Macht van vakbond staat op het spel De droeve dood van 't oude Rembrandthuisje Dominee Lamping slaat wat al te wild om zich heen NIET TE BESCHRIJVEN BENDE Lot prijscompensatie bezegeld Eén wetje en er staan woonwagens bij je voor de deur... ZATERDAG 5 FEBRUARI 1977 verhogingen dus die door de over heid worden doorgevoerd. Ook zit ten de prijzen van koffie en aardap pelen in het pakket, op basis waar van het cijfer wordt berekend. Dat de prijzen van deze goederen ge stegen zijn, kan de fabrikant van schoenveters moeilijk worden aan gerekend. Andere vorm Daarom zijn ook de vakbonden voor een andere vorm van prij scompensatie. Zij gaan ermee ak koord dat bijvoorbeeld prijsstij gingen als» gevolg van BTW- verhogingen niet meer gecompen seerd worden. De bonden hebben overigens al eerder laten merken, dat ze echt niet zo stevig willen vasthouden aan het tot nu toe bestaande sys teem van prijscompensatie, als er nu gesuggereerd wordt. Al in het najaar van 1972, toen de ruimte voor 1973 beperkt bleek, hebben de Industriebonden een maximum in de prijscompensatie geëist. Door de procentuele vergoeding van de prijsstijging werden namelijk alle hoog-gesalarieerden .bevoordeeld Onder druk van hun beter betaalde en belangrijkste personeelsleden weigerden de werkgevers toen ech ter op de eis van de Industriebon den in te gaan. De stakingen in het vooijaar van 1973, die daarop volg den, stonden dus in het teken van de nivellering. De eis van de Industriebonden toont wel aan, dat zij er toen al van overtuigd waren, dat er niet vol doende ruimte was voor een volle dige prijscompensatie voor ieder een. Een maximum in de prijscom pensatie zou een deel van de loon ruimte moeten vrijmaken voor de laagstbetaalden. Na de oliecrisis stelde de Machtigingswet het kabinet-Den Uyl in staat deze ge dachten in praktijk te brengen. In 1974 moest er per procent prijsstij ging-minimaal een loonsverhoging van 160 gulden worden gegeven: er kwam dus een "vloer" in de prij scompensatie. Het jaar daarop werd die "vloer" wat verder opge trokken. De loonmaatregelen van de regering zorgden er tenslotte in 1976 voor dat de prijsstijgingen voor grote groepen werknemers niet volledig werden vergoed. Dictaat Prijscompensatie voor alle werk nemers van hoog tot laag zit er voor lopig niet meer in. Dat weten de vakbonden ook. De stakingen van volgende week hebben ook niet tot doel dat systeem van prijscompen satie tot in lengte van dagen te her stellen. Ze moeten veeleer duide lijk maken, dat de vakbonden niet bereid zijn een eenzijdig dictaat van de werkgevers te accepteren wat op het spel staat is de macht en de po sitie van de vakbeweging. Het lot van de prijscompensatie, zoals die in het verleden werd toegepast, is al bezegeld. Mijn vader stond bekend als een pedagoog. Hij heeft het „Handboek der zielkunde" geschreven. Voor veel ik hem nog altijd dankbaar. Toen ik nog maar zo'n 10 jaar was mocht ik met hem mee naar een museum. In een zaal praatte hij even met de sup poost. „Draai je om", zei hij. Even later mocht ik weer kij ken. Hij hield zijn jas over een schilderij, 'n Klein stukje was nog zichtbaar. Er was een hand te zien. Slecht „Piet", zei hij, „wat zie je aan deze hand? Wat zou die man nu doen?" Ik zei: ,,'t Is een hand van 'n zieke man; mis schien zit die man wel op een stoel uit te rusten of te slapen. Die hand hangt er zo maar bij, denk ik". Mijn vader trok zijn jas weg. 't Bleek de hand van een vloot voogd te zijn op 't moment dat die bevel gaf tot de strijd. „Zo zie je", zei mijn vader, „dat dit een slecht schilderij is". Waarom deze herinnering op gehaald? Dezer dagen las ik in deze krant dat een aantal loodsen langs het Galgewater gesloopt zou worden. Daarmee zou ook het geboortehuisje van Rem brandt in de Weddesteeg ge troffen worden. De gevel van het huisje zou elders opge borgen worden. Wie momenteel in de Weddes teeg poolshoogte gaat nemen ziet dat alleen de gevel er nog staat. Alle ramen zijn eruit, de deur is zelfs weggebroken en achter de gevel bevindt zich een niet te beschrijven bende. Gedenksteen Waar Rembrandt precies gebo ren is, weet men niet. Wel is het hoogstwaarschijnlijk op de plaats waar zich op het ogenblik de Weddesteeg be vindt. De gedenksteen is in 1906, bij gelegenheid van de driehonderdste geboortedag van Rembrandt, aangebracht boven de ingang van een pakhuis, omdat men meende dat dit het geboortehuis was geweest. In 1936 heeft men in de Hollandse Renaissances tijl van begin 17de eeuw de gevel opgebouwd. Een paar gedachten naar aan leiding van dit alles. Vooreerst welke vandalen gooien bij herhaling die rui- Door Piet Wesseling ten in van juist dit geveltje? Vandalen? Ik weet 't niet. Jongelui, neem ik aan, die nooit van Rembrandt ge hoord hebben. Maar hoe komt dat? Ze hebben geen vader of moeder gehad die met trots verteld hebben dat één van de allergrootste kun stenaars in hun midden was geboren, was opgegroeid en een tijdlang had gewerkt, voor hij definitief naar Am sterdam ging. Geen ouders die hun ooit iets lieten zien van Rembrandt. Ze hebben op school nooit van Rembrandt gehoord. Toch zijn die scholen, verge leken bij de 17de eeuw, on voorstelbaar goed. In zijn boek „De Walgvogel" schrijft Jan Wolkers hoe hij tijdens de oorlog uit protest tegen het gedoe van de Kul tuurkamer, stiekem met een vriend Rembrandt had ge huldigd. Hij maakte een krans, hing die tegen de gevel van het geboortehuis in die donkere armoedige Weddes teeg en plakte er een papier onder met een gedicht Aan Rembrandt „Veel lauwerkransen zijn niet nodig, Voor redevoering is geen tijd. En achteraf, 't is overbodig, Elk weet, dat Gij de Grootste zijt!" De volgende dag stond in Het samen met mgr. Angenent dingen uit mijn jeugd ben Dagblad voor Leiden en Om streken: „Rembrandt gelau werd". Een paar dagen later stond het in De Telegraaf, waarin Pasquino schreef: „Rembrandt in deze zwarte tijd zwart gehuldigd". Van enig protest in Leiden tegen de sloperij.van de gevel heb ik tot op heden niets ge hoord. Raak Je hoeft geen kunstkenner te zijn om van Rembrandt te houden, 't Is ook helemaal niet moeilijk om kinderen al te laten zien hoe fraai Rem brandt het menselijk leven op talloze momenten raak gety peerd heeft. Vincent van Gogh schreef in 1880 van uit de Borinage in België, toen hij daar onder de mijnwerkers probeerde wat aandacht voor 't evangelie te wekken: „Ieder die Rembrandt liefheeft, maar dan wel oprecht, zal we ten dat God bestaat en in Hem geloven". Op 't ogenblik blijkt het geven van katechese op middelbare scholen zeer moeilijk te zijn. Talloze nieuwe pogingen lij den schipbreuk. Ik waag de stelling, dat 't mogelijk moet zijn een serie lessen over Rembrandt te geven die bij de jonge mensen grote belang stelling zal wekken. Hierbij dan nog een boekje ter aanbeveling: „Rembrandt" doorTheun de Vries, uitg. van N.V. Querido's Uitgeversmij. En om 't wat dramatisch te zeggen: enig herstel voor wat regelmatig in de Weddesteeg is aangericht zou niet mi splaatst zijn. Arme stad Maar die mensen, gemeente lijke overheid en eigenaars van de te slopen loodsen, wat gaan die met die gevel doen? Ik begrijp dat men in Leiden méér aan zijn hoofd heeft. Vooral 't centrum van Leiden geeft nog altijd een uiterst trieste aanblik. Je kunt geen kant uitkijken of je ziet dicht getimmerde oude, vervallen huizen. Leiden is een arme stad geworden. De stad is in zijn veelbewogen geschiedenis al door vele rampen getroffen. Uit zijn Het Leidse "Rembrandthuisje" stuk gegooid, binnen een enorme geschiedenis-lessen weet ie der van de pest-epidemie die de bevolking van 6000 zielen halveerde. En van de ontplof fing van het kruitvat in het Rapenburg. Telkens kroop de stad weer moeizaam over eind. Leiden heeft nog altijd vele be roemde musea. Maar er wo nen ook duizenden mensen in zeer treurige omstandighe den. Men zal opmerken: „Je moet eerst zorgen dat ieder een menswaardig kan leven voor je aan zoiets als de gevel van Rembrandt's geboorte huis kunt denken". Toch moet het één naast het an der mogelijk zijn. Anders ver schraalt en verkommert het leven. En er is toch niet voor niets naast het ministerie voor Volkshuisvesting een ministerie van CRM met o.a. zijn Monumentenzorg? Waar gaat die gevel naar toe? Er deur en luiken gesloopt, ramen bende moet met veel zorg een uit stekende, waardige plaats voor gezocht worden. Rembrandt heeft vooral de laat ste jaren van zijn leven zeer veel geleden van de harde, meedogenloze en liefdeloze opstelling van zijn geloofsge noten en hun geestelijke lei ders. Zij hebben ook wellicht iets goed te maken en hebben nü een uitstekende kans. Exegeet Maar zij natuurlijk niet alleen. W. A. Visser 't Hooft schreef over Rembrandt in „Rem brandt en de Bijbel". Parijs 1947, dat Zijn uitbeelding van de Christus nooit zonder de schaduw van het kruis is: „Dit is het en dit alleen wat van Rembrandt een evangelisch kunstenaar maakt, en daar door een waarachtige exegeet van de heilige Schrift". LEIDEN - Tussen de vak bonden en de werkgevers is een flinke ruzie losgebar- stén. Nadat het een jaar lang de regering was, die be paalde wat er op het gebied van de lonen mogelijk was (gedurende twee maal een half jaar was een loonmaat regel van kracht), mochten de clubs van werkgevers en Door Joop Maat werknemers het dit jaar met elkaar uitvechten. En op dat laatste lijkt het inderdaad uit te draaien. Het geschut is in stelling gebracht. Het wordt oorlog, zegt een vak bondskrant. Het gaat in het treffen tussen kapi taal en arbeid dit keer om vier din gen. De bonden hebben namelijk vier belangrijke eisen gesteld, waaraan de werkgevers niet kun nen of willen tegemoetkomen. De bonden willen een (kleine) loon sverhoging, ze willen controle op de investeringen, en ze willen de garantie dat meer winst omgezet zal worden in meer werk. Maar ze wil len vooral het behoud van de koop kracht van de werknemers door middel van een systeem van prij scompensatie. Dat is de belangrijk ste eis van de bonden. En de sta kingen, die voor volgende week op het programma staan, zijn dan ook vooral bedoeld om aan de eis van de prijscompensatie kracht bij te zet ten. Al vele jaren maken de vakbonden en de werkgevers afspraken over een vorm van prijscompensatie in de collectieve arbeidsovereenkom sten (cao's), die zij met elkaar afslui ten. Tot voor kort stond in de meeste cao's dat de werknemers aan het begin van ieder half jaar een loon sverhoging moesten krijgen van evenveel procenten als de prijzen in het half jaar daarvóór waren geste- Wanneer de prijzen in de laatste helft van een jaar dus met vijf pro- cent gestegen waren, moest de werkgever zijn personeel aan het begin van het volgend jaar in ieder geval vijf procent meer loon uitbe talen. Niet echt Voor de werknemer was die vijf procent natuurlijk geen echte, reële loonsverhoging. Integendeel, ge durende een paar maanden had hij al hogere prijzen moeten betalen. De prijzen liggen nu eenmaal niet voor een half jaar vast. Door de uit betaling van de prijscompensatie werd slechts de feitelijke achte ruitgang in loon weer ongedaan gemaakt, en kon men weer net zo veel besteden als een halfjaar daar voor. De werkgever op zijn beurt zorgde er natuurlijk ook voor Hat hij die vijf procent niet uit zijn eigen zak moest betalen. Hij verhoogde de prijzen wat, of ging voor dezelfde prijs kleinere potjes jam maken, of hij nam andere maatregelen Dat dit systeem een grote vriend van de in flatie is, laat zich raden. De werk nemer maakt zich geen zorgen meer over de prijsstijgingen, want zijn werkgever compenseert die wel. De werkgever maakt zich ook niet zo druk, want zijn hogere kos ten berekent hij door in de prijzen. Vooral kleine zelfstandigen en an deren, die niet zo makkelijk hun prijs- of kostenstijgingen kunnen afwentelen op anderen, zijn de du- Set compenseren van prijsstijgin gen is dan ook een erfenis uit de jaren zestig, toen bepaalde groepen ondernemers bereid waren om hoge (zelfs voor een deel zwarte) lo- Tij is gekeerd Maar het tij is gekeerd. Grote on dernemingen klagen over de slechte gang van zaken, andere be drijven sluiten, de overheid moet met miljarden bijspringen om werkgelegenheid in stand te hou den, kortom: het kapitalisme maakt z'n zoveelste crisis door. De vakbonden zijn daar echt niet blind voor. En zij weten ook wel dat het in deze tijd niet van de werkge vers verwacht kan worden dat deze alle prijsstijgingen aan hun werk nemers vergoeden. Per slot van re kening wordt er bij de berekening van de prijsstijging ook rekening gehouden met hogere tarieven voor gas, electriciteit, vervoer enz. Prijs- In het gisteren verschenen nummer van Hervormd Leiden valt hoofdredacteur dr. A. J. Lamping nogal fel uit tegen de wijze waarop deze krant inhoud gaf aan het kerstnummer. mee, wellicht ongewild, de indruk de tien geboden en alles wat er mee samenhangt als het exclusieve speelterrein van theologen te be schouwen. Het spijt mij, maar ik vind de materie te boeiend en te al gemeen geldend om het aan hen over te laten. Men koos als thema, zo schrijft hij, „de tien geboden". „Niet bepaald voor de hand liggend, maar via een aantal theologische kronkelwegen zou men nog wel tot 'n paar "kerst- overwegingen" kunnen komen. Daar is de redactie volgens de pre dikant niet in geslaagd. Wat er des tijds in de brievenbus van de lezer is gegleden, betitelt hij als „groten deels onzin". „En dat komt omdat een grondbe ginsel van de journalistiek is over treden: wie als journalist ergens over wil schrijven, dient zich te oriënteren over het onderwerp dat hij zal behandelen. Dat heeft de re dactie niet gedaan". Geboden Dr. Lamping wijst er op dat de tien geboden rüim 3000 jaar oud zijn en afkomstig uit het Midden-Oosten „Alle reden dus om even een vak man te raadplegen hoe deze „gebo den" uitgelegd moeten worden. Had de redactie dat gedaan - al was het alleen maar om te weten waar over men ging schrijven - dan had men om te beginnen gehoord dat het geen „geboden" zijn, maar aanwijzingen voor een goed leven". „Maar de redactie heeft deze een voudige theologische toelichting voor zichzelf niet nodig gevonden. En het resultaat in het kerstnum mer was er dan ook naar. „u zult de naam van God niet misbruiken" wordt vertaald met „je mag niet vloeken". Dat Gods naam binnen en buiten de kerk op andere manie ren veel vaker en veel erger wordt misbruikt, is totaal niet begrepen". In het artikel „geen valse getuige nis spreken" (dat over misleidende propaganda ging) kwam het woord „opperwezen" voor en dr. Lamping vraagt zich af wie dat is. „Allah mis schien? Maar die heeft nooit tien geboden gegeven. Mocht de schrij ver van deze waanzin de God van Israël bedoelen dan dient hij te be denken dat „opperwezen" een zeer onbijbelse term is en vanuit het christelijk geloof beschouwd prin cipieel verwerpelijk". Dr. Lamping zegt ten slotte„dat men deze onzin heeft durvep publi ceren is, behalve een duidelijke aanwijzing van het niveau van de redactie, ook een bewijs dat men de lezers niet serieus heeft genomen". Tot zover de hervormde predikant Lamping. Achtergrond Wat heeft de redactie van deze krant nu precies voor ogen gestaan met dat door dr. Lamping zo hevig bestookte kerstnummer? Natuurlijk geen bijbels-historische of theologisch-wetenschappelijke verhandeling. Daar is deze krant niet het juiste podium voor. De tien geboden zijn gebruikt als achter grond (motief) voor een aantal ver halen over moderne levensfacetten die in de sfeer van deze geboden (vooruit: „aanwijzingen") zeker ter sprake kunnen komen. De kerstbijlage-1976 is ook een po ging geweest om eens buiten het traditionele kader van „het" kerst nummer te treden. Niemand van de schrijvers heeft dan ook het gevoel gehad „theologische kronkelwe gen" te bewandelen om tot een paar „kerstoverwegingen" te komen De redacteuren zijn ook zoveel moge lijk vrijgelaten in de keuze van hun onderwerpen. Dat juist heeft de bij lage de persoonlijke en menselijke inslag gegeven die voor haar lees baarheid gewenst werd geacht. Zo is inderdaad „U zult de naam van God niet misbruiken" vertaald met ,je mag niet vloeken". Dat is een interpretatie. Het spreekt vanzelf dat er tal van invalshoeken moge lijk zijn. Maar het was uiteraard niet de bedoeling de tien geboden uit puttend te inventariseren. Dat bleek ook duidelijk uit de inleiding. Ik kan mij niet indenken dat een man als Lamping dat niet zou be grijpen. Vakman Er had een vakman aan te pas moe ten komen, roept hij handenwrin gend uit. Dr. Lamping wekt daar- Ds. Lamping grotendeels onzin Zijn opmerkingen over dat woord „opperwezen" stemmen mij droef- jes. De intentie is duidelijk, óók voor Lamping, maar weer staat de theoloog in hem op om nijver naar spijkers op laag water te zoeken. Vindt u het goed, dominee, dat ik uw opmerkingen in dit verband stop in de archieflade met het woord „Gezeur" er op? In het algemeen gesproken vind ik dat dr. Lamping in zijn betoog nogal wild om zich heen slaat. Met het gebruik van woorden als „on zin" en „waanzin" behoren zelfs theologen voorzichtig te zijn. Het zou mij weinig moeite kosten om hem op precies dezelfde wijze onder vuur te nemen. Maar ik zal het niet doen. Want ik bezit, domi nee, één christelijke deugd: ik ben zéér verdraagzaam. R. D. PAAUW Adjunct-hoofdredacteur Leidsch/Alphens Dagblad. We zijn in onze westerse samenle ving zover gekomen, dat we moe ten betalen voor zon, lucht, uitzicht en buren. Zonder het bewust te worden, zijn we met z'n allen de hoek ingedrukt. Krampachtig houden we ons voor dat we, door de negatieve elemen ten van onze samenleving te weren, zelf het "grote geluk" kunnen ver krijgen. We zijn reeds gewoon de tragische gebeurtenissen weg te drukken. Auto-ongevallen worden snel door ons politie-apparaat op geruimd, "ouden van dagen" wor den perfect opgeborgen in gebou wen waar ze het aan niets zal ont breken, ziekten worden met het medische apparaat zo snel mogelijk weggedrukt. Het lijkt of het ons lukt om inder daad onze samenleving te ontdoen van alle negatieve elementen en dat het ons lukt om met geld de posi tieve elementen te kopen. Herenhuis En daar gaan we dan. Voor 350.000 koop je dus een herenhuis met uit zicht op het bos, de slaapkamers op het oosten, ('s morgens opstaan met zon in je slaapkamer) en geen last van je buren, want we letten er tegenwoordig wel op dat de muren tussen ons en onze buren "anker loos" zijn uitgevoerd, waardoor je elkaar met geen mogelijkheid kunt horen, (constructie van "ankerloze spouwmuren" is, voor degenen die niet weten wat dat zijn, bij mij op te vragen). We zorgen er wel voor dat onze woonomgeving geen sporen van elementen van de andere kant van de medaille bevatten. Ja, watnt het is oppassen geblazen in ons landje. Eén wetje en er staan morgen woonwagen in je bos en de ver koopwaarde van je huis is meteen gehalveerd! Zover is het dus, we voelen ons be dreigd als er ons zoiets overkomt. Het is hetzelfde gevoel als je eerste kras op je smetteloze nieuwe sho wroom auto. Maar er is een oplossing: de autofa brikanten zouden hun auto's inclu sief deuken en krassen moeten af leveren en we zouden ons nooit meer ongelukkig voelen over onze eerste eigen kras. Je zou in je eigen omgeving nooit meer bedreigd voelen, als we alle groeperingen van de bevolking in onze eigen woonomgeving zouden opnemen. Dan zou er nooit meer een gemeenteraad met het vraag stuk zitten: waar laat ik die woon wagens? Dan zou je nooit meer bang behoeven te zijn dat je huis van 350.000 plotseling de helft maar waard zou blijken de zijn, want onze woonomgeving is dan opgebouwd uit alle elementen uit onze samenleving. Een woonwagen, auto-kerkhof, "ouden van dagen" of een zieke meer of minder verandert daar dan niets meer aan. Gerrit Broertjes, student academie v.d. bouwkunst A'dam Akenwerf 10 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19