Het ellendige leven van Ted. Co en Rini "Er leven hier menseti in een v modern kippenhok." Voor deze uitèpr.aak tekent de HiU legomse ambtenaar De Jong van huisvesting. Hij illus treert hoe groot de woning nood in het bollendorp is. pet "geval Nedersticht" is niet onbekend bij De Jong. En dat er voör. dit gezin iets moet ge beuren, staat ook voor hem als een paal boven water. De gemeente wil Ted, Co en Rini best helpen aan een huisje in de kom van het dorp. "Maar", beweert De Jong, "hét is bij' ons helemaal hopeloos. Die kleinere huisjes komen niet- iedere dag vrij. 'Als er één in de maand leeg komt, zijn we al blij. Dan gaan .we wel af- wegen wie daar hét allereerst voor iji aanmerking komt. Er zijn gevallen die echt nog be roerder leven dan Neder sticht. Wat te zeggen van een familie die met drie kinderen op een zolderverdieping woont. De kinderen slapen met hun voeten in de punt van het dak. Hun vader en moeder zijn de veertig al lang gepas seerd. Dat is toch ook een ur- gentiegeval?" I Hillegom, dat is wel duidelijk, heeft een vreselijke woning nood. Er zijn 250 mensen bij de gemeente ingeschreven die helemaal geen onderdak héb ben en toch willen trouwen:. Anderen wonen in bollen schuren omdat er niets te vin den is. De oorzaak is niet zo moeilijk te' vinden. Al meer dan driejaar stagneert de woningbouw in het dorp Pas is er weer wat op gang gekomen. De Jong: "We zijn wel afhankelijk van doorstroming Dan komen die- kleinere, goedkope huisjes., leeg en kunnen we mensen mep lagere inkomens helpen. De si tuatie is heus niet zo best. We moeten wikken en wegen wie er voor zo'n pandje in aan merking t komt als het leeg staat." Het gezin Nedersticht heeft ech ter ook' tegen dat het nog niet zo heel erg lang bij de ge-' meente staat ingeschreven als woningzoekende. De Jong: "Op korte termijn zie ik het echt somber in voor Ted. Hoe lang dat gaat duren? Dat kan ik met geen mogelijkheid zeggen. De gemeente is vaak afhankelijk van particulie ren. Als zij maar ergens een vinger tussenkan krijgen, doet ze dat. Dat is toch begrij- veliik?" In de wijk Elsbroek wordt sinds kort weer gebouwd. D.aar functioneert een werkgroepje dat bekijkt wie er vanuit een oud huisje kan doorstromen naar een nieuwbouwwoning. Zo hoopt men in Hillegom, dat er wat goedkopere huizen leeg komen. Wie zich in Hillegom voor een flat laai inschrijven krijgt wel te horen dat er een wachttijd van drie jaar is. Voor een eengezinswoning wórdt het geduld helemaal op de proef gesteld: hier geldt een wachttijd van tien jaar Het wereldje van Ted, Co en Rini is klein: een gammel, lek en tochtig caravannetje, dat ze van hun laatste spaarcen- tjes, honderd harde gul dens, hebben gekocht. De meeste ruiten zijn kapot. Doorzichtig plastic doet nu dienst om toch nog wat licht straaltjes naaf binnen te laten schijnen. Door de kieren waait een ijzige' wind. De oliekachel kan het niet warm stoken. Met koude voeten wordt er in de avonduren televisie (op accu) gekeken. Aan het gemak van stromend water, 'elektriciteit en gas kunnen vader, moeder en zoon Nedersticht alleen maar denken. Zodra het donker 1 wordt, worden de kaarsjes' aangestoken en flikkert het. licht spookachtig in de duis tere omgeving. Een toile-, temmer doet dienst als wc. Hij staat buigen,in het hon denhok. Zo maar ergens tus sen de bosjes gaan zitten is er niet bij. Wordt het al te koud 's avonds, dan duiken ze met z'n drieën in het tweepersoonsbed, dat een* groot deel van de "ka mer" in beslag neemt. Zoon Rini had eerst z'n eigen plek je: op de grond naast'papa en mama. Maar omdat dit men sonwaardige hokje vochtig en 's nachts erg koud is, lag het kind te rillen tussen de de kens. Vader en moeder heb ben hem daarom tussenin ge nomen Een jaar Al bijna een jaar woont het ge zinnetje in deze netelige si tuatie. Het enige dat Ted en Co willen is een huurhuisje ergens in dé kom van Hille gom. Meer rtiet. De familie Nedersticht staat daarvoor al lang ingeschreven. Maar ie dere keer als Ted bij de ge meente gaat vragen hoe het ervoor staat, krijgt hij te ho ren: "We doen ons best." Daar kan hij het dan weer een poos mee. doen en onverrichter- zake naar zijn krotje terugke- Zoon Rini, hij wordt in maart vijfjaar, verveelt zich "dood'. Vriendjes zijn er in geen vel den of wegen te bekennen. Hij vermaakt zich het meest met de vijftien maanden oude herder Harley. En als die eens geen zin heeft om met hem te spelen, dan rommelt 'ie maar wat met een stok in de zand winput; Want daar aan het "Comomeer", zoals de volksmond dit heeft ge noemd, staat het wrak van Ted en Co. Het knaapje had al een jaar op de kleuterschool moeten zit ten. Dat weten zijn ouders ook. Maar om iedere ochtend, middag en namiddag' óp en neer naar Hillegom te rijden, is wat te veel gevraagd. Drie keer in de week rijdt Ted wel naar het dorp Nóordwijker- hout. Naar de benzinepomp. Daar mag hij dan zijn blauwe plastic ton met leidingwater vullen. Tachtig liter gaat erin. Met dat koude water wassen ze zich, drinken uit het vat en wassen de groenten erin. Niet veilig Aan het 'Comomeer' is het-ze ker niet veilig. Want toen Ted, Co en Rini een paar dagen bij familieleden op bezoek wa ren, werd er ingebroken. Alle. glazen, twee nieuwe panne tjes en een lade met vorken en de auto zakken en ging daar met haar zoon Rini slapen. Het woei die nacht hard dat ze bang was dat er iets zóu ge beuren. Lijntje In dp woonruimte is het ook troosteloos. Hoewel de spul letjes goed onderhouden zijn is het behang van de muur ge scheurd. Elektriciteitskabel tjes bungelen langs de wan djes en uit het plafond. Boven het bed is een lijntje gespan nen waar van tijd tot tijd was goed wordt gedroogd. Om de luchtfilters in het dak zijn lappen gewikkeld. Zodra het begint te regenen, is het bin nen dweilen geblazen Ted moet nu ook van tijd tot tijd muizenvallen zetten. Veld muisjes vermaken zich uit stekend tussen de dubbele wanden van de caravan. Af ën toe moet hij ook ratten op de vlucht jagen. Met een buks jaagde hij op dit ongedierte. De politie stak er echter een stokje voor en nam het wapen in beslag. De herder Harley houdt de rat ten ook niet bij de.caravan vandaan. Hij is dag en nacht buiten. Een plaatsje is er niet voor hem binnen. In het hon denhok ligt een dikke matras met een paar oude dekens waarop hij 's nachts Warm kan liggen. Vaak kruipt het dier onder d.e caravan en gaat dan pre'cies onder de plek lig gen waar het bed staat waarin Ted, Co en Rini slapen Zonder werk Ted, die al lange tijd zonder Werk is en een uitkering'krijgt van sociale zaken, zegt met de hand op z'n hart dat hij heus wel aan de slag wil. "Maar je denkt toch niet dat ik m'n vrouw en kind hief 's na.chts alleen laat? Ik heb nou pas m'n rijbewijs gehaald, dus kan ik overal veilig heen rijj- den. Zolang ik hier zit heb ik nergens trek in. Samen met m'n vrouw ga ik boodschap pen doen. Verder -;doe ik niks.''* Even heeft de familie Neder- •sticht eraan gedacht om een huisje te kopen Maar omdat zij toch al in de zorgen zit (het geld waarvan ze de vorige ca ravan hadden gekocht is nog niet terug betaald) hebben ze daar van af gezien. "Ik dacht", zo peinst Ted, "als ik nou eens een huisje kan huren, kan ik mooi mijn schuld aflossen." Een zware petroleumwalm stijgt op als we haar buiten lopen om de omgeving te be kijken. Zeker, het is er schit- terend. Géén lawaai van au to's, géén bedrijven die de frisse lucht verpesten. Maar wél een gezinnetje in doffe el lende. Het enige dat hen vriendelijk gestemd is, is de natuur. De vogeltjes weten het te waarderen dat ze iedere dag een paar korstjes brood krijgen. Maar voor de rest laat iedereen hen links liggen. Zo'n paar keer op een dag loopt Ted het zandheuveltje bij zijn caravan op. Om te khken naar de vorderingen met de recreatiebungalowtjes. Pa- leisjes vergeleken bij waarin. Ted met zijn vrouw en zoon wonen. Alleen in het wee keinde wordt er gewoond. Om even bij te komen van de dagelijkse beslommeringen. Het gezinnetje Nedersticht krepeert of er niets aan de hand is atiebungalows. Pateisjes Alleen voor het weekeinde Door .1 Foto's Jan Westerlaken VVim Dijkman lepèls werden gestolen. Een paar porceleinen, antieke beeldjes waren ook gevlogen. Wél vond Ted een gouden armband, die niet van hem was. Maar die heeft hij bij de politie gebracht. Nu bijna een jaar geleden sloeg het noodlot toe. Het gezin netje Nedersticht woonde in bij Ted's moeder. Toen zij eruit ging dacht Ted dat hij er wel kon blijven wonèn. H£j had echter niet gerekend op een kostganger die zijn moe der ook in huis had. Deze man zegde de huur op. Dat liét de huurbaas zich geen tweede keer zeggen. Hij haalde alle binnenmuren naar beneden op het moment dat l'ed en Co bp visite waren. Goede raad was duur. Neder sticht stapte naar sociale za- ken in Hillegom. Daar kon den ze niks voor hem doen. De laatste honderd gulden werden toen in'het gammele caravannetje gestopt. Opleiding Als er stromend water, elektri citeit en'gas zouden zijn, zou Ted wel op dit plekje willen blijven staan. Maar hij maakt zich zorgen om zijn zoon en vrouw. Want hem wil hij een goede opleiding laten volgen. En zijn vrouw, die noch lezen, noch schrijven kan, wil hij onder de mensen brengen. "Dan leert ze", zo redeneert hij, "van hen met wie ze om-' gaat." Het gezin. Nederstic^ht heeft het •geprobeerd op een woonwa genkamp. Ted hield het er nie|di|i' Hij verkocht zijn ca ravan omdat hij anders geen geld had om in leven te blij ven. Een huis wilden hij en zijn vrouw. Het liefst bij zijn kennissen in Hillegom. Zijn vrouw speelt daar twee jaar zaalvoetbal en heeft in het bollendorp al haar vriendin nen. Zij steunt haar man dan ook volledig in zijn (moéiza- me) strijd naar het ideaal: een huurhuisje. Wonen op een klein kampje spreekt Ted nog wel aan, maar het leven op een groot kamp wijst hij reso luut van de hand. Hij moti veert dit met "alsjezitteeten stappen er riistig een stuk of tien familieleden bij je bin nen. Je zit nboit rustig. Door slaggevend is toch wel ge weest, dat ik Hillegom zo mis te", beweert hij uit dë grond van z'n hart. Aan lijntje Ted voelt zich door dege meente Hillegom aan een lijntje gehouden. "Ik ben niet veeleisend", roept hij geëmo tioneerd uit. "Met een klein huisje zijn we al dik tevreden. Het enige dat we wensen is, dat dit pandje in Hillegom moet staan. Is dat nou zo veel gevraagd? Ik geloof dat ze me maar wat vertellen daar bij die gemeente, maar doen, ho maar. Ze kunnen mij niet wijs maken dat je anders een jaaf in zo'n rot ding moet wonen." Ted wijst naar buiten waar het blubberig is. Voor de deur moet hij daarom zijd 'schd.e- nen uittrekken en op z'n sok ken naar binnen gaan. Want ondanks dat alles gammel in elkaar zit, wil hij zijn vroi^w niet nog eens met extra rom mel opschepen. Om de boel van binnen wat op te knappen voelt hij niets. "Weggegooid geld", stelt hij. Als we straks misschien een huisje krijgen, kan dit ding zo v naar de schroothoop Daar ziet het 'caravannetje', dat op instorten' staat, ook wel naar uit. Een flinke storm en de kans bestaat dat het krot in elkaar stort. Co liet een paar weken geleden de stoelen in ZATERDAG 5 FEBRUARI 1977 Rini verveelt zich "dood". Herder Harley is zijn enige speelkameraad. In Noordwijkerhout mag Ted leidingwater tappen bij een benzinesta tion.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17