tie zit. Recente statistieken noemen zelfs een percentage van 80. Wat kan de arts vaak anders doen dan proberen zijn patiënt met medicij nen rustig te houden opdat deze zich in de maatschappij kan hand haven. Hij merkt het, hoe iemands geestesgesteldheid is. Ontspan nenheid en overgave werken li chamelijk bijzonder heilzaam. En dat is ook een voorwaarde voor de doorwerking van geestesgaven on der ons. Waar een sterk geloof is, moet de spanning het veld rui- Ds. Sybrandi kan zich erover ver bazen, hoe weinig mensen in de kerk werkelijk openstaan voor deze rijkdommen. „Als predikant ben je vaak de sleu telfiguur. Hij wordt betaald, be taald zegt men dan. Je bent soms tachtig uur van de week in de weer. Ik voel dan ook voor mijn pastoraat en prediking sterk de noodzaak van een gebedskring om mij heen". Gebed en onderwijs zijn voorwaar den voor groei in het geloof van Ds. C. P. Sybrandi, in 1938 geboren in een Dokkumse pastorie en sinds 1973 gereformeerd predi kant in Montfoort, is na een kan toorbaan en een studie aan een sociale academie enige jaren maatschappelijk werker ge weest in twee wijken van Arn hem, vanuit de Hervormde Kerk. Hij studeerde theologie aan de hogeschool in Kampen. Van de Charismatische Beweging in ons land was hij enige tijd be stuurslid. Hij zit nu in een werk groep die „demonologische vra gen" bestudeert. De demonolo- gie houdt zich bezig met het sig naleren van invloeden van boze geesten in het leven van mensen en het onderzoeken van moge lijkheden hoe deze te bestrijden. Voor wie zich voor de Charismati sche Beweging interesseert zijn hier twee adressen: Stichting Oase, Heemraadsingel 88, Rot terdam, tel. 010-771986, en mevr. J. Buitenhuis, K. van den Berge- laan 55 Rotterdam, telefoon 010-181755. Het adres van ds. Sybrandi is: Boslaan 22, Mont foort. persoon en gemeente. Met onder wijs bedoelt ds. Sybrandi: predi king, bijbelstudie en lectuur over de werkingen van de Geest. Hij be val onder andere de boeken aan van Jan van Gijs, die laten zien hoe God vastgelopen levens uit de modder haalt. En het maandblad „Vuur". Gewone gemeenteleven kunnen de kringen leiden. De predikant kan niet alles. Bijbelstudie-materiaal kan het gemeentelid daarbij be hulpzaam zijn. Er is zelfs een cha rismatische levensschool met één cursusavond per week. Dé predi kant kan altijd nog corrigerend op treden, ,als dat nodig is. Zondagmiddag De zondagmiddagdienst lijkt ds. Sybrandi een geschikt middel om de samenkomst van de gemeente te verlevendigen. „Daarin zou ook plaats kunnen zijn voor persoonlijke getuigenis sen. Wij praten met elkaar veel te weinig over ons geloof. We maken er een soort isoleercel van. Dat is één van de grote noden van mijn gemeente. Zelfs familieleden we ten vaak niets van eikaars geloofs leven af. Het is dezelfde geest die mensen van deze remmingen los maakt. En als dat gebeurt, zal er een golf van blijdschap door de gemeente gaan. Mensen komen niet in de eerste plaats op ons ge loof maar op onze blijdschap af". Tongentaai Over het spreken „in tongen" - een uiting van de Geest in woorden van een vreemde taal - zegt de Mont foortse predikant, dat het in sa menkomsten luid in tongen bidden weinig zin heeft als daarbij geen uit legger is. Hy gelooft wél aan de op bouwende kracht van deze gebe dsvorm voor persoonlijk gebruik, als een aanvulling op het gebed met het verstand. „Het is een directe communicatie tussen God en onze Geest en kan zowel een lofprijzing als een smeekgebed zijn". Ds. Sybrandi de ervaart charisma tische beweging als een kracht bron. „Ze maakt mensen bewust van een ander leven. Bevrijd en ontspannen. En met uitzicht". S. J. DE GROOT Een mooi verhaaltje gaat over een Polse rebbe. Zijn trotse aanhangers vertelden aan de bewoners van de buurdorpen: „Onze rebbe is zo heilig, hij vaart elke middag ten hemel en spreekt daar met God en ynet onze heilige vader Abra- Nu wilde één van de huurlieden van dat dorp het verhaal wel eens op zijn juistheid contro leren. Hij gaat naar het huis van de rebbe toe. Er is nie mand in de buurt. Plotseling piept de achterdeur open en de rebbe verschijnt in een oude jas. „Zo kan hij toch niet ten hemel worden opgenomendenkt de ongelovige spion. Dat gebeurt ook niet. De rebbe gaat lopen. Het donkere bos in. En na tijden klopt hij aan bij een vervallen hut in het donkerste deel van het bos. De bewoonster doet open, geeft de rebbe een bijl en hij gaat hou thakken voor haar. Daarna gaat de rebbe terug. Als de spion terugkomt zijn de dorpelingen toch wel nieuws gierig. ,En ging onze rebbe niet ten hemel? Ging hij naar God?" En dan komt het bij zondere antwoord: ,Ja!" De bedoeling van het verhaal is duidelijk. Je komt door de woorden van God te doen met God in contact, je komt in de ruimte waar God Woont, je bent er eigenlijk al: op deze wijze heb je God echt lief. In het evangelie naar Lukas spreekt Jezus in een kleine ge lijkenis over een tweevoudig fundament.In het algemeen is het zo dat, als men van ortho doxe zijde binnen de kerken aandringt op een vast fun dament, men ermee bedoelt: een terugkeer naar de vaste grondslagen b.v. van de oude belijdenisgeschriften of van de oude katechismus in R.K.- kringen: daar vind je toch een degelijke en betrouwbare fundering van je geloof, niet- Als Jezus echter spreekt over een huis dat op een rots is ge bouwd, noemt hij als enig be trouwbaar fundament: het doen van zijn woorden, het in de praktijk brengen van zijn nieuwe thora. Dit „doen" als fundament was echter helemaal niet nieuw. Je leest dat ook al in Exodus 24:1-8: Alles wat de Heer ge sproken heeft zullen wij doen en daarna zullen wij horen,,. Is dat geen merkwaardige vol gorde? Er is eem oude joodse midrasj, die vermeldt dat, toen de enge len in de hem/el deze woorden hoorden, ze van vreugde dan sten, omdat er eindelijk een volk was gevonden dat bereid was deze woorden van God te doen. Het hebreeuwse „da- bar" is iets, dat in het hart op komt om het vervolgens met de mond te spreken en met de hand te doen. In het doen blijkt pas, dat je werkelijk gehoord hebt, ja, in het doen hoor je het Woord van God eigenlijk pas goed! Begin je 't pas écht te begrijpen. In het Westeuropese christen dom is-die eenheid van horen én handelen zózeer verloren gegaan, dat, toen het eerste slavenschip vanuit Holland naar Amerika koerste, chris tenen op de boeg hadden ge schreven: Jezus redt ons! En dat gebeurde in die dagen, dat de JJordtse belijdenis voorschriften" werden gefor muleerd. Wie niet bereid is om in zijn da gelijks leven meteen te begin nen met het uitvoeren van Gods opdracht die kan het wel uit zijn hoofd zetten God ooit écht te ontmoeten! Toen de rebbe houthakte voor die vrouw,ontmoette hij God. Zondagmorgen half 11 wordt in de kapel van het vliegkamp Valkenburg de maandelijkse gezinsdienst gehouden voor marinegezinnen en hun in- troducees. Voorganger is ds. H. A. Schepers, vlootpredikant. Mgr. A. J. Simonis, bisschop van Rotterdam, dient morgenochtend tijdens de eu charistieviering in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat in Leiden, die om kwart voor 11 begint, aan de leerlingen van de zesde klas van de Hartebrugschool het vormsel toe. Het jongerenkoor „De Overbrugging" verleent medewerking. Thema: „Een beschermende hand". De koster van eeir gereformeerde kerk in Wassenaar vraagt in de kerkbode de kerkgangers hun afvalpapiertjes van repen chocola en pepermunt voortaan maar recht streeks op de parketvloer te gooien en niet meer in de richel voor de kerkboekjes te stoppen, want dan gaat het opruimen, naar hij nauwkeurig heeft berekend, vijf keer zo vlug. Beter is: in eigen zak of tasje. (Nóg beten „in de kerk wordt niet gesnoept" - red.). Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken. Burg. Oe Beaufortweg 18. Leusden. #GIRO 8685 Nederlandse Hervormde Kerk. Maliesingel 26. Utrecht. Ou.GIRO 5261 I C* t n v de Stichting O Oecuménische Hulp Vluchtelingen. Corn. Werelddiakonaat is in Gods naam helpen bij gebrek aan eten en drinken gebrek aan onderdak gebrek aan vrijheid gebrek aan liefde gebrek aan recht Geef uw diakenen zondag het broodnodige werkkapitaal in handen LEIDEN-Herv. Gem. Hoogl. kerk lOds. Meijers, 11.45 oec. studentendienst, Ma- rekerk 10 dr. Lamping, 5 ds. De Jong, Maranathakerk 10 ds. Koolstra HA, Be- thlehemkerk 10 ds. Pannekoek, Bevrij dingskerk 10.30 ds. Boogert HA, Vre- deskerk 10 ds. Langenbach, Waalse kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenhuis 10 ds. Brederveld, Diaconessenhuis 10.30 dr. Locher, Merenwijk 10 pastor Van Well, jeugdkerk De Goede Herder O. Vest 13 10.30 hr. Faas, jeugdkapel Vredeskerk 10, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 en 5 ds. Sijtsma, Petrakerk 10 en 5 ds. Horten- sius. Oude Vest 10 ds. Heemskerk O.geest, 5 ds. Koolstra, Mar. kerk 10 ds. Koolstra, 5 ds. Heemskerk, Bevr. kerk 9 en 5 ds. Wijngaarden Nieuw-Vennep, Groenhoven 10 ds. Flinterman Den Haag, in alle diensten HA, De Mirt 10 hr. v. Garderen, Mierennest 10 hr. Kurpers- hoek, Dolerende Noodgem. Groot Lei den (Herengr. 70) 8.30 dr. Zeegers, 7 hr. Visser, Geref. K. Vrijg. (Herengr. 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steensch. 9) 10 en 5 ds. Carlier, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. 'kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Happee, Rem. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstr.) 10.15 ds. Kuipers, Baptistengemr (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Chr. Gem. (Middelstegr. 3) 10 hr. Dikkes, Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe te rw. singel 21) 5 nam., Evang. centrum Zijlsingel 2, 10 evang. Zijlstra, di. 8 bij belstudie, vry. 8 jeugdsamenkomst, Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 dhr. Tan, Le ger des Heils (Hooigr.) 10 en 7.30, Nieuw Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Christian Science (Steensch. 6) 10.30, Kerk van J. Chr. van de Heil. der Laatste Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10 hoogmis, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr.) 10.30 h. mjs, RK Kerken Haagweg zat. 7, zo. 9,10.45,12 en 6.30, Steenschuur zat. 7, zo. 10,11.30, 6 en 7, Lammenschans weg zat. 7, zo. 9, 10.30, 12 en 6, Haarlemmer straat zat. 7, zo. 9.30,10.45 en 12.15, Rijn dijk 281, zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshui- zerlaan zat 7, zo. 9.30,11 en 12.15, Heren singel zat. 7. zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Rui tenberg Vianen. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Bronsgeest Nieuw koop, Geref. Kerk 10 ds. Vree, 6.30 dhr. Tenyenhuis, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, ,6.30 ds. Madern Scherpenzeel, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Van Hoegee, 5 ds. Hanemaayer, Kruiskerk 10 ds. De Jong Moerkapelle, Opst. kerk 10 ds. Hane maayer, 6.30 ds. Bogers, Nabij 10 ds. Bo- gers, gezinsdienst, Rijnstroom 8 nam., oec. dienst, ds. Oort, G. Herderkerk 9 en 10.30 ds. Verheul, dienst, W. en T., De Bron 9 en 10.30 ds. Hoogendijk, dienst W. en T., 5 ds. Hoogendijk leerdienst, Oudshoornseweg 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 ds. Verploeg, 6.30 ds. v.d. Sluys Nieuw-Beyerland, Geref. Kerk Mar. kerk 10 hr. Tenyenhuis, 6.30 drs. Boon stra te Wassenaar, Salv. kerk 10 drs. Boonstra, 6.30 ds.' Vree, G. Herderkerk 9 en 10.30 ds. Verheul HA, 6.30 ds. Ver heul, Geref. K. Vrijg. 8.45 en 6.30, Geref. K. Vrijg. Buiten Verband 9.30 en 4.30 ds. v.d. Berg, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. De Jong Driebergen woe. 7.30 ds. Slagboom Barendrecht, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, Baptistengem. 10 evang. Bouhof, 6.30 ds. Koekoek, Noord (Sport- laan) 10 dhr. Visser, 7 dhr. v. Driel, Leger des Heils 10 en 6.30, Com. de Vlamings- tr., Moluks Prot. Kerk 9.30 ds. Molle Den Bosch, Moluks Evang. Kerk 11 ds. Sita- nala. Volle Evang. Gem. (geb. Kinder vreugd) 10 dhr. v. Leeuwen, avondmaal, RK Kerken Bonifaciuskerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piuskerk zat, 7, zo. 9, 10.30 en 11.45, De Bron zat. 6.30, zo. 8.30 en 11, Rijnstroom (Martha-Stichting) 8 oec. viering, ds. Oort, thema "Mensen vangen". BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Den Dikken, Geref. Gem. 9.30 leesd., 2.30 ds. Honkoop. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Geer Heukelum, 6.30 ds. Verwelius Veenendaal, Salvatorkerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Droogers, Bethl. kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Cnossen Woerden, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Bui tenhuis. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 en 6.30, Geref. Kerk 9.30 en b ds. Omta, De Stek 9.30 ds. Dijkstra, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 stud. v. Langevelde, Geret. 8.45,10 en 11.30, Ontmoeting zat. 5.30, z> 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsenia, Geref. Kerk 10 ds. Versluys, 5 ds. Huizebosch Woubrugge, RK Kerk Michaelk. zat. 7, zo. 9, Bernar- dus zat. 7, zond. 10.30, Ridderhof 10.30, Haz.-dorp zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Streef- land Noord wykerhout, 7 ds. Van Brug gen, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Pouwels, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Kamp, RK Kerken Martinus zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Van Veen te Wassenaar jeugddienst, RK Kerk zat. 7, z 110. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 kand. Ten Klooster, Katwijk aan Zee, 6 ds. Gerritsen De Lier, ONTMOETINGSKERK 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Boogert Leiden, Geref. Kerk 9.30 ds. Vrolyk 5 kand. Bloemink, jeugd dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Boer, 6 ds. Arkeraats, O. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Kool, Ichtus- kerk 10 ds. Catsburg, 5 ds. Vink, Pnièl- kerk 9.30 ds. De Vos, 6 ds. Hovius, Gr. van Pr. school, 10 ds. Vroegindewey, De Hoeksteen 10 dovendienst, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vredeskerk 10 ds. v. Halsema, 5 ds. Vrolijk, Triumfator- kerk 10 prof. v.d. Berg Leiden, 5 ds. v. Halsema, Geref. K. Vrijg. 10.15 leesd., 3.30 ds. Hoff, Geref. K. Vrijg. puiten Verband 8.45 ds. Roukema, 7 ds. Mog- gré, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 5 leesd., woe. 9 febr. 7.30 ds. Reinders, Hardinxveld, Geref. Gem. in Ned. 10 en 5 leesd., di. 8 febr. 7.30 ds. Wink, Volle Evang. gem. (Voorstr. 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. v.d. Linden, 7 ds. v. Niel Rijnsburg, Geref. Kerk 10 ds. Swierts, 7 ds. Versluys H.woude. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth, Hoofd- straatkerk 10 ds. Meynen Den Haag 6.30 ds. v. Houten Aalsmeer, Scheppings- kerk 9 en 10.30 ds. v. Loenen, 5 ds. Knórth, Baptistengem. (v.d. Valk Bou- manweg) 10 en 5, RK Kerk zo. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, Geref. Kerk 9.30 dhr. Brouwer Katwijk, 7 ds. Rang Nieuw Vennep, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Grote Kerk 10 en 7 ds. v.d. Velden, Pauluskerk 10 ds. v. Bruggen Hillegom, Geref. Kerk 10 ds. De Wit, 5 ds. v. Hall Zandvoort, Geref. K. Vrijg. 10 leesd., 5 ds. Simpelaar, Geref. K. Vrijg. Buiten Verband 10.45 en 5 ds. Schuurman HA, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Den Boer Rijswijk, Geref. Gem. 10 en 4 en woe. 7.30 ds. Hakkenberg, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 leesd., do. 7.30 leesd., RK Kerken Agatha zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Poelhuys zat. 7, zo. 9 en 11.30, Maria zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Engel- bew. zat. 7, zo. 7.30, 9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Heiv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Batelaan te Voor schoten, jeugddienst, Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom, 5 ds. Nooteboorn, in- terk. vesper, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. v.d. Ent, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9,10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Kaai, 6.30 ds. Emous Den Haag, jeugd dienst, Geref. Kerk 9.30 ds." Huisman Rijnsburg, 7 dr Vlijm Leiden, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Den Harder, 7 ds. Roos A.dam, Geref. Kerk 9.30 dienst, 6.30 ds. Rang, Chr. Ge ref. Kerk 9.30 leesd., 2.30 ds. v.d. Weele Huizen, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - (Woerdense Verlaat) Herv. Gem. 9.30 ds. Lindenberg Ter Aar, 7 kand. Gijsbertse Lunteren, Geref. Kerk 10 kand. v. Breevoort, H.sum, 7 ds. Hoekstra Maarssen, RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Binnen gr. kerk 10 en 7 dr. Jansen, Zee Kerk Hoofd- str. 10 en 5.30 ds. Keuning, De Rank 10 dhr. Buitelaar, Rotterdam, 3.30 ds. Ho vius Katwijk aan Zee, Geref. Kerk Hoofdstraatkerk 10 ds. Ferwerda A.dam, 5 ds. Warnink, Vinkenlaankerk 9.30 ds. Warnink, 5 ds. Den Hengst Hoofddorp, stichtingskerk 11 ds. Den Hengst, Sole Mio 9 ds. Bouma, RK Kerken Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30, zee zat. 7. zo. 9,11 en 7, Boerenburg (aula) zo. 11. NOORD WIJKERHOUT- Herv. Gem. 10 dhr. Goedhart Nieuwkoop, De Zilk, mevr. Goudt Santpoort, RK Kerken Jo zef zat. 7, zo. 8,10,11.30 en 6, Viktor zat. 7. zo. 8,9.30,11 en 6, De Zilk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, S. Maria zat. 7.15, zo. 10, S. Bavo zo. 9.30. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Groene Kerk 10.30 ds. Wagenvoorde, Paulus kerk 10 ds. Ter Linden gezinsd., Gem. centr. 10.30 ds. Sasse, 7 ds. De Haan, Gem. centr. 10.30 dhr. Verzijden jeugd kerk, Geref. Kerk 10 ds. Vegter, 7 ds. De Haan in Gem. centr., Geref. Kerk Vrijg. 9.30 ds. Simpelaar, 4.30 leesd., Geref. K. Vrijg. Buiten Verb. 8.45 dhr. Vonk, 4 ds. Meester, Volle Evang. Gem. gem. cen trum, 4 dhr. v.d. Brugge, RK Kerk Willi- brordkerk zat. 7, zo. 9,10.30 en 12, Bona- venturakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11. OUD-ADE - RK Kerk zét. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalléman, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 kand. Korteweg RK Kerk zat. 7, zo. 8.15, 9.45 en 11.30, em. Gem. 10 ds. Bloemendaal Delft. ROELOFARENDSVEEN - Herv. Gem. P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30,11 en 12.15, M. Presentatie zat. 7. zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. De Kruijff, 7 ds. Gebraad, Katwijk aan den Rijn, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw Scheveningen. RIJNSBURG - Herv. Gem. grote kerk 9.30 ds. v. Niel. 5 ds. v.d. Bogerd, Bethel- kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren, Immanuelkerk, 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Baayen, Mar. kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma, Geref. K. Vrijgem. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 5 ds. Klomp Zwaagwes- teinde, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10, RK gem. schap (aula tuinbouwschool) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 ds. v. Bruggen Hillegom, 10.30 ds. Kamma O.geest, 6.30 ds. Den Harder Abbenes, Geref. Kerk 10 prof. dr. Berkouwer, 5 ds. v. Santen, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Rebel, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30,9.30 en 11 TER AAR - Herv. Gem. 10 drs. Katten- berg te Voorschoten, 6.30 ds. Linden- burg, Geref. Kerk 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. v.d. Heiden Zw.darp. RK Kerk Lan- geraar zat 7, zo. 8.9.30,11 en 12.15 dorp 9 en J2. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Overgaauw, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rooze, Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.15 ds. Hoff. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof HA, RK Kerk zat. 7, zo. 9.10.30 en VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. Verheule, Hulp en Heil 10 ds. Verheule, kapel Rijndijk 10 kand. Da Costa Leiden, clubgeb. Molenlaan 10 jongercndienst, aula NH 9.30 mevr. Sysling Leiderdorp, Geref. Kerk 10 en 5 ds. De Zeeuw, Geref. K. Vrijgem. 9.30 ds. Blijdorp, Alblasser- dam, 3.15 ds. Geelhoed Den Haag, RK Kerken M. Godskerk zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Laurentius zat. 7, zo. 8.30,10.30 en 12, aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 ds. Verboom, 6.30 kand. v.d. Berg, Hoeksteen 9.30 kand. Juffer, 6.30 ds. v.d. Heuvel, Bethelkerk 9.30 ds. v.d. Heuvel, 5 ds. Verboom, Immanuelkerk 10 ds. Cornelder, 5 ds. Quartel, Geref. Kerk Kruiskerk 10 ds De Vries, 5 ds. Moerman, Ontm. kerk 10 ds. Stolk, 5 ds. De Vries, Chr. Afgescheiden Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, RK Kerk Viktor 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 dhr. Vink Katwijk aan Zee, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 dhr. Taal, 4.30 ds. De Vreugd Bode graven, 7 dr. Frederikse, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. Van Zanten, Dorpscentrum, 9.30 ds. v.d. Plas Delft, Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Meu- len, Zuid 10 ds. Winter, Den Haag, 5 ds. Rooze Valkenburg, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 ds. Huize bosch, 6.30 ds. Swierts Koudekerk; Ned. Prot. Bond 7 ds. Bongartz Alphen aan den Rijn, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Nicalai Geref. Kerk 9J0 en 7 ds. 't Hart Bodegraven, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, RK Kerk Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. Dienaarkerk zat. 7, zo. 10 en 11.30, Rijndijk, Meerburgkerk, zat. 7, zo. 10,12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 ds. Mostert, 6.30 ds. Boer Katwijk aan Zee, Geref. Kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bezemer Ter Aar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4