Plafond Teekens: gevaarlijke stof eid agenda "Dat een dergelijk slagersbedrijf zo handelt Toneel van hoge klasse Huisvrouwen in de woningbouw Bij brand zoutzuurdampen vrij Handelswijze Teekens bij directeur gemeentewerken in verkeerde keelgat 99 LEIDEN - De firma Teekens heeft de fabriek van de voorma lige juweelbakkerijen aan de Rooseveltstraat in eerste instan tie zonder vergunning verbouwd. Aanvankelijk dreigde Teekens daardoor - toen dat eenmaal door de afdeling Bouw- en Woningtoe zicht was ontdekt - in ernstig conflict te komen met het Leidse gemeentebestuur. Dat weigerde aanvankelijk toestemming te ver lenen om de fabriek te laten draaien en liet de politie proces verbaal opmaken. Teekens was in Leiden al ge ruime tijd op zoek naar een nieuwe fabrieksruimte. De vlees- fabriek was vroeger aan de Cla- rensteeg (bij de Lange Mare) ge vestigd, maar daartegen voerde de veterinaire vleesinspectie be zwaren aan. Teekens kocht de voormalige Olga-fabriek in de Hansenstraat aan; vestiging van het slagersbedrijf daar stuitte echter op protesten van de buurtbewoners. Daarna kocht de firma Teekens de fabriek van Juweel in de Rooseveltstraat. De verhuizing werd versneld toen de veterinaire inspectie in april vo rig jaar Teekens verbood nog langer in de ruimte aan de Cla- rensteeg te draaien. Nadat hij door de gemeente be trapt was, vroeg Teekens ijlings alsnog de benodigde vergunnin gen aan de Rooseveltstraat aan. De wijze waarop een en ander is gebeurd is bij de directeur van gemeentewerken, ir. H. H. Vos duidelijk in het verkeerde keel gat geschoten, zo blijkt uit een rapport dat hij destijds bij B en W indiende, als advies voor het al dan niet verlenen van de bouw vergunning Het feit dat Teekens eerst zonder vergunning heeft verbouwd, noemt hij een over treding "waarvan zonder over drijving kan worden gesteld dat de omvang buiten proporties is". Dat de afdeling Bouw- en Wo ningtoezicht zo laat - ih septem ber - achter de clandestiene bouwactivitieten kwam, wijt hij aan de ligging van het complex: afgelegen, op een afstand van 125 meter uit de Rooseveltstraat, ach ter de fabriek van Rijmefa. Vos wijst er in zijn rapport verder op dat een beoordeling van een aanvraag voor de vergunning aanvankelijk bemoeilijkt is doordat de ingediende tekenin gen onvolledig en onjuist waren, gegevens^ over gemaakte con structies v ontbraken en diverse werken door vloeren en muren onzichtbaar waren .gemaakt. Volgens de directeur gemeente werken is de door Teekens met de bouwkundige leiding belaste architect Diepgrond "niet capa bel om tekeningen te produce ren, die aan de eisen van de bouwverordening voldoen". In een aantal gevallen zijn "op on deskundige wijze en feitelijk niet verantwoorde wijze" bepaalde constructies gemaakt, aldus ir. Vos. Hij noemt het "onbegrijpe lijk dat een dergelijk groot sla gersbedrijf op deze manier heeft gehandeld". Ten slotte maakte de directeur gemeentewerken er in zijn rap port aan B en W bezwaar tegen dat de aanvraag van Teekens in zo korte tijd en met voorrang moest worden behandeld. "Het is onjuist en voor de ambtenaren van het bouwtoezicht van mijn dienst frustrerend dat een der mate omvangrijke vernieuwing, die zo slordig is voorbereid en met veronachtzaming van wet en verordening is uitgevoerd, boven alle andere verzoeken moest worden bekeken. Andere (goed willende) aanvragers om bouw vergunning worden gedupeerd en geconfronteerd met langere wachttijd". LEIDEN - Wanneer de fabriek van Teekens aan de Roos eveltstraat in brand zou vliegen, kunnen er ongezonde gas sen vrij komen. Dat zou met name het geval zijn, als het van polystyreen vervaardigde plafond vlam zou vatten, een stof, die bij brand zoutzuurdampen afscheidt. De brand weer wil daarom dat er in het plafond een zg. sprinkler (sproei)installatie wordt aangebracht, die uitbreiding van een eventuele brand zou kunnen tegengaan. De firma Teekens weigert echter vooralsnog het plafond van een dergelijke installatie te voorzien. Pleuni Touw tn één van de veie vermakelijke scènes uit het toneel stuk "Liefde half om half'. „Liefde half om half" LEIDEN - Open doekjes gistera vond in de Leidse Schouwburg, waar een aantal topsterren van het Nederlandse toneel Liefde half om half' als vrije produktie op de planken zette. En er zelf duidelijk veel plezier aan beleef de, ondanks de vele voorstellin gen die het stuk van Alan Ayck- bourn, de populaire Engelse blijspelschrijver van het ogen blik, in ons land al heeft-gehad. Het enthousiasme van de acteurs en actrices werd door het publiek duidelijk gewaardeerd en omge keerd liet men zich op het toneel graag door positieve reacties in de zaal stimuleren. Een wissel werking dus, die niet zonder ef fect bleef. Hoewel je nooit zeker zult weten ofKo van Dijk het even uit zijn rol vallen en plotseling in de lach schieten nu spéélde of juist erg knap opving. Succes was in elk geval verzekerd. .Liefde half om halfbleek over igens een uitstekend blijspel. Het onderscheidt zich van vele andere komedies door de vorm waarin het is gegoten. Ook hier ver meende buitenechtelijke escapa des, open- en dichtklappende deuren, rinkelende telefoons en over hun eigen benen struike lende personages die elkaar niet zien ofschoon ze soms op eikaars lip lijken te zitten. Maar naast de intelligent geschre ven tekst, die in dit geval behalve komisch ook een tikkeltje tragisch werkt, is het vooral de scènische opbouw waaraan dit toneelspel zijn grootste kracht ontleent. Ayckboum heeft namelijk een dubbeUop-situatie gecreëerd waarbij de woningen van twee echtparen letterlijk in elkaar zijn geschoven en men dus voortdu rend een dübbel-scéne ervaart. Hij maakte het geheel trouwens nog moeilijker door een derde echtpaar afwisselend in beide woningen op bezoek te laten ko men. De echtparen die het in deze produktie helemaal maken zijn Ko van Dijk en Lies Franken, Ar nold Gelderman en Pleuni Touw en Jeroen Krabbé en Edda Ba- rends. De open doekjes golden vooral de twee laatstgenoemden. Volkomen terecht, want Jeroen Krabbé groeide als blijspelacteur in de rol van de stijve boekhouder boven zich zelf uit en Edda Barends was als diens angstige en onder de plak zittende vrouw bij vlagen zelfs ontroerend. Al met al toneel amusement van hoge klasse. PIETER C. ROSIER. Het Leidse college van B. en W. is bereid om aan de vleesfabriek een bouwvergunning te verlenen, mits alsnog wordt voldaan aan de voor waarden, die door de directeur ge meentewerken zijn gesteld. Eén daarvan is het aanbrengen van een sprinklerinstallatie in het plafond. Tegen deze beslissing van B. en W. heeft de raadsman van Teekens, mr. Nagel uit Arnhem, beroep aan getekend bij de instantie, die daar voor ingesteld is: de voornamelijk uit raadsleden bestaande commis sie beroepschriften. Tijdens een bijeenkomst van de commissie, gis termiddag, kreeg mr. Nagel, in ge zelschap van directeur Van Eg- mond van Teekens slagerijen, ar chitect Diepgrond en adviseurs van de Koel Isolatie Maatschappij Ne derland BV (KIM) de gelegenheid om de bezwaren nader toe te lich ten. Vernietiging In zgn schriftelijk verweer had mr. Nagel al uiteengezet, waarom Teekens protesteert tegen een aan tal gemeentelijke eisen ze zijn in strijd met alom in den lande verge lijkbare gevallen; het alsnog aan brengen van diverse voorzieningen zou "een enorme economische ver- nieting" tot gevolg hebben. Dat er in den lande plafonds van gekoelde ruimten veelal van polystyreen worden vervaardigd, wordt door de KIM bevestigd. Ook directeur Cremers van het Openbaar Slach thuis in Leiden geeft vanuit vleeskeurings-technisch oogpunt voorkeur aan deze stof. Een pla fond van dit materiaal is "ade mend" en gaat daardoor condens- vorming tegen. De aanwezigheid van condensdruppels is onge wenst, omdat ze op het vlees kun nen vallen en het daardoor zou kunnen verontreinigen. Preventie-officier Bijlsma van de brandweer zei gisteren daarom te rug te zijn gekomen, op zijn eerste reactie: het hele plafond zou ver vangen moeten worden. Tegen het aanbrengen van een sprinklerin stallatie werd door directeur Van Egmond van Teekens gistermid dag nog een bezwaar aangevoerd: de sproeikoppen van de installatie (één per negen vierkante meter) zouden dusdanig laag moeten han gen dat er geen vrachtauto's meer de fabrieksruimten in zouden kun nen rijden. Nat Of de sproeikoppen inderdaad,zo laag zouden moeten hangen werd door Bijlsma bevestigd noch ont kend. Hij erkende overigens wel dat de vleesfabriek een "nat" be drijf is; het brandgevaar is er niet groot. Maar het gaat de brandweer vooral om de mogelijkheid dat er wel brand kan uitbreken en de ge volgen daarvan voor de mensen die in de fabriek werken. Waarop mr. Nagel reageerde: "Ja, als de hemel neervalt, zijn we natuurlijk alle maal dood". Ook gaf Bijlsma toe dat de voorschriften in bouwveror deningen niet overal in Nederland gelijk zijn. "We leven nu eenmaal in het Koninkrijk der Verenigde Ge meenten", zei hij. Van Egmond zegde gistermiddag overigens toe dat wel het plafond van de worstkeuken volledig ver nieuwd zal worden. Niet tegemoet wilde hg komen aan een eis dat de stalen liggers van het dak met brandwerend materiaal worden bekleed. Ook dat is een eis van de brandweer, omdat het staal bij ver hitting zou kunnen uitzetten en daarna weer inkrimpen, waardoor de constructie van de fabriek in ge vaar zou kunnen komen. Op dit en andere punten wenste de commis sie nog nadere informatie te ver krijgen. Ze zal mogelijk nog een tweede keer een zitting houden, al vorens een beslissing te nemen over het beroep van de firma Teek- Het huidige complex van Teekens aan de Rooseveltstraat in Leiden In Leiderdorp LEIDERDORP - „Als je door zo'n wijk fietst heb je toch het idee van daar heb ik ook een beetje aan mee gewerkt. Dat geeft je dan toch wel voldoening." ongelukkig geplaatst keuken- We kijken r Huisvrouwen in de woning bouw. Ze hebben in Leiderdorp een heel eigen inbreng en dat zeker niet in de laatste plaats als gevolg van het feit dat de Lei- derdorpse bevolking zeer in tensief betrokken wordt bij de realisatie van gemeentelijke uitbreidingsplannen. Praktische kant Bg de plannenmakerij voor de nieuwbouwwijk Voorhof was voor de eerste maal sprake van een begeleidingscommissie, waarin raadsleden en gewone burgers vertegenwoordigd zijn. In die commissie kregen de huisvrouwen een niet onbe langrijke stem en dat leidde tot de oprichting van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) waarin huisvrouwen zitten die zich speciaal richten op de praktische kanten van bouwin- deling van een huis. „Waar wij op letten is dat het gas niet uitwaait als gevolg van een waarop de deuren draaien en naar de hoogte van de ramen, om maar eens een péar dingen te noemen," aldus secretaresse mevrouw M. E. Nienhuis-Bit- ter, die namens de VAC zitting heeft in de begeleidingscom missie voor het nieuwe Leider- dorpse uitbreidingsplan Bui tenhof. De VAC geeft haar adviezen in overleg met de deskundigen die bij de uitbreidingsplannen be trokken zijn: „Dat lijdt nooit tot spanningen", aldus voorzitster mevrouw A. van Heteren, „Je merkt zelfs dat architecten en stedebouwkundigen onze ad viezen als zeer waardevol be schouwen." Weinig reactie Bouwkundig inzicht is voor le den van de VAC - die bestaat uit vertegenwoordigsters van vrouwenverenigingen, „on georganiseerde" Mevrouw M. E. Nienhuis (links) en mevrouw A. van Heteren: "Weinig reactie van huisvrouwen." woningbouwvereniging - niet vereist „Want we letten hele maal niet op de technische kant van de zaak. Bovendien leer je in de praktijk snel genoeg wat wel en niet kan." De VAC hield zich aanvankelijk alleen bezig met de woonomge ving - speelplaatsen, groen stroken, de plaats van rijwegen en dergelijke - maar is in Lei derdorp sinds kort ook betrok ken bg de indeling en opzet van de woningen zelf. „Het enige wat er eigenlijk nog aan ons werk schort is dat er nog wat weinig reactie vanuit de Leiderdorpse huisvrouwen komt. We zouden juist graag van hen horen wat zij vinden dat voor verbetering vatbaar is of hoe zij denken over de bouw woningen," aldus t Nienhuis. Zaterdag Pieterskerk Antiekmarkt, 9.30 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 's mor gens geopend. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, Leidse jeugdschaaksociëteit 11-15 jaar), 3-5 uur nam. Microtheater, Vestestraat 40, Toneel groep Imperium met „SQS spreekt u In de Vrolijke Arcke, Pieterskerk- koorsteeg, rommelmarkt, 10 uur v.m. - 4 uur nam.; Bingo-avond, 8-12 uur nam. Dienstencentrum, v. Hogendorp- straat, sjoelkampioenschappen plan Noord. 10 uur v.m. - 5 uur nam. Cultureel Centrum, Voorschoten, ee nakteravond Toneelgroep Voorschoten, Jeroenshuis, Wassenaar, oranjebal, 9 Zondag Antonius Clubhuis, dansen 8-11 uur 't Breehuys, Breestraat 19, gespreksa- vond Gideon, 11.30 uur vm.-1.30 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum Leidse werkgroep homofilie/COC, 8-11 uur Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 2.30 uur nam., tel. 125802. Café de Twee Spieghels, Nieuwstraat, muziekprogramma, 3 uur nam. Volkshuis, bijeenkomst over Finland, 10.30 uur vm. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de i weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: wijk I (Morswegkwar- tier, binnenstad tot Cityring en Groe- noord): H.C. Jasperse jr., Witte Singel 72, tel. 124961; Wijk II (Kooi en Merenwijk): H.A.M.M. Meyer, Stokroos l.tel. 122113; Wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuinstadwijk): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): C.J.M. Schrama, Zocherstraat 1, tel. 766123. Leiderdorp - S.P. Ouwerkerk, praktij kadres Merelstraat 184a, tel. 891037 (za terdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - E. J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Voorschoten - A. Tromp, Lohmanplant- soen 33, tel. 071-762159 (zaterdag); B. van Beusekom, Piet Heijnlaan 6, tel. 071- 763551 (zondag); S.M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zaterdag en zondag): Warmond - Hoornweg, Kievitspark-19, Voorhout, tel. 02522- 12665. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 4 tot 11 febr., door Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel.' 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. C.J. Koster, Helmstraat 43, Noord wijerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-1^5202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dienstencentrum Dierenhulpdienst den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Centrum voor vrijwil lige hulpverlening Voor iedereen die zomaar wil praten over problemen, Caeciliastraat 11 t/m 15, tel. 125636, dag. van 0-17 uur. MAANDAG Wgk 17 Hoge Morsweg, Morsweg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg), Mors- laan, dr. Lelylaan, Granaathof, Diamantlaan, Onyxhof, Amethis thof, Smaragdlaan, Robijnstraat, Parelstraat, Topaaslaan, Aquama- rgnstraat, Bothastraat, H. Coster- straat, Morskade, Rhgnhofweg, Agaathlaan, Saffierstraat, Tur kooislaan, Berylstraat, Carneool- straat, Barnsteenpad, Kristalstraat, Toermalijnstraat, Opaalstraat. Wijk 19 Lage Morsweg, P. C. Hooftlaan, Vondellaan, van Baerlestraat, Ja cob Catslaan, Gerard Brandstraat, Coornhertstraat, C. Huygenslaan, Brederostraat, Spieghelstraat, R. Visscherstraat,Tesselschadestraat, Leeghwaterstraat, St. Buysingh- straat, Calandstraat, Leemanstraat, Conradstraat, Dijkstraat, Stuw- straat, Sluisstraat, Duikerstraat, Damlaan, Haagsestraatweg, Mui- derkring Cruquiuslaan. WOENSDAG Wijkl8 Lammenschansweg (beide zgden van Zoeterwoudsesingel tot Sta tion), Kamerlingh Onnesplein, de Sitterlaan, v. d. Waalsstraat, Buys Ballotstraat, Hugo de Vriesstraat, Kapteynstraat, v. d. Waalsplein, van Bemmelenstraat, Lorentzkade, Zeemanlaan, van 't Hoffstraat, Bakhuis Roozenboomstraat. Wgk 22 M. Treublaan, Stieltjensstraat, Franchimontlaan, v. d. Hoeven- straat, Kanaal weg (van v. Vollen- hovenplein tot spoorlijn), v. d. Sande Bakhuyzenlaan, Beyerinck- laan, Temminckstraat, Suringar- straat, Burggravenlaan, Asser- straat, Scholtenstraat, Modder manstraat, Oppenheimstraat. DONDERDAG WIJK 21 Havenplein, Haarlemmerstraat (van Haven tot Mare), Donkersteeg, Kuipersteeg, Dullebakkersteeg, Hooglandsekerksteeg, Pelikaan straat, Koestraat, Lege Werfstraat, Bouwelouwensteeg, Duizendd raad steeg, van der Werfstraat, Meermanshof, Druckerstraat, Ma- redorpsedwarsstraat, Greven- straat, Voldersgracht, Noord- en Zuid Rundersteeg, Janvossen- steeg, Koddesteeg, Clarasteeg, Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare), Oude Vest (van Havenplein tot Mare), Lange Zandstraat, Vol molengracht, Oostdwarsgracht, Koolstraat, Emmastraat, Baat straat. Wgk 23 Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Mare), Stille Rijn, Apothekers- dijk, Schapensteeg, Goegerrit- steeg, Prinsessekade, Turfmarkt, Steenstraat, Beestenmarkt. Nieuwe Beestenmarkt, Kort Gal gewater, Morsstraat, Smidsteeg, Narmstraat, Kruisstraat, le en 2e Binnenvestgracht, St. Aagten straat, Lammermarkt, Marktsteeg, Lange Scheistraat, Nieuwe Mare, Oude Singel (van Mare tot Turf- marktbrug), Fokkestraat, Oude Vest, (van Turfmarkt tot Mare), Lange Mare, Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerkkoorsteeg, Dolhuis- steeg, Sionshof, St. Ursulasteeg, Caeciliastraat, Lange en Korte Lijsbetsteeg, Korte en Lange Ag- nietenstraat, Spijkerboorsteeg, Vestwal, 3e Binnenvestgracht, Reineveststeeg, Langegracht, Vre dehof, Houtmarkt, Noorderstraat, 'Hendrikstraat. VRIJDAG Wijk 20 Van Vollenhovenkade en plein, Snouck Hurgronjestraat, Huizin- gastraat, Uhlenbeckkade, Colen- branderstraat, Meyerskade, Duy- vendakstraat, Kanaalweg (van Hoge Rgndijk tot van Vollenho- venplein), Rijndijkstraat, Kanaals traat, Dozystraat, de Goejestraat, Cosgnstraat, Hartmanstraat, Roomburgerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Utr. Jaagpad (van Utr. brug tot Wil helminabrug), Catharinastraat, Rijnstroomstraat. Wijk 26 Hoge Rijndijk en Utr. Jaagpad (beide van Wilhelminabrug tot Rhgnvreugd), Rhijnvreugd, Brug- gestraat, Besjeslaan, Park "Die Leythe", Roomburgerweg, Aar- straat, Meerburgerkade en straat, Gouwestraat, Amstelstraat, Leed estraat, Wierickestraat, IJsselkade, Kasteelhof Vliststraat, Zaanstraat, Maasstraat, Merwedestraat, Drechtstraat, Lingestraat, Spaar- nestraat, Lekstraat, Castellumweg. Meeslepende Gezinsverzorging 1 Stichting gezinsverzorging uitvoering Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag LEIDEN - Het is jammer, dat voor de uitvoering van een magistraal werk als Glazoenofs Jaargetijden in Nederland nog steeds lokker fjes als Mendelssohns vioolcon cert en Schuberts 5e symfonie nodig zijn. Het „onbekend maakt onbemind" deed gisteravond al thans bij een deel van het publiek in de Stadsgehoorzaal opgeld, anderen waren in de ban van deze muziek geraakt door de indrin gende en meeslepende uitvoer ing door het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Edo de Waart. Dat alles wil niet zeggen, dat we niet blij waren met de hier ver klankte Schubert, die classicis tisch nauwgezet en lichtvoetig over kwam. De verrassing van de avond bracht echter het optreden van de violiste Mayumi Fujika wa, die deed vergeten, dat K&O bij het vorige meesterseriecon- cert het andere, zelden gehoorde, vioolconcert van Mendelssohn (in d) van het programma heeft geschrapt. Wie meende uigeke- ken te zijn op Mendelssohns suc cescreatie in e heeft intussen anr ders geleerd: hier nu eens geen hyperromantische of academi sche vertolking maar een van een kennelijk echt doorvoeld en toch afstandelijk sentiment, onder steund door een grote drijfkracht die slechts in het laatste deel soms wat verslapte. Waar nodig vingen de soliste en het orkest el kaar uitstekend op. RON HARMS Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 J aarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2