Renovatie voor veel bejaarden een probleem PRRO niet overtuigd van noodzaak nieuwe rijksweg Nieuwe opzet dienstencentrum bij bejaardenproject Zuid-West Brug bij Veerstraat en over Galgewater Schouwburg eist belichter ZATERDAG 5 FEBRUARI 1977 LEIDEN - De Stichting Dienstencentrum Leiden wil haar aandeel in de bejaar denhulp in de stad in de toekomst anders gaan aanpakken. Het dienstencentrum wil meer dan in het verleden gaan optreden als coördinator en stimulator van het werk dat de verschillende instellingen in de wijkvoor bejaarden verrichten. Dat betekent dat men zich minder zal gaan bezighouden met de organisatie van bij voorbeeld cursussen en andere ontspanningsactiviteiten. Echter pas als dit werk is overgenomen door de buurt- en clubhuizen. Bejaarden in het clubhuis Dinsdag: 20.00-22.00 klaveijas- Donderdag: 14.00-16.00: Donderdag: 8.30-10.00 koffie bar voor de hele buurt 14.00-16.30 bejaardensociëteit Vrijdag: 9.30-10.00 gymnastiek 9.30-11.00 bejaardensociëteit v.a. 13.30: diverse activiteiten o.m. bloemschikken, spelletjes, discussie, film, excursie. De Klinker, Berlagestraat 2, telefoon 765251 Maandag: 14.00-16.30: gymnas tiek Woensdag: 9.30-11.30: knutse- 20.00-23.00: kaarten Vrijdag: 9.30-11.30: mes: handenarbeid Dinsdag: 9.30-11.30: naaicursus 19.30-24.00: klaveijhssen Donderdag: 9.30-11.30: voor dames creatieve cursussen Vrijdag: 9.30-11.30: sociëteit Westerkwartier, Ten Kate- straat, telefoon tijdelijk 768719 Woensdag: 20.00-22.00 groep voor moeders van 20 tot 80 jaar Donderdag: 14.00-14.30: gym nastiek Vrijdag: 14.00-17.00: klaveijas- sen Maandag: 14.15-17.00: kaarten en sjoelen Woensdag: 14.15-17.00: kaarten en .sjoelen. Alle genoemde activiteiten worden in samenwerking met het Dienstencentrum georgani seerd en zijn voor alle bejaarden toegankelijk. Deze nieuwe gedachtengang krijgt op het ogenblik al gestalte in het zg. "Open Bejaarden Pro ject" dat op 1 januari van het vorig jaar in Leiden Zuid-West is opgezet. Begonnen werd met één werkster, Ellie Kérckhoffs, die na lang zoeken een beperkte kantoorruimte vond in het ge zondheidscentrum aan het Be vrijdingsplein. Na een kennismakingsperiode, waarin contacten werden ge legd met andere instellingen, die zich in Zuid-West met be jaardenzorg bezig houden en na een eerste werkverslag gereed. Dit verslag werd onlangs tij dens een bijeenkomst waarop vertegenwoordigers van alle samenwerkeride instellingen aanwezig waren, naar buiten gebracht. In Zuid-West zijn dat er nogal wat. Niet alleen het Dienstencentrum, de GGD, de huisartsen en de wijkverple ging, maar bijvoorbeeld ook ge zinsverzorging, de sociale dienst, verschillende predikan ten en pastores, Zonnebloem, deWelzijnsraad en het buurt-en- clubhuis werk; Instellingen, die in hun werk allemaal met be jaarden te maken hebben en de problemen nu gezamenlijk wil len gaan aanpakken. De wijk is door het diensten centrum opgesplitst in vier de len: het Haagwegkwartier, de Gasthuiswijk, de Fortuin wijk en de Boshuizen wijk. In totaal wonen er. in deze gebieden 20.000 Leidenaars, waarvan een kleine drieduizend 65 jaar of ouder is. Een vrij hoog aantal bejaarden, dat mede wordt be reikt doordat zich in de wijk zes bejaardenhuizen en 1 verpleeg tehuis bevinden, en dat is ver houdingsgewijs vrij veel. Het opzetten van een goede sa menwerking tussen de verschil lende instanties, vindt project leidster Ellie Kérckhoffs van wezenlijk belang om tot een goede aanpak van de proble men te komen. Vandaar de op richting van de "coördinatie hulpverlening Zuid-West", een samenwerkingsverband van betrokkenen, die regelmatig bijeen komen, om aan de hulp- verbetering te werken. Renovatie Een groot deel van de aandacht van het dienstencentrum en andere betrokkenen is het afge lopen jaar opgeëist door de re novatie van woningen in het Haagwegkwartier. Het Haagwegkwartier heeft meer dan de andere drie wijken te maken met de vergrijzing: de gemiddelde leeftijd is er vrij hoog. Levert de renovatie voor de doorsnee bewoner al pro blemen op, voor bejaarden zijn» de moeilijkheden veelal minder eenvoudig te overwinnen. Hoewel de huizen hard aan re novatie toe zijn, zien veel ou dere mensen er vreselijk tegen op, zo blijkt uit uitlatingen van de hulpverleners. "De psychische druk", zegt El lie Kérckhoffs, "is erg groot. De mensen moeten twee keer ver huizen. Een keer naar de wis selwoning en dan weer terug naar hun eigen huis. Gezinsver zorging krijgt ook veel meer hulpaanvragen". Ook hier spelen de bezuinigin gen die het ministerie van CRM voor de gezinszorg heeft afge kondigd een rol. De stichting Gezinsverzorging kan lang niet alle aanvragen voor hulp be vredigend verwerken. De inzet van vrijwilligers is daarom no dig en daar ligt dan weer een taak voor het dienstencentrum. "Ik heb nu aardig wat vrijwilli gers bij elkaar, maar vooral voor het huishoudelijk werk heb ik een tekort", vertelt Ellie Kerck- De bejaardensociëteit van de Hervormde Gemeente van de Boshuizerwijk wordt op iedere donderdag in het Vijfhovenhuis gehouden. hoffs. "Dat werk doet men niet zo graag, terwijl het daar juist vaak om gaat. Zo'n gereno veerde woning moet na oplever ing schoongemaakt worden en dat is een enorm karwei, want als je ziet hoe die huizen er uit zien. Het liest zou ik weer de ouderwetse burenhulp op gang brengen". "De sociale controle, in de goede zin dan, is vaak zo slecht. Ik maak het mee dat buren vaak totaal niet op de hoogte zijn van de werkelijke belangrijke pro blemen, die zich een deur ver-' der afspelen". De begeleiding van de renova tie gaat ook in samenwerkings verband. De sociale raadsman van de Welzijnsraad Kees Walle, heeft daar een groot aandeel in. Hulp en adviescen trum Uit het werkersoverleg van be trokkenen bij de renovatie is nu ook het plan gerezen om als straks 'de nieuwe Renovatie winkel in de Ten Catestraat open gaat, deze breder op te zet ten. Het zou een algemeen hulp en adviescentrum moeten gaan worden, dat met spreekuren gaat wérken en waar niet alleen renovatieproblemen aan de orde kómen, maar ook, en dat in samenwerking met het consul tatiebureau voor alcohol en drugs, het verslavingsprobleem kan worden bekeken. Dit om dat het in de wijk nog ontbreekt aan een algemeen hulpverle ningsbureau en omdat geble ken is dat veel wijkbewoners de weg naar het in de binnenstad gevestigde algemeen bureau voor maatschappelijk werk, niet weten te vinden. Uit het werkverslag blijkt ook dp vereenzaming veel bejaar den parten te spelen. Ook weer met steun van vrijwilligers legt het dienstencentrum huisbe den te stimuleren om deel te nemen aan de activiteiten, die speciaal voor hen worden geor ganiseerd. In Zuid-West ge beurt dat al volgens de nieuwe opzet van het dienstencentrum. De cursussen en clubs zijn on dergebracht in de buurt- en clubhuizen, die wat dat aangaat i taakverzwaring zijn komen te staan. Uitgangspunt is echter dat buurt- en clubhuizen er voor ie dereen zijn,dus ook voor de ou dere wijkbewoners. Zo wordt er aan bejaardengym gedaan, zijn er creatieve cursussen, excur sies en gespreksgroepen (zie begeleidend overzicht). Zonnebloem Voor bejaarden, die minder goed ter been zijn, wordt zo veel mogelijk voor vervoer gezorgd. Een heel andere groep vormen de bejaarden die in de wijk in een tehuis wonen. Het dien stencentrum is er een voorstan der van om het contact tussen bejaarden in een tehuis,en de zelfstandig in de wijk wonende bejaarden te verstevigen. De vraag is bijvoorbeeld of de vaak goede faciliteiten van de tehui zen (recreatiezalen e.d.) open staan voor alle bejaarden. In het samenwerkingsverband is sinds enige tijd ook de Zon nebloem actief. Voor bedlege rige en gehandicapte bejaarden organiseert de Zonnebloem boottochten, vakanties en ex cursies. Ook weer om te voor komen dat bejaarden in geïso leerde positie raken. Voor het dienstencentrum is dit experimentele project vqn Zuid-West erg belangrijk. Mede door de grote bezuinigingen in de welzijnssector is een sa menwerken belangrijk om tot goede resultaten te komen. Hoewel het project in Zuid- West pas een jaar loopt is er op het gebied van de samenwer king al veel bereikt. Zeker is dat alle bevindingen van het dien stencentrum in een uitvoerig verslag zullen worden vastge legd. Met die ervaringen kan dan op andere plaatsen in de stad bekeken worden of soort gelijke projecten mogelijk zijn. Het Dienstencentrum Zuid- West, dat inmiddels met een administratieve kracht is ver sterkt, is overigens de hele dag bereikbaar voor alle bejaarden die vragen, klachten, of pro blemen hebben. Het is geves tigd in het gezondheidscentrum aan het Bevrijdingsplein en is telefonisch bereikbaar onder nummer 768711. Filiaal Garant werd heropend door Van Cleef LEIDEN - Het onlangs gesloten fi liaal van Garant Service BV aan de Korevaarstraat is gistermiddag op nieuw geopend. Dat was mogelijk, doordat de firma Van Cleef het fi liaal heeft overgenomen. Zoals be kend behoorde de winkel tot de zes vestigingen van Garant Service (detail), een BV die op 13 januari failliet werd verklaard. Het filiaal krijgt dezelfde functie als voor heen: tv-speciaal-zaak. De voorma lige filiaalchef van Garant, zal in de nieuwe zaak zijn oude functie te rugkrijgen. In totaal zal het filiaal- personeel inplusief service-dienst bestaan uit drie man. Gistermiddag werd in de zaak aan de Korevaar straat van 2 tot 6 uur "open huis" gehouden. Adviesraad voor de Binnenstad: Eerder prioriteit voor openbaar vervoer LEIDEN - De Provinciale Raad aangesloten moeten worden op een de Ruimtelijke Ordening Zuid-Holland is er nog niet van overtuigd, dat het noodzakelijk is om een nieuwe weg aan te leggen tussen Leiden en Bodegraven. Een dringende behoefte aan de weg be- 4 ten zuiden staat niet, zeker niet gezien de noodzakelijk oost-west-functie die een verbrede Rijksweg 12 (Utrecht-Den Haag) kan vervullen. Verder wordt ge- déelte ten oosten stelsel van randwegen Leidse regio. De raad concludeert daaruit, dat in dat geval het gedeelte van de Rijksweg 11 tussen Rijksweg 44 en Leiden niet langer constateerd, dat de nieuwe weg gaat ten koste het openbaar ver- vqer. De raad vindt, dat juist verbe tering van het openbaar een grote prioriteit verdient. Mocht de noodzaak i Rijksweg 11 alsnog worden aange toond, dan voelt een meerderheid den is voorgesteld door de Werk de raad het meest voor een i toweg, en wel zo dicht mogelijk langs de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn en met een directe wege blijft, maar dat voor aanpas- aansliiiting op de Rijksweg 4 (Bur- singen van de bestaande weg langs gerveen-Voorburg). Deze weg 2 weg langs de Oude Rijn sing wordt gevonden voor de ver keersproblemen. In de vergadering van de PRRO die gisteren in het Provinciehuis werd gehouden, werd een duidelijke voorkeur uitgesproken voor uit- Volgens de PRRO voering als autoweg, boven dié van een tracé zo dicht autosnelweg, wanneer daartoe be sloten wordt, de Gouwe Wel Zal het aantal gelijkvloerse kruisingen beperkt moeten blijven en zouden waar dat nodig is, onge-' lijkvloerse kruisingen gemaakt moeten. Wat betreft de plannen voor de aan leg van een noordelijke randweg bij Leiden, als onderdeel van een des tijds geplande provinciale weg van Leiden, via Hoogmade en Wou- brugge naar Alpben zegt de PRRO dat de weg geen regionale functie zal vervullen. Of de weg er moet komen, zal beslist moeten worden de bestaande aan de hand van de lokale behoefte. overbodig. Men vindt dat de weg het passeren van de Gouwe worden aangesloten op de bestaande ver binding naar Bodegraven. Een minderheid van de PRRO is voor stander van een „verbeteringsva- riant" zoals die de afgelopen groep Milieubeheer aam de Leidse universiteit. Deze variant wil dat aanleg van nieuwe wegen achter- LEIDEN - Er wordt hard ge werkt om de voormalige spoorbaan tussen de Willem de Zwijgerlaan en de volkstuin tjes aan de kant van de Me- renwijk om te toveren tot een park. De plantsoenendienst hoopt dat het werk geklaard is aan het eind van het voorjaar. Het gebied is gehuurd van de spoorwegen, het werk wordt uitgevoerd met subsidie van CRM. Dit ministerie draagt 40.000 gulden bij in de totale kosten van 645.000 gulden. De oude grintbaan van de spoorlijn is afgegraven, een aantal sloten is gedempt, nieuwe sloten zijn gegraven: in het toekomstige landschap pelijke park zal niets meer aa n het verleden herinneren. Het zal een wandelpark worden met een aantal speelweiden. De plantsoenendienst wil in 1 het voorjaar in het nieuwe park de boomplantdag voor kindéren organiseren. Naast de aanleg van de sportvelden in de Mors is dit het grootste werk dat de diejist momenteel onder handen heeft. Bij het werk zijn de uitvoer ders op tientallen rattennesten gestuit en hebben honderden ratten verdreven. Een andere verrassing vormde de ontdek king van de skeletten van en kele pony's. LEIDEN - Het college van B en W bekijkt op het ogenblik de moge lijkheden' om voor de Leidse Schouwburg een full-time belich ter aan te stellen. Dit nadat het be stuur van de schouwburg, de schouwburgcommissie, in een brief aan het college had geschre ven, zich niet langer voor het tech nische gedeelte verantwoordelijk te voelen, als niet snel een belichter werd aangetrokken. De schouwburg heeft in het verle den met een belichter gewerkt, die op uurbasis in dienst was en over dag een andere baan had. De druk van het grote aantal voorstellingen vond hij echter te groot, vandaar zijn besluit om op 1 februari uit dienst te treden. Zijn vertrek is tot nu toe nog niet voldoende opgeval len. Het college vraagt zich nu af of de noodzaak en het gëld aanwezig is om een vaste belichter in loon dienst te nemen. LEIDEN - De Adviesraad i Binnenstad vindt dat bij de aanleg van bruggen voor fietsers en voet gangers aan andere plekken in de stad voorrang moet worden gege ven boven de in de gemeentelijke plannen genoemde. De Adviesraad pleit in een advies aan B en W voor aanleg van bruggen over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Veerstraat en over het Galgewater De raad vindt daarentegen dat er over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Mandema- kerssteeg en ter hoogte van de Be schuitsteeg geen bruggen moéten komen. Hetzelfde geldt voor de Oude Vest ter hoogte van de Lijs- bethsteeg. Deze laatste drie brug gen komen wel op het prioriteiten lijstje van de 'gemeente voor; er is bovendien geld voor beschikbaar. De aanleg van een brug over de Nieuwe Rijn bij de Veerstraat zou, aldus de Adviesraad, de bereik baarheid van het gebied rondom het Huis op de Waard sterk verbete ren. Een brug over het Galgewater zou eén belangrijke functie kunnen vervullen voor het interwijkse fietsverkeer Deze brug zou evenwel niet bij de Van der Tasstraat moe ten komen, omdat deze doodlo pende steeg niet geschikt is voor doorrijdende brommers. De Ad viesraad pleit voor aanleg ter hoogte van de Morspoortkazerne, aansluitend op de Weddesteeg De bruggen zouden zodanig hoog (of als ophaalbrug) moeten worden gemaakt, dat pleziervaartuigen er niet door worden gehinderd. De aanleg van bruggen over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de LID0 STUDIO THEATER Steenstraat 39 Leiden woensdag 9 februari de gehele dag gesloten Mandemakersteeg wordt om este- tische redenen door de Adviesraad afgewezen. Een unieke stede- bouwkundige structuur (samen vloeiing van wateren, waaraan de stad Leiden zich ontwikkelde) zou worden aangetast, meent de Ad viesraad. Soortgelijke bezwaren gelden voor aanleg-bij de Beschuit steeg gezien de nabijheid van de Koornbeursbrug. Herstrating en riolering in Noord LEIDEN - In de loop van volgende week begint de firma Schouls uit Leiden met de aanleg van een nieuwe riolering en herstrating in het Noorderkwartier. Het werk wordt uitgevoerd door twee ploe gen; de ene begint op de hoek van de Molenstraat en de Van Hogen- dorpstraat en de ander in de Mar- nixstraat, ter hoogte van de Lim burg Stirumstraat. Vervolgens neemt deze groep de ventweg van de Willem de Zwijgerlaan onder handen, tot aan de Van Hogen- dorpstraat. Daar "ontmoeten" de twee groepen elkaar. Voordat de riolering kan worden aangelegd, moeten de waterlei dingbuizen in het trottoir ver plaatst worden. Het zal daarvoor noodzakelijk zijn dat de watertoe voer enkele uren wordt afgesloten. De bewoners worden van te voren gewaarschuwd. Het werk omvat ook de aanleg van verbindingsbui zen met d,e woningen en het maken van onderheide punten op de hoek Koningstraat/Molenstraat en de hoek Willem de Zwijgerlaan/Van Hogendorpstraat. Verder komt er een overstortpunt in de walkant van de Maresingel ter hoogte van de Marnixstraat. In totaal nemen de werkzaamhe den in dit deel van het Noorder kwartier ongeveer een maand in beslag. Daarna komen de andere straten aan de beurt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3